CDA Nieuw veen stemt tegen eigen wethouders Sportief oanlNMl i REGIOMOURINAAL College Alphen handhaaft voorstellen verkeersplan Verbeter verkeerssituatie bij Leimuidense brug «S^CekLeöouwnt Leiderdorper wint kaasdag Oud Ade REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 PAGINA Schipper redt koe ALPHEN AAN DEN RIJN Een koe is vanmorgen door een voor bijvarende schipper gered uit het water van de Oude Rijn. Het beest dreef vanmorgen rond kwart voor acht bij de Smolenaarsbrug en de schipper slaagde erin het beest een touw om de kop te gooien en drij vende te houden. De te hulp ge snelde brandweer heeft de koe daarna op het droge getakeld. Het beest kwam uit een weiland aan de aan het water grenzende Ouds- hoprnseweg en is vermoedelijk losgebroken en pardoes het water in gerend. Diploma's ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse drumband VIOS is vijf gediplomeerde mini-majoretten rijker. Tij dens het examen in De Zilk wisten Sabine Verhagen, Pe tra den Elzen, Mirjam van der Werf, Anouska Brink man en Yvonne Paats het felbegeerde A-diploma te be halen. Een leuk succes voor de jubilerende drumband VIOS (15 jaar) die komend weekeinde een fancy fair houdt in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Ledenvergadering over bestuurscrisis TTH HAZERSWOUDE Aftreden van het voltallige huidige be stuur. Dat is één van de agendapunten tijdens de algemene le denvergadering, die de drumfanfare T.T.H. vanavond houdt naar aanleiding van bestuurlijke problemen bij de vereniging. Daarin zullen de tegenstanders van het bestuur, die stellen dat ze de problemen binnen eigen gelederen hadden willen houden, duidelijk maken hoe zij tegenover de zaak staan. Aanleiding voor de ledenvergadering is de patstelling tussen bestuur en voorzitter Huschka, waardoor samenwerking onmogelijk was geworden en de voorzitter moest aftreden. Degenen, die achter de voorzitter staan, hadden de problemen liever binnenskamers gehouden. Doordat het bestuur echter wel „gekleurde" berich ten naar buiten bracht, voelen zij zich nu genoodzaakt hun standpunt tijdens een algemene ledenvergadering kenbaar te maken. De vergadering begint vanavond om acht uur in de Landvliethal in Hazerswoude-Dorp. GELUIDSVERORDENING IN HAZERSWOUDE HAZERSWOUDE De gemeenteraad van Hazerswou- de krijgt morgenavond een geluidshinderverordening ter vaststelling voorgelegd. De regels van die verordening moeten worden nageleefd bij gebruik van geluidsappara tuur in horeca- en recreatie-inrichtingen. Geluidshinder in de open lucht en geluidshinder die kan worden ver oorzaakt door bromfietsen, dieren, muziekinstrumenten enzovoort, worden eveneens in de ontwerpverordening aan de orde gesteld. Over geluidshinder in de open lucht is een artikel opgenomen waarin wordt gesteld dat het verboden is „een geluidsapparaat, een recreatietoestel of een (bouw)machine in werking te hebben op een zodani ge wijze dat voor een omwonende of overigens voor de omgeving geluidshinder wordt veroorzaakt". Iemand die de zorg heeft voor een dier, moet voorkomen dat het ge luidshinder veroorzaakt: blaffende honden moet dus de bek worden gesnoerd. Ook het rijden van vrachtwagens tussen 23.00 en 07.00 uur wordt VOORSTEL TOT VERHOGING BELASTINGEN HAALT HET TOCH NIEUWVEEN Door te gen de voorstellen tot be lastingverhoging van het Nieuwveense college te stemmen, ging de CDA- fractie gisteravond recht in tegen de plannen van haar twee wethouders. De christen-democratische fractieleider G. Pulleman verraste de wethouders door niet in te stemmen met verhoging van vier procent van de hondenbe lasting, de begrafenisrech ten, het stageld voor woonwagens, de leges, de drank- en horecabelasting en een verhoging van de onroerend goedbelasting. Doordat de twee wethou ders echter de college plannen bleven steunen, stemde een raadsmeerder- heid voor de verhogingen. Gemeentebelangen stond namelijk achter de verho gingen. De heer Pulleman en zijn frac tie zijn van mening, dat in deze tijd van prijsstijgingen en inkomensdaling de gemeente lijke overheid daar geen schepje bovenop moet doen door belastingverzwaring. „Uit de begroting voor 1983 blijkt, dat we 120.000 gulden over hebben. De verhoging van de onroerend goedbelasting brengt 24.000 gulden op. Dat bedrag kan gemakkelijk van het overschot af". Over de op brengsten van de overige ver hogingen was Pulleman hele maal niet te spreken. „Ik denk dat de kosten voor het uitwer ken van deze voorstellen ho ger zijn dan de opbrengst van de verhogingen", zo zei hij. De verhoging van de hondenbe lasting levert de gemeente vol gend jaar 462 gulden op. De verhoging van de leges een paar tientjes meer. „Moeten we deze kleine bedragen nou echt van de bevolking gaan vragen?". Wel was de CDA- fractie voor wettelijk toegesta ne verhoging van vier procent van de riooolbelasting en de reinigingsrechten. De onroerend goedbelasting is vorig jaar al met acht procent omhoog gegaan. „Vandaar dat we nu voorstellen om deze be lasting op de nullijn te zetten", aldus Pulleman. Volgens bur gemeester Van der Kroft ont staat hierdoor een schoksge wijze belastingsheffing. Wel was de burgervader met de wethouders bereid om de voorgenomen zes procent ver- höging van de onroerend goedbelasting te verlagen tot vier. Het CDA ging echter niet overstag. Volgens Van der Kroft zijn door een herziening van de berekeningswijze van de onroerend goedbelasting volgend jaar een hoop huizen bezitters gunstig af. „Door de voorgestelde verhoging komen de meeste huizenbezitters pre cies weer uit op het bedrag dat ze dit jaar betalen". Het CDA was het hier niet mee eens. Burgemeester Van der Kroft: ,,Geen schokken" Kruispunt niet veiliger NIEUWVEEN Het kruispunt Parkstraat-Con- radpark en Schoterpark in Nieuwveen wordt voor de verkeersveiligheid niet aangepast. Een voorstel van de fractie van Ge meentebelangen om de stoep van de Parkstraat door te trekken en zo overstekende schoolkinde ren een veiligere over tocht te garanderen, haal de geen meerderheid in de gemeenteraad. Wel waren alle gemeenteraadsleden het eens dat het hier om een verkeersonveilige kruising gaat. De plaats vervangend commandant van de plaatselijke politie post adviseerde de ge meente al eerder het kruispunt niet verder aan te passen. Ook besloot een meerderheid van de raads commissie openbare wer ken onlangs dat het ver keersknooppunt niet moet worden aangepast. Een voorstel van Gemeentebe langen om dan het bord „Vaart minderen, spaart kinderen" neer te zetten vóór de kruising, wordt nog door het college beke ken. ALPHEN AAN DEN RIJN Het college van( Alphen wil de voorstellen in het Alphense verkeers plan doorvoeren. Daarbij worden de bezwaren te gen bijvoorbeeld het afge sloten laten van een ge deelte van de Oranje Nas- sausingel, terzijde gelegd. Nadat vorig jaar alle verkeers knelpunten van Alphen geïn ventariseerd waren en deze door de bevolking en instellin gen besproken waren, is dit jaar het tweede deel van het verkeersplan uitgekomen. Hierin staan alle mogelijke op lossingen voor slechte ver keerssituaties beschreven. Ook voor dit deel geldt weer, dat de bevolking recht op in spraak heeft. Daarom zijn er per knelpunt een aantal va rianten gegeven waaruit men kon kiezen. Verkeersdeskun- digen van de gemeente hebben hierbij hun voorkeuren aange geven. Inmiddels hebben 22 instellingen het plan gekriti- Als de raad het voorstel van het college over de voorkeur varianten aanneemt, heeft dat voor Alphen bepaalde konse quenties. Allereerst blijkt dat B. en W. geen heil meer zien in de omlegging van de Oude Rijn. De Rijn moest verlegd worden zodat de tankers met explosieve stoffen, zoals kero sine, niet langer door het dicht bebouwde centrum zouden va ren. Maar nu wordt steeds meer gedacht over mogelijke pijpleidingen die voor trans port van de explosieve stoffen zorgen. Om het centrum van Alphen, dat nu door de Oude Rijn in tweeën wordt gedeeld. tot een eenheid te denkt het college aan afslui ting van de Alphense brug op koopavonden en de zaterdagen voor alle verkeer, behalve openbaar Verder zien B. en W. een brug over het Aarkanaal aan het einde van de burgemeester Bruin Slotsingel niet zitten. Wel zijn in de planning voet gangers- en fietsbruggen over de Oude Rijn ter hoogte van het Burgemeester Visserpark en de Stationsstraat opgeno men. Ondanks de vele bezwa ren tegen het afsluiten van een gedeelte van de Oranje Nassausingel, wat inmiddels gebeurd is, willen B. en W. dit handhaven. Ook zal een deel van de Prins Bernhardlaan af gesloten moeten worden als de zuidelijke randweg om Alphen er is, omdat anders het gevaar bestaat dat de laan als sluip route benut zal worden. D 66 ALPHEN AAN PROVINCIE: LEIMUIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN „De brug over de Ringvaart moet nodig verbreed worden". Deze noodkreet komt van de steunfractie openbare werken /verkeer en vervoer van D '66. In een brief aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland zet de democraat Paul de Bruijn de standpunten voor dit plei dooi uiteen. Hij gaat hierbij in eerste instantie uit van het openbaar Dit ondervindt bij de brug en de toegangsweg tot de brug van Leimuiden grote hinder en daardoor vertragingen. „Allerwege wordt getracht het openbaar vervoer een zinvol functionerend gebeuren te laten zijn. Wie ziet of aan den lijve ondervindt hoe dit geregeld is op het traject Leimuiden-dorp, Leimuiden-brug over de Ringvaart, springen de tranen in de ogen", aldus De Bruijn. De afstand van Leimuiden-dorp naar de brug is 750 me ter. Langzaam rijdend, een minuut. De bus doet er gewoonlijk 5 minuten over maar ook 10 a 15 minuten behoren niet tot de uit zonderingen. Dit komt omdat na het kruispunt bij Leimuiden de bus te maken krijgt met twee rijstroken die vlak voor de brug tot één rijstrook verenigd worden. Gevolg is dat het verkeer zich moet bundelen, hetgeen stroef verloopt. Daarbij lijkt de brugwachter niet geïnteresseerd in het wegverkeer en doet dus gewoon „zijn" brug open. Het leed is dan niet meer te overzien. Om files zoveel mogelijk te vermijden blijven veel buschauf feurs zo lang mogelijk op de linker rijstrook rijden in plaats van rechts, zoals de regels voorschrijven. Bij de brug drukken zij zich dan tussen de auto's op de rechterstrook. „Deze situatie pleit niet voor de slagvaardigheid van de provinciebesturen van Noord- en Zuid-Holland". De democraat stelt voor, dat in elk geval de brug verbeterd moet worden, maar dat er voorlopig een aantal maatregelen moeten komen om het openbaar vervoer niet te belemmeren. De Bruijn denkt dan aan het afsluiten van de inhaalbaan vanuit Alphen vóór het kruispunt Leimuiden, voor het doorgaahde verkeer. Na het kruispunt moet de inhaalbaan afgesloten worden voor auto verkeer en kan er een busbaan van gemaakt worden. Aan het eind van de busbaan moet de bus dan voorrang krijgen op het verkeer van rechts. Van de brugwachters moet verlangd wor den, dat zij de brug niet openen op tijden dat de bus erlangs moet. Maar ook de brug moet verbreed worden. „Immers door de wei gering van Noord-Holland huizen te bouwen voor bedrijfsmede- werkers, zijn velen van hen uitgeweken naar Alphen, waar hui-, zen waren. Deze forensènstroom was vele bestuurders van de provincie een doorn in het oog, stelt de democraat. Dit is onte recht want als je je kinderen geen dak boven het hoofd biedt en ze vinden dat bij een tante moet je niet kwaad worden als ze daardoor over straat moeten". De democraat hoopt dan ook op samenwerking van beide provincies in de zorg voor een betere verbinding. Alkemade kan nieuw sportcomplex DOSR eindelijk ontsluiten ALKEMADE Het nieuw aan te leggen DOSR-sportcomplex „Alkemade-Oost" kan eindelijk ontsloten worden. Pas anderhalf jaar nadat het «Alkemadese gemeentebestuur van eigenaar Bon tje de gronden voor het sportcomplex nabij de Geestweg aan kocht, heeft men kans gezien het dijkje te kopen, dat als toe gangsweg moet dienen. Het gaat om dat deel van de dijk dat loopt vanaf het Westeinde tot aan de boerderij van de familie Bontje. Tot maandagavond was het dijkje nog eigendom van de erven Straathof. Zoals bekend wilde de familie Straathof lange tijd niet verkopen. Reden waarom het gemeentebestuur in onder handeling trad met Rijkswaterstaat om de parallelweg langs de Rijksweg als ontsluitingsweg voor de sportvelden te mogen ge bruiken. Hoewel de toestemming hiervoor al geruime tijd bin nen was,-gaf deze ontsluiting dusdanige financiële en verkeers- veiligheidsproblemen, dat het gemeentebestuur besloot om op nieuw onderhandelingen aan te gaan met de erven Straathof. Ditmaal met het gewenste resultaat. Voor een „schappelijke" prijs is met behulp van een kleine grondruil van ruim één hek- tare grond gekocht. Volgens gemeentelijk woordvoerder, de heer J. J. F. M. Van Elk, zijn de onderhandelingen in een bijzon der plezierige sfeer verlopen. Overigens zal de ontsluiting van het nieuwe sportcomplex via het nu gekochte dijkje óók verkeerstechnische problemen oproe pen. De ontsluiting eindigt bij het Westeinde namelijk vlak ach ter een brughellinkje. De exploitatie van het nieuwe sportcom plex is financieel nog steeds niet rond. Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Postcode/Plaat; Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een softtennisset naar: Postcode/Plaats_ Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - ge^n postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, tusen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071-122248 en wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Nel Benschop De dichteres Nel Benschop zul morgenavond in de Menswordingkerk aan de Gallaslaan in Leiderdorp voorlezen uit eigen, religieus getint, werk. De toegang tot dit gebeuren, dat om acht uur begint, is gratis. Me vrouw Benschop zal ook vertellen over haar eigen le ven en haar „groei naar het dichterschap". Onlangs verscheen van haar hand de bundel „Verborgen Bloe men". Kierin De groep Kierin Helpin treedt morgenavond vanaf half tien gratis op in de kleine soos van de Lindehoeve in Voor schoten. De groep brengt traditionele Ierse muziek en ei gen composities. Vrijdagmiddag is er voor scholieren onder de 16 jaar een disco in de stal van 14.00 tot 17.00 uur. Oude ren kunnen 's avonds vanaf negen uur terecht in het klei ne café voor een swingavond. Goltfuszconcert De organist Johan Dommele verzorgt samen met zijn zoon Pieter (viool) het tweede concert in de Goltfusz- serie. Het concert begint vrijdagavond om kwart over acht in de Hervormde Kerk in Sassenheim. Johan Dommele is organist van de Eusebiuskerk in Arnhem en hoofddocent en adjunct-directeur van het Arnhems Conservatorium. Vrijdagavond brengt hij samen met zijn zoon werken van Buxtehude, Biber, Mercula, Fres- cobaldi, Rossi, J.S. Bach en J.M. Leclair. Postzegels De postzegelvereniging „De Rijnstreek" houdt vrijdaga vond een grote veilingavond met ruim 400 kavels in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. De veiling begint om half acht en de kavels kunnen vanaf half zeven worden bezichtigd. De toegang is gratis en veilinglijsten zijn af te halen bij C. Bos. Hoofdstraat 6 in Leiderdorp. Bloemstille vens De schilders Lia Hoek opent vrijdagavond om acht uur haar expositie in het verpleegtehuis Leythenrode in Leiderdorp. Tot en met 7 november hangen haar bloemstillevens en landschappen daar. De expositie is dagelijks tussen 10.00 en 20.00 uur te bezichtigen. Pastels Kunstenaresse Jenny Fleur opent vrijdagavond om acht uur ook zelf haar eigen expositie In Het Oude Raadhuis in Warmond. Haar pastels hangen daar tot en met 26 novem ber. Woensdag, donderdag en zondag zijn ze te bezichtigen van twee tot vier uur. zaterdag van elf tot vier uur en dinsdagsavonds van zeven tot negen uur. Atelier Tot slot een expositie in 't Atelier van Frans van der Veld aan de Vuursteeglaan in Lisse, de eerste en laat ste expositie zijn omdat het pand halverwege 1983 wordt gesloopt. Vrijdagavond wordt de expositie om acht uur geopend door de sexuologe dr. Gerda van Dijk. Van der Veld toont sculpturen en reliëfs en mede-exposant Giel Langeveld toont tekeningen en schilderijen. De expositie duurt tot en met 7 november en is dagelijks van tien tot vijf uur geopend. Donder dagavond is er ook gelegenheid de werken te zien tus sen zeven en negen uur. De Mascotte De Oegstgeester Jeugdoperettevereniging De Mascotte geeft zaterdagavond een uitvoering van de kinderoperette „De pruik van de koning". Het optreden vindt plaats in het Rijnlands Lyceum en begint om half acht. Kaarten kunnen worden besteld bij SJJO, tel. 071-154773 en het se cretariaat. Clematislaan 38. tel. 071-155490. Kaarten zijn verder verkrijgbaar bij de VVV, Stationsplein te Leiden of bij K&O, Oude vest 45, Leiden. Rommelen De carnavalsvereniging De Gaapstokken in Lisse gaat er weer tegenaan, dit keer met een rommelmarkt. Die wordt zaterdag gehouden in de Hobaho-hallen en duurt van tien tot vijf uur. Tijdens het gebeuren wordt een gratis loterij gehouden. OUD ADE De traditio nele kaasdag in Oud Ade was gisteren wederom een succes. Niet minder dan 38 kazen waren door in totaal 24 kaasbereiders in gezonden ter keuring. Een record aantal punten, na melijk 99, werd behaald door de heer Verkley uit Leiderdorp voor een jonge Goudse kaas. In totaal 19 kazen van dit type wer den gekeurd. Ook bij de belegen Goudse kaas was de kaas van Verkley met 94 punten de beste van in totaal 9 inzendingen. Van ze ven jonge Leidse kazen was die van de heer Van Ruiten uit de Kaag de beste met 95 punten. Onder de drie inge zonden oude Leidse kazen be vonden zich geen eerste soort, waardoor de makers van deze kazen niet in de prijzen kon den vallen. Het gemiddelde behaalde aantal punten bij de jonge Goudse kaas was 88,3 (vorig jaar 92,6). Bij de belegen Goudse kaas werd gemiddeld 87,9 punten gescoord (90,9 vo rig jaar). Bij de jonge en oude Leidse kazen bedroeg het ge- ,7 (vorig jaar 88,3). Hoewel er dus gemiddeld wat lagere punten behaald werden dan verleden jaar, waren de resultaten gisteren beslist niet slecht. Volgens de keurmees ters J. Nusselder (van het Zui- velconsulentschap), de heer P. van der Sleur (als vertegen woordiger van de handel) en arbiter mej. M. Goselink was Het keuren van de kazen. het resultaat vorig jaar ex treem hoog. „Op kaasdagen el ders in den lande halen we veelal bij lange na niet de ge middelde kwaliteit van Oud Ade", aldus de heer Nusselder. Hij verklaarde dat er in ons land in totaal ongeveer 700 boerenkaasbereiders zijn, die de Goudse kazen fabriceren. In het maken van Leidse ka zen is een toenemend aantal boeren geïnteresseerd. Waren er in Nederland tot voor kort slechts tien, nu zijn dat er al twintig. Het maken van Leidse kaas is arbeidsintensiever dan Goudse, omdat hiervoor dage lijks boter gekarnd moet wor den. Echter de belangstelling van de consument voor mage re kazen, maakt dat Leidsjyj^ kaas meer en meer „in" raaki Nadat burgemeester J. S. Wa' genaar gisteravond in Café „fac Lage Land" te Oud Ade aa£S de winnaars hun prijzen overint handigd had, volgde een soorLj] voorlichtingsavond voor dfcje deelnemende kaasbereiderf. De avond werd afgesloten mej een spelletje bingo. 1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4