Ook Nederland heeft belang bij versterking zigeunercultuur Hl Akkoord tussen CDA en WD mist echte daadkracht buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinne: buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinne; Hoe ver is Hitiers geest nog weg? LUBBERS TREKT AL WEER NAAR LINKS Politiek Partij Parlement! BINNENLAND lodse courant zaterdag 23 oktober 1982 pagina 6 j]\f ;rl MIS Hoe broos kunnen 's mensen voorspellingen toch zijn. Ge voed met een overdosis aan zelfverzekerdheid menen wij soms over profetische gaven te beschikken die ons in staat stellen bepaalde toekomstige ontwikkelingen haarscherp uit te tekenen. Neem nou dat ver meende premierschap van Van Agt. Zo er iets zeker leek, dan was het wel dat Dries van Agt mi nister-president zou worden van het komende CDA-VVD- kabinet. De Nederlandse me dia zagen dat al helemaal voor zich: Dekselse Dries, die met opgeheven hoofd het kabinet van Agt IV aan het volk zou presenteren. Mis. Vorige week viel dat toekomstbeeld finaal in duigen. Ander voorbeeld. Profeteer den wij enige weken terug in deze kolommen nog, dat de nieuwe regeringsploeg op vrij dag 29 oktober op de trappen van paleis Huis ten Bosch zou aantreden („later wordt het zeker niet, eerder eerder". woordspeelden wij toen), thans moeten we, gedreven door de grillige ontwikkelingen aan het formatiefront, toegeven dat het wel wat later zal wor den dan 29 oktober. Het beoogde kabinet-Lubbers zal, eis en wedervraag dienen de. begin november zijn intre de doen, zo luidt nu de ver- Wachting. (De oude bijnaam van deze maand. Slachtmaand, is overigens tekenend voor het bezuinigingsbeleid dat het ver bond van CDA en VVD denkt te gaan voeren, maar dit terzij de). We zijn dus te optimistisch ge weest en niet alleen wij. De alom verwachte gretigheid waarmee de huwelijkspartners CDA en VVD elkaar in de ar men zouden vliegen is voorlo pig achterwege gebleven. In plaats daarvan verloren de aanstaanden zich in gekibbel over de huwelijkse voorwaar den, een bezigheid waar zeker nog wel een aantal dagen mee zal heengaan. TENZIJ „Ja, mensen, er moet nog aar dig wat ge-mitst en ge-tenzijd worden" baste Gijs van der Wiel, de robuuste chef van de Rijksvoorlich tingsdienst, spreekbuis van de informa teur, donderdagmiddag tegen over de verzamelde pers. Even tevoren hadden de fracties van CDA en VVD hun oordeel gegeven over het ontwerp-re- geerakkoord dat de fractielei ders Lubbers en Nijpels onder leiding van informateur Schol ten hadden opgesteld. De vraag waar de fracties een antwoord op moesten geven, was eenvoudig geweest: vindt u dat dit regeerakkoord een goede basis is voor een kabinet van CDA en VVD? De antwoorden bleken minder eenvoudig. De VVD-fractie zei: „Ja. mits..." en de CDA- fractie kwam, geheel in Lub- bersiaanse stijl, met de vondst „Nog niet, tenzij...op de prop pen. Kortom: terug naar de onderhandelingstafel.' Zinnetje invoegen, zinnetje schrappen, nog een cijfertje hier, nog een komma 'tje daar, een verduide lijking z i verandering Opmerkelijk is trouwens dat de kernwapenparagraaf uit het ontwerp-regeerakkoord geen enkel punt van discussie meer vormt. Het lijkt wel ot het vraagstuk rond de plaat sing van kruisraketten is gere duceerd tot een probleempje over het plaatsen van een nieuwe gaskachel in het Cats- huis. De grote problemen voor het toekomstige huishouden van Lubbers en Nijpels betref fen uitsluitend nog vragen als deze: of de chauffeur vier, vijf of zes procent in salaris ach teruit moet, of en zo ja wan neer de tuinman moet worden ontslagen, van wiens spaar bankboekje de uitzet zal wor den betaald en wie de televisie mag bedienen. Zijn deze moeilijkheden opge lost, dan nodigt het aanstaande paar een aantal mensen uit voor een gezellige stoelendans: de dans om de ministerszetels. Dat zal wel een paar dagen duren, maar de beloning voor de winnaars is groot: zij mogen op bezoek bij de koningin. De datum voor deze visite staat nog niet vast, maar dat het niet meer in deze maand ge beurt, durven we wel te schrij ven, hoewel de twijfel ons nu alweer bevangt. Laten we het daarom veiligheidshalve maar houden op „begin november, tenzij... MAAN Terwijl de kabinetsformatie zich voortsleept, vergadert de Tweede Kamer rustig door. Een breed scala aan onderwer pen passeerde de afgelopen week de revue, maar één daarvan krijgt nu alvast de prijs voor het merkwaardigste debat van de maand. In dit de bat begaf de Kamer zich let terlijk in hoger sferen, want men móest zich uitspreken over een internationale over eenkomst „tot regeling van ac tiviteiten van staten op de maan en andere hemellicha- Asjeblieft. Activiteiten van staten in het heelal. En daar moet het Nederlandse parle ment een oordeel over geven, uitgerekend nu onze nationale, in de Verenigde Staten opge leide astronaut Wubbo Ockels uit Groningen zojuist te horen heeft gekregen dat-ie nog een paar jaartjes moet wachten eer hij de ruimte in mag. Het internationale verdrag be vat een aantal bepalingen over wat wij als aardbewoners wel en niet op de planeten om ons heen mogen uitspoken. Zo zijn bijvoorbeeld militaire activi teiten op de maan verboden. De minister die dit verdrag in de Kamer moest verdedigen was Dries van Agt, in zijn hoe danigheid als demissionair mi nister van Buitenlandse Za ken. Fijntjes herinnerde PvdA- spreker Klaas de Vries de mi nister eraan, hoe hij ooit eens in relativerende termen over Nederland heeft gesproken. „Nederland is maar een klein landje in een grote wereld, in een groot heelal", zei Van Agt een paar jaar geleden. Maar nu zou, onder zijn verantwoorde lijkheid nota bene, blijken hoe dat kleine landje toch groot kan zijn. Want als een van de eerste sta ten ter wereld keuren wij het maanverdrag goed. Hoewel, niet alle fracties konden zich met de overeenkomst vereni gen. De SGP stemde tegen, omdat zij van mening is dat er geen enkele aardse activiteit op de maan en op andere pla neten mag plaatsvinden. „De maan is ons alleen gegeven voor het licht des nachts", vond SGP-woordvoerder Van Rossum. BIECHT Aan het slot van het debatje, waarin Van Agt waarschijnlijk voor de laatste maal als minis ter in de Kamer optrad (een veronderstelling die hij zelf uitte), ging de demissionaire bewindsman nog even bij de Kamer te biecht. Hij bood zijn verontschuldigingen aan voor het feit dat hij in het verleden weieens heeft laten merken, een hekel te hebben aan con frontaties met de Kamer. „Ik vertoef daar niet graag" is een veelgeciteerde uitspraak Van Agt over zijn visie t Tweede Kamer. Die indruk moest nu eens weggenomen wo vond Van Agt. En teru^ keerd uit de hoge sferen het maanverdrag zei hij: een literair moment heb\ wel eens een minder vlei\ woord gesproken ove van zaken, soms, in deze mer. Ik meen dat het fai\ daaraan nu toe te voegen ik meer goede dan andere inneringen heb aan werk dat ik in de Kamer mogen doen". We zijn benieuwd of binnenkort als Kamerlid nog zullen aantreffe spreekgestoelte der tegenwoordigers, tegenoveik regeringstafel. Elf jaar lanM Van Agt in de Kamer i tend als minister opgetre<f Het zou goed voor hem een debat ook eens v. dere kant te bekijken, kans mag hij niet voorbij laten gaan. DICK VAN RIETSCHOl\ AMSTERDAM De inte gratie in de Nederlandse samenleving van de zes honderd buitenlandse zi geuners, die sinds 1977 in acht kleinere plaatsen en in Utrecht een vaste ver blijfplaats hebben, ver loopt niet erg succesvol. De groepen raken zelfs geïsoleerd in ons land. De kinderen krijgen de Ne derlandse taal niet onder de knie omdat ze steeds vaker van school verzui men en de ouders kunnen niet met Nederlandse zi geuners in contact komen omdat zij een verschillend dialect van de zigeuner taal Romanes spreken. Bovendien wordt de no- madencultuur ernstig be dreigd door het verblijven op een vaste plaats. Van uit cultuur-historisch oog punt moet alles op alles gezet worden om de eigen taal en gebruiken van de zigeuners in Nederland te bewaren. Dit betoogden gisteren Peerke Bos, onderwijzer voor zigeu nerkinderen en Paul Ofner contactambtenaar, op een sym posium in Amsterdam over de positie van nomadisch levende mensen. De bijeenkomst was belegd door het Lau Mazirel- fonds, dat zich voor deze men sen inzet. Overlevering Moeilijke omstandigheden zijn bij uitstek een vruchtbare bo dem voor de instandhouding van de eigen cultuur. Sinds de zeshonderd buitenlandse zi geuners hun tfekkersbestaan hebben verwisseld voor een geregeld leven in een vaste verblijfplaats, zijn er echter geen omstandigheden meer waarin zij noodgedwongen op èlkaar zijn aangewezen. Het Overdragen van de eigen cul tuur, zoals zigeuners van ouds her pleegden te doen door mondelinge overlevering van sprookjes, verhalen, familiege schiedenissen en liederen, be hoort dan ook vrijwel tot het W"M f il g: 1« rj :.rp 'M 3?' mm m LS» 2a» TrT'lï. m S mm «il 58 -TUB Kiezen tussen een leven in een woonwagen of in een flatje, betekent momenteel voor zigeuners die in Nederland verblijven, de keuze tussen behoud of verlies van de typische zigeunertaal- en -cul tuur. 'verleden. In de huidige situa tie leggen de invloeden van buitenaf steeds meer druk op de oude culturele waarden: door middel van televisie en radio en dergelijke ontdekken de zigeuners wat er in de sa menleving te koop is aan ver tier. Daar komt nog bij dat zij hier als cultuurdragers ook de enige „opslagplaatsen" van de zigeunercultuur zijn. Wanneer bijvoorbeeld een Turks kind in Nederland niet meer gecon fronteerd zou worden met de Turkse cultuur, zou dat geen bedreiging vormen voor het voortbestaan van de Turkse cultuur. Het achterland Tur kije bestaat nog en de gehele cultuur is al geregistreerd. Maar in het geval van de zi geuners bestaat er geen ach terland, geen thuisland. Het bewaren van de zigeuner cultuur, is volgens Bos en Of ner tenslotte ook noodzakelijk, om voor het toekomstige on derwijs van nieuwe generaties zigeuners, te kunnen putten uit hun eigen culturele materi aal. Zigeuner-nationalisme Het pleidooi dat Bos en Ofner vervolgens hielden voor de wijze waarop de zigeunercul tuur bewaard zou moet wor den, zou ook kunnen gelden voor voor de culturele achter gronden van andere minder heden in ons land. Zigeunerkinderen hebben een ander verleden en zullen waarschijnlijk nooit Neder landse Nederlanders worden, aldus Bos en Ofner. Ze leven in feite in een bi-culturele si tuatie: aan de ene kant thuis, aan de andere kant op school. De afstand tussen deze twee werelden is echter te over bruggen door de kinderen on derwijs te geven in hun eigen taal. In dit verband wijzen de schrijvers op landen als Hon garije en Joegoslavië, waar het zigeuner-nationalisme juist wordt gestimuleerd. Vrij ver taald, wordt er in die landen van uitgegaan dat hoe meer de zigeuners zich met hun cultu rele achtergrond kunnen ver eenzelvigen, hoe beter ze zich zullen Voelen, hoe minder ver loren zij zich in de vreemde samenleving zullen voelen. Onderwijs in de eigen taal kan dus het zelf-respect verhogen, omdat het de erkenning in houdt van de waarde van de eigen cultuur. Waarschijnlijk kan het ook voorkomen, dat het schoolverzuim nog verder oploopt. Scholing is noodzake lijk omdat de zigeunerkinde ren anders de kans lopen hal- vabeten te worden. Dat wil zeggen, dat ze in de situatie ge raken dat ze zowel hun moe dertaal Romanes als de Neder landse taal slechts half beheer- Overigens wijzen Bos en Of ner erop. dat de ouders van de zigeunerkinderen momenteel niets voelen voor onderwijs in de eigen taal voor hun kinde ren. Volgens de deskundigen weten de ouders, van wie de meesten analfabeet zijn, echter niet dat de zigeunercultuur op het spel staat. Sprookjes Voor het bewaren van de zi geunercultuur mag het vol gens Bos en Ofner niet alleen aankomen op onderwijs voor de zigeuners in de eigen taal. Nederlanders en zigeuners moeten ook meer begrip voor elkaar krijgen, elkaar leren kennen, aanvaarden en waar deren en zich openstellen voor eikaars cultuur of elementen daarvan. Om dat te bewerk stelligen, moet de leerlingen van alle Nederlandse scholen kennis maken met elementen uit de zigeunercultuur, zoals gewoonten, liedjes, verhalen, sprookjes, persoonlijke ge schiedenissen, typische gebrui ken en taal. Getalsmatig zijn de zigeuners in Nederland nauwelijks van belang. Naar schatting verblij ven er 1500 zigeuners in Ne derland, van wie de helft de Nederlandse nationaliteit be zit. Van de overigen hebben vijfhonderd een verblijfsver gunning. Hun aantal mag klein zijn, maar gevoelsmatig roept hun aanwezigheid tel kens veel emotionele reacties op bij de Nederlandse burger. Gezien de negatieve aard van die emoties, achten Bos en Of ner het van groot belang dat Nederlanders en zigeuners el kaar middels dit onderwijs le ren aanvaarden. Organisatie Zigeuners zouden een goede eigen organisatie moeten heb ben die voor hun rechten kan opkomen. Er is echter niet veel hoop dat zigeuners het met elkaar eens zullen kunnen worden. Zij hebben weliswaar een aantal bindende factoren, maar als het erop aan komt, is de familie de grens van hun sociale ordening. De wereld is voor hun een dorp, maar va ker is hun wagen hun wereld. Aldus betoogde de heer N. Bo- gaart, directeur van het Tro penmuseum in Amsterdam gisteren op het symposium. Mr. E. Vierdag, voorzitter van de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie, ze; op het symposium dat een inter nationale conventie de status van nomadisch levende men sen apart zou moeten regelen. Daarbij zou nadrukkelijk gere geld moeten worden dat de zi geuners kunnen blijven rond trekken. „De bureaucratische bemoeienis die een internatio nale regeling betekent, zal voor de zigeuners waarschijn lijk even moeilijk aanvaard baar zijn als de verplichtingen dat zijn voor de betrokken sta ten. Maar men moet ergens beginnen", aldus mr. Vierdag. DEN HAAG Met veel ge heimzinnigheid omgeven ko men in ons land extreem rechtse groeperingen als de Vikingjeugd bijeen, zoals kort geleden nog in Utrecht. Ultra rechtse partijen proberen voet aan de grond te krijgen. Anti semitische uitingen klinken luider op dan ooit en lijken ook toe te nemen in aantal. Vreemdelingenhaat wordt openlijk uitgedragen. Het na zisme, het nationaal socialis me, steekt de kop op in Duits land, in Nederland, in Oosten rijk en in België. In enkele landen van dit rijtje is het zelfs nooit weg geweest en komt het alleen maar sterker op. Er wordt gepraat over een econo mische crisis waarin we leven, bijna gelijk aan die waarin het nationaal socialisme kon opko men tussen vijftig en veertig jaar geleden. Een vergelijking met die tijd dringt zich on weerstaanbaar op. Kan het nieuwe nazisme door de crisis nu de overhand krijgen? Hoe sterk is het? Voorzover bekend is in Neder land nooit een onderzoek ge daan om op die laatste vraag een antwoord te krijgen. In Duitsland wel, door het SI- NUS-Institut in Heidelberg. De resultaten zijn neergelegd in een studie, die ook als poc ket verscheen bij de Rowohlt Taschenbuch Verlag in Ham burg. De titel: „Wir sollten wieder einen Führer haben", spreekt reeds boekdelen, te meer als men bedenkt dat dat de schrijnende uitslag van de studie is. Vijf miljoen Duitsers zeggen dat, durven ervoor uit te komen. Degenen die het denken maar niet zeggen zijn in aantal misschien nog groter. Dertien procent van de Duitse kiezers heeft een rechts-extre- mistische kijk op de wereld. Weliswaar blijkt uit de studie dat een groot gedeelte van die dertien procent uit ouderen bestaat en dat de leeftijdsgroe pen onder de veertig voor het merendeel resistent zijn tegen de rechts-extreme ideologie, zodat er op het eerste gezicht geen gevaar lijkt te duchten, het beeld wordt anders als men kijkt naar de redenen Oorlogsgeneratie De onderzoekers: „Dat lijkt geen slecht perspectief voor onze democratie. We mogen rekenen op een langzaam maar zeker wegzakken van de rechts-extreme instellingen, als de triviale conclusie juist is dat de wereld van onze jeugd niet de wereld van hun vaders is en dus de autoritaire ideolo gieën van de oorlogsgeneratie weliswaar niet door hen wor den gecorrigeerd, maar lang zaam met hen sterven. Helaas ligt de zaak niet zo eenvoudig. De prognoses zien er heel an ders, veel ongunstiger uit als men de voorwaarden bekijkt, op grond waarvan men mag verwachten dat het rechtse ex tremisme zowel bij de ouderen als de jongeren ontstaat". „Het zijn voor het grootste deel dezelfde als die, welke destijds de aanleiding waren tot het fascisme. Het mag waar zijn dat vandaag de dag autori taire ouders, een kleinsteeds conservatief milieu, jeugdwer kloosheid, geringe algemene ontwikkeling en systeempessi- misme niet noodzakelijkerwijs tot rechts extremisme behoe ven te leiden. Het blijft echter toch oppassen als men weet dat uit de studie blijkt dat alle vormen van zich sociaal bena deeld voelen leidën tot een vergroting van het rechts ex tremistische potentieel". „Als antwoord op het verlies van persoonlijke en sociale identiteit golden vroeger en nu nog steeds de bekende rechts-extreme varianten: overtrokken nationalisme, vreemdelingenhaat, verach ting van het gezond verstand en overeenstemming in plaats van tot een compromis bereid te zijn, hoogachting van de „actie", achter discipline en hardheid staan, de roep om de sterke man en de ijzeren be zem". Voedingsbodem Misschien zit het grootste ge vaar voor een uiterst rechtse toekomst niet eens zo zeer rechtstreeks in degenen die de ideeën uiten, als wel in de mo gelijkheid dat degenen die er voor een groot gedeelte net zo over denken worden „be keerd". De onderzoekers had den daarom een aantal vragen opgesteld, uit de antwoorden waarvan valt af te leiden dat het nazisme een rijpe voe dingsbodem vindt voor propa ganda. Die voedingsbodem het zich verloren en loos voelen van de Eveneens kunnen de extremen het verlangen n£N nationale identiteit en nj een van industriële conflic) bevrijde, „gezonde" w uitbuiten. Het verlangen een nationaal bewustzijn de uiting van het „bei unsf11*" alles besser"-syndroom ider komt duidelijk naar vorennjpel het antwoord op de stelling: Duitsers hebben een aan goede eigenschappen die an re volken niet hebben, zoal; ver, plichtsbetrachting trouw. Dertig procent woordde met: dat is juist, procent antwoordde: dat is deeltelijk juist en slechts 9 cent vond dat dat niet kloj Het SINUS-Institut, dat dit derzoek heeft ingesteld, he daarmee een drievoudig d L. gediend, zoals het zegt. Allgjsj eerst justitie en politie duif lijk maken dat het gevaar het rechts-extremisme daarmee van het rechts-e> mistische geweld minsti groot is zo niet grcfelijk uijnks-extren,ecjs Dat land dat Du constatering, altijd meende "bei< dat dat n< jndc erki meeviel. Een constatering voor Nederland misschien helemaal opgaat, hoewel sqre niet aan de indruk valt te o komen dat extreem-links een slechter blaadje staat extreem-rechts. Het tweede doel op tafel te leggen kon worden gedaan door ITV* voeders en opleiders. G^ diepe sociologische of Psycfi]j| logische, slaapverwekkerr*-** verhandelingen maar brul*|._ baar materiaal dat aanto^*** hoe de zaken staan. Het derde doel is studiesDHA aandragen. Want de kennistorzii nog niet groot genoeg, en, F gen de onderzoekers: „Tot Under wezen van een democratisdÊer'' cultuur hoort het kennen vpjlen de eigen cultuur". En d^'dai schort het nog wel aan. jen Wat bewijst een sociologisoaatr' studie als deze? Weinig. )n v< schuilt zelfs een gevaar in. 4>gaa' als de onderzoekers zelf zfdan gen: „Grote zorgvuldighéc°b: blijft geboden, opdat niet frs z hele rechtse spectrum vpsbu: dacht wordt van rechts-ext|perd misme, zoals dat in de bloeifi^a, riode van het Duitse terrojP0;ja' me met links gebeurde". EÏrika dergelijke studie drukt echj'e- èn de Duitsers èn de Nedl landers wel met de neus opjj* feiten: het nazisme kan danks alle strijdvaardighi daartegen, gauwer de kop tjOO ger opsteken dan men den Hoe ver is Hitiers geest r|EN weg? het GERARD CROiarin pnaf DEN HAAG „Genoeg ge praat". Dat was de kernleus waarmee de VVD de laatste Kamerverkiezingen inging. Onder leiding van de vooral door vrouwen en jongeren aanbeden nieuwe leider Ed Nijpels riepen de liberalen lui de om een hecht, homogeen en vooral daadkrachtig kabinet. Zij werden rijkelijk door de kiezers beloond. Desondanks is er sinds we op 8 september stemden al heel wat afgepraat. En wie deze week dacht dat het kabinet Lubbers- Van Aardenne binnen enkele dagen' wel van start zou gaan kwam zeer bedrogen uit. CDA en VVD blijken aanzienlijk meer moeite te hebben tot el kaar te komen dan vijf jaar geleden. Zelfs Dries van Agt heeft zich vergist toen hij, naar hij dacht in het zicht van de veilige haven voor een CDA-WD-kabinet, vorige week zijn troonsafstand be kend maakte. Onverwachte strubbelingen vertragen vanaf dat moment de formatie en ge ven reden te vermoeden dat hij het roer te vroeg aan Ruud Lubbers heeft vergedragen. Onder diens leiding tornt het CDA thans immers niet alleen aan het ontwerp-akkoord met de VVD, maar zelfs aan de be groting die CDA en D'66 nog onder leiding van Van Agt op stelden voor 1983. Hoewel steeds onduidelijker wordt wanneer de regeerploeg van CDA en VVD zich op de trappen van paleis Huis den Bosch zal presenteren kan wel een eerste poging worden ge daan het gehalte van de door de VVD veel bezongen en ge wenste „daadkracht" te peilen. Gaat op grond van het kers verse ontwerp-regeerakkoord en de reacties van beide part ners het roer om? Worden er spijkerharde afspraken ge maakt om de zaken grondig aan te pakken en zo de wel vaart veilig te stellen? Of is al les misschien toch meer schijn dan wezen? Uit andere hoek Op het eerste gezicht lijkt de wind wel degelijk uit een an dere hoek te waaien. De bezui nigingsdoelstelling van 34 tot 43 miljard gulden in 1986 (af hankelijk van de inkomens matiging), waartoe Lubbers (CDA) en Nijpels (VVD) onder leiding van informateur Schol ten zijn gekomen, maakt het werk van diens voorganger, de PvdA'er Van Kemenade, tot een zacht heelmeesters-recept. Bestek '81, het tien miljard gulden omvattende bezuini gingsplan van het kabinet Van Agt-Wiegel (ook CDA-VVD) verbleekt bij dit regeerak koord. Lange tijd is door de VVD ge roepen dat er „te weinig en te laat" werd omgebogen, zodat de wal het schip zou gaan ke ren. De praktijk leek de partij steeds meer in het gelijk te stellen, want ondanks (of mis schien wel dankzij) alle tumult rond de bezuinigingsvoorstel len van achtereenvolgende ka binetten-Van Agt werd er niet écht omgebogen en brak het overheidstekort maandelijks nieuwe records. Het siert de li beralen dan ook dat zij zichzelf thans hebben overtroffen door bovenop de bezuiniging van 27 miljard gulden, die zij de kie zers onverbloemd voorhielden. in de onderhandelingen met het CDA er zelfs nog zeven miljard extra uit te slepen. Met alle nauwsluitende financieel- technische afspraken die zijn gemaakt, biedt dat voor het eerst zicht op een werkelijke vermindering van het tekort en, daar is iedereen het over eens, dat werd hoog tijd. Daarmee is echter maar één kant van de medaille belicht. Want zo gedetailleerd het ak koord tussen CDA en VVD op het punt van bezuinigen is, zo vaag en algemeen is het op tal van andere wezenlijke punten. Vooral het beleid op zeer korte termijn blijft in nevelen ge huld, niet in de laatste plaats vanwege de „adempauze", die CDA en VVD willen afkondi gen. Zo'n adempauze, waarin alle lonen en prijzen stil wor den gezet, wordt doorgaans af gekondigd als de financieel- economische toestand van een land gierend uit de hand dreigt te lopen, bijvoorbeeld na een forse devaluatie van de nationale munt. Onze gulden mag dan sterker zijn dan ooit, overigens staan we er beroerd genoeg voor om zo'n maatregel Anderzijds weet nu niemand waar hij op korte termijn met dit kabinet aan toe is. Het par lement niet, omdat het concre te beleid eerst in de komende maanden Van adempauze wordt uitgewerkt en voorge steld, maar ook de maatschap pij (werkgevers en werkne mers!) mist node een duidelij ke visie van het komende ka binet-Lubbers. De eenzijdige bevriezing van uitkeringen en overheidssalarissen, waartoe het huidige interim-kabinet besloot, is conform de wens van de vakbeweging van tafel. Maar wat gebeurt er dan na de adempauze? Het ontwerp-ak koord bevat geen enkele visie over wat nu precies met de so ciale uitkeringen, met de over- heidsalarissen, de vrije lonen en met de belastingen moet gebeuren. Er staat weinig con creets te lezen over de over- heidstarieven, de koppelingen, het trendbeleid, de inflatiecor rectie, de solidariteitsheffing, etc. Hoe wordt de werkloos heid aangepakt, dat wil zeggen hoe worden al die enorme in komensoffers die gebracht moeten worden verpakt en verkocht? Of worden zij slechts voorzien van het pa pier: „Geduld, geduld, uw wens naar werk wordt eens vervuld". Natuurlijk moet een kabinet bij het uitstippelen van zijn koers rekening houden met wat leeft in de maatschappij. Een ruime parlementaire meerderheid is nimmer een garantie dat alles wat wordt voorgesteld ook door de kie zers wordt geslikt. Dat geldt zeker een kabinet van CDA en VVD, dat met name bij de vakbeweging een haast na tuurlijke weerstand oproept.- Zoveel maar laten afhangen van wat het gesprek met werkgevers en werknemers oplevert is echter even onver antwoord. Voor het merendeel van de VVD-aanhang ook on begrijpelijk. Elk kabinet, en zeker een zo nieuw, heeft een eigen verantwoordelijkheid. Zich zozeer verschuilen achter overleg met de sociale part ners is bepaald geen teken van daadkracht en staat op z'n minst op gespannen voet met de liberale verkiezingsleus „genoeg gepraat". Niet handig Ook politiek gezien is het in het vage laten van belangrijke Onderdelen van het sociaal- economisch beleid van de libe ralen niet zo handig. Zeker VVD'ers mogen de haast na tuurlijke drang van CDA'ers om tijdens een rit met libera len juist naar links bij te stu ren niet vergeten. Het morre len van Lubbers aan wat nota bene CDA en D'66 (zij het met steun van de VVD) voor 1983 afspraken wijst daar al weer op. Dat soort gedrag, in het verleden door VVD'ers als „onbetrouwbaar" bestempeld, bracht Nijpels er voor de ver kiezingen toe de noodzaak van een goed doortimmerd ak koord te benadrukken. Thans stellen de heren Lubbers en Nijpels weliswaar met zoveel woorden, dat geen enkel mid del wordt uitgesloten om van de uitkeringstrekkers en heidsdienaren (inclusief volgers) miljarden aan nigingen los te krijgen, in de kracht van die formu ring schuilt ook meteen h; zwakte. Je kunt er alle kant mee op. Dit zijn in elk geval niet „spijkerharde" afspraken VVD-leider Nijpels met CDA wilde maken, om in d regeerperiode niet opnieijsi met onaangename gen van naar de PvdA neigéi de CDA'ers te worden geccjoi fronteerd. Het ontwerp-i J koord gaat op vitale puntKt mank aan duidelijkheid mist daardoor die echte da; kracht. Als Nijpels nog stee li achter zijn beloften staat, d t zal het hem nog moeite gencfe kosten zijn aspirant-coalitiejjei noten, die zich al weer als sen in het water van het pi tieke midden voelen, te 1 gen. Meer moeite dan me een, zelfs Dries van Agt, hebben gedacht. ARJEN BROEKHUIZfó oei ka ai 'Qplopi eeft

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6