r ma is weekpuzzel door dr. Pluizer HE postzegels WETENSCHAPPEN MilillilW oplossing vorige puzzel NR. 42 CRYPTOGRAM LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 .G Diepenbach, v. Leeuwenpark 3, 2351 CM Leiderdorp. Verstraeten, Diemeistraat 1, 2321 RS Leiden. 11 )e prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. HORIZONTAAL: 1. Zij mocht na haar flauwte direkt naar huis van haar chef (7); 4. In deze Belgische stad is men niet lang vermogend (7); 7. Ook bij wedstrijden tussen twee kleurlingen kan dit de uitslag zijn (11); 10. Als 'k erachter kom worden vele handelingen nog onduidelijker! (7); 11. Zij las er tweemaal uit voor, zo mooi vonden haar leerlingen het! (7); 12. Zelfs op zijn retour blijft hij uit rusten! (5); 14. De laatste kan er op staan dat u er op gaat zitten (9); 17. Op deze baan loopt men onhandig achter de baar (9); 19. Vis eens uit welke strop ons dit berokkent (5); 21. Het wezenlijke van een aftreksel? (7); 24. Nochtans blijft dit niet lang goed (7); 26. Staat dit bedrag op een privé-re- kening? (11); 27. Vooral in fabrieken hebben ze van dit dier veel gemak (7); 28. De prijs voor zulk een amazonen- kostuum vind ik redelijk (7). VERTICAAL: In zijn beroep komt hij op voor de afnemer (7); Geldt deze vorm als voorbeeld? (5); Wij zijn u gunstig gezind nu u die zaak gesloten hebt (9); Ook sterk met touw (5); Symbool van tevredenheid? (5); Mogelijk krijgt u dit ook op zulk een bijeenkomst bij yw thee (7); Velen wensen dit bij de vis (5); Meer grond hebben wij niet (5); Mal van een roeipen? (3); Hij windt het maar onhandig op (9); Laat die plaaggeest maar spoedig terug gaan! (3); Zijn 'r gelden beschikbaar om tot sluiting over te gaan? (7); Aan de Linge wordt men soe behandeld (5); Men prees zijn worp hiermede (5j, Smakelijk hoofddeksel (7); Hij die dit schrijft hoeft niet per se van adel te zijn! (5); Zijn gemeendheid weerspiegelt zich in zijn naam (5); In diverse plaatsen waaronder Ede ontstak men in toorn over dat besluit (5). Oplossingen onder vermelding van Puzzel 42 dienen uiterlijk woensdagmiddag in bezit te zijn van: Eigen postcodenummer s.v.p. leesbaar vermelden. gwolgens verwachting heeft |Mfereldkampioen Karpov het Bftsde Interpolistoernooi ge- ISfOnnen Maar de manier Hwaarop laat een enigszins nare (naak achter. Voor aanvang ran de tiende ronde meldde Karpov zich ziek, terwijl hij geJiezelfde nacht tot laat was ge- Lei^8na'eerc^ achter een flipper kast. Dit uitstel had het voor- jtejeel dat hij kon zien wat zijn. jer^aaste belager, de als vanouds )dafPeler,de ^an Timman, tegen drijlunn zou doen. Bij remise zou ieb4'j tegen zijn landgenoot d^myslov niet op winst hoeven |jge!e spelen, als Timman daaren- zou winnen zou hij kun- noiien proberen te winnen. Een Dijkomend voordeel was dat Timman zich dusdanig ergerde _aan dit gedrag, dat hij onher kenbaar zwak speelde tegen e, in dit gezelschap, zwakke 'ino< ingelsman Nunn; met wit spe- ïnd kon onze landgenoot ïaar net remise bereiken. ings Meat r°or onze landgenoten Tim lin nan en Sosonko werd dit In- erpolistoernooi een groot suc- tes. Timman lijkt zijn inzin- i; zaf^ë van dit jaar te boven, de door L. Hofland tweede plaats, met 7 uit 11, is goed voor een ELO-prestatie van plm. 2680. Sosonko lijkt ieder jaar sterker te worden, ik vermoed dat dit te maken heeft met een toenemend zelf vertrouwen. In het verleden gaf Sosonko nog wel eens te snel remise, omdat hij naar zijn zeggen de stelling niet vertrouwde. Dit laatste moet echter vertaald worden in het niet vertrouwen van eigen kunnen. Voor een schaker is zelfvertrouwen een van de be langrijkste eigenschappen, het ontbreken hiervan kan vele plaatsen op de ranglijst sche len. Zo ook bij Sosonko, die zich pas nu definitief bij de wereldtop aan het vestigen is. Als we diep in de eindstand zoeken vinden we daar op een trieste, en kansloze, laatste plaats de Deense geweldenaar Bent Larsen. Bij het zien van zijn partijen is het overduide lijk dat dit verschrikkelijke re sultaat niet alleen te wijten kan zijn aan een slechte vorm. Er moeten andere redenen zijn waarom hij zo ongekoncen- treerd en snel speelde. Een af schuwelijk voorbeeld is Lar- Interpolis (slot) fêÜtdeSup sen's partij(tje) tegen de Zweed Andersson. B. LarsenU. Andersson I. c4 Pf6 2. Pc3 c5 3. g3 e6 4. Lg2? Ook Larsen weet dat hier 4. Pf3 normaal is om na 4..d5 5. cxd5 exd5 6. d4 eventueel met het paard op d4 te kunnen te rugnemen. 4...d5 5. cxd5 exd5 6. d4? Vermoedelijk snel gespeeld, met de gedachte dat wit in deze opening weinig kan ge beuren. Goed is 6. d3 om met Pgl-h3-f4 het zwarte centrum onder vuur te nemen, wit staat dan zeker niet slechter. 6... cxd4 7. Dxd4 Pc6 8 Dd3? De derde slechte zet, wel heel opmerkelijk voor een top- grootmeester. Na 8. Ddl of 8. Da4 houdt wit zijn openings nadeel binnen de perken. 8...PM 9. Dbl d4 10. Pe4 d3 Wat vreselijk om na tien zet ten tegen zo'n stelling aan te kijken. Voor Andersson is de rest niet moeilijk meer. II. exd3 Pxd3t 12. Ke2 Pxclt 13. Dxcl Lg4t 14. f2 Ld7! 15. Pc5 Lc3 16. Ph3 De7t 17. Kfl (H) 18. Pf2 Tfe8 19. g4 Tac8 Zwart's taak is gemakkelijk: alleen maar de stukken op goede plaatsen neerzetten, de genadeklap komt dan vanzelf. 20. Del Dd6 21. Ddl Db6 22. Pd3 Ld4 23. Tbl Da6 24. Dd2 Lxc3 25. bxc3 Lb5 26. Txb5 Dxb5 27. Kf2 Db6 28. Kg3 Tcd8. Wit geeft het op. Het bezwaar van veel snelle remises is dit jaar aardig on dervangen door erkende lui aards als Kavalek en Spasski niet uit te nodigen. Komisch in dit verband is het verweer van Kavalek in het laatste num mer van Schaakbulletin. Dit kwam erop neer dat zwakkere schakers hem niet mochten bekritiseren en hij toonde een paar vechtremises van zich zelf. Helaas is het ook de scha kers met een lagere ELO dan mijnheer Kavalek niet ont gaan dat hij de laatste jaren enkele honderden partijen, zonder strijd, binnen twintig zetten remise heeft gegeven. Een toernooiorganisator heeft liever een vechtjas als Larsen, die als het even tegen zit rus tig onderaan eindigt, dan ene Kavalek, die met 5 uit 11 (10 remises en een nul) in de mid denmoot eindigt. Wel heeft Kavalek gelijk als hij zegt, dat niet alle snelle remises zonder strijd zijn; onderstaande partij tussen Timman en Sosonko toont dit duidelijk aan. G. SosonkoJ. Timman Ben-Oni 1. d4 Pf6 2. c4 Pf6 3. g3 c5 4. d5 exd5 5. cxd5 b5 6. Lg2 d6 Sosonko moet vele uren analy se in dit systeem gestoken heb ben, in IBM '80 verraste hij Timman met 6. e4?! Pxe4 7. De2 De7 8. Lg2 f5 wat niet he lemaal bevredigend voor wit was. Nu heeft hij weer een verrassend pionoffer bedacht. 7. b4!? cxb4 7.... c4 is slecht vanwege 8. a4 en de zwarte damevleugel wordt opgeblazen. 8. a3 bxa3 9. Pxa3 Dd7! Nauwkeurig gespeeld, na 9 Ld7 10. Db3 a6 11. Le3 is de zwarte damevleugel lamgelegd en er dreigt al Pc4! (12.... bxc 13. Db7). 10. Db3 Na afloop werd gevonden dat 10. Lh3 Db7 11. Lxc8 Dxc8 12. Pxb5 Dc4 13. Da4! wit goede kansen biedt. Voorlopig ziet het er daarom naar uit, dat het zwarte systeem in onbruik zal 10Pa6 11. Lh3 Db7 12. Dxb5t Dxb5 13. Pxb5 Pb4! Deze mogelijkheid heeft So sonko onderschat, zwart be- 16. Pc6 Pfxd5 17. Pd4 Le7 18. Lxd7t Kxd7 19. Pf3 Lf6 20. Ld2 Tc8 21. 04) Tc4 Remise. Dag van de areofilatelie in Schiphols Aviorama 125 )e Nederlandse Vereniging uins ran Aero-Philatelisten „De lard liegende Hollander" organi- "eert ter gelegenheid van de za !le „Dag van de Aerofilatelie" wen 'andaag en morgen een lucht- lebic >osttentoonstelling in het res- ,n- aurant „Aviorama" op de *r Aiehthaven Schiphol. Op ver- cent oek van „De Vliegende Hol- Dr. ander" heeft de PTT een fraai lerd Kjststempel ontworpen, dat zal }9e^VOrden geplaatst op alle post, ^]m2 lie wordt bezorgd in de ten- oonstellingsruimte. enk. Jovendien zijn er gedurende o'di je tijd dat de tentoonstelling is ,c^° [eopend, speciale enveloppen Ze«: 'erkrijgbaar van verschillend aiwi ormaat (fdc en klein kabinet), Hi net afbeeldingen gewijd aan ippa let feit, dat 50 jaar geleden de om*!erste landing van een zeppe- zo' in in Nederland plaatsvond, amapeze enveloppen worden en: Voorzien van het bijzondere 'éndagspoststempel. Verzame- ;er® aars, die verhinderd zijn )i; zi >chiphol zelf te bezoeken, dr. cunnen deze poststukken, P" voorzien van postzegels en bij- onder poststempel, bestellen. vf2 ilen kan dit doen door stor ting van 4,- op postgiro 40 26 28, ten name van de Stichting Tentoonstelling De Vliegende Hollander te Rotterdam. Voor dit bedrag worden twee verschillende enveloppen, compleet verzorgd, onder cou vert toegezonden. Met een uit vier zegels be staande serie vestigt de PTT van de Faroer Eilanden de aandacht op een stukje plaat selijke folklore. Het gaat hier bij om de oude, gedanste balla de „Harra Paetur en Elin- borg". De liefde die twee jon gelui voor elkaar koesteren speelt bij dit schouwspel de hoofdrol. Enkele strofen uit dit werk tonen dit duidelijk: „Hij legde zijn armen om de hals van de dame en kuste haar teder: Hoe lang zult gij, Elinborg, mijn ware liefde, op mij wachten?". Het blijkt dan dat haar liefde bestendiger was, want wanneer hij terug keert is hij met een ander ge trouwd, terwijl zij nog steeds naar hem smacht. De zegels hebben een waarde van 220, 250, 350 en 450 ore en de motieven slaan alle op het verloop van het verhaal, zoals dat in zang en dans tot uit drukking gebracht wordt. Het ontwerp voor deze zegels kwam van de hand van Ba- röur Jékupson. De zegels wer den in meerdere kleuren ge drukt door de Bankpapier- drukkerij van de Finse Natio nale Bank. In het kader van het „Jaar van het Scoutisme" verscheen op 4 oktober in België een bij zondere postzegel van 7 fr. Dit jaar viert de padvinderij haar 75ste verjaardag. Op dit mo ment zijn 24 miljoen jongens en meisjes, uit méér dan 110 landen bij de organisatie aan gesloten. In 1908 werd de eers te padvindersgroep in België gevormd. Nu zijn er in totaal 140.000 jongeren aangesloten bij een der vijf erkende ver bonden, die samen de „Gid sen- en Scoutsbeweging in België" vormen. Op de zegel, waarmee tevens de jeugdfila telie onder de aandacht wordt gebracht, ziet men wolfjes en kaboutertjes bezig met een bal spel. Wolfjes zijn de jeugdige padvinders, die bij ons bekend zijn als welpen. Het ontwerp voor deze zegel werd vervaardigd door Chris- Ta.traJ\Ö*n\ 4Q3I tine Carles, naar een idee van Hugo Quaghebeur. Op 18 oktober verscheen in België een postzegel, gewijd aan het „Grootoosten van Bel gië", het Belgische Obediëntie of Federatie van Vrijmetse laarsloges. De zegel, die een waarde heeft van 10 fr., toont een allegorische voorstelling. Dit naar ontwerp van de heer Paul van Gijsegem. Het druk ken van deze zegels, in meer dere kleuren, werd verzorgd door de Algemene Werkplaats van het Zegel te Mechelen. Experimenten met embryo's r:;>) pc II e 'r. Robert Edwards, de En- [elsman die pionierswerk leeft verricht op het gebied /an laboratorium-bevruchtin- jen, onthulde onlangs dat hij rl ixperimenten heeft uitgevoerd /pet menselijke embryo's. De neeste embryo's zijn gestor ven. Edwards wil met zijn on- t lerzoekingen doorgaan. •<j Iet is de Ie keer dat een des- iundige op het gebied van "reageerbuisbaby's toegeeft dat ir meer eicellen zijn bevrucht lan bij vrouwen in de baar- loeder ingeplant. proeven met 15 embryo's bben de uitvoerbaarheid langetoond van Edwards' echniek om menselijke em- iryo's te laten groeien voordat e weer ingeplant worden. Volgens Edwards levert ver der onderzoek inzicht op in hromosomenafwijkingen, zo- ils vormen van kanker bij jon- [e vrouwen en het syndroom fan down (mongolisme). Be- paalde ziekten bij volwassenen zouden zelfs met embryonaal weefsel te genezen zijn. De wetenschapper zei geen en kele aarzeling te hebben met menselijke embryo's te experi menteren. Hij wil er zeker van zijn dat een groeiend embryo gezond is voordat het in de baarmoeder van een vrouw gebracht wordt. Edwards heeft met de vrou wenarts Patrick Steptoe een techniek ontwikkeld om vrou wen bij wie de bevruchting niet normaal tot stand kan ko men een kind te laten krijgen. Dat kan door een eicel uit de eierstok te halen, op een labo ratoriumglaasje met sperma te bevruchten en vervolgens in de baarmoeder terug te plaat sen. De eerste baby die met deze methode ter wereld kwam was Louise Joy Brown. Dat ge beurde in 1978. De methode is sindsdien in verschillende lan den met succes nagevolgd. Edwards vindt dat donatie van een eicel of embryo door de ene vrouw aan de andere geen ernstige ethische vragen op roept. Een dergelijke gang van zaken is volgens hem te verge lijken met Kunstmatige inse minatie van een vrouw met het zaad van een haar onbe kende man. De eerste reacties op de ont hulling van Edwards waren echter ijzig. „Wij trekken de grens bij het gebruik van sur rogaat-moeders. Wij achten dit te gevaarlijk omdat zij het kind na de geboorte misschien niet willen afstaan". Dat zei dr. John Havard, se cretaris van de Britse Medi sche Associatie. Volgens hem lopen de experimenten van Edwards erg ver voor op het huidige denken. „Voorlopig zijn wij niet voor het bevrie zen of klonen (splitsen) van embryo's". Dr. Peggy Norris, secretaris van het Wereld verbond van artsen met eerbied voor het menselijk leven gaf als com mentaar: „Ik denk dat het menselijk ras een betere be handeling verdient. Wij zijn in de geneeskunde nu in het stadium beland waar mensen, omdat zij iets willen, denken dat zij het ook moeten krijgen en dat de technici daar maar voor moeten zorgen. Maar het is niet het einde van de wereld als sommige mensen geen kinderen kunnen krij gen". Computer De computer kan in de dierge neeskundige praktijk worden gebruikt als „assistent-dieren arts". Een groeiend aantal die renartsen en veehouders gaat in ons land over op een abon nementen-stelsel, waarbij de computer de arts op de hoogte houdt van de stand van zaken op de bedrijven die hij be zoekt. In het systeem wacht de vete rinair niet af tot er ergens een dier ziek wordt of een behan deling nodig heeft, maar komt hij geregeld om de maand langs om te zien hoe de die ren het maken. Er zijn nu al praktijken waar meer dan de helft van de melkveehouders een abonnement heeft. Daarbij liggen ze nog achter bij de var kenshouders. Boer en dierenarts houden (bijvoorbeeld) samen een kaart bij waarop het vruchtbaar heidsverloop en de ziekten van iedere koe worden bijge houden. Deze informatie kan worden vergeleken met de in formatie die de melkcontrole- instelling via haar computer geeft over de melkproductie- en kwaliteit. De computer noteert afwijkin gen en de mens moet dan kie zen uit de vele denkbare oor zaken en de juiste manier van genezen of verbeteren zien te vinden. Als administratief ap paraat en als databank op slagplaats van gegevens kan de computer in elk geval goe de diensten bewijzen. De wereldtitel bij de dames werd in Biarritz binnenge haald door twee zeer gerouti neerde Amerikaanse speel sters: Betty Ann Kennedy en Carol Sanders, die al jarenlang in de zeer brede Amerikaanse top circuleren. Dit was ook niet hun eerste grote interna tionale succes. In 1978 werden ze bij de vorige editie van het WK paren in New Orleans tweede, terwijl ze daarvoor met het Amerikaanse dames team al tweemaal de Venice Cup hadden gewonnen. De Nederlandse verwachtin gen waren hoog gespannen. Te hoog, naar later zou blijken. Het WK-succes kwam uit een hoek die niemand verwacht had: Anton Maas en Max Re- battu jr. tweede bij de open pa ren en dat terwijl het overgro te deel van de vaderlandse ko lonie in Biarritz gerekend had op eremetaal bij de dames. Eén ding hadden Anton en Max jr. gemeen met Betty Ann en Carol: beide paren plaatsten zich als 40ste en laatste in de finalegroep, alleen de „rush" van laatstgenoemden reikte één treetje hoger. De hoop die op de Nederland se damesparen was gevestigd, leek toch heel reëel, want in de finalegroep van 40 bevon den zich maar liefst drie Ne derlandse paren van de Vol- mac-A-selectie. Internationals die tot vorig jaar werden ge coacht door wereldtitelgrossier Benito Garozzo en nu door zijn opvolger, onze eigen ex-we reldkampioen Hans Kreijns. Bij het ingaan van de finale stonden Truus van der Spek en Marjorie Mulder vierde, Laura van de Brom en Marij ke van Mechelen 19de en Ma rijke van der Pas en Elly Schippers 23ste. Vooral van het laatste paar zou het moe ten komen: Marijke en Elly zijn al een keer Europees kam pioen geweest en diverse ma len nationaal kampioen. Hun eerste optreden in de fi nale deed alle vaderlandse harten harder slaan. Met een score van 58.29% stoomden ze direkt op naar de tweede plaats. Maar daarna leek hun kruit verschoten, want met tweemaal 53% en eenmaal 42.5% zakten ze terug naar de dertiende plaats. Truus en Marjorie eindigden als 30ste en Laura en Marijke als 32ste. Acceptabele prestaties natuur lijk, maar er had duidelijk meer in gezeten. Met een bete re wedstrijdmentaliteit en con centratie en wat meer voorbe reiding op de zware zittingen had toch ook hier eremetaal uit moeten komen. Uit de laatste kwalifikatieron- de in Biarritz een grappig spel van Marijke van der iPas en Elly Schippers, waar de tegen partij zoals dat in bridgetaal heet ging liggen, sterker nog: in slaap werd gesust. Z/OW Elly Schippers 10842 <?B6 0873 H 9 6 2 V 7 N •AHB96 0754 wo A H 9 8 2 O 109 4 2 7 oH 4 A V 10 5 *8 4 O V 103 O A V B 6 5 B 7 3 Zuid en west passen en Elly doet een poging de tegenpartij zand in de ogen te strooien door te openen met 1 schop pen! Oost volgt met 2 Ha en zuid geeft een doublet (nega tief). West past en noord biedt gehoorzaam 3 klaver, haar tweede kleur. Pas bij oost en 3 ruiten bij zuid, gevolgd door pas pas, pas. Dames stelden in Biarritz licht teleur Oost kon het niet meer volgen: rechts hoorde ze 1115 pun ten met negen zwarte kaarten en links een negatief doublet (vanaf ongeveer 9 punten). Haar partner kan dus volgens dat rekensommetje niet al te veel hebben en die partner ge droeg zich daar ook naar Na het negatieve doublet van zuid had oost de keus tussen redoublet en 3 harten, maar ze verkoos te passen. Marijke ging in 3 ruiten drie down (-150). Een doublet zou OW althans nog iets hebben opgeleverd, alhoewel plus 500 altijd nog een stuk minder is dan de kwetsbare manche die ze kunnen en moeten bieden. Met haar „psyche" van 1 schoppen incasseerde Elly Schippers een vracht punten. De tegenpartij sputterde na af loop wel even tegen, maar toen waren ze te laat, want de ontboden arbiter had op het biedverloop van NZ niets aan te merken. Een „psyche" mag natuurlijk, als de partner het maar niet weet. Als de partner het wèl weet, d.w.z. als het een conventie is, moet het op de systeemkaart vermeld staan. In dit geval reageerde Marijke van der Pas alsof er een nor male opening tegenover haar zat. Ze is zelfs onderweg naar de manche. Het risico van slagen of falen van zo'n bod ligt natuurlijk bij degene die zo'n bod doet. In dit geval pakte dat uitstekend uit. In veel andere gevallen wordt het een katastrofe. Laat u dus door dit incidentele suc cesje niet verleiden om te pas en te onpas te gaan „psychen", want in de meeste gevallen komt u van een koude kermis thuis, terwijl de bestendigheid van een partnership er ook door in gevaar komt. Correspondentie over deze ru briek: p/a Lehérstraat 10, 2162 AC Lisse. De langste partij van de inter land Nederland—Sovjet-Unie was tevens de merkwaardig ste. GantwargClerc in de vierde en laatste ronde duurde maar liefst zeven uur en drie kwartier. Clerc won na een sensationeel partijverloop. De Nederlandse kampioen zag tot twee keer toe een remise-aanbod gewei gerd. Daardoor geïnspireerd kromde Clerc de rug en bracht Gantwarg in grote moeilijkhe den. En nadat de Russische oud-wereldkampioen niet tel kens de beste zet speelde en hij bovendien niet op de hoogte bleek van de reglementen, kreeg de partij een verrassend slot. Het internationale reglement, dat bij de interland werd ge hanteerd, geeft aan dat een spieier wanneer vijftien zetten alleen dammen zijn verplaatst 20 zetten later een puntende- ling heeft bereikt. Mits hij dit na vijftien damzetten aankon digt. Gantwarg kende deze re gel niet en verloor. De opwindende partij kende de volgende zettenreeks: 1. 34- 29 19-23 2. 40-34 14-19 3. 45-10 10-14 4. 50-15 5-10 5. 31-26 20-25 6. 36-31 14-20 7. 41-36 9-14 8. 46- 41 4-9 9. 32-28 23x32 10. 37x28 19-23 11. 28x19 13x24 12. 41-37 8-13 13. 37-32 2-8 14. 42-37 14-19 15. 47-41 17-22 16. 48-42 10-14 17. 32-27. Beide spelers hebben een hekstelling geformeerd, een zeer bijzondere situatie in een partij tussen twee groot meesters (zie diagram). ine» t. S 8i jë m «s Ji ts ju y y .U_a o l_ GANTWARG 17. 12-17 18. 37-32 18-23 19. 27x18 Op 29x18 volgt 24-29 met dam op 46. 19.23x12 20. 32-28 17-21 21. 26x17 11x22 22. 28x17 12x21 23. 41-37 7-11 24. 37-32 21-26 25. 42-37 8-12 26. 32- 28 12-17 27. 37-32 26x37 28. 32x41 1-7 29. 41-37 3-8 30. 38-32 16-21 31. 43-38 21-26 32. 28-23 19x28 33. 32x23. Omdat wit hiermee 49-43 34-30 enz. voor bereidt moet Clerc wel op een afwikkeling ingaan. 33. 13-19 34. 38-32 19x28 35. 33x22 24x33 36. 39x28 9-13 37. 4043 7-12 38. 44-39 17-21 39. 43- 38 14-19. Meteen 12-18 was verhinderd door 35-30 18x27 18x27 28-22 27x18 30-24 20x29 34x3 met remise 40. 39-33 11- 16 41. 34-29 25x34 42. 40x29. Gantwarg heeft zelf de slag naar 3 uit de stand moeten ha len, waardoor de vöorpost op 22 plotseling gevaar loopt op- Russen sterker (3) 34-29 6-11 47. 29x20 19-23 48. 28x19 13x15 49. 35-30 11-17 50. 30-24 8-13 51. 33-29. Mist een snellere remise door 33-28 17- 22 enz 51. 13-18 52. 38-33 27x38 53. 33x42 21-27 54. 24-19 17-21 55. 36-31 27x36 56. 19-14 21-27 57. 14-9 27-32 58. 37x28 36-41 59. 28-22 18x27 60. 42-37 41x32 61. 29-23 32-37 62. 23-18 37-41 63. 18-12 41-46 64. 9-3 27- 31 65. 12-7 31-36 66. 7-1 36-41 67. 1-18 41-47 68. 18-36 47-29 69. 3-25 29-23 70. 25-3 23-34 71. 3-25 18-34 72. 25-3 46-28 73. 3-9 48-25 74. 9-15 25-20 75. 18-34 28-10 76. 36-4 10-11 77. 4-13 41-14 78. 13- 36 20-47 79. 34-25 14-23 80. 25-3 47-12 81. 3-9 23-10 82. 9-25 42-18 83. 36-1 10-19 84. 25-3 48-25 85. 3-17 25-3 86. 17-50 3-12 87. 50^ 12-29 88. 6-22? 29-17! Onverwacht is de beslissing gevallen. Clerc stuurde na tuurlijk aan op het veroveren van de lijn 4-36, gevolgd door de promotie van een schijf of het 5-om-2 eindspel omzetten in een 4-om-l. Het laatste is hem gelukt. Er dreigt immers 4736 19-13, waartegen 22-36 geen remedie is wegens 19-10, waarna Gantwarg een damzet moet doen en wit 10-4 of 47-36 niet beide kan voorkomen. Zelfs 36-9 baat niet omdat Clerc dan ook het venijnige 15-20 achter de hand heeft. Eindspeldeskundigen zijn er nog niet uit of de zwarte stand na 88. 4-36 i.p.v. 6-22 in alle varianten gewonnen is. Het veroveren van de lijn 4-36 door zwart moet beslissend zijn. Het probleem is echter hoe zwart dit kan bereiken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19