Harrie Vermeegen: ;le jongen van de staantribune „Hoe meer een sjeik betaalt, des te meer hij kan vernederen" ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 VEEL LUCHT UIT VOETBAL '80 ?upiVERSUM Voetbal '80 oekd dit seizoen niet zoals het len moet. De NOS heeft ,s M lucht uit het sportpro- n^jmma laten weglopen. Dit groot verdriet van Harrie •meegen en zijn collega's pas volgend jaar de bal er mogen oppompen. Tot vaA tijd houden de grote bon- •icA van omroepland het ven- ez;ej hermetisch afgesloten. De ieAlgrammamakers van de rdelRA zijn op de zaterdag- 'akhnd „veroordeeld" tot sa- n inwerking met de jongens ffe i Studio Sport, die weinig ,r ^lening houden met de wen- ■en4 van Voetbal '80. Zo trac- tenlrde Studio Sport de kijker e Jtangs op oen portie volley- en -Vreselijk", zegt Harrie ,e„ pneegen, „er werd constant \n /ids gemaakt in Voetbal /7/iar wat moeten we", verzucht is tfmeegen. „Van hogerhand is ons iat samenwerking opgelegd. Je et >t dan wel zeggen, we doen het Ivoó' maar dan is het afgelopen met n^tbal '80. En die prijs is ons te nig>g Nu moeten we het program- lef^ door dit seizoen slepen. Ook de rfotf>ens van Studio Sport vinden R maar niks. Die nadden het Jezien dat we net als de KRO o >port op zaterdag" waren ge- °l)t. Vreselijk hautain doen ze. moeten de zendtijd delen en j aanpak ramt de uitzending d. Sport hoort nu eenmaal inge- >n en slaapverwekkend te zijn. daar zijn ze druk mee bezig. Dat en we. Verrast zijn we niet". ICGo Ahead brengen ze acht uten. Je valt erbij in slaap. Er urt helemaal niets. Ze hebben wel een verklaring waarom wedstrijd minder is. Daar krijg vat van. Ze gniffelen om mijn imentaar. Ze hebben kapsones lenken dat zij de besten zijn. Ik helemaal niet dat ik de beste 'L Nee, mijn wijze van commen- geven is een methode, meer Maar ik ben wel in staat te of een wedstrijd een hoge of lage amusementswaarde heeft, tbal is een vorm van vermaak lat probeer ik over te brengen". jk. voor mij is Herman Kuiphof »este voetbalverslaggever die er Jederland rondloopt. Hij richt of ySSer gezegd hij richtte zich niet tot de voetballiefhebbers .fa ook tot andere mensen in de ^^jskamer. Ik ga nog drie straten Ier. Kijken door de ogen van de op de staantribune. Die heeft niet over een gat trekken, diep- Harrie Vermeegen met schuim rubberen kraag. Een souvenir van een vakantie in Griekenland. gaan en inschuiven op het midden veld. Laat staan over „Pietje Puk is nadrukkelijk aanwezig". Ben je gek. Zo'n man staat te kijken met een pilsje in de hand, vertelt zijn buurman en passant een mop en scheldt de scheidsrechter uit. Kort om, voetbal is amusement en Voet bal '80 is een amusementsprogram ma. Maar wat doet Studio Sport? Die benaderen alles afstandelijk. Tetteren door de microfoon is on gehoord. Maar ze vergeten wel dat de bakermat van de sportjournalis tiek in Engeland ligt. Daar zijn ze wel enthousiast. Het kan dus wel". „Ach de heren journalisten, ook die van de schrijvende pers nemen zichzelf zo verschrikkelijk serieus. Zo belangrijk als voetbal is als ver maak, zo onbelangrijk is het tegelij kertijd. Natuurlijk had ik er de pest in dat we niet naar het WK gingen. Maar echt belangrijk is het niet. Belangrijk zijn mijn eigen vrien den, mijn hond, mijn huis, mijn vriendin. Dat neemt niet weg dat ik mijn werk wel degelijk serieus neem. Ben fanatiek, werk als een gek. Ik ben weliswaar de jongen van de staantribune, maar de feiten die ik vertel tijdens een wedstrijd moeten natuurlijk kloppen. Moet ik een wedstrijd verslaan, in Enge land bijvoorbeeld, dan lees ik da gen van tevoren alle kranten. Dan sluit ik me op in mijn hotelkamer en dreun de opstellingen net zo lang op tot ik ze uit het hoofd ken. Vanuit die basis kan ik het me per mitteren uitstapjes te maken. Fei ten moeten kloppen". De vlag van Napoll, mal Ruud Krol In hel midden. De werkkamer van Voetbal "80 hangt vol met dergelijke voetbalrelikwieën. Toverwoord Engeland Vermeegen raakt er niet over uitgepraat. „Een geweldig land. De spelers weten waar ze mee bezig zijn. Voetballen voor het pu bliek. Onze eredivisie stikt van de nuttige voetballers, bijtertjes, kle- vertjes en het toverwoord is loop vermogen. Wat loopvermogen? Waar zijn we in godsnaam mee be zig? Doodziek word ik er van. Eén 'mooie schijnbeweging van Vanen burg, dat brengt me bovenop de banken. Maar Ajax verliest wel van Celtic. Een kwestie van inzet. Britse voetballers gaan geen zesen tachtig maar negentig minuten te keer. Ze hebben een geweldige mentaliteit". „Een sterk voorbeeld. Ik was vorig jaar in Boedapest. HongarijeEn geland, voorrondes WK. Trevor Brooking van West Ham United was de held van de wedstrijd. Na afloop werd ik uitgenodigd om het Engelse feestje in net hotel mee te vieren. Om half één staat Brooking op. Zegt netjes dat hij naar bed gaat. Een pure gentleman overi gens. Ineens komen alle spelers overeind. Shilton, Keegan en ga zo maar door. Zingen het clublied van West Ham. I am for ever blowing bubbles. Dat is stijl, klasse, dat heeft traditie. De rillingen liepen over mijn rug. Stel je voor dat René van de Kerkhof daar zou hebben gestaan. A, men kent het clublied van PSV niet eens en B, onze voet ballers zouden niet eens klappen. Hooguit zeggen, mazzel gehad man netje. Daarin zit nu het verschil". „Een interview hier kort voor een wedstrijd? Dat is er toch niet bij. Nee, de heren moeten zich concen treren. Goed, maar dan mag je wel een topprestatie verlangen. En dat is er in de meeste gevallen niet bij. Man, in Brazilië begint een wed strijd pas als de journalisten dat willen. Een Britse speler staat de verslaggever netjes te woord. Tra ditie. Stijl. Het Nederlandse voetbal stelt toch niets voor. Goed, Ajax is een uitzondering. Daar zou ik nog een kaartje voor kopen. Maar heeft PSV of AZ nu traditie? Ben je gek". Idolen „Voor mij is de Cupfinal het spor tieve hoogtepunt van het jaar. Met een gevolgd door Wimbledon. He lemaal gek ben ik van tennis. Al denk ik niet dat ik tennis zou wil len verslaan. De beelden spreken in feite voor zichzelf. Maar een wedstrijd verslaan, dat is dolle pret. Zo herinner ik me de eerste keer dat ik Puskas interviewde. Puskas. Moet je nagaan. Puskas was Ma drid. Vage tv-beelden van vroeger. En ineens stond hij voor me. Gaf me een hand. „Ik ben Puskas". Een mens moet idolen hebben. Sterren zijn fantastisch in het leven. Neem Coen Moulijn. Daar was ik vroeger helemaal weg van. Ging op mijn brommertje van Amsterdam naar Rotterdam om Coentje te zien trai nen. Later, toen ik net bij de krant was moest ik hem interviewen. Ik gaf hem een hand. Weg illusie. Had ik nooit moeten doen. Daar had al tijd een hek omheen moeten blij ven. Nee, een idool moet je je nooit laten afpakken". Bekendheid mag op het persoonlij ke leven van Vermeegen geen in vloed hebben, waardering voor zijn werk laat hem niet ongevoelig. „Twee jaar geleden kregen Henk Spaan en ik de gouden reismicro- foon voor „Tussen start en finish". De prijs voor het beste radiopro gramma. Apetrots was ik. Dolblij met die onderscheiding. Ook omdat het sport betrof en sport is altijd maar een bijwagen geweest. Ik had in het begin tijd zat voor het pro gramma. Reed voor één onderdeel naar Maastricht of Groningen. Las alle kranten en keek naar de video. Toen kwam Voetbal '80 erbij en la ter nog eens Pisa. Alle stoppen sloegen door. „Tussen start en fi nish" werd minder. We deden veel 75l figii ie 3 kan «ilMENAAR ,f'lESTENIGD" TERUG 1 er, T SAOEDI-AR ABIË ?s h EMMEN „Piet Fokkema is dood", een gerucht, dat zich snel verspreidt door een plaats als Em- men, waar bijna iedereen iedereen kent. Fokkema, die jaren geleden zijn opleiding als computer-deskun dige aan de wilgen hing om zijn ge luk in het Midden-Oosten te be proeven, zou door de Arabieren zo gestenigd zijn, dat de dood erop volgde. Een gerucht dat snel ge volgd werd door een andere versie: „Piet ligt zwaar gewond in een zie kenhuis. Een vreselijk auto-onge luk heeft hem voor de rest van zijn leven verlamd Na maanden lang in Saoedi-Arabië te hebben gewerkt, zit Piet Fokke ma, met gebruind gelaat, in een Emmer restaurant tegenover me. Gezond, dat wel, maar zijn bewe gingen zijn stug. Als hij een hand geeft vertrekt zijn gezicht tot een vreemde grimas. „Waar rook is, is vuur", zegt hij zelf, daarmee toege vend dat er toch enige waarheid in de geruchten schuilt. Zelfs meer dan dat „De arbeidsomstandigheden wor den voor buitenlanders in het Mid den-Oosten steeds minder", is de conclusie van de baardige Fokke ma. Nadat hij aanvankelijk in op dracht van een Nederlands bedrijf in Saoedi-Arabië werkte, trad hij later in dienst van sjeik Abdul Az- ziz Sulemian Al Rahji, eigenaar van de grootste bank. Als assistent projectmanager op een grote kip penfarm kreeg Fokkema het be heer over 2.000 gastarbeiders uit de Filippijnen, Tahiti en Jemen. „Inderdaad kun je bijna spreken over beheer", geeft hij ruiterlijk toe. „Deze mensen hebben hele maal geen rechten. Maar ja, ze ver dienen tienmaal zoveel is in hun vaderland". Klachten over werktijden van vijf tien uur per dag blijven dus uit. Ook over de slechte woon- en slaapaccommodaties geen woord. In een kleine slaapkamer worden zo veel mogelijk arbeiders gestouwd. Stapelbedden verdubbelen het aan tal nachtelijke gasten. Privacy is een vreemd woord. Hun maaltijd bestaat uit een hand rijst per dag en een kommetje water. Maar al deze „rauwe bonen" worden door het geld vergoed. Vernederingen „Daar vindt de sjeik ook genoeg doening in. Hoe meer geld hij geeft, des te meer hij iemand kan verne deren", aldus Fokkema, die de schrijnende omstandigheden waar in deze mensen verkeren onder streept met de mededeling dat deze arbeiders de eerste maanden vaak niet eens geld ontvangen. „Als deze mensen voor een baan in Saoedi- Arabië in aanmerking willen ko men, moeten zij zich bij bepaalde organisaties inkopen. Dat kost geld. Dus gaat het eerste loon op aan de afbetaling van de gesloten lenin gen". Ook de Europeanen worden steeds „hondser" behandeld, weet Fokke ma te melden. Meer en meer wor den blanken, die de wetten van de islam overtreden zouden hebben, zware straffen opgelegd. Na gedane arbeid trekken de westerse opzich ters zich dan ook meestal terug in hun appartementen. Zich in het da gelijks verkeer mengen is al le vensgevaarlijk. Voor een klein ver grijp is een straf van driehonderd stokslagen een normale zaak. „Je bent totaal aan de macht van de Arabieren overgeleverd", aldus Fokkema. „Als wij bijvoorbeeld in een reisbureau na lang wachten eindelijk aan de beurt zijn en er komt een groepje Arabieren bin nen, dan kunnen we weer hele maal achteraan aansluiten. Het is voorgekomen dat ik twee en een halve dag op een vliegticket heb moeten wachten. Kwaad worden heeft geen zin", zo stelt Fokkema, „wij zijn immers toch maar chris ten-honden". Eenmaal kon Piet Fokkema zich niet meer beheersen. Toen een con troleploeg van de sieik de kippen farm in Buraydah kwam inspecte ren, was het irritante optreden van een van de vertrouwensmannen van sjeik Abdul de druppel, die de emmer deed overlopen. „Ik heb de verantwoording dat alles in dit be drijf, met honderd miljoen kippen een van de grotere kippenfarms van de wereld, goed loopt. Ik be paal zelf op welke wijze. Dan moe-, ten ze geen onnozele kritiek op me hebben „Donder op" was echter niet de mededeling die de Arabier bepaald strelend in de oren klonk. Vloek van Allah Fokkema werd door enige mannen vastgegrepen en door de beledigde Arabier gestenigd Piel Fokkema: „Je bent totaal aan de macht van de Arabieren over geleverd". Pas toen Fokkema onder het bloed en open wonden zat werd hij met rust gelaten. Later moest hij zich bij een der opperbazen verantwoor den. Hij had nog geluk gehad dat deze hem niet aan de politie uitle verde. Hoe gemakkelijk ie in Saoe- di achter de tralies verdwijnt, was Piet eerder dit iaar al duidelijk ge worden. Terwijl ze een collega van het vliegveld ophaalden, werd hun taxi door een Arabier aangereden. Gelukkig alleen blikschade. Maar wel mooi dat zij als Europeanen in de gevangenis belandden. Als christenen hadden zij de vloek van Allah over zich uitgeroepen en wa ren daardoor voor het ongeluk ver antwoordelijk. Na bemiddeling van sjeik Abdul persoonlijk en nadat de schade door de mannen betaald was, werden ze weer in vrijheid ge steld. En dan te weten dat gevangenis straf nog de mildste voFm van boe te is, die de Arabische rechters een misdadiger opleggen. „Zelfs stok slagen, waardoor iemand meer dood dan levend op straat blijft lig gen, zijn een lachertje vergeleken bij de overige straffen. Voor een beetje ernstig vergrijp wordt zon der meer de doodstraf geëist en de terechtstelling is een feest voor alle dorpsbewoners". Ongelooflijk Een paar maal zijn Piet en zijn col lega's van een dergelijk middel eeuws tafereel getuigen geweest. ,,'s Avonds komen de misdadigers uitgebreid op de televisie om te vertellen, waarom ze de doodstraf verdiend hebben. Ongelooflijk, zo rustig die mensen de reconstructie van nun daad aan de interviewer meedelen. Het kan niet anders of ze moeten onder drugs zitten. De volgende dag wordt het vonnis vol trokken. De bandiet knielt naar Mekka, buigt het hoofd voorover telefonisch af. En dan ben je op de verkeerde weg. Je moet op stap kunnen gaan om leuke mensen te spreken. Met mindere kwaliteit wilden we geen genoegen nemen. We zijn er dan ook mee gestopt. Een bewuste keuze. Pisa verdient meer aandacht dan ik eraan kon besteden. Daar moet je elke dag mee bezig zijn, geen afleiding meer". „Verder wil ik niet over Pisa pra ten. Daar is al zoveel over geschre ven. Henk en ik hebben de af spraak gemaakt dat we de zaak maar eens tot rust moeten laten ko men. De kritiek die we hebben ge had doet me niet zoveel. Had „Tus sen start en finish" in het begin ook en aan Voetbal '80 heeft men ook moeten wennen. Ik beleef in elk geval veel lol aan dat program ma. Ik werk er zo'n anderhalve week per maand aan. De rest is voor Pisa. Alleen jammer dat we met Voetbal '80 door die gedwon gen samenwerking zo weinig zend tijd hebben. En van Nederlandse wedstrijden moeten we afblijven. Die zijn aan de AVRO en de NOS toegewezen. Dan is het even zoe ken naar de juiste formule. De eerste uitzending was rommelig. We willen ons zo'n beetje als bui tenland-specialist opwerpen. Per uitzending een bepaald land cove ren. Frankrijk, Italië, Spanje, Grie kenland. De mooiste goals, een sa menvatting van een wedstrijd. Spaans en Italiaans competitievoet bal hebben we in Nederland nau welijks op tv gezien. Een dergelijke wedstrijd mag best zes dagen oud zijn. Wat geeft dat? Daarnaast den ken we aan supporters, bekende spelers en dat hoeven niet alleen maar Nederlanders te zijn. In de winterperiode oefenen veel Neder landse clubs in het buitenland. La ten we zo'n club dan volgen. Op deze manier willen we dit seizoen Voetbal '80 levend houden. In de vorm van een amusementspro gramma". Ongeluk „Afgelopen zomer kreeg ik in Griekenland een ongeluk. In zee. Ik stond op iemands schouders en kwam op mijn kop terecht Rugge- merg beschadigd. Geheel verlamd. Een paar dagen in het ziekenhuis in Athene en daarna met een vlieg tuig naar Amsterdam. Weken plat in het ziekenhuis. Daar lig je dan. Ik mag blij zijn dat het goed is af gelopen. Kan weer werken, al moet het met deze schuimrubberen kraag. Het leven kan opeens een andere wending nemen. Dat zie je aan Henk Terlingen. Ooit de be kendste man van Nederland. Wat is er nu nog van over? Loekie de Leeuw is ook bekend, maar hij be staat niet eens. Nee, bekendheid is gebaseerd op niks". DAVID LEVIE en de scherpe sabel van de beul doet de rest' De gedachte hieraan flitste Piet door het hoofd toen hij op een avond in de auto een Arabische wagen met gedoofde lichten op hem af zag komen. Mijn schuld staat al bij voorbaat vast, zo ging het door hem heen. Er bleef hem niets anders over dan een ruk aan het stuur te geven. Een frontale botsing met een ijzeren mast was het gevolg. „Vrienden van mij die later het wrak hebben gezien, vragen zich nog verbaasd af hoe ik het over leefd heb", aldus het slachtoffer. Toen hij in een ziekenhuis weer tot bewustzijn kwam werd hem gelijk de gepeperde rekening van bijna 30.000 gulden door een van zijn di recte cnefs overhandigd. Toen pas werd het Fokkema duidelijk dat de kapitale wagen, die hij van de sjeik tot zijn beschikking had gekregen, niet verzekerd was. Hij moest dus wel betalen. Al met al dus geen ideale omstan digheden om je dagelijks brood te verdienen. „Maar de boterham is wel goed belegd", verklaart Piet zijn redenen om toch voor het wer ken in het Midden-Oosten te kie zen. Het verdiende geld investeert hij in buitenlandse projecten als een appeltje voor de dorst. „Maar vergeet niet", zegt Fokkema na drukkelijk, „dat de offers die ik er voor heb moeten brengen, erg zwaar zijn geweest. Hier in Neder land heeft men daar absoluut geen weet van". HENK TE BIESEBEEK

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17