Verkiezingen in Hamburg moeten bestuurscrisis doorbreken Boy Edgar Prijs voor Alan Laurillard Zuigelingenflessen Roos als kamerplant Toekomstbeeld: de weggooi-eontactlens Afslanken en autorijden niet zonder gevaar Ziekenhuizenniet altijd kind vriendelijk Belgen verheffen patat tot kunst BINNENLAND LE1DSE COURANT DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 PAGINA Charles Aznavou Charles en Gilbert: twee groten van Frans chanson in Den Haag Twee groten van het Franse chan son treden op in het Congresge bouw te Den Haag. Op zondag 7 november brengt de meester van het indringende lied Charles Azna- vour oude en nieuwe chansons, be geleid door zijn eigen ensemble. Gilbert Bécaud, bekwaam chanson nier maar vóór alles adembene mende showman, brengt ook zijn eigen muzikale groep mee als hij op vrijdag 19 november in Den Haag optreedt. Gilbert Bécaud Fonografisch museum in Amsterdam AMSTERDAM Amsterdam krijgt er een nieuw museum bij. Het is het Fono grafisch Museum in de Antiekmarkt de Looier aan de Elandsgracht, waar histo risch opname- en weergave-apparatuur met toebehoren te zien is. Het museum, dat op 3 november officieel opengaat, is tot stand gekomen door samenwerking tussen de Stichting Stemra en de NVPI, de Nederlandse Vereniging van Produ centen en Importeurs van Beeld- en ge luidsdragers. De collectie bestaat uit onge veer 150 apparaten en laat chronologisch de geschiedenis van de fonografie zien vanaf de uitvinding van de fonograaf door Edison in 1877. In het museum is ook een demonstratieruimte en een model van een opnamestudio uit de tijd van Edison. AMSTERDAM De Boy Edgard Prijs 1982 is door de Stichting Jazz en Ge ïmproviseerde Muziek in Nederland toegekend aan de Groningse saxofonist Alan Laurillard. De prijs bestaat uit een plastiek van Jan Wolkers en een bedrag van f 5.000.-. Het juryrapport zegt: „Alan Laurillard is een bescneiden en onderschat, maar zeer invloedrijke figuur in de Neder landse jazz en geïmproviseerde mu ziek. Hij is een goeds saxofonist en schrijft interessante, eigenzinnige en frisse muziek. Deze kwaliteiten stelt hij echter niet alleen in dienst van een eigen carrièree als instrumentalist en bandleider, maar gebruikt hij ook voor het stimuleren van talentvolle muzi kanten en nieuwe groepen en voor het neerzetten van nieuwe muzikale stro mingen. Vooral door zijn toedoen is Groningen een nieuw Mekka voor de Nederlandse jazz en geïmproviseerde muziek aan het worden". De prijs wordt op 17 december uitge reikt in het BIM-Huis te Amsterdam. Laurillard treedt daar op met een ad- hoc ensemble van Groningse improvi satoren en de formatie waarmee hij in binnen- en buitenland veel succes boekt: de Noodband. King Vidor overleden LOS ANGELES De Amei kaanse filmregisseur King V dor is maandag op 88-jarij leeftijd overleden. De in 1894 te Galveston gebi.J ren Vidor debuteerde in 19 als journaalcameraman. 1919 maakte hij zijn film „The turn of the road'' Na de Tweede Wereldoorlr maakte Vidor onder meer rolprenten „Duel in the sui (1946), „The man without star" (1954), „War ande peac< (1956), „Solomon and 1 Queen of Saba" (1959) „Truth and illusion" (1964). Slechts twee-van de twaalf door de Consumentenbond op het maatsysteem onderzochte zuigelingenflessen hebben met glans de proef doorstaan: Bebi-Best (glas) en Evenflo (glas). Aangezien op consultatiebureaus, aan de hand van het gewicht van de baby, strakke voedingsschema's wor den opgesteld, een uitslag die te denken geeft. Twee fles sen, Evenflo (plastic) en Kidi Joy (glas) bleken zulke grote afwijkingen, dat ze ongeschikt zijn om baby's mee te voe den. Er komen afwijkingen voor van 10 gr. Ook bij andere flessen toonde de Consumentenbond afwijkingen aan, soms gering, soms bij één bepaalde hoeveelheid. Volgens de bond zijn ze wel te gebruiken. Het zijn: Maja (plastic), Chic- co (taps glas en pyrex glas), Dodie (glas), Mothercare (plasr tic), Cannon (plastic), Pyrex (glas) en Remond (glas). De Europese consument zal volgend voorjaar als broodnodi ge variatie op de bloeiende azalea, fuchsia en geranium eens iets heel anders op de salontafel of in de vensterbank kun nen zetten: een roos in een pot. De koninklijke kwekerij Moerheim uit Dedemsvaart presenteerde dezer dagen een achttal in pot geteelde rozensoorten, die onder de verzamel naam Meillandia's op de markt zullen worden gebracht. Moerheim zal de „roos als kamerplant" op de komende vaktentoonstelling in Aalsmeer op Europees niveau presen teren. De wieg van de potroos staat in Zuid-Frankrijk, waar bij het bedrijf Meilland per jaar zo'n 20.000 kruisingen met ro zen worden verricht. Drie keer per jaar komen de kwekers uit verschillende landen daar bijeen om te selecteren. Er blijven dan zo'n vijf soorten over, waarmee verder wordt gekweekt. De rest vyordt vernietigd, want de rozenkweek is beschermd. De markt voor potplanten is de afgelopen jaren gigantisch toegenomen. Ook de rozenkwekers hebben dat gemerkt en zijn gaan zoeken naar mogelijkheden om ook de roos als ka merplant te kunnen leveren. Ongeveer vijf jaar geleden zijn de experimenten gestart. Er moesten heel wat moeilijkhe den worden overwonnen, voordat alle goede eigenschappen in de potrozen waren verenigd. De verschillen in vochtig heid bijvoorbeeld tussen de kweekkassen en de huiskamer was een groot probleem. „Toch zijn we er in geslaagd om een aantal acceptabele rassen te ontwikkelen", zegt de heer Ruys. Op zeer bescheiden schaal is vorig jaar al begonnen met de verkoop. Het zal echter nog tot het voorjaar duren, voordat de planten ook in de Nederlandse bloemenwinkels te koop zullen zijn. De kwestie van vraag en aanbod in binnen- en buitenland speelt daarbij een grote rol. De heer Ruys verwacht, dat de consument voor een plant 5,-tot 7,50 zal moeten gaan betalen. Hiervoor heeft men dan echter ook -een rozenplant, die meerdere keren per sei zoen bloeit en die daarna rustig buiten in de tuin gezet kan worden. De roos als kamerplant zal waarschijnlijk in de toekomst in meerdere variaties op de markt gebracht worden. Er wordt nog druk geëxperimenteerd, zoals met het enten op stam. Weggooi-contactlenzen? Ter wijl er bij veel mensen nog een zekere weerstand bestaat tegen de contactlens onder andere vanwege de omslachti ge manier van „monteren" en „demonteren" ligt de weg- gooi-lens al in het verschiet. „Elke drie maanden nieuwe, uiterst dunne lenzen. Het is nog niet zo ver, maar het komt", zegt de heer A. Bol, directeur van Bausch en Lomb in Heemstede, zelf uit het opticiënsvak afkomstig en contactlenzenspecialist van het eerste uur. De ontwikkeling van de con tactlens begint bij Leonardo da Vinei. Veel mislukkingen, langzame vorderingen. Via de harde kwam de zachte lens in 1972 via Amerika wereldwijd op de markt. Na de nodige verbeteringen (grotere diame ter, nóg dunner materiaal) kwam in 1975 de grote door braak. Het aantal' dragers van con tactlenzen in Nederland wordt nu geschat op 450.000, waarvan meer dan de helft de zachte lens heeft aanvaard. Dat is ongeveer 25 procent van alle mensen dat een oog afwijking heeft. Van de jonge ren tussen de 16 en 22 jaar draagt 10 procent contactlen- De ontwikkeling gaat door. De allernieuwste lenzen zijn vliesjes half zo dun als een mensenhaar die meer dan een maand onafgebroken, dag en nacht, gedragen kunnen worden. Daarnaast zijn er nu ook lenzen voor mensen wier ogen een cilindrische afwij king hebben en lenzen met ingegoten leesgedeelten. Het klinkt allemaal prachtig maar toch blijft er bij zeer veel mensen een weerstand tegen de contactlens bestaan. Velen vinden contactlenzen maar „eng" „Zou ik er wel tegen kunnen?" anderen te omslachtig. Elke avond die griezelig kleine dunne dingen uitdoen, in een vloeistof leg gen en de volgende morgen het omgekeerde proces. Dat kan natuurlijk ondervangen worden door de „doordraag- lenzen" waar men een maand geen omkijken, alleen door kijken, naar heeft. Misplaatste angst Dan is er een grote categorie mensen dat terugschrikt van de prijs: duurder dan een bril en als ze niet bevallen ben je als consument mooi je centen kwijt. De heer Bol van Bausch en Lomb in Heemstede. „Kijk, die angst is volkomen begrij pelijk, maar misplaatst. Als de contactlens is „aangemeten" door een oogarts of een er kend contactspecialist, kan men er op vertrouwen dat die In 1972 introduceerde Bausch en Lomb Softlens de eerste zachte contactlens. Sindsdien is de diameter vergroot en zijn ze steeds dunner geworden, hetgeen het draagcomfort heeft ver groot. De meest recente ontwikkeling is de zachte, cilindrische lens voor speciale oogcorrecties, en de doordraaglens. goed is. Zou om welke reden dan ook de drager van de lens er niet tegen kunnen, dan valt er met de opticiën altijd over te praten dat alleen de inkoopsprijs van de lens hoeft te worden betaald. Een goede opticiën zal dat zeker doen. De prijs is inderdaad hoog, maar wie een wat duurder brilmontuur met bijzondere glazen erin koopt, is bijna net zoveel kwijt. Wie met de mode mee wil gaan en vaker een nieuw montuur koopt, is veel duurder uit. Bovendien is vervanging van contactlenzen aanmerkelijk goedkoper dan aanschaf van het eerste paar". Een raad voor de consument: „Ga naar een oogarts of er kend contactspecialist. Neem zachte lenzen en maak goede afspraken met de opticiën. De ogen zijn het waard. De er kende contactspecialisten zijn te herkennen aan het schildje op hun ruit". Weinig mensen staan .waarschijnlijk stil bij de gevolgen van drastische vermageringskuren. Niet zelden ondermijnen ze de gezondheid. Gebleken is ook, dat de gevolgen op het rijgedrag van de fanatieke afslanker niet onderschat mogen worden. Hij kan een gevaar zijn op de weg. In z'n algemeenheid geldt ove rigens, dat het niet verstandig is met een lege maag achter het stuur te kruipen. Ingrijpende kuren, zeker als ze ook nog gepaard gaan met me-] dicamenten, eetlustremmers, kunnen heel wat teweeg brengen, in de lichaamshuishouding. Ze hebben als regel ook een meet:, bare prestatievermindering tot gevolg, hetgeen ook invloed heeft op het rijgedrag: reactie- en concentratievermogen ne-' men af. Gebleken is dat zelfs enige tijd na een kuur het even- wicht in het organismé nog niet geheel hersteld is. Daar komt nog bij, dat een gevoel van honger en een gevoel] van een minder goed algemeen welzijn, ongeduldig maken en2 de grenzen van de belastbaarheid duidelijk verlagen. Agressie steekt de kop op. Om opspelende maagzenuwen te kalmeren, grijpt de afslanker, vaker naar een sigaret. De manipulaties die daarmee gepaarcr gaan, komen het rijgedrag evenmin ten goede. Bovendien ver-l stoort de hinderlijke rook in de auto het welzijnsgevoel nogi eens extra. In warme lucht raakt de verzwakte automobilist nog sneller vermoeid, omdat het bloed niet meer zoveel zuur stof transporteert die de gevoelige hersencellen fris en wakker houden. De medische aanbeveling bij afslanken en autorijden valt dan ook kort samen te vatten: langzaam, zowel met het vermageren als met het rijden tijdens het lijnen. Wordt men onderweg moe en begint de maag te knorren, dan luidt het advies: uitstappen om frisse lucht in te ademen, veel drinken (koolzuurarm mine raalwater is het beste) en dan met wat fruit of druivesuiker de bloedsuikerspiegel weer wat op peil brengen. Na een korte pauze met wat gymnastische bewegingen in de frisse lucht kan men dan slank verder gaan. Lang niet alle ziekenhuizèn blijken even grote kindervrienden te zijn. Met name de informatie aan ouders van opgenomen kinderen schiet vaak te kort, hetgeen ook zijn weerslag heeft op het kind. Deze conclusie trekt de Consumentenbond na een onderzoek onder vijfhonderd ouders die met deze problema tiek geconfronteerd zijn geweest. Overigens heeft de bond ook veel waarderende reacties ontvangen. Het gebrek aan informatie doet zich voor zowel bij de voorbe reiding op de ziekenhuisopname, als bij opname en verblijf, ontslag en de vaak moeilijke perioden daarna. Het komt maar zelden voor dat ziekenhuizen uit zichzelf de ouders wijzen op het hoe en het belang van een goede voorbe reiding op de opname. Folders die hen een eind op weg zouden Emotionele problemen kunnen helpen blijken niet altijd éven bruikbaar en worden bovendien vaak te laat uitgereikt. Kritiek is er op het lange wachten bij de opname en op de vele formaliteiten die daarbij te pas komen. algemeen ook wel aan. De schaduwzijde is, dat sommige ouders niet weg durven gaan, zich schuldig gaan voelen als zij door omstandigheden niet lang kunnen blijven. Anderen hebben het gevoel dat ze een deel van de verpleging op zich moeten nemen. „Als ik eens niet kon, dan trof ik mijn kind later onge wassen en onverzorgd aan. De verpleegkundigen gingen ervan uit dat ik het wel zou doen". Veel klachten zijn er over beperkingen van het bezoek van broertjes en zusjes. Omdat die regelingen per ziekenhuis kun nen verschillen, kan het niet anders worden uitgelegd dan als willekeur. Crèches zijn er volgens de ouders veel te weinig. Meer aandacht voor de kleine patient zou in veel ziekenhuizen geen overbodi ge luxe zijn. Schaduwzijde Waardering is er voor de geboden gelegenheid een deel van de verzorging van het kind op zich te nemen. Dat men zo vaak als men wil bij het kind op bezoek kan komen, spreekt over het Klachten wederom over het gebrek aan informatie over het verdere verloop van de ziekte bij ontslag uit het ziekenhuis. De emotionele problemen na het ziekenhuisverblijf worden even eens onderschat. De helft van de kinderen blijkt thuis een an der gedrag te vertonen. Soms is het in z'n voordeel veranderd, zelfstandiger geworden of aanhankelijker. Maar meestal is het kind van slag of behoorlijk in de war. Dat kan lang duren. Ook de voorlichting vanuit het ziekenhuis over deze problematiek erv wat je er mee aan moet, laat volgens het onderzoek te wen sen over. Behangen Bij het maken van behangsellijm wil het nog wel eens voorkomen dat er klonters ontstaan. Meestal een kwes tie van te snel teveel poeder te gelijk toevoegen. Perfecta Chemie heeft nu een be- hangplaksel (Bi son) op de markt gebracht, bestaan de uit een vloei baar concentraat, waarvan een hoe veelheid toege voegd moet wor den aan water. In één minuut klaar en gegarandeerd zonder klonten. ANTWERPEN De Belgische „Stichting voor de bevorde ring van de Belgische kunst" is een campagne begonnen om de legendarische Belgische patat friet en de kraampjes waar die verkocht wordt te beschermen. De stichting werd in het leven geroepen door een docent aan de Koninklijke Acade mie van Schone Kunsten van Antwerpen, Paul Ilegems, en een schilderijenhandelaar en kunstboekenuitgever, Jef Meert. Zij zeggen: „Wij zijn vastbesloten te vechten voor de patatkraampjes, vandaag de dag generen de Belgen zich soms patat friet te eten wegens alle grappen die de Fransen en de Nederlanders over ze vertellen". (Hoe kun je een Belg gek krijgen? Je zet hem in een ronde kamer en zegt dat er een zak friet in de hoek staat). De twee willen een grote manifestatie op touw zetten om de gehechtheid van de Bel gische bevolking aan de kraampies te tonen, een „echte ex pressie van volkskunst". „Als alle Belgen zich rekenschap geven van hun kunstzinnige waarde, zal er geen taalpro bleem meer zijn, de patatkraam is Vlaams, Waals en Brus sels. Het is misschien de manier om de eenheid van ons land te herstellen. Museum Ilegems en Meert hebben ook een expositie ingericht die het begin moet zijn van het patatmuseum waarvan ze dromen. Ze hopen die gauw te kunnen tonen in Brussel en in Parijs, waar, zoals de Belgen dikwijls zeggen, evenveel friet wordt gegeten als in de Belgische hoofdstad. Hoofdmoot van de tentoonstelling is een collectie van duizend patatvorkjes, die Paul Ilegems in twintig jaar heeft opgebouwd. Er zijn ook foto's te bezichtigen en prentbriefkaarten, affiches en bord jes. Ze hebben alle betrekking op de „nobele kunst van de patat friet". Ze laten ook een gigantische zak friet van 20 kilo zien die geheel en al is gebeeldhouwd uit reuzel. De „Stichting voor de bevordering van de Belgische kunst" heeft intussen al twee series ansichten gepubliceerd waarop patatkraampjes staan en een bundel met gedichten onder de titel „ware ode aan de frieten". Film en roman Ilegems en Meert zijn ook bezig aan een filmdocumentaiure die heet: „Belgie, land van de patat". Meert schrijft boven dien een roman over zijn geliefde onderwerp.In hun onge remde fantasie voorzien ze reeds de oprichting van een mo nument voor de patat. Ook dromen ze ervan de Nederlandse markt te veroveren met videocassettes over de friet „om te genwicht te bieden aan de pornocassettes". En tenslotte wil len ze een speldje met daarop een zak patat in de nationale kleuren van Belgie: zwart, geel en rood. HAMBURG In de Westduitse deelstaat Ham burg wordt de politieke strijd tussen de Groenen en de conventionele, naar economische groei stre vende regeringen op het scherpst van de snede ge voerd. Afgelopen week einde besloten de 55 afge vaardigden van de soci aal-democratische (SDP) en de negen afgevaardig den van de Groene Alter natieve Lijst (GAL) het parlement te ontbinden en voor 19 december ver kiezingen uit te schrijven. Zij hopen hiermee de hui dige bestuurscrisis te doorbreken. De 56 afge vaardigden van de Chris ten-Democraten (CDU) stemden tegen. Zoals wel vaker het geval is spitst het politieke meningsge schil zich toe op geld: hoeveel voor ouderwetse groei, hoe veel voor windmolens en hoe veel voor de vissers. Daar noch CDU noch SDP een meerderheid hebben in het- Hamburgse stadsparlement, moet de stem van de Groenen steeds weer de doorslag geven. „Wij willen veel meer geld voor woningbouw en werkge legenheid, meer geld voor in dustrieën die nog werk te bie den hebben en dingen maken die de mensen echt willen hebben", zei mevrouw Thea Bock. een aardrijkskundelera- res en één van de negen Groe nen in het parlement. „Minder geld voor dat verschrikkelijke plan om de haven uit te brei den. Als dat plan doorgaat, zal 80.000 hectare grond verloren gaan inclusief mijn eigen dorp, terwijl daar geen enkele zinni ge economische reden voor is". Thea Bock is een vrolijke vrouw. Ze ziet er alledaags uit, een beetje slonzig zelfs, en maakt de indruk enigszins overwerkt te zijn. Haar woor den waren echter niet alleen rhetorisch. „Als er geen con cessies worden gedaan, zal de begroting niet worden goedge keurd en moeten we weer he lemaal opnieuw beginnen met praten". Ruim twee weken geleden was vijftig uur onderhandelen tus sen de SDP-regering en de Groenen onvoldoende om overeenstemming te bereiken over de begroting. Burgemees ter Klaus von Dohnanyi noemde de wensen van de Groenen een „vaag bood schappenlijstje met dromen" en beschuldigde hen ervan ..alles of niets" te willen. Maar de Groenen die sinds de verkiezingen van juni met bij na acht procent van de stem men de plaats innemen van de Liberalen, zijn vol vertrouwen dat in december niets zal ver anderen. En SDP noch CDU lijken er veel vertrouwen in te hebben dat ze een absolute meerderheid behalen. Het nieuwe in Hamburg is dat zowel SDP als de Groenen ge matigd zijn vergeleken met de rest van het land. „We zijn De hoop aan de huidige bestuurscrisis een eind te maken heeft het stadsparlement van Hamburg zich afgelopen weekeinde ontbonden en voor 19 decem ber nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Sinds de verkiezingen van juni waarbij noch sociaal-demo craten noch christen-democraten een meerderheid behaalden, was Hamburg als het ware onregeer baar. De minderheidsregering van sociaal-democra ten kon slechts met goedkeuring van de Groenen aan de macht blijven. Toen bleek dat dit een on houdbare situatie was, werd besloten nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Op de aard van de pro blemen in Hamburg wordt in onderstaand artikel nader ingegaan door Guardian-correspondent Wal ter Schwarz. niet tegen groei, maar het moet wel "kwaliteit zijn, niet alleen kwantiteit", zei me vrouw Bock. De Groenen in de deelstaat Hessen zijn veel radicaler en verzetten zich te gen de markteconomie als ge heel en de „nutteloosheid" van een parlementaire regering met de huidige partijen. In Hessen waar de Groenen eveneens de doorslaggevende stem in handen hebben, wei gerde de streng ogende leider van de Sociaal-Democraten te onderhandelen. Maar als zijn begroting niet wordt aangeno men, moet hij wel nieuwe ver kiezingen laten uitschrijven. Onlangs lijkt hij van gedach ten te zijn veranderd en nu praat hij wel over onderhan delen. In Hamburg heeft burgemees ter Dohnanyi van meet af aan in het defensief gezeten. „Wij, Sociaal-Democraten, weten dat het niet voldoende is om hetzelfde beleid voort te zet ten", gaf hij toe na besprekin gen met de Groenen, waarin hij naar zijn zeggen veel had geleerd, met name over de groepen verontruste mensen die de Groenen steunen. Hier bij moet men denken aan de vissers die voor het merendeel werkloos zijn vanwege de ern stige vervuiling van de Elbe, aan vrouwenbewegingen en aan gehandicapten. „De men sen zijn onzeker geworden, bang. Er is behoefte aan een nieuwe, hervormende stimu lans", aldus burgemeester Dohnanyi. Maar volgens Thomas Eber- man, de rusteloze ex-Maoist die de niet officiële leider is van de Groenen, is het bij woorden gebleven. „We heb ben niet meer gekregen dan goedbedoelde intentieverkla ringen die zowel wat doelstel ling als wat uitvoering betreft erg vaag waren". De besprekingen in Hamburg begonnen enkele dagen nadat Willy Brandt, voorzitter van de SDP in Bonn, had opgeroe pen tot „een nieuwe meerder heid aan deze zijde van de CDU, die onderdak moest ge ven aan vredesbewegingen, milieuorganisaties, vrouwen groepen en dergelijke". Doh nanyi die binnen zijn partij be hoort tot de linkervleugel, be sloot dit idee als eerste uit te proberen. Of misschien deed hij alleen maar alsof. Mensen binnen de SDP die nog linkser zijn dan hij, zeggen dat hij alleen maar wilde aantonen dat de Groe nen geen praktische antwoor den hadden. Volgens deze groep hoopte Dohnanyi daar mee in december stemmen van de Groenen weg te kapen. Maar hoe het ook zij Dohnanyi stuitte op een partij die beter was geïnformeerd dan zijn ei gen partij. De Groenen namen hun hele verkiezingsprogram ma mee naar1 de onderhande lingen, van een verbod op kernenergie tot huisvesting voor mishandelde vrouwen aan toe. Dohnanyi klaagde later dat de Groenen „helemaal niets wil den toegeven". Maar Thea Bock zei daarop: „Dat was nu juist het punt. Jarenlang heb ben wij tegen hun houding ge protesteerd; nu moeten ze maar eens wat terrein prijsgl ven". Leden van de Groenen zeidd dat ze hadden willen toegev^ op het gebied van tijdssch ma's. Zo waren ze bijvoorbee bereid akkoord te gaan m een periode van twintig ja om zich van kernenergie ontdoen. „Maar op dat pui bleek Dohnanyi koppiger di een vorige burgemeester v^ de SDP", zei Eberman. Met ingang van volgend jai zal zeventig procent van <j energie in Hamburg worde geleverd door kerncentrale „We zijn veel te ver gegaa om nog terug te kunnen", 21 de leider van 'het SDP in hi parlement, Dr. Hennir Vorscherau. Het enige con mentaar van de burgemeesti was dat „toekomstige opti open moesten blijven". Een van de belangrijkste eist van de Groenen is dat men wil van kapitaalsintensiev destructieve projecten. Om beginnen wil men een begi maken met de bestrijding vj de vervuiling van de Elb Ook de burgemeester wil di maar hij probeert nog steei de directeuren van de ve schillende fabrieken over halen mee te werken, terwi de Groenen nu met dwingei de maatregelen willen komei Daarnaast vullen de Groene eeri politiek gat links van C SDP door tegen bezuiniging* in de sociale sector te zijn. I regering streeft naar „mode! nisering" om de werklooshei binnen de perken te houden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10