Schade door vossen wordt overdreven Sassenheim: Korting op maatschappelijk werk met gemeenten opvangen Leiderdorps winkelcentrum moeilijk toegankelijk EGIO "ietster ewond Feestavond Hoornes: opbrengst ƒ5500 Raad Noordwijk schoorvoetend akkoord Zniet verhuizing Join naar Jeroenschool Bazar SW00 razend druk Omlegging fietspad door duinen Catwijkse bouwvereniging egint renovatie Dahliastraat J3NDERZOEK ORGANISATIE GEHANDICAPTEN: LE1DSE COURANT WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 PAGINA 7 5IDEN Een 32-jarige fietster uit Leiden akte gistermiddag op de Willem de Zwij- rbrug aan het hoofd gewond, toen zij van hteren werd aangereden door een brom- ts. De vrouw moest naar het Diaconessen- is worden gebracht. vrouw reed op het fietspad in de richting i de Haarlemmerweg. Zij werd ingehaald >r een een 16-jarige bromfietser uit Ha- ■swoude. De jongen raakte met zijn stuur i tas. die aan het stuur van de fiets hing. tardoor kwam de vrouw ten val. Zij liep d wond boven het linkeroog op. KATWIJK Een door de wijkvereniging Hoornes/Rijnsoever georganiseerde feestavond heeft een bedrag van ruim 5500 gulden ppge- bracht. Het bedrag komt ten goede aan de Stichting Sport voor Gehandicapten. De feesta vond, die vrijdag in Tripodia werd gehouden, fungeerde als voorloper van de landelijke col lecte voor de Stichting Sport voor Gehandicap ten in de week van 15 tot 21 november. Met de opbrengst van de feestavond en de te houden collecte zal een groot aantal instellingen die zich bezighouden met de gehandicaptensport gesubsidieerd kunnen worden. Parkeerverbod deel Kerkstraat in Rijnsburg RIJNSBURG De Kerkstraat in Rijnsburg wordt gedeeltelijk verboden terrein voor gepar keerde auto's, tenminste als de gemeenteraad daar morgenavond mee instemt. Ben W doen dan een voorstel om het gedeelte aan de oostzij de tussen de Abdijlaan en het pand óp nummer 16 een parkeerverbod in te stellen en verder parkeerzónes in te stellen, waar maximaal een half uur een auto gestald mag worden. Aanleiding tot deze voorstellen zijn opmerkin gen, die in maart ziin gemaakt tijdens de hoor zitting over het stallings- en circulatieplan. Ge vraagd werd om in een gedeelte van de Kerk straat de blauwe zone in te stellen, waar alleen met behulp van een parkeerschijf een bepaalde tijd geparkeerd mag worden, omdat vooral overdag door veel lang-parkeerders winkelbe zoekers worden benadeeld. Wethouder Noort heeft daarna een onderzoek laten instellen en dat onderzoek, dat de hele Kerkstraat besloeg, is inmiddels afgerond. f De conclusie van het onderzoek is dat het par keren in betere banen moet worden geleid en' dat dat het best kan door middel van parkeer zónes. Volgens de politie is al meegedeeld dat dit geen problemen bij de controle oplevert. Be halve het belang van de winkelbezoekers heb ben ook de parkeerproblemen meegespeeld van bezoekers van het gemeentehuis en de bank.' Voor lang-parkeerders zijn er parkeerterreinen in de onmiddellijke omgeving, te weten achter het gemeentehuis en achter de Remiseflat. De ingestelde parkeerzónes gelden van maandag tot en met zaterdag tussen acht en zeven uur en er mag binnen die zónes maximaal een half uur worden geparkeerd. Huldiging postbestellers KATWIJK Twee Katwijk- se postbestellers, de heren G. van Rhijn en W. van der Plas, ontvingen gistermiddag een onderscheiding voor het vrij willigerswerk bij de bedrijfs zelfbescherming van de PTT. Uit handen van burgemeester mr. C. A. Bos kregen zij een kleine plaquette die op de reeds eerder uitgereikte vrij- willigersmedaille kan worden bevestigd. Op de plaquette staat het jaarteken XV voor vijftien jaar onafgebroken vrij willigerswerk. RAADSLID ARNO BOS: OORDWIJK/NOORD- IJKERHOUT „Alle- flauwekul", zei rno Bos (PvdA) gister- ond toen in de Noord- 'ijkse raad gedebatteerd erd over de schade, die door vossen in het na tuurgebied zou worden aangericht. „Schromelijk overdreven", aldus deze deskundige, die werk zaam is bij het Staatsbos beheer. „Loslopende hon den richten veel meer schade aan de vogelstand aan", vond hij. Het gemeentebestuur van Noordwijkerhout had aan de directie van het gemeentelijk waterleidingbedrijf van Am sterdam een brief gestuurd, waarin het om maatregelen verzocht tegen de overlast van vossen uit het duingebied. Aangezien dit gebied gelegen is binnen de Noordwijkse ge meentegrenzen was een kopie ter kennisneming voorgelegd aan de bestuurders van de badplaats. Er ontstond een de bat pro en contra de vossen. Alkemade (CDA) wees er op, dat in de waterleidingsduinen vossen waren uitgezet. Na tuurbeschermers menen dat deze dieren daar thuis horen. Kippenhouders daarentegen klagen dat hun rennen wor den leeggehaald en zijn uit op vernietiging van de vossen. Houdt de ontwikkeling wel goed in de gaten was het drin gend advies van de fractie voorzitter van het CDA. Verwey (PPR) sloot zich bij het betoog van Arno Bos aan. Wat de gemeente Noordwij kerhout wil is het afschieten van de vossen en dat alleen op grond van Indianenverha len van de bewoners, merkte de radicaal op. Hij vond dat het college afstand diende te nemen van de brief en raadde b. en w. aan het bestuur van de buurgemeente een boek toe te zenden van een zekere Van Noort, waarin alles over de vossenpopulatie te vinden was. „Het college komt er niet meer uit", verzuchtte burge meester mr. Bonnike. In de natuur zijn vele krachten werkzaam. De vossen zijn er een van. Na vele woorden en wederwoorden legde de ge meenteraad zich neer bij het advies om de brief uit Noord wijkerhout voor kennisgeving aan te nemen. met «J NOORDWIJK Met heel wat reserves is de gemeenteraad gister avond akkoord gegaan met een voorstel om de leegstaande Jeroens- school aan de Zeestraat in gebruik te geven aan de Stichting JOIN. Het ge meentebestuur vreest dat de school bij langere leegstand ten prooi valt aan vernielingen en van dalisme. De meerderheid van de raad nam daarmee niet zonder meer genoe gen. Men wilde eerst de consequenties van een dergelijk besluit weten. K. Smit- (VVD) formuleerde dit nauwkeuriger. Zo had zijn frèctie geen inzicht in de situ atie van het huidige door JOIN gebruikte gebouw aan de Sint Jeroensweg. Verder wilde Smit weten of JOIN ook de zijvleugel van De Kuip, die zij voor een deel van haar werk in gebruik heeft, zou verlaten. Een derde vraag van het VVD-raadslid betrof de financiering. Aan de Jeroensschool zou voor f 130.000.- aan achterstallig onderhoud zitten en wat wil JOIN dan doen met de f 40.000.- die voor het op knappen van het gebouw is uitgetrokken? Over het kos tenaspect wilde de VVD-frac- tie nader geïnformeerd wor den. Bos (PvdA) en Verwey (PPR) steunden het voorstel van het college om de Jeroensschool ter beschikking te stellen van JOIN. Herstel van de oude openbare school aan de Sint Jeroensweg, waarin JOIN thans is gehuisvest, zou een gigantische operatie worden, merkte Verwey op. Alkemade (CDA) drong op voorzichtig heid aan. Hij vroeg om een onderzoek en wilde daarna in een commissie bekijken wat nodig is en wat het gaat kos-. ten. Reeds jaren terug is verzocht om een gebedsruimte voor de Marokkaanse gezinnen in Noordwijk. Tot heden bleek het gemeentebestuur er niet in geslaagd een dergelijke ruimte te vinden. Dessing (CDA) ging uitgebreid op deze kwestie in en verzocht het college zo snel mogelijk met alternatieven te komen. De fractie van de VVD sloot zich daarbij aan. „Het schaamrood stijgt ons naar de kaken", al dus Rubingh, die in felle be woordingen zijn ongenoegen uitsprak dat dit accommoda tieprobleem niet was opgelost. In het gemeentecentrum van Oegstgeest hield de Jubilerende Stichting Welzijn Ouderen Oegst- geest (SWOO) een bazar met spullen van de handwerkclubs van het Dienstencentrum en Heem- wijck. Aan deze clubs wordt door 80 dames een één heer deelgenomen. Maar liefst 850 bezoekers kwamen naar de bazar. Vanmiddag is het jubileumfeest voortgezet met een grote show waarin „ouderen voor ouderen" optreden onder het motto „door en voor ouderen". Morgen wordt er in het gemeentecentrum een klaverjas- en bridgedrive gehouden. KATWIJK De fietsrou te Katwijk-Noordwijk door de duinen is, voor wat betreft het traject bij de Buitensluis, voor een half jaar afgesloten. Fiet sers worden vanaf de bou levard omgeleid via de Rijnmond, Binnensluis en het parkeerterrein Noord- duinen. Vanaf Noordwijk wordt de omleiding in omgekeerde richting aan gegeven. De omleiding is ingevoerd op voorstel van het Hoogheem raadschap Rijnland na overleg met Provinciale Waterstaat en de gemeente Katwijk. Een en ander houdt verband met de werkzaamheden voor de ver legging van de uitmonding van de Buitenwatering en de sluis. De zwaarbeladen auto's, die het zand verplaatsen, kun nen door de afsluiting het fietspad ongehinderd overste ken. Verder zal binnen afzienbare tijd worden begonnen met de afbraak van de oude Buiten- sluis. Dat kan tijdens het na jaar en de winter gevaar ople veren voor overstroming door dat daar een dal is gevormd. Van gemeentelijke zijde is bij het Hoogheemraadschap aan gedrongen op een zo kort mo gelijke afsluiting van het fiets pad. De werkzaamheden zou den uiterlijk voor Hemelvaart- dag (14 mei) afgerond moeten zijn. Na de omleiding komen er betere fietsvoorzieningen. Er komt een betere aansluiting over de nieuwe Buitensluis, het terrein wordt geëgaliseerd en er zal een fietsenstalling worden aangelegd bij de afrit van het grote parkeerterrein. GRATIS ELKE WOEltSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA SASSENHEIM De com missie voor sociale zorg en welzijnszaken wil in 1983 de tien procent extra kor ting van het rijk op het al gemeen maatschappelijk werk zelf bijbetalen. Dit in tegenstelling tot de eer dere overheidsbezuiniging van 7,55 procent, die niet wordt bijbetaald. De com missie wil de gemeentera den van Lisse, Hillegom, Warmond en Oegstgeest tTWIJK Met het ge komen van de reno- itie van vooroorlogse oningen start de Kat- ijksche Bouwvereniging innen afzienbare tijd met nieuw renovatiepro- ct. Van het ministerie is lestemming gekregen om i flatwoningen aan de ahliastraat ingrijpend te erbeteren. Deze wonin- en maken deel uit van et oudste naoorlogse wo- - ingwetcomplex in de lolenwijk-Noord. Na de ïnovatie zullen de flatjes 1 de Dahliastraat vooral orden toegewezen aan 1- n 2-persoonshuishoudens. anneer volgend jaar de erkzaamheden in de Korte- Berstraat en omgeving wor- tn afgerond is het vooroor- gse huizenbezit van de Kat- wijksche Bouwvereeniging (KBV) volledig gerenoveerd. Niet minder dan 520 woningen, moesten worden aangepast aan de eisen van deze tijd en dat is ruim 14% van het totale bezit van de KBV. De Katwijksche Bouwvereeni ging is in 1977 met de renova tie begonnen in de zogenaam de Rooie Buurt, waar 227 wo ningen werden opgeknapt. Dit complex behoort tot het oudste van de woningbouwvereniging en dateert van 1916. Hierna volgde de Varkevisserstraat en omgeving, de Nieuwstraat, de Commandeurslaan en de Van der Vegtstraat terwijl momen teel nog gewerkt wordt aan de 52 woningen in de Kortenaer- straat en omgeving. Dit wijkje stamt uit 1940 en valt dus nog net binnen de vooroorlogse re novatieplannen. Na het renoveren van de wo ningen van voor de Tweede Wereldoorlog breekt er voor de Bouwvereeniging aller minst een rustige tijd aan. Ja renlang is er met het ministe rie onderhandeld over de ver betering van de flatwoningen in de oude Molenwijk en tot voor kort leek een oplossing voor deze problematiek nog erg ver weg. De KBV kreeg geen toestemming om de flats af te breken en het bedrag dat het rijk beschikbaar stelde voor renovatie was volgens de woningbouwvereniging te laag om de woningen grondig op te knappen. De onderhandelin gen hebben nu echter toch ge leid tot een verbeteringsplan, voor 66 woningen aan de Dah liastraat waarbij een maxi mumprijs van 48.000 gulden per woning is vastgesteld. Voor dit bedrag zal de indeling van de flatjes worden aange past, worden de installaties vernieuwd, technische gebre ken verholpen, daken en ge vels geïsoleerd en worden er balkons aangebracht. Over de ingediende plannen moet nog De te renoveren woningen aan de Dahliastraat. overeenstemming met de huurders worden bereikt die' naar verwachting geconfron teerd zullen worden met een huurverhoging van 159 gulden in de maand. De gemeente raad buigt zich morgenavond over de plannen van de wo ningbouwvereniging. eenzelfde gedragslijn voorstellen, zodat het al gemeen maatschappelijk werk nog kan blijven draaien in afwachting van een nota over het voortbe staan van dit werk. Aan leiding hiervoor is de uit spraak van de stichting dat verdere bezuinigingen betekenen dat de dienst zijn werk niet meer kan doen. Als één van de deel nemende gemeenten niet met dit voorstel meegaat, zal er volgens wethouder mevrouw W. Maris op nieuw over het voortbe staan van de stichting moeten worden gediscus sieerd. Op het maatschappelijk werk is dit jaar al 7,55 procent van overheidswege bezuinigd. Voor het komend jaar is door het rijk een nieuwe korting aangekondigd van tien pro cent. Binnen de deelnemende gemeenten van de stichting zijn al discussies gevoerd en de conclusie was dat de gemeen ten niet op kunnen draaien voor bezuinigingen van het rijk en dat alleen in 1982 het verschil nog zou worden bijge past. Voor 1983 zou die 7,55 procent niet meer worden bij gelegd. Na de aangekondigde extra rijksbezuiniging heeft de stichting heeft daarom de ge meenten gevraagd niet meer te discussiëren over kortingen, maar principiële beslissingen te nemen over de vraag of moet worden voorzien in alge meen maatschappelijk werk. Als het antwoord bevestigend is, moeten de gemeenten daar van ook de financiële gevol gen dragen, vindt de stichting. Vanuit het ministerie is ge steld dat de kortingen moeten leiden tot lagere uitgaven bij het algemeen maatschappelijk werk. B en W van Sassenheim zijn van mening, dat de Stich ting Maatschappelijke Dienst verlening Bollenstreek (SMD) die kortingen niet anders kan opvangen dan door het perso neelsbestand in te krimpen. Dat zou echter weer leiden tot een verlaging van de gemeen telijke subsidie, omdat die ge baseerd is op het personeelsbe stand. Om de korting te kun nen opvangen zou daarom het personeelsbestand met twee of tweeëneenhalve plaats moeten worden teruggebracht. Vol gens de SMD kan dan niet meer worden voldaan aan de eisen van het algemeen maat schappelijk werk. De discussie over dat werk is dan ook van principieel belang volgens B en W van Sassenheim, omdat dat ook zijn weerslag heeft op het werk van de gemeentelijke sociale diensten. De vraag is dus of bij opheffing die diens ten het algemeen maatschap pelijk werk moeten gaan over nemen of dat er naar alterna tieven gezocht zou moeten worden. Een nota hierover kan niet voor halverwege vol gend jaar worden verwacht, omdat er vijf gemeenten bij betrokken zijn. Tot die tijd zouden de gemeenten de SMD zelf moeten betalen, want als de gemeenten dat niet doen, dat moet men er van uitgaan dat de SMD medewerkers moet ontslaan en deze tak van hulpverlening zal afbouwen. Het onderzoek is ingesteld naar aanleiding van klachten van de kant van „Gading", het activiteitencentrum voor lichamelijk ge handicapten aan de Hoogmadeseweg. De Provinciale Revalidatie is het met „Gading" eens, dat ondanks de aangebrachte voorzie ningen Winkelhof voor gehandicapten moeilijk toegankelijk is. De rolbanen, de statussymbolen van Winkelhof, worden ronduit gevaarlijk voor rolstoelgebruikers genoemd. De hellingbanen róHö Winkelhof voldoen wel aan de normen van „Geboden Toe gang", maar vergen, gezien het hoogteverschil van meer dan 1 'A meter dat moet worden afgewerkt, een te grote krachtsinspan ning van rolstoelgebruikers. Een praktisch probleem in de ogen van de Provinciale Revalidatie is het plaatsen van rijwielen bij de voet van de hellingbanen. Als enige effectieve methode om dit euvel te bestrijden, wordt gezien het plaatsen van een ver bodsbord met de tekst „Rijwielen wordt op uw kosten verwij derd". Het rapport maakt melding van het feit, dat twee zaken, AÏ#RO-bank en het eethuisje niet toegankelijk zijn voor de ge handicapte medemens. Voor het postkantoor heeft men geen goed woord over. Geconstateerd wordt dat dit dezelfde gebreken vertoont als vele andere postkantoren. De binnenwinkels vor men. wat de toegankelijkheid voor invaliden betreft geen pro bleem, hoewel het winkelmeubilair wel eens een obstakel bete kent. De buitenwinkels hebben een voor rolstoelgebruikers een te hoge waterkerende drempel, waarvoor een eenvoudige oprit kan worden gemaakt. De bowlingzaal van „Tenn Bowl" op het dak van Winkelhof blijkt ontoegankelijk voor gehandicapten. De -Provinciale Revalidatie adviseért hier een traplift aar >te brengen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7