Middenstand kijkt weer wat optimistischer vooruit Rozenhoedjes voor genezing van Claus Bijstandsvrouwen vechten voor menswaardig bestaan Nederlandse Groene Partij in oprichting In 1983 zesduizend banen weg bij banken en verzekeringen Oosterscheldewerken weer veel duurder uueer BINNENLAND LEIDSE COURANT - MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 PAGINA 6 a Recordomzet effectenbeurs AMSTERDAM Op de Amsterdamse effecten beurs zijn in oktober alle omzetrecords gesneu veld. De totale omzet is uitgekomen op ƒ11,96 miljard waarmee het in mei 1982 behaalde record van 9 miljard met maar liefst 33 procent werd verbeterd. Zowel de aandelenmarkt als de obliga tiesector waren zeer vast gestemd en de koersen zijn over een breed front gestegen, aldus de Vere niging voor de Effectenhandel. Op de aandelen markt ging ƒ3975,8 min om. De belangstelling van de buitenlandse beleggers richtte zich vooral op de internationals. De index internationale con cerns kwam na negen jaar weer boven dè 100. Het meest verhandelde fonds was de jongste staatslening waarmee een recordbedrag van 3,5 miljard uit de markt werd genomen. Hierin ging een totaalbedrag om van ƒ860,1 min. De obliga ties boekten een omzet van ƒ7981,5 min. Westendorp directeur Consumentenbond AMSTERDAM P.M. Westendorp (43) is per 1 november benoemd tot al gemeen directeur van de Consumentenbond. Hij volgt mevrouw A.G. Franssen op, die onlangs is overleden. Westendorp was voor deze benoeming achtereenvolgens econo misch onderzoekmedewer- ker, directiesecretaris en hoofd van de stafafdeling. De Consumentenbond heeft ruim een Half mil joen leden en telt 140 me dewerkers. DEN HAAG PPR-senator Bas de1 Gaay Fortman en de publicist Wouter van Dieren hebben het initiatief geno men om te komen tot de oprichting van een Groene Partij in Nederland. Het is niet de bedoeling dat deze partij aan de verkiezingen voor het Neder landse parlement deelneemt, maar dat zij probeert in het Europese Parlement gekozen te worden. De initiatiefne mers hopen met hum partij de milieu bewuste kiezers binnen de kleine link se partijen (en D'66) aan te spreken, omdat het volgens hen onmogelijk is dat die kleine partijen op eigen kracht in het Parlement gekozen worden. De eerstkomende verkiezingen voor het Europese Parlement hebben in het voorjaar van 1984 plaats. Eind november vergaderen zo'n 20 vertegenwoordigers van verschillende politieke partijen, milieu- en vredesor ganisaties over de oprichting van de partij. Welke organisaties dit zijn, wil den De Gaay Fortman en Van Dieren nog niet zeggen, omdat de vertegen woordigers namens zichzelf spreken. Eén van de punten die tjdens de ver gadering wordt bekeken is, of er in Nederland voldoende mensen op de Groene Partij zullen stemmen. Jongen bekent verkrachtingen AMSTERDAM Een 18-jarige jongen uit Am sterdam heeft bekend de afgelopen anderhalf jaar een groot aantal verkrachtingen en bero vingen te hebben gepleegd. De Rijkspolitie Am sterdam had een intensief onderzoek ingesteld naar aanleiding van de verkrachting een 19-ja- rige vrouw in Duivendrecht eerder deze maand. Uit deze zaak en enkele andere was ge bleken dat de dader zijn slachtoffers volgde na dat zij uit een nachtbus van het gemeentever voerbedrijf in Amsterdam waren gestapt. De politie hield daarop alle nachtbussen in de ga ten. Er was een groot aantal tips binnengeko men en ook kon een compositie-foto van de da der worden samengesteld. Kort voor zijn aan houding had hij nog geprobeerd een 18-jarig meisje in Amsterdam aan te randen. Menselijk hormoon maakt voortplanting meerval mogelijk WAGENINGEN De vakgroep Visserij en Visteelt van de Landbouwhogeschool in Wage- ningen, is erin geslaagd de Afrikaanse meerval tot voortplanting te bewegen met behulp van het menselijk geslachtshormoon, gonadotropi- ne. De vis, wier voortplanting normaal volle dig stagneert zodra ze uit haar natuurlijk om geving wordt gehaald, kan op die manier ook in visvijvers voor nageslacht zorgen. Klein schalige teelt van de meerval kan zo een be langrijke bijdrage leveren aan de eiwittenvoor- ziening in de Derde Wereld. Een visvijver met meervallen zal volgens de Wageningse vak groep voor de bewoners van het Afrikaanse platteland een welkome aanvulling op hun voedselpakket betekenen. Een meervalvrouw tje in optimale conditie kan zorgen voor zo'n 20.000 gezonde nakomelingen. (Van onze sociaal- economische redaktie) DEN HAAG „Ik wil niet te vroeg juichen, maar de politiek vertoont tekenen bereid te zijn de noodzakelijke aanzetten tot herstel te geven. Wel iswaar zagen ook vroegere regeringsplannen er veel belovend uit en gingen ze toch de mist in, maar ik heb toch de indruk dat het nu anders ligt. Dit zei voorzitter Wouter Perquin van het Koninklijk Ne derlands Ondernemers- verbond (KNOV) vanmid dag. De ernstige situatie waarin het midden- en kleinbedrijf zich bevindt is volgens Perquin een gevolg van een falend beleid van de overheid. „Het gaat er nu vooral om te overleven en niet nog dieper weg te zak ken". Perquin vindt dat de collectieve lasten niet gestabi liseerd maar verlaagd moeten worden. Terugval van de be stedingen moet echter ook worden voorkomen. Toch zou hij de prijscompensatie niet willen laten doorgaan, want het kostendalend effect van loonmatiging is volgens Per quin groter dan het negatieve effect ervan op de omzet. De KNOV-voorzitter vreest dat de bevroren lonen later worden ingehaald, wat met de prijzen niet kan. „En tijdens de pauze stijgen de importprij- zen wel..." Perquin is voor verlaging van de jeugdlonen. Hij vindt ook dat de vesti gingseisen voor ondernemers verlicht moeten worden. Hij keerde zich tegen de voortdu rende lastenverhoging door la gere overheden. Veel aandacht besteedde de hij „aan de toenemende onveilig heid van mensen, have goed". „Politie en justitie kun nen blijkbaar onvoldoende op treden tegen terreur en ver nielingen, waardoor er bij de mensen de neiging dreigt te ontstaan om zelf te gaan optre den, zichzelf defensief te be wapenen". Perquin zou dan ook de particuliere bewakings diensten willen uitbreiden en inzetten voor bescherming en beveiliging, met name van on dernemers. UTRECHT Voor de Vereniging Kaderpersoneel Bank- en Verzekeringswezen staat het vast, dat het aantal arbeidsplaatsen in hun sectoren volgend jaar met enkele duizenden zal vermin deren. Tijdens de jaarvergadering van de VKBV vandaag in Utrecht, is onaanvaardbaar genoemd. Algemeen-secretaris drs. A. Cremers zei te verwachten, dat door het saneringsproces waar vele ondernemingen momenteel mee bezig zijn, het komend jaar zesduizend arbeidsplaatsen door ver loop niet zullen worden opgevuld. Met name inkrimping van het kantorennet van grote en middelgrote banken zal veel ba nen kosten, zei Cremers, verwijzend naar Slavenburg en de Ne derlandse Credietbank. Door de expansie van het bank- en verzekeringswezen in de ze ventiger jaren, ontstonden er in deze sectoren vele nieuwe ta ken, zo zei prof. C. Rijnvos op de vergadering. Die banen kon den allemaal worden vervuld dank zij de positieve ontwikkeling van de werkgelegenheid. Voor een efficiëntere werkwijze wer den automatiseringssystemen ingevoerd. Dat proces zet zich vol gens Rijnvos nu voort terwijl de markten voor het bank- en ver zekeringsbedrijf verzadigd zijn geraakt. Het automatiseringspro ces is overwegend gericht op kostenverlaging, rendementsverbe tering en bedrijfssanering. Dat zet de faktor arbeid onder sterke druk, zo stelde Rijnvos. DEN HAAG De financiële situatie bij de bouw van de Oos terscheldewerken blijft zorgen baren. Er is opnieuw een forse kostenstijging, ditmaal van 128 miljoen gulden. Ook is er een groot financieringtekort doordat de prijsontwikke lingen hoger uitvallen dan geraamd. De bijgestelde raming voor de bouw van de Oosterscheldewerken komt nu uit 7200 miljoen gulden, een stijging van 260 miljoen ten opzichte van de raming van eind 1981. Dit blijkt uit het 12e voortgangsrapport over de eerste helft van dit jaar, dat door demissionair minister Zeevalking van verkeer en waterstaat aan de Tweede en Eerste Kamer is gestuurd. Het financieringstekort van het project is inmiddels opgelopen tot 162 miljoen gulden. Er is niet genoeg geld beschikbaar om de prijsontwikkelingen bij te houden. De werken en onderzoekingen voor het Oosterscheldeproject vorderen goed, maar er deed zich het afgelopen jaar ook een ernstige en kostbare tegenvaller voor: de Markiezaatskade brak door bij een storm in maart. De kosten van het herstel worden geschat op 32 miljoen gulden. Ambassadeur Vaticaanstad DEN HAAG Zoals onze krant reeds eerder heeft gemeld, wordt Jhr mr J.A. Beelaerts van Blokland, chef directie kabinet en protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de nieu we Nederlandse ambassadeur in Vaticaanstad. De benoeming is door het ministerie officieel bekend gemaakt. Beelaerts van Blokland, een protestant, volgt ir J.L.H. Ceulen op, die met pen sioen gaat Eerste kijkdagen Floriade-veiling Dit weekeinde zijn de eerste kijkdagen gehouden voor de veiling van alle attributen van de Floriade, die op 2 en 3 november plaatsheeft. Op foto bovén hijst een reusachtige hijskraan het Floriade-symbool van de toren. Op foto onder bekijkt een vader met zijn kinderen één van de vele bomen. PSP'ers verkochten verboden boek EINDHOVEN Leden van de PSP die zitting hebben in de Eindhoven- se gemeenteraad en Pro vinciale Staten van Noord-Brabant, hebben zaterdag in de Eindho- vense binnenstad het door de rechter verboden boek „Eindhoven 1933-1945" verkocht. Binnen enkele minuten waren de dertien exem plaren waarover de PSP'ers beschikten uit verkocht. Diverse poten tiële kopers móesten worden teleurgesteld. Het boek, geschreven door de Eindhovenaar Frans Dekkers, is eerder deze week door de Bossche rechtbankpresident mr. M. Cremers in kort geding verboden, omdat de vroe gere directie-secretaris van Philips, mr. W. de Graaff, er in wordt be schuldigd van landverraad en collaboratie met de Duitsers. Die beschuldi ging is volgens Cremers alleen gebaseerd op ver klaringen van getuigen „van laag allooi". Er zijn geen bewijzen voor aange dragen. De uitgeverij „In de Knip- scheer" en Frans Dekkers werden in kort geding niet alleen veroordeeld om de verspreiding van het boek onmiddellijk te staken, maar ook om alle exem plaren die bij de boekhan del lagen, voorzover mo gelijk terug te halen. De uitgeverij en Dekkers heb ben tevergeefs geprobeerd de verkoop door de PSP'ers tegen te houden. Op overtreding van het vonnis van mr. Cremers staat een dwangsom van duizend gulden per boek. De processie van de enkele honderden landgenoten door Kevelaer om gezondheid af te sme ken voor prins Claus. KEVELAER De bede vaart naar het Duitse ge nadeoord Kevelaer, die bedoeld was als een mas sale bede om gezondheid voor het Oranjehuis en met name voor prins Claus, heeft slechts een kleine 400 bezoekers ge trokken. In Utrecht moes ten twee van de drie ge huurde bussen gistermor gen onverrichterzake te rugkeren naar de garage. De derde was slechts voor driekwart vol. Min of meer hetzelfde deed zich voor bij de bussen, die uit Eindhoven waren ver trokken. De bedevaart gangers hebben de tijd, dat ze in de bus zaten ove rigens goed besteed met het bidden van enkele ro zenhoedjes ter genezing van prins Claus. In Kevelaer was de eredienst meer gericht op het koninklijk gezin dan op prins Claus zelf. De mis stond geheel in het te ken van het vragen aan Maria, troosteres der bedrukten, om steun voor het koninklijk ge zin dat echtgenoot en vader zo node heeft moeten missen. Om ongeveer één uur in de middag vertrok vanuit de Ma riakapel de kleine processie naar de basiliek. In de ere dienst die daar volgde en die met het Wilhelmus werd besloten vroeg pater Ver duit om de troost voor het ko ninklijk gezin dat de man moest missen. „De moeders zullen begrijpen wat ik be doel", zei hij. Organisator M. van Bergen uit Cuyk aan de Maas was niet ge lukkig met de geringe op komst, die hij gedeeltelijk toe schreef aan het feit, dat prins Claus weer terug in Nederland was. Maar desondanks weet organisator M. vamBergen van geen ophouden. Mocht prins Claus niet gauw beter zijn, dan organiseert hij een nieuwe be devaart voor koningsgezinde vaderlanders. De cijfers van deze bedevaart werden iets vertekend door het feit, dat ook een jaarlijkse Haagse en een jaarlijkse Leidse bedevaart in Kevelaer was. De bedevaartgangers werden gisteren beschermd door enke le rechercheurs, die opvallend- onopvallend een oogje in het zeil hielden. Organisator Van Bergen was immers de vooraf gaande dagen met geweld be dreigd. Ina Brouwer zonder stemrecht op CPN-congres (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN Ina Brouwer, de CPN-fractievoorzitster in de Tweede Kamer, zal op het komende partijcongres zonder stem recht vertegenwoordigd zijn. Het CPN-district Groningen, dat in het afgelopen weekeinde in Oude-Pekela confereerde, heeft Ina Brouwer als gast in de Groningse congresdelegatie gekozen. Van de 46-koppige Groningse delegatie hebben er op het partij congres 43 stemrecht. De anderen gaan als gast mee naar het congres. Er was afgesproken dat er in één keer 46 mensen zou den worden gekozen. De drie met de minste stemmen, zouden als gast meegaan. Ina Brouwer had de op één na minste stem men. Politiek secretaris van het CPN-district Groningen Geert Lame- ris, noemde het „heel lullig" dat de CPN-fractievoorzitster niet genoeg steun kreeg van haar district. „We hebben geen moment gedacht, dat de stemming zo zou aflopen. We zouden anders ze ker van tevoren aandacht hebben besteed aan die mogelijk heid". Eén van de afgevaardigden, die de conferentie bijwoonde, zei dat Ina Brouwer als het ware „afgestraft" is voor de voorzichtige manier, waarop zij het nieuwe gezicht van de CPN probeert vorm te geven. Ina Brouwer wilde geen commentaar geven. „We hebben afge sproken, dat de politiek secretaris als woordvoerder zou optre den. Ik heb er geen behoefte aan mijn persoontje te verdedi gen". UTRECHT Hardere ac ties, onderlinge samen werking en kritisch poli tieke ontwikkelingen vol gen, was het eenstemmig besluit van ruim 200 vrou wen tijdens de landelijke dag van „Vrouwen in de Bijstand", dat zaterdag in Utrecht werd gehouden. Gevreesd wordt dat vrou wen in de bijstand het slachtoffer worden van de nieuw aangekondigde be zuinigingen, wat volgens de deelnemers aan de bij eenkomst een einde bete kent van een menswaar dig bestaan. Tijdens het symposium, dat georganiseerd werd door bij standsvrouwen uit de regio s Gelderland en Overijssel, sa men met de gemeentelijke sociale dienst in Hengelo, kregen vrouwen de gelegen heid te praten over hun hui dige situatie. Dat dit voor veel vrouwen niet makkelijk was bleek uit de hevige emo ties, die hierbij gepaard gin gen. Soms huilend vertelden vrouwen hoe zij zich ge dwongen voelden in winkels kleding en eten te stelen. Een vrouw uit de zaal: „Als mijn kinderen bij vriendjes zien dat daar wel frisdrank in de koelkast staat en 's avonds vlees op tafel wordt gezet, vragen ze aan mij waarom wij dat dat niet heb ben. Het steekt me, dat ik hun niet alles kan geven, wat andere moeders wel kunnen. Daarom steel ik af en toe iets, zodat ik meer kan kopen". Te duur Het comité Vrouwen in de Bijstand in Rotterdam is na een uitvoerig onderzoek bij éénoudergezinnen met een bijstandsuitkering tot de con clusie gekomen, dat zo'n ge zin zeker 10,- per dag aan voeding tekort komt. Fruit en vlees is vaak te duur, zo dat dit eten hooguit als zon dagavond-traktatie op tafel komt Per 1 januari 1982 werd de maandelijke uitke ring voor eenoudergezinnen gesteld op 1.292,- per maand, exclusief kinderbij slag. Voor de bijeenkomst in Utrecht waren ook Kamerle den uitgenodigd. Flip Buur- meijer (PvdA) en Tilly van der Meer (CPN) waren de enigen aanwezigen. In eerste instantie wilden de- meeste vrouwen de politici niet aan het woord laten. „Laat ze nu maar eens naar ons luisteren, in plaats van tegen ons aanpraten," werd er vanuit de zaal geroepen. Toch zaten een paar vragen de vrouwen erg hoog, waar door de politici uiteindelijk voor de microfoon mochten komen. Flip Buurmeijer vond het onterecht dat de PvdA ervan werd beschul digd dat zij weinig tot niets voor de bijstandsvrouwen had gedaan. Hij zei dat zijn partij nooit heeft willen be zuinigen op de minima. De ballast die de PvdA krijgt, moet zij altijd bij andere par tijen op de tafel leggen, vond Buurmeijer. Tilly van der Meer vond het kenmerkend voor de situatie, dat er zo weinig politici op de bijeen komst waren. Ze zag dit als' een duidelijk voorbeeld van hoe onbereikbaar de politiek is. Volgens Van der Meer moeten de bijstandsvrouwen daarom hun gemeente of provincie belasten met hun problemen, omdat die dich ter bij huis zitten. De atmosfeer, die zwanger was van emoties en spannin gen, werd voor een klein uur opgehelderd door het Gro nings Vrouwencabaret, dat sketches opvoerde en muziek maakte. Op de bekende deun van het Rotterdamse liedje „Annie, hou jij me tassie effe vast", zong de menigte: „Mi nister, hou jij mijn bijstand even vast, en probeer daar eens van te leven". Toekomst Tijdens het laatste gedeelte van de bijeenkomst werd ge sproken over hoe het nu ver der moest. Samenwerking tussen de 42 comité's van „Vrouwen in de Bijstand", die over het hele land ver spreid zijn, stond voorop. Af gesproken werd dat de vrou wen de sociale dienst zo zul len belasten met hun proble men, dat Den Haag andere oplossingen zal moeten be denken. Ook zal er gestreefd worden naar een regeling, dat men kan bijverdienen en studeren zonder dat de bij standsuitkering in gevaar komt. Besloten werd tenslotte dat verschillende belangengroe pen zullen gaan samenwer ken. Het organiseren van kledingbeurzen, oppasrege- lingen, voorlichtingsavonden en koffie-ochtenden, waar individuele problemen kun nen worden besproken, is al in volle gang. Weinig verandering DE BILT De eerstkomende dagen treden er geen grote weersveranderingen op. Sto ringen afkomstig van de oceaan dringen wel door tot de Britse eilanden, maar afgezien van bewolking, laten ze ons land ongemoeid. Een storing die vanochtend vlak bij Zuid- west-Ierland lag zorgde in ons land voor een zuidwesten wind. De aangevoerde lucht was eerst nog vrij vochtig maar langzaam aan komt dro gere lucht naar ons land. De regenkansen zijn de eerstko mende dagen dan ook niet groot. De middagtemperaturen blijven rond de 13 graden schommelen. Ook in de nacht blijven de temperaturen vrij wel hetzelfde. FNV adopteert gevangen Poolse vakbondsmensen UTRECHT De FNV gaat gevangen zittende leden van de Poolse vrije vakcentrale So lidariteit adopteren om deze mensen te steunen en te plei ten voor hun vrijlating. Dit staat in het FNV-blad „de Vakbondskrant". De bond wil op de landelijke stakingsdag van Poolse arbeiders, 10 no vember, een golf van protes ten van Nederlandse werkne mers naar de Poolse ambassa de sturen. Groenteveiling, Leiden. Aardappelen 23-26. Andijvie 83-100. Snijbonen 780. Boeren kool 20-52. Rode kool 19-42. Prei 71-85. Spruiten A 47-50. Spruiten B 57-64. Spruiten C 40. Spruiten D 35-115. Uien 15-- - 51. Bloemkool 1 6 155-160. Bloemkool 8 st. 130. Knolsel derij 25-66. Sla 17-47. Bleeksel derij 88-99. Bospeen 108-111. Peterselie 33-43. RAdijs 24-30. Selderij 27-41.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6