Lief zijn voor elkaar Spektakel in Groningen AZ '67 op pad met twee fitte spitsen Conflict tussen Rijvers en Yilé Coup van Harmsen terecht mislukt MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 DEN HAAG Kees Rijvers was afgelopen weekeinde niet buitens lands op pad voor het Nederlands elftal. De bondscoach, die een be-; zoek had gepland aan Italië om daar Jan Peters (die overigens uit het veld werd gestuurd in de wedstrijd tegen Catanzaro) en Michel van de Korputte bekijken, kreeg van het sectiebestuur bij monde van voorzit ter Eric Vilé het verbod om te gaan. „Uit bezuinigingsoverwegingen", liet Vilé weten. „Het is dus puur om financiële redenen dat Rijvers niet naar Italië kon. Als hij korter had willen gaan dan de geplande vijf dagen was het wat ons betreft geen probleem geweest". Kees Rij vers, die gisteren aanwezig was bij Ajax-AZ '67, toonde zich nauwe lijks geraakt door Vilé's beslissing. „Dit is het zoveelste probleem tus sen Zeist en mij", aldus de bondscoach. „Maar daar raak je aan ge wend". En over zijn toekomst als bondscoach zei Rijvers: „Ik heb een contract van vijf jaar". En Vilé: „We willen Rijvers graag houden. Het is nu een rustige situatie. Dat moet maar zo blijven". Verlies Spartak, zege Inter Milan MOSKOU Spartak Moskou, dat woensdag de return uit de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker tegen Haarlem begint met een voor sprong van 2-0, heeft zaterdag voor de Russische voetbalcom petitie verloren. De ploeg uit de koude hoofdstad werd in het warme Odessa met 1-0 ver slagen door Tsjerno Morets. In- ter Milan, dat in het toernooi om de Europa Cup voor beker winnaars aantreedt tegen AZ '67, had op eigen veld een goe de generale repetitie tegen As- coli: 2-0. Derde gele kaart voor W. v.d. Kerkhof DEN HAAG In de ere divisie kunnen in de ko-, mende week twee spelers rekenen op een schorsing. Het zijn Tini Ruys (For- tuna Sittard) en Willy van de Kerkhof (PSV). Beide spelers liepen giste ren tegen hun derde gele kaart aan. In de eerste di visie zal Trentelman (De Graafschap) door zijn derde gele prent enkele wedstrijden moeten mis- Financieel gewin voor Haarlem HAARLEM Financieel gaat het Haarlem voor de wind in het Europese bekertoernooi. De eerste ron de tegen AA Gent leverde al een batig saldo op, omdat twaalfduizend toeschouwers de thuiswed strijd bezochten. Ook aan de tweede ronde houdt Haarlem een extraatje over. De voorverkoop voor de return tegen Spartak Moskou aanstaande woens dag verloopt bijzonder goed. Zaterdag waren alle zitplaatsen (elfduizend) al verkocht. Bij het bestuur van Haarlem leeft na de overwinning met 2-0 op Roda JC de verwachting dat de resterende zeven duizend staanplaatsen vóór woensdag aan de man kunnen worden gebracht. Als die prognose wordt ingelost, zal het Haarlem-stadion woensdagaond voor de eerste keer sinds de entree van Haarlem in het betaalde voetbal met 18.000 toeschouwers uit verkocht zijn. AMSTERDAM Ajax en AZ '67, in het bestuur van de betaalde voetbalwereld toch al dikke maatjes, be jegenden elkaar gister middag in Amsterdam op de groene mat erg vrien delijk onder het motto „lief zijn voor elkaar". AZ '67 leek slechts te denken aan de Europese beker confrontatie van woens dag met Inter Milan en spaarde, naast energie; voornamelijk de eigen le dematen. Ajax, in de ver dediging zeker niet on kwetsbaar, werd nauwe lijks serieus aangepakt door de Alkmaarders en kon door de overwinning van 2-0 de matige wed- strijdvorm camoufleren. Trainer Aad de Mos van Ajax wenste niet naar de eigen te kortkomingen te kijken en j priemde de beschuldigend^ vinger slechts naar collega Ey- kenbroek. „Zelfs bij een ach terstand van 1-0 houden die gasten nog acht man achter de bal. Op die manier kun je na tuurlijk geen aantrekkelijke wedstrijd spelen", verklaarde De Mos de slappe voorstelling van Ajax en AZ '67, die in voorgaande jaren- nog als sei zoenkraker werd aangekon digd. Slechts de eerste twintig minuten leek de wedstrijd op een topper. Ajax, met Cruijff in de dirigenten rol, wenste het spel toen te dicteren en AZ '67 dacht nog verwachtingsvol aan succesvolle uitbraken. Hovenkamp had de wedstrijd voor AZ '67 van een uitste kend begin kunnen voorzien, maar Ajax tekende na negen tien minuten voor de ope ningstreffer. Na missers van Kieft en Cruijff legde Olsen de bal op de voeten van Vanen burg, die de beste man van AZ '67, doelman Eddy Treytel, met een venijnig schot ver sloeg: 1-0. De Ajax-wals van het vorig seizoen leek in be weging te komen, maar de spelbepalers op leeftijd, Cruijff en Van-Veen, konden of wen- Ajax-AZ '67 vanaf dat moment zijn attractie kwijt. Voortijdig Gerald Vanenburg tikt de bal in en Ajax leidt met 1-0. doelman Eddie Treijtel van AZ '67 kan daar niets aan veranderen. sten het tempo niet op te voe ren. AZ '67 bleef massaal ach ter en ving de tempoloze aan vallen van Ajax zonder pro blemen op. De Noordhollan ders besteedden nauwelijks aandacht aan hun aanval. Ta- lan en Tol hadden te veel moeite met het vasthouden van de bal; slechts vrije man Hovenkamp liet zien dat het centrum van de Amsterdamse defensie op snelheid gemakke lijk te kloppen was. Toen een zame spits Rick Talan de bluf van Hovenkamp een keer imi teerde, sloeg de angst bij Ajax ook toe. Als kijkspel In de tweede helft werd door beide ploegen voornamelijk defensief gespeeld. AZ '67 zag het streven blessurevrij de eindstreep te halen toch door kruist. Tol (lies) en Hoven kamp (enkel) verdwenen voortijdig naar de kant, maar invallers Gaasbeek en Weys- ters brachten weinig aanval lende inspiratie en kwaliteit Ajax viel op door het in de kleedkamer blijven van Schoenaker en de desinteresse bij krachtbron Lerby, alsmede door de lange terugspeelballen van Rijkaard en Van Veen. Het tweede doelpunt van Ajax berustte dan ook niet op door dachte aanvalsopzet. Rijkaard stoeide in de rechterhoek de bal voor de verandering eens langs zijn tegenstanders. Zijn voorzet werd door Olsen langs Treytel geschoten en carambo leerde toen via de voeten van Eigenbrod in het doel van AZ '67: 2-0. AZ-trainer Eykenbroek wen ste het verlies van het publiek, niet voor zijn rekening te ne men. De attractiewaarde was een zaak van collega De Mos. Over het verlies van zijn ploeg, waardoor hij momenteel trainer is van een middenmo ter, wilde Eykenbroek ook niet al te veel kwijt. „We heb ben niet bewust zo voorzichtig gespeeld. Dat was niet de be doeling, maar je kunt er van op aan, dat er woensdag tegen Inter een ander AZ op het veld staat. Over de wedstrijd tegen Ajax wil ik de komende dagen niets meer horen", be sloot Eykenbroek teleurge steld. Ajax—AZ '67 2-0 (1-0): 19. Vanen burg 1-0, 81. Olsen 2-0. Scheidsrech ter: Van Swieten; toeschouwers: 25.000. Gele kaarten voor Reijnders en Arntz (beiden AZ'67). Ajax: Schrijvers; Ophof, Van Veen, Johan Tukker is kansloos op de kopbal van Jurrie Koolhof, die in de verste hoek de gelijkmaker voor PSV betekent. Het betekende een terechte uitslag van 2-2 bij FC GroningenPSV. GRONINGEN Het duel tussen FC Groningen en PSV is een boeiend en aantrekkelijk spektakel stuk geworden met snel wisselende spelbeelden, een strijd ook die met 2-2 een juiste eindscore kreeg. Beide ploegen speelden vol op de aanval en zo kon het ge beuren dat FC Groningen di rect na het beginsignaal als furie op het Eindhovense doel afstormde en voordat de strijd amper vijf minuten oud is. hadden de Groningers al drie zeer goede kansen gemist. tussen die drie bedrijven door moest de Groningse doel- n Tukker een redding ver richten toen Van Aerle scherp i het Groningse strafschopge bied doordrong. Terwijl ieder- i op de Groningse openings treffer zat te wachten, viel die i de twaalfde minuut aan de andere kant. Brandts kopte de bal uit een vrije trap van Tho- resen magnifiek in: 0-1. Het doelpunt maakte ook meteen een einde aan de Groningse aanvalsdrift. Een tijdlang kwam PSV niet in moeilijkhe den. Totdat er in de 27e mi nuut een verwarrende situatie voor het doel van PSV ont stond waaruit Ronald Koeman de bal in de touwen schoof: 1-1. Gevaarlijk Direct na de pauze was het PSV dat met enkele snelle uit vallen uiterst gevaarlijk voor het Groningse doel verscheen. Maar in deze periode behoed de de bijzonder sterk spelende doelman Tukker zijn ploeg voor een achterstand. Willy van de Kerkhof, Thoresen en Koolhof, doorgaansd spelers die weten hoe ze een doelpunt moeten maken, verschenen al leen voor Tukker, maar de Groningse doelman bleek niet te passeren.. PSV was in deze periode dicht bij een tweede het 1 de doelpunt, Groningers die het eerst treffer scoorden. Brandts maakte hands binnen de be ruchte lijnen, iedereen zag het behalve scheidsrechter Bakker die daarop zijn grensrechter ging raadplegen. Die had het handsgeval wel degelijk waar genomen waarna de arbiter ui teraard tot een strafschop be sloot. Ronald Koeman had hiermee niet de minste moeite: 2-1. Het antwoord van PSV was niet mis. Scherp gingen de Ei ndhovenaren op jacht naar de gelijkmaker. Die viel tien minuten voor het einde, toen Koolhof, die overigens uitste kend in bedwang werd gehou den door de amateur De Haan, glaszuiver inkopte, onhoud baar voor de tuimelende Tuk ker. De beide trainers, Verlangen en Libregts, waren het na af loop roerend met elkaar eens: „Een enerverende en zeer boeiende wedstrijd, waaraan iedereen veel plezier heeft be leefd". ZOALS zo vaak in de vaderlandse voetbalwereld liep ook de vantevoren met de nodige bombarie aangekondigde ver gadering van de Federatie Betaaldvoetbal Organisaties (FBO) vorige week donderdag met een sisser af. Waar onder leiding van voorzitter Harmsen van Ajax een coup had moe ten worden gepleegd en daarmee de basis gelegd voor een nieuwe structuur voor het Nederlandse profvoetbal bleef slechts een in elkaar geklapte ballon over. Via een machtsgreep in het sectiebestuur, de drie aftreden de leden Stoop, Kruysveldt en Van Praag dienden volgens het strijdplan van Harmsen en Ligthart van AZ '67 te wor den vervangen door een pro-Harmsen groep, had dat moeten gebeuren. Maar de meerderheid van de 34 aanwezige clubs wenste aan deze coup geen medewerking te verlenen. En te recht. Want zoals op deze plaats al eerder betoogd zijn de plannen van Harmsen c.s. weliswaar niet onbegrijpelijk (de weinige rijke clubs draaien voor een veelvoud van arme op), maar het gaat in het profvoetbal om een werkbare constella tie. En die verdwijnt als er een competitie-opbouw zou wor den gecreëerd waarin bijvoorbeeld een zestal clubs een pres tigieus speelplan afwerken en de rest verwordt tot een grauw randgebeuren. OVER dat thema heeft de FBO vorige week donderdag niet eens gepraat, daar buigen de clubs zich later deze week nog over. Het ging om de persoonlijke invulling in het sectiebe stuur, waarin nu de weinig inspirerende figuur Guus Cou- wenberg is gekozen als opvolger van Van Praag. Hoe warrig en weinig constructief die FBO te werk gaat blijkt uit Cou- wenbergs benoeming, nota bene een man die als voorzitter van Feyenoord de periodieke bijeenkomsten in Zeist in het verleden liever meed dan bezocht. Couwenberg is bovendien iemand die gezien zijn leeftijd (67) op langere termijn ook nauwelijks aan de weg zal timmeren. ZlJN intrede in het sectiebestuur zal de invloed van de FBO in dit lichaam bepaald niet vergroten; integendeel: de rol van voorzitter Eric Vilé zal er zelfs door in belangrijkheid toene men. Vilé moet nu Van Praag het veld heeft geruimd de za ken rond het Nederlands elftal in goede banen gaan leiden. Hetgeen afgelopen weekeinde weer eens leidde tot een con flict tussen Zeist en bondscoach Kees Rijvers. De oranje- coach werd verboden naar Italië af te reizen. Volgens een vnieuwe lijn, aldus Vilé, was er geen geld voor dit soort trips. VlLE verklaarde gisteren tevens dat hij en zijn medebe stuursleden Rijvers graag diens volle contractduur van nog een kleine drie en een half jaar willen laten uitdienen. Het wordt met de week meer de vraag of Rijvers zich in zijn werkopvatting zo laat ringeloren als nu gebeurt. Rijvers heeft één sterk argument in handen: zijn contract voor vijf jaar. Als Vilé c.s. hem wil lozen kost dat de KNVB meer dan een aantal tripjes van een bondscoach naar willekeurig wel ke bestemming. Dat het in deze richting gaat lijkt echter geen al te gewaagde voorspelling. ALKMAAR AZ '67 is van ochtend met slechts twee fitte aanvallers naar Milaan afge- -PSV 2-2 (1-1): 12. Ronald Koeman 1 64. Ronald Koeman (strafschop) 2 81. Koolhof 2-2. Scheidsrechter Bak ker, toeschouwers: 13.000. Gele kaart: Steenge en Mulder (FC Groninge- n)en WiUy van de Kerkhof (PSV). FC Groningen: Tukker, Steenge, Hiddink, De Haan, Mulder; Van Dijk (Keukens. Halmingh), Ronald Koe man. Erwin Koeman; Broeken, Mc Donald, Jans. PSV: Doesburg; Van Aerle, Stevens, Brandts, Wildschut; Willy - J- Bud Broeken, de nieuwe aanwinst van FC Gronin gen. in duel met Jan Poortvliet. reisd. Voor de tweede Europe se bekerconfrontatie met Inter Milan zijn van de vijf aanval lers slechts Rick Talan en Jan Gaasbeek, vorig seizoen nog goed voor de rol van uitzend kracht en bankzitter, lichame lijk volledig in orde. De Oos tenrijkse rechterspits Franz Oberacher is in zijn geboorte land voor behandeling van liesklachten. Pier Tol kreeg tegen Ajax ook weer last van zijn liesblessure en vooralsnog is het aan grote twijfel onder hevig of hij kan spelen.„Ik hoop dat Tol kan spelen, maar als de wedstrijd tegen Inter achter de rug is, moet er bij Pier medisch ingegrepen wor den. Zo kan het niet langer. Dit is fnuikend voor zijn zelf vertrouwen", aldus Hans Ey kenbroek. De Alkmaarse trai ner laat voor de trip naar Ita lië Fokke Zwart thuis. De jon ge aanvaller kan volgens zijn trainer het voetbalwerk bij de Alkmaarse club mentaal niet meer aan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11