Zelfvertrouwen vergroten van hartpatiënten REGIOUOURINAAL TRIMGROEP HARTE-TROEF Zelfstandige start van foordwijkse bouwvereniging Jeugdraad Voorhout mag af en toe langer open zijn Ere-burger G. Schrama overleden 2 PAG GIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 PAGINA 5 prijs i ziek wijker slèat Tuiten stuk DORP s van d muzien. concoi same unten >ie (8 aald. H keer een coir, WIJK Een 27-jarige rijker heeft gisteravond reeks kwart over elf en- ruiten van een café aan ,A. Borgerstraat kapotge- De Katwijkse politie de man meegenomen het bureau en proces ver- 'l opgemaakt. woedend omdat het het café was uitgezet. Hij ich lastig hebben gedra- man ging daarop naar haalde een grote hou- knuppel. Daarmee sloeg "ren later de ruiten in. Age Bantstra wint snelste Strontrace WARMOND De Fries Age Bantstra uit Sta voren heeft met zijn skütsje De Hoop op Wel vaart gisteren de negende Strontrace gewon nen. Age Bantstra arriveerde dinsdagmorgen ook al als eerste op het Keerpunt Warmond met een uur voorsprong op de Amsterdammer Nico Hoek met het skütsje Lutgerdina Smelte- kop. Gisternacht omstreeks half twee zeilde de Hoop op Welvaart weer de startplaats Workum binnen. De Lutgerdina Smeltekop volgde op 35 minu ten. Nico Hoek had derhalve aardig wat tijd goedgemaakt, maar het was bij lange na niet voldoende om Age Bantstra van zijn thuisover winning af te houden. Vrijdagavond krijgt hij de hoofdprijs, de zilveren brijlepel. De tijd was een absoluut record: 33,5 uur, de snelste Stron trace ooit gevaren. Een zeer gunstige zuidoos tenwind, die het ook mogelijk maakte de Ring vaart, het lastigste gedeelte van de race. te be zeilen maakte dat mogelijk. Door de gunstige weersomstandigheden deden zich ook geen on gelukken voor, in tegenstelling tot vorig jaar, toen een storm een slagveld van de wedstrijd maakte. Omstreeks acht uur gisteravond arri veerde de laatste van de 24 deelnemers op het Keerpunt Warmond. De toekomst van de Strontrace ziet er weer wat zonniger uit. De deelnemers zijn van plan om een vereniging op te richten die moet zorgen voor een wat rooskleuriger financiële situatie. Ook de gemeente Workum zal alles op alles zet ten om de Strontrace 1983 doorgang te kunnen laten vinden. Meisje breekt been NOORDWIJK D< 7-jarige Stefanie uil Noordwijk heeft gis- termidag om twee uui bij een ongeval haai been gebroken. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Het ongeluk gebeurde doordat het meisje plotseling de Duinweg overstak. De naderde automobilist kon het kind niet meer ontwij- Jongenskoop KATWIJK Het beroemde jongens koor „Les Petits Chanteurs de Paris" geeft volgende week woensdag een concert in de Johannes de Doperkerk in Katwijk. Het koor maakt een reis door ons land en is vergelijkbaar met bijvoorbeeld het Tölzer Knabenchor, Escolonia de Montserrat, het Kings College Choir en de Wiener Sanger Knaben. Het repertoire bestaat uit reli gieuze en profane werken, klassiek en eigentijds. Het concert in Katwijk be gint om acht uur en de toegang is gra tis. Gebracht worden werken van on der andere Franck, Mozart en Kodaly, die a cappela worden gezongen. Na af loop wordt een collecte gehouden voor bestrijding van de kosten. Bovendien zijn er na afloop platen van het koor te koop. Ter begri wat bfwiJK Elke week le doojen jn de gymzaal van in de Juliana-MAVO en- ,n ëes\siaste trimmers bij- teJom onder leiding van nvoorj sportleraar een uur dan intensief te bewe- Niet zomaar een final^ sportievelingen, slf °*e êemiddelde leef- er daJligt rond de vijfen- lig jaar en de groep het c|aat volledig uit ex- 't. Ser"jpatiënten. Elke ende Jnsdagavond spotten houdeif161 de vooroordelen onroetrmee mensen, die aan rioolaf hartkwaal hebben dramden, in veel gevallen en gecon^ronteer^- een ^Zelfvertrouwen van men- wordr^ie een hartkwaal heb- Pri^ehad, is in veel gevallen loeg verdwenen. Men niet welke inspanningen ichaam nog aan kan en izorgde blikken van fa- ,c en vrienden kluisteren S~zuldj patiënt" een groot deel aanleeg aan een juje stoei •al na een operatieve in- is het voor de meeste isen bijzonder moeilijk om oude levensritme weer op ikken. omdat de terugkeer maatschappij wordt be- lijkt door een toenemen- nzekerheid. Voor dokter Overdiep. verbonden het Rijnlands Zeehospiti- dit een reden om te US starten, met de revalidatie van ex-hartpatiënten. Na een ope ratie wordt zes tot tien weken lang gewerkt aan de conditie van de ex-patiënt en daarmee wordt indirect het zelfver trouwen vergroot. Dokter Overdiep noemt zijn werk in het Zeehospitium voornamelijk motiverend. ..De mensen moeten er zelf lol in krijgen", zegt hij, „en ook na de revalidatieperiode met bewegen doorgaan". Omdat dit in de praktijk nogal eens wat moeilijkheden opleverde is in april 1981 de trimgroep Harte-Troef opgericht. Een groep ex-hartpatiënten die elke week samenkomt om de door dokter Overdiep uitge stippelde lijn door te trekken. In groepsverband, en met de geruststellende aanwezigheid van dokter Overdiep, wordt onder leiding van sportleraar P. de Lange de conditie op peil gehouden. Afzonderlijk Het trainen in groepsverband heeft volgens dokter, Over diep wel het nadeel dat de hartpatiënten nog steeds een afzonderlijk clubje vormen. Gebleken is echter dat de meeste mensen het nog niet aandurven om zonder de nau we begeleiding van een arts een bepaalde tak van sport te bedrijven. Het idee om naast Harte-Troef nog een trimclub van de grond te krijgen is om Harte-Troef aan het trimmen. deze reden dan ook niet ge lukt. Het feit dat dokter Overdiep met de nodige me dische apparatuur elke woensdag in de sportzaal van de Juliana-MAVO aanwezig is, betekent voor de trimmers De heer B. Vissers, die het se cretariaat van Harte-Troef in de komende weken inwisselt voor het voorzitterschap, kan terugzien op een zeer succes vol eerste jaar. „De sfeer in de groep is bijzonder goed en je merkt gewoon dat de mensen zich bij het regelmatig trim men prettiger gaan voelen. Het is telkens weer een stimu lans om te ontdekken wat er door wekelijks te trainen met je lichaam mogelijk is". De trimgroep Harte-Troef is daarnaast vrijwel de enige mogelijkheid voor ex-hartpa tiënten om in groepsverband te sporten. De meeste vereni gingen durven namelijk de verantwoordelijkheid voor le den, die aan een hartkwaal lijden of hebben geleden, niet Nut Ondanks de aantoonbare re sultaten van de revalidatie in het Zeehospitium en binnen de trimclub Harte-Troef wordt door een aantal cardio logen het nut van de revalida tie van ex-hartpatiënten nog steeds niet bewezen geacht. Zij willen de resultaten van de revalidatie kunnen aflezen van de levensduur en werk hervatting van die ex-patiënt, iets wat volgens dokter Over diep eenvoudig niet afdoend bewezen kan worden. „Je kunt bijvoorbeeld bij het overlijden van een ex-patiënt niet zeggen of diens leven met revalidatie al dan niet had kunnen worden verlengd. Wel is in de praktijk bewezen dat 99,9 procent van de ex-pa tiënten zelf baat zegt te heb ben bij de revalidatie". En voor dokter Overdiep en de trimclub Harte-Troef is dat reden genoeg om met de con ditietraining door te gaan. t aantrekkelijk ogende complex op de hoek van de Voorstraat. ÖONGEBOUW VOORSTRAAT: iJgenP- RDWIJK Het ingebouw aan de kop de Voorstraat is ge- huis, |d. Zeventien kleine loudens (één persoons) zullen in de ite flatjes van het pand eigen „home" vinden, belangrijk project is niet alleen voor de Ie kojjrcjwijkse woningzoe- oetejpen' maar *n het e jnJüer ook voor de rdwijkse Woning- {iwvereniging. Dit Dngebouw is namelijk we 'j eerste woningbouw- flect, dat door de vere- )ng geheel zelfstandig rijviiistand is gebracht, nogf zijn er trots op", aldus J. dsdijk, die met z'n mede- nog ze!e zij ligels bestuurders veel voorberei dend werk heeft verricht. Die trots is gerechtvaardigd. Het pand is een creatie van het Noordwijkse architectenbu reau Brandt en Korbee en valt op door de fraaie vormgeving en afwerking. De situering aan het binnenwatertje maakt het tot een markant punt in de woonomgeving. Wethouder Cees van Duyn deelt in de blijde trots van de woningbouwvereniging. „Het idee om op dat braakliggende stukje grond iets te gaan bou wen voor de kleine huishou dens, kwam uit de gemeente lijke koker",, vertelt de wet houder bescheiden. Hij was het namelijk zelf, die uit hoofde van z'n functie wist, dat de gemeente daar nog een strook grond in eigendom had. Er stond een oud schuurtje op en verder werd het terreintje gebruikt als parkeerplaats voor vrachtwagens. De woningbouwvereniging diende zich aan toen het bouwplan er was het gemeen tebestuur besloot de bouw van de woon flatjes aan deze vere niging over te dragen. Reeds eerder was de woningbouw vereniging bij bouwprojecten betrokken geweest, maar tot nog toe steeds in samenwer king met de gemeente. Dit eerste zelfstandige project be tekent zoveel als een startschot voor verdere zelfstandige akti- viteiten. Alle flatjes hebben twee ka mers. waaronder een woonka mer met ingebouwde keuken. De ramen zijn voorzien van dubbelglas. De huurprijs ligt om en nabij de 325.- per maand, inclusief de service kosten. In totaal heeft het woongebouw 1,4 miljoen gul den gekost VOORHOUT De Stichting Jeugdraad in Voorhout mag incidenteel langer open zijn dan tot negen uur 's avonds. De gemeenteraad besloot dat gisteravond op voorstel van B en W, hoewel de fracties van de PPR en Gemeente Belan gen dit besluit wilden uitstel len. Aanleiding hiervoor zijn bezwaren van omwonenden. Tijdens de spreekrechtbijeen- komst maakte mevrouw E. van de Bent bezwaar tegen het voorstel om het sluitingsuur van het gebouw van de Jeugd raad, dat ligt tussen de P. de Hooghstraat en de Jan Steen laan, af en toe te verlengen bij bijzondere gelegenheden. Zij stelde dat omwonenden ge noeg hebben van alle verwik kelingen rond het gebouw, doelend op het feit dat het an ders gebouwd en gebruikt wordt dan aanvankelijk was voorgesteld. Eerdere bezwaren van omwonenden daarover zijn door de provincie echter afgewezen. Die hadden be trekking op hèt feit dat toege zegd was, dat het gebouw aan de kant van de omringende woningen een blinde muur zou krijgen, dat het geen bar- functie zou krijgen, dat het voor de groep jeugdigen tot 16 jaar was bestemd en dat door goede isolatie gezorgd zou worden voor zo min mogelijk overlast. Die blinde muur is er niet (er zitten negen ramen) en het gebouw heeft wel een soort bar/discotheek. De pro- vinvie gebruikte die toezeg gingen als argument om de be zwaren af te wijzen. Voor de raadsleden van Ge meente Belangen en PPR was dit reden genoeg om de hele materie nog maar eens te be studeren. „Ik kan me voorstel len dat na het niet nakomen van die beloften en het lateV open zijn op zaterdag de om wonenden beslopen worden door onrust over weer verder gaande ontwikkelingen. Ik ben dus tegen de ontheffing", verwoordde het raadslid van Gemeente Belangen J.TH.M. Warmenhoven de tegenstand. De CDA-fractie schaarde zich echter achter burgemeester M.Th. van de Wouw, die stelde dat de bouwvergunning, vol gens welke gebouwd is, des tijds in de raad is aangenomen en dat de mogelijkheid om ontheffing van het sluitings tijdstip te geven, slechts zeer terughoudend zal worden ge- VOORSCHOTEN/LEIDEN Op 88-jarige leeftijd is gister morgen overleden Gerardus Schrama. ere-burger van Voorschoten, ridder in de Orde van Oranje Nassau, oud wethouder en kerkelijk onder scheiden met het ere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De heer Schrama was van 1946 t/m 1966 raadslid van Voorschoten en fractielid van de toenmalige K.V.P. Van 1953 tot 1966 was hij wethou der van onderwijs en van 1959 tot 1960 waarnemend-burge meester van Voorschoten. In het bedrijfsleven kreeg hij grote bekendheid in de agrari sche sector. In 1919 kreeg hij met zijn schoonzuster de lei ding over een klein veevoer- bedrijf, in 1944 werd hij eige naar en in 1970 droeg hij Schrama Veevoeders B.V. te Leiden over aan zijn kinderen. Dat „Leiden" als adres deed hem pijn. Hoewel hij nimmer verhuisde, werd hij noodge dwongen door de grenswijzi ging van Voorschotens burger Leids ingezetene en dat bete kende tevens het einde van zijn politieke loopbaan in Voorschoten. Hij bleef zich altijd Voorscho tenaar voelen, want niet alleen op politiek terrein maar ook in het maatschappelijke leven be tekende hij veel voor Voor schoten. Zo was hij o.a. voor zitter van de r.k. Midden- standsvereniging Voorschoten, voorzitter van de Kortebaan- draverij Voorschoten en be stuurslid van de Leidse Schiet vereniging. Nauw was hij be trokken bij de stichting van de R.K. Kerk aan de Rijndijk. Tot voor enige maanden volgde hij het leven in Voorschoten en met bijzonder veel pijn zag hij onlangs de eerste spade de grond ingaan in de polder Ste venshof. Met het overlijden van de heer Schrama verliest Voorschoten en het agrarische bedrijf in de Randstad Holland een figuur, die veel macht be zat, maar daarnaast veel vrienden. Zaterdag wordt na een uitvaartdienst in de R.K. Kerk aan de Rijndijk de heer Schrama naar zijn laatste rust plaats gebracht. Zigeunerbaron De operettevereniging Bonifacius uit Alphen aan den Rijn houdt zaterdag 23 oktober haar jaarlijkse operet teconcert-uitvoering. Om acht uur opent dirigent Do mingo Belled de uitvoering van de operette „Der Zi geunerbaron" met het Haags Operette Orkest, het ge mengd koor en de solisten Ans Poppe sopraan en Kees Borger tenor. De uitvoering is in de aula van het Ash- ramcolege. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de heer J. W. Luijenenburg in Alphen aan den Rijn, telefoonnum mer 01720-91323. Orgelserie De deense organist Ulrik Spang-Hanssen opent zaterdag avond de serie win terconcerten in het Witte Kerkje in Noordwijkerhout. Hij begint om acht uur en speelt werken van de Deense componisten Buxtehude en Nielsen. De toe gang tot dit concert is net als de volgende vijf keren, gratis. De volgende concerten in de serie, waarin het blaasinstru ment als rode draad is verweven, zijn 27 november (Dick Bólt en Hendrik Gijzen), 11 december (Adventsconcert door The Academy of the Begijnhof). 22 januari (Ellen Mertz en Willem Poot) en 26 februari (Eleonore Pameyer en Leo Doeselaar). Rode Kruis De afdeling Welfare van het Rode Kruis in Sassen- heim staat zaterdag in de Hoofdstraat met een stand vol handwerken. De werkstukken, die te koop zijn, werden gemaakt door gehandicapten en chronisch zie ken onder leiding van de Welfare-werksters. Met de opbrengst van de verkoop wordt nieuw materiaal aan geschaft voor het maken van handwerken, de verkoop is van 's morgens tien tot 's middags vier uur. Kameleon De Hazerswouds-Koudekerkse zanggroep Kameleon be staat dit jaar twintig jaar. Ter gelegenheid hiervan concer teert het gezelschap onder leiding van Hans Peil zaterdag avond vanaf half negen in de grote zaal van Het Anker aan de Rijndijk. Medewerking verleent aan dit vierde lu strumconcert de Mèmnergesangverein Bischhausen. Dit mannenkoor onderhoudt nauwe vriendschapsbanden met Kameleon. De Bischhausenaren uit Waldkappel arriveren vrijdag in Hazerswoude en Koudekerk, waar ze bij de le den van Kameleon tot en met zondag een onderkomen zul len vinden. Postzegels ruilen De Ruilvereniging „Alkemade" houdt aanstaande za terdag een ruildag van 10.00 tot 16.00 uur in Dorpshuis „De Alkeburcht" te Roelofarendsveen. Op die dag wor den ook inlichtingen verstrekt omtrent de rondzend- dienst, die in Roelofarendsveen en wijde omgeving cir culeert. Spinneweb De Zoeterwoudse jeugdclub 't Spinneweb organiseert zater dag voor de jeugd van 6 tot 14 jaar diverse bosspelen in de Leidse Hout. Vertrek naar de Leidse Hout vanaf 't Spinne web aan de Zuidbuurtseweg om 13.00 uur. Voor de jong- sten van 6 tot 9 jaar is het vervoer geregeld met auto's, de ouderen zullen de rit per fiets maken. Circa half vijf is het gezelschap weer terug in Zoeterwoude. Tijdens de spelen wordt limonade geschonken en ook de traditionele Spinne- web-pannekoek ontbreekt niet. Kosten twee kwartjes. Als door het slechte weer de bosspelen geen doorgang kunnen vinden wordt in het kluphuis een film gedraaid. Nu het seizoen al weer twee maanden oud is. blijkt dat er nog jon gens en meisjes geplaatst kunnen worden in alle leeftijds groepen, vooral in de groep van 6 tot 7 jaar. Belangstellen den kunnen contact opnemen met Rosalien van der Poel. telefoon 3364. Jantje Beton In de periode van 1 tot 7 november wordt door de Vrije Clubs gecollecteerd voor Jantje Beton (Nationaal Jeugdfonds). Een gedeelte van de opbrengst is bestemd voor de kas van 't Spinneweb en dat geld is hard nodig om de programma 's die voor dit seizoen zijn opgesteld zonder problemen te kunnen uitvoeren. Kinderboeken week De jeugdbibliotheek aan de Schelpendam in Katwijk orga niseert zaterdag een kinderboekenweekspel. Vanaf twee uur treedt in de bibliotheek de groep Toneelschuur uit Haarlem op met een voorstelling over de reislustige Tijl Uilenspiegel, in aansluiting op het theama „Reizen, een re tourtje ver weg" van de kinderboekenweek. De voorstel ling duurt een uur en is bestemd voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De toegang kost twee gulden vijftig. Tijl Uilenspiegel door Toneelschuur. Kind valt van paard STOMPWIJK Een 12-jarig meisje uit Stompwijk is gistermid dag omstreeks tien voor één aan het hoofd gewond geraakt toen zij van een paard af viel. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Het meisje reed op het paard over de pro vinciale weg. de Jan Koeneweg in Stompwijk. Toen het dier op hol sloeg, viel het 12-jarige meisje eraf Horeca veroorzaakt grotere werkloosheid in Bollenstreek LISSE Vooral de sector horeca is verantwoorde lijk voor de gestegen werkloosheid in het dis trict van het Arbeidsbu reau Lisse. In september kwamen er 61 werkne mers in de horeca zonder baan. Daarmee is de totale werkloosheid in dit ge bied met 111 gestegen naar 2.092. In vergelijking met september vorig jaar is het aantal werklo zen in de streek met 680 geste gen. Sinds september telt de streek 1.384 mannen en 708 vrouwen zondèr baan. Hier van zijn 115 mannen en 176 vrouwen jonger dan 19 jaar en staan 60 mannen en 228 vrou wen geregistreerd voor een part-timebaan. De stijging van de werkloos heid in september moet vooral worden gezocht in de al ge noemde horeca§ector (+61), handel en kantoor (+43), soci aal en geneeskundig personeel (+16) en metaal (+8). Een lich te daling werd geconstateerd in de land- en tuinbouw (-31) en bouw (-2). Het arbeidsbu reau constateert verder dat er op dit rhoment vraag naar jeugdige arbeidskrachten is. Voor hen staan negen vacatu res gemeld. Er is geen vraag naar part-timers. Het Arbeids bureau Lisse verwacht niet dat de arbeidsmarkt op korte ter mijn zal verbeteren. Per gemeente in het dis trict Lisse loopt het aantal werklozen nauwelijks uit een. Koploper is de ge meente Noordwijk met 562 werklozen. Daarna volgen Hillegom (415). Lisse (401), Noordwijker hout (313), Sassenheim (269) en Voorhout (128).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5