Afwijking in celkern kan kanker doen ontstaan ,We waren kansloos tegen het weer op Mount Everest DOORBRAAK IN ONDERZOEK IN ROTTERDAM Ccidóc Qomant Nog niet „in de luwte" ,Colijnse jaren weer aangebroken' IISLUKTE HIMALAYA-EXPEDITIE TERUG IN NEDERLAND: )odsen erkten et iveilige ;0iemvesten V oedings waarde moet na 1983 op etiketten Nieuw plan van scholen sober weer LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 PAGINA 9 preiding Zero gestaakt ERDAM De uitgever van het iiblad Zero, de VNU, en advocaat mr. ]i Spigt zijn het eens geworden over de lie ex-minister André van der Louw, jcretaris Mient Jan Faber en Hanneke fcteman hadden gesteld naar aanleiding liet artikel „de wegbereiders van het i het novembernummer van Dit heeft mr. Spigt meegedeeld. Op de r en bij het artikel waren foto's ge- F van de drie eisers. De uitgever heeft legd de verspreiding van het gewraak- mmer te staken en de reeds gedistri- !jde exemplaren zoveel mogelijk terug te i. Ook zal tussen betrokkenen een mde vergoeding voor immatriële scha- rorden bepaald. De drie eisers hebben jens al verklaard dat geld te zullen iken aan een organisatie die zich bezig- met bestrijding van het fascisme. Bewoners gifwijk dwingen B en W Dordrecht gesprek af DORDRECHT Het college van B en W van Dordrecht heeft in de afgelopen nacht de bezetters van het GG en GD-kantoor in die stad na een spoedvergadering toegezegd vandaag een gesprek te willen arrangeren tussen de vereniging van bewoners van de gifwijk Merwedepolder en vertegenwoordi gers van gemeente, provincie en rijk. Een gemeentewoordvoerder heeft dit vanoch tend laten weten. Ongeveer 100 bewoners hebben gistermiddag het kantoor van de GG en GD bezet. Zij hebben aangkondigd het gebouw niet eerder te verlaten, voordat een aantal eisen door het gemeentebestuur zijn ingewilligd. De belangrijkste eisen zijn: een bevolkingsonderzoek en meer mede werking aan mensen die door de verontrei nigde grond moeten of willen verhuizen. „Burgemeester behoort in eigen gemeente te wonen" DEN KAAG Minister Rood (Binnenlandse Zaken) heeft de in druk dat met name pas benoemde burgemeesters nogal de hand lich ten met de verplichting binnen hun nieuwe gemeente te gaan wo nen. Rood vindt die ontwikkeling ongewenst. Dit heeft hij vandaag in een brief aan de commissarissen van de Koningin laten weten. De binding met de gemeente is naar de mening van de minister het grootst indien de burgemeester in zijn/haar gemeente woont. Slechts in zeer bijzondere gevallen kan er volgens hem een uitzondering worden gemaakt. Van Agt: „Alles doen om raketten zo nodig toch te plaatsen" DEN HAAG Volgens premier Van Agt moeten regering en parlement al het mogelijke doen om de „weerspannige publieke opinie" in Nederland te overtuigen van de eventuele noodzaak van plaatsing van kruisraketten. Van Agt zei dit vanmorgen in de Kamer, waar hij ondervraagd werd over zijn opmerking tegen Britse journalisten, dat de kruisraketten hier wel nooit zullen komen vanwege het verzet in de samenleving. Van Agt erkende in de Kamer dat hij „iets dergelijks" had ge zegd, al zei hij het woord „nooit" niet heeft gebruikt. Ook had hij deze mening kenbaar gemaakt tegenover Rostow, onderhan delaar van de VS in Genève in de gesprekken met de Russen over vermindering van atoomwapens. Dat alles neemt niet weg, aldus de premier, dat regering en parlement eigen verantwoor delijkheden hebben. Zij moeten een „alzijdige voorlichting" ge ven over de noodzaak van plaatsing van kruisraketten, als de onderhandelingen niet genoeg opleveren. Van Agt erkende dat ook de kabinetten onder zijn leiding daaraan meer "hadden moe ten doen. en VVD eling Jksgezondheid i onze parlementaire redactie) IAAG Er is een ge- ;ans dat de fractielei- 'an CDA en VVD, Lub- :n Nijpels. overeenstem- zullen bereiken over de fing van het ministerie Volksgezondheid en Mi- rgiëne. Die opheffing [name sterk door de jbepleit. I coalitiepartners lijken beginsel eens te zijn- Jhet 'feit dat dit departe- fkan worden opgedeeld [andere departementen. ideel Volksgezondheid jan worden ingelijfd bij [huidige minister van Idat in de nieuwe opzet pinisterie van Welzijn 'gaan heten. Het onder- Wilieuhygiëne zou naar huisvesting en Ruimte- f Ordening verhuizen, |an het ministerie van huisvesting. Ruimtelij- jdening en Milieuhygië- u gaan heten. IDA stelt aan de ophef- Ivan het departement Volksgezondheid en Mi- wgiëne wel de voor- We dat die operatie ook ijisch uitvoerbaar is. Bo- moet dat een aan- [are versobering van het 1 ministeries ten gevol- Ibben. De voorstellen tot kementale herindeling dan ook niet leiden |et creëren van nieuwe ijtersposten. zo viel in k-kring te vernemen. ROTTERDAM Aan het inzicht hoe kanker kan ontstaan is in Rotterdam een belangrijke bijdrage geleverd. Door onderzoek van de chromosomen bij van een bepaalde vorm van leukemie (bloedkan- ker) is een groep onder zoekers van de Erasmus- universiteit aanzienlijk meer te weten gekomen van de wijze waarop deze leukemie is ontstaan. Pro fessor dr. D. Bocksma, hoofd van de afdeling ge netica (erfelijkheidsleer), noemt het een echte door braak in het kankeron derzoek. Aan de Rotterdamse universi teit heeft men de afgelopen tien jaar veel onderzoek ge daan naar afwijkingen van chromosomen bij leukemie. Die kennis gebruikte men vooral Voor het vaststellen van diagnoses en bij controle op de effecten van een behandeling. De laatste zes jaar heeft men daarnaast onderzoek gedaan naar de rol van de afwijkin gen. Door Amerikaanse onder zoekresultaten te koppelen aan in Rotterdam aanwezige ken nis en materiaal, denkt men nu te kunnen aantonen dat de afwijking van een chromo soom een tumor kan veroorza ken. Hoewel professor Bootsma er van .overtuigd is dat het Rot terdamse onderzoek ook in het buitenland het nodige opzien zal baren, houdt hij bij de uit leg van het onderzoekresultaat voortdurend een slag om de arm. Een weergave van het onderzoek moet nog m een in ternationaal medisch tijd schrift geplaatst worden. Bootsma: „De vondst die wij op ons laboratorium gedaan hebben, past volkomen in het plaatje, waaraan we samen met een aantal Amerikaanse laboratoria al een aantal jaren werken. Steeds duidelijker wordt nu dat aan het ontstaan van kanker een universeel proces ten grondslag ligt. In de afgelopen twee jaar is aange toond dat ieder mens vijftien tot twintig genen bij zich draagt, die de potentie bezitten te veranderen in genen, die een rol spelen bij de omvor ming van een cel in een tu morcel. Deze zogenaamde onco-genen. verspreid over verschillende chromosomen, kunnen een ongeremde celde ling veroorzaken". Celdeling Ieder mens is opgebouwd uit ontelbare cellen. In elke cel kern bevinden zich 23 paar chromosomen, die op hun beurt bestaan' uit genen, de dragers van de erfeljke eigen schappen. In het menselijk lichaam vindt voortdurend door celdeling, een aanmaak van nieuwe cel len plaats. Tegelijkertijd wor den oude cellen afgebroken, waardoor een evenwicht ont staat. In het geval van kanker groeien in het lichaam cellen, onafhankelijk van de normale celdeling. Door deze celgroei ontstaat een tumor of een ge zwel dat het functioneren van organen op den duur onmoge lijk maakt. Voor deze ontwik keling zijn waarschijnlijk de onco-genen verantwoordelijk. In gewone omstandigheden vervullen ook de genoemde potentiële kankerverwekken de genen een normale functie bij de celdeling. Met gekweek te dierlijke cellen heeft men kunnen vaststellen hoe deze genen kankerverwekkend worden, welke factoren een kwaadaardig gezwel veroorza ken. Hel gaat hierbij om in vloeden van buitenaf zoals be straling. chemische stoffen (in sigarettenrook) en virussen. Deze invloeden kunnen ver anderingen ia de chromoso men veroorzaken, waardoor zo'n onco-gen kan worden ge activeerd. Muizen Uit experimenten met inspui ting van tumorvirussen in muizencellen, had men al in zicht verkregen in de wijze waarop tumorontwikkeling tot stand komt. Bootsma: „De tu morvirussen waar het om gaat bezitten 4 genen, waarvan er één de omvorming tot een tu morcel veroorzaakt, het zoge naamde onco-gen. In 1981 werd bekend dat een onco-gen veel lijkt op een normaal func tionerend gen, dat in alle cel len van de muis aanwezig is, en dat naar later bleek ook in de cellen van de mens voor- „Alleen het feit dat het virus het onco-gen bij infectie in een muizencel op een andere .plaats brengt dan waar het hoort, heeft, een veel actievere werking van dat gen tot ge volg. Dit verschil in activiteit, wat tot uiting komt in een ver sneld celdelingsproces, leidt tot de vorming van de tumor". Zoals gezegd bezitten ook mensen genen die vergelijk baar zijn met het gen van een tumorverwekkend virus. Bootsma: „Chromosoompaar 9 bezit bijvoorbeeld zo'n gen. Wat wij gevonden hebben, is dat bij een bepaalde vorm van leukemie dat gen verhuisd is naar chromosoom 22. Wij den ken nu dat net als bij dat tu morvirus bij de muis, door dit verspringen van plaats, het gen een actievere werking krijgt en daarmee een tumor veroorzaakt." Niet opgelost Tenslotte wil de Rotterdamse professor nog eens benadruk ken dat door deze nieuwste ontwikkeling het kankerpro bleem niet is opgelost. „Met het bekendmaken van dit on derzoekresultaat wil ik zeker geeh valse verwachtngen wek ken. We gaan iets meer begrij pen hoe kanker ontstaat, wat nog niet betekent dat we ook weten hoe het moet worden bestreden. Jaarlijks wordt er veel geld in kankeronderzoek gestoken, daarom wil ik graag laten weten dat er ook resul taat wordt geboekt". Bootsma: „Het is niet onmoge lijk dat dit nieuwe inzicht over het ontstaan van kanker ook weer leidt tot nieuwe thera pieën. De patiënten zullen hier echter voorlopig weinig van merken". K FONS VAN RIJN De opmerking van premier Van Agt tegenover Engelse journalisten, dat naar zijn mening nooit kernraketten in Ne derland geplaatst zullen worden, heeft veel stof doen opwaai en in politiek Den Haag. Van Agt heeft zich duidelijk nog niet volledig „in de luwte" teruggetrokken, zoalsthij heeft aangekondigd. VOOROPGESTELD: het is te hopen dat Van Agt gelijk krijgt. Te wensen is. dat er in Nederland nooit nieuwe mid dellange afstandswapens met nucleaire lading zullen behoe ven te worden geplaatst. Evenmin in de andere Westeurope- se landen overigens. Dat kan bereikt worden door het ont- wapeningsoverleg in Genève tussen Amerika en Rusland zo danig te beïnvloeden, dat als resultaat daarvan het Westen de nieuwe wapens niet plaatst, en het Oosten de reeds ge plaatste ontmantelt. Nu die onderhandelingen eenmaal gaande zijn, staat Neder land niets andérs te doen dan te benadrukken, dat bij het uitblijven van concessies van de kant van het Oostblok ons land bereid is de nieuwe kernraketten te plaatsen. Alleen bij een zo groot mogelijke eensgezindheid daarover kan ons land een bijdrage leveren tot de druk, die Rusland er toe moet brengen water in de wijn te doen. Als nu de premier van Nederland zelf zegt hoe demis sionair hij ook is dat ons land nooit tot plaatsing zal over gaan, ondergraaft hij de eensgezindheid en daarmee de Ne derlandse druk op de Geneefse onderhandelingen. In bin nen- en buitenland wordt het Nederlandse standpunt er on geloofwaardig door gemaakt. Gelukkig heeft het binnenkort aantredende kabinet een heldere defensieparagraaf in het regeerakkoord, die geen misverstand laat bestaan over het Nederlandse standpunt. DEN HAAG Leerkrachten die eerst door het komende kabi- net-Lubbers op straat worden geschopt, mogen later met een uitkering op zak terugkomen. Daarmee zijn de Colijnse jaren van kwekelingen-met-akte opnieuw aangebroken, zo reageert de grootste onderwijsbond, de Katholieke Onderwijsvakorgani satie KOV op het regeerakkoord van CDA en VVD. De voorge stelde vergroting van de klassen acht het KOV verwerpelijk: deze maatregel staat gelijk aan verlies van vier procent van de bestaande werkgelegenheid. Het KOV zal niet afzien van harde en gerichte acties. De protestantse zusterorganisatie PCO noemt de uitvoering van het regeerakkoord een katastrofe voor het onderwijs. „Tiendui zenden onderwijsgevenden die al werkloos zijn of dat in de ko mende jaren zullen wórden, verliezen elk perspectief om nog ooit aan de slag te komen. Tegelijk wordt onvoorstelbare schade toegebracht aan de kwaliteit van het onderwijs", aldus de PCO. Het CNV mist in het regeerakkoord elk spoor van een werkge legenheidsbeleid, met name op het gebied van woningbouw, stadsvernieuwing, energiebesparing en grootscheepse projecten als het plan-Lievense. :HIPHOL Sir Ed- und Hillary, de 62-jari- Nieuwzeelander die s eerste, in 1953, de 8848 eter hoge Mount Eve- st bedwong, zei het al: hebt vooral goed weer odig én een hecht klim- ersteam. En dat had de islukte Nederlandse ex- ïditie, die gisteren op ihiphol landde, bepaald et. Iet weer was erbarmelijk", dus de leider van de expedi- de 59-jarige professor in informatica in Leiden, ander Verrijn Stuart. Veel eeuw, veel wind en ijzige mperaturen, tot 35 graden ider nul. De capitulatie ind plaats op 10 oktober. )ns team van 17 leden waar in 12 klimmers was niet zo rmonisch, maar vanwege !t weer waren we toch kans- os", aldus de professor. „De p was dit seizoen voor ons et bereikbaar. Maar ik ben ij dat we allemaal met tien ngers zijn teruggekomen", let was onverantwoord om et dit weer verder te gaan", aldus een teleurgestelde en vermagerde Verrijn Stuart. „Dan was de kans op ernstige bevriezingen groot geweest en waren er misschien ook do den gevallen". 1982 was een slecht jaar voor de Mount-Everestbeklimmers. Alleen een Russische ploeg slaagde dit seizoen. Vijf ande re expedities moesten hun po gingen bekopen met in totaal tien doden. Sinds Hillary's succesvolle poging, overigens met Tenzing Norgay uit Ne pal, slaagden meer dan 100 al pinisten mannen en ook vrouwen erin de top van 's werelds hoogste berg te be klimmen. Grafsteen Aan de kwaliteit van de Ne derlandse klimmers heeft het niet gelegen. De besten zijn geselecteerd. En een uitge breid trainingsprogram vorm de een goede voorbereiding. Sponsors legden een miljoen gulden voor de expeditie op tafel. Alleen Bart Vos (31) kwam 7850 meter hoog. De 27-jarige Ronald Naar keerde op 7.700 meter terug omdat hij last van bevriezingen kreeg. Bart Vós' vader overleed tijdens de ex peditie. Op 7850 meter hoogte greep hij „zo hoog mogelijk" een steen. Hij nam die mee en wil daarin een' tekst laten grave ren en het stukje rots op de grafsteen van zijn vader plaatsen. De Nederlandse alpinisten werden „op het verkeerde been gezet" door een ongeluk. Eelco Dijk (33) kwam onder een sneeuwlawine terecht, op 6800 meter hoogte, en raakte vrij ernstig gewond. Op Schiphol zei hij: „Alleen m'n kop zat niet onder de sneeuw. En toen ik eruit ge holpen werd, kon ik niets meer bewegen. Ik ben daarna geopereerd en heb 14 dagen aan touwen en gewichten ge hangen. Nu gaat het redelijk". In de expeditie konden „be paalde mensen" niet zo goed met elkaar opschieten. Ver- rijn Stuart drong natuurlijk op „harmonie" aan, maar de persoonlijke gevoelens bleven parten spelen. Er ontstonden ook ruzies over de te volgen alpinistische tac tiek. Er moesten keuzes ge maakt worden. „En bij het doordrammen van een keuze werden alle mogelijke tech nieken gebruikt", zo merkte Mathieu van Rijswick (34) fijntjes op. „Te democratisch" Expeditieleider Verrijn Stuart kreeg ook kritiek, was toch blijkbaar niet de goeie man op de goeie plaats. Eelco Dijk: „We dachten dat hij het wel aankon, maar daar hebben we ons schromelijk in vergist". Verrijn Stuart vindt achteraf ook dat hij niet de juiste man was om deze expeditie te lei den. Het klinkt niet overtui gend als hij zegt: „Ik ben te democratisch, wil met ieder een rekening houden. Dat paste niet in dit teai$". Willen de Nederlanders het na deze poging weer eens pro beren? Ja! Ze hebben toestem ming gekregen voor een ex peditie in het najaar van 1984. Aan de kant van Nepal, want de Chinese/Tibetaansekant, die deze keer beproefd werd, is tot 1988 volgeboekt. De vraag is alleen of ze weer (zoveel) geld krijgen. De spon sors staan ongetwijfeld niet (meer) te dringen. „Maar", al- gende keer hoeven we niet dus de expeditie, „het kan al- zolang in het dure China te lemaal goedkoper. Een vol- blijven en we kunnen met minder mensen toe". Over deze eerste greep naar de top van de Himalaya-reus De mislukte Nederlandse Himalaya- expeditie kwam gisteren op Schiphol aan. wordt een boek geschreven, ondanks dat de expeditie mis lukt is. 5SINGEN Ruim ihonderd loodsen van 'district Scheldemond in and blijken jarenlang ideugdelijke zwemves- lun werk te hebben ver- Na keuring van het tres sriaal door deskundigen Verkeer en Waterstaat, zeventig procent van >ten onveilig. De vere- Nederlandse Loods de dienstleiding van het apet Scheldemond verant- ■Édelijk voor dit falend Bid. De loodsen moeten ■voorlopig doen met de gebleven vesten, tot er zijn. Het model voor de wijze van etiketteren, zoals dat in de loop van '84 verplicht wordt, geeft informatie over onder meer de hoeveel heden vet, eiwitten en koolhydraten en laat zien hoeveel energie, uitgedrukt in kilojoules, er in het produkt zit. DEN HAAG Niet voor 1 januari 1984, maar mo gelijk wel al in dat jaar, moeten fabrikanten op de etiketten of verpakkingen van levensmiddelen de voedingswaarde van het produkt vermelden. Dit is gisteren in Den Haag be kendgemaakt bij de pre sentatie van een voor beeld-etiket van de Stich ting Beheer Voedings- waardewijzer aan minister de Koning van Landbouw en Visserij. Het eenvoudigste model van de voedingswaarde-wijzer geeft informatie over de hoe veelheden vet, eiwitten en koolhydraten en laat zien hoe veel energie, uitgedrukt in ki lojoules, er in zit. Het middel ste model voegt hieraan de hoeveelheden suiker en zout toe. De uitvoerigste voedings waarde-wijzer vermeldt ook de soorten en de hoeveelheden vitaminen en mineralen. De commissie van de Waren wet, die binnenkort de rege ring voorstellen zal doen over de etikettering, is volgens Landbouw verdeeld over de vraag welke gegevens uitein delijk op de etiketten verplicht vermeld moeten worden. De stichting wil dat er in elk geval controle uitgeoefend gaat worden op de gegevens die de fabrikanten op de eti ketten vermelden DEN HAAG In het nieu we plan van scholen voor 1983-1985 komen in totaal 108 scholen en afdelingen voor bekostiging in aanmer king. Dat betekent in princi pe dat ze mogen worden ge bouwd. Volgens het ministe rie is het plan erg sober en houdt het rekening met het teruglopend leerlingenaantal. Het is ook één van de laatste plannen oude stijl die door de minister worden inge diend. Nog in 1983 wil minis ter Deetman hiervoor een wettelijke regeling maken. Van de 763 aanvragen om voor bekostiging in aanmer king te komen zijn er 70 ge honoreerd. Daarnaast zijn 38 scholen en afdelingen op nieuw in het plan opgeno men omdat de wet dat ver eist. Zonnige perioden DE BILT Bepalend voor het weer nu is een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Oost-Europa ligt. Dit gebied met hoge baro meterstanden houdt over ons iand een zuidoostelijke stro ming in stand. Bij weinig wind en een heldere hemel daalt de temperatuur in de nacht om en nabij 5 graden en vormen zich enkele mistbanken. De mist verdwijnt weer in de loop van de ochtend. Overdag ligt de middagtemperatuur rond 14 graden. Met een matige zuid oostelijke wind drijven wol kenvelden vanuit Duitsland het land binnen, maar daar naast zijn er ook perioden met zon. Doordat het hogedrukge bied boven Oost-Europa maar weinig van plaats verandert, houdt het rustige herfstweer de komende dagen aan. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min I temp temp i Den Helder Lissabon onbew 24 Malaga onbew. 22 Mallorca h bew 22 Malta zw bew. 23 Munchen motr 9 Oslo onbew 11 Parijs zw bew. 13 Stockholm Casablanca Las Paimas Tel Aviv Tunis

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9