loze brief Consumentenbond ver rioolrecht Sassenheim foor kleine kludges. Ceïdóe Souwrnt Oegstgeest verwerpt motie kernwapens 2000 HANDTEKENINGEN VF.R7.AMF.T n Verhoging met 10 procent maar een schijnt je" tt Haast maken met '^atwijks woonwagenkamp" Pannebier voor uitwateringssluis Raad Noordwijkerhout herdenkt H.M.G. Arts no LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 PAGINA 7 jdweercommandant «rwacht gehuldigd ERDORP De commandant van jderdorpse vrijwillige brandweer ,d. Berg viel vannacht een onver- huldiging ten deel. Klokslag uur werd hij door leden van de ureervereniging „Steeds Paraat" i bed gebeld. Op blote voeten en ma - wat door de meesten als een jakje werd versleten - moest hij1 jn echtgenote een aubade in de an zijn woning aan de Zwaan- ondergaan. Op deze wiize wilden derdorpse spuitgasten hun popu- jommandant feliciteren met zijn ijaardag. Een levensgrote Abra- rerd zijn deel. Sloop Huize Nieuw Rijksdorp weer nader WASSENAAR Het einde van Huize Nieuw Rijksdorp is nabij. Gisteravond sprak ook een meerderheid (VVD, D'66 en PvdA) van de commissie financieel- econoimische zaken zich uit voor sloop van het bestaande pand ten behoeve van nieuwbouw. Wassenaar moet kiezen uit verbouwing of nieuwbouw. Het CDA heeft grote moeite met de sloop. De voorstanders stellen daarentegen vast, dat de nieuw bouw een mijoen gulden goedkoper is en dat er meer woonruimte mee ver kregen wordt. A. Elias burgemeester van Doorn WASSENAAR Jhr. mr. A. Elias uit Wasse naar is met ingang van 16 november be noemd tot burgemees ter van de gemeente Doorn. Hij volgt de heer H. Goudsmit op, die overleden is. De heer Elias (39) is lid van D'66 en momen teel werkzaam als chef van de afdeling Fi- nancieel-Juridische Zaken bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Rijnsburg krijgt blauwe zones RIJNSBURG De gemeente Rijns burg krijgt een blauwe zóne. Dit werd gisteravond besloten tijdens de raads vergadering. De gedeelten waar geparkeerd mag worden aan de Kerkstraat, Oegstgees- terweg en Kerkstraat (voor het raad huis) zullen door het instellen van de zónes speciaal bestemd worden voor kort-parkeerders. Het college hoopt hiermee het winkelende publiek, maar ook de middenstand ten dienste te zijn. De vraag om een blauwe zóne kwam naar voren tijdens een hoorzitting rond het verkeerscirculatieplan. Bromfietster gewond HILLEGOM Een 18-jarige bromfietsster uit Lisse is gisteren bij een aanrijding op de krui sing Weresteinweg/Trompstraat aan haar lin kerbeen gewond geraakt. Het meisje is door een arts behandeld. Zij werd aangereden door een auto, bestuurd door een 37-jarige man uit Voor hout. Die wilde rechtsaf de Trompstraat inrij den en verleende de bromfiets geen voorrang. De brommer raakte ernstig beschadigd. Auto brandt uit NOORDWIJK Een personenauto is gister avond tegen zes uur als gevolg van zelfontplof- fing, op de kruising Wilhelminaweg-heilige Geestweg, geheel uitgebrand. De auto was ei gendom van een 34-jarige inwoner van Hille- gom. Deze wilde de kruising oversteken toen de moter van zijn auto afsloeg waarna even la ter het vuur ontstond. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. j^BE: >nt INHEIM De Con- intenbond heeft de nteraad van Ssas- eim gevraagd in de volgende raadsverga- ig te beluiten geen recht in de voeren. iond zal tevens bij de >n een verzoek indie- om de inmiddels vast- lde verordening voor ioolrecht niet goed te keuren. Dat staat in een brief van de Consumen tenbond aan de gemeente raad. De gemeenteraad stemde 29 juni in, zij het met bedenkin gen van de kant van Pro gressief Sassenheim, met de invoering van deze vorm van belasting. Een gezin moet hiervoor jaarlijks ge middeld 125 gulden betalen. Inmiddels is onder de bevol king een actiecomité gestart onder de naam „Rioolrecht Nee!". Twee weken geleden werd begonnen met een handtekeningenactie en in vier dagen tijd waren al 400 handtekeningen verzameld, die getuigen van het protest onder de bevolking tegen de invoering van het rioolrecht. Inmiddels, twee weken later, zijn al 2.000 handtekeningen verzameld. Het actiecomité wil nog een week doorgaan en daarna de handtekenin gen aan het gemeentebestuur aanbieden. De Socialistiche Partij steun de de actie al en inmiddels heeft ook de Consumenten bond zich erachter ge schaard. Behalve een brief aan de gemeenteraad heeft de bond ook een brief naar het college van B en W van Sassenheim gestuurd. De Consumentenbond stelt dat de invoering van het riool recht veel inwoners van de gemeente in financiële pro blemen zal brengen, omdat dit met alle andere gemeen telijke heffingen een aan zienlijke aanslag op de porte monnee van de ingezetenen betekent. rWIJKSE WETHOUDER OVER ONROEREND GOED BELASTING O WIJK De gemeen- lijft er naar streven de begroting sluitend ijgen met extra bezui- ïgen, belastingverho- r-, en en door te putten w eserves. Dat is de me- van wethouder J. w der Plas die de raad Meravond voorhield dat W met gebruikmaking l i deze drie mogelijkhe- rA een nadelig saldo van biljoen gulden in de be- C ing 1983 is wegge- -^kt. De verhoging van onroerend -goedbelas- met 10% zoals die ravond aan de orde is volgens de wethou- flJin het licht van deze atie maar een schijn- De verhoging van de onroe- rend-goedbelastmg brengt voor de gemeente „slechts" 170.000 gulden extra in het laatje omdat de tarieven in Wethouder J. van der Plas. Katwijk zo uitzonderlijk laag liggen. „Een gemeente waar het maximum wordt geheven, krijgt met een normale verho ging van 4% meer binnen dan wij met onze 10% verhoging", meende de wethouder. Hij noemde het verzet tegen de belastingverhoging van met name de VVD dan ook niet te recht omdat Katwijk niet te veel bij de overige gemeenten kan achterblijven. Wethouder Van der Plas (SGP) werd hierin bijgevallen door de PvdA'er Jaap Haas noot: „We hebben in het verle den allerlei leuke dingen be dacht voor de bevolking maar nu zitten we wel met de kos ten. We kunnen dan wel flink doen naar de kiezers toe en te genstemmen, maar een feit blijft dat we eerder gedane uit gaven moeten financieren". De VVD stemde niettemin te gen het voorstel. MEENTE VREEST INGRIJPEN PROVINCIE ~j wijk i d Katwijk zal len afzienbare tijd ten komen met volle- uitgewerkte voorstel- voor een woonwagen- ip binnen de gemeen- enzen. Gebeurt dat zo vreest wethouder 'arlevliet (CDA), dan ie provincie een plaats rijzen en blijven er de gemeente riog maar weinig wegen open om tegen deze beslissing te protesteren. Katwijk heeft met Noord- wijk een plan opgesteld om gezamenlijk een kamp van 25 staanplaatsen in te rich ten. Het kamp zou aan de rand van de gemeente gesi tueerd moeten worden op het terrein van De Krom. Er is inmiddels een begroting Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u «gestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant taaid wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal uur een miniatuur bankschroef je naar: stcode/Plaats_ lefoon_ uur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - ar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 100 VB Leiden. j opgemaakt waarin uitgegaan wordt van een bedrag van 58.000 gulden per stand plaats. Wethouder Parlevliet voorziet echter problemen met de provinciale overheid. Hij vreest ten eerste dat het bedrag van 58.000 gulden per plaats ver zal worden over schreden terwijl ook het aan tal van 25 woonwagens voor de provincie moeilijk te ver teren zal zijn. Gestreefd wordt namelijk naar kampen van ten hoogste 15 plaatsen. Los daarvan kunnen ook moeilijkheden verwacht worden van de kant van de omwonenden die nu inmid dels al AROB-procedures te gen de komst van de kamp bewoners hebben aangespan nen. Het is volgens de wethouder f niet uitgesloten dat de pro vincie, bij het uitblijven van een sluitende exploitatie-op zet van het kamp, zelf in grijpt en de gemeente voor het blok zet. „Dat zou wel eens sneller kunnen gebeu ren dat wij denken", vreest de wethouder. „Waarschijn lijk nog binnen deze raadspe riode". De heer Parlevliet kwam met zijn ongeruste opmer kingen na ernstige kritiek van een groot aantal frakties in de raad op het beleid dat gevoerd wordt met betrek king tot het regionale woon wagencentrum rayon Lei den. Parlevliet: „Aan de situ atie zoals die in Leiden is ge groeid, hebben we als deel nemende gemeenten zelf schuld. Wij moeten er voor zorgen, dat het kamp minder vol wordt waarmee ook de firoblemen zich kunnen op- ossen. Het is de taak van de plaatsen in de regio om van de meer dan 100 wagens de helft voor haar rekening te nemen. Met het uitblijven van beslissingen over plaat selijke kampen vraag je om moeilijkheden" lllllllllllllllllllllllllll Hersenschudding na valpartij LEIDEN Een 14-jarig meisje uit Leiden liep gis teren een lichte hersen schudding op toen zij op de Broekweg met haar fiets ten val kwam. Het meisje reed met twee vriendinnetjes op het fietspad van de Broekweg. Het drietal reed naast elkaar en liet geen ruimte over voor andere fiet sers. Een 36-jarige fietser uit Leiden wilde de meisjes passe ren. Het stuur van zijn fiets haakte in het stuur van de fiets van het 14-jarig meisje en beiden kwamen ten val. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Jazz Lisse De groep „Batida", die zich heeft gespecialiseerd in Braziliaanse muziek met een jazzaccent, treedt zondag middag op bij de Jazz Club Lisse in De Beurs aan de Haven. Het optreden begint om drie uur. De entree kost acht gulden 50. Kinderen tot 12 jaar mogen gratis mee en voor oudere kinderen zijn er kortingen. Kaar ten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij het VVV- kantoor aan de Grachtweg. Sa tie De pianist Rein bert de Leeuw speelt zondagmiddag compo sities van de Franse componist Erik Sa tie in het Groene Kerkje van Oegstgeest. Hef concert begint om twee uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O Leiden en de bekende adressen in Oegstgeest, alsmede in de kerk. Bloemengala Een keur van nationale en internationale artiesten verzorgt vrijdag 19 november vanaf half acht het „Bloemengala Rijnsburg 1982", dat voor de TROS-tele- visie wordt opgenomen in de veiling Flora. De bestrij ding van de ontbossing is „het goede doel" dat deze avond wordt nagestreefd. Timi Yuro, Camillo Sesto, Anita Meyer, Lee Towers, Chris Hinze, Children Uni ted, Gérard Lenorman en Julia Migenes treden op. Kaarten voor deze bijzondere televisieopname zijn vanaf 1 november tijdens kantooruren bij de Leidsche Courant (071-122244) en alle VVV-theaterbespreekbu- reau's. Postzegels (1) De afdeling Noord wijk van Philatelica organiseert vrijdag 5 november haar twaalfde grote postzegelveiling in Het Buurthuis aan de Hoofdstraat. De veiling telt ruim 750 ka vels, die maandag 1 november bezichtigd kunne worden van zeven tot tien uur 's avonds en vrijdag 5 november van drie uur tot kwart voor zeven. De veiling begint om zeven uur. De gratis catalogus is verkrijgbaar bij S.A. van den Oever, Van Panhuysstraat 34, 2203 Noord wijk, tele foon 01719-12461. Postzegels (2) Nog iets voor postzegelliefhebbers is de maandelijkse ruilavond van de postzegelvereniging „De Rijnstreek" maandag in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat in Lei derdorp. De zaal is voor de jeugd vanaf zeven uur open en voor de ouderen vanaf acht uur. Om half tien wordt een veiling gehouden. Leden hebben gratis toegang, niet leden tot 17 jaar betalen drie kwartjes en oudere niet-leden betalen een gulden meer. Pech Onderweg De ANWB organiseert in samenwerking met de volksuni versiteit K&O weer een cursus Pech Onderweg in Leider dorp. De cursus bestaat uit vier lessen op de maandag avond. te beginnen op 1 november. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan men terecht bij het bureau van K&O- Leiderdorp, Splinterlaan 91, telefoon 411732. Het hoogste punt van de nieuwe uitwateringssluis van het Hoog heemraadschap Rijnland in Katwijk is bereikt. Dat gaf reden tot feest en J. Noordam, hoogheemraad, schonk daarom deze week hoofd-uitvoerder M. Makkink een enveloppe met inhoud. De in houd was natuurlijk bedoeld om het zogeheten „pannebier" met alle medewerkers te drinken. Het hoogste punt van de sluis vormt de dak van het schuiven- huis, dat tevens de kruin zal vormen van de ter plekke aan te leggen zeedijk. Voor de Uitwateringssluis werd 11 november 1981 de eerste damwand geslagen door de toenmalige dijkgraaf van het Hoogheemraadschap, J. baron van Knobelsdorff en bur gemeester mr. C.A. Bos van Katwijk. De nieuwe sluis wordt aan gelegd in het kader van de verhoging van de Katwijkse zeewe ring, die op grond van de Deltawet is vereist. Het werk, dat te vens een noordwaartse verlegging van de monding van het Kat wijkse kanaal inhoudt, kost 33,5 miljoen gulden. Voor een groot deel wordt dit door het rijk gesubsidieerd. Naar verwachting zal de nieuwe sluis rond de jaarwisseling 1983/1984 voltooid zijn. OEGSTGEEST De meer derheid van de gemeenteraad (CDA en VVD) heeft gister avond een motie van D'66, PvdA en PPR over de afschaf fing van kernwapens verwor pen. De motie was een gevolg van de petitie die de IKV- werkgroep tijdens de Vredes- week in september aan B en W overhandigde. In de petitie werd aandacht gevraagd voor de problemen rond een even tueel transport over en/of plaatsing op Oegstgeester grondgebied van kernwapens. Tijdens de raadszitting gister avond werd door de heer Wuisman D'66, mede namens PvdA en PPR, een motie inge diend waarin „de raad ver klaart elke poging om tot af schaffing van kernwapens te komen te ondersteunen en de volksvertegenwoordiging op te roepen met alle kracht er bij de regering op aan te dringen de rol van de kernwapens we zenlijk terug te dringen". De radicaal Sanders diende er nog een amendement op in waarin gesteld werd dat „indien zulks aan de orde zou komen, plaat sing van (nieuwe) stoomwa- pens op haar grondgebied te allen tijde zal worden tegenge gaan onder gebruikmaking van alle wettelijk beschikbare middelen". In een uitvoerige verklaring, waarin de liberalen duidelijk lieten blijken eenzijdige stap- pen, door het IKV gepropa geerd, van de hand te wijzen, stelde de VVD dat vraagstuk ken van Vrede en Veiligheid een aangelegenheid vormen van Rijksbeleid. „Uiteraard onderstreept de VVD-fractie de noodzakelijkheid van van de besprekingen die tussen West en Oost te Genève plaats vinden", aldus de liberaal Moonen. Volgens de heer Rijks (VVD) heeft zijn partij interne kanalen om de volks vertegenwoordiging te kunnen bereiken. „Die zijn doeltref fender dan een gemeentelijke motie te aanvaarden", stelde hij. De CDA-fractievoorzitter Van Veen stelde dat zijn fractie het geen zaak vond voor de ge meenteraad een uitspraak te doen inzake kernwapens. „Wij vinden het een correct en con sequent voorstel de brief van het IKV voor kennisgeving aan te nemen. De beste weg tot het terugdringen van de kernwapens ligt in een een drachtige en actieve, kritiek- solidaire opstelling van de re gering in het overleg met de NAVO-bondgenoten. Wij ver wachten van de regering vol harding en saamhorigheid te betonen om, in samenwerking met de bondgenoten van Ne derland. alles in het werk te stellen om de kernwapens in de wereld wezenlijk terug te dringen. Een standpunt dat „spoort" met het landelijke CDA-programma", aldus de heer Van Veen. NOORDWIJKERHOUT De raadsvergadering van Noord wijkerhout stond gisteravond in het teken van het plotseling overlijden van het raadslid H. M. G. Arts. Burgemeester Winkel en de nestor van de raad, de heer Sluis, herdach ten de heer Arts in een korte rede. De oorspronkelijk ge plande, gewone raadsvergade ring werd verschoven naar dinsdag 2 november. De heer Arts was sinds 1969 in dienst van het psychiatrisch ziekenhuis „Sancta Maria" als hoofd was van het paviljoen „St. Anna". Ook was hij sinds maart 1982 voorzitter van de ondernemingsraad van het ziekenhuis. Burgemeester Winkel kenschetste de heer Arts als iemand die „niet al leen gewend was met mensen om te gaan, maar ook graag kontakt zocht met hen". De heer Winkel wees op het voor zitterschap van de heer Arts van de Stichting Gecoördi neerd Bejaardenwerk Noord wijkerhout, dat hij jaren lang bekleedde De jeugd had zijn belangstelling via zijn voorzit terschap van de voetbalvereni ging „Van Nispen". De heer Arts was mede-oprichter van de Eén Zilker Partij, voor wel ke partij hij onafgebroken sinds 1974 in de raad zat. Bur gemeester Winkel: „Wij mo gen van hem stellen, dat hij in het harnas van de politieke idealen is gestorven". De heer Sluis wilde de heer Arts niet prijzen om de dingen die hij in zijn funktie als raadslid en als gemeentelijk vertegenwoordiger in diverse stichtingen heeft verricht. „Ook hij vond immers, dat je moet staan voor de taken die ie ooit min of meer vrijwillig hebt aanvaard", aldus de heer Sluis. Zaterdag om half elf is er in de Heilig Hart kerk in De Zilk een rouwdienst waarna de be grafenis plaats heeft. Daarna is er gelegenheid tot condoleren in het gemeenschapshuis van De Zilk „De Duinpan". Exploitatie tekort plan Voorburgseweg eerst op papier LEIDSCHENDAM Gede- fmteerde Staten van Zuid-Hol- and moeten eerst uitleggen hoe zij berekend hebben dat op het bouwplan Voorburgse weg een exploitatietekort van 8,2 miljoen gulden zit. Eerder wil de afdeling geschillen van de Raad van State geen uit spraak doen over het beroep dat het gemeentebestuur heeft aangetekend. Dat beroep is ge richt op de afwijzing van het provinciebestuur van het ge- meentebesluit om van het bouwbedrijf Tetteroo in Leid- schendam de grond voor 80 gulden per vierkante meter aan te kopen. Hoewel de grondprijs door een taxateur aanvankelijk zelfs op 125 gulden per vierkante me ter werd vastgesteld, vindt het provinciebestuur de prijs nu nog veel te hoog. Volgens de Provinciaal Planologische Dienst zou het plan alleen uit voerbaar zijn met een hoge lo- katie-subsidie, waarbij gedacht wordt aan dertien miljoen gul den. De kosten die het bouw bedrijf Tetteroo de afgelopen acht jaar, door het almaar op houden van het plan door het gemeentebestuur, heeft ge maakt en die een prijsverho ging van tien gulden per vier kante meter opleveren, beho ren volgens de provincie tot het normale ondernemersrisi co. Tetteroo heeft de grond in 1974 op verzoek van de toen malige burgemeester Kolf schoten aangekocht. De uitspraak van de Raad van State wordt op zijn vroegst over vijf weken verwacht. Zo lang zal het zeker duren voor de provincie een exploitatie- overzicht kan overleggen, waarin men op een tekort van 8.2 miljoen gulden uitkomt

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7