iezuinigingen centraal bij emiddeling informateur Kohl en Mitterrand: Meer militaire samenwerking Nederland vestigt aandacht op dreigende massamoord im Kok: verkorting irbeidsti jd per 1 januari a Kabinet beslist dinsdag over belastingverhoging CDA luidt Van Agt uit Britten vrezen meer IRA-terreur 'A 6HNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 OCTOBER 1982 PAGINA 7 ak LOUW BLIJFT ZICH VERZETTEN ad van State wil gaswinning addenzee toestaan (Van onze parlementaire redactie) u /jEN HAAG Er dreigen problemen te ontstaan rond tvor&winning door de maatschappij Petroland in de Wad- 'erufaiiee. De Raad van State heeft het huidige intertim-ka- ren fcet namelijk geadviseerd om de firma Petroland toe te hij: un gas te winnen op de lokatie Zuidwal tussen Vlie- /ïehnd en de Afsluitdijk. vlei» advies van de Raad gaat in tegen de beleidslijn die de de gLenvolgende kabinetten sinds het kabinet Den Uyl eze Ibben gevolgd: géén gaswinning door Petroland. Minis- faitr Terlouw (Economische Zaken) wil nu van het kabinet gen estemming het advies van de Raad van State naast zich ere Iter te leggen. Dit is zeer ongebruikelijk. Terlouw zou de iet «k nog voor het einde van zijn ministerschap willen re- ner Men. Ombudsman nu zelf in de problemen DEN HAAG Directeur Horre- vorts van de Nationale Ombuds man is sinds 13 oktober op non-ac tief. Ambtenaren van het ministe rie van binnenlandse zaken stellen een onderzoek in naar de oorzaken van het conflict, dat hiertoe geleid heeft. Volgens een verklaring van de Na tionale Ombudsman is „er sprake van een permanente ontwrichting van de werkrelaties binnen het bu reau van de Nationale Ombudsman ten gevolge van de wijze waarop de directeur van het bureau in de af gelopen periode zakelijk heeft ge functioneerd". Canada weigert Nederlandse oorlogsmisdadiger uit te leveren AMSTERDAM De tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde, maar naar het buitenland gevluchte oor logsmisdadiger Jaap L. verblijft al jarenlang in Canada, maar zal door dat land niet worden uitgeleverd. Canada stelt dat het hiervoor juridisch geen mogelijkheden ziet. Dit heeft mr P. Brilman, landelijk officier van justitie be last met opsporing van oorlogsmisdadigers gistermiddag bekend gemaakt. De 63-jarige L. werd in 1948 door de bij zondere strafkamer in Assen tot levenslang veroordeeld. Hij werd ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij het doodschieten van een Duitse deserteur en een Neder landse verzetsman. L. gaf zichzelf op 18 april 1945 in Ro den aan, maar vluchtte in de meidagen uit het kamp Westerbork waar hij was gedetineerd. Via Zuid-Amerika ontkwam hij naar Canada. Sinds 1963 is hij wetenschap pelijk medewerker in Vancouver. Broer Sadat in opspraak KAIRO Het parket te Kairo heeft een verzoek ingediend om het bezit van Esmat Sadat (een broer van de vermoorde president), van zijn vier vrouwen en zijn vijftien kinderen in beslag te nemen. Het gezin zou zich hebben verrijkt, politiek corrupt zijn en zwarte handel hebben bedreven. Het bezit van de Sadats wordt op vele miljoenen guldens geschat. Esmat Sa dat heeft al langere tijd een slechte naam in Egypte. President Sadat was tijdens zijn leven zo ontstemd over de handelwijze van zijn broer, dat hij hem het reizen in het buitenland ver bood en de laatste drie jaar van zijn leven niet meer heeft willen zien. Pf jANZIENLIJKE VERTRAGING VERWACHT IN KABINETSFORMATIE )7ksu (Van onze I parlementaire redactie) pN HAAG Informa- fir Scholten heeft giste- een poging gedaan, als niddelaar op te treden ake de meningsver- faillen tussen de fractie- liders Lubbers (CDA) en ijpels (VVD) over het ontwerp-regeerakkoord Nadat de fractieleiders in een gesprek onder vier ogen de belangrijkste ge schillen tussen beide par tijen niet hadden kunnen overbruggen, deed Schol ten een aantal compromis voorstellen. Vanmorgen zouden Lubbers en Nijpels hierover hun mening te kennen gegeven. Maan dag worden de onderhan delingen in ieder geval voortgezet. ben vooral betrekking op het bezuinigingsbeleid dat in 1983 moet worden gevoerd. De ove rige meningsverschillen tussen CDA en VVD (onder meer be treffende het mediabeleid) zijn gisteren nog niet aan de orde geweest. Over de verdeling van de ministersposten zal pas worden gepraat als de partijen het eens zijn over het regeer akkoord. In kringen rond de informa teur wordt inmiddels rekening gehouden met een „aanzienlij ke vertraging" in de kabinets formatie. Volgens de woord voerder van de informateur zou het een wonder zijn als alle geschilpunten op het ge bied van het regeerakkoord aanstaande donderdag zouden zijn opgelost. Topambtenaar Le Blanc wil 25 miljard snoeien VARSSEVELD „De komende vier jaar zullen we minstens 25 tot 30 mil jard gulden moeten gaan bezuinigen willen we nog grotere ellende voorko men". Aldus dr. L. Le Blanc, directeur-generaal van de rijksbegroting gis teren tijdens een lunch- bijeenkomst voor zakenlie den in het Gelderse Vars- seveld. „Een adempauze zoals nu wordt voorgesteld in het concept-regeerak koord", zo zei hij, "leidt tot niets dan alleen een ver dere verslechtering van de financieel-economische si tuatie. Politiek gezien is zoiets misschien wel be grijpelijk, maar het kan niet. dit 'ervolg van de voorpagina) ^N HAAG FNV- •rzitter Kok maakte iteren tijdens het over- i-exög tüssen werkgevers en insWerknemers nog eens dui- gelijk dat de vakbeweging l^4eds op 1 januari aan- jaande wil beginnen met Jbeidstijd verkorting, t ndjnde de enige manier om ngTezenlijk iets aan de be- en trijding van de werkloos- 11 sceid te doen. )is zelfs een bereidheid om prijscompensatie van 31 de cember aanstaande, hoewel die contractueel vastligt, daarvoor geheel of gedeeltelijk in te le veren als de overheid tenmin ste via belastingen en premies de koopkracht niet te zeer aanvreet. Maar dat aanbod kon Van Veen niet vermurwen. Hij wekte daarmee de indruk, dat de prijscompensatie van 31 de cember een vast gegeven is. Tenzij uiteraard er uit cao-on derhandelingen iets anders rolt. De vakbonden willen nu immers decentraal afdwingen wat centraal niet te bereiken was. „Ik ben op grond van sig nalen die ik doorkrijg niet pes simistisch over de kansen", zei Kok. Van der Meulen sprak de vrees uit, dat het CNV-plan voor de werkgelegenheid - vrijwel de hele prijscompensa tie inleyeren voor meer banen en voor versterking van het bedrijfsleven - nu wel van de baan is al zullen delen ervan een rol blijven spelen bij de cao-onderhandelingen. De si tuatie is nu zo, dat de voorzit ters van de centrale organisa ties hun achterbannen gaan rapporteren over het gesprek van gisteren en informeel on derling contact zullen opne men als er wellicht toch nog lichtpuntjes ontstaan. SS' N ederland moet uidafrikaan itwijzen" idies&HANNESBURG De nni^orzitter van het Internatio- n, zfle Pers Instituut, de Neder- Pot Under Max Snijders, gaat de atisdgering in Den Haag voor- ;n \fllen de persattaché van de i d^iidafrikaanse ambassade in Ten Haag uit te wijzen. Die )gis<iaatregel zou een vergelding ig.pn voor het uitwijzen, zonder in jgaaf van reden, van de Ne- lf zerlandse journalist Gerard lighfcobs uit Zuid-Afrika. Snij- iet frs zei dit gisteren in Johan- vpburg aan het eind van een -ext)eert^aa6s bezoek aan Zuid-A- loeifika, ter gelegenheid van het irroiM-jarig bestaan van de Zuid- nrikaanse nationale dagbladu- echfe- Nedt ;nop|fieuwe subsidie oph}oor tuinders den> st HEN HAAG Tuinders die het kader van de energiebe- RO^aring een deel van hun kas- tn willen afbreken, kunnen Bnaf maandag 1 november tn aanvraag indienen om een (lanciele vergoeding, et ministerie van landbouw i visserij heeft dit gisteren la- n weten. Voor elke vierkan- meter kas-oppervlak die ordt gesloopt, betaalt de 'erheid twaalf gulden uit. oorwaarden zijn dat er hoog- t 1500 vierkante meter tegen grond gaat en dat het te slo- tn deel niet meer dan vijftien tocent van het totale bedrijf i 0VJtmaakt. Aanvragen moeten trenorden ingediend bij de dis- bezj'ctsbureaus van de stichting mit uitvoering van landbouw- rmujaatregelen. tanlimerikanen in Polen loelwit vandalisme iet n WARSCHAU De Ameri- ït Ipanse ambassade in War- n dOhau heeft de Poolse regering nieifcvraagd om een betere be- rasslherming van de diplomaten eiga van Amerikaanse eigen- geccbmmen. Eerder deze week rp-aljn auto's van Amerikanen >unthet verf beklad, werden de id linden doorgesneden en Ame- daakaanse handelskantoren be- stetflad met hakenkruizen en de t, dmers PLO. Eerder verklaar den» regeringswoordvoerder itie«rzy Urban, dat de anti-Ame- ls vjkaanse gevoelens in het land t poplopen omdat Polen te lijden vieft onder de gevolgen van nenje Amerikaanse handelssanc- gt, fes. Ook andere westerse ver tegenwoordigingen hebben te JIZBden van vandalisme. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het demissionaire kabinet van CDA en D'66 zal aanstaande dinsdagmiddag een beslissing ne men over het al dan niet doorgaan van een belasting verhoging per 1 januari volgend jaar. Het gaat hierbij vooral om de vraag, of bij de berekening van de belastingen een inflatiecorrectie van 100 procent of minder moet worden toegepast en om de vraag of de tijdelijke belastingverho ging ten behoeve van de werkgelegenheid (de zogeheten solida- riteitsheffing) al dan niet moet doorgaan. In feite ligt het niet op de weg van een demissionair kabinet, dergelijke ingrijpende beslissingen te nemen. Het probleem doet zich echter voor, dat de belasting- en premietabellen voor 1983 volgende week dinsdag al gedrukt moeten worden. Daarbij komt ook nog de moeilijkheid dat de fractieleiders Lubbers (CDA) en Nijpels (VVD) het in de onderhandelingen over het nieuwe regeerakkoord nog niet eens zijn over de toepassing van de inflatiecorrectie en het doorgaan van de solidariteitsheffing. „Het kabinet bevindt zich wat deze zaken betreft in een tamelijk absurde, of liever gezegd surrealistische situatie", zo zei premier Van Agt gisteren na afloop van het kabinetsberaad. „Als CDA en VVD in de onderhandelingen nog tijdig tot overeenstemming komen, acht het kabinet het tot zijn plicht, alles te doen ter voorbereiding van het beleid dat het nieuwe kabinet wil gaan voeren. Als er vóór dinsdag geen overeenstemming is bereikt, worden wij teruggeworpen op onze eigen verantwoordelijkheid. Dan zullen wij zelf een besluit nemen, nadat dinsdagmidag een Kamerdebat over deze zaak is gehouden". In veel Zuidoostspaanse steden heeft de watersnood van de voorbije dagen grote schade aangericht. In Elche, in de provincie Alicante, vertoont het wegdek enorme gaten en scheuren. Overstromingen Spanje eisen zeker 40 doden MADRID De overstromin gen die sinds enkele dagen het zuidoosten van Spanje teiste ren, hebben inmiddels al aan 40 mensen het leven gekost. Het openbare leven in het rampgebied is nog volkomen ontregeld. De slachtoffers zijn voorname lijk oudere mensen, die niet op tijd uit hun huis hebben kun nen vlchten of die hun woning niet wilden verlaten, toen hel water begon te stijgen. Op sommige plaatsen staat het water nog steeds hoog in de straten. Per helikopter worden dekens, voedsel en warme kle ren naar het gebied gebracht. Koning Juan Carlos en zijn vrouw, koningin Sofia, hebben gisteren het rampgebied be zocht. Voor zover gisteren bij de Alarmcentrale van de ANWB bekend was, zijn geen Neder landers in Spanje in ernstige problemen geraakt. BONN Bondskanselier Helmut Kohl en de Fran se president Mitterrand hebben aan het slot van hun tweedaagse ontmoe ting in Bonn verklaard, dat beide landen de on derlinge militair-politieke samenwerking gaan ver sterken. Mitterrand en Kohl besloten dat hun landen voortaan elk half jaar op ministersniveau overleg zullen voeren over het veiligheidsbeleid en de defensie. Het is voor het eerst dat Parijs met Bonn gaat overleggen over die aspecten van de Franse defensiepolitiek, die gevolgen hebben voor de Westduitse veiligheid. Mitter rand zei dat hij met Kohl had gesproken over de nieuwe ge neratie Franse tactische kern wapens voor de middellange afstand, die in de jaren '90 operationeel zullen worden. Kohl en Mitterrand ontkenden echter met nadruk, dat er een nucleaire as Bonn-Parijs in de maak zou zijn, die op den duur een alternatief voor de Ameri kaanse nucleaire bescherming zou kunnen worden. Minder overeenstemming be stond er inzake de economi sche politiek. Over deze „moeilijke kwesties" zal nog uitvoerig gesproken worden. Wel zijn Parijs en Bonn het er over eens dat absolute voor rang moet worden gegeven aan de bestrijding van de werkloosheid. Ziekte verraadt diefstal UTRECHT De chef van acht parkeergarages van het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne heeft bekend de afgelopen drie jaar onge veer honderdduizend gulden aan parkeergeld te hebben verduisterd. De politie heeft de man, de 56-jarige E. van der Z. uit IJsselstein, eerder deze week gearresteerd. De arrestatie kwam nadat het beheerkantoor van Hoog Ca tharijne had vastgesteld dat de opbrengst van de parkeergara ges plotseling veel hoger was toen Van der Z. enige tijd ge leden wegens ziekte niet op kantoor was. Nader onderzoek wees uit dat de man vanaf 1979 met grote regelmaat be dragen uit de kas had ont vreemd, zonder dat dit ooit was opgemerkt. Het geld. dat hij gespaard had, is inmiddels teruggegeven, zo heeft de Utrechtse politie meegedeeld. Vreemd vlees MAINZ Sinds 1980 is er zeker anderhalf miljoen kilogram ezel-, muilezel-, paarde-, kangoeroe-, anti lope- en schapevlees in West-Duitsland ingevoerd en verkocht als wild-, rund- en varkensvlees. Het vlees werd goedge keurd door de veterinaire dienst in Trier. De recht bank in Mainz heeft giste ren tegen acht van de vijf tien betrokkenen, onder wie twee dierenartsen, een arrestatiebevel uitgevaar digd. Met de vleeshandel is zeker zes miljoen mark verdiend. Van enkele soorten vlees kon nog niet worden gezegd van welk dier het afkomstig is. Ge dacht werd eerst aan vlees van olifanten, neushoorns, zebra's of wrattenzwijen, maar nu denkt men dat het om robbenvlees gaat. De zaak kwam aan het rollen toen in een vries- ruimte gedeeltelijk verrot vlees werd aangetroffen. NEW YORK De Nederlandse VN-ambassadeur Hugo Scheltema heeft gisteren opzien gebaard, door tijdens een zitting van een VN-commissie voor sociale zaken de aandacht te vestigen op de dreigende massa moord op 5.000 Indiaanse boeren in Guatemala. Hij kreeg het hierdoor aan de stok met de afgevaardigde van Guatemala, die de beschuldigingen tegensprak. In middels is vanuit het Middenamerikaanse land gemeld, dat als gevolg van grote internationale druk het directe gevaar voor de boeren is geweken. Eerder deze week werd bekend, dat 5.000 leden van een India nenstam zouden worden vermoord, als zij zich niet aan het rege ringsleger zouden overgeven. Bovendien moesten zij belastende verklaringen afleggen over het verzet, dat hen voortdurend zou onderdrukken en uitbuiten. De boeren hadden 48 uur de tijd ge kregen om aan de wensen van het leger te voldoen. Volgens talrijke hulporganisaties sympathiseren de boeren ech ter met het verzet tegen het schrikbewind van generaal Efrain Rios Mont. Zij zijn bijna voortdurend op de vlucht voor de rege- ringspolitiek van de verbrande aarde. Volgens Amnesty International hebben regeringstroepen alleen al tussen april en juli van dit jaar meer dan 2.600 Indianen op beestachtige wijze vermoord. Tijdens grote acties wórden hele dorpen met de grond gelijk gemaakt; de mannen onthoofd, de vrouwen verkracht en de kinderen worden met het hoofd tegen de grond geslagen totdat ze dood zijn. Volgens waarnemers in Guatemala is momenteel, als gevolg van grote buitenlandse druk, het directe levensgevaar voor de 5.000 boeren geweken. Het leger zou de voorgenomen militaire actie hebben omgesmeed in een hulpactie. De bedreigde Indianen, voornamelijk kleine boeren, hebben voedsel, kleding en medica menten ontvangen. Daarbij zijn ze geregistreerd en in bepaalde dorpen opgesloten, die als een soort concentratiekampen worden bewaakt. Toen VN-ambassadeur Scheltema, mede op aandringen van Amnesty International, deze zaak in de VN aan de orde stelde, was hij nog niet van de jongste ontwikkelingen op de hoogte. Hij riep andere landen op. zich direct met het lot van de Indianen bezig te houden. Volgens de afgevaardigde van Guatemala was de interventie van Scheltema „buiten de orde" en diende de commissie verder te spreken over jongeren, bejaarden en invaliden. Verder, zo verklaarde hij, waren de gegevens van Scheltema „volkomen onjuist". Zo zouden de Indiaanse boeren, ondanks onderdruk king door het verzet, juist met duizenden naar een plaats zijn gekomen, waar het leger voor hen kan zorgen. De Braziliaanse voorzitter van de sociale commissie stelde voor dat Nederland de beschuldiging ter sprake brengt in de commis sie voor de rechten van de mens. Scheltema zei zich bij dit voor stel neer te leggen, en hij nodigde de andere delegaties uit de kwestie met hem te bespreken. Waarschijnlijk zal de zaak vol gende week opnieuw aan de orde komen. Libanon hervat contact met Egypte ROME De Libanese presi dent Gemayel heeft gisteren in Rome een onverwacht on derhoud gehad met de Egypti sche minister van buitenlandse zaken Kamal Hassan Ali. Het was het eerste contact tussen Egypte en een ander Arabisch land na de ondertekening van de akkoorden van Camp Da vid. Het onderhoud tussen Ali en Gemayel duurde een half uur en er zouden geen politie ke kwesties behandeld zijn. De Egyptische minister condoleer de Gemayel met de geweldda dige dood van zijn broer en voorganger als president en wenste hem als opvolger ge luk. Beiden zouden van hun belangstelling in een vreedza me regeling van het conflict in het Midden-Oosten blijk heb ben gegeven. DEN HAAG Het CDA zal volgende week zaterdagmid dag massaal afscheid nemen van Dries van Agt als politiek leider. Dat zal gebeuren tijdens een receptie die het CDA-par- tijbestuur Van Agt en zijn vrouw Eugenie aanbiedt in het RAI-congrescentrum te Am sterdam. Voorafgaande aan deze recep tie zal in de RAI een vergade ring van de CDA-partijraad worden gehouden over de ac tuele politieke ontwikkelin gen. Volgens het partijblad CDActueel zal het echtpaar Van Agt ook tijdens deze ver gadering al „officieel dank worden gebracht voor al dat gene wat in de afgelopen jaren is bijgedragen aan de bloei van de partij". Het partijbestuur laat in het blad verder weten, dat het af scheid van Van Agt als voorr man van het CDA „niet onop gemerkt voorbij mag gaan Het bestuur roept dan ook alle CDA'ers op om naar de recep tie toe te komen. (Van onze correspondent Roger Simons) BELFAST Britse functionarissen hebben gisteren lucht gegeven aan hun vrees, dat het succes van de po litieke vleugel Sinn Fein van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) bij de verkiezingen in Noord-Ierland de terreurcampagne van de IRA zal aanmoedigen. Londen voelt zich ernstig geschokt door de Sinn Fein-overwir>- ning, die bezwaarlijk anders uitgelegd kunnen worden dan als populaire goedkeuringen van de gewelddadige IRA-acties tegeri de Britten. Ruim tien procent van de Noordierse katholieken heeft duidelijk gemaakt, dat zij de Britse aanwezigheid op hun grondgebied beu zijn. Met een „doe maar rustig voort, jongens hebben deze kiezers de IRA-mannen goedkeurend op hun schouders geklopt en tegelijkertijd de positie van de Britse troe pen in de katholieke wijken van Belfast en Londonderry prak tisch onhoudbaar gemaakt. In Londen wordt momenteel naarstig gezocht naar nieuwe mo gelijkheden om de problemen rond het bestuur over Ulster op te lossen. Of de huidige minister voor Noord-Ierland, Prior, daar aan nog zal meewerken wordt betwijfeld. Waarnemers houden er sterk rekening mee dat premier Thatcher hem, na het voor haar ongunstige resultaat van de verkiezingen, niet langer in haar kabinet of als minister in Belfast zal laten rondlopen. Splinternieuwe kantoorruimte vanaf 80 m2 in de voortuin van Leiden. Eindelijk Is er voor u een mogelijkheid splinternieuwe kantoorruimte te huren in de grootte die u wenst, en direkt te betrekken. Huurprijzen vanaf f 15 000,- per jaar exd. B.T.W. (is 80 m2). Het kantoorgebouw ligt aan de rand van Leiden. Bij het bekende overdekte shopping centre „Winkelhor. Twinbg minuten van de grote steden en Schiphol. Belangstelling? Stuur een 'ilè'lj,!

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7