Hondendoder weer actief Muziek, lekkere hapjes en de geur van wierook Iwil m m Onderwijsmethode Haanstra nog steeds vooruitstrevend VIER HUISDIEREN IN MERENWIJK GEDOOD DOOR GEHAKTBALLEN MET STRYCHNINE LEIDEN Door ver giftiging zijn dit weekeinde vier hon den om het leven ge-, komen. Nog twee honden zijn onder be handeling van de dierartsen Helder en Roest. Twee andere vergiftigde honden, die het weekend bi; de dierenartsen onder behandeling waren, zijn inmiddels weer naar huis gebracht. De kans is groot dat de nog onder behandeling zijnde hon den de aanslag ook overleven. De honden werden alle vergif tigd in de „Horsten-buurt" in de Merenwijk. Zeven van de acht zijn ook afkomstig uit de Horsten. In deze buurt werden in voorgaande jaren al eerder honden vergiftigd. Ook toen werd de vergiftiging gepleegd door gehaktballen met strychi- ne. Eén van de getroffen honden is afkomstig uit de Borneo- straat en werd afgelopen zon dagmorgen bij dr. Roest bin nengebracht. Het hondje, een bastaard, liep wel meer 's nachts over straat en aange nomen wordt dat het dier de Willem de Zwijgerlaan is overgestoken richting Meren wijk. De Leidse politie heeft met de hondenbrigade het af gelopen weekend intensief ge surveilleerd in de Horsten. Vandaag wordt ook de wijk agent ingeschakeld, die een extra oogje in het zeil houdt. Het extra surveilleren wordt voorlopig voortgezet. De eerste vergiftigde hond werd vrijdagnacht omstreeks één uur door de Dierenhulp- dienst bij dr. Helder binnenge bracht. Het dier was toen al niet meer te redden. Dr. Hel der verrichtte sektie en ont dekte gehaktballetjes met strychnine in de maag van hond. Inmiddels werden meer honden bij de dierenarts bin nengebracht. De dieren kre gen spierverslappende barbitu raten toegediend, waarmee ze in een soort narcose terecht kwamen. Dr. Roest, die het af gelopen weekend dienst had, legt het zo uit. „Door strychni ne ontstaan ernstige samen trekkingen van de spieren. Deze krampen kunnen ook de hartspier aantasten, waardoor het dier geen zuurstof meer krijgt en stikt. De krampen veroorzaken dus de dood. Door het tijdig toedienen van die barbituraten worden juist de spieren ontspannen en ver dwijnen de krampen. Als dat goed lukt is het meeste gevaar geweken. Na een paar dagen heeft het lichaam de strychni ne afgebroken. Als dan de narcose weer wordt opgehe ven, is de kans heel groot dat het dier de aanslag heeft over leefd", aldus dr. Roest. Bewoners van de „Horsten- buurt" in de Merenwijk heb ben weer de koppen bij elkaar gestoken om een poging te wa gen een einde aan het moor den te maken. Er heerst grote oplettendheid. De politie kreeg een paar tips van bewoners, die menen iemand gezien te hebben, die iets op straat gooi de en daarna zich schichtig verwijderde. Deze aangiften worden door de politie met de grootste zorg behandeld. Ver der hebben de buurtbewoners geld opgehaald voor het in schakelen van een paragnost. Deze helderziende zou moeten proberen de dader te vinden. 115 JAAR LEIDSE KWEEKSCHOOL STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 Verzending Mare opnieuw ter discussie LEIDEN Het per post ver-, zenden van het universiteits blad „Mare" staat opnieuw ter discussie. „Mare" wordt aan alle studenten thuis gestuurd en dat is, volgens het College van Bestuur van de universi teit, te duur. Het is niet de eerste keer dat de verspreiding van „Mare" ter discussie staat. Vorig jaar werden ook al voorstellen ge daan om de verzending per post te staken en het blad door de studenten van een aantal verspreidingspunten in de uni versiteit af te laten halen. Dat de discussie nu weer is op gerakeld, is mede het gevolg van een verzoek van de Alge mene Rekenkamer uit Den Haag aan de Leidse universi teit om, bij wijze van kosten besparing, „Mare" voortaan intern te verspreiden. Het col lege van bestuur heeft daarop de universiteitsraad een voor stel gedaan om de postverzen ding per 1 januari 1983 te be ëindigen. Dit voorstel komt op 1 januari in'de universiteits raad aan de orde. Van verschillende kanten is kritisch gereageerd op het voorstel van het bestuur. Zo vindt de Kommissie voor Be groting en Planningcoördina tie, dat het universiteits-be- stuur alternatieven bij haar voorstel had moeten betrek ken. De commissie meent dan - ook dat er eerst extra informa tie op tafel moet komen, voor dat de zaak in de universiteits- 1 raad komt. Ook de Kommissie Algemene Zaken heeft te ken nen gegeven het ontbreken van alternatieven te betreu- Groep jongeren gooit ramen winkelpand in KATWIJK Een groep jon geren heeft afgelopen week end in Katwijk de ruiten in gegooid van een voormalig pand van Jamin aan de Bad- straat. Het verkeer door de straat werd hierdoor opge houden. Gemeenteambtena ren ruimden de glasscherven op. De politie pakte de jonge ren niet op. Deze week gaat het bedrijfje onder de slo pershamer. LEIDEN In een geur van allerhande Oosterse baksels, gelardeerd me' wierook, speelt een Indo nesisch dansorkest eigen tijdse arrangementen Naast de tent „ballengooi en voor één gulden" han gen fel geschilderde doe ken van Hawaiiaans aan doende schonen, in glan zende lijsten. De zwarte lokken over de blote schouder. In een onver valste Hollandse friet kraam, staat een gezet heerschap in een Indo- nisch gebatikt overhemd dat losjes over de broek valt, kroketten te bakken. Een blonde dame pronkt ach ter een prachtig houtsnijwerk van bijna een vierkante meter. Het houtsnijwerk" is uit één stuk hout gemaakt en de Indo nesische maker ervan, heeft er vele maanden over gedaan. Prijs 1.800 gulden. Naast de kraam met dit authentieke stuk Oosterse kunst glimmen de horloges en cassettebandjes bij de buurman standhouder. Daar tegenover staan op de grond bakken met allerhande schelpen en slakkenhuizen. Een onvoorzichtige voorbij ganger morst er zijn satésaus over. Allerlei sieraden, waar onder zilveren uit Djokja, vin den gretig aftrek. De padi- schilderijen en het houtsnij werk van Bali worden slechts door de kenner op waarde ge schat. Het orkest heeft zijn plaats ingeruimd voor enkele dames, die een modeshow houden. Oosterse mode in een westers jasje. Eigentijds en toch leuk. Vele bezoekers heb ben een plaatsje uitgezocht op de stoelen voor het podium. De vette vingers van één of andere Indonesische lekkernij aan servet of kledingstuk af vegend. Kenner De Pasar Gambir werd dit weekend voor de vierde keer in de Groenoordhallen gehou den. Niet de gehele ruimte kon worden gevuld en zodoen de schermde een groen gordijn hét het onbezette deel van de hal af. Voor de leek was de Pasar Gambir een warwinkel van kitsch en vreemdsoortige hapjes. Voor de kenner waren er bijzondere beeldjes en siera den. Ook dit jaar bestond een klein gedeelte van de Pasar Gambir uit kermisattributen, flipperkasten en andere wei nig Oosters aandoende attrac ties. Iets dat voor de leek on gepast lijkt op een Oosterse Een scène uit de 'Au bols dormant'. Au bois dormant Fantasie en vindingrijkheid zijn de kenmerken van het Ka-theater, dat met 'Au bois dormant' het tweede lustrum van zijn bestaan viert. Het Ka-theater is voor al bekend door zijn kindervoorstellingen 'Pinokkio en 'Don Kiesjot'. 'Au bois dormant' is een voorstelling voor volwassenen, geïnspireerd op de sprookjes van onder meer Basile, Perrault en Grimm. Centraal in het stuk staat een meisje, dat volwassen wordt via beken- en minder bekende sprookjes. Niet de letterlijke in houd van de verhalen maar de psychologische beteke nis van de symbolische beelden wordt speels en leven dig zichtbaar gemaakt in deze hoofdzakelijk visuele voorstelling. De voorstelling heeft plaats op zaterdag 6 november in het LAK-theater. Literaire lezingen Het Hollands Maandblad houdt in samenwerking met boekhandel De Kier een aantal lezingen over het onder werp: de verhouding tussen wetenschap en literatuur. Elke avond bestaat uit een lezing of discussie, na de pauze uit het voorlezen van gedichten of verhalen. De bijeenkom sten worden gehouden in het museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28 in Leiden. Aanvang 20.15 uur. De toe gangskaarten kunnen voor 5 gulden gekocht worden bij boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn 45 en aan de zaal. Morgen houdt K.L. Poll een lezing over „De drie talen, die van dichter, geleerde en politicus", na de pauze leest Her- mine de Graaf verhalen voor. Dinsdag 23 november spreekt J.J.M. van Dijk over „Messianisme, sterrenkunde en biochemie en de verwantschap tussen Arthur Koestier en Saul Bellow". Na de pauze leest Maarten Biesheuvel verhalen voor. Woensdag 15 december spreekt J. Brugman over „Literatuur contra universiteit" en leest D. Hillenius na de pauze gedichten voor. Woensdag 19 januari spreekt Karei van het Reve over „Literatuurwetenschap en parap sychologie". Na de pauze leest Jan Siebelink verheden Notorious De film „Notorious" wordt morgenavond in het K&O gebouw aan de Oude Vest vertoond. De film is ge maakt door Alfred Hitchcock en de hoofdrollen wor den gespeeld door In grid Bergman en Gary Grant. De voorstelling begint om acht uur. Vrouwen en wonen Het Politiek Vrouwencafé houdt deze maand een cyclus over het thema „Vrouwen en wonen". Vanavond vindt de eerste bijeenkomst plaats in het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht 79. Men gaat praten over het onderwerp „Alleen of met anderen". Maandag 8 november is het thema „Eisen aan een wijk". Beide bijeenkomsten beginnen om acht uur. Pianomuziek De pianist Vaughan Schlepp geeft woensdagavond een concert in de Kapelzaal van het K&O gebouw. Op het programma staan werken van Van Beethoven, Schu bert, Liszt en Brahms. Het pianorecital begint om kwart over acht De toegangskaarten kosten vier en vijf gulden. Voetballende ezel In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest wordt woens dagmiddag de kinderfilm „Gus, de voetballende ezel" ver toond. Gus is een ezel die een bal 400 meter ver weg kan trappen en daarom wordt hij lid van een rugby-team. Gus wordt echter door de tegenpartij ontvoerd. De film begint om half drie. Blazersensemble Het Haarlems Blazersensemble geeft woensdagavond een concert in de Taffeh zaal van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. Het optreden, dat om acht uur begint, is gratis toegankelijk. Het ensem ble, dat onder leiding staat van de solo-klarinettist Piet Honingh, speelt onder meer werken van Mozart en Richard Strauss. CDA Vrouwenberaad Het CDA Vrouwenberaad Leiden houdt woensdagavond een bijeenkomst, waar CDA-kamerkandidaat Aat de Jonge zal spreken over de werkwijze van de Tweede Kamer en over de actuèle politiek. De lezing wordt gehouden bij Luud Hettinga-De. Groot, Lammenschansweg 25 en begint om half negen. Jongeman ernstig gewond na messteek LEIDEN Een 23-jarige jongen, die tijdelijk in Leiden verblijft, heeft af gelopen zaterdagavond omstreeks nalf twee op de Steenstraat een mes- steek opgelopen, waarbij Zijn lever werd beschadigd. De jongen is met spoed naar het Academisch Zieken huis vervoerd en direct geopereerd. De politie heeft onmiddelijk een groot onderzoek in de buurt van de Steenstraat ingesteld, maar dit heeft tot dusver niet veel opgeleverd. Waarom de jongen met een mes is gestoken is onduidelijk. De jongen herinnnerde zich direct na de aan slag niet veel van het gebeurde en kon nog niet uitgebreid worden ge hoord. GEVAARLIJKE PATRONEN GESTOLEN LEIDEN Uit een stalen keet op het bouwterrein aan de Pe likaanstraat/ Langegracht zijn dit weekend 2.000 patronen ontvreemd. Deze patronen worden gebruikt om draadna- gels met behulp van een schiet- amer in plafonds te schieten. Bij gebruik van deze patronen in een alarmpistool (de gestolen patronen lijken veel op patro nen die in een dergelijk pistool gedaan worden) is de kans groot dat het alarmpistool ont ploft. Onoordeelkundig gebruik is levensgevaarlijk. Jongen gewond bij vechtpartij LEIDEN 1 Bij een vechtpartij op de Haarlem merstraat is een Leidenaar in de nacht van vrij dag op zaterdag omstreeks half drie gewond ge raakt. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht, waar hoofdwonden en zijn lip werden gehecht. Verder had de jongen een dichtgeslagen oog en waren er stukjes van zijn tanden afgebro ken. De vechtpartij ontstond toen de jongen met een vriend over de Haarlemmerstraat fietste en op agressieve wijze door twee voorbijgangers wer den aangesproken en tegengehouden. Toen de jongens stopten, ontstond een woordenwisseling waarbij de koplamp van een fiets werd gerukt. In de vechtpartij, die hiervan het gevolg was, liep de Leidenaar rake klappen op. Buspassagiers gewond LEIDEN Twee vrou wen van 77 en 74 jaar oud zijn zaterdagavond om streeks tien uur licht ge wond geraakt in een NZH- bus. De bus reed op de Churchilllaan eh verleen de op de hoek met de Vijf Meilaan geen voorrang aan een naderende auto. Hierdoor ontstond een bot sing. Door het plotselinge remmen van de buschauf feur schoten de vrouwen tegen de stoelen, die voor hen stonden. Ze zijn naar het Academisch Zieken huis overgebracht MINDER BELANGSTELLING VOOR PASAR GAMBIR Eén van de stands op de Pasar Gambir, waar Oosterse lekkernijen werden verkocht. manifestatie, maar voor ande ren een onontbeerlijke traditie is. Bij de echte grote Pasars in Indonesië hoort traditioneel een kermis. De Pasar Gambir is genoemd naar de markt die in de wijk Gambir in Djakarta jaarlijks wordt gehouden. Oosterse sfeer dus in de Groenoordhal len, maar ook waren er de stands met encyplopedieën, re clame voor kranten, weekbla den en omroepverenigingen. Volgens de organisator inder-, daad niet zuiver Oosters maar wel noodzakelijk om de kosten te drukken. „De economische malaise, u kent dat wel". Toch viel die malaise wel mee. De Pasar Gambir werd weliswaar minder druk bezocht dan voorgaande jaren, maar toch niet iets om van met de han den in het haar te zitten. Zo'n 11.000 bezoekers waren op de Oosterse manifestatie afgeko men. Vrijdag en zaterdag was het vrij rustig, maar zondag gonste het van de bedrijvig heid. Uiteraard zijn veel men sen ook voor de optredende artiesten gekomen. Voor zes gulden vijftig Vanessa, Daniël Sahuleka, Maywood en de Guys 'n Dolls en dan nog de wat minder bekende artiesten met hun eigentijds aangepaste en ook onvervalst Oosterse ge luiden. Alleen liet Vanessa het afweten. Haar optreden werd vervangen door Risqué. De Pasar Gambir was ook dit keer voor de liefhebber een; mekka van lekkere hapjes en een aardig tijdverdrijf voor de gene, die van Oosterse kunst en kleding houdt Nieuwe commandant Leidse brandweer LEIDEN Het college van B en W heeft besloten de heer B. Mark met ingang van vandaag te benoemen tot commandant ad interim van de Leid se brandweer. Dit in afwachting van het officiële vertrek van de huidige commandant J. Broekman, die we gens gezondheidsredenen zijn functie neerlegt. De heer Mark wordt tevens de opvolger van de heer Broekman als hoofd van de regionale brandweer. De heer F. van Oosten is met ingang van vandaag benoemd tot hoofd pre ventieve en repressieve dienst van de Leidse brandweer alsmede plaatsver vangend commandant en plv. hoofd regionale brandweer. I LEIDEN De Haanstra Kweekschool in Leiden viert haar 115- jarig bestaan en is daarmee de oudste dagopleiding voor kleuter leidsters in Nederland. Het jubileum wordt woensdag vanaf tien uur gevierd in de Stadsgehoorzaal, s' Middags wordt een sympo sium gehouden. Tijdens het symposium zal onder meer voormalig staatssecreta ris Hedy d'Ancona een inleiding houden over emancipatie en roldoorbrekend onderwijs. Zaterdag wordt in de Pieterskerk de lustrumweek afgesloten met een reünie voor oud-leerlingen en oud-medewerkers. Tijdens de lustrumweek zal er uiteraard ook over de toekomst van de school gesproken worden. Een nog steeds vrij duistere toekomst. Het is in elk geval de laatste keer dat er een lustrum gevierd kan worden als opleidingsschool voor kleuterleidsters. Zoals bekend wordt de basisschool ingevoerd, een samenwer kingsverband tussen kleuter-en lagere school. Uiteraard wordt hierdoor de opleiding van docenten ook aangepast Daarom moeten in 1984 de PABO's (Pedagogische Akademies voor het Basisonderwijs) van start gaan. Ook de Haanstra kweekschool, die zich tot nu toe alleen op het kleuteronderwijs heeft gericht, moet hieraan meedoen. Omdat het kleuteronderwijs van de Haanstra Kweekschool een eigen karakter heeft kon niet met elke andere kweekschool samengegaan worden. Er werd, voor uitlopend op de integratie, een overleg aangegaan met de Peda gogische Akademie van het Haagsch Genootschap. Voor 10 sep tember dit jaar moest een gezamenlijke aanvraag voor een PABO worden aangevraagd. Het bestuur van het Haagsch Ge nootschap weigert tot nu toe echter zo'n gemeenschappelijke aanvraag in te dienen, ondanks grote aandrang van de kant van de Haanstra Kweekschool. „De Haanstra" heeft daardoor ge dwongen een afzonderlijke aanvraag voor een PABO in Leiden ingediend. Dit is echter niet volgens de formele richtlijnen en dat kan problemen geven bij het honoreren ervan. Het bestuur van de Haanstra Kweekschool hoopt echter dat minister Deet- man op zijn post van Onderwijs blijft, omdat hij een groot voor stander is van een PABO in Leiden. Wordt die plaats echter bij de kabinetsformatie aan een ander overgedaan, dan komt ook de Leidse PABO min of meer op losse schroeven te staan. Als er uiteindelijk toch geen PABO in Leiden komt dan zal de Haan stra Kweekschool gedwongen zijn om af te bouwen en verdwijnt het van alle kanten geprezen onderwijsidee van Haanstra. Als de school blijft wordt het hard werken om de oorspronkelijke kleuteropleiding om te vormen tot een basisschoolopleiding. Uiteraard blijven de ideeën van Wijbrandus Haanstra, die op 2 december 1841 werd geboren en op 14 december 1925 overleed, dan bestaan. Haanstra ging ervan uit dat de eerste zeven levens jaren van een mens uitermate belangrijk zijn voor de wijze waarop hij als volwassene in de maatschappij functioneert. Zijn credo was: Wie goed voor de kleuter zorgt, zorgt voor de toe komst. Haanstra ontwierp, als eerste directeur van de kleutero pleiding, een werkwijze voortbouwend op de opvoedingsprinci pes van Fröbel. De werkwijze was erop gericht, de verstandelij ke en scheppende mogelijkheden in ieder kind tot ontplooiing te brengen. Het kind moest zelf zoeken, zelf ontdekken, zelf toe passen, terwijl de léidsters opdrachten geven die het kind aan het denken zette. De leidster mocht niets voordoen. Diezelfde tendens werd gevolgd bij de opleiding voor „bewaarschoolhou- deressen" of zoals dat nu heet, kleuterleidsters. De kinderen moeten leren door zelf ontdekken en doen, begrij pen wat ze doen en niet het nadoen van anderen. Aan de hand van studie-opdrachten wordt de studiezin bevorderd, zaken als zelfstandig denken en kritisch oordelen worden zoveel mogelijk getraind. Door deze werkwijze heeft de Leidse Kweekschool zich steeds kunnen verjongen en konden oudere leerlingen zich makkelijk aanpassen aan nieuwe opvoedkundige en didactische inzichten. De methode „Leidse Kweekschool" werd enige malen op de wereldtentoonstelling in Parijs, eind vorige eeuw, met goud bekroond.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3