Ambtenaren bereiden harde acties voor Deining om nieuw plan ziektekosten overheid Stiertje rijden Strenge veiligheids maatregelen begeleiden Spaanse verkiezingen Echtpaar samen 200 jaar ^eiden laat 'en Bosch CeicUe (Bomcmt Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Halléwas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.56 per mm. Kleintjes 0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /S7.3S; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Donderdag 28 oktober 1982, 73e jaargang no. 22410 Droog, zonnige perioden en kans op mist. Miadagtempera- tuur ongeveer 13 graden. Zon op 07.28, onder 17.19. Scheve- ningen hoog water 1.28 en 13.56. Laag water 9.24 en 21.48. oord- rland in ban van ;weld in onze cores ident Roger Simons) NDEN Drie ordierse politie- nnen hebben het en verloren toen gistermiddag na- Lurgan, in het afschap Armagh, een gepanserde rouillewagen t een duiker re- waarin een are landmijn was •borgen. De bom ongeveer 450 werd op af- nd tot ontplof- gebracht. pantserwagen rd door de explo- een eind wegge- igerd en was ge il vernield. De e waren op slag De ontplof- l veroorzaakte krater van 18 ter breed en 12 ter diep. In een ifoontje naar de C eiste de IRA verantwoorde- heid voor de a*lsag op. Larne. een ge rente ten noord sten van Belfast, id zich gisteren een aanslag >r. Daar werd de id van katholie- man met een taalzaag afge- gd. aanslagen van eren volgden op week van bruut Weid, rd-Ierland verkiezingen vorige week nsdag op gang gekomen. Tij deze verkie- boekte de een opvallend :es en slaagde een aantal ze- te bemachtigen de raadgevende ■gen Aanslag op Unifil-militairen: Drie Ieren gedood TEL AVIV Drie Ierse soldaten van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon (Unifil) zijn gisteravond gedood bij een aanval van een groep onbekenden. Dit heeft een woordvoerder van Unifil bekendgemaakt. De slachtoffers maakten deel uit van een groep van vier. die een controlepost van het Ierse Unifilbataljon ten noorden van het dorp Tibnine bemande. Volgens de woordvoerder is een onderzoek ingesteld, maar tast men nog in het duister over de indentiteit van de daders van de actie. Sinds de stationering van de Unifil-eenhe- den in het voorjaar van 1978 zijn 86 VN- militairen omgekomen, onder wie zestien Ieren. Een in april van dit jaar ontvoerde Ierse soldaat wordt nog vermist. Politie schiet voortvluchtige patiënt neer MAASTRICHT Twee agenten van de Maastrichtse politie hebben gisteravond de 23-jarige Maastrichtenaar A.T., die weigerde zich te laten aanhouden, neerge schoten. Naar de politie meedeelde werd T. gezocht nadat hij medio oktober ont snapt was uit een psychiatrische inrich ting in Doetinchem. Hij verbleef in Maas tricht en werd daar bij toeval ontdekt toen hij een verkeersovertreding beging. Bij het opmaken van een proces-verbaal, kreeg de politie argwaan. T. zag vervol gens kans op de vlucht te slaan. Na een waarschuwingsschot schoot een van de agenten de man in de benen, waarna hij overmeesterd kon worden. De toe'stand van de man is niet ernstig, aldus de poli- Het vijftienjarige Westduitse meisje Uta Sabel baarde op zien door niet op een paard maar op een stier te gaan zit ten. Zij kwam op dit idee na dat het voor haar duidelijk was geworden dat haar ou ders niet voldoende geld hadden om een paard te ko pen. In de weide van haar buurman zag Uta deze jonge stier staan en besloot een ri tje te wagen. Zowel de stier Hansi als Uta toonden zich na de eerste proefrit tevre den. Sindsdien rijdt Uta stier en moet Hansi leren sprin gen, zoals deze foto laat zien. Volmaaktheid reden voor echtscheiding OOST-BERLIJN Voor een vrouw uit de omgeving van het stadje Cott- bus in de DDR is de „volmaaktheid" van haar man reden geweest zich van hem te laten scheiden. De man hielp zijn vrouw zo volmaakt in de huishouding, dat er voor haar niets meer te doen was en zij zich overbo dig voelde. „Mijn man", zei ze tegen de rechter, „deed de was. zeemde de ramen, stofzuigde, kookte, verzorgde de baby en deed de boodschappen en was er veel beter in dan ik. Hij wist alles en deed alles en waar bleef ik?" De rechter ging daarop akkoord met de echtscheiding. NA SPOORWEGEN OOK REINIGINGSDIENSTEN IN VERZET ZOETERMEER De ambtenarenbonden van het FNV bereiden op tal van terreinen harde acties voor tegen de kabinets plannen om de ambtena ren extra te laten inleve ren: zowel op het terrein van de lonen als dat van de arbeidsplaatsen. De AbvaKabo wijst het re geerakkoord op dit punt radicaal af. In het regeer akkoord staat onder meer dat tot 1986 twaalf miljard in de overheidspersoneels- sector omgebogen dient te worden. Om die reden is volgens voorzitter J. van de Scheur van AbvaKabo, gisteravond aan het woord in het NOS-journaal, de tijd van prikacties voorbij en zijn stakingen voor on bepaalde tijd zeer dichtbij. Volgens Van de Scheur zal het niet blijven bij de zesduizend banen die de nieuwe coalitie wil schrappen. Hij verwacht dat tachtig- tot negëntigdui- zend overheidsdienaren en trendvolgers hun baan zullen verliezen als de kabinetsplan nen doorgaan. Daarom zullen naast de acties van spoorweg personeel. politie en onderwij zend personeel ook harde ac ties plaats vinden bij energie bedrijven. vuilnis- en reini- gingsbedrijven en douane In negen verschillende plaat sen in ons land, waaronder Den Haag. Leiden. Rotterdam en Amsterdam, zal bij de vuil verbrandingsinstallaties het werk worden neergelegd. Dit gebeurt op 23 november, een dag na het 24-uursprotest bij de Spoorwegen; de actie zal een onbepaalde tijd gaan du ren. Op 11 november zal een definitief besluit vallen, nadat eerst de leden van de bond zijn geraadpleegd. Uit peflin gen is gebleken dat de actiebe reidheid groot is. Ongevee zestig procent van de perso neelsleden bij de verbran dingsinstallaties is lid van Ab vaKabo. De christelijke amb tenarenbond CFO steunt eventuele acties niet. Pagina 10 jaren KOV: Colijnse J. van de Scheur MADRID De Spaanse veiligheidstroepen zijn vandaag in maximale staat van paraatheid ge bracht om, zo werd door de autoriteiten meege deeld, een ordelijk ver loop van de verkiezingen van vandaag te waarbor gen en staatsgrepen tegen te gaan Koning Juan Carlos ontving gisteravond de leiders van de zeven grootste politieke partij en, hetgeen als een demonstra tie werd beschouwd van het feit dat de vorst zich volledig achter de democratische grondregels wil scharen. De politieke leiders hebben be loofd de resultaten van de ver kiezingen te eerbiedigen. De socialist Felipe Gonzalez, die de grootste kanshebber is bij de verkiezingen, noemde de bijeenkomst buitengewoon po sitief. „Het betekent dat 95 procent van de Spanjaarden rustig kan blijven omdat hun stem door allen geëerbiedigd zal worden. Ook de leider van de conservatieve Allianza Po pular, Manuel Fraga Iribarne, zei het systeem te zullen eer biedigen. Volgens de commu nist Santiago Carillo was het onderhoud bedoeld om de eensgezinde wil van allen te bevestigen trouw aan de grondwet te blijven. De Span jaarden konden gisteren nog eens in alle rust nadenken over de de stem die zij van daag zouden uitbrengen, want de verkiezingscampagne was dinsdagavond afgesloten. Cu permogendheden tunnen oorlog in de 'uimte voeren .ONDEN Voor een orlog in de ruimte heb- en de Amerikanen en de ovjets reeds alle voorbe- eidingen getroffen. Dit lijkt uit de jongste uitga- B e van het Engelse stan- I* aardwerk Janes wapen- jrstemen. Het zogenaamde ^BSAT-systeem van Ame rikaanse makelij maakt olgens de deskundigen in IQ-onden grote vorderingen, ij ASAT worden van een a-15-gevechtsvhegtuig ra- etten afgevuurd die vij- ndelijke kunstmanen unnen vernietigen. De Amerikanen meenden dat Ie bouw van dergelijke sy- 8Temen gerechtvaardigd is mdat er tot dusver geen vereenkomst bestaat die set militair gebruik van e ruimte verbiedt. De Qsovjets hebben al eerder rSjen soorgelijk systeem als et Amerikaanse uitgetest. Op hun 67e trouwdag hebben de heer en mevrouw Tervoert- Tenkink gisteren ge vierd dat zij samen 200 jaar zijn gewor den. De heer Tervoert, de oudste inwoner van Winterswijk, is bij na 103, zijn vrouw is 97. Zij zijn het oudste echtpaar in Nederland en genieten nog een redelijke gezondheid. Het hoogbejaarde echtpaar kreeg onder andere de gelukwen sen van koningin Bea trix, aangeboden door burgemeester C. de Vries van Winterswijk, die namens het Ko- ninkijk Huis een taart overhandigde. Ter ge legenheid van het be reiken van deze mijl paal hebben de echte lieden zelf een boom in de tuin van hun boerderij geplant. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Onder het overheidspersoneel en meer nog onder de be roepsmilitairen is vandaag hevige deining en veront waardiging ontstaan na het uitlekken van een ambtelijk plan voor een nieuwe ziektekostenrege ling voor het overheids personeel. Het plan, ont huld door de Avro, houdt een uniforme regeling voor alle categorieën ambtenaren en militairen, zowel wat de premie als het verstrekkingenpakket betreft. v Voor de militairen komt dit bijzonder hard aan omdat zij en hun gezinnen tot dusver kosteloos verzekerd waren van medische voorzieningen. In die kringen is men dan ook hevig verontwaardigd geraakt. Zo zegt men bij de marechausseevereniging, dat men er een verdedigingstaak heeft bijgekregen: zelfbe scherming omdat een geheel eigen rechtspositie wordt aangetast nu de militairen „op één hoop worden ge gooid" met de ambtenaren. Ook de officierenvereniging zegt verbijsterd te zijn. In het voorstel van een amb telijke werkgroep, dat nog naar de vakbonden moet worden gezonden, wordt een premie voorgesteld in een percentage van het inkomen. Gesproken wordt over een premie van 150 a 250 gulden per maand. Daar zou dan een verstrekkingenpakket tegen over staan, dat iets gunstiger is dan het ziekenfondspak ket. Voor de ambtenaren zou er geen aanzienlijk groter fi nancieel offer worden ge vraagd, van militairen des te meer. Voor de overheid zou het nieuwe plan neerkomen op een lastenverlichting van ruim 500 miljoen per jaar. Op het ministerie van Bin nenlandse Zaken erkent men het bestaan van een rapport van een ambtelijke werk groep, maar de inhoud ervan was vanmorgen nog niet rijp voor publicatie omdat de voorbereidingen nog niet voltooid waren. De radiobe richtgeving werd als niet op alle punten juist geken schetst. wel letterlijk als figuurlijk ;eg Den Bosch gisteren een ids pak slaag. Supporters van shua Den Bosch konden het ar moeilijk verwerken, dat hun m werd weggespeeld door het ^idse Elmex. In de rust kwam tot een hardhandige confronta- De politie had elf man nodig de gemoederen te sussen. Met wapenstok werden te zeer ver te Brabantse supporterende zaal gejaagd. Twee van hen werden rresteerd. Een mes en een csbeugel werden in beslag geno- n. De wedstrijd eindigde in een 62 overwinning voor het Leidse ketbalteam. Boek over Eindhoven moet uit de handel DEN BOSCH De president van de rechtbank in Den Bosch heeft de verdere ver spreiding van het boek „Eind hoven 1933-1945" verboden. De bij de boekhandels aanwe zige exemplaren moeten wor den teruggehaald. De recht bank deed deze uitspraak van morgen in een kort geding dat door mr. W. de Graaff, oud-di rectiesecretaris bij Philips, was aangespannen tegen uitgeverij „In de Knipscheer" en de schrijver Frans Dekkers. Vol gens de rechtbankpresident worden de beschuldigingen in het boek aan het adres van mr. De Graaff niet bewezen. Uit het boek zou blijken dat de directie-secretaris met de Na zis zou hebben samengewerkt. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ADVERTENTIE #V

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1