Sabotage aan sos-lijn voor joodse Nederlanders I Aanleg Zoeterwouds bruggetje I heeft veel voeten in de aarde Publiek te hulp geroepen bij opheldering branden „Onderzoek naar lpg- installaties deugt niet Ministerie scherpt Wet Openbaarheid Bestuur aan tbr voor doodschieten scholier g„Overdracht bedrijven évan vader op zoon ^"aantrekkelijker maken ;Eis drie jaar en INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 PAGINA 11 :eweÏTaart voor Gardeniers Minister Gardeniers van volks gezondheid kreeg gisteren een jtaart en 42.000 handtekenin- jgen aangeboden ter onder steuning van een actie tot be- jhpud van een ziekenhuis in >eurne. De personeelsleden, jdie hiervoor naar Leidschen- !dam waren gekomen, voerden 'tevens een kijkspel op. De fëkst op de taart laat aan dui delijkheid niets te wensen ijfover. LELYSTAD Een aantal verzekeringsmaatschappij en roept via het recher che- en adviesbureau Walraven en Broshuis in Lelystad het publiek te hulp bij het ophelderen van branden in Twente en de Gelderse Achter hoek. Hoge beloningen worden uitgeloofd aan diegenen die een belang rijke bijdrage kunnen le veren aan de oplossing van een aantal met name genoemde branden. In samenwerking met de po litie onderzoekt Walraven en Broshuis zo'n 20 tot 25 bran den. In sommige gevallen staat vast dat de branden ge sticht zijn, maar er is geen dader bekend. In andere ge vallen blijft de oorzaak on duidelijk. Volgens G.M.E. Broshuis, medevennoot van het betrokken bureau, is er met de branden waar zijn be drijf met grote nadruk aan werkt, vermoedelijk iets meer aan de hand. Het wa ren voornamelijk branden in grote woonhuizen, bars en dancings". Er zijn een aantal overeenkomsten geconsta teerd in de manier van wer ken. Het kan natuurlijk toe val zijn, maar mijn intuïtie zegt me dat er meer aan de hand is," aldus Broshuis. Het aantal tips is volgens Broshuis niet erg groot. Tot nu toe is er dankzij een waardevolle tip één brand opgelost, een tweede is nage noeg opgehelderd. De hoge beloningen die in de regiona le kranten worden uitge loofd, verschillen van verze keraar tot verzekeraar. Meestal is een beloning van vijf tot tien procent gebrui kelijk, tenzij meerdere tips gegeven zijn. Op weg naar dansles Van Schiphol vertrok giste er ren Gladys Lammers uit Zwaag naar Hawaii. Zij kreeg deze reis na het be halen van de eerste prijs op een landelijke I Pasar Malam, f waar zij een H! danswedstrijd j. won. Als eers- m te Nederland se zal zij op M Hawaii dansles p. krijgen en dan y terugkeren als Miss Hawaii. Van Agt protesteert tegen uitwijzing Nederlandse journalist DEN HAAG Minister Van Agt van Buitenlandse Zaken heeft maandagavond de Zuidafrikaanse ambassadeur in Nederland bij zich ontbo den om te protesteren tegen het niet-verlengen van de werkvergunning van de Ne derlandse journalist Gerard Jacobs. Dit heeft de woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gis teren meegedeeld. De ambas sadeur is duidelijk gemaakt dat Nederland dit besluit be schouwt als een „nieuwe aanwijzing voor de steeds verdere beperking van de persvrijheid in Zuid Afrika", aldus de woordvoerder. AMSTERDAM De ver eniging Joodse Geestelijke Gezondheidszorg (JGG) bestiert sinds een week in Amersfoort een telefoni sche hulpdienst om joodse Nederlanders te steunen nu het anti-semitisme in Nederland lijkt te herle ven. Dat daar sprake van is, blijkt volgens de vere niging uit het feit dat de meeste telefoontjes be staan uit scheldpartijen en bedreigingen aan het adres van de joden in Ne derland. Amsterdam onduidelijk of er sprake is van georganiseerde sabotage of van een actie van eenlingen. Van Praag: „We zijn wel onthutst. We wisten we wel, dat het anti-semitisme leeft onder kleine groepen mensen, ook in Nederland, maar dat het zo fel zou zijn? Het is een bedreigende atmo sfeer voor wie er gevoelig voor is. En juist met die labiele mensen hebben wij als hulp verleners te maken". De telefoondienst krijgt na amper een week draaien onge veer vier serieuze telefoontjes per dag. Maar ook tijdens de spreekuren die JGG overal in het land houdt, merkt de vere niging dat joodse Nederlanders de laatste jaren problemen krijgen die met hun joodzijn te maken hebben. Joodse Nederlanders hebben het ook moeilijk, zegt de direc teur, na televisie-uitzendingen over de Tweede Wereldoorlog, over dodenherdenkingen, het Midden-Oosten en nu met de recente gebeurtenissen in Li banon. „Daar komt het tegenwoordige anti-semitisme bij, aldus Van Praag. „Dat is gaan herleven, na de zesdaagse oorlog in 1967. Dat was voor het eerst dat Is rael zich agressief gedroeg en zich niet beperkte tot louter verdediging". Het merkwaar dige daarbij is, vindt de JGG- directeur, dat veel joden wor den aangesproken op wat de staat Israël doet. Joodse Nederlanders kunnen anoniem of niet, bij de dienst hun hart luchten en ook een afspraak maken voor een per soonlijk gesprek. Van Praag: „We willen de mensen weer baarder maken. Daarvoor heb ben we gespreksgroepen en in dividuele trainingen". Het te lefoonnummer: 033-11901. Zero rectificeert fascisme-artikel iken AMSTERDAM Het maandblad rechtse Joop Glimmerveen (ex-Volk- Zero gaat het artikel „De wegberei- sunie). De drie hebben een advocaat ders van het fascisme" rectificeren. In in de arm genomen. Die eist dat het de laatste Zero staan foto's van ex-mi- nummer wordt teruggenomen, dat er nister André van der Louw, IKV-se- smartegeld wordt betaald en dat er .cretaris Mient Jan Faber en VARA's wordt gerectificeerd. Een kort geding Hanneke Groenteman tussen mensen tegen Zero is nog niet van de baan. ls*al$ ex-NSB'er Mussert en de ultra- BOVAG: UTRECHT De Bovag, (Bond voor in vier verschillende auto's, is dan garagehouders) vindt, dat de Konsu- ëeen maatstaf, aldus de Bovag. En 95 mentenbond en de ANWB ten on- onderzochte auto's op het totale wa- rechte de indruk hebben gewekt, dat genpark is, alle soorten installaties en zij een verantwoord oordeel kunnen automodellen in aanmerking geno- geven over lpg-installaties in perso-1 men, ook uiterst summier. Wat betreft nenauto's. de n'et Juist afgestelde installaties, merkt de Bovag op, dat 50 tot 60 -pro- In ons land zijn 400.000 lpg-installaties cent van de automobilisten de auto in gebruik. Een laboratorium-onder- niet of niet tijdig periodiek door een zoek naar tien verschillende merken vakman laat onderhouden. DEN HAAG Het ministerie van uiterlijk binnen drie tot vijf dagen binnenlandse zaken wil de uitvoering antwoord krijgen op hun verzoeken M»7^vT^e ^et OPendaarheid Bestuur om informatie. Voor andere burgers (WOB) aanscherpen. Per 1 januari '83 geldt in principe een termijn van drie moeten strakke termijnen van kracht, weken. Er zijn, aldus een woordvoer- worden waarbinnen informatie ver- der van binnenlandse zaken, nog geen W0I^en °P grond van de tekenen dat andere ministeries het WOB. Journalisten zullen in principe voorbeeld zullen volgen. ZOETERWOUDE De aanleg van een simpel bruggetje om een verbin ding tot stand te brengen tussen het voetpad langs de geluidwal van de Pro vinciale Weg 17 en de Burgemeester Hemming- tonstraat te Zoeterwoude blijkt heel wat voeten in de aarde te hebben. Van avond komt in gemeente lijke commissie voor Be roeps- en Bezwaarschrif ten deze materie zelfs aan de orde bij de behande ling van een bezwaar schrift, ingediend door de heer H. Schutjes, woon achtig aan de Burg. van Outerenstraat langs wiens huis de toegang tot het bruggetje moet komen. Inmiddels blijken ook vrijwel alle bewoners van zowel de Burg. Hemming- tonstraat als de Burg. van Outerenstraat hun bezwa ren - door middel van een handtekeningenactie kenbaar gemaakt te heb ben. Het ongenoegen van de heer Schutjes nam sterke vormen aan in juni 1981. Hij ontving toen van het gemeentebestuur van Zoeterwoude een brief met de mededeling dat een viertal verbindingen gemaakt zou worden door bruggetjes naar het voetpad langs de pro vinciale weg. De heer Schu tjes: „In de brief stond letter lijk: deze verbinding komt langs uw woning te lopen. Met de aanleg van het plan West einde 1 is daar ook rekening mee gehouden. Door u is ech ter gemeentegrond al dan niet met een vergunning van tijde lijke aard, in gebruik geno men". En juist dat schoot de indiener van het bezwaar schrift in het verkeerde keel gat. Hij vroeg zich dan ook af welk recht de gemeente dacht te hebben op bedoeld stukje grond. Vervolgens gaat de heer Schutjes terug in de tijd, naar de zomer van 1972, toen hij van plan was in Zoeteri woude een huis te kopen. Hij wendde zich tot het gemeente bestuur met de vraag of er plannen bestonden voor een doorstreek langs het huis dat hij wilde kopen. Hij kreeg de verzekering dat daar geen sprake van was, omdat de grond in het verlengde van het voetpad behoorde bij de grond van de woning en dat er geen brug in het bestemmings-, plan op die plaats stond gepro jecteerd. Als bewijs kreeg de heer Schutjes een kopie van een gedeelte van het bestem mingsplan waarop géén brug stond. Bovendien was er op dat moment geen sprake van een wandelpad en fietspad en .derhalve ook helemaal niet van een bruggetje. Gerustge steld door die wetenschap be sloot de heer Schutjes de wo ning te kopen. Paaltjes In het voorjaar van 1975 wer den plotseling enkele paaltjes in de tuin van de heer Schu tjes geplaatst. „Ik informeerde bij het gemeentebestuur wat daarvan de bedoeling was. Voor alle zekerheid nam ik mijn bewijsstukken van 1972 mee. Mij werd evenwel door de directeur gemeentewerken Cooijmans te verstaan gege ven, dat ik aan bestemmings plannen geen afmetingen mocht ontlenen. Er kwam geen duidelijkheid en omdat mij verder onbekend was van wie de paaltjes waren, verwij derde ik deze. Ondanks het feit dat ik me bij de gemeente gemeld had, reageerde men niet eerder dan in juni 1981, daarmede gedurende acht jaar suggererend dat de grond aan mij toebehoorde", zo vertelt de heer Schutjes. Omdat hij niet tevreden kon zijn met het ant woord van de gemeente op zijn vraag met welk recht men aanspraak meende te maken op de grond („Het is onze grond en verder wordt niet ge antwoord") ging hij gesprek ken aan met de gemeentese cretaris, een vertegenwoordi ger van provinciale waterstaat en wethouder Van der Heij den. Toen bleek dat men in derdaad van plan was enkele bruggetjes aan te leggen, maar dat nog geen bouwvergunning was verleend en dat de heer Schutjes op de hoogte gehou den zou worden. Voorbereiding Onverwacht werd evenwel op 16 juli van dit jaar begonnen met voorbereidende werk zaamheden, namelijk het slaan van palen voor de brug. Een van de omwonenden zocht di rect contact met het gemeente bestuur om te vragen of dat al lemaal wel kon, maar hij werd gerustgesteld door zowel de gemeentelijke vertegenwoor diger Cooijmans als de heer Bal van de provincie. Alles was prima in orde. Zo'n drie weken later kwam de heer Schutjes voor een nieuwe ver rassing te staan, want toen hij bij de gemeente nadere infor matie vroeg werd hem mede gedeeld, dat nog niet met de werkzaamheden voor de brug was begonnen. Ook wethouder Van der Heijden, aldus de heer Schutjes, was zeer ver baasd over het feit dat met de werkzaamheden was gestart. Op 25 augustus 1982 eiste de heer Schutjes, dat de werk zaamheden direct gestaakt zouden worden, omdat hij zich anders genoodzaakt zag een kort geding tegen de gemeente aan te spannen. Een dag later werd door de gemeente mede gedeeld dat inderdaad nog geen bouwvergunning voor de brug was afgegeven, maar dat B. en W. wel van plan zijn dit binnen enkele weken af te ronden. Dat gebeurde ook. Op 21 september ontving de heer Schutjes een brief van Provinciale Waterstaat waarin melding wordt gemaakt van een fiets-voetbrug. Omdat de bewoners van de Burg. Hem- mingtonstraat en Burg. van Outerenstraat overlast vrezen van de fietsers werd een hand tekeningenactie op touw gezet. Vrijwel alle bewoners steun den de actie waarin de volgen de overwegingen worden ge uit: de veiligheid wordt in ge vaar gebracht omdat fietsers gebruik kunnen maken van de brug; de sloot komt binnen be reik van kinderen; de brug vergemakkelijkt de ongewens te toegang van de directe woonomgeving door derden; vijf toegangsmogelijkheden tot het voet- en fietspad (drie bruggen en de toegang nabij de Burg. Wapstraat en de Westeindseweg) lijken vol doende; de laatste veilige speelruimte voor kinderen zal door de aanleg van de verbin ding verdwijnen. Op grond van het feit dat de heer Schutjes van mening is dat in 1972 door de gemeente foutieve informatie is ver strekt over de grondeigendom, alsmede het feit dat de ge meente nooit eerder serieuze pogingen heeft ondernomen duidelijkheid te scheppen over de eigendom van de grond plus het gegeven dat hij altijd te goeder trouw heeft gehan deld, verzoekt de heer Schu tjes nu vernietiging van het besluit een bouwvergunning te verlenen voor het bruggetje. M De doorsteek van de Burg. van Hemmingstraat en de Burg. van Outerenstraat AMSTERDAM Wegens het officier twee jaar gevangenisstraf we- k doodschieten van de negentien- gens medeplichtigheid aan doodslag. L jarige scholier Ronald Snijders Aanleiding tot de schietpartij was een uit Amsterdam heeft de negen- ,he' verKkfe; t"ssen M. ,en eeP plpm r> ii w b andere automobilist. M. maakte zich tienjarige Ronald M. eveneens zo kwaad, dat hij de bestuurder van uit Amsterdam gisteren voor de de andere auto achtervolgde naar de jdenirechtbnank in de hoofdstad drie bewuste snackbar waar hij het fatale n teijaar gevangenisstraf en onvoor- schot loste, loed-waardelijke TBR tegen zich ho- npeü-pn picpn Volgens M. was zijn vriend Ruud O. it. lil daarvoor het pistool komen brengen, rder ontkende dit gisteren. Zijn advo- nielM. zou in juni dit jaar een schot gelost Caat vroeg om onmiddellijke ophef- ndenhebben op een van de bezoekers van fing van de voorlopige hechtenis van- isch(een snackbar op de Amsteldijk in de wege onvoldoende bewijs van mede- me, hoofdstad. Hij miste echter en raakte plichtigheid aan doodslag. Op 9 no- idende scholier, die tussen de snackbarbe- vember krijgt Ruud O. het vonnis te eden zoekers stond, in het hoofd. De jongen horen. Voor M. kan dat nog wel bloe overleed kort daarna. Tegen de twee- maanden duren omdat de rechtbank vertde verdachte in deze zaak, de 25-jari- eerst een psychiatrisch rapport over erti.ge Ruud O. uit Amsterdam, eiste de de verdachte wil afwachten, jt nl ge- X DOETINCHEM De overdracht van de landbouw tussen de ouderen en de landbouwbedrijven van vader op zoon jongeren. Dat is volgens hem nodig moet beter worden geregeld. Het af- voor de toekomst van de landbouw, gelopen jaar is duidelijk een stagnatie jpgetreden in dergelijke overnames. Luteijn zei een opleving van de inves- Het rijk zou financieel over de brug teringen in de land- en tuinbouw te moeten komen om dat verder te voor- verwachten als gevolg van de rente- komen. Dat heeft ir. D. Luteijn, voor-; daling. „Dat is ook wel nodig, want de zitter van het Koninklijk Nederlands investeringen zijn de afgelopen twee Landbouwcomité gistermiddag gezegd jaar met de helft teruggelopen", aldus bij de opening van de 26e landbouw- Luteijn die de Agrado opende door beurs Agrado in Doetinchem. een vlag te hijsen. Op de Agrado wor den dit jaar evenveel bezoekers ver jaar is het aantal bedrijfsover- wacht als vorig jaar toen 51.600 men- leef drachten rond de 1500. Een jaar of vijf sen de kassa's passeerden. De Agrado ge-geleden zat men nog dik boven de duurt tot en met zaterdag en is open 2000 per jaar. Luteijn zei verder dat er van tien uur 's ochtends tot tien uur een beter evenwicht moet komen in in de avond.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11