Deel Argentijnse „vermisten" jarenlang in concentratiekamp Aanhang Franco-gezinde Fraga Iribarne stijgt snel Vertrek Schmidt, zwaar verlies SPD Regering El Salvador wil niet praten met verzet Palestijn doodgeschoten Amnesty in jaarboek: Steeds meer moorden op bevel regeringen Mis voor Walesa in Warschau "Als je ook nogde echt lekkere dingen gaat schrappen, waar blijf je dan?" BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 PAGINA 10 Israël blijft in de VN NEW YORK De algemene verga dering van de VN heeft gisteren een Iraans voorstel om Israël uit te stoten verworpen. Met 74 stemmen voor, 9 tegen en 31 onthoudingen nam de as semblee een motie van Finland aan, waarin werd gevraagd het Iraanse voorstel niet in stemming te brengen. Het Finse voorstel werd in het belang geacht van de doelmatigheid van de VN en het voortzetten van de pogin gen vrede te bereiken in het Midden- Oosten. De VS dreigden eerder uit de algemene vergadering te stappen en hun bijdrage aan de VN in te trekken als Israël zou worden uitgestoten. Corrupte parkeerwachters STOCKHOLM Voor een rechtbank in Stockholm staan mo menteel 58 parkeer wachters uit de Zweedse hoofdstad te recht, die in de loop van drie jaar 6.600.000 munsttukken van een kroon (ruim twee mil joen gulden) uit par- keermeters in eigen zak gestoken hebben. Sinds hun schorsing door de gemeente, is de opbrengst van de parkeermeters ver dubbeld. Kirilenko uit Politbureau getreden MOSKOU Andrei Kirilenko, de man die een belangrijk aandeel had bij de planning van de zware industrie van de Sovjet-Unie, is om gezondheidsredenen afgetreden. Dit is door Russische diplomaten mee gedeeld. Kirilenko werd voor het laatst in het openbaar gesignaleerd, toen hij president Brezjnev bij diens terug keer van zijn zomervakantie op de Krim verwelkomde. Tot begin dit jaar werd Kirilenko als een van de belangrijkste kandidaten gezien voor de opvolging van Brezjnev. Zijn slechte gezondheid lijkt echter een einde te hebben gemaakt aan zijn kandidatuur. Falkland- oorlog kost drie miljard LONDEN De oorlog te gen Argentinië om de Falk- land-Eilanden heeft de Britse belastingbeta lers ruim drie miljard gulden gekost. Dit heet premier Thatcher giste ren in het La gerhuis meege deeld. Geoff Mackett, luitenant bij de Engelse zee macht, neemt afscheid van Bo- Bo, een vogel die aan boord van de HMS Bristol meevoer van de Falkland- Eilanden naar Engeland. Bo-Bo heeft nu onder dak gevonden in een dierentuin in Londen. SAO APULO Sommi gen van de duizenden Ar gentijnen die tijdens de „smerige oorlog" in de ja ren zeventig zijn „verdwe nen", leven nog. Ze zitten opgesloten in gevangenis sen op geheime plaatsen. Dit blijkt uit de verhalen van „desaparecidos" (ver misten) die onlangs zijn opgedoken. Al eerder zijn overlevenden vrijgelaten, die er lichamelijk en geestelijk slecht aan toe wa ren. Maar zij werden door hun families verborgen gehouden, bang als die waren om hen weer te verliezen. Maar een jonge Boliviaanse student, Mi guel Angel Ferrufino, liet zich door een Methodistische domi nee overhalen om zijn verhaal te vertellen. Zijn verhaal komt kort na de ontdekking van 400 lijken in anonieme massagra ven even buiten Buenos Aires. Ferrufino werd opgepakt in de Argentijnse stad Cordoba. Hij heeft meer dan zes jaar als dwangarbeider gewerkt in een concentratiekamp op het eiland San Martin in het Bea- gle-kanaal, ten zuiden van Ar gentinië. De jonge Boliviaan is nu 24. Hij was zestien toen hij samen met acht medestuden ten werd gearresteerd. Drie anderen werden door de solda ten in koelen bloede ver moord, omdat ze ervan ver dacht werden lid te zijn van de linkse guerrillabeweging Mon- toneros. „Toen we in het kamp aan kwamen, waren er 1038 ge vangenen. Toen we er weggin gen nog maar 227. Van de 39 Bolivianen waren er toen nog maar vijf in leven. De toestan den waren erg slecht. We moesten werken in een kolen mijn. Voor de zieken waren er geen medicijnen, geen antibio tica, geen medische verzor ging". Ferrufino vertelt verder: „Als de gevangenen niet meer kon den werken, werden ze in koelen bloede neergeschoten waar wij bijstonden. Ze wer den doodgeschoten of doodge slagen. Het eten bestond uit een soort maïspap, behalve toen in 1976 of 1977 een gene raal op bezoek kwam. Die dag kregen we behoorlijk te eten: gedroogd vlees en aardappels". >ver de buiten- de gevangenen n stukjes kran- Moeders van „verdwenen" Argentijnen (met de witte hoofddoeken om) hebben zich in het gemeen tehuis van San Miguel verzameld. Zij willen meer informatie over het massagraf, dat eind vorige week op een kerkhof in deze voorstad van Buenos Aires werd aangetroffen, en waarin zich de lijken van ongeveer 400 „vermisten" zouden bevinden. Voor i wereld ware afhankelijk tenpapier, die in het nabijgele gen militaire kamp als toilet papier werden gebruikt. 's Zondags moesten de gevan genen die kampen schoonma ken. „We spoelden de uitwerp selen eraf, zochten de stukjes bij elkaar en lazen wat we er van konden maken". In 1980 laaide het geschil tus sen Argentinië en Chili over drie eilandjes in het Beagle- kanaal weer op, waardoor nog meer soldaten naar San Mar tin kwamen. Een van hen was een legeraalmoezenier, die het Internationale Rode Kruis in lichtte over het kamp. Uiteindelijk verscheen in 1980 een schout bij nacht, die op dracht gaf de gevangenen vrij te laten. Ferrufino en vier an dere Boliviaanse overlevenden werden overhandigd aan de Boliviaanse autoriteiten. Zwak, maar gelukkig spron gen ze een gat in de lucht van vreugde. Maar al snel kwamen ze erachter dat hun nachtmer rie nog steeds niet voorbij was. Volgens Ferrufino wilden de Boliviaanse militaire autoritei ten die toen net met steun van de Argentijnen aan de macht waren gekomen niet dat het verhaal zou uitlekken. Pas aan de vooravond van de recente machtsoverdracht van de militairen aan burgers in Bolivia, werden Ferrufino en zijn vrienden vrijgelaten. JAN ROCHA Copyright The Guardian DEN HAAG De populairste politicus van West- Duitsland, Helmuth Schmidt, die gisteren het politieke toneel in Bonn heeft verlaten, wil alleen nog als parle mentslid voor Hamburg een normale achturige werk dag maken. Schmidt, die zei om gezondheidsredenen te willen aftreden, wilde geen kiezersbedrog plegen door lijsttrekker te zijn om vervolgens na de verkiezingen in maart op te stappen. „Geen regering kan wonderen volbrengen. Wat mogelijk is, moet zij evenwel met alle krachtverwezenlijken". Deze uit spraak deed Schmidt in mei 1974 bij zijn eerste optreden als bondskanselier in de Westduitse bondsdag. Schmidt heeft zijn woorden gestand gedaan in de periode van acht jaar, waarin hij leiding gaf aan de regeringscoalitie van SPD en FDP. Onder zijn nuchtere en krachtige bewind groeide West-Duitsland uit tot een economische en politieke macht van betekenis. Toen Schmidt in 1974 het kanselierschap overnam van Willy Brandt was dat meer dan een wiseling van personen. Het werd een wisseling van regeerstijl. De meer idealistisch ingestelde Brandt maakte plaats voor een pragmatisch bestuurder, die de leuze voerde: „Geen experimenten, maar continuiteit". Dit ver schil had ook te maken met de gewijzigde tijdsomstandigheden. Bij het aantreden van Schmidt was de grote vernieuwings- en hervormingsbeweging van de jaren zestig weggeëbd en was een tijd zonder illusies aangebroken. Tegen deze achtergrond was Schmidt blijkbaar de juiste man op de juiste plaats. Zijn socialisme is gespeend van idealisme en kent geen verheven doelstellingen. Hij werkte gestaag aan het behoud van de sociale zekerheden en bouwden deze uit waar noodzakelijk was. Dit koele beleid leidde tot wrijvingen met de linkervleugel van de SPD, terwijl ook de verhouding met brandt koel bleef. LONDEN Het aantal i den en verdwijningen voor regeringen delijk zijn neemt zo schrikba rend toe, dat de internationale gemeenschap onmiddellijk in het geweer moet komen. Dat zegt Amnesty International in haar jaarrapport over 1981, dat vanmorgen in Londen werd gepubliceerd. Vorig jaar zijn duizenden mensen om politieke redenen zonder vorm van proces ge dood. Heel vaak op bevel van hun eigen regering of met de medewerking van de autori teiten. Naar Amnesty heeft vastgesteld, worden politieke moorden gepleegd in landen met heel verschillende ideolo gieën. Met nadruk noemt de organisatie de moord in El Sal vador in januari 1981 door re geringsmilitairen op 22 jonge ren en de moord in april van dat jaar door Syrische militai ren op 350 mensen. Behalve aan moorden waar regeringen de hand in hebben besteedt Amnesty ook aandacht aan executies, gevangenzettingen, martelingen en mishandelin gen in 121 landen. Opvallend is de constatering van Amnesty, dat in veel La- tijnsamerikaanse landen het aantal „verdwijningen" is af genomen. In El Salvador en Guatemala houdt het geweld echter aan. Verder wordt mel ding gemaakt van steeds meer terechtstellingen in Azië, het Midden-Oosten en Noord- Afrika. „Groenen" willen onderhandelen met SPD WIESBADEN De „Groe- nen" (milieupartij) in de deel staten Hamburg en Hessen hebben aangekondigd, dat zij daar bereid zijn onderhande lingen te voeren over samen werking met de SPD. De par lementen van Hamburg en Hessen kennen sedert de laat ste verkiezingen een „onre- geerbare" situatie. In beide deelstaten is een minderheids regering van de SPD aan de macht, omdat de „Groenen" geen coalitie wilden vormen en een coalitie met de CDU onmogelijk is. De „Groenen" onderstreepten dat zij met de SPD willen regeren, op voor waarde dat deze haar bewape ningspolitiek en plannen voor ontwikkeling van kernenergie opgeeft. WARSCHAU In de kerk van de Heilige Anna in War schau is gisteravond een eu charistieviering opgedragen voor Lech Walesa, de geïnter neerde leider van het verbo den vakverbond Solidariteit. De mis werd bijgewoond door ongeveer 1.500 gelovigen. Na het verlaten van de kerk ver zamelden zich ongeveer 200 mensen rondom een kruis van bloemen op het kerkpleintje. Daar werden religieuze en pa triottische liederen gezongen en riep men leuzen ten gunste van Solidariteit. Eerder op de dag had het Poolse parlement een wet goedgekeurd die een eind moet maken aan het zoge naamde „sociaal parasitisme". Tegen de wet was fel protest gerezen, onder meer van de kant van de Poolse bisschop pen, omdat de persoonlijke vrijheid erdoor sterk wordt beperkt. De wet bepaalt dat alle mannen tussen de 18 en 45 jaar zich moeten laten registe ren als ze, „zonder geldige re den langer dan drie maanden zonder werk zitten of geen op leiding kunnen volgen". Als ze dan ondanks hulp van de staat weigeren elders te gaan wer ken, worden zij als „werk schuw" genoteerd. Wie deze regels ontduik, kan rekenen op een boete of gevangenis straf. Met de wet hoopt de Poolse regering een einde te kunnen maken aan de stakin gen, werkonderbrekingen en betogingen in Polen. SAN SALVADOR De regering van El Salvado heeft onderhandelingen met het verzet voor eed vreedzame regeling van de al drie jaar durende burl geroorlog voorlopig van de hand gewezen. Gisteren had de leider van de politieke tak van het verzet, Guill lermo Ungo, voor de tweede maal in een paar dagen voorstellen gedaan voor een „dialoog zonder voorwa den vooraf". Ungo heeft de uitgewerkte plannen via een bemiddelaar aan c regering in San Salvador bekendgemaakt. Ook de Amerikaans* regering is van de voorstellen op de hoogte gesteld. In San Salvador werd echter bekend, dat geen enkele politici het aandurft zitting te nemen in een commissie, die het gesprek zou moeten voorbereiden, vooral niet nu extreem-rechts elke vorm van onderhandelingen heeft afgewezen. De regering hee(| het voorstel van het verzet daarom voorlopig van de hand gewe T Mini Frankrijk bemoeilijkt invoer afspeelapparatuur Doordat het kantoor it peu^ PARIJS De Franse rege ring heeft besloten de invoer Poitiers het aanbod van video- en hifi-apparatuur klaren apparaten onmogelijL te gaan bemoeilijken door te kan bijhouden zullen vertra bepalen dat alle apparaten op gingen ontstaan en zullen d j^g een centraal punt in Poitiers kosten sterk stijgen, ook al£ (Midden-Frankrijk) moeten door de langere transportwee worden ingeklaard. Deze en de langdurige opslag. De maatregel betekent een aan- Franse regering probeert z<r zienlijke belemmering van de vooral de invoer van Japanse houi delij DEMONSTRATIES OP WESTOEVER TEGEN MASSAMOORD NABLOES Bij ernstige ongeregeldheden in en om de op de bezette wes telijke Jordaanoever gele gen stad Nabloes is giste ren een 15-jarige Palestijn doodgeschoten. Volgens (Van onze speciale verslaggever Jan Drummen) MADRID Op een aan tal aanplakbiljetten ken is, relatief gering met ne gen en een half procent van de stemmen, terwijl de socialisten van °P Procent kunnen reke- De socialisten zouden vol- ji i nen. ut MJCiausien zuuuen vul de kiescampagne is ophet gens de peiUng. 45 procent gezicht van Fraga Inbar- kunnen halen en de Allianza ne, de kandidaat van de Popular van Fraga 16 procent. conservatieve Allianza In elk geval zal deze laatste de tweede partij van het land vormen en de kern van de op positie tegen de socialisten zijn. Fraga maakt zich geen illusies Popular, een Hitier- retje aangebracht. Fraga was zeven jaar minister onder Franco en zijn partij heeft in de tegenwoordige dat hij de volgende regering Cortez (de Spaanse Twee- kan vormen, maar hij de Kamer) negen zetels. Hij is beschreven als een „franquist zonder uni form", maar zijn aanhan gers zien hem als een waarborg voor stabiliteit, orde en rust, behoeder en verdediger van de tradi tionele Spanje. niet ten onrechte tuigd dat hij de aanvoerder van de oppositie zal worden. Vergeleken met zijn verwach te aanhang vallen de andere partijen bijna in het niet. De UCD, de centrumbeweging die tot dusverre aan het bewind was, zal vermoedelijk maar 4,2 procent van de stemmen ha- waarden van jen; de communisten nog der met 4,1 procent en de CDS van oud-premier Suarez, die zich sociaal- democraat noemt, maar 3 procent. Onder de aanhangers van Fra ga mag men een groot deel van het leger rekenen, waar van nog altijd een wanhoop- sactie te duchten is. De oudere leden van het kader hebben Hij beweert het grootste gedeelte van hun carrière onder Franco ge maakt, velen hebben in de Burgeroorlog tegen „het god- Zijn democratische enthousias me is uiterst matig en hij be schouwt de socialisten, van wie verwacht wordt dat zij in de verkiezingen van morgen een grote meerderheid zullen behalen, als de bedreigers van alles wat voor hem aanhang heilig dat zij, eenmaal aan de macht, wolven zullen blijken die hun lamsvel afwerpen, ge tijd geen gewag ken, in zekere zin in praktijk zullen brengen. Bovendien zegt Fraga dat de communis ten de kern van de Spaanse samenleving, het gezin, zullen ondermijnen met het wettig verklaren van de abortus en dat zij de echtscheidingsproce dure zullen vereenvoudigen. zij sedert lan- deloze Volksfront" gevochten, de socialisten anarchisten een beslissende rol speelden. Tal van officieren zijn in een ware paniek ten overstaan van de grote waarschijnlijkheid dat de socialisten de verkiezingen zullen winnen. Ingewijden verklaren dat een vijfde van het leger vastbeslo ten is zijn monarchistische ge voelens op te offeren aan „het heil het vaderland". Dat Fraga Iribarne wil niet zeggen dat zij meteen zullen proberen een socialisti sche verkiezingszege onmoge lijk te maken door de verkie zingen te saboteren of nu een staatsgreep uit te voeren. Er schijnt een tendens te bestaan om te wachten tot de socialis ten ten overstaan van de grote moeilijkheden die hen wach ten, over hun eerste proble men gaan struikelen. In dat geval zou zo heet het het vertrouwen en het ge loof van velen die socialistisch gestemd hebben, geschokt zijn en de weerstand tegen een in grijpen van het leger zou dan minder zijn. Een andere theo rie wil dat het terrorisme sterk toeneemt omdat de Baskische voorstanders van zefbestuur onvermijdelijk teleurgesteld zullen worden, aangezien ook de socialisten niet ten volle aan hun aspiraties kunnen be antwoorden. Dit zou dan even eens weer gunstiger voorwaar den voor een ingrijpen kun nen scheppen. Hoe dan ook, het verzet van een aanzienlijk deel van het leger tegen de democratisering van het land en met name te gen de 'socialisering' blijft een latente, misschien acute be dreiging voor het land vor men, een bedreiging die ook de socialisten niet, of in elk ge val gedurende geruime tijd niet zullen kunnen ontzenu- A1V idoc jjari (uit de Israëlische radio vielen tier er twee gewonden. u,t De onlusten braken uit tijdenirec betogingen van Palestijnen teijaai nagedachtenis aan het bloed-wa; bad in de Palestijnse kampenro_ Sabra en Chatila in Beiroet. lij Nabloes gingen honderder jongeren begin deze week nieijy- naar school, waarbij zij banden*1613 in brand staken, Israëlische6en voertuigen bekogelden en melho° Palestijnse vlaggen zwaaiden^ Na de eerste ongeregeldhedenzoe gingen alle scholen in Nabloei°ve dicht. Met deze acties weni"6 een rouwperiode van veertig dagen beëindigd, die direct n(- de massamoord was afgekon digd. Bij rellen in het Pales tijnse vluchtelingenkamp Ba-,.,, lata, even buiten Nabloes/ raakten twee Palestijnen ge wond. Een Israëlische kolonist* r vuurde kogels af toen met ste- V nen werd gegooid. In dit ge bied is het Israëlische burgers toegestaan wapens te dragen. Directeur PLO-kantoor moet zich aan regels houden DOl DEN HAAG De woord voerder van het minister» Dit van buitenlandse zaken heeftdrac gisteren nog eens duidelijk ge gele maakt, dat de directeur van 2000 het PLO-kantoor in Den Haagjeen de in Nederland geldende re- gels voor het leiden van een informatiekantoor in acht zal *7 moeten nemen. De woordvoerder liet blijken dat de Nederlandse regerinj weinig ingenomen is met dt 5 redevoering die de directeui c van het informatiekantoor c Abdoel Rahman Alaoui, derhalve week geleden in A sterdam heeft gehouden een demonstratie tegen de Is raëlische inval in Libanon er de massamoord in de Pales tijnse vluchtelingenkampen Nederland stelt zich al jarei op het standpunt dat het ieder een vrijstaat een informatie kantoor te openen, mits zich, als niet-Nederlander zon der diplomatieke status, ont houdt van inmenging derland's binnenlandse aange legenheden, en van activitei ten waardoor de betrekkinger met derde landen in gevaat komen. ADVERTENTIE Bezuinigen moeten we allemaal. Maar liever niet op Echte Boter. Want waar blijf je als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ja toch? Niet te versmaden. al? Bi

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10