erzet tegen snoeien pp LAK en Hot House iw Open dag bi j Electronen- microscopie ETHOUDER SCHOUTE: „KOM MAAR MET ALTERNATIEVEN" Maquette nieuwe kantine Pernix 1 Energie uit eigen bodem TAS wordt algemene personeels vereniging voor universiteit Beschonken man trekt spoor van vernielingen „Leiden heeft stadsarcheoloog hard nodig" BOSBOUW- PERCELEN 7.50 .EIDEN iGIJ LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 PAGINA 3 ewoners wachten onderzoek a£ SIDEN De bewoners van de 92 spaan- iat-huizen in Leiden Noord hebben gis- •avond besloten van de Leidse Woning- luw Stichting (LWS) te eisen, dat het 'aanplaat uit hun woningen wordt ge lald. De bewoners zijn overigens wel be-' |id eerst de resultaten van een onderzoek te wachten. Dit werd gisteren besloten Jjens een vergadering in buurthuis 't loortje. De belangstelling voor de verga ring was matig. Dit werd veroorzaakt lor het feit dat woensdag in de commissie, plkshuisvesting werd besloten dat er een jderzoek zou worden ingesteld naar de bwezigheid van formaldehydegas in het Jaanplaat, dat in de 92 woningen is ver- ferkt. Het gaat om een in 1978 gebouwd Implex aan de Sofiastraat-Lusthoflaan- lexanderstraat-Van Dillenburgstraat. Wie |t onderzoek gaat uitvoeren is nog niet hidelijk. Tien mille voor Antonius clubhuis LEIDEN Het Antonius Clubhuis heeft van het Nationaal Jeugdfonds (Jantje Beton) 10.000 gulden gekregen voor de gedeeltelijke financiering van de vervanging van twee lokalen. Een bedrag van gelijke omvang werd ontvangen door de padvindersgroep St. Sagara Satrya's uit Oegstgeest voor de renovatie van het groepshuis. De Stich ting Schouting Tjarda uit Sassenheim kreeg van Jantje Beton 12.5000 gulden voor de bouw van een troephuis. De Stichting R.K. Financiële Jeugdcom missie in Katwijk kreeg 5000 gulden voor de inrichting van het jeugdge- bouw. LSB IN MOTIE: Taakverdeling universiteiten grof schandaal LEIDEN De Leidse Studentenbond (LSb) noemt het een grof schandaal, dat zowel de be trokkenen als de democratisch gekozen raden niet betrokken worden bij de voorbereiding van beslissingen in het kader van de landelijke taakverdeling over de toekomst van de univer siteit. Deze mening is neergelegd in een motie, die onder meer is gestuurd naar het college van bestuur van de Leidse Universiteit en de Twee de Kamer. Volgens de LSb worden de bespre kingen over de landelijke taakverdeling in het geheim gevoerd tussen de minister van Onder wijs en het college van bestuur. Men noemt deze procedure ondemocratisch. Aanhouding tegeldief LEIDEN Een 29-jarige Lei- denaar heeft bekend uit de voormalige bioscoop Camera aan de Hogewoerd 350 antieke tegels te hebben gestolen. De man werd gisteren aange houden. Hij zei de diefstal niet alleen te hebben gepleegd. De politie zal daarom zijn com pagnons ook verhoren. Een gedeelte van de tegels was al verkocht. De tegels vertegenwoordigen een waarde van enkele dui zenden guldens. Gewond door slagboom LEIDEN Een 64-jarige vrouw uit Leiden liep gis teren ernstig hoofdletsel op toen zij werd geraakt door een slagboom van de Wilhelminabrug. De brugwachter wilde de brug afsluiten en liet de bomen neer. De vrouw wilde snel onder de neer dalende slagbomen door rennen maar dat mislukte. De vrouw is naar het AZL vervoerd. Vert >t, üEIDEN De door het nen üege voorgestelde be- e!) J inigingen op sociaal cul- atet reel gebied hebben felle ,at iakties ontlokt bij veel der adsleden. Vooral het tn- nog skken van subsidie aan it LAK-theater en Hot 'jjJ® juse, waren gisteravond Ete hangijzers tijdens de iner igrotingsbehandeling van er de commissie voor aatschappelijke Aange- genheden, Volksgezond- iid, Cultuur, Sport en eld icreatie. Door het in- erir skken van deze subsi- naa es is de bestaanszeker- 'en ijd van beide instellin- p® n op de tocht komen te Be,i lan. In elk geval zullen s" het LAK de kinder- «rstellingen verdwijnen is i zal gesnoeid moeten .teI orden in het aantal an- ;n° ire voorstellingen. De izz bij Hot House dreigt aa ïlemaal te verdwijnen e vjoor de bezuinigingsvoor- 'et ellen. Andere moeilijk ■BEGROTING '83i verteerbare bezuinigings voorstellen waren die ten aanzien van het Geweste lijk Orkest, Molen de Valk en de Leidse Schouwburg. De heer J.Th, Hoekema (D'66). karakteriseerde de bezuini gingsvoorstellen van het colle ge als afbraakbeleid. Hij gaf toe dat er in het verleden on der voorzitterschap van wet houder P.H. Schoute veel goeds op cultureel gebied tot stand is gebracht zoals evene menten in de Waag en open lucht-concerten, maar wat er nu gebeurde noemde Hoekema sloop van het cultuurbeleid. Verder merkte hij op dat de voorstellen lijnrecht indruisen tegen het beleid van het colle ge. Ter illustratie haalde hij het collegeprogramma aan, waar bij het hoofdstuk cultuur vermeld staat dat „naast de traditionele kunstuitingen de experimentele en geëngageer de kunstuitingen extra aan dacht moeten hebben". Hij stelde dat juist Hot House al tijd veel experimentele jazz op het programma heeft staan en Sociaal-cultureel werk dat ook het LAK-theater het experimentele toneel hoog in het vaandel heeft. Hij kon daarom de bezuinigingsvoor stellen niet met het beleid van het college rijmen. Als alterna tief stelde Hoekema voor om het geld uit de 1% pot (geld dat bij het betrekken van een nieuw gebouw door de over heid beschikbaar wordt ge steld voor de aankoop van een kunstwerk) te halen. Hij stelde zich voor dat dat geld ook be steed kon worden voor een an der cultureel doel. Ook sprak Hoekema zijn bezorgdheid uit over de toekomst van de Leid se Schouwburg, waar het aan tal voorstellingen moet wor den beperkt. Hij vreesde dat de kwaliteit van het gebodene sterk zal gaan verminderen en dat alleen nog publiekstrek kers als de Mounties de dienst tullen gaan uitmaken. Verder ✓ond hij het verheugend dat ;r besprekingen gaande zijn )m Molen De Valk het hele jaar open te houden. Hoekema kreeg in zijn felle betoog veel biiyal. De heer F. van Oosten (PPR) en J.N. de La Mar (PSP), maar ook me vrouw L.M. Jansen (VVD) en mevrouw C. Fallaux (PvdA) steunden zijn betoog. Alleen over de dekkingsmogelijkhe den verschilden men van me ning. Zo stelde De La Mar dat het geld maar bij de Leidse Vrouwenraad gehaald moest worden en dat daarmee Hot House kon worden gered. Een voorstel, dat op de publieke tribune wel bijval kreeg, maar in de commissie niet serieus werd genomen. Van Oosten stelde voor bij K&O maar wat subsidie te halen. Hij herin nerde de commissie er aan dat K&O vorig jaar maar liefst an derhalve ton bezuinigde „zon der dat daarbij ook maar één druppel bloed vloeide". „Het enige dat men merkte was, dat het lidmaatschap 2,50 gulden duuder werd", aldus Van Oos ten. Wethouder P.H. Schoute zei LEIDEN -- Een delegatie van de korfbalvereniging Pernix bood gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie MVC een maquette aan van het nieuw te bouwen kleed- annex clubgebouw. „Een lange periode van voor overleg is hiermee in een concretere fase aangeland", me moreerde wethouder Sportzaken Tesselaar bij de overhan diging. Het door Pernix op het terrein naast de Groenoordhallen te bouwen complex bevat vier kleedruimtes. Deze ruimtes zullen zaterdag door Pernix en zondag door veldgenoot Noorderkwartier worden gebruikt. Pernix hoopt voor de aanvang van het veld korfbalseizoen '83-'84 te kunnen ver huizen van de velden in de Leidse Hout. aan het slot van alle kritiek, dat de bezuinigingen hem, als portefeuillehouder, bijzonder zwaar waren gevallen. Maar hij zei daarbij dat de sector so ciaal-cultureel beleid toch nog het meest van alle sectoren was ontzien. De voorstellen waren na zeer zorgvuldig wik ken en wegen tot stand geko men, aldus de wethouder. Hij erkende de belangrijke functie van het LAK-theater en ook van Hot House en stelde zich open voor elke andere bezui nigingsmogelijkheid. Hij voeg de er wel aan toe, dat het geld bij een andere sector gehaald moest worden, omdat er bij de sector cultuur nergens anders meer wat te halen viel. Coopertest Atletiekvereniging De Bate ven houdt morgen een Cooper test op de kunststofbaan in het Leidse Hout Bij deze test is het de bedoeling om in 12 minuten een zo groot mogelijke afstand lopend af te leggen. Op deze wijze kan men zijn conditie meten. Inschrijven is mogelijk vanaf 13.00 uur in de kantine van de atletiekbaan aan de Antonie Duycklaan. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50 voor de jeugd tot zestien jaar en 2,50 voor volwassenen. Rioolvernieuwing De gemeente begint maandag met de voorbereidende werkzaamheden voor de vernieuwing van bet riool van de Jan Vossensteeg, Noord- en Zuid Rundersteeg, Schagensteeg en Vollersgracht Het werk in de Jan Vossensteeg is in december klaar, met de Noord- en Zuid Rundersteeg hoopt men voor de kerstvakantie klaar te zijn. Het karwei in de Schagensteeg en in de Vollersgracht moet volgens planning eind januari af zijn. Informatie-avond In Buurthuis „In de Vroolijcke Arcke" aan de Pieterskerk- choorsteeg 15 wordt dinsdagavond een informatie-avond gehouden over de herinrichting van de Kaiserstraat. Het is de bedoeling, dat de Kaiserstraat in het kader van de nieuwbouw grondig wordt opgeknapt. De bijeenkomst be gint om acht uur. Cello Concert In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 worden twee concerten gegeven waarin de cello centraal staat De cellist Marien van Staaien zal, in samenwerking met de pianiste Gariella Szentpeteri, deze optredens (op de maandagavonden 1 en 8 november) verzorgen. Beide concerten beginnen om kwart over acht LVC In het LVC aan de Breesstraat 66 treedt morgenavond de formatie 'Experiments with Ice' op. In de zomer van 1981 verscheen de eerste elpee van deze rond Nicky Patriachae- os geformeerde groep. De zaal gaat open om negen uur 's a- vonds, de toegang bedraagt 4 voor leden en 5,50 voor voor niet-leden. Postkantoor Met ingang van 1 november wordt het postagentschap Leiden-Ijsselkade gesloten. Dit in verband met met de sluiting van de winkel. Het dichtbijzijnde postkantoor is aan de Gerestraat shcjiirecteur-generaal van Energie drs. G. Verberg overhandigt de professor Zwaan, directeur ?p Jan het museum, de sleutels van de tentoonstelling. 9? '«9 •EIDEN „De gasreser- is niet groter dan alge- leen wordt aangenomen, eel mensen denken, dat ederland de beschikking aajleeft over 2600 miljard ubieke meter no )e cijfers wijzen echter it, dat ons land 2081 mil- ird kubieke meter gas *jj eeft. Met dat gas moeten zuinig omspringen. ;t levert ons .20 miljard Iden per jaar op." Dit ei drs. G. Verberg, direc- iur-generaal van Ener- [VJ gie, gisteren tijdens de opening van de tentoon stelling „Energie uit eigen bodem". Deze tentoonstel ling wordt gehouden in het Rijksmuseum van Ge ologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerk- gracht in Leiden. De tentoonstelling, die is inge richt in samenwerking met de Rijks Geologische Dienst, geeft een beeld van het ontstaan en voorkomen van aardgas, aard olie, aardwarmte en steenkool in Nederland en in het Neder landse deel van de Noordzee. Centraal op de tentoonstelling is een fraaie maquette van Ne derland, die aangeeft waar energie-grondstoffen kunnen worden gevonden. De exposi tie is gefinancierd door de mi nisteries van Economische Za- 'ken, CRM, Onderwijs en We tenschappen en door het be drijfsleven. Tevens ging gisteren in het Leidse museum de film „Op zoek naar energie" in premiè re. Deze film is gemaakt door de heer H. Schalks, conserva tor van het museum. itg jEIDEN De vereniging leden van de techni- ot Che-administratieve staf r.A.S.) van de universi- eit wordt omgebouwd tot ,iofcen algemene pc.'rsoneels- ereniging. Met dit besluit at gisteravond unaniem tt] oor de in het Graven- teen gehouden ledenver- J adering werd genomen, 30 'erd voorgoed afgere kend met een overblijfsel ip lit het feodale universitai- tijdperk. Aanleiding voor deze stap, was een dreigende bestuurs crisis. Het zittende bestuur dat en bloc zijn zetels ter be schikking had gesteld, wilde zo bleek tijdens de vergade ring, pas terugkeren wan neer de vereniging haar een zijdige karakter zou opheffen en zich ook zou openstellen voor met name leden van het wetenschappelijk perso neel. De ledenvergadering die aanvankelijk overrom peld leek, ging overstag na een mededeling van de aftre dende voorzitter C. M. van Dam, dat het college van be stuur van de universiteit had besloten voortaan slechts fi nanciële steun te verlenen aan een personeelsvereni ging die toegankelijk zou zijn voor alle bij de universiteit werkzame personen. Tot voorzitter van het bestuur die de liquidatie van de vere niging T.A.S. moet voorbe reiden werd gekozen de heer L. H. M. Heetvelt. LEIDEN Een 43-jarige Leiderdorpse automobilist liet gisteren een spoor van vernielingen na in Leiden en Leiderdorp. De man kon in zijn huis worden aange houden. Toen bleek dat hij te diep in het glaasje had gekeken. De man, die toch al thuis was, kreeg een rij verbod opgelegd. De Leiderdorper reed op de Hooigracht richting Pelikaan straat. Ter hoogte van de Gepekte brug verloor hij door de hoge snelheid de macht over het stuur en reed hij een tegen verkeersbord om vervolgens via het trottoir tegen een hek tot stilstand te komen. De man snelde voort richting Leiderdorp en reed daar met zijn wagen tegen een lantaarnpaal. De politie trachtte hem tot staan te brengen, maar de man negeerde hen en reed door. Even later kon hij in zijn woning worden aangehou den. De blaastest was positief en de Leiderdorper werd voor een bloedproef mee naar het bureau genomen. LEIDEN Het laborato rium voor Electronenmi- croscopie van de Leidse faculteit der geneeskunde opent woensdag 3 novem ber vanaf 14.00 uur haar deuren voor belangstel lenden. Het laboratorium bevindt zich in gebouw 54 op het terrein van het Academische Ziekenhuis Leiden. De open dagen worden gehouden om meer bekendheid te ge ven aan het reilen en zei len van de universiteit. Belangstellenden kunnen zich tot 2 november voor de open middag opgeven bij de dienst interne en externe voorlichting tel. 071-148333, toestel 3133 of 3665. Het laboratorium voor Electro- nenmicroscopie heeft tot taak het uitvoeren van medisch- en biologisch wetenschappelijk onderzoek. Hiertoe beschikt het laboratorium over zeven electronenmicroscopen. Met eeq aantal hiervan kan een vergroting worden bereikt, waarbij deeltjes van een mil joenste millimeter zichtbaar worden. Ook zijn er microsco pen aanwezig, waarbij het mo gelijk is een drie-dimensionaal oppervlaktebeeld te krijgen. Het laboratorium verleent vaak medewerking aan het onderzoek van andere afdelin gen van de Leidse universiteit en daarbuiten. Het onderzoek varieert van dat van witte bloedcellen tot menselijke hoofdluis en van nierstenen tot de herkenning van asbest vezels. JAARVERSLAG ARCHEOLOGISCHE COMMISSIE: LEIDEN Het is een groot gemis, dat Leiden geen eigen stadsarcheo loog heeft. Bij het ge meentebestuur zal dan ook bij voortduring aan gedrongen worden op de benoeming van zo'n pro fessionele functionaris. Dat schrijft ir. H.H. Vos, voorzitter van de archeo logische begeleidingscom missie in het voorwoord van het jaarverslag van de commissie over 1981. Het eerste exemplaar van het jaarverslag werd vanmor gen aan burgemeester C. Goekoop aangeboden. De heer Vos maakt zijn op merking naar aanleiding van de opgravingen, die begin 1981 in de Breestraat werden ge daan. Weliswaar was toen een provinciaal archeoloog be schikbaar om de opgravingen te leiden, maar de commissie vindt dat het archeologisch werk in Leiden beter gedaan ADVERTENTIE Te koop in de driehoek Zwolle—Apeldoorn—De venter nog 7 riant gesitueerde Opp. v.a. 2.000 m2 U gelieve binnen 2- dagen een brief te stur ren'naar het bureau van dit blad onder nr. 22400. kan worden, wanneer de ge meente een eigen functionaris in dienst zou hebben. Het 130 pagina's dikke jaar verslag geeft een uitstekend beeld van de opgravingen, die vorig jaar in Leiden werden gedaan. Geïllustreerd met vele tientallen tekeningen en foto's zijn de projecten op een rijtje gezet Het jaar 1981 was voor de commissie zeer belangrijk, doordat een uniek onderzoek in de Breestraat kon worden gedaan. Voor het Stadhuis werd een put van 4 bij 22 me ter gegraven en de commissie kon ondanks alle drukte rond de aanleg van de riolering in de Breestraat twee weken haar gang gaan. Door het on derzoek werd inzicht verkre gen in de opbouw van de bo dem in het centrum van Lei den. De commissie hield zich vorig jaar met 12 projecten bezig. Zo werd op het Burchterrein een oude waterput aangetroffen, op het Witte Singel Doelen - complex een kelder van het voormalige St. Catharinak- looster en bij de restauratie van het Waaghoofd werden de restanten van een middel eeuwse kraan blootgelegd. De commissie timmert niet al leen aan de weg met het jaar verslag maar voor volgende maand staat ook een tentoon stelling in De Waag op het programma. Onder de titel „5 jaar bodemonderzoek" wordt in het gebouw aan de Aal markt van 11 tot 20 november een overzicht gegeven van de archeologische vondsten in Leiden in de afgelopen vijf jaar. De wethouders P. Schoute en H. van Dam bekijken de bodemopbouw van de Breestraat.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3