Brezjnev valt VS zeer fel aan HSovjetonderzeeërs dwingen NAVO tot nieuwe strategie A Lijken van „vermisten'Verbrand en opgeblazen Italianen herdenken slag bij El Alamein BUITENLAND Schmidt: VS veroorzaken wereldcrisis ZORGEN OVER MILITAIRE ACHTERSTAND VN-school ook gebruikt als opleidingscentrum voor PLO BE* LODSE COURANT DONDERDAG280KT0BER 1982 PAGINA 7 lims in Nigeria en in opstand GOS Sinds dinsdagavond len rich in de Noordnigeriaanse i Maidoegoeri religieuze botsin- i af. Dit is in goedingplichte tn in de hoofdstad Lagos verno* n. Volgens het Nigeriaanse sbureau zijn mohammedaanse iatici de aanstichters van de on- len, die aan zeker vijftien poli- nannen het leven heeft gekost, k zou er een onbekend aantal rgers zijn omgekomen. De on- ten zouden te vergelijken zijn t die in 1981 in de Noordnigeri- ïse stad Kano, toen moslims on- leiding van de fanatieke voor- iger Maroea in opstand kwa- WENEN De voormalige Westduitse bonds kanselier Schmidt heeft gisteren tijdens een toespraak in Wenen de Verenigde Staten ge deeltelijk verantwoordelijk gesteld voor de economische crisis in de wereld. „Met de door Washington zelf veroorzaakte recessie heeft Amerika de wereldeconomie zwaar belast", aldus Schmidt. Hij zei dat de door de rege- ring-Reagan veroorzaakte hoge rentestanden investeerders in de gehele wereld afschrikt. „De Amerikaanse monetaire politiek is de wurgpaal voor het investeringsbeleid in de wereldeconomie", zo zei Schmidt. In zijn toe spraak verwierp hij het monetarisme, dat in de VS en in Engeland wordt bedreven. ACHTUNG! ERZENGEL AUF 7 Krii „Lel op, u passeert de aartsengel over zeven kilo meter." Grappenmakers in het Beierse Frasdorf heb ben Ingehaakt op het ver haal van een oude dame die voet bij stuk houdt dat zij een een lift heeft gege ven aan een spooklifter, die plotseling uit haar wa gen weer verdween en die zich de aartsengel Gabriël noemde. Ook anderen be weren de „aartsengel" ge zien te hebben, maar van wege zijn verdwijntrucs heeft de politie hem nog altijd niet op het spoor kunnen komen. Romance Andrew en Koo „still going strong" LONDEN De romance tus sen de Britse prins Andrew en het Amerikaanse filmsterretje Koos Stark is, in tegenstelling tot andere berichten „still going strong". Dat is de me ning van een aantal bekende Britse dagbladcolumnisten. Volgens hun berichten zou de prins weigeren te aanvaarden, dat de vriendschap over was na onthullingen over het film- verleden van Koo Stark. Het tweetal zou elkaar dagelijks opbellen en hij heeft vrienden laten zeggen dat de romance nog steeds voortduurt. Nixon: Politicus mag liegen WASHINGTON Voor een poli ticus is liegen geen zonde, meent de Amerikaanse oud-president Ri chard M. Nixon. In 1974 moest Nixon de politiek verlaten, gedeel telijk omdat hij in de afluisteraf- faire Watergate niet de waarheid gesproken had. In een vraagge sprek met ABC-televisie zei hij, dat een politicus die niet de waar heid vertelt „niet liegt in de more le betekenis van het woord". Niet temin heiligt het doel in de poli tiek zijns inziens niet alle midde len. Maar Nixon herhaalde dat hij niet het gevoel heeft, als president de grens te hebben overschreden. Turken houden slechte kiezen buiten de deur ANKARA Alle definitief uit West- -Duitsland naar Turkije terugkerende gastarbeiders zullen een grondig ge zondheidsonderzoek krijgen. „Wij zul len iedere uit West-Duitsland huis waarts kerende gastarbeider van top tot teen onderzoeken. Als wij ook maar een enkele slechte kies ontdekken zul len wij hem niet toelaten voordat de Duitsers alle kosten uit de sociale ver zekering hebben betaald". Dit heeft de Turkse minister van sociale zaken, Sa- dik Side, gezegd. Deze uitlating beves tigt het vermoeden dat de onderhande lingen over de toekomst van de Turkse gastarbeiders in de Bondsrepubliek sinds het optreden van de nieuwe rege ring in Bonn stroef verlopen. et mij is les OK i 22-jarige Amerikaan im Hoffman besloot na- t zijn vissersboot was zonken bij een storm nsdag in Seattle (Alas- i), snel zijn familie te bel- i. Even tevoren was hij et twee bemanningsle- in gered door de kust- ïcht. „Met mij is alles in de", schijnt hij te zeg- >n, ook al kon hij slechts et vege lijf redden. MOSKOU De Russische president Leonid Brezjnev heeft gisteren tijdens een buitengewone ontmoeting in het Kremlin van de meest vooraanstaande mi litaire leiders van het land een belangrijke en zeer felle toespraak gehouden en het Amerikaanse bui tenlandse beleid bestem peld als „avontuurlijk, primitief en egoïstisch". De Russische leider verklaar de dat grote aantallen mensen op alle continenten ageren „te gen Washingtons aggressieve beleid dat dreigt de wereld in een kernoorlog te storten." „Het avonturisme, de primiti viteit en het onverhulde egois me van dit beleid wekken groeiende verontwaardiging in veel landen, waaronder bond genoten van de VS", aldus Brezjnev. Brezinev drong er bij de ge leerden en ingenieurs op aan al het mogelijke te doen opdat Moskou tegenover het Westen geen achterstand oploopt op het gebied van de militaire technologie. „Achterstand in deze wedloop is ontoelaatbaar. Wij verwachten dat onze ge leerden, ontwerpers, inge nieurs en technici al het moge-- lijke zullen doen om met suc ces alle taken die hiermee ver band houden, op zich te ne men. Met het oog op de slechte betrekkingen tussen Oost en West is het volgens Brezjnev nu tijd geworden het peil van de gevechtsparaatheid van le ger en vloot te verbeteren. Volgens westerse diplomaten sprak uit Brezjnevs woorden een duidelijke bezorgdheid over het feit dat Moskou ern stig achterop ligt op de wapen technologie van het Westen. Brezjnev maakte tevens voor de derde maal dit jaar een vriendschappelijk gebaar naar China. „Wij wensen oprecht normalisering van de betrek kingen met dit land en doen al het mogelijke om dit te berei ken", aldus Brezjnev. WENEN De Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO heeft gedurende twee jaaf een school van de Verenigde Na ties in Sidon gebruikt als mili tair opleidingscentrum. Dit heeft het hoofd van de VN-or- ganisatie voor'hulp aan Pales- tijnen (UNRWA), Olof Ryd- beck, gisteren in Wenen be kendgemaakt. Rydbeck verklaarde dat een intern onderzoek bewijzen voor dit misbruik had opgele verd. Het gaat om het oplei dingscentrum van de UNRWA in Siblin, dat niet ver van de Libanese havenplaats Sidon afligt. De directeur van het centrum is geschorst. Tegen hem en een aantal andere staf leden zijn disciplinaire maatre gelen genomen, aldus Ryd beck. In het centrum worden be roeps- en lerarenopleidingen gegeven aan jonge Palestijnse vluchtelingen. Uit het onder zoek bleek echter dat studen ten op de school ook militaire training kregen. Er werd les gegeven in het gebruik van wapens, al is er op het school terrein nooit geschoten. In de kelder van de kliniek zijn ra- dio-apparatuur, wapens, muni tie en voedsel gevonden. De Verenigde Staten gaan hun bijdrage aan de UNRWA aan een nader onderzoek onder werpen nu gebleken is dat een VN-school heeft gediend als opleidingscentrum voor de PLO. Amerikaanse marine wil vloot uitbreiden WASHINGTON De Amerikaanse marine verwacht haar vloot in de jaren tachtig met dertig procent te kun nen uitbreiden en wil in de Verenigde Staten over ex tra havens beschikken om haar kwetsbaarheid te ver minderen. Dat heeft de Amerikaanse minister van ma rine, Lehman, gisteren bekend gemaakt. Hij rekent erop dat de Amerikaanse vloot in 1989 uit zeshonderd schepen zal bestaan. Dat betekent dat de Amerikaanse vloot er in de komende zeven jaar 140 schepen bij zal krijgen. Lehman zei verder dat het aantal thuishavens zal wor den uitgebreid om voor de vijand „geen al te lucratief doelwit" te worden. De meeste marinehavens liggen aan de kust van Californië en het zuidoosten van de VS. JNTHULLING ARGENTIJNSE MARINE-OFFICIER: fORTO ALEGRE In Latijns- Amerika worden, ia een lange periode van ^ilzwijgen, nu steeds lieer onthullingen gedaan ver het lot van de dui- ènden Argentijnen, die (jdens de „smerige oor- .t>g" (1976-1979) spoorloos zijn verdwenen. Eind vo rige week werd in een voorstad van Buenos Aires een massagraf gevonden, waarschijnlijk van „ver misten". Een paar dagen later onthulde een jonge man het bestaan van con centratiekampen in Ar gentinië en gisteren heeft een vroegere marine-offi cier verteld hoe het Ar gentijnse leger zich van vermisten heeft ontdaan. Volgens de officier zijn lijken van politieke gevangenen ver brand of opgeblazen. Hij zei dit tegenover een Braziliaanse groepering die strijdt voor de mensenrechten. Hij vertelde dat het Argentijnse leger voor deze „opruimwerkzaamheden" beschikte over crematieovens bij de begraafplaatsen Chacari- ta en Lorna in de havenstad Mar del Plata. De slachtoffers waren politie ke gevangenen, die waren ge ëxecuteerd of aan mishande lingen overleden. Er zouden ook lijken in groepen van tien met explosieven zijn opgebla zen. Een derde methode was het „dumpen" van de stoffelij ke overschotten in het Chasco- mus-meer in de buurt van Mar del Plata, nadat zij eerst inge vroren waren, of gewoon in zee. Volgens verscheidene bewe gingen die ijveren voor de mensenrechten, zijn in Argen tinië tussen de 5.000 tot 20.000 mensen in handen van veilig heidsagenten en doodseska ders gevallen in het kader van een actie tegen linkse sympa thisanten, in de jaren na de val van Isabel Peron in 1976. Twee géhelmde politieagenten schakelen een van de beto gers uit, die gisteren de startbanen van het vliegveld El Al blokkeerden, waardoor luchtverkeer onmogelijk werd. Tijdens de actie van gisteren vielen enkele gewonden onder betogers, die wilden voorkomen dat El Al zou worden opgeheven. REGERING-BEGIN WIL OVER TOEKOMST EL AL PRATEN Blokkade vliegveld- Ben Goerion opgeheven TEL AVIV Honderden werknemers van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij, die gisteren de gehele dag het vliegverkeer op de luchthaven Ben Goerion heb ben geblokkeerd, hebben hun actie vanochtend opge geven. Dit meldde de Israëlische radio. De werknemers en hun fami- vereenkomst. lieleden verlieten het vlieg veld na een gesprek met ver tegenwoordigers van het Is raëlische vakverbond Hista- droeth. Eerder hadden de pro testerende werknemers gezegd door te zullen gaan met hun bezettingsactie tot de regering- Begin het besluit om El Al op te heffen ongedaan zou ma ken. De blokkade-actie werd beëindigd nadat gisteravond onderhandelingen hadden plaatsgevonden tussen de mi nister van financiën en de His- tadroeth-leiding. Volgens de Israëlische radio was gespro ken over een nieuwe arbeidso- De Israëlische regering, die af- gelopén zondag had besloten tot opheffing van El Al, heeft zich gisteren bereid verklaard te willen praten over het be houd van de luchtvaartmaat schappij. Een opheffing van El Al zou. zo maakte de regering- Begin zondag bekend, alleen voorkomen kunnen worden als het personeel akkoord zou gaan met vergaande bezuini gingsmaatregelen, waarbij vele arbeidsplaatsen verloren zou den gaan. Afgelopen maandag accepteerden zeven van de acht vakbonden de sanerings maatregelen. Wachten Dp de krein PS irote groepen Parijzenaars romden gisteren samen langs e het kleine aantal metrolij- en dat gespaard bleef van de Itakingen waartoe de bond ran metropersoneel had opge- oepen. Slechts een op de vier reinen bleef uiteindelijk lechts rijden, zodat het tot len grote chaos kwam. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Meer dan driedui zend Italianen zijn deze laatste week van oktober samengeko men in het Noordegyptische grensdorp El Alamein. Ze her denken de grote veldslag die daar veertig jaar geleden werd geleverd, en die van grote be tekenis is geweest voor het verloop van de Tweede We reldoorlog. Herdenken is in Italië niets bijzonders. Een land dat zich zelf een groots verleden toe kent, slaat nu eenmaal vanzelf aan het herdenken. Dit „sei zoen" zijn al vele historische personen en gebeurtenissen herdacht, met behulp van postzegels, tv-documentaires. krantenartikelen, militaire pa rades en toespraken van politi ci. Maar zo n herdenking als die van El Alamein is toch weer even iets anders. Iedere Italiaanse oud-strijder die geld en kracht genoeg had, heeft zich gewoon voor El Alamein opgegeven. Vliegtuig- charters (El Alamein all-in voor 2 miljoen lire), treinen, schepen, en zelfs een voor deze bijzondere gelegenheid aangepaste mijnenveger van de Italiaanse marine hebben de deelnemers aan de herden king en hun verwanten afge leverd in Noord-Egypte. De ceremonie voltrekt zich zo als te verwachten is in een sfeer van uniformen, decora ties en trompetgeschal. De Ita liaanse strijdkrachten hebben voor dit doel dan ook enige bejaarde generaals afgestaan, van wie sommige zelfs in die befaamde slag van oktober 1942 hun sporen en medailles hebben verdiend. Deïe her denking duurt tot de eerste da- xgen van november, net zolang als de slag destijds duurde. De opvallendste figuur in El Alamein is ene graaf Dominio- ni. Hij heeft het grootste deel van zijn na-oorlogse carrière besteed aan het zoeken, in het woestijnzand van El Alamein, naar oud-strijdmakkers van beide partijen. Van 11.000 sol daten (Britten, Italianen, Duit sers en Fransen) wist hij het stoffelijk overschot uit het zand naar boven te halen, te gelijk met een enorme schat aan wapens, persoonlijke be zittingen en uniformen. Drie honderd expedities heeft de Italiaanse edelman daarvoor in de woestijn ten zuiden van El Alamein moeten onderne men. een uiterst gevaarlijk karwei omdat het grootste deel van de honderdduizenden mij nen die de strijdende partijen ter plekke hebben gedepo neerd, nooit onschadelijk is ge maakt. VS tegen onder handelingen leger-verzet El Salvador WASHINGTON De Vere- nigde Staten zijn geen voor stander van rechtstreekse be sprekingen tussen een afvaar diging van de guerrillastrijders en de regering van El Salva dor. Dit heeft de woordvoer der van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken gezegd. De guerrillero's moeten eerst hun wapens neerleggen en vreedzaam deelnemen aan het politieke leven in hun land, zo voegde de woordvoerder daaraan toe. Deze openlijke Amerikaanse afwijzing van directe onder handelingen volgt op soortge lijke verklaringen van politie ke leiders in El Salvador Zij reageerden op het eerder ge dane aanbod van het verzet, om zonder voorwaarden voor af onderhandelingen te begin nen die een eind zouden moe ten maken aan de burgeroor log. ■ia ■Wcx )SLO Ongerustheid over de sterkte van de Russi- fche vloot van onderzeeërs heeft de NAVO ertoe ge tracht een nieuwe strategie te ontwerpen voor de ver- xking van zijn uiterst belangrijke noordflank in foorwegen. Naar algemeen wordt erkend, kleven er an deze nieuwe strategie, waaraan tot dusver geen üchtbaarheid is gegeven, aanzienlijk grotere politieke fceico's dan aan de vorige strategie. irn van de nieuwe strategie is dat er in een periode van inter- lationale spanning een omvangrijke luchtbrug van NAVO-troe- *n naar Noorwegen wordt geopend. Hiermee hoopt men even- uele vertraging van de troepen die over zee worden aange voerd. op te kunnen vangen als Noorwegen wordt aangevallen vanuit het noorden van de Sovjet-Unie. Het plan is aanvaard in Ie wetenschap dat de luchtbrug, die als afschrikking is bedoeld, n het ongunstigste geval de oorlog wel eens zou kunnen ver nellen. n de eerste openlijke discussie over de gevolgen van deze nieu- ve strategie neeft de commandant van de NAVO-troepen in 'oord-Europa, generaal Sir Anthony Farrar-Hockley, gezegd lat Russische beschuldigingen als zou de NAVO door een lucht- >rug te openen provocerend optreden, geen hout snijden. Vol lens generaal Farrar-Hockley weten de Russen heel goed dat de 'AVO hen niet zal aanvallen. „We hebben daar de middelen liet toe; we hebben maar net genoeg middelen om onszelf te verdedigen". Hockley verdedigde de luchtbrug als „de laatste af- chrikkingsmogelijkheid" Een Noorse minister met een behoorlijke ervaring in het onder handelen met de Russen, zei echter: „Het lijdt geen twijfel dat elke poging om op deze manier versterkingen aan te voeren kan worden uitgelegd als uitdagend". Volgens deze minister zou de Sovjet-Unie met een beroep op het Russisch-Finse defensiever drag waarschijnlijk onmiddellijk overgaan tot een inval in Fin land. De nieuwe strategie werd aan het eind van de jaren zeventig in alle rust ontwikkeld nadat NAVO-deskundigen hadden gewezen op het gevaar van de ouderwetse Russische dieselonderzeeërs voor de moderne oorlogsschepen van de NAVO. Dat de onge rustheid over deze onderzeeërs, die veel minder lawaai maken dan de veel modernere kernonderzeeërs, sindsdien alleen maar is toegenomen blijkt wel uit de algemene strekking van de ver klaringen die de afgelopen twee jaar zijn afgelegd door de Vere nigde Staten. De diepere betekenis van de nieuwe strategie is nu voor het eerst omschreven door generaal Farrar-Hockley, die volgende maand met pensioen gaat. In een vraaggesprek met Britse jour nalisten in zijn hoofdkwartier in Holsas, vlakbij Oslo, zei hij dat een oorlog met de Sovjet-Unie op de noordflank nooit gewonnen zou kunnen worden, maar ,je kan hem daar wel verliezen en hoe". Eenmaal in het bezit van de luchtbases in Noord-Noorwe- gen zou de Sovjet-Unie voldoende dekking hebben om zijn noor delijke vloot vanuit Moermansk zijn voornaamste basis voor onderzeeërs te laten oprukken naar Midden-Europa. Boven dien zouden Russische vliegtuigen vanaf die bases op verschil lende Westeuropese landen bombardementen kunnen uitvoeren zonder dat ze onderweg hoeven bij te tanken. Het oude idee dat „de NAVO vanaf het begin van een oorlog troepenschepen zou laten oprukken" om Noorwegen te hulp te schieten, was een verkeerd idee. „Het zou helemaal verkeerd zijn om garanties te geven zolang niet alle onderzeeërs zijn uit geschakeld. Het verlies van een of twee troepenschepen (als ge volg van aanvallen van Russische onderzeeërs) in het prille be gin van een oorlog zou een zeer zwaar verlies betekenen". „Het huidige ontzag voor de onderzeeër van het „hunter-killer- type" (aanvalsonderzeeër) heeft de aandacht afgeleid van de "kracht van dieselonderzeeërs. Maar een goede kapitein die zijn motoren net hard genoeg laat draaien om ziin accu niet te laten leeglopen, kan lange tijd op de zeebodem blijven liggen zonder opgemerkt te worden door de verschillende opsporingstechnie ken. Het gevolg zou zijn dat Noorwegen niet snel hulp zou krijgen omdat de Amerikaanse vloot die via de engte van Groenland zou naderen, op veilige afstand .zou blijven totdat alle onder zeeërs voor de kust verdwenen zijn. Het officiële woord voor deze voorzichtigheid is „schoonmaak". Om diezelfde reden zouden de andere schepen uit Canada, de Verenigde Staten en andere NAVO-landen met aan boord man schappen, wapens en voorraden een langzamere zuidelijkere route nemen via de Leads, de beschermde zeeëngte tussen Noor wegen en zijn kusteilandjes. De Noorse minister van defensie, Oddmund Hammerstad, schatte dat de Amerikaanse en Canade se troepen het land pas zouden bereiken, drie weken nadat be sloten was ze te sturen. Het tempo waarin NAVO-versterkingen de noordflank kunnen bereiken is een van de punten waarover men zich zorgen maakt in Bodö, het hoofdkwartier van defensie in Noord-Noorwegen, dat verantwoordelijk is voor de bewaking en bescherming van de grens met de Sovjet-Unie. Commandanten benadrukken dat de numerieke meerderheid van de Sovjet-troepen rond Moer mansk en op het schiereiland Kola duidelijk maakt hoe belang rijk het is om in snel tempo internationale versterking te kun nen sturen. Er bestaat ongerustheid over de vertraging die zou ontstaan door het feit dat de NAVO-troepen de Noorse militai ren pas te hulp willen komen als de „schoonmaak" is voltooid Op 16 maart dit jaar onderschepten Noorse F-16 verkennings vliegtuigen die waren opgestegen vanaf Bodö, de eerste Russi sche bommenwerper die ooit boven de internationale wateren voor de kust van Noorwegen is gesignaleerd. Sindsdien zijn er negen Backfire-bommenwerpers gesignaleerd. Daarnaast heb ben de Noren onlangs foto's gemaakt van de met kernkoppen uitgeruste kruiser Kirov, die zich ongeveer vijftig kilometer uit de kust bevond, en van een andere kruiser die was uitgerust met 180mm geschut. De verbouwing van de spoorlijn tussen Moer mansk en de Noorse grens tot éen dubbel spoor waarover troepenversterkingen kunnen worden aangevoerd is bijna klaar. Al deze stappen worden in Bodö uitgelegd als verontrus tende tekenen dat de Russen hun militaire capaciteit in het ge bied aan het uitbreiden zijn. Maar de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie binnen het „Noordeuropese evenwicht" dat is ontstaan door de Zweedse en Finse neutraliteit en de Noorse weigering om kern wapens op zijn grondgebied toe te laten worden algemeen als goed beschouwd. Aan het incident met de onderzeeër voor de Zweedse kust wordt in Oslo niet al te zwaar getild. JOHN EZARD Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7