Pater Duins kudde daalt uit den hoge op Schiphol neer Chimpansees in de politieke arena ZATERDAG 23 OKTOBE Aanstaande maandag zullen ongeveer veertig luchthavenpastores el kaar ontmoeten op Schiphol. Tot en met vrijdag 29 oktober wordt daar namelijk de zes tiende conferentie van de Civil Aviation Cha plains International (CACI) gehouden. In in terkerkelijk verband hebben zo'n 65 luchtha vengeestelijken uit voor al Europa, Noord-Ame- rika en Australië zich verenigd in de CACI. Elk jaar houden zij een conferentie in een' van de landen, waar de le den zetelen. Schiphol is dit jaar uitgekozen als plaats van ontmoeting. Vooruitlopend op deze conferentie had verslag gever Piet Snoeren een gesprek met pater J. H. Duin, vice-presi dent van de CACI, waarbij ook dominee J. A. Hoogervorst aan wezig was, die tweede vice-president en tevens organisator is van de conferentie. „DE VREEMDELING OP DE LUCHTHAVEN" Pater Duin: „Op een luchthaven kijken de mensen niet bij wie ze hun hart uitstorten, als ze het maar kunnen uitstorten SCHIPHOL Op zijn werk tafel pronkt een fles wijn van hoge Franse adel. Op een sta pel stichtelijke lectuur terzijde lonkt een kist sigaren van Su- matraanse vorstelijkheid. Pre cies de regalia die men zich voorstelt bij een pastoor van het stempel „Dagboek van een herdershond". Pater Jo hannes Hendrikus Duin ech ter blijkt een shagje te draaien wanneer zijn vierenzestig jaar oude longen om een rookprik- kel zeuren en lest zich de dorst met een flesje appelsap dat hij uit de koelkast haalt. De wijn en de sigaren geschen ken, achtergelaten door dankbare passanten zouden ras met een dikke laag stof zijn toegedekt, als niet elke dag een Turkse schoon maker namens de luchthaven Schiphol zijn kamer kwam boenen. Pater Duin, lid van de Congregatie van de Priesters van het Heilig Hart, is aalmoezenier op datzelfde Schiphol. Samen met dominee J. A. Hoogervorst, die zich later bij hem zou voegen, bedrijft hij het luchthavenpastoraat onder de tien miljoen passagiers, van wie „de toe gangspoort tot Europa" jaarlijks de vergaarbak vormt. Alle zegen van boven? Bij hem gaat het een beetje omgekeerd. Zijn kudde daalt uit den hoge neer en hij staat met zijn zegen paraat op de begane grond. Dat werkt bijvoorbeeld zo. „Je houdt in je achterhoofd altijd reke ning met de mogelijkheid van een ramp. Daar hebben we net weer eens voor geoefend. Midden in de nacht ging de oppieper die ik altijd bij me heb, ook in bed. Binnen twintig minuten was ik uit Amster dam-Zuid waar ik woon, op de zo genaamde plaats van het ongeluk, op de landingsbaan dus. Want dat hebben we afgesproken, de domi nee en ik. Hij gaat zo snel mogelijk naar de sporthal van Schiphol, die is aangewezen als verzamelplaats voor de gewonden en ik ga regel recht naar het wrak met de doden en de stervenden. Een dominee kan nu eenmaal geen laatste sacra menten toedienen en ik kan dat wel. Vandaar die taakverdeling". Vreemdeling Aanleiding voor het gesprek is de conferentie van de Civil Aviation Chaplains International die maan dag 25 oktober op Schiphol begint. Veertig luchthaven-pastores uit de hele wereld komen dan vijf dagen lang van gedachten wisselen over het thema „de vreemdeling op de luchthaven". Als motto is de tekst uit de Engelse bijbelvertaling geko zen: and thy Stranger that is in thy Gates Uit welk ver band komt die zin? Ongewisheid bij pater Duin. Hij zou het niet weten. Op naar dominee Hoogervorst dus. Het bedienen van de sacramenten moge dan aan priesters voorbehou den zijn, bijbel vastheid is het do mein van dominees. „Deuteronomium 5:14", schudt ds. Hoogervorst uit de mouw. „De vreemdeling die in uw poorten is, staat er in de Nederlandse verta ling". Het blijkt te kloppen en er staat meer. „Maar de zevende dag", zo luidt de volledige tekst, „is de sabbat des Heren, uws God. Dan zult gij geen werk doen, gij noch uw zoon, noch uw dochter, noch uw dienstknecht, noch uw dienst maagd, noch uw os, noch uw ezel, noch enig van uw vee, noch de vreemdeling die in uw poorten is". Hoe nu? Dat klinkt weinig behulp zaam of gastvrij tegenover vreem delingen. Ds. Hoogervorst moet een beetje lachen en onthult dat de re gel gekozen is omdat er in het En gels, de voertaal van de conferentie „gates" staat. Op luchthavens, ook op Schiphol, worden de plaatsen waar de passagiers in- of uitstap pen, aangeduid met „gates". Een grapje. Maar verder mag er over het thema niet luchtig worden ge daan, vindt pater Duin ernstig. „Vreemdelingen op de luchthaven, daar versta ik vooral de vluchtelin gen onder waarmee ik de laatste tijd nogal bemoeienis heb gehad. Net nog twee mensen uit Iran. Doodsangst in de ogen. Ze kunnen gewoon niet geloven dat ze hier na aankomst niet meteen in mekaar getimmerd worden, laat staan dat er notitie van ze genomen wordt. Dan kun je als pastor geweldig goed werk doen. Ik denk dat het daar op andere luchthavens nog wel eens aan schort. Dus is het nut tig om er op onze internationale conferentie over te praten. Te meer omdat ik uit eigen ervaring weet wat het betekent een vluchteling te zijn". Vermoord Belgische Kongo 1964. Pater Duin was er missionaris. „Achtentwintig confraters van me zijn toen door de rebellen vermoord. Mij wilden ze ook doodschieten. Dat moest op de linkeroever van de rivier gebeu ren, maar de chauffeur die me daarheen moest brengen, had een liefje zitten op de rechteroever en reed dus eerst naar haar toe. Dat is mijn redding geworden. Alles wat op de linkeroever terecht kwam, werd vermoord, maar op de rech teroever konden Belgische para chutisten mij nog net bevrijden. Ik zal nooit vergeten hoe ik daar een vrouw op straat zag liggen, doodge schoten. Naast haar lag een witte handtas. Leeggeroofd, denk ik. Opeens kreeg ik iets over me van: die tas zullen jullie niet ook nog hebben. Ik heb die tas meegeno men tot in Brussel aan toe. Idioot. Zoals de vluchtelingen kijken die nu op Schiphol aankomen, zo moet ik toen gekeken hebben. Ik ken het". Pater Duin werd aalmoezenier in de legergevangenis te Nieuwersluis en zag zich, zoals gebruikelijk bij officieren, op 55-jarige leeftijd met pensioen gestuurd. „Toevallig hoor de ik net öp dat moment dat de bis schop van Haarlem met de gedach te speelde van een kapel op Schip hol om van daaruit de zielzorg on der de passagiers en het personeel te behartigen. Ik naar hem toe met de vraag: kun je mij niet gebrui ken? Hij: man, je komt uit de hemel gevallen. Zo is het in 1975 begon nen. Wist ik veel? Ik was in mijn hele leven pas drie keer op een luchthaven geweest. Ik had geen flauw idee wat er speelde. Als er driehonderd man werken, is het veel, dacht ik. Nou, het zijn er in middels dertigduizend. En tien mil joen passagiers per jaar. Zelfs al zou maar een half procent van hen een beroep op je doen, zou je omkomen in je werk". Stiltecentra Wie zoekt er een kapel als hij gaat vliegen?, dacht pater Duin indertijd ook nog. Da's toch niks? Die men- sell hebben haast. Of ze willen lek ker op hun gemak belastingvrij winkelen. Het bleek anders uit te pakken. „Als men de indruk heeft dat die andere stiltecentra of hoe ze ook mogen heten her en der in Ne derland, nauwelijks bezoek trék ken, zit men al fout. Ze worden wel degelijk bezocht. Ik ben laatst eens op een middag in Hoog Catharijne binnengewipt. Je staat er versteld van hoeveel mensen daar zaten. Maar op Schiphol helemaal. Kijk, Nederlanders lopen niet gemakke lijk met hun geloof te koop. Men sen uit de Latijnse landen ook Noordamerikanen trouwens zijn daar veel spontaner in. En moslims natuurlijk, die moeten op gezette tijden bidden, waar ze zich ook be vinden". Zo heeft het kapelletje achter de douanecontrole op Schiphol zich kunnen ontwikkelen tot een druk doorgangshuis voor gebed en medi tatie. Pater Duin loopt warm van het terugblikken. „Er komt geen hond ja dat denken jullie, dat is typisch Nederlands. Maar ik zal je eens wat laten zien. In december 1980 met die verschrikkelijke aard beving in Zuid-Italië toen er veel mensen vertroosting kwamen zoe ken, ben ik op de gedachte geko men een intentieboek neer te leg gen. Veel te laat natuurlijk. En het eerste boek was veel te dun. Ik ben overgegaan op dikke en inmiddels zijn er vier vol. Als je ziet wat de mensen er allemaal in schrijven. En in hoeveel talen. Indrukwek kend". Maria prentje Ten bewijze slaat pater Duin een willekeurige bladzijde op. Het treft niet. „Vandaag is de Baghwan ja rig", staat er in het Engels. „In dit kamertje kon ik het vieren. Met Jezus achter de bar en op muziek van God danste ik rondjes met de Baghwan". Lichte verlegenheid. „Schrijf dat nou maar niet op. Ach ja, er komen natuurlijk van allerlei mensen. Dat hou je. Er heeft ook wel eens iemand een heel schunni ge tekst in geschreven. Als hij daar nou zin in heeft. Hierzie, ik heb er een Mariaprentje overheen geplakt. Maar er heeft bijvoorbeeld ook eens een man in geschreven, die zijn vrouw om vergeving vroeg. Hij wist dat ze een dag of wat later ook langs Schiphol zou komen. Zo iets ontroert me heel sterk". Tja, wat doet een luchthaven-pas tor? „Ik weet natuurlijk dat het eerste gebod luidt: God beminnen boven alles. Daarmee moet je jezelf echt geweld aandoen. Het is zo ver schrikkelijk abstract. Maar het tweede gebod: je naaste liefhebben gelijk jezelf iets uitstralen, dat kan. Christus door je handelen, je zijn, zichtbaar maken voor ande ren. Nou, als je het zo uitlegt, is dat thema van de vreemdeling waar over we op de conferentie gaan pra ten, zo gek nog niet. Ik werd eens 's avonds thuis opgepiept. Er stond een man uit Engeland op Schiphol. Hij zou voor een jaar in Afrika gaan werken. Daar was hij het met zijn vrouw helemaal akkoord over geworden. Hij maakte een tussen landing op Schiphol en moest drie •uur op zijn volgende vliegtuig wachten. En ineens wordt hij me toch overvallen door heimwee, zo verschrikkelijk, dat hij niet te hou den was. Hij stormt de kapel in, ziet mijn telefoonnummer en belt Ik ben meteen naar Schiphol ge gaan en heb anderhalf uur met hem gepraat. Ik heb hem het vlieg tuig ingepraat, kun je wel zeggen. Ik bleef maar doorhameren: man, als je niet gaat, zul je jezelf je hele leven lang verwijten dat je op het beslissende moment te zwak bent geweest. Dat mag je jezelf en je vrouw niet aandoen". Nu zijn luchthavens niet louter doorgangshuizen voor christenen. Maar het gezelschap pastores dat op Schiphol gaat confereren, is wel exclusief van christelijke huize. Biedt hun internationale vereni ging CACI geen plaats aan, zeg, de moslim-geestelijkheid? Per slot van rekening is de islam, om dicht bij eigen bed te blijven, al de derde godsdienst van Nederland gewor den. Boze opzet ontbreekt, haast pater Duin zich te verzekeren. „Ik weet alleen niet of er op tj moslim-luchthavens moskeei Ik dacht van niet. Maar moei er komen, dan zijn hun oelai onze organisatie van harte Hoewel, ik betwijfel of Khj 1 daar nou om zit te springenM Jj Het doet er eigenlijk weinig f wat is in een volière, zo kaK van diverse pluimage als ir tionale luchthavens per d< zijn, legt pater Duin uit. NirAZ der napret: „Toen de domil val vier jaar geleden bij was geloaz c stond ineens ook het HumaiL Verbond op de stoep. Prima,I wij. Schuif aan. Het is afgP1 gen op de salariëring. Wat Ps 11 het, wilden ze weten. Ik heb! bij verteld dat ik van de bissch«iome iswaar een kilometervergq ej] voor mijn auto krijg en koffL maar dat ik de rest uit eigy betaal, van mijn wachtgeld ap.t i gauw weg. inde nog gezegd dat ze te allen tijt hei beroep op me konden doen J ik iedereen die vroeg naar l#pncJ manistisch Verbond, onmiu door zou verwijzen, maar her zich nooit voorgedaan". „Op zo'n luchthaven kijtyt d mensen niet bij wie ze huegie uitstorten, als ze het maar k|rj d uitstorten. Een sterfgeval iL^ j vliegtuig midden boven de of Jongen van zevenentwintig23™ Mankeerde van alles aan zij» vai maar toch. Daar word ik da# wei een na de landing bijgeha&te. niet de dominee. Vanwege henje ste sacrament. Daar sta je, dat onnoemelijke verdriet vt, mensen die hem af kwamen |"e*( En je kunt niets doen. Niets, j ve een arm om die mensen alle* slaan. Nou, of het dan een mll'jk i arm is of een protestantse gel katholieke of een arm van hpse I manistisch Verbond, dat djleme toch niet?". piet SNOh Foto: CEES VERj>erk MC ang< AMSTERDAM Yeroen zit in de politiek. Dat wil zeggen: teneinde een meerderheid achter zich te verenigen waarmee hij aan de macht kan komen of blijven, zoekt hij steun, bemiddelt hij, bluft en sust hij. heult hij desnoods met de vijand, hitst hij op en simuleert hij een ongesteldheid wanneer het hem raadzaam lijkt een bui over te laten drijven. Zijn politieke trucsdoos puilt uit. Het verbazingwekkende is alleen dat men Yeroen niet in 's lands vergaderzaal moet zoeken, maar in de dierentuin. Yeroen is een chim pansee. Men vindt zijn manipulaties be schreven in het zojuist verschenen boek „Chimpansee Politiek" van dr. Frans de Waal. Profiterend van het feit dat Nederland met Burgers Dierenpark te Arnhem de enige grote openluchtkolonie chimpan sees ter wereld bezit (25 dieren die zich op 4.000 m2 kunnen gedragen zoals ze in de natuur zouden doen), heeft deze bioloog zes jaar lang uit puttend bestudeerd hoe mensapen omspringen met macht en sex. Zijn conclusie: „De sociale organisatie binnen een groep chimpansees is bijna te menselijk om waar te zijn. De clowns van de dierenwereld zouden zich uitstekend thuis voelen in onze politieke arena. Hele passa ges uit de werken van Machiavelli zijn rechtstreeks op hun gedrag van toepassing. De wortels van de politiek gaan veel verder in het verleden terug dan de mensheid. Het machtsstreven en het hiermee samenhangende opportunisme bij deze wezens is zo uitgesproken dat de vraag kan opwellen: wie is de grootste chimpansee van onze rege ring?" Experimenten met mensapen had den al eerder verbluffende ontdek kingen opgeleverd. In de jaren vijf tig vond Desmond Morris dat chim pansees iets van het vermogen be zitten om zich kunstzinnig uit te drukken. Tien jaar later bewees Goodall dat de dieren werktuigen kunnen gebruiken en in de jaren zeventig toonde Gardner aan dat chimpansees een gebarentaal aan kunnen leren met meer dan hon derd expressiemogelijkheden. Köh- ler tenslotte rondde dit onderzoek af met de ontdekking dat mensa pen problemen kunnen oplossen op grond van inzicht in oorzaak en ge volg. De bevindingen deden Morris uitroepen: „De mens doet alles on eindig veel beter, maar niet funda menteel anders". Wat ontbrak, was inzicht in de so ciale organisatie van mensapen en in de vaardigheden die ze daarbij ontplooien. Studie in de natuurlijke omgeving bleef nagenoeg onmoge lijk omdat de sociale contacten tus sen de dieren zich voornamelijk af spelen in ontoegankelijke bosjes of boomtoppen. De openluchtkolonie van Burgers Dierenpark leverde eindelijk het gewenste sleutelgat en toen kon bioloog De Waal zijn ogen amper geloven. Nadat hij geduren de zes jaar honderdduizenden ge dragingen had geturfd en de patro nen daarin had gerubriceerd, moest hij vaststellen: „Chimpansees zijn in tegenstelling tot lagere dieren zeer bedreven in sociale manipula ties en sluwe manoeuvres, die ge baseerd zijn op hun vermogen het effect van coalities te voorspellen. Verder weten ze heel goed samen te werken als het er om gaat een gemeenschappelijk doel te berei ken. Ze maken onderscheid tussen goed en slecht gedrag en hanteren een stelsel van beloningen en straf fen". Toen Aristoteles de mens een poli tiek dier noemde, kon hij niet we ten hoezeer hij in de roos schoot, besluit dr. De Waal. Het politieke bedrijf blijkt onderdeel van een evolutionaire erfenis die we met onze naaste verwanten, de chim pansees, delen. En daarin zit niets ontluisterends. Ook bij chimpan sees werpt de politiek, ondanks slechte en smerige trekjes, uitein delijk nuttige vruchten af. „Het le ven van de groep in Arnhem", al dus De Waal, „dankt er zijn logi sche samenhang aan, soms zelfs met democratische kenmerken. Alle partijen streven naar sociale invloed en gaan daarmee door tot er een tijdeljk evenwicht is bereikt. De daaruit voortvloeiende hiërar chie in de groep chimpansees vormt een bindende factor die grenzen stelt aan concurrentie en „De cFaz van de™ dierenl" 20udei|via^ i bek, thuis lattin in onztde politiel, de arena'ino de V conflicten. Maar het machtil spc wicht wordt dagelijks op dets va gesteld en als het te zwak blijsi, ii het vernieuwen. Bijgevolg is t Lir chimpansee-politiek constrtle h De gemeenschapszin in de zorgt ervoor dat de leider var slechts in zijn positie kan héienri ven door respect van ondera»ram door intimidatie of machtsvte j van bovenaf. Het moet va het mens een eer zijn om tot de ds de ke dieren te worden gerekenbver PIET SNOhtinÉ I Ho« J^na Chimpansee-Politiek, SVan dr. Frans de Waal, Uitg|an c Becht, Amsterdam, prijs [anbl mee

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14