remeente gaat Vandalisme bestrijden Uitkomsten onderzoek plaatsen VVD voor dilemma Heiden/regio uim zes kilo heroïne Sri Lisse ontdekt "grond onder hun voeten gir01566 wereldmissiemaand den haag Hoogste punt Endegeest Muzenhof vol van Ren-je-Rot LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 PAGINA 3 Driek 14.00 itje in dteit n 7.00 6 Ra foorlii 0)3 a9 jrosser SS? eekt been 1 - 1i in 't ?6,t1lDEN Een 15-ja- muzje jongen uit Oegst- it heeft gistermid- zijn been gebro- bij een val van bromfiets. Hij met een aantal 2.55 Ajendjes aan het ra- op een crosster- aan de Gooimeer- in Leiden, toen slipte en ongeluk ten val kwam. De gen is naar het Eli- ethziekenhuis derdorp overge- /letter cht. J. Boers voorzitter De Valken-volleybal VALKENBURG de heer J. Boers is tijdens de oprich tingsvergadering van de afdeling volleybal van sport vereniging De Valken gekozen als voorzitter. Zoals be kend kon de volleybalafdeling opgericht worden doo de tot stand koming van de nieuwe sportzaal. Hierdoo ontstond de mogelijkheid om de trainen en te spelen Valkenburg had overigens vroeger al een volleybalvere niging. Ruim twintig jaar geleden werd die opgericht, d vereniging kende een bloeiend bestaan tot een paar jaa geleden gestopt moest worden wegens gebrek aan speel ruimte. Ook van die vereniging was de heer Boers voor zitter. Tijdens de oprichtingsvergadering van de afde ling volleybal van De Valken hebben zich al dertig le den aangemeld. Men hoopt vanaf volgende week met veertig leden op de woensdagavonden de sportzaal te bevolken. Geld voor herstel Banneuxschool HAZERSWOUDE B en W van Ha- zerswoude stellen de raad voor zesdui zend gulden beschikbaar te stellen voor het herstel van de Banneuxschool. De school aan de Da Costasingel werd tijdens de afgelopen nieuwjaarsviering flink beschadigd. Tijdens de jaarwisseling was het bij zonder onrustig in het dorp. Een groep je jongeren gooide een groot aantal rui ten in van de lagere school „Onze Lieve Vrouwe van Banneux". De totale scha de bedraagt 6.800 gulden. Het gemeen tebestuur heeft echter al 800 gulden schadevergoeding binnen gekregen. De raad bespreekt het voorstel donderdag. ERNIELINGEN KOSTEN HANDENVOL GELD "i ®k -{IDEN De gemeente iretprl't bekijken hoe het 10.0 eds toenemende vanda- wnajne het beste kan wor- ii - aangepakt. De vernie tigen, die door baldadige rganugd worden aangericht, i©Phiii5ten de gemeente han dvol geld. Er wordt een Jtijds^rkgroep samengesteld organ? te bekijken op welke jze het vandalisme kan ma irden teruggedrongen. rok ol iking i werd gisteren besloten in- charij raadscommissie voor alge- lor al ne en bestuurlijke aangele- voor iheden. De heer M. Zonne- ma vjle (VVD) zei tijdens de be- amm tingsbehandeling, dat het p'°9 het kader van de bezuini- g "f gen goed zou zijn wanneer terêct vandalisme wordt bestre- 0) Sjn. Volgens de heer Zonne- en e»]le kost het herstellen van U'u| Aangerichte vernielingen de 00r leente jaarlijks minstens Co i miljoen gulden. Hij vroeg 21.40 college actie tegen het sunlv idalisme te ondernemen. 23.0I mmissaris van politie H. |n Voorden zei een dergelij- chteijactie toe te juichen. Volgens ma jcommissaris is het vandalis- de laatste tijd „Meer dan Burgemeester C. Goe- ise tabp stemde in met het ver- ik om een werkgroep in het jen te roepen. Deze werk- ThuïafeP moet gaan bekijken hoe vandalsime kan worden iggedrongen. Openbare Veiligheid dinsdag was ontstaan rond het optreden van de rockgroep Motörhead. Fans van deze groep maakten die dag de stad onveilig. Commissaris Van Voorden zei, dat de politie verrast was door de fans: „Wij hadden er rekening mee ge houden, dat de fans 's avonds om half zeven in de stad zou den arriveren. Wij waren zeer verbaasd, dat de eerste aan hangers van de groep al om half twaalf aankwamen. Daar waren wij niet op ingesteld. In de loop van de dag hebben we steeds meer mensen moeten inzetten," aldus de heer Van Voorden. De heer J. Wahlenkamp (CDA) zei gisteren, dat hij een aarzeling bespeurde ten aan zien van de nieuwbouw van het politiebureau aan de Lan- gegracht. Commissaris van Voorden meldde, dat hij de toezegging van het ministerie van Binnenlandse Zaken in bezit heeft: „Ik heb de toezeg ging, dat wij een bureau voor 250 man mogen bouwen zwart op wit", aldus de heer Van Voorden. De heer Zonnevylle (VVD) toonde zich niet opti mistisch over de bouw van het nieuwe politiebureau. Volgens hem kan het teruglopen van het bevolkingsaantal een na- Kapi talis tisch LEIDEN „Britisch Leyland is een staatsbedrijf. Misschien is het juist wel goed, dat u er een kijkje gaat nemen.Dit zei burgemeester C. Goekoop gisteren in de commissie voor be stuurlijke aangelegenheden tegen SP-raadslid C. Vergeer. Het raadslid had eerder deze week kritische kanttekeningen geplaatst bij de reis naar Oxford, die gemeenteraadsleden gaan ondernemen. Eén van de programma-onderdelen van die reis is een be zoek aan de Britisch Leyland fabrieken. De heer Vergeer keurt dat bezoek af. Volgens hem behandelt het Britse be drijf zijn werknemers zeer slecht en past het Leidse raadsle den daarom niet daar op bezoek te gaan. De burgemeester vond het juist voor SP-raadslid Vergeer wel nuttig om bij een staatsbedrijf een kijkje te nemen. „Dan kunt u eens zien hoe het er bij een staatsbedrijf aan toegaat, zei hij. De heer Vergeer was niet tevreden met dit ant woord. Volgens hem is een bezoek uit den boze omdat Bri tisch Leyland een kapitalistisch bedrijf is. delige invloed hebben op het doorgaan van de bouw. Huisdealer De heer J. van der Putten (PSP) vroeg of het college het aanstellen van een „huishash- dealer" nogmaals wilde bekij ken. Hij betoogde dat de ge meente Enschede onlangs heeft besloten de verkoop van hash in een jongerencentrum te legaliseren cn dat er moest worden bekeken of in Leiden zo'n experiment mogelijk is. Een jaar geleden werd in de commissie voor bestuurlijke aangelegenheden gesproken over een „huisdealer" in het Leids Vrijetijdscentrum. Dat voorstel haalde het toen niet. De heer van Voorden zei wei nig vertrouwen te hebben in het experiment in Enschede. Volgens burgemeester Goe koop is de proef met een „huisdealer" in Leeuwarden volledig uit de hand gelopen. Tillen Men gaat trachten het bewo nersaantal van Leiden weer boven de 103.000 te tillen. Dit houdt verband met uitkerin gen uit het gemeentefonds. Zakt het bewonersaantal van een stad, dan wordt ook de subsidie uit het fonds kleiner. De bedoeling is, dat met men sen die in Leiden studeren en wonen, maar niet in deze stad zijn ingeschreven contact wordt opgenomen om zich als nog bij de burgerlijke stand te melden. •|SSE/AMSTERDAM De narcotica-brigade van de recher- le van de rijkspolitie Den Haag heeft donderdagavond bij een val in een flat in Lisse 6,3 kilo zuivere heroïne aangetroffen. 41-jarige bewoonster van de flat is aangehouden. Met deze ingst is in samenwerking met het Bundes Kriminalamt in het y Uitse Wiesbaden en de narcotica-brigade van de Amsterdamse llitie een grote heroïnelijn van Turkije naar Nederland opge- 4d. politie was al een jaar bezig met het onderzoek naar de lijn. vonden regelmatig transporten van Turkije naar Nederland n'et-yats, waarbij meestal gebruik werd gemaakt van auto's. In to- ,on is 7,5 kilo zuiver heroïnepoeder in beslag genomen. Ruim kilo werd aangetroffen in een hotel in Amsterdam. De 42- [ige hotelhouder en een 30-jarige vrouw werden daarbij gear- Bteerd. De West-Duitse politie hield in verband met deze zaak 9 w<jMiinchen een 42-jarige man uit Turkije aan. De in beslag ge-. Ilsch heroïne vertegenwoordigt een waarde van omstreeks 3k v(jee miljoen gulden. Het poeder werd in Lisse aangetroffen in ink in bij de flat horende garage. Het was volgens de politie ver- staarjkt in zakjes en bestemd voor de handel. o: ndianen in Brazilië, Papoea's in West Irian, zwarte loeren in Zuidelijk Afrika, armen in de sloppenwijken van Calcutta of Manilla willen leven. Joeken grond om op te wonen, i Sf Srond ook om te geloven, grond voor een nieuw m h rertrouwen. Mensen van de kerk delen hun bestaan, toeken en werken met hen mee. 30 'f Ons wordt gevraagd het werk van deze mensen te \iblicatie Nationaal Missiebureau PMW - Postbus 93140 - Den Haag De heer A.J. Lameijn, directeur Medische Zaken van het psychiatrisch ziekenhuis En degeest, heeft gistermiddag om drie uur de vlag gehesen. Dat deed hij op het hoog ste punt van de in aanbouw zijnde woonpaviljoens met 96 bedden voor het ziekenhuis Endegeest. Verwacht wordt dat het complex in april volgend jaar gereed is. De nieu we opnamepaviljoens met 61 bedden, ook onderdeel van het nieuwbouwproject, zul len in februari 1983 al gerealiseerd zijn. De woonpaviljoens zijn ontworpen door archi tect J. Brouwer. Ontslag dreigt voor onderwijzer Pieter de Graafschool NIEUWKOOP Eén van de zes onderwijzers van de Pieter de Graafschool in Nieuwkoop moet weg om dat het het aantal klassen wordt ingekrompen. Dit staat in de beleidsnota voor 1983 van burgemees ter en wethouders. Ook de basisschool De Overtocht in de wijk Bouwlust dreigt een klas te moeten inleveren. Positiever is het bericht dat het college van het ministerie van on derwijs toestemming heeft gekregen voor nieuw bouw voor de kleuter school Prinses Marijke. Daarnaast denkt de ge meente binnenkort toe stemming te krijgen voor de bouw van de tweede openbare kleuterschool „De Blokkendoos". De gemeente heeft altijd ge streefd naar het handhaven van twee openbare scholen, die zes klassen hebben. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten rekende echter onlangs v^or de gemeente uit dat dit beleid niet meer vol is te houden. De Pieter den Graafschool is dit schooljaar gestart met 147 leerlingen, het geen 4 minder is dan het voor een zes-klassige school mini maal noodzakelijke aantal van 151. Ook de school „De Overtocht", die dit jaar startte met 157 leerlingen, verwacht door een groot aantal verhuizingen, een daling tot 152. Zeer dicht dus bij het kritische getal van 151. Het college zegt nog een ver dere daling te verwachten. 'LOZINGSRECHT ONVERMIJDELIJK' EIDEN De invoering van het lozingsrecht is on vermijdelijk. Dat is de conclusie van een door de gemeente gehouden on derzoek naar veschillende aspecten van het lozings recht. Deze uitkomst zal vooral bij de VVD niet lekker vallen. De libera len, die volgens hun ver kiezingsprogramma t^gen het invoeren van een lo zingsrecht zouden moeten zijn, komen nu voor een moeilijk dilemma te staan. Tegen stemmen zoals het verkiezingsprogramma verlangt of, tegen het pro- Martin Brozius spoort de Leiderdorpertjes aan. LEIDERDORP De grote zaal van Muzenhof Leiderdorp was gistermiddag afgeladen met 500 kinderen. Oorzaak was het populaire televisie spelletje Ren-je-Rot, dat door Winkelhof Leiderdorp was ge organiseerd in het kader van het tweejarig bestaan van het winkelcentrum. Dit keer waren er geen snor rende televisiecamera's aan wezig, maar het enthousiasme was er niet minder om. Qui zmaster Martin Brozius wist met zijn langgerekte kreet „Ren juhühühühü Rot" de Leiderdorpse kinderen tot gro te snelheid te bewegen. Hij werd daarin gesteund door on der andere het kruideniertje van Ti-Ta-Tovenaar. Vandaag zijn er nog veel acti viteiten in het jarige Winkel hof. Henny Huisman presen teert de Play Back Show, waar iedereen, die zijn of haar idool wil imiteren, aan kan mee doen. Tijdens de show zal bur gemeester Van der Have de trekking van het Prijzenfesti val verrichten. Verder zijn er demonstraties door fietscros- sers en computerspelers. gramma in, akkoord gaan met de invoering van het lozingsrecht. Door tegen te stemmen haalt de VVD zich de woede van de PvdA op de hals. Sterker nog, PvdA-wethouder Paul Bordewijk hecht zo veel waarde aan de invoe ring van het lozingsrecht dat de VVD een fikse ru zie, zo niet een crisis, in het college riskeert wan neer ze hem laat vallen. Ervoor stemmen zou in strijd zijn met het VVD- programma (waarmee drie zetels winst werd be haald) en onenigheid met de toch al morrende ach terban opleveren. In hun verkiezingsprogramma schreven de liberalen „tegen stander te zijn van belastingen die voorheen waren opgeno men in de onroerend-goed be lasting (OGB)". Het lozings recht is bij uitstek dé gemeen telijke heffing, die de liberalen bij het schrijven van voor gaande zinsnede op het oog moeten hebben gehad. Op 1 ja nuari 1976 werd de rioolbelas ting immers opgenomen in de OGB. Het nu voorgestelde lo zingsrecht is naar de letter dan wel geen belasting, maar voor de portemonnee van de Leidse burger telt dit verschil niet. Ook in de amendementen op het door de PvdA-voorgestel- de verkiezingsprogramma (17 juni 1982) bleef de VVD vast houden aan haar uitgangspun ten: „Naast de OGB worden geen nieuwe belastingen inge voerd". De duidelijkheid van de VVD nam echter af naarmate de college-onderhandelingen vor derden. In het uiteindelijke collegeprogram dat tussen VVD en PvdA werdt overeen gekomen, zijn de liberalen hun verkiezingsprogramma zo goed als vergeten: „Er zal een onderzoek naar de invoering van eventuele andere (dan de OGB-red.) belastingen worden gedaan". Twee weken geleden legde het college in de begro ting voor '83 een voorstel op tafel om het lozingsrecht in te Serieus Vooralsnog trachtte de VVD het voor te doen alsof ze ge schrokken was van het colle gevoorstel. „We zijn niet over tuigd van de noodzaak om op dit moment een lozingsrecht in te voeren", reageert Kuijers alert, een dag na het openbaar worden van de begroting. Hij vroeg om het in het college- programa genoemde onder zoek. Anderhalve week later sluit partijgenoot van der Nat in de commissie financiën niet uit dat hij „te overtuigen is van de noodzaak het lozings recht in te voeren". Van der Nat ondernam met een gloed vol betoog een poging om van het lozingsrecht af te komen, door voor te stellen de OGB gewoon te verhogen met het risico dat het rijk of de belas tingrechter de verhoging on geldig verklaart. Die poging mag echter nauwelijks serieus genoemd worden. Kortom, net drie maanden nadat de VVD nieuwe belastingen afwees, is zij al te overtuigen van de in voering ervan. Rampzalig Het door de VVD gevraagde onderzoek is inmiddels afge rond. De uitkomsten zullen de VVD niet bijster welgevallig zijn, temeer daar Van der Nat's voorstel van tafel wordt geveegd. „De gevolgen ervan kunnen rampzalig en onher stelbaar zijn" concludeert het hoofd financieel beleid van de gemeente Leiden, de heer G. Verkuijl. Het risico is oneven redig groot, betoogt Verkuijl in zijn rapport; „Wanneer de ver hoging door het rijk of de rechter wordt afgekeurd, stopt automatisch de gehele proce dure voor hen die de belasting nog niet hebben betaald. Over dat belastingjaar ontstaat dan een rechtsongelijkheid tussen de betalers die wel een be zwaarschrift hebben gediend en degenen die dat niet heb ben gedaan. De politieke, juri dische en financiële perikelen waartoe dit leidt, zijn onover zienbaar doch in elk geval rampzalig en onherstelbaar", aldus Verkuijl. Zijn conclusie: invoering van het lozingsrecht is onvermijdelijk. Dat nu brengt de VVD in een moeilijk parket. De liberalen staan voor een keus tussen twee kwaden: ruzie met de collegepartner of ruzie met de achterban. De keuze is in feite al gemaakt, de VVD gaf im mers al te kennen dat ze zich best wel wilde laten overtui gen door de PvdA. Na het ge mak waarmee de VVD de ver kiezingswinst inleverde om in de collegebanken te mogen plaatsnemen, lijken de libera len daarmee voor de tweede maal binnen enkele maanden de verdenking van kiezersbe drog op zich te laden. GERT VISSER

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3