Enthousiaste ontvangst van paus door honderdduizenden Madrilenen „Suriname heeft genoeg van de militairen" Stakingen ontwrichten leven in Rome volledig Israël verbolgen over raketaanval Broer Sadat gearresteerd BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 Amerikaan en Rus voorzitters van congres tegen kernbewapening DEN HAAG De Nederland- se vereniging van medisch po^ I lemologen, een organisatie van i artsen die zich verzetten tegen, i kernwapens, zal in het komen- de voorjaar een internationaal congres organiseren waarin gesproken zal worden over de illusie van de nucleaire strate- ie. Dit heeft de voorzitter van eze vereniging, de heer Ver- heggen, vanmorgen meege deeld. Het congres zal worden geleid door een Amerikaanse en een Russische arts. TEL AVIV, BEIROET Is- raël beschouwt de Syrische ra- I ketaanval van gisteren op Is raëlische verkenningstoestel len boven Oost-Libanon als i een ernstige schending van het bestand. Dit kan een ver- I traging betekenen in de terug- trekking van buitenlandse troepen uit Libanon, zo heeft de minister van buitenlandse raken Shamir voor de Israëli- I sche televisie verklaard. i De Syrische luchtdoelraketten i werden vanaf Syrisch grond- i gebied afgevuurd op Israëli- l sche toestellen die een verken- ningsvlucht boven de Bekaa- vallei maakten. Volgens een Israëlische legerwoordvoerder misten de raketten hun doel i en keerden de vliegtuigen on- I beschadigd naar hun basis te rug. Syrië heeft bevestigd dat de raketten waren gelanceerd en dat ze hun doel misten. De Israëliërs hadden hun verken ningsvluchten boven oostelijk Libanon weer opgevoerd na berichten dat Surië nieuwe batterijen luchtdoelraketten in het gebied heeft opgesteld. In het bergachtige gebied Chouf ten zuidoosten van Bei roet dat onder Israëlische con- i trole staat, zijn opnieuw vuur gevechten uitgebroken tussen christelijke militieleden en Druzen. Een man werd ge dood, een tweede gewond. De schietpartij was begonnen nadat Libanese soldaten het dorp Kaifoun waren binnen- i gereden en volgens oogetuigen in het wilde weg waren gaan schieten. l De ontwapening van de chris telijke milities in Oost-Beiroet die gisteren had moeten begin- ■J nen, is uitgesteld wegens de toegenomen spannimng in het gebied. Het is de tweede maal in twee weken dat het uitkam men van het oostelijk stads deel is uitgesteld. Franse en Italiaanse militairen van de internationale vredes macht hebben de onrust be dwongen die zaterdag was ont staan in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila, nadat er ge ruchten waren verspreid dal er een nieuw bloedbad ophan den zou zijn. Peres wijst contact met PLO af TEL AVIV Shimon Peres, de voorzitter van de Israëli- s sche arbeiderspartij, heeft za- terdag de toenaderingspogin- gen van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO van de hand gewezen en gezegd dat eventuele onderhandelingen r zullen leiden tot een Palestijn se staat die het voortbestaan van Israël bedreigt Peres ver- zocht leden van zijn partij geen bijeenkomsten te houden met PLO-functionarissen. Godsdienstrellen in Nigeria breiden zich uit LONDEN De godsdienstrel len in Nigeria hebben zich dit weekeinde uitgebried naar een derde stad, Kano. De Britse omroep BBC meldde dat „fa- jnatieke moslims" in Kano christelijke kerken in brand hadden gestoken omdét zi, vonden dat deze te dichtbi J moslim moskeeën stonden. De j politie in deze grote stad in het j noorden van het land gebruik te traangas om de betogers te verspreiden. De onlusten bra ken vorige week uit in Maidu- guri in noordoostelijk Nogeria. Later sloegen zij over naar I Kaduna. De autoriteiten in Maiduguri hebben de regering in Lagos gevraagd een deel van de stad tot rampgebied te verklaren. (Van onze speciale verslagge ver Paul van der Voort) MADRID Met de ge- A i»fr' bruikelijke ceremonie van het kussen van de grond, ditmaal die van zestien steden bezoeken De Spaanse ko en meer dan vijftig plech- 11 1 1 is de feestelijke herden- Borates' bMM%d?id king van de dood van de aQHUMi flHflj|jBjy 9'stermlddag. Ko- heilige Teresia van Avila, mMHK nln9,n Sofia 2161 vier eeuwen geleden. ÜL HHHHr toe. De paus werd bij zijn aart- aan het directe motief voor pel van gepantserd glas reed In Madrid, waar de paus zijn komst fanatiek toegejuicht zjjn rejs; <je herdenkingsfees- de paus vervolgens naar het naam in het officiële gasten- door de drieduizend gelukki- ten voor de Heilige Teresia centrum van Madrid. Onder- boek van de stad schreef, gen die een plaatsje op het van Avila. „Ik kom om eer te weg werd hij toegejuicht door overhandigde de burgemeester strengbewaakte vliegveld bij bewijzen aan deze buitengewo- duizenden Spaanse families hem de gouden sleutels van de Madrid hadden kunnen be- ne persoonlijkheid", aldus die zich al vroeg in de ochtend Spaanse hoofdstad. Ondertus- machtigen. Hun gejuich over- paus Johannes Paulus II. Tot met campingtafeltjes en rijk sen bleef de menigte onver- stemde bijna de saluutschoten. sjot rjep hij de zegen in van de gevulde picknickmanden in de moeibaar op de muziek van Na het spelen van de paus- Heilige Maagd van Pilar om berm geïnstalleerd hadden, het gemeentelijke muziek- hymne en het Spaanse volks- hem op zijn reis te bescher- Naarmate de stoet dichter bij korps de paus toejuichen. Na lied, herinnerde koning Juan men. de hoofdstad kwam, werd de zijn kennismaking met het ge- Carlos in zijn officiële wel- Al in de eerste minuten van ontvangst indrukwekkender, meentebestuur vertrok paus komsttoespraak aan de lange 2jjn bezoek bewees de paus Tienduizenden, bijna hysteri- Johannes Paulus II voor een katholieke traditie van Spanje nog steeds dezelfde spontaneï- sche toeschouwers zwaaiden zeer korte rust naar de nuntia- en dankte de paus in na3rn teit en alertheid te bezitten, met de pauselijke vlag, wier- tuur, zijn permanente verblijf- De inwoners van Madrid tracteerden de paus op een „ticker van heel het land voor zijn be- die hem zo populair hebben pen rozen en schreeuwden plaats, van waaruit hij de ove- tape parade" bij zijn tocht door de straten van de stad. „Totus zoe^' 4_ tt gemaakt tijdens al zijn vorige hun kelen schor. In Madrid rige vijftien Spaanse steden zal Tuus", (Geheel de uwe) zeggen de spandoeken aan de gevels. Paus Johannes Paulus II ant- reizen. De dolenthousiaste toe- zelf hadden zich honderddui- bezoeken. Alleen in de nacht woordde met een in perfect schouwers op het vliegveld zenden mensen verzameld om van 6 op 7 november slaapt hij volgeboekt. Om zeven uur van de religieuze beweging Spaans gehouden rede. Ook hij verbraken zo vaak de rede- een glimp van de paus op te buiten de Spaanse hoofdstad opende dê paus het nieuwe on- „Adoracion Nocturna („Nach- ging in op de lange katholieke voering, dat de paus hen tot de vangen. Vanaf de hoge flats en wel in Zaragoza, de stad derkomen van het Spaanse telijke Aanbidding)' die nauwe historie van Spanje en dankte orde moest roepen. Glimla- sneeuwde het serpentines en van Onze Lieve Vrouw van episcopaat en had hij zijn eers- banden onderhoudt met de de Spaanse kerk voor al haar chend improviseerde hij, dat papiersnippers van duizenden Pilar. Ook de eerste avond van te werkdiner met alle bis- rooms-katholieke kerk in Po- inspanningen om het rooms- bij ook de kans wilde hebben kapotgescheurde telefoonboe- zijn verblijf was al volledig schoppen samen. Tweeëneen- len. Vandaag brengt de paus -katholieke geloof te verbrei- om te spreken. ken. Van de daken hingen half uur later moest hij alweer door in Avila, om de herden- den over de hele wereld. Hij jn een speciaal omgebouwde meterslange spandoeken met paus: „Totus Tuus" („Geheel °P weê> om de opening bij te kingsfeesten rond de Heilige herinnerde de Spanjaarden Landrover met een hoge koe- de bekende woorden van de de uwe"). wonen van een nachtwake Teresia af te sluiten. Bomaanslag op woonwijk militairen VS Op een parkeerplaats in een woonwijk voor Amerikaanse mili tairen in de Westduitse stad Gies- sen Is In het afgelopen weekeinde een zware bom ontploft waardoor ongeveer vijftien auto's werden vernield. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Van de daders ontbreekt elk spoor. In politiekringen meent men dat de aanslag het werk kan zijn van leden van de Rote Armee Fraktion die daamee willen aan geven dat het vijf jaar geleden is dat hun leider Andreas Baader in de gevangenis omkwam. Luns: kans op plaatsing raketten toegenomen BRUSSEL Nu een centrum-rechtse re gering in Nederland voor de deur staat, is de kans aanzienlijk gestegen dat Den Haag zal instemmen met het NAVO-be- sluit kernwapens voor de middellange af stand in West-Europa, en daarmee ook in Nederland, te plaatsen. Dan zal België volgen, terwijl de Bondsrepubliek en Ita lië al eerder hiertoe hadden besloten. Dit heeft secreatris-generaal Luns van de NAVO gisteren verklaard. Volgens het Westduitse blad Der Spiegel is West- Duitsland in het geheim begonnen met de voorbereidingen voor de plaatsing van de kernraketten. Der Spiegel maakt dit op uit een vertrouwelijk rapport van het mi nisterie van defensie, waarop het kenne lijk beslag heeft weten te leggen. Frankrijk normaliseert betrekkingen met Iran PARIJS De Franse regering heeft gisteren bijna ongemerkt de benoeming bekend gemaakt van een nieuwe am bassadeur in Iran. Deze post was onbe zet gebleven sinds augustus 1981, nadat woedende menigten de Franse ambas sade in Teheran hadden belegerd om de uitlevering te eisen van de naar Frankrijk gevluchte verzetsleider Mas- soud Radjavi en de afgezette president Abolhassan Bani-Sadr. Een woordvoer der van het Franse ministerie zei giste ren dat er geen sprake is van een „wij ziging in de betrekkingen tussen beide landen". De nieuwe ambassadeur in Teheran, José Paoli, is een 58-jarige di plomaat die zowel Perzisch als Ara bisch spreekt Newsweek: CIA bereidt coup in Nicaragua voor WASHINGTON De Verenigde Staten bewapenen en oefenen in Honduras hon derden rechtse ballingen uit Nicaragua, als onderdeel van een campagne van de CIA om de linkse regering in Nicaragua ten val te brengen. Dit meldt het Amerikaanse weekblad „Newsweek". Volgens het blad maakt de campagne deel uit van een gehei me operatie van de CIA, die ook bedoeld is om de aanvoer van Cubaanse wapens naar El Salvador af te snijden. Het weekblad be richt verder dat president Reagan vorig jaar december toestemming heeft gegeven voor de geheime operatie, maar dat die on der leiding van de Amerikaanse ambassa deur John Negroponte veel omvangrijker is geworden dan men van plan was. Sacharov beschuldigt KGB van diefstal dagboeken MOSKOU De Russische strijder voor de mensenrech ten en kernfysicus Sacharov heeft de Russische veiligheids dienst KGB beschuldigd van diefstal van dagboeken en me moires. Sacharovs vrouw, Jelena Bon ner, overhandigde Westerse journalisten in Moskou zater dag de tekst van een brief, die haar man aan de leiding van de KGB heeft geschreven. In de brief zegt Sacharov dat 900 met de hand geschreven en 500 getypte bladzijden herin neringen en zes dagboeken zijn gestolen, toen hij met de auto voor het station van zijn verbanningsoord Gorki stond. Volgens Sacharov werd hij door onbekenden bedwelmd, waarna men door een ingesla gen autoraampje de tas met documenten van achter zijn stoel heeft weggehaald. „De manier waarop de diefstal is gebeurd, bewijst dat de KGB er achter zit", aldus Sacharov in zijn brief. Sacharov, een Nobelprijswin naar, werd begin 1980 zonder vorm van proces verbannen naar het afgelegen en voor buitenlanders verboden Gorki. KAIRO De jongere broer van de vermoorde Egyptische president Sadat is vorige week samen met drie van zijn zonen gearresteerd. Esmat Sadat en zijn kinderen worden beschul digd van corruptie en het on wettig vergaren van rijkdom. Volgens berichten in de Egyp tische kranten zijn de arres tanten vrijdag naar de Tora- gevangentè ten zuiden van Kairo gebracht. Eerder had de openbare aan klager deze maand opdracht gegeven het bezit van Esmat Sadat, dat wordt geschat op vele miljoenen guldens in be slag te nemen. De 57-jarige voormalige vrachtwagen chauffeur is eigenaar van een flink aantal huizen en ebdrij- ven. De broer van de overleden president zou boumaterialen op de zwarte markt hebben verkocht en „beschermings- geld" hebben afgeperst van firma's Hij zou ook de be schikking hebben gehad over een groot aantal lijfwachten om hem en zijn vier vrouwen en vijftien kinderen te be schermen. Dat privélegertje werd uit de staatskas betaald. President Sadat was tijdens zijn leven zo ontstemd over het gedrag van zijn broer dat hij hem het reizen in het bui tenland verbood en de laatste drie jaar voor zijn dood niet meer met hem heeft willen praten. Esmat Sadat Nederland en VS ontkennen inmenging in Suriname DEN HAAG, GEORGETOWN Nederland heeft de aantij ging van de Surinaamse pre mier Neijhorst dat het zich heeft gemengd in de aangele genheden van Suriname krachtig van de hand gewe zen. Een woordvoerder Van het ministerie van buitenland se zaken heeft dit vanmorgen meegedeeld. De Amerikaanse regering ontkent eveneens elke inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Suriname. Dit staat in een gis teren door de Amerikaanse ambassade in Georgetown (Guyana) uitgegeven commu nique. De laatste reactie volgde op uitlatingen van de minister van buitenlandse zaken van Suriname, Harvey Naaren- dorp, dat Amerikaanse diplo maten betrokken zijn bij het organiseren van de stakingen die momenteel in Suriname plaatsvinden. De Nederlandse ambassadeur in Paramaribo, drs. J.B. Hoek man, verklaarde dat hij geen reactie kon geven op de door premier Henry Neijhorst in het NOS-journaal geuite be schuldiging, dat ook de Neder landse ambassade „geen fraaie rol" in de huidige onrust in Suriname speelt. Neijhorst zei dat een eventuele uitwijzing van Amerikaanse diplomaten ook een waarschuwing in houdt aan leden van de Ne derlandse ambassade. (Vervolg van voorpagina) PARAMARIBQ/DEN HAAG „De Surinaamse bevolking is het beu om als onmondig te worden behandeld. Wij hebben genoeg van het stuntelig economisch beleid, dat de economie van dit land verwoest. Van de het ge- drijf en geagiteer van ech te en saloncommunisten, die van Suriname een concentratiekamp willen maken". Vakbondsleider Cyriel Daal trok gisteren op de massaal bezochte demonstratie tegen de huidige machthebbers in Suriname fel van leer. Zijn gehoor, ongeveer een vijfde deel van de totale bevolking, liet er geen twijfel over bestaan dat veel Surinamers genoeg hebben van de militairen. Maar niet alleen de Moeder- bond heeft zijn twijfels over het landsbestuur overigens zonder terug te willen naar de situatie van voor februari 1980. De overige vakcentrales hebben in een brief aan de machthebbers laten weten dat „door het systeem van decre teren het volk wordt geteis terd door onvrede, vijandig heid en angst". De vakcentra- Insluipers Surinaamse ambassade door Haagse politie verwijderd DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren drie mannen verwijderd uit de Surinaamse ambassade aan de Alexander Go- gelweg. Het drietal, een kelner uit Amsterdam (34), een zaken man uit Middelburg (33) en een horeca-ondernemer uit. IJzendij- ke (29), had zich toegang tot het gebouw verschaft door een ruit je naast de voordeur in te slaan. Eenmaal in de ambassade bel den zij de politie op met de mededeling dat zij vierentwintig uur in hongerstaking wilden gaan. De insluipers zeiden lid te zijn van het actie-comité „Herstel Democratie Suriname". Zij boden teen verzet toen de politie hen verwijderde. Personeel van de urinaamse ambassade noemde hun actie „ondoordacht". les hebben zich terughoudend opgesteld en zelf geen stakin gen uitgeroepen. Maar talrijke leden nemen wel deel aan sympathiestakingen. Het Comité van Christelijke Kerken (CCK) sprak zijn ern stige bezorgdheid uit over de situatie in het land. 's Lands grootste dagblad, „De Ware Tijd", constateerde dat „poli tiek verzet en politieke actie in Suriname nu zijn doorge broken". „Men moet een poli tieke oplossing vinden. Anders zullen, net als in dictatoriaal geregeerde landen, dissidenten moeten worden opgesloten en interneringskampen worden gebouwd, om maar niet te denken aan ergere methoden om verzet te breken". Waarnemers in Paramaribo zijn van mening dat de militai ren gisteren een dubbel presti geverlies hebben geleden. Op de eerste plaats door de massa le steun voor de Moederbond, maar bovendien door de slech te opkomst bij een aanhanke lijkheidsbetoging voor de mili taire machthebbers. Deze bij eenkomst werd door ongeveer 1.500 mensen bijgewoond. Intussen duren de stakingen in Suriname voort De afgelopen dagen is het werk neergelegd bij onder meer de telefoon dienst, de radio en televisie, de Een beeld van de demonstratie die vorige week in Para maribo werd gehouden, nadat vakbondsleider Cyriel Daal door de politie was aangehouden. posterijen, de banken, in de en de transportarbeiders zich havens en bij Bruynzeel. Ver- vandaag bij de stakers zullen wacht wordt dat het onderwijs aansluiten. (Van onze correspondent Cees Manders) i ROME - Arbeidsonrust ontwricht het openbare leven in Rome. Wilde stakingen van het openbaar vervoer, de nu al twee weken durende staking van het zieken huispersoneel en de zeer lastige stakingen van het bankpersoneel hebben de afgelopen week een enorme chaos veroorzaakt in een stad waarin normaal toch al heel weinig dingen volgens schema en volgens dienst regeling gebeuren. Vervelend voor de Romeinen, maar ook irritant voor de toeristen die niet op zoveel wanor de zijn verdacht. Al drie weken duren de stakingen van de bus, tram en metro. Chauffeurs staken slechts drie of vier uur per dag, lang genoeg om iedereen die er werkt of om andere redenen in de stad moet zijn te dwingen van zijn privévervoer gebruik te maken. Het re sultaat is een onvoorstelbare verkeerschaos, die de stad volledig lam legt. De acties van de chauffeurs duren ook deze week voort, met dit verschil dat nu niet van tevoren bekend wordt gemaakt wanneer de chauffeurs het werk zullen neerleggen. De sociale acties van het bankpersoneel bestaan daarin, dat het slechts bepaalde handelingen verricht en andere niet. Het is nu eind van de maand, en de Romeinen gaan met de cheque die ze in hun loonzakje vinden naar de bank om die te innen. Maar het stakende bankpersoneel weigert uit te betalen en wil deze keer alleen maar stortingen accepteren. Veel gezinnen zijn hierdoor in de problemen gekomen, omdat vandaag (Allerheiligen) in Ita lië niet gewerkt wordt en het lange weekend met kredieten van hun winkelier moeten zien door te komen. Toeristen kunnen ook geen geld wisselen. Velen hebben zich al tot hun ambassade moeten wenden voor geld om de komende dagen te overleven. De staking die de gezondheid van de Romeinen het meest schaadt, is die van het ziekenhuispersoneel, van de verpleeg sters, doktoren, chirurgen en apothekers. Elke groep op zijn beurt Alleen spoedgevallen worden geholpen. Dit betekent dat vele patiënten in de ziekenhuizen door familie of vrienden moe ten worden bijgestaan, verschoond, gewassen en dat soort zaken. In sommige hospitalen is al enkele weken niet meer geopereerd en dit heeft tot hartverscheurende tonelen geleid. Mensen die menen doodziek te zijn maar niet behandeld worden, omdat hun geval volgens de stakende artsen geen noodgeval is. Een dode is al te betreuren. De justitie stelt een onderzoek in om te zien in hoeverre de staking heeft belet dat de gewonde man in kwestie tijdig kon worden geholpen. De chaos is compleet en niemand weet eigenlijk waarom ge staakt wordt. De eisen verschillen van vakbond tot vakbond, en van categorie tot categorie. Volgens sommige is dit de prelude voor een hele hete winter aan het Italiaanse arbeidsfront, want alles wijst er op dat binnen enkele weken ook het landelijke ar beidsvoorwaardenoverleg dat nu al muurvast zit, geheel zal mis lukken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7