HYS geleidelijk naar topniveau Fibak is Günthardt te slim af i-trip naar York en reis naar Wenen AZC begint met verlies A jax en Feyenoord weer h ofle ver an cier Ivoor Oran je paniek in Moskou jist doden fOORRUIT STUK? voetballerlei ^sportuitslagen 'SIJTHOFF PERS REIZEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 PAGINA 9 i kor ld. eers ilijkh oppos eige trijdi idica /egv; at H jolse vluchteling djandbalt bij De Gazellen van Kle t vel unneL] menc ideli PaE®i ii - W.,1 nstai ETINCHEM De Gazellen uit Doetin- rh. dat uitkomt in de eredivisie zaalhand- heeft een uit zijn land gevluchte Pool in- jfd. Het is de 25-jarige Krystof Golewiows- ie in zijn vaderland uitkwam voor de top- ASK Krakow, ewiowski simuleerde anderhalf jaar gele een blessure, waardoor hij voor de behan- 2 hg daarvan een uitreisvisum naar Oosten- verkreeg. Zijn vrouw, Pools kano-kampi- in de K-l en lid van de Poolse K-4 ploeg, eg toestemming met hem mee te gaan. Hij oorde tot een groep van honderd Poolse 1( chtelingen, die zeven weken geleden in Ne- land werd opgenomen. Via bemiddeling een maatschappelijk werkster en het Ne- ands Handbal Verbond kwam Golewiows- lij De Gazellen terecht. Rellen in Pakistaans cricketstadion KARATSJI Het Australische cric ketteam is gisteren in Karatsji in de laatste wedstrijd van zijn toernee door Pakistan van het veld gevlucht. Het publiek begon de gasten te bekogelen met stenen en rot fruit. De ploeg moest, evenals die van het gastland, onder politie-escorte het stadion ver laten. Met waterkanonnen en traangas moest de politie er aan te pas komen om het stadion te ontruimen. De ge vechten gingen op straat, waar sup porters trachtten brandweerwagens te verhinderen de branden in het sta dion te gaan blussen, door. Pas na ruim een uur was het weer enigszins rustig in en rond het cricketstadion. Van der Wiel bijna grootmeester BELGRADO Met nog een ronde voor de boeg heeft John van der Wiel uitstekende vooruitzichten op de overwinning van het internationale schaak toernooi in Novi Sad. De Nederlander won gisteren in de twaalfde ronde van de Joego slaaf Predag Nikolic. Aan een remise op de slotdag heeft hij vol doende voor de toer nooizege. BELGRADO AZC Al phen is de kwartfinale van het toernooi om de Europese waterpolobeker voor beker winnaars begonnen met een nederlaag. In Belgrado werd gisteravond met 8-7 verloren van OSC uit Hongarije. De periodestanden waren 2-2, 1-2, 2-1 en 3-2. Van deze wedstrijdenreeks, waaraan ook de bekerwinnaars uit West-Duitsland (Duisburg) en Joegoslavië (Partizan) deelnemen, plaatsen twee ploegen zich voor de halve finale. Geen Zuidafrikaanse squashspelers naar Den Haag DEN HAAG Volgens de Nederlandse Squash Rackets Bond (NSRB) zullen er geen Zuidafrikanen deelnemen aan de Open nationale titelstrijd, die van 29 okto ber tot en met 1 november in Den Haag worden gehouden. „Ik weet voor honderd percent zeker, dat Sherron een Rhodesiër is", liet bondsdirecteur Hoorens van Heij- ningen gisteren desgevraagd weten. Ook de andere „omstreden" squasher, Caren, zou niet de Zuidafrikaanse nationaliteit hebben". Uit beraad van de bondsdirecteur met le den van het bestuur van de NSRB is overi gens gisteren wel gebleken, dat Zuidafri kaanse deelneming aan het toernooi bin nen het bestuur op geen enkel bezwaar zou stuiten. 'g «an 1ST In het KNVB-sportcentrum in Zeist heeft een iningsbijeenkomst plaats voor de gecombineerde selecties het Nederlands A-elftal, Jong Oranje en de UEFA- Ijeugd van 1981/82. Bondscoach Rijvers heeft voor die door- Bweekse training, waarbij om 14.30 uur een onderlinge oe- !r.wedstrijd gespeeld wordt, 29 spelers uitgenodigd. Ajax icht spelers) en Feyenoord (vijf) zijn de voornaamste leve- inciers. e selectie: Edward Metgod (Haarlem), Ronald Spelbos "lub Brugge). René van der Gijp (Lokeren), Ben Wijnste- :rs, Michel Valke, Ruud Gullit, André Hoekstra, Mario een (allen Feyenoord). Edo Ophof, Peter Boeve, Frank 'jkaard, Gerald Vanenburg, Dick Schoenaker, Wim Kieft, hn van 't Schip. Marco van Basten (allen Ajax), Fred Rut- n. René Roord (beiden FC Twente), Jan-Willem van Ede. ert Kruys, Jan Wouters (allen FC Utrecht), Ronald en Er- jn Koeman (FC Groningen). René Hofman. Peter van der en (beiden Roda JC), Berry van Aerle, Huub Stevens (bei- n PSV), Sjaak Storm (Excelsior) en Wilbert Suvrijn (For- S). erecers: k aa nglij J maal ïrmij j ?n er *n or jjjSKOU Volgens een prdvoerder van het Sklifo- Iski-ziekenhuis in Moskou /LE^ kij de paniek na de Euro- e bekerwedstrijd Spartak- iarlem verscheidene doden tallen. De ziekenhuis-be- jbte' was de eerste officiële irdvoerder, die bevestigde. na afloop van de Euro- upwedstrijd in het Lenin- idion mensen zijn omgeko- Zegsmannen van de kouse politie weigerden eren nog steeds bijzonder- len over het aantal slacht- [ers, dat woensdagavond bij paniek in het Olympisch <dion viel te betreuren. 4het Len in-stad ion, dat een iciteit heeft van 100.000 tribuneplaatsen, waren woens dagavond voor de 15.000 kij kers slechts twee uitgangen geopend. Bij een valpartij op de door vorst glad geworden trappen werd één van de poor ten geblokkeerd, waarna de menigte toeschouwers zich naar voren begon te vechten en in paniek raakte. Daarbij werden vele toeschouwers on der de voet gelopen. Tot giste ren werd er door officiële woordvoerders slechts over „vijftig tot zestig gewonden" gesproken. Bij de afdeling pa tiënteninformatie van het Sklifosovksi-ziekenhuis werd gisteren toegegeven, dat er woensdag verscheidene doden waren gevallen. kOUIS HAVERMANS SN ONRECHTE GEWEERD N HAAG Er is komen vast te staan, dat biljarter Louis vermans zeven maanden geleden ten onrechte buiten de na- y >ale titelstrijd vijfkamp in Hulst is gehouden. Havermans rd door de technische commissie van de biljartbond (KNBB) reserve geplaatst, terwijl volgens de Westbrabander de als jfde geplaatste Willy Steures niet gerechtigd was om in het ^Irnooi uit te komen. Steures namelijk had niet in de minimaal "^^•eiste vier spelsoorten de ereklassefinale gespeeld. Havermans el ij karen tegen had vijf finaletoernooien achter de naam staan. -ÈrKc! 071-12 0248. DEN HAAG Het Haag se ijshockey is gisteravond aan een nieuwe periode begonnen. Kwam vorig jaar de ijshal van De Uit hof vol door medewer king van de zanger van het levenslied, André Ha- zes, gisteravond gebeurde het door puur prestatiege richt én succesvol ijshoc key. De laatste weken wist het Haagse publiek de weg naar het Zuidhol lands schaatscentrum De Uithof al te vinden. Maar op ruim 3.000 toeschou wers had het bestuur van Nikon Stars/HYS niet ge rekend. Natuurlijk was de komst van landskampioen Feenstra Fly ers, winnaar van de eerste pe- riodetitel en dit seizoen nog ongeslagen in de competitie, daar gisteravond mede de oor zaak van. HYS zorgde echter voornamelijk voor het nodige spektakel en nam Heerenveen door de uitslag van 3-3 het eerste competitiepuntje af. De grote man bij de Hagenaars was doelman Mark Storimans, die bewees niet voor niets tot de nationale ijshockey-selectie te behoren. Dit in tegenstelling tot zijn Friese collega Liefe rink, die bij Heerenveen een alles behalve zekere indruk achterliet. HYS ging in de eerste periode erg sterk van start. De wed strijd was nauwelijk vijf minu ten oud, toen de Haagse ploeg de score opende door een tref fer van Dave Morrison. Zij schot belandde via de binnen kant van de paal achter de kansloze doelman Lieferink. Uitblinker Twee minuten later was het weer raak. Ook nu was de uit blinkende Dave Morrison de schepper van het doelpunt na een combinatie met ditmaal wat tegenvallende Phil McKenzie: 2-0. Vier minuten voor het verstrijken van de eerste periode kwam HYS goed weg, toen Brian de Bruyn buiten bereik van doelman Mark Storimans tegen de paal schoot. Toch had HYS een mi nuut voor de eerste pauze de kans om de score op te voeren, maar René Laarman faalde na een solo alleen voor Lieferink. In de tweede periode werd HYS snel met beide schaatsen op het ijs gezet. Na achttien se conden bracht Leo Koopmans uit een combinatie met Tony Collard de stand op 2-1. HYS Dave Morrison (15) wordt door Tony Collard van Heerenveen tegen de boarding ge drukt. Phil McKenzie doet hetzelfde met zijn tegenstander, maar Heerenvener Leo Koopmans schaatst glimlachend met de puck weg. verhoogde het tempo en in de achtste minuut schoot Arnold Troch op doel. Het schot werd door Lieferink verkeerd weg gewerkt en kwam op de stick van Paul Temmerman, die HYS naar 3-1 schoot. Een doelworsteling bracht Heerenveen halverwege de tweede periode via Brian de Bruijn op 3-2. Veertien secon den voor de tweede pauze mis te Arnold Troch alleen voor doelman Lieferink. IJzersterk In de derde periode bleek ook nu weer, dat HYS een ijzer- sterke conditie heeft. Op ver zoek van de spelers is men door medewerking van de baandirectie van De Uithof twee keer overdag gaan trai nen. Toch kon men onder de druk van Heerenveen in de derde periode moeilijk staande blijven. Met nog zo'n acht mi nuten te spelen maakte Leo Koopmans zijn tweede doel punt en kwamen de Friezen met de stand 3-3 weer naast de Hagenaars. Verliepen de eers te en tweede periode erg vlot, in de laatste periode tikten de minuten op de tijdklok van De Uithof moeizaam weg door veel onderbrekingen op gezag van scheidsrechter Nico Toe- men. HYS zorgde overigens voor een klein beetje geschiedenis door Heerenveen als eerste club een punt af te snoepen. En dat zonder ook maar een strafminuut op te lopen. HYS wacht de komende we ken enkele, voor de strijd om de tweede periodetitel belang rijke duels: dinsdag de uitwed strijd tegen Vissers Nijmegen, vrijdag uit tegen Tilburg Trap pers en volgende week zater dag thuis tegen Kemphanen, de ploeg, waartegen HYS tij dens de ouverture van de ijs- hockey-competitie onnodig twee punten verspeelde. ARTHUR VAN RIJSWIJK Sportwereld S0DERHAM Voor de twee de ronde van de strijd om de Europa Cup voor landskampi oenen tafeltennis verloor De Veluwe van het Zweedse So- derham met 5-1 en werd daar door uitgeschakeld. Henk van Spanje redde de Nederlandse eer. (heren) in Zagreb heeft de Chinees Li Ning gisteravond de leiding genomen. De ne gentien-jarige Ning verzamel de 59,45 punten. Zijn landge noot Tong Fei is tweede met 59,10 punten, derde is de Joeri Korolev uit de Sovjet-Unie met 59,05 punten. w,3tf scheidsduel 3r ;!Müller af T ad- 1 °"feomend voorjaar nietL b jjHoewel hem dit al jaren was ■hapbeloofd door Bayern Mün- eelcfhen, krijgt Gerd Muller in edelst komende voorjaar zijn af- AjBcheidsduel. De voormalige a„ gfcchutter van de Beierse club DvePn "der Bomber der Nation" pauJzal dan in het Olympiasta- jroeP'on ^an München met het ?reJBayern van de jaren zeventig kankpelen tegen het Westduitse weipationale elftal. Gerd Muller dyjis momenteel in dienst bij het spejAnierikaanse Fort Lauderda le Strikers. Komst Engeland werpt i schaduw vooruit bin »e' •e komst van Engeland naar ■uxemburg en Griekenland leeft zijn schaduw vooruit jeworpen. Althans, de komst van de beruchte Engelse sup- jrters. Luxemburg heeft de EFA gevraagd de voor het ïajaar 1983 vastgestelde le huiswedstrijd voor kwalifi catie voor het EK 1984 maar in Engeland te laten spelen, 'n Luxemburg kan geen or- c ledienst op de been worden ;ebracht om de wilde fans mder controle te houden. Griekenland pakt de zaken j anders aan. De interland voor 17 november is niet al leen verplaatst van Athene naar Saloniki, maar de fans zijn forse straffen in het vooruitzicht gesteld, als zij zich misdragen. Er wordt ge dreigd met gevangenisstraf fen van minimaal drie maan den zonder mogelijkheid in beroep te gaan. Wordt er li chamelijk geweld gebruikt dart kan die straf oplopen tot vijf maanden. Schade aan ei gendommen of nadelen voor burgers moeten worden ver goed of gecompenseerd. An ders verdwijnen de daders ook voor geruime tijd achter de Griekse tralies. Vetrouwen in de toekomst Manchester United torst mo menteel de last van een ver lies van ruim tien miljoen gulden. De club kocht onder manager Aitkinson voor f 15 miljoen aan spelers, voor on geveer 5 miljoen kwam er binnen door verkopen. Daar bij kwam nog, dat in Man chester de toeschouwersaan tallen fors zijn teruggelopen. Hoewel er nog een flink ver lies is (een record in het Ne derlandse betaalde voetbal. Desondanks ziet voorzitter Martin Edwards de toekomst vol vertrouwen tegemoet. „Wij zijn gezonder dan een half jaar geleden". Eric Gates wil weg Eric Gates, de 27-jarige Gerd Muller: afscheids- duel. schutter van Ipswich Town, is niet meer zo gelukkig met zijn huidige club en wil ge- trafereerd worden. Manager Bobby Ferguson wil alle me dewerking geven, mits de koper (Aston Villa?) een be drag van ruim f vijf miljoen gulden op tafel legt. Politieke rel in Harelbeke De Belgische tweedeklasser Harelbeke dreigt zijn voorzit ter kwijt te raken door een rel in de plaatselijke politiek. Voorzitter Lano was voor de CVP in een verkiezingsstrijd gewikkeld voor een plaats in de plaatselijke gemeenteraad, toen zijn tegenstander, de so cialistische burgemeester Bourry, hem een lid van de Harelbeekse maffia noemde. Er zou ten behoeve van de nieuwe kantine van RC Ha relbeke electriciteit zijn afge tapt van het stadion, dus van de gemeente. Door deze rel dreigt RC Harelbeke, de club van de oud-Feyenoorder René Notten, in Lano niet al leen een actieve voorzitter kwijt te raken en de belang rijkste sponsor, een grote ta- pijthandel in West-België Speler aangezien voor supporter De Zwitserse international Heinz Lildi wordt de laatste tijd nog al door pech achter volgd. In de interland tegen België voor de EK-kwalifica- tie leidde hij door in eigen doel te schieten de nederlaag van 3-0 voor Zwitserland in. Een paar dagen later moest, hij bij rellen tijdens Wintert- hur-FC Zurich uitvallen, om dat hij een gapende wond had opgelopen. Een official van de thuisclub zag Lüdi aan voor een baldadige sup porter en wees hem bruut te recht. De speler van FC Zu rich moest de wond laten hechten. N'Kono als de zwarte Zamora Thomas N'Kono, die als doel man van Kameroen tijdens het WK in Spanje veel furore Eric Gates: niet tevreden meer. maakte, doet het bij zijn hui dige club Espahol zo goed, dat hem al de bijnaam „de zwarte Zamora" is gegeven. Zamora was voor de tweede wereldoorlog de beroemdste doelman van Spanje. In een interview met een Spaans blad onthulde de 27-jarige doelman, dat hij op pas op 15- jarige leeftijd zijn eerste paar schoenen kreeg, als 17-jarige aanvaller werd bij Canon Yaoende en jaren later door een blessure bij toeval in het doel terecht kwam. Doordat hij in Kameroen altijd op zandvlakten moest spelen, keepte hij altijd in een lange broek. Een gewoonte, die hij tijdens het WK en nu bij Es- paftol in de Spaanse competi tie ook rustig heeft gehand haafd. „Het is mijn kenmerk geworden, dan is het nooit slecht die broek te blijven dragen", verklaarde hij. RUITERSPORT Concours hippique Indoor Fries- Springconcours, tabel amax. hoogte 1,40 meter): 1. Kurt Gravemeier (Wdl). Costa Rica 0/55,58 sec 2. Kelly Brown (Gbr), Springlight 0/55,86. Internationaal „Speel uw spel-con- 1 Jeff McVean (Aus), Sound Eats 1130 punten: 2. Klaus Reinacher (Wdl), Little Joe 10703, 3. Willy van der Ham (Ned), Goliath Z 10204; 4. Eric Wauters (Bel), Up Wonderful 10105; 5. Garry Gillespie (Gbr), Benjo 9706. TENNIS WCT-toernooi Amsterdam: Heren enkelspel (kwartfinales): Balasz Taroczy (Hon) - José-Luis Da- miani (Uru) 6-2. 7-5; Fibak (Pol- )-Heinz Günthardt (Zwi) 6-3, 6-2; Smid (Tsj)-Carlos Kirmayr (Bra) 6-4. 6-7 (5-7), 6-4; Curren (Zaf)-José Hi- Sieras (Spa) 6-1, 6-4. ubbelspel eerste ronde: Alex Mey er (Vst)/Anand Amritraj (IncD-Carlos Kirmayr (Bra)/José-Luis Damiani (Uru) 6-3, 3-6, 6-1; Heinz Günthardt (Zwij/Balasz Taroczy (Hon)-Wojtek Fibak (Pol)ZBruce Manson (Vst) 6-7 (5-7), 6-2, 6-1. VOETBAL Bundesliga (West-Duitsland): Schalke'04-Fortuna Düsseldorf 3-3. WATERPOLO Ereklasse heren: Het Ravijn-HZC/De Robben 9-18. Kwartfinales Europa Cup voor landskampioenen in Belgrado: OSC (Hon)-AZC Alphen (Ned) 8-7 (2-2, 1-2, 2-1, 3-2), Partizan (Joe- )-Duisburg (Wdl) 9-3 (1-1, 3-0. 2-0, 3-2). IJSHOCKEY Smoke Eaters-Tilburg 1-3 (0-0, 1-3, 0-0), Kemphanen-Vissers Nijmegen 4-9 (1-7. 2-0, 1-2); Amslerdam-APA Eagles 5-5 (2-1, 1-2, 2-2): Nikon Stars- /HYS-Feenstra Flyers 3-3 (2-0, 1-2, 0-1). ADVERTENTIE WATERP0L0- T0ERN00I B.V.S.C. (Hongarije) D.Z.V./Martens-Delft De Zijl/LGB Leiden Wojtek Fibak: te slim voor Günthardt. AMSTERDAM Het gerucht alleen al, dat „scholie ren" van Amsterdamse krachtsportinstituten het WCT- tennistoernooi in de RAI zouden bijwonen, was vol doende voor de leden van de al twee dagen actieve ac tiegroep tegen Zuid-Afrika om te besluiten de Zuida-. frikaanse tennisser Curren niet te storen tijdens zijn kwartfinale-strijd tegen de Spanjaard Higueras, die hij zou winnen met 6-1, 6-4. Er was ook al een tweede po litiehond bij de ingang van de RAI geposteerd. Een aardig beest, die zich dankbaar liet aaien door vriend of vijand. Er mag dan tegen Zuid-Afrika worden ge protesteerd, landen als Polen, Tsjechoslowakije en Hongerije zijn ook niet bepaald een toonbeeld van vrij heid. Uitgerekend deze drie landen leverden gister avond ook de halve finalisten: Fibak (Polen), Smid (Tjechoslowakije) en Taroczy (Hongarije). Het genoemde drietal onderscheidde zich niet alleen door beter spel van respectieve opponenten, maar ook - een toevallig detail - de haardracht was veel korter en beduidend beter verzorgd. Balazs Taroczy uit Boedapest, zesmaal winnaar op het Melkhuis- je in Hilversum, was mede door zijn ouderwetse korte kapsel niet bepaald de favoriet van het publiek, toen hij moest aantre den tegen José-Louis Damiami. De 28-jarige Taroczy won echter (6-2, 7-5), maar niet zonder dat de langharige en bebaarde Dami ami weer een flink aantal aces, dropshots en onhoudbare fore hands had gedemonstreerd. Damiani is een opvallende allround speler, alleen de ervaring ontbreekt nog een beetje bij de 25-jari- ge speler. De kortharige Wojtek Fibak zegevierde met 6-3, 6-2 over Heinz Güntheardt, de Zwitserse belofte die met zijn blond golvend haar en decadente loopje meer weg heeft van een balletdanser dan van een toptennisser. Toch sloeg Güntheardt zijn forehand met de kracht van een reus. Echter, de vastheid van slagen ont brak en bovendien speelde Fibak veel te slim. De Tsjechoslo- waak Tomas Smid won tegen Carlos Kirmayr in een boeiende driesetter met 6-4, 6-7, 6-4. Niet gezellig Een gezellige sfeer heerst er in de RAI-tennishal nog steeds niet, ook al waren er gisteren iets meer toeschouwers dan op woens dag en donderdag. Toen kon men nog roepen „hé dit is mijn tribune", nu hadden de 1500 a 2.000 toeschouwers wat minder rechten. In totaal zijn er in deze tennishal echter zitplaatsen voor 5.800 mensen, waarvan 600 in de te huren luxe boxen rondom het centre court kunnen. Boxen, die moeten verbergen dat de grote tribunes eigenlijk te ver van het strijdtoneel afstaan in de Europa-hal, maar ja, op 28 oktober begint hier het paardc- nevenement Jumping Amsterdam en voor de paardeliefhebber staan de grote zijtribune nu dus al goed. Dit scheelt 60 mensen drie dagen hard werken. HERMAN JANSEN In november hebben wij weer een mini-trip naar de oude Engelse stad York voor u georganiseerd Een dagje winkelen in het gezellige centrum van de kathedraal stad of zo maar wat rondlopen en de oudheden bewon deren, dat kunt u doen op zaterdag 20 november. Vrij dag 19 november in de middag vertrekken wij per bus van Den Haag of Rotterdam naar Europoort. Daar volgt inscheping op een van de grote, luxueuze veerschepen van North Sea Ferries. De volgende ochtend wordt ont scheept in Hull, van waar het per bus naar York gaat. Laat in de middag vertrekt de bus weer naar Huil, daar volgt inscheping en zondagmorgen vroeg brengt de bus u weer terug naar Rotterdam of Den Haag. De prijs: 198.- p.p. op basis van een tweepersoons standaardhut. Toeslag voor een special hut 30.- p.p. Inbegrepen: twee maaltijden aan boord op vrijdag- en zaterdagavond, En gels ontbijt op zaterdag- en zondagmorgen en een ty pisch Engelse pub-lunch op zaterdag, bestaande uit fish and-chips met een glas sherry, vervoer per bus van Den Haag of Rotterdam naar Europoort, van Huil naar York en terug en van Europoort op zondagmorgen naar Rot terdam of Den Haag. Wenen Zaterdag 13 november vertrekken wij voor een acht daagse touringcarreis naar Wenen. Het verblijf is in het driesterren hotel Wien West in het Wienerwald. alle kamers met douche en toilet. Heen- en terugreis duren twee dagen, onderweg wordt overnacht. Op het pro gramma staan aantrekkelijke excursies. Ook is er gele genheid om te winkelen. De prijs: 525,- p p. op basis van een tweepersoonskamer en volpension. Inbegrepen: de overnachtingen op de heen- en terugreis, excursies. Min. aantal deelnemers 40. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur: van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 en 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde uren ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9