Vakbeweging vraagt kabinet: ioe niets onherroepelijks 6et Binnenhof New York heeft school voor levens problemen KRANT GOEDKOPER dan telefoon HP d0ENE PTT ARNHEM GEEFT SCHOOL VERLATERS VALSE HOOP [Life \MfM^[MsXc[](Mn) PETIJP Daar kunt u 'm niet voor missen, ummr JNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 PAGINA 9' d©fakers Rhenen vrezen vvelddadige ontruiming flEN De ongeveer twintig bewoners van i kraakpanden in Rhenen hebben hun ge- tebestuur gisteren gevraagd mee te werken »en laatste poging om te voorkomen dat de fcn op gewelddadige wijze worden ontruimd, hrakers, die renovatie van de panden willen, 4n in geval van ontruiming veel politiege- *1 Volgens hen heeft een onderzoek aange- P dat renovatie van de panden niet veel geld J te kosten, in tegenstelling tot wat de ge- ftte beweert. Bovendien heeft de minister van ^huisvesting meegedeeld in principe bereid te [eld vrij te maken voor zo'n opknapbeurt. Het jnent van Rhenen dat de nieuwbouwplannen flats op de plaats van de kraakpanden al te %ijn gevorderd, wordt door de bewoners ver ben als „ondemocratisch". DEN HAAG De PTT laat jeugdige werklozen en school verlaters slechts voor de vorm solliciteren naar deeltijdfunc ties. Dit zeggen de CDA-ka- merleden Hermsen en Evers- dijk in verband met de,proce dure die de postgiro-rijkpost spaarbank in Arnhem enkele maanden geleden heeft ge volgd bij de sollicatieprocedu- re voor vijftien deeltijdfunc ties. Volgens de kamerleden wa ren er twee maanden geleden enige honderden gegadigden, onder wie veel jeugdige werk lozen en schoolverlaters, voor de vacatures. Van de veertig jongeren die werden geselec teerd voor de tweede ronde, hebben de meesten nooit meer wat gehoord. Volgens de kamerleden, omdat een aantal gehuwde vrouwen die al een deeltijdbaan bij de PTT had den, de vacatures plotseling mochten vervullen, door hun aantal uren uit te breiden. De kamerleden willen van minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) weten of nu valse verwachtingen bij de jeugdige werklozen en school verlaters zijn gewekt en of deze handelwijze in overeen stemming is met het rege ringsbeleid om als overheid iets te doen aan de jeugdwer kloosheid. „Ambtelijk apparaat niet creatief" ROERMOND Door het woud van ambte lijke regelingen, procedures en instanties, is een minder positief beeld ontstaan van de overheid en het ambtelijk apparaat. Dit heeft J. Kremers, de Limburgse commissa ris van de koningin, gisteren gezegd bij het officieel openen van de al een jaar oude Limburgse bestuursacademie. „Het ambtelijk apparaat is vaak niet flexibel genoeg om te kunnen inspelen op de funda menteel gewijzigde situatie. Het ontbreekt vaak aan de broodnodige creativiteit en daadkracht. Daarvan ondervindt vooral het bedrijfsleven maar al te vaak nadelige ge volgen", aldus Kremers. in onze sociaaT-economische redactie) HAAG De vakbe- jng heeft het interim- jnet gisteren op het gebonden tijdens laatste levensdagen l maatregelen te tref- die onherroepelijk zijn |ie een zinvol gesprek het bedrijfsleven met nieuwe Kabinet over te voeren sociaal-eco- lisch beleid blokke- Vice-premier dr. Jan ouw beperkte zich tot aanhoren van dit na- fckelijk verzoek. „Wij en ook niet over ons heen regeren, maar aantal dingen zullen noeten doen omdat er lood is". I grootste probleem is het lien van de tabellen voor Don- en inkomstenbelas- Die moeten, wil men ze januari nog kunnen toe- jn, uiterlijk over een week je gaan. Maar als ze er laai zijn is er geen terug zo zei Terlouw, dan jen er op zijn vroegst per ril weer andere komen, labellen hebben een veel irgaande dan een louter technische betekenis. De om vang van de belastingdruk en de hoogte van de sociale pre mies hebben daarop hun in vloed. Het interim-Kabinet heeft daarover in zijn begro ting wel zijn gedachten ont vouwd, maar, aldus de minis ter, we kunnen er niet aan voorbijgaan dat er een con cept-regeerakkoord ligt, op grond waarvan de feitelijke ontwikkeling anders kan wor den. Maar de oude tabellen kunnen ook niet gehandhaafd worden in geen van de twee situaties. De vakcentrales hebben giste ren in een door hen afgedwon gen gesprek met een rege- rings-delegatie duidelijk ge maakt, dat zij een andere aan pak willen, ook een andere dan in het ontwerp regeerak koord is aangegeven. Daarover willen zij met het nieuwe Ka binet spreken nog voordat de regeringsverklaring wordt op gesteld. Zij betoogden op nieuw, dat er een eerlijker las tenverdeling over de inko mensgroepen moet komen. Dat maakt het nodig, dat de overheid meer geld geeft aan de sociale fondsen, waardoor de premies in de hand kunnen worden gehouden. Zij wil nog een aantal zaken meer en daarvoor wil zij wel de infla tie-correctie op de belastingen FN V-voorzitter Kok begroet minister Terlouw van eco nomische zaken bij het overleg tussen overheid, werk gevers en werknemers. Links minister De Graaf vari so ciale zaken en rechts minister Van der Stee van finan- cièn. geheel of gedeeltelijk opoffe ren, die het huidige Kabinet echter geheel wil geven. Maar dat alles werkt door in de ta bellen. Terlouw wilde niet meer toe zeggen dan dat hij de opmer kingen van Kok (FNV) en Van der Meulen (CNV) zal meenemen naar het Kabinets beraad van aanstaande vrij dag. Hij kondigde nog de voor bereiding en indiening van an dere maatregelen door het in terim-Kabinet aan omdat deze anders niet op 1 januari van kracht kunnen worden, maar die kan het nieuwe Kabinet nog intrekken. Hij liet wel' blijken dat dit Kabinet daarbij z'n eigen uitgangspunten handhaaft. De werkgevers lie ten bij monde van voorzitter Van Veen weten, dat maar met spoed alles moet worden uitgevoerd wat het interim- Kabinet in zijn begroting op de rails heeft gezet. Ook de tabel len moeten er snel komen, zei Van Veen, want de geautoma tiseerde administraties vragen er al om. Helderheid Na afloop van het gesprek bleef de vakbeweging zo bleek uit een verklaring van FNV- voorzitter Kok, met vele vra gen zitten. Met name heeft men behoefte aan meer hel derheid over de betekenis van de adempauze, die het nieuwe Kabinet volgens de onderhan delaars van CDA en VVD zal moeten instellen. Niet duide lijk is of daardoor enige tijd al les zal worden stilgelegd en niet alleen de lonen en prijzen. En of daarmee alles bespreek baar en door het bedrijfsleven beïnvloedbaar wordt. Als dat de bedoeling is, zo stelde Van der Meulen, dan moet er niet reeds een op bepaalde opvat tingen gebaseerde belastingta bel op tafel liggen, want dan staat men voor voldongen fei ten en heeft ook een adempau ze geen zin. Van der Schalie van de MHP wilde de koop krachtoffers ook wel eerlijker verdelen, maar dan in hoofd zaak met behulp van de infla tiecorrectie. Morgen vergaderen werkge vers en vakbeweging opnieuw om na te gaan of zij gezamen- beidsvoorwaarden-beleid. Kok bleek gisteren niet optimisti scher te zijn geworden over de goede afloop, want in het ge sprek met de regering hadden de werkgevers opnieuw ge steld, dat zij de prijscompensa tie en de koppeling van amb tenarensalarissen en uitkerin gen aan de particuliere lonen willen afschaffen. Daartegen verzette Kok zich fel, zoals hij in commentaar op het regeer akkoord ook van overige plan nen afstand nam. Zijn hoofd bezwaren zijn dat het akkoord zich veel te sterk richt op ver mindering van het financie ringstekort van de staat en (mede daardoor) het vooruit zicht van meer dan driekwart miljoen werklozen gelaten ac cepteert. „De lijn van het inte rim-Kabinet in de jongste mil joenennota wordt versterkt voortgezet", aldus de FNV. Ook het belang van herverde ling van werk wordt uiterst afstandelijk benaderd, zo wordt opgemerkt. De voorge nomen bezuiningen zullen ui terst negatieve gevolgen heb ben voor de werkgelegenheid, voorspelde Kok. NEW YORK Moeite met het vinden van een part ner? Bang dat uw partner u bedriegt? Wat te doen met een vrouw die meer belangstelling heeft voor haar car rière dan voor haar echtgenoot? Het zijn allemaal moeilijke vragen. De inwoners van New York mogen zich dan ook gelukkig prijzen, dat een groepje bezorg de zakenmensen een avondschool heeft opgericht om hert bij de oplossing van dit soort levensproblemen te helpen. Geen levensprobleem lijkt te moeilijk voor de Newyorkse school. Oordeelt u zelf maar. Cursus 950 heeft tot onderwerp Hoe vind ik een huwelijkspartner met een stabiel karakter? In deze cursus wordt onder meer besproken of u uw partner, die zegt meer ruimte nodig te hebben, een enkeltje Australië moet aanbieden. Cursus 900 Hoe vindt u een vriend(in) in New York? is bedoeld voor mannen en vrouwen en trekt waar schijnlijk geen studenten aan, die zich hebben opgegeven voor cursus 905: De kunst van het alleen leven. Het is te hopen dat studenten die cursus 900 achter de rug heb ben. het jaar daarop niet hoeven terug te keren voor cursus 265: Bedriegen, een Amerikaanse epidemie. Volgens de korte be schrijving bij deze cursus maakt vijftig procent van de getrouw de mannen en vijfenveertig procent van de getrouwde vrouwen in de Verenigde Staten zich wel eens schuldig aan overspel. „Deze cursus leert u waarom mensen overspel plegen, hoe ze dat doen en hoe u er achter kunt komen als u het slachtoffer bent". De mensen met belangstelling voor cursus 265 zijn uiteraard ruimschoots uitgegroeid boven het stadium van cursus 920, die als titel kreeg: Hoe begint u een gesprek? Ook de kans dat die mensen zich opgeven voor cursus 995 Mensen ontmoeten in de grote musea moet minimaal worden geacht. Daarentegen zouden ze als vervolgcursus misschien wel belangstelling hebben voor cursus 965: Waarom krijg je niet de man die je wilt of wil je niet de man die je krijgt? Ook cursus 970, „Waarom zou u het allemaal pikken", kan van nut zijn. ALAN RUSBRIDGER Copyright The Guardian Voorstel WAO-premie te verlagen ZOETERMEER De WAO-premie moet volgend jaar naar 18,3 Erocent met een premievrije voet van 88 gulden per dag. Dat eeft het Arbeidsongeschiktheidsfonds, dat de WAO-gelden be heert, gisteren besloten. Op het moment bedraagt de WAO-pre mie 19,8 procent met een premievrije voet van 91 gulden per dag. De vertegenwoordigers van de vakbeweging in het fonds willen dat de premievrije voet volgend jaar hoger wordt tenein de de lage inkomens te sparen. De AAW-premie, die voor reke ning komt van de werkgever, kan in de visie van de fondsbe stuurders volgend jaar dalen van 5.3 naar 4.85 procent. Het Al gemeen Werkloosheid Fonds (AWF) gaat de minister van Socia le Zaken voorstellen om de WW-premie voor 1983 vast te stellen op 4,2 procent. III Volgens ELSEVIER ligt on- lanks het vertrek van Van kgt een snelle confrontatie ;en CDA en VVD niet r de hand. „Wie dit ver- vacht, miskent de capacitei- en van Lubbers op het vlak [an de argumentatie. Hij is en meester in het doorpra ten, platpraten en sufpraten. tijn repertoire is vrijwel on- teperkt, zijn suggestief ver- pogen overtreft zelfs dat van )en Uyl". Een positief geluid llders over de noodregelin- [en waarmee Amsterdam de traatschenderij te lijf is ge- laan. Officier van justitie, nr. Wooldrik: „Ik ben be- ieuwd naar de evaluatie fan de kraakbeweging. Wat lebben ze nu, als groep die anvankelijk enorm veel ympathie had, bereikt? Ze ebben die sympathie verlo- en en het enige, dat ze be- eikt hebben, is, dat de be- oegdheden van het gezag roter zijn geworden". Aan- acht ook voor het zojuist, terschenen rapport over de waarde van homeopathische geneesmiddelen. „De effecti- 'iteit van de natuurgenees- iunde als geheel staat, ook ia dit onderzoek, nog niet 'ast en is voor wat de krui- andere natuurgenees- iddelen betreft, totaal onbe- ezen gebleven". Een pl^i- looi voorts voor het moeder- :hap dat geleden heeft on der de emancipatiegolf. j,Vrouwen moeten weer le- fen hoe belangrijk ze zijn voor hun kinderen en dus voor het evenwicht in de sa menleving". 'ok in DE HAAGSE POST Uimte voor de komende en Jaande man bij het CDA. liOnzeker is eigenlijk alleen de omvang van het verlies Van het CDA bij de volgende 'erkiezingen en dat beslist ver de vraag of Lubbers de laatste christen-democrati- iche minister-president van Nederland wordt, of mis-' tchien nog de voorlaatste".. Elders signaleert het blad ioe VVD-leider Nijpels bij de ormatie onder curatele van ludere fraktieleden staat, die lem voor uitglijden moeten lehoeden. Met de Amster damse wethouder Wolffen- _jperger wordt nagepraat over iet krakersoproer. „Wij zijn -nog steeds vrij tolerant. Heb e wel eens een ontruiming meegemaakt in Berlijn? Daar staan ze op iedere hoek met een machinepistool. Amster dam is altijd een lastige stad geweest, maar we hebben het ook steeds weer op poten we ten te krijgen. Vanaf het Pa lingoproer tot op heden". Henk Vonhoff praat over de bureaucratisering in Neder land. „Het huidige functione ren van de ministerraad doet sterk denken aan de manier waarop het oorlogskabinet in Londen functioneerde. Die ministers namen allerlei maatregelen en hun scha- duwministers in Nederland namen ook allerlei maatrege len, zonder dat ze dat van el kaar wisten. Over en weer wist men niet waar men mee bezig was. Zo is het met de hujdige kabinetten ook". VRIJ NEDERLAND meldt tweespalt in het CDA. „Het kabinet-Lubbers is er nog niet. Een aantal belangrijker CDA'ers heeft het er al over gehad dezer dagen: waarom halen we Andriessen niet te rug? Waarom zouden we dat zo miskende talent in Brussel laten verkommereh? Waar om zouden we een kostbaar (want met de VVD) kabinet in handen stellen van de on berekenbare Ruud Lub bers?". Natuurlijk komen el ders de nooit terugbetaalde belastingvoordelen van die zelfde Lubbers ter tafel. „Wat in Zwitserland moge lijk was om prins Bernhard handel en wandel te onder zoeken, moet ook in Rotter dam kunnen om premier Lubbers van iedere blaam te zuiveren. Dolman, de Ka mervoorzitter, is om meer dan staatsrechterlijke rede nen de aangewezen man om zo'n verzoek te doen". Een gesprek voorts met Morde- chai Bar-Un van de Israëli sche beweging Vrede Nu. „Wanneer morgen Arafat komt en zegt: ik erken Israël en wil er vrede mee sluiten, dan zal dat voor ons een moeilijk ogenblik zijn. Wat we willen, is meer dan een dergelijke uitspraak. We moeten geloven dat hij echt de hoop heeft opgegeven, om Israël te vernietigen". Elders zegt voetbaltrainer Barry Hughes: „Ik ben toch veel beter dan de laatste vier trai ners die Ajax heeft gehad? Ik zal ook nooit doen wat Kno bel zei, toen hij bij Ajax kwam. Nooit zal ik zeggen: ik ben dankbaar dat ik hier mag werken Het is omge keerd. Ajax of Feyenoord of PSV mag dankbaar zijn als ik daar kom werken". Twee pagina's aandacht tenslotte In DE TIJD de conclusie, dat er in het CDA onder Lubbers geen andere wind zal gaan waaien. Alleen Van Houwe- lingen ziet risico's voor de nieuwe leider. „Lubbers kan alleen maar slagen als in de fraktie sterke mensen komen te zitten. Mensen, die hem kunnen steunen bij zijn po gingen zich tegen de VVD af te zetten. Zwaargewichten. Als dat niet gebeurt, zie ik Lubbers vallen". Het blad heeft een uitneembare bijla ge, die geheel aan diezelfde Lubbers gewijd is. Daarnaast veel aandacht voor de OGEM-affaire, ofwel hoe de aandeelhouders voor 180 miljoen het schip ingingen. „Door die hele geschiedenis heb ik het vertrouwen in de mensheid min of meer verlo ren en vooral in de bedrijf sleiding van grote onderne mingen. Ik zal ook nooit meer aandelen kopen. Samen met mijn vrouw ben ik f 160.000,- kwijtgeraakt. We hebben er allebei keihard voor gewerkt. Iedere cent legden we opzij. Ze zagen zelfs af van een koopwo ning". Een artikel voorts over Stad Radio Amsterdam en zijn rol bij rellen. PvdA- raadslid Genet: „We moeten ons daar totaal niet mee be moeien. Degene, die over Stad moet oordelen, is de luisteraar. Nou, die blijkt vrijwillig de knop om te draaien en niet in allerlei praatjes te trappen. De luis tercijfers zijn slecht". Een en quête tenslotte over de in vloeden van reclame. „De wasmiddelen komen in grote getale als de slechtste recla me tevoorschijn. Een kwart van de ondervraagden gooit ze op een hoop en klaagt ze aan". DE GROENE AMSTER DAMMER waarschuwt: „Het spreekt niet vanzelf dat een politiek van compromissen a la Lubbers aantrekkelijker is dan een onversneden rechts- beleid a la Van Agt. De be oogde premier is een plaag geest. Hij is net inspecteur Colombo. Als je denkt dat je hem kwijt bent, gaat hij het net leuk vinden". Een groot artikel voorts over de angst voor etikette-plakkerij, die door de CPN waart. „Het voornaamste euvel waarmee de halfvernieuwde CPN kampt, is de alles doordrin gende vaagheid die zich van de partij dreigt meester te maken, onder de misleidende vlag van pluriformiteit. Aan zetten tot het scheppen van meer helderheid worden te gemoet getreden met een pa nische angst voor polarisatie. Stromingen, hoezo stromin gen?". Kritische aandacht ook voor het in Amsterdam toegepaste noodrecht. „Al zijn er heel wat bestuurders, die de krakers het liefst van de aarde zouden wegvagen, een partij als de PvdA kan. niet eeuwig haar polariseren de lijn tegenover de kraakbe weging volhouden. Zelfs je ergste vijand moet je altijd een uitweg laten. Leren de oorlogshandboeken. Doe je dat niet, dan wreekt zich dat vroeger of later altijd. Om die uitweg zal het de komen de maanden gaan". In HERVORMD NEDER LAND zegt Aantjes, dat het vertrek van Van Agt het be houd van het CDA kan bete kenen. „De partij heeft een belangrijk identiteitsverlies geleden, dat nu moet worden hersteld. Als Van Agt was gebleven en op dezelfde voet was doorgegaan, was een af splitsing of een scheuring tij dens de komende kabinetspe riode onvermijdelijk ge weest". Aandacht ook voor de kunst van het aktievoeren zonder geweld. „Het is nog toekomstmuziek, maar als een groep mensen zou leren, per situatie hun gevoel te be leven en vandaaruit tot han delen over te gaan, dan zou men een creatieve aktievorm kunnen ontwikkelen, die per keer, per dag, 'jper minuut verschillend is. Niet vantevo- ren in een aktiemodel be paalt, maar vanuit een zuiver intuïtief vermogen ontwik kelt". Een gesprek tenslotte met de schoolpsychologe Joy ce Davison. „Leraren zeggen vaak tegen me: ik neem de kinderen mee naar de speel plaats, dan kunnen ze hun energie kwijt. Maar als ze te rugkomen, zijn ze nog verve lender. Die leraren denken niet na over wat daarbuiten gebeurt. Want alles spelletjes draaien om competitie, pun ten maken, anderen uitscha kelen. Ze gaan niet naar bui ten om te bewegen, het is winnen of verliezen. En elk spel kent veel meer verlie zers dan winnaars. Hoe voel jij je als je altijd verliest?". ADVERTENTIE Voor* 75 cent weet u elke dag wat er gebeurt. In de wereld, in het land, in uw stad. Weet u wat er vanavond op TV is, wat de sportuitslagen zijn, wat er zoal te koop is. Hebt er wel eens aan gedacht dat de telefoon u méér kost, zelf s al gebruikt u hem niet één keer? *abonnementspnjs BB

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9