i ii Consument betaalt te veel voor elektriciteit Camera Oldtimers Soepel en simpel: voor de vrouw die niet wil opvallen „Gouden Schaar" vult gat in confectiemarkt Nationale wedstrijd vrijetijdsbesteding Iraanse Leyland breekt met BL SKODA RAPID COUPE: VOLKS SPORTWAGEN De elektriciteitsproducerende bedrijven in Nederland bezit ten een monopolopositie en maken daar dankbaar ge bruik van. Ten koste van de consument. Tot deze slotsom komt Konsumenten Kontakt na een uitgebreid onderzoek naar de opbouw van de elek triciteitstarieven in Neder land. De consument betaalt veel te veel voor elektriciteit en hoewel het dus voor de hand ligt dat de leveranciers de mogelijkheden gaan onder zoeken om de prijs van stroom te gaan verlagen, wordt de consument juist be dreigd met verdere prijsstij gingen. 'Volgens KK worden de hoge tarieven veroorzaakt doordat de elektriciteitsbedrijven bij het berekenen van de prijzen uitgaan van voor de consu ment zeer ongunstige reken methoden. Daarnaast hebben de centrales een gigantisch grote en dure overcapaciteit opgebouwd. De rekening daarvan wordt wederom de consument gepresenteerd. In drie jaar tijd, van 1979 tot en met 1981, is de elektrici teitsrekening met gemiddeld 200,- per huishouden geste gen. Een verhoging van 41%. Volgens Konsumenten Kon- takt wordt de stijging van de tarieven onder meer veroor zaakt doordat de elektrici teitsmaatschappijen hun af schrijvingen in de stroomre keningen berekenen op grond van vervangingsinvesterin gen. De consument-van-nu betaalt dus niet alleen voor de huidige centrales, maar ook voor de centrales die in de toekomst ter vervanging van de huidige gebouwd moeten worden. Maar aangezien het stroomverbruik niet langer toeneemt zou het redelijker zijn, dat de afschrijving ge schiedt zoals de tendens is in heel Europa op grond van de aanschafwaarde. Ver der meent KK en wordt daarin ondersteund door vele deskundigen dat de bedrij ven de inflatie dubbel doorbe rekenen in de kosten. Gigantische overcapaciteit Een belangrijke kostenverho gende factor is verder de gi gantische overcapaciteit van elektriciteit. De gezamenlijke bedrijven kunnen 68% meer stroom produceren dan ver kocht wordt en dat kost kapi talen aan afschrijvingen en onderhoud. Die overcapaciteit is door de bedrijven zelf ge creëerd door de groei van het elektriciteitsverbruik veel te hoog te ramen. De overheid heeft zich tot op heden nooit met de groeiprognose van de elektriciteitsvoorziening be moeid. Daar moet volgens KK verandering in komen. Geen enkele andere onderne ming zou zich een dergelijke overcapaciteit kunnen veroor loven. Anders is het gesteld met de elektriciteitsbedrijven. Die bezitten een monopolopo sitie, hoeven dus niet te con curreren en kunnen de kos ten in de prijzen doorbereke nen. De consument betaalt wel. Volgens KK hebben de geza menlijke elektriciteitsbedrij ven in de loop der jaren op deze manier reserves ge kweekt die nu om en nabij de 4,2 miljard bedragen. Pure kapitaalvorming. Betaald door de consument. En die wordt elk jaar maar weer gecon fronteerd met hogere energie- f)rijzen. KK vindt het niet anger verantwoord de enor me reserves, opgepot door semi-overheidsinstellingen, ongemoeid te laten, zeker niet in een tijd waarin de woonlas ten (25 tot 30% van het gemid deld gezinsinkomen) oneven redig hard stijgen. De elektri citeitstarieven blijken hier mede oorzaak van. Op Nuts voorzieningen (algemene voorzieningen), zoals elektri citeit, behoort geen winst ge maakt te worden. Opmerkelijke stap Dat de elektriciteitstarieven omlaag kunnen, is afgelopen zomer gebleken. Toen 17 grootverbruikers dreigden goedkopere energie uit het buitenland te gaan halen, kre gen zij van het ministerie van economische zaken een kor ting van maar liefst 350 mil joen gulden per jaar. Het ziet er naar uit dat de consument die miljoenen mag betalen. Een zeer opmerkelijke stap, die korting aan de grootver bruikers. Als door consumen tenorganisaties om verlaging van de gasprijs werd gevraagd (steeds meer mensen kunnen hun gasrekening niet meer betalen, worden afgesloten) werd door Economische Za ken steevast geantwoord, dat de gasprijs niet politiek wordt bepaald, maar dat men gebon den is aan afspraken daarover binnen de EG en aan de kop peling aan de olieprijzen. Aan de gasprijzen viel niet te tor nen. De manoeuvre van Eco nomische Zaken met de grootverbruikers toont intus sen duidelijk aan, dat de gas prijs wél politiek wordt be paald. Nu de prijzen van aardgas voor de kleinverbrui kers per 1 januari weer wor den verhoogd wordt het vol gens Konsumenten Kontakt tijd dat het ministerie met een sterker argument komt. Krachtig verzet KK kondigt aan, zich krach tig te zullen verzetten tegen een samenstelling van de gas prijs, waarbij de consument gaat betalen voor een verla ging van de gastarieven voor de industrie. De brochure „Elektriciteit in Nederland" is te bestellen bij Konsumenten Kontakt, tel. 070-469424. Een uittreksel er van staat afgedrukt in dë jubi leumuitgave (25 jaar) van Koopkracht van oktober. De cijfertjes op de elektrici teitsmeter worden met steeds meer onbehagen bekeken. De consument wordt zuiniger, maar betaalt volgens Konsu-i menten Kontakt te veel voor' zijn energie. Een collectie fotografica. Verzamelaars van fotografica, objecten die met fotografie te ^maken hebben, kunnen zon dag 14 november hun hart weer ophalen op de tiende in ternationale fotografica ruil en verkoopbeurs in de evene mentenhal De Flint, Cohinck- straat 60 in Amersfoort. Op honderdvijftig tafels van ne gentig standhouders zullen duizenden camera's, foto's en andere objecten worden uitge stald. vanaf het ontstaan van de fotografie (1840) tot heden. Het geheel zal worden opgeluisterd met dia-shows, stereo projectie en 19e eeuwse toverlantaarn projectie. De tentoonstelling wordt georga niseerd door de Nederlandse Camera Oldtimer Club, die vijfjaar geleden, naar buiten lands voorbeeld, werd opge richt en thans ruim zeshon derd leden telt. Doel is, een beter contact te krijgen met andere verzamelaars, waar door men gegevens kan uit wisselen over vondsten van camera's en foto's, bepaling van periodes waaruit die ob jecten stammen en het geza menlijk deelnemen aan ex cursies. De tentoonstelling is geopend van 09.00-17.00 uur. Secretariaat Camera Oldtimer Club: postbus 4262, 2003 EG Haarlem. Warm jasje, gebreid in visgraad dessin met korte shawlkraag (ca 219,-). Te combineren met alle soorten bonneterie: ruime rok, lange broek In bij elkaar passende kleuren, maar ook In ruit- of streepdessin dat je niet van een kilometer afstand her- herkent. Links driedelig (brede) streep-ensemble, gefotogra feerd op de Floriade. Tweedbreisel, modieus, niet opzichtig. (Claire mode). Weer zo'n stelletje dat de mode op een afstand wil volgen. Waarom? Dat moet ieder voor zich weten. Dikwijls genoeg zien vrouwen met deze Instelling er leuker en eleganter uit dan zij die én zo nodig „modieus" willen zijn en wier figuur of huids kleur (te bleek) de nieuwe trend feitelijk niet verdraagt. De da mes op het plaatje zijn gehuld in vlotte broekrok met krijtstreep (ca 129,-) en bijpassende blazer (geheel rechts). Blouses heb ben een gefronseld kraagje, bestaand,e uit dubbele ruches. Hier is comfort gekocht. Draagbare japon, waarvan de rok een broekrok blijkt te zijn met diepe plooien (rechts). Links een jeugdig broekpak van soepele visgraad tweed met blazer, die altijd in de mode blijft. De (afknoopbare) jabot geeft wat zwier aan de blouse. F 109,-. Er zijn vrouwen die graag al ler blikken tot zich trekken, maar er zijn er ook die zich liever onopvallend opstellen. Ze willen er graag goed uit zien, maar middelpunt zijn,' alstublieft niet. De mode van nu is nogal op de opzichtige toer. Voor vrouwen die liever geen paars met roze en ko baltblauw, beenwarmers of indrukwekkende capes dra gen een moeilijke keuze, want in betere zaken, boetieks, maar ook vooral in warenhui zen schrikt men niet terug voor een kakelbont kleurtje uus bij een punkhoofdje. de R Voor „de onopvallende dwot vrouw" geenszins „het ver legen type" (ze hebben voor aanstaande posities, moeten als secretaresse hun baas be schermen, van zich afbijten op school of in commissies het woord voeren) een paar ideeën om charmant voor de dag te komen in kalme, com fortabele kleren. TINY FRANCIS doen V Philips Magazine Volgende maand komt Philips met een eigen tijdschrift op de markt, Philips Magazine, dat. zo is de bedoeling, viermaal per jaar huis aan huls zal worden verspreid. Daarin zal aandacht worden besteed aan de produkten van het bedrijf, waarbij de nadruk niet zo zeer zal liggen op technische kwalificaties als wel op de gebruiksmogelijkheden en toepassingen ervan. Huisdiervleltken Honden- en kattenbezitters worden ongetwijfeld wel eens ge confronteerd met „ongelukjes" veroorzaakt door hun huisdie ren: spljsverteringsresten op vloerbedekking, bekleding, gordij nen en ander textiel. Sabri Pet Supplies heeft nu onder de toepasselijke naam „Poepla Hoepla" een ontvlekkingsmiddel op de markt gebracht, dat ook de luchtjes oplost, zodat het dier niet meer op de bewuste plaats terugkomt. Verkrijgbaar bij dierenspeciaalzaken. „Daar hangt de gouden schaar uit", wfl zo veel zeggen als „het is er duur". Dat geldt niet voor de winkels van de „Gouden Schaar", die her en der in ons land als paddestoelen uit de grond schieten. De bedrijfjes specialiseren zich in het veranderen en repareren van alle soorten kle ding en vullen zo een opmerkelijk gat in de confectiemarkt Een opmerkelijk verschijnsel en zoals het zich nu laat aanzien een gouden greep voor zowel de consument als het bedrijf. De klant kan kleren die uit de mode zijn en misschien wel jaren achter lopen, laten vermaken. Overjarige kle ding wordt weer toonbaar. De toenemende stroom klanten legt de „Gouden Schaar" geen windeieren. Aan de lopende band worden nieu we winkels geopend. Het Westen is inmiddels ruimschoots voorzien en het verschijnsel breidt zich nu uit over het Oosten en Noorden van het land. Zowel het ex terieur als het interieur van de winkels zijn ontdaan van alle franje. Het brein achter het fenomeen de „Gouden Schaar" is een Griek met de ingewikkelde naam Anagnostoupolos. Een jaar of vijftien ge leden begon hij in zijn vaderland de eerste win kel. Het liep als een trein. Anagnostoupolos keek verder dan zijn neus lang was en begon soortgelijke zaken in België, Frankrijk en als laatste in Nederland. In Nederland is het een ontwikkeling van de laatste twee jaar. Men ging eerder over tot het herstellen van kleding dan tot het vernieuwen. Een van de rayonmanagers: „Het is niet zo vlei end voor de mensen, maar vroeger kon de ge middelde huisvrouw veel meer zelf. Veel jonge vrouwen kunnen tegenwoordig niet eens een rits inzetten. De betere families hadden vaak een thuisnaaister. Dat beroep is verdwenen. We voorzien duidelijk in een behoefte. Men komt hier met nieuwe en oude spullen. Aan een „uit- verkoopje" moet soms wel eens wat veranderd worden. Het loont de moeite. Eigenlijk zijn we een dienstverlenend bedrijf". „We zijn niet aan een bepaald soort publiek ge bonden. Iedereen komt er op af, anders zou het ook niet rendabel zijn. Het meest voorkomende karwei is een rits inzetten. Het personeel be staat uit gediplomeerde coupeuses". Bejaarden Er zijn plaatsen waar de „Gouden Schaar" spe ciale activiteiten ontplooit voor bejaarden en mensen die moeilijk ter been zijn. Ze kunnen daar een centraal nummer bellen en een Naai ster „bestellen". Ook gebeurt het dat de „Gou den Schaar" naar bejaardentehuizen gaat, een avond per maand. Ter plaatse wordt alles afge speld en in de zaak wordt het werk afgemaakt. Ter gelegenheid van de Internationale Huis houdbeurs '83, die van 15 tot en met 24 april in de Amsterdamse RAI wordt gehouden, zal weer een nationale wedstrijd voor creatieve vrijetijdsbesteders worden gehouden. De werkstukken dienen gemaakt te zijn tussen april 1982-april '83. Deelname voor personen en groepen. Er zijn afzonderlijke wedstrijden voor jongeren (beneden de 16 jaar), scholen en bejaarden. Een deskundige jury zal de in zendingen beoordelen en de geldprijzen, leg penningen en diploma's toekennen. De beste inzendingen zullen tijdens de beurs geëxpo seerd worden. Aanmeldingsformulieren kan men" aanvragen bij de Internationale Huis houdbeurs, RAI Gebouw BV, Europaplein 8, 1078 GZ Amsterdamn, tel. 020-5411411. De Iraanse staatsautomaat schappij Iranian Leyland Motor Company (ILMC) zal vanaf maart volgend jaar alle banden verbre ken met de Britse moeder maatschappij, British Ley land (BL). Een contract voor de aankoop van vrachtwagenmotoren en onderdelen dat dit jaar nog wordt ondertekend zal het laatste zijn. De assem blagefabrieken in Iran zul len worden gebruikt voor de produktie van autobus sen. ILMC is kort na de is lamitische revolutie in Iran genationaliseerd en de onderneming heeft sindsdien geprobeerd zich minder afhankelijk op te stellen van de moeder maatschappij. De autosportliefhebbers zul len het misschien nog weten: in 1981 zorgde Skoda voor sensatie door het Europees Toerwagenkampioenschap te winnen. De RS 130 coupé's afgeleid van de niet meer ver krijgbare 120 coupé bleken betrouwbaar en verbazend snel. Nog datzelfde jaar ver werkte de Tsjechische auto mobielfabriek de race-erva ring in een nieuw produktie- model, dat nu als Rapid Cou pé ook naar Nederland komt. Door de uiterst scherpe prijs een soort volks-sportwagen: 12.800,- in standaard versie, of 500,- meer voor de Coupé Sport, een versie met lichtme talen velgen en decoratiestre- pen. Basis voor deze Rapid Coupé vormt de 120 GLS sedan, waarmee de coupé de wielba sis en motor gemeen heeft. Dat betekent dus een achterin geplaatste 1.174 cm3 viercilin- der, die 43 kW-58 pk levert. Maar het betekent ook een in terieurruimte waar best vier volwassenen in passen. Zelfs de bagageruimte is daarop be rekend, doordat er niet alleen voorin bagage meegenomen kan worden, maar ook achter de achterbank. Die achter- De Skoda Rapid Cou pé. Dashboard Skoda Ra pid Coupé. bank is zelfs in twee delen neerklapbaar, al zal het bela den van de aldus ontstane laadvloer niet zo makkelijk zijn door het ontbreken van een achterklep. Verder zorgde Skoda voor een wat grof, maar niet onaantrekkelijk ge lijnde carrosserie met kleine spoilers voor- en achterop. De stroomlijn is er daardoor dui delijk op vooruit gegaan, ge tuige een redelijke topsnel heid van dik 150 km/h bij een gemiddeld verbruik van 1:12,5. Dat de acceleratie niet direct bloedstollend is zal bij een dergelijk vermogen en 915 kg. wagenmassa niemand verbazen. Beter onderstel Belangrijke verbeteringen le verde de race-ervaring op voor het weggedrag, dat bij Skoda niet tot de allersterkste punten behoorde. Zo kreeg de Coupé een veel exactere tand heugelbesturing en extra schuine reactie-armen aan de achterwielen, die tot nog toe alleen door langsarmen geleid werden. Ook de remmen kre gen aandacht: er is nu rembe- krachtiging en vooraan schijf remmen met dubbele remci- linders in de klauwen. Tevens heeft de Rapid een voorbeel dig gescheiden remsysteem: een kring voor alle wielen en een voor alleen de voorwielen (die veruit het meeste rem- vermogen hebben). De uitrus ting van de Rapid is bepaald Westers georiënteerd, met on der meer halogeenkoplampen, een gelaagde voorruit en in- tervalschakeling op de ruite- wissers. Alleen het uiterst za kelijke dashboard laat zien dat we hier te maken hebben met een produkt uit een niet- Westers land. Misschien bij het volgende nieuwe mo del Want Skoda laat wel duidelijk zien dat zij haar vroegere populariteit met au to's als de Octavia graag weer wil bereiken. Daarvoor moet de opgelopen technische ach terstand worden ingehaald, waarbij deze Rapid Coupé een belangrijke stap in de goede richting is. Zuinigheidsmarathon Shell organiseert op 17 en 18 juni 1983 op een parcours in! Raamsdonkveer wederom een zuinigheidsmarathon, waarbij' het de bedoeling is dat de deelnemers met een door henzelf geconstrueerd motorvoertuig (tenminste drie wielen) met zó weinig mogelijk brandstof een afstand van ongeveer 18 km af leggen. Verwacht wordt dat ook een aantal buitenlanders zal' deelnemen. Iedere deelnemer krijgt een startgeld van f 100,-. Voor de vijf zuinigste rijders zijn prijzen beschikbaar variërend van f 2500,- tot f 500,-. Geïnteresseerden kunnen een regle ment aanvragen bij Shell Nederland, afdeling MST/w, postbus 1414, 3000 DN Rotterdam. Minder bestellingen op Fietsvak De vakbeurs voor de fiets- en bromfietsbranche RAI Fietsvak '82, die deze week werd gehouden, heeft minder bezoekers, maar wel meer exposanten getrokken. En die brachten over het algemeen weinig nieuws. Wel werd, zoals reeds gemeld, de kunststoffiets geïntroduceerd, geheel roestvrij. Opvallend was, de aanwezigheid van het Zwitserse fiets- en bromfietsmerk Cilo. Zwitserse precisie, maar met Japanse Shimano-derailleurs voor vijf, tien en twaalf versnellingen, die zelf-gecentreerd zijn of volgens het positron-systeem werken. Een blik op de schar keihendel en men weet in welke versnelling de fiets staat. Inmiddels zijn ook kettingen in de handel gekomen om zo'n, dure fiets afdoende tegen diefstal te beschermen. De sterkste betonschaar knipt ze niet door. Wat fiets- en bromfietskleding betreft, tendeert de mode naar waterdichte overalls in vrolijke kleuren. Het „spatzeiltje" heeft afgedaan. Ook de fietsen zelf_ taan er vrolijker uitzien. Zelfs de spaken krijgen een andere leur, zelfs goud. Op het gebied van kinderfietsen heeft de „springfiets", de cyclo-crossfiets het pleit helemaal gewonnen. Toch noteerden de standhouders minder bestellingen. Hetgeen trouwens over de gehele beurs te beluisteren viel. KONSUMENTEN KONTAKT: ELEKTRICITEITSBEDRIJVEN BUITEN MONOPOLOPOSITIE UIT

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16