Nieuw wapen in strijd tegen lawaai-overlast B p| El Enquête Rijkswaterstaat wekt wrevel hp sj&ene Nij!r£ ir?.Vt ,m A «S^SIJTHOFF PERS REIZEN Naar de winter sport en Wenen m m m ra BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 PAGINA I Dolman ontvangt Kindertroonrede Dolman neemt de Kindertroonrede door die hem gisteren door het comité Kindervuist werd aangeboden. DEN HAAG Het Comité Kindervuist heeft gistermiddag in Den Haag aan Tweede-kamervoorzitter Dolman de zo geheten Kindertroonrede aangeboden. In deze troonrede vraagt Kindervuist de aandacht van regering en parlement voor specifieke jeugdzaken. Enkele „kinder'wensen: verlaag de maximumsnelheid in de bebouwde kom naar dertig kilometer per uur, maak het Jeugdjournaal langer en actueler, be houdt de kindertelefoons, geef meer hulp aan kinderen in de Derde Wereld en maak meer speelmogelijkheden voor kin deren in hun woonbuurt. Verder moet er op school „klachtrecht" komen, bij ziekte moet de school ervoor zorgen dat een kind toch les krijgt. Ofschoon jongeren politiek gezien mis schien wat ondergeschoven zijn, schuwt Kindervuist de politiek niet. Zo staat ook in hun troonrede er geen kernraketten moeten komen. Eén punt van de kindert roonrede gaat over Kindervuist zelf. Vo rig jaar vroeg de actiegroep in een eerde re kindertroonrede aan de minister geld voor Kindervuist. Dit jaar vraagt zij de Tweede Kamer te helpen dat geld bijeen te krijgen. Week nadienen voor demonstreren in uniform UTRECHT VVDM-hoofdbestuur- der Oscar van Rijswijk moet tien da gen zwaar arrest uitzitten omdat hij in september drie keer in uniform heeft gedemonstreerd. Voor Van Rijswijk betekent het een week nadienen, want hij zou morgén afzwaaien. Vol gens de VVDM is het de eerste keer dat een soldaat een straf krijgt die hij na zijn diensttijd moet uitzitten. De bond acht de straf zinloos, omdat nu de bedoelde preventieve werking ont breekt. Volgens de bond wil defensie Van Rijswijk op de valreep te grazen nemen, omdat hij de hoofdverdachte was in de „geheime stukkenaffaire", die wegens gebrek aan bewijs niet door defensie kon worden doorgezet. Rijk kan buitenlandse tv-programma's weren DEN HAAG De overheid kan een verbod uitvaardigen om buitenlandse tv- programma's op kabelnetten in ons land uit te zenden. Zo'n verbod is niet in strijd met de grondwet, het Europees verdrag tot be scherming van de rechten van de mens, het internationale verdrag over burger rechten en poltieke rechten, de Slotacte van Helsinki en het EG-verdrag. Het verbod voor uitzending van de buiten landse tv-programma's zou vooral moe ten gelden als er in die programma's op ons Tand gerichte reclame in is opgeno men. Dat zegt de commissie die heeft on derzocht of een verbod juridisch moge lijk is. Het staat overigens ook in het re geerakkoord. vredespolitiq )St J DEN HAAG pEDS Nijhof, oud-lid v»r de Tweede Kamer DS'70, is benoen voorzitter stichting vrede^tbreu vijfja het b< zijn blic E ager tiek. Hij volgt Voorhoeve deze functie omdat hij, VVD, in de T^gan I Kamer is gekoze ter he stichting probeeijd a genwicht te b moe aan „het eenzijdi word richte publicite ïsten, leid van IKV ertf/77 i Christi" HAARLEM De tech nisch physische dienst van TNO en de Technische Hogeschool van Delft hebben een een nieuw in strument ontwikkeld waarmee geluidhinder ef fectiever kan worden be streden. Vooreerst was het alleen mogelijk de totale geluidsoverlast vast te stellen. Met het nieuwe instrument, Syntakan ge heten (synthetiserende akoestische antenne) kan echter elke geluidbron apart, heel nauwkeurig worden onderscheiden. Zodoende kunnen de erg ste bronnen van overlast het .eerst worden aange pakt. bronnen zoals van industrieën, weg- en spoorwegverkeer, scheep- en luchtvaart, ver mengen zich immers dikwijls Tot nog toe is het steeds moei lijk geweest de bronnen van geluidsoverlast, bijvoorbeeld in woonwijken en industrie terreinen, precies aan te ge ven. De geluiden van allerlei kan met elkaar. Syntakan is gisteren gedemon streerd bij de suikerfabriek in' Halfweg. Het apparaat bestaat uit een bijna tachtig meter lan ge rij van 32 microfoons, die op exact vastgestelde afstan den op statieven zijn geplaatst. De microfoons zijn verbonden met elektronische apparatuur meetwagen. Het geheel gebouwd en is gemakkelijk verplaatsbaar, zodat overal ge meten kan worden. Bij de proeven, die ook zijn genomen op de luchthaven Zestienho ven en het industrieterrein van Shell Chemie in Moerdijk, bleek dat in alle gevallen van af grote afstand precies meet baar was, welke bijdrage elke installatie op de diverse terrei nen leverde aan de algehele geluidsoverlast. Bovendien was het zelfs mogelijk de oor sprong van de geluiden, die door andere installaties of ge vels werden weerkaatst, vast te stellen. Syntakan kan niet alleen recht vooruit „kijken", maar ook om een hoek tot een maximum van dertig graden naar links en naar rechts. Het is dus mo gelijk met de Syntakan te be palen in welke richting een geluidsbron ligt binnen een hoek van zestig graden. De metingen worden breed fn daan. Dit een akoestische vingerafdruk van elke geluidsbron op. „Papamovil" voor paus MADRID Tijdens zijn be zoek aan Spanje, dat zondag begint, staan paus Johannes Paulus II vier voertuigen ter beschikking. Het zijn wit ge schilderde. gepantserde wa gens met een verhoogde cabi-, ne. De wagens worden „papa- movil" genoemd. De verhoog de cabine kan van binnen worden verlicht en is uitgerust met een systeem van micro foons en luidsprekers, waar mee de inzittenden met de be stuurder of met een lid van de veiligheidsdienst kunnen spre ken. De radiatordop van elke „papamovil" is versierd met een gebeeldhouwde vredes duif. GRATIS ELKE WOENSDAG Dt BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Referendum over nachtdienst haven ROTTERDAM De ver- voersbond FNV riskeert on rust onder haar leden in de stukgoedsector van de Rotter damse haven, als zij een refe rendum houdt over de vraag of er in de cao een bepaling moet komen voor vrijwillig nachtwerk. De bond gaat hier mee in tegen het advies van de kaderleden in de stukgoedsec tor, die vrezen dat een com promis met de werkgevers over vrijwilig nachtwerk zal uitmonden in verplichte nachtdienst. De vervoersbond heeft een kort geding over vrijwillig nachtwerk tegen de Rotter damse havenwerkgevers aan gespannen. Als de leden tij dens het referendum tegen vrijwillig nachtwerk stemmen, zet de bond het kort geding voort. UTRECHT De enquête, die de dienst verkeers kunde van de Rijkswater staat momenteel in de provincie Utrecht houdt, om op die manier meer inzicht ,te krijgen in de (toekomstige) verplaat singsbehoeften van be paalde bevolkingsgroe pen, is deze week een aan tal treinreizigers in het verkeerde keelgat gescho ten. De reizigers stoorden zich aan vragen, die nogal diep ingaan op de privacy van de geënquêteerden. Een aantal treinpassagiers weigerde daarom mee te werken aan het onder zoek. Al bijna drie maanden doet Rijkswaterstaat verkeerson- derzoek in de provincie Utrecht. Tot nog toe werden onderweg kentekens van au to's genoteerd en kregen de ei genaren later een enquêtefor mulier in de bus, waarop ze moesten invullen wat hun eindbestemming op die bewus te dag was geweest, waar ze vandaan kwamen en welke route ze hadden gekozen. Formulieren Eergisteren waren de treinrei zigers aan de beurt. Werkstu denten deelden die dag 30.000 formulieren uit aan passagiers in de treinen, die via het Cen traal Station van Utrecht gin gen. Genummerde enquêtefor mulieren, die, zo stond op de eerste bladzijde, ingevuld diénden te worden. In een be geleidend schrijven werd deze verplichting y/at afgezwakt. De verontwaardiging van en kele treinreizigers had betrek king op het feit, dat Rijkswa terstaat wenst te weten op welk adres (inclusief huisnum mer en postcode) de reis was begonnen en het exacte adres van de eindbestemming (weer een huisnummer). Veront waardigd was men ook over de vraag naar het totale maan delijkse netto-inkomen van de huishouding, waartoe de geën quêteerde behoort. Men vroeg zich af wat deze ge gevens te maken hadden met het verkeersonderzoek? Het verschaffen van informatie over adres en inkomen vond men een te vergaande inbreuk in de privacy. Relaties Ir. H. Pol van de dienst ver keerskunde ontkent de in breuk in de privacy. „Het doel van de enquête is om relaties in het verkeersgebeuren vast te leggen. Daarvoor is hèt be langrijk te weten wat het in komen van een huishouden maandelijks netto is. Deze ge gevens vormén de variabelen die voor de toekomst belang rijk zijn. Juist deze aspecten beïnvloeden het verkeersge drag van de mensen en bepa len in zekere mate of er met de eigen auto of met het open baar vervoer wordt gereisd. Die relaties willen we dus bo ven water zien te krijgen. Want alleen op basis daarvan kunnen we straks iets zeggen over te verwachten autoge- bruik". Adressen Pol: „Ook de adressen zijn hierbij essentieel. Ik heb er niets aan als iemand invult dat hij van Amersfoort naar Utrecht reist. Het maakt na melijk een behoorlijk verschil of het vertrekpunt ligt in het centrum, waar goede busver bindingen zijn, of een verafge- nagaan Verder ontkent hij ten stellig ste dat de via het enquêtefor mulier verkregen «informaties voor andere doeleinden, bij voorbeeld de belastingdienst, worden gebruikt. Pol: „Dat staat ook in de begeleidende brief: de gegevens van het en quêteformulier worden uitslui tend voor het aangegeven doel gebruikt. Onmiddellijk daarna worden deze formulieren ver nietigd. Die garantie kan ik ook voor de volle 100 procent geven. We spelen de gegevens over de inkomens bijvoorbeeld niet door naar de belastingen". Inleveren Of de als te persoonlijke erva ren vragen invloed hebben op het invullen en opsturen van het enquêteformulier is ondui delijk. Pol: „Zo'n dertig tot veertig procent van de uitge deelde formulieren worden doorgaans niet ingeleverd. Vaak vindt men de formulie ren te lang of de vragen te' moeilijk, tot nu toe zijn er ech ter geen aanwijzingen dat men de vragen te persoonlijk vindt. Overigens kan bij volgende enquêtes het adreS mogelijk worden weggelaten. Momen teel wordt nagegaan of de in formatie voldoende is wanneer alleen met postcodes wordt ge werkt", alaus Pol. Wrak Starfighter geborgen Het wrak van de dinsdag neergestorte Duitse Starfighter. i^denth' teren uit het water van het IJsselmeer gehesen. De foto laat gehavende vleugel van het toestel zien. De zoekakties na£l® piloot zijn opgeschort, omdat aldus Defensie, het inmiddels; s' is komen te staan dat de man is overleden. De schietstoel eii.ya": handschoen van de piloot zijn wel gevonden. ADVERTENTIE rs, koi ïoelm [ADVERTENTIES OKTOBER NOVEMBER MAART APRIL BLOEMBOLLEN. PLANT ZE NU. L NATUURLIJK DOEN. MAAKT FLEURIG EN GROEN. J Het najaar is nauwelijks aangebroken, maar we denken al weer volop aan de wintersport. Wij hebben bijtijds maatre gelen getroffen, opdat u nu reeds een week wintersport kunt boeken in Oostenrijk in de maanden december^janua- ri, februari of maart. De rei zen, per luxe touringcar van Maaskant, vertrekken bij vol doende belangstelling op de donderdagen 16, 23 en 30 de cember en daarna elke zaterdag van 8 januari tot en met 5 maart. De kerst- en nieuwiaarsreizen kosten, evenals de trips van 5 en 12 februari ƒ475 p.p. op basis van een tweepersoonska mer met faciliteiten en halfpension. De overige wintersport- weken kosten ƒ435 p.p. Een skipakket (huur van ski's, schoenen, gebruik van liften en lessen) kost ƒ210 p.p. Het reisdoel is het Inntal, waar het verblijf is in hotel Wald- hoff in Terfens, bij Kolsass-Weer. De busreis wordt in één dag gemaakt, vertrek uit Den Haag/Rotterdam 's ochtends om 6 uur/6.30 uur, aankomst Waldhoff omstreeks acht uur 's avonds. Minimum aantal deelnemers 40. Wenen Wenen, voor een reis van een week. Het verblijf het drie-sterrenhotel Wien West in het Wienerwald, alle ka mers met douche en toilet. De heen- en terugreis duren twee dagen, onderweg wordt overnacht. Op het programma staan een aantal excursies, ook is er gelegenheid om te win kelen. De prijs: 525 p.p. op basis van een tweepersoonskamer met volpension. Inbegrepen: de overnachtingen op de heen- en terugreis, excursies. Minimum aantal deelnemers 40. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 en 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde uren ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui). ELSEVIER waarschuwt bij de tot stand gekomen coalitie tus sen CDA en VVD: „Bij gebrek aan alternatieve leiders bin nen fractie en kabinet zit Lub bers opgezadeld met een on mogelijke en onhoudbare ver eniging van functies in één persoon. Hoofdtegenstrijdighe den: ten eerste de partij red den en een duidelijk gezicht geven; ten tweede de coalitie met de VVD van de grond brengen en in stand houden". In het omslagartikel de vraag, waarom Nederlanders zich er geren. „De irritatielijst van de politieke partijen ziet er an ders uit dan die van de kie zers. Natuurlijk: werkloosheid, bewapening, kernenergie, worden als grote problemen ervaren. Maar echte opwin ding is ver te zoeken. We erge ren ons vooral aan de buren. Aan andermans katten en honden en aan de jeugd". Het blad onthult dat Brinkhorst als EG-ambassadeur in Tokio 350.000 gulden belastingvrij per jaar gaat verdienen. „Er zijn in Nederland mensen, die niet zo'n bar hoge dunk van politici hebben. Zakkenvullers en baantjesjagers zijn twee ge vleugelde woorden. Brink horst heeft met zijn rappe ver trek op zijn zachtst gezegd de schijn tegen". Elders voorspelt mgr. Munster, secretaris-gene raal van de Nederlandse bis schoppenconferentie, over het toekomstige bisschop standpunt aangaande wapening: „Ik verwacht dat de bisschoppen overeenkoms tig de katholieke traditie met gezag zullen verklaren, dat het gebruik van kernwapens een barbaarse daad is en dus on toelaatbaar. Het bezit ervan zullen zijn een in zich verwer pelijke daad vinden". VRIJ NEDERLAND beschrijft hoe minister Van der Stee uit vriendjespolitiek probeert „de Antillen op te zadelen met een ziekenhuis van 200 miljoen gulden, dat onnodig en over bodig is; hoe onwaarschijnlij ker het project werd, des te grotesker het optreden van de minister". In een ander artikel wordt flink uit de formatie- school geklapt. „Toen VVD- Kamerleden in de wandelgan gen aan hun CDA-collega's lieten weten, dat ze de truken- doos van het CDA wel wat erg ver open vonden gaan, kwam het antwoord: „Wat een over dreven opwinding; zo onder handelen we al jaren met de PvdA; dat we het met jullie nog nooit gedaan hebben, kwam door de omstandighe den en die zijn nu veranderd". Een groot interview ook met de schrijver Roald Dahl. „Ik hoef maar een knop in m'n kop om te draaien, en ik zit te brullen van het lachen. Daar om schrijf ik zo graag voor kinderen. Ze zijn erg geestig, maar ook wreed. In verhalen voor kinderen kun je wrede dingen laten gebeuren, ze hou den van griezelen en ze willen lachen". Elders een gesprek met de filmster Monique van der Ven. „Na Turks Fruit, van m'n negentiende tot m'n vie rentwintigste, heb ik stil ge staan. Zonder me ook maar te realiseren wat acteren inhield en film. En dan al die aan dacht die ik toch maar kreeg. Dat ga je bijna als iets gewoons ervaren. En als dat er dan plotseling niet meer is dat is ontzettend hard". De Tijd sig naleert dat katholiek Nëder- land volstrekt verdeeld is over de kernwapens. De 11 bis schoppen staan voor dit dilem ma: „Kerk zijn zonder politiek zou hetzelfde zijn als voetbal len zonder de bal te mogen ra ken. Maar vooral dit bedrijven van politiek doet de achting voor de kerk dalen, en doet haar geloofwaardigheid bij het verkondigen van het evange lie in twijfel trekken". Het blad onthult het bestaan van een geheim plan om Rijn Schelde Verolme totaal te ont mantelen. „Terwijl bonden en ondernemingsraden met de raad van bestuur in de slag gaan om het verlies aan ar beidsplaatsen beneden de dui- zei d te houden, ligt een scena rio paraat, waarin het om een meervoud daarvan gaat. En laat een sociaal plan nu net ontbreken; dat werd recente lijk door minister Terlouw niet van toepassing verklaard op RSV". Aandacht ook voor het tienjarig bestaan van het femi nistisch blad Opzij. „We zijn geen blad van en voor weten schappelijke medewerksters meer, maar een professioneel gemaakt vrouwenblad. Alleen: nog verder op onze knieën gaan liggen om de grote massa, het Story- en Privé-publiek te bereiken, dat doen we niet. Die vrouwen beschouwen we als onbereikbaar". In de HAAGSE POST aan dacht voor de crisis in D'66. Vice-voorzitter Van den Bosch: „Op termijn heeft D'66 het meest te winnen bij de jon ge, afvallige CDA'ers. Dat komt vooral doordat het CDA zijn automatisch loyale kiezers verliest, vooral onder de jon gere generatie. Dat veroor zaakt een toevloed van onbe stemde, zwevende kiezers. Met behoud van haar identiteit moet D'66 juist voor deze groep permanent aantrekke lijk kunnen worden". Het om slagartikel gaat over de ver grijzing van Nederland. Oud- staatssecretaris Egas: „Verou dering moet niet als een nood lot gezien worden. Veroude ring wordt versneld onder on gunstige omstandigheden en vertraagd onder gunstige om standigheden. Wie zijn zelf vertrouwen behoudt, knokt meer dan iemand die begint te twijfelen aan zichzelf. Beter opgeleiden blijven langer ge zond. Dat geldt ook voor men sen met brede interessen en veel hobby's". Een gesprek voorts met Linda van Dyck, als actrice te zien in de nieuwe film „Ademloos". „In staat zijn van een ander te houden, daarmee hebben veel mensen moeite. Want ze hebben zo vaak of al heel vroeg een klap op hun kop gehad. Waardoor ze zich hun levenlang voor de gevaren van de liefde probe ren te beschermen. Dat is één van de grootste problemen van deze tijd". De bekroonde schrijver Walter van den Broeck zegt in een interview: „Tot voor een paar jaar heeft het in Vlaanderen geleken als of de kleine man helemaal geen geschiedenis had. Alsof hij zoiets was als een dier of een plant, want zo ligt het wel in de Kempen, of bij de lagere klassen. De zogenaamd objec tieve geschiedschrijving heeft aan het ontbreken hiervan nooit aandacht besteed, en dat verwijt ik haar". De GROENE AMSTERDAM MER betreurt dat een herle ving van het kapitalisme op nieuw is uitgesteld, nu Lub bers Van Agt gaat vervangen. „Een rechts kabinet had er moeten komen. Het liefst na tuurlijk een kabinet met veel interne meningsverschillen, dat een jaar of drie, vier kan voortmodderen. Dan zou links de kans gekregen hebben om de kracht te hervinden die het pakweg tien jaar geleden uit straalde". Een interview voorts met de cultuur-filosoof en welzijnscriticus Hans Ach terhuis over het misbruik dat rechts van zijn ideeën heeft gemaakt. „Ik zie nu veel meer de noodzaak om mijn kritie ken binnen een nauwer en voorzichtiger kader te plaat sen. Ik heb in mijn boek het welzijnswerk wel in een maat schappelijk kader geplaatst, maar dat kader zelf heb ik weinig belicht. Dat wil ik in een nieuw boek anders doen. Ik ben geschokt door de ma nier, waarop mijn boek een ei gen leven is gaan leiden in de verhalen over eigen verant woordelijkheid van de burger en zijn afhankelijkheid van de staat". Het dubbelartikel blikt terug op de Cuba-crisis van 1962, toen de wereld op de rand van een atoomoorlog stond. Een reportage uit Polen besluit: „Solidariteit zal onder gronds blijven voortbestaai de macht blijft stevig in han den van de diverse repressie v< apparaten. Over een jaar wat zal er zeker een nieu uitbarsting volgen". J Iman „Wij zouden het onverant van woord vinden en het CDA on> waardig, als op het punt het sociaal beleid een v compromis ontstond, of voor zich uitschuiven van problematiek op de manier" waarvan het onder leiding vaii informateur Scholten vervaar1 digde concept-regeeraccoord bol staat". Een gesprek ooKXICC met de scheidende studentenen op pastor Jan van Kilsdonk. „Het toen evangelie kan slechts wordememei verkondigd door mensen, d» tijde: bewust de armoede verkiezenrds, v Dat de meeste pastores nielv Yo meer arm durven zijn, is fuiColo nest voor de kerk. Ze leven otenise veel te grote voet". Een andeir for artikel beschrijft, hoe commenr ciële bloedbanken de Derde Wereld uitpersen. „De bloed^^— handel speelt zich tegenwoora^H dig vaak op de rand van de il0V legaliteit af In India houdeA^ meer dan 40.000 mensen ziclffj^L in leven met het verkopen vaijflH hun bloedplasma en bestaat e^^^ zelfs een vakbond van profes sionele donors. Nicaraguaans*rdens bloedbanken hebben gebrui#1^" 1 gemaakt van politieke gevan^TE genen". Het omslagartikel gaaL Fo™ over het onverwachte pleidoojd f. 6.: van Nato-opperbevelhebbeipel f Rogers voor uitbreiding vt de conventionele bewapenin „Het is duidelijk dat de vr desbeweging voor een vuu proef staat. Om deze met su ces te doorstaan, zullen i nieuwe discussies moeten wo den gevoerd over vrede veiligheid. Als medespeler de politiek kan de vredesbei weging deze uitdaging niet nefRDE geren". PIET SNOEREN lts f. 2, EEDE

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10