^LM-Fellowship „door ragisch toeval" in windhoos Ministersposten vrijwel verdeeld an Terlouw:de zwaargewicht dieniet kon incasseren an wie moet patiënt eigen bijdrage medicijnen betalen weer 3NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 PAGINA 11 RUITER EENS MET ^SJBELEID ENSCHEDE HAAG Het hasj-beleid van de gemeente En- Ie mag een voorbeeld zijn voor andere Nederlandse enten. Dat vindt minister De Ruiter van Justitie, nter en Utrecht lijken Enschede binnenkort te vol- De Ruiter heeft geen enkele moeite met het beleid, om erger te voorkomen, een gecontroleerde ver van hasj en marihuana toestaat. Daarmee kwam steren lijnrecht tegenover partijgenoot (CDA) Gu- rie van Weezei te'staan, die met de GPV'er Schutte Inschedese hasj-beleid aan de kaak had gesteld. Van el voer heftig uit over de aanpak van de Enschede- rgemeester Wieringa. „Hij heeft een grote persoon- verantwoordelijkheid op zich geladen die kan uit eren over heel Nederland". De Ruiter wordt van zijn verdraagzaamheid door zijn partij niet langer t ministerie van justitie geduld; het is bijna zeker lij na de kabinetsformatie het veld zal rrfoeten rui- Tuinder gaat derde maand hongerstaking in ANDIJK De Noordhollandse tuinder J. Meester is vandaag de derde maand van zijn hongerstaking ingegaan. Met de hongersta king wil Meester bereiken dat een onafhan kelijke commissie wordt ingesteld die de handelwijze van de plaatselijke ruilverkave lingscommissie moet gaan onderzoeken. Tij dens zijn hongerstaking leeft de tuinder slechts op liters water en s'avonds een glas tomatensap. De tuinder heeft verklaard geen discussies, onderhandelingen en nieuwe pro cedures meer te willen. Meester is van me ning dat hem in 1974 grond is toegewezen die ongeschikt is voor tuinbouw. In zijn ja renlange strijd heeft hij deze toewijzing op alle mogelijke manieren aangevochten. Kerstboter pas met Nieuwjaar DEN HAAG Eventuele goedkope Ne derlandse kerstboter uit EG-voorraden --komt pas rond Nieuwjaar in de winkel. Dit komt volgens minister De Koning van Landbouw en Visserij doordat de Europese landbouwministers pas begin november hierover een besluit nemen. De voorzitter van de Europese Commissie heeft wel toe gezegd dat tien EG-lidstaten met 30 procent korting uit de botervoorraad mogen verko pen. Vorig jaar kreeg de Sovjet-Unie goed kope boter, maar het Europese Parlement vond dat de Europese consument als eerste het recht heeft om te profiteren van de voordelen van een gemeenschappelijke landbouwpolitiek. V Oppergezag koning over leger: CDA in beraad DEN HAAG Het CDA gaat zich beraden over de vraag of in de grondwet het oppergezag van de „koning" over de krijgsmacht moet wor den gewijzigd in een oppergezag van de rege ring. Het CDA vindt eigenlijk wel dat het oppergezag bij de regering moet komen. Of de partij ook voor de grondwetswijziging van minister Rood (Binnenlandse Zaken) stemt is nog de vraag: „Het maakt eigenlijk niets uit, want de strek king van het grondwetsartikel wordt niet gewij zigd, zodat aanpassing overbodig is". PvdA, D'66 en klein links zijn voor het oppergezag van de regering, de VVD is er net als het CDA nog niet helemaal uit, terwijl klein rechts het oppergezag bij de koning wil laten. Dieven stelen per ongeluk dodelijk gif ARNHEM Bij een inbraak in een Arnhemse school voor apothekersassistenten zijn in de nacht van woensdag op donderdag negentien potjes met dodelijk vergif gestolen. Het gif is zelfs bij gebruik van zeer kleine hoeveelheden dodelijk. De Arn hemse politie neemt aan dat het vergif door de die ven werd aangezien voor opium, omdat de potjes vrijwel overeenkwamen met de potjes die bij de zelfde diefstal uit een opiumkast werden ont vreemd. Ook hierin zit volgens de politie gif in plaats van de op de etiketten vermelde verdovende middelen. De Arnhemse politie zoekt de daderfs) in kringen waar opium gebruikt wordt nderzoek Rijksluchtvaartdienst: tornado's niet te voorspellen De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, ir. H. Wolleswinkel, lichtte deze HAAG De be ning van de F-28 Fel- rr*M vfn conclus'es gisteren toe tijdens [LNL die op 6 oktober een openbare zitting van de i Raad voor de Luchtvaart in het Haagse Paleis van Justitie, waar het officiële onderzoek naar de vliegramp werd ge houden. Hij zei dat het eigen lijke ongeluk zich in. minder het vorig jaar bij rdijk neerstortte, was radar en boordradio e hoogte van een na- nd noodweer en had J 1IJIVC UllgClUtV «itll 111. nil om de koers van het <jan tjen seconden heeft el iets gewijzigd. ,door een tragisch al" vloog het toestel ies de kern van de Ihoos binnen. De trokken. Het toestel was middags omstreeks vijf uur van het vliegveld Zestienho ven opgestegen om koers te zetten naar Eindhoven. Vol- gens het K.N.M.I. was er. on- tervleugel van de danks het oprukkende regen- Hopper brak door en onweersfront, geen reden ge windstoten van de °m het kleinere luchtverkeer te waarschuwen zijn kisten aan de grond te houden. De gezagvoerders moesten hier over zelf beslissen. Ook de Rijksluchtvaartdienst acht de omgekomen bemanning van het NLM-toestel voldoende er varen en snelheidsbewust om af. De ramp kostte even aan alle 17 inzit- ?n. Dit concludeert Rijksluchtvaartdienst en vooronderzoek e toedracht van de in zo'n situatie op de juiste ma nier te handelen. Het zakenvliegtuig raakte on geveer een kwartier later bo ven het Hollands Diep ver zeild in een trechtervormige kolk, de slurf van de tornado, die in de wolken verborgen was. De vleugels van de Fok ker werden aan extreem krachtige - windstoten blootge steld. De „Eindhoven" -was hier niet op gebouwd en de rechtervleugel knapte als een lucifershoutje af. Het toestel stortte neer op het industrie terrein van de Moerdijk, op korte afstand van de installa ties van Shell Chemie. Alle 4 bemanningsleden en 13 passa giers kwamen hierbij om. Voorspellen Windhozen van een tornado achtige sterkte komen, aldus de deskundigen die gisteren door het college werden ge hoord, zeer zelden slechts eens in de vijf jaar boven Nederland en andere Europese landen voor. Deze stormen, die altijd gepaard gaan met regen en onweer, zijn voor de radars nauweliiks te ontdekken. Op de weerkaarten (foto's van een meteorologisch gebied) wordt een windhoos met behulp van haak-vormige tekentjes aange duid. Radar-specialisten en weerdeskundigen van bijvoor beeld Schiphol en De Bilt zijn er niet op getraind deze sym booltjes in een wirwar van an dere aanduidingen te onder scheiden. Alleen in Amerika, waar tornado's schering en in slag zijn, kan men het optre den van wervelstormen met enige mate van zekerheid voorspellen. Eén van de door de Raad voor de Luchtvaart gehoorde getui gen, oud-gezagvoerder H. Feenstra van de NLM, vertel de dat hij ongeveer een half uur na het vertrek van het verongelukte toestel eveneens in een Fellowship was opgeste gen voor een identieke vlucht naar Eindhoven. De vlieger zei dat de informatie die de verkeersleiding hem over het noodweer had verstrekt ruim schoots voldoende was. Feen stra: „We hadden genoeg speelruimte om de buien te ontwijken. Als door de beman ning de nodige voorzorg in acht wordt genomen, is zoiets niet gevaarlijk. Bij de gerings te twijfel zou ik namelijk niet vertrekken. De onthutste reac tie van een voormalige navi gator van de KLM uit Capelle aan den IJssel. die het ramp vliegtuig 's middags had hcyren overvliegen, nam de piloot aan ook niet serieus. De man zou op dat moment hebben uitge roepen: „Die is geschift. Dit weer is levensgevaarlijk". Ernstige leemte De Rijksluchtvaartdienst in Na de ramp met de City Hopper van de NLM is dagenlang het terrein waar het toestel neerkwam door leden van het recherche-identificatieteam afgezocht naar resten van het toestel en van de slachtoffers. meent dat de tornado door geen van de weerstations kon worden ontdekt. Met de huidi ge boord- en grondapparatuur is het niet mogelijk dit soort observaties te doen. Dit is een ernstige leemte in het lucht- vaartverkeer. Het zal nog ja ren duren voordat vliegtuigen tegen fenomenen als tornado's kunnen worden beschermd. De dienst adviseert piloten voortaan niet meer door on weersbuien te vliegen en daar om veilige afstanden in acht te nemen. In het trainingspro gramma van vliegers zou meer aandacht kunnen worden be steed aan radaropleidingen. Voor de industrie moet de ramp met de Fellowship een stimulans zijn de beveiligings apparatuur te verbeteren. De Raad voor de Luchtvaart dient als advies- en tuchtcollege deze opvattingen wereldwijd te verspreiden. Het college doet op 5 januari 1983 uitspraak. PETER VIERING i formatie-perikelen door sprak VVD-fractieleider Ed Nijpels in de Tweede Kamer even Jzijn fractiegenoten Koos Rietkerk (m) ep Huub Jacobse. DEN HAAG In deze fase van de kabinetsfor matie begint zich steeds duidelijker af te tekenen welke personen op welke 1 ministerszetel in het CDA-VVD-kabinet te recht kunnen komen. Op basis van aan het Binnen hof verzamelde gegevens kan al met enige zeker heid het volgende lijstje van serieuze ministers kandidaten worden sa mengesteld. Over de per sonele invulling van de ministeries van Onderwijs, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Volksgezondheid en Mili euhygiëne (als dat blijft bestaan) bestaat nog grote onzekerheid. Algemene Zaken (minister president): Lubbers (CDA); Financiën (vice-premier): Van Aardenne (VVD); Eco nomische Zaken: drs. W. Bo- gers (CDA), topman bij DSM; Sociale Zaken: De Graaf(C- DA); Binnenlandse Zaken: Rietkerk (VVD); Justitie: Geurtsen (VVD), lid van het Europees Parlement; Buiten landse Zaken: Van Eekelen (VVD); Defensie: Van den Broek (CDA); Ontwikke lingssamenwerking: Van Dijk (CDA); Verkeer en Wa terstaat: Smit-Kroes (VVD); Landbouw en Visserij: De Koning (CDA); CRM: Kraaij- eveld-Wouters (CDA). De huidige minister van Ft^- nanciën Van der Stee heeft gisteren officieel laten we ten, niet meer beschikbaar te zijn voor een ministerspost. „Ik zal de nationale politiek verlaten", aldus Van der Stee. Hij wilde niet zeggen, wat daarvoor de beweegre denen zijn en evenmin wilde hij meedelen welke toe komstplannen hij heeft. Van der Stee heeft ruim elf jaar de landspolitiek gediend. Hij was staatssecretaris van Fi nanciën in het kabinet-Bies heuvel, en werd vervolgens minister van Landbouw in het kabinet-Den Uyl en in het eerste kabinet-Van Agt. Halverwege de zittingsperio de van dit kabinet nam Van der Stee de post van Finan ciën over van de afgetreden minister Andriessen. In VVD-kring wordt als kandidaat voor de post van Buitenlandsde Zaken sinds kort ook de naam genoemd van H.A.M. Hoefnagels, di recteur van de krantenuitge verij Sijthoff-pers en voor malig hoofdredacteur van de Haagsche Courant. VVD- fractieleider Nijpels ziet Hoefnagels overigens „niet als de belangrijkste gegadig de". rvolg van de voorpagina) Ziekenfondsraad heeft tren de minister van tsgezondheid nog advies kunnen uit- igen over de wijze, rop de eigen bijdrage farmaceutische hulp ziekenfondsverzeker den (ƒ2,50 per verstrek king met een maximum van 125,- per gezin per jaar) moet worden georga niseerd. Men vond het on redelijk „dit is geen manier van werken" dat mevrouw Gardeniers de raad nog minder dan twee weken de tijd gaf om In de afgelopen dagen is men al met een veelheid van pro blemen geconfronteerd. De eerste vraag is dan, wie de rijksdaalders moet innen, de dokter of de apotheker. Ver volgens moet worden voorko men, dat er teveel op één re cept wordt verstrekt, om het aantal rijksdaalders te beper ken. Als het recept alleen om verband gaat, mag geen eigen bijdrage worden verstrekt, vindt men vrij algemeen, want het zal de mensen nooit duide lijk te maken zijn, waarom zij een rijksdaalder moeten bij dragen voor iets dat minder kost. Daarna zit men nog met de vraag, hoe de patiënt kwijting moet krijgen: stempeltjes of ze geltjes op een kaart, kwitanties of wellicht nog andere manie ren. En mag men na 50 keer betaald te hebben, stoppen met het bijdragen, of moet men doorgaan en vervolgens het boven het maximum uitstij gende bedrag terughalen bij het ziekenfonds? „Zonder schoolzwemmen meer verdrinkingen" APELDOORN Onder het motto „Schoolzwemmep weg?, het zal je kind maar wezen" zijn de drie zwemorganisaties, de KNZB, NBBZ en de NVZ, gisteren een campagne gestart, die gericht is op alle gemeenteraden, ouders en scholen in ons land. Nu de rijksbijdrage voor het zwemonderwijs is ingetrokken zul len waarschijnlijk meerdere gemeenten, die voor 90 procent het schoolzwemmen betalen, het bijltje erbij neerleggen. „Het ge vaar dreigt dat het aantal verdrinkingen van jonge kinderen hierdoor in de toekomst toeneemt. Bovendien staan 4000 banen in het zwemonderwijs op de tocht". te stel el HAAG Zo stil als was op de persconfe- le, waar Dries van Agt terugtreden aankon- e, zo rumoerig was gisteren op de bijeen- t, waar Jan Terlouw soortgelijke verkla- aflegde. Tijdens het [ènstellen werd de zelfs lacherig en het moeite te be ken dat het ook hier een historische ge- 'tenis ging. Dat alleen kent het trieste lot Jan Terlouw. Want is het, dat dezelfde die tot de zomer van jaar als een politiek der werd beschouwd, loor een zijdeur afgaat, uiterlijk is het zichtbaar 'erlouw het de laatste tijd gemakkelijk heeft gehad r hij zichzelf in januari omschreef als een keurig („Ik kleed me redelijk heb een net hoofd, niet drankmisbruik getekend, heer me iedere dag zorg- r>. maakt hij al geruime een wat morsige, zelfs zins ongezonde indruk, gelaat, dat nu vaak wel ktoppels vertoont, is wat van kleur geworden, zijn staan meestal dof en ko- alleen nog tot leven, als ch kwaad maakt, oof het of geloof het niet," ,riS 8 sprak hij bits, toen een journa list zijn motieven om te ver trekken in twijfel durfde trek ken. Volgens hemzelf is er echt maar één reden, waarom hij opstapt. „Ik ben de eerst verantwoordelijke voor het stembusverlies. De redding van D'66 zal gemakkelijker' zijn^zonder mij". Intimi zeggen dat Terlouw er voor zichzelf van overtuigd is dat daarmee alles is gezegd. Naar zijn mening zou het goed zou zijn, als het ook in Neder land gewoonte zou worden dat een politiek leider de conse quenties trekt als de dingen verkeerd lopen. Maar is daarmee ook de volle dige waarheid gezegd? Neen. Niet alleen omdat hij, zoals hij desgevraagd ook ruiterlijk toe geeft, weinig zin meer heeft in het werk van een kamerlid, maar pok omdat hij heel goed weet dat hij geen andere keus had dan op te stappen. De kan^was levensgroot dat hij op het vanavond begonnen na jaarscongres van D'66 gedwon gen zou zijn het leiderschap neer te leggen. De meerder heid in de partij is niet langer bereid op zijn kompas te va ren. Jan Terlouw weet dat al vrij lang. „Ik heb het gevoel dat ik het denken van D'66 niet meer helemaal kan verwoor den", zei hij in juli, toen hij slechts met de grootste moeite kon worden overgehaald toch weer lijsttrekker te worden. Op dat inmiddels befaamde congres in De Flint te Amers foort, was hem duidelijk ge worden dat D'66 nog altijd links van het midden wenste te staan. De meeste Democra ten bleken zichzelf te zien als bestrijders en niet als helpers van rechts. De nauwelijks be kende Gerrit Mik, die elke sa menwerking met CDA en VVD wenste uit te sluiten, kreeg zomaar een derde van de stemmen bij de verkiezing van de lijsttrekker. Dat op dat moment toch nog tweederde voor Terlouw koos, was niet zozeer uit liefde voor de leider, maar omdat er zo snel geen betere stemmentrekker voor handen was. 1976 De situatie was totaal anders dan in november 1976, toen Terlouw zich. nadat hij ook die keer had aangekondigd zich terug te zullen trekken uit de actieve politiek, liet overhalen lijstti^kker te worden. Toen was Jan Terlouw degene, die met zijn eis dat er eerst 1666 nieuwe leden en 66.000 hand tekeningen van sympathisan ten gewonnen moesten wor den, D'66 nieuw leven inblies. Acht zetels in de Tweede Ka mer leverde dié strategie op. In de vier jaar daarna, tijdens het kabinet-Van Agt/Wiegel, wist Terlouw dat aantal meer dan te verdubbelen. Zijn rusti ge en redelijke manier van op positie voeren bleek grote aan trekkingskracht te hebben op de vele progressieve Nederlan ders, die diep teleurgesteld waren in de PvdA (tien zetels winst en toch buiten het kabi net!). En zo werd Terlouw naast Joop, Dries en Hans één van de zwaargewichten in de va derlandse politiek. In de cam pagne voor de verkiezingen van 26 mei 1981 opperde me nigeen dat hij maar premier moest worden. Terlouw was daar wel toe bereid, zei hij. in het geval Den Uyl en Van Agt elkaar zouden uitsluiten. Werkelijkheid Maar boksen in de trainings zaal en in de ring zijn twee verschillende dingen. Al in de eerste ronde van de echte wedstrijd (de formatie) ging Jan neer. Huilend van woede en teleurstelling zat hij op de gang, toen Den Uyl gedaan had gekregen dat het door Terlouw opgeëiste departe ment van Economische Zaken zou ^worden uitgekleed. De D'66-zwaargewicht bleek niet te kunnen incasseren. „Woedend en razend" was hij op de PvdA-leider en hij kon dat niet verbergen. Voor de oude rotten rond de Haagse boksarena was het toen al dui delijk: Terlouw haalt het einde van de match niet. Eenmaal aan het hoofd van het departement van Econo mische Zaken werd dat ook voor de toeschouwers op de achterste rijen snel zichtbaar. In zijn pogingen Den Uyl knock out te krijgen, had hij er geen bezwaar tegen zich volstrekt afhankelijk te ma ken van helpers als prof. Rut ten. Deze zeer rechts denken de secretaris-generaal van het ministerie had er dan ook niet zo erg veel moeite mee zijn „kampioen" ervan te overtui gen dat hij zich veel beter thuis zou voelen in de boks school van Van Agt. Dus bleef D'66 in het kabinet, toen de PvdA eruit stapte. „Ik denk dat ik ons congres zal adviseren een combinatie van CDA, VVD en D'66 niet langer uit te sluiten," zei Ter- louw een paar weken later in een berucht geworden inter view. Zijn streven om de PvdA te slaan waar hij haar maar raken kon, al was het onder de gordel, was nog altijd zo groot, dat hij niet besefte dat de meesten van zijn eigen supporters een dergelijke vechtstijl absoluut niet op prijs stelden. RIK IN 'T HOUT Rustig najaarsweer DE BILT Het rustige, neve lige weer houdt nog wel enke le dagen aan. Dit droge weer hangt samen met een gebied met hoge barometerstanden, waarvan de kern zich boven Polen bevindt. De druk in de kern was vangmorgen al tot boven 1040 millibar opgelopen. Door de aanwezigheid van dit hogedrukgebied boven Europa kunnen oceaandepressies niet tot onze omgeving doordrin gen. De depressies trekken ten westen van Ierland en Schot land langs naar het noorden en veroorzaken in die streken en het noordelijk gedeelte van de Noordzee stormachtige winden. Het ziet er naar uit dat het hogegèdrukgebied in de komende dagen niet veel van plaats verandert. Het blijft in ons land dan ook droog. In de nacht en ochtend kan plaatselijk mist voorkomen. Weersgesteldheid van gisteren Wee» Max M Amsterdam mist IS P Oe Bilt mist IS Deelen mist 16 i Eelde goh Dew 14 1 Eindhoven mist 17 Den Helder mist 13 Aberdeen geh bew. 12 9 0 n Athene h bew 21 is n n Bordeaux onbew. 17 7 0 n Innsbruck Klagenfurl Kopenhagen h.bew 15 8 0 n w.bew. 13 6 0 n onbew. 20 7 0 n Mailorca Malta MUnchen mof» onbew. 22 12 0 n regen Stockholm zw bew. Wenen mist Zurich) geh. bew. Las Palmas onbevT Beiroet n.ontv. Tel Avtv onbew Tunla, zw bew

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11