AZ'67 kweekt genegenheid aarlem voelt ich nog ang niet itgeschakeld Oranje niet naar Trinidad Strafschop Tahamata geeft Standard hoop Pfaff houdt Bayern overeind FC Köln houdt schade beperkt staat jORT •digei LEIDSE COURANT DONDERDAG21 OKTOBER 1982 PAGINA 15 raldo Ardiles niet •ug naar Spurs AbdP^N Osvaldo Ardiles, de 29-jarige Ar- ertegefse middenvelder, zal volgens een aantal )-kantdse kranten toch niet terugkeren naar iet infPbam Hotspur. De Londense club had on- Liga[be^end gemaakt, dat Ardiles wellicht bij van het nieuwe voetbalseizoen weer Haagfkbaar zou zÜn- Ardiles echter: „Er wordt lerde fel niet direct invloed op mij uitgeoefend, iiversi|ik w1Bet zeker, dat zeer veel Argentijnen oktoff'i kwalijk zouden nemen, wanneer ik inger f>Ü Spurs zou gaan voetballen." De inter- WePa' verliet Tottenham in de voorberei- ïriode van het Argentijnse elftal op het Spanje. De oorlog om de Falkland Ei- verhinderde zijn heroptreden in Enge- Joor Spurs werd Ardiles uitgeleend aan It. Germain. Experiment valt in de smaak HAARLEM In de Kennemer- sporthal in Haarlem hebben gister avond zo'n 3000 mensen de UEFA- Cupwedstrijd Spartak Moskou- -Haarlem rechtstreeks kunnen vol gen. Het voetbalduel werd ver toond op een beeldscherm van 34 vierkante meter, dat in de hal stond opgesteld. Een schotelanten ne ving de beelden rechtstreeks op van de televisie uit de Sovjet- Unie. Het experiment viel bij het Haar lemse publiek, dat zijn kaartjes voor f. 2,50 in voorverkoop en voor f. 3,00 aan de hal kon kopen, in de smaak. In de hal ontstond bij vla gen een ware cupsfeer. ZEIST Het Nederlands voetbal elftal zal volgend jaar geen bezoek brengen aan Trinidad, waar voor malig bondscoach Jan Zwartkruis als technisch leider van het natio nale elftal fungeert. De voetbalbond van Trinidad heeft de KNVB laten weten, dat Oranje in de tweede helft van mei niet hoeft te ko men en dat inmiddels een andere spar ringpartner gevonden is. Over de plaats van handeling van het kwalificatieduel voor het EK, dat het Nederlands elftal op 19 december tegen Malta dient af te werken bestaat inmiddels nog altijd geen zekerheid. Nederland is gechar meerd van het stadion van Aken en heeft daarvoor inmiddels toestemming van de UEFA, maar de Duitse voetbal bond voelt meer voor een kleinere ac commodatie, gezien de te verwachten geringe toeloop van toeschouwers. Malta mag twee EK-duels niet in eigen land aantreden, door een schorsing door de UEFA en speelde eerder „thuis" te gen IJsland op Sicilië. Gaat Malta niet akkoord met een duel in de Bondsrepu bliek, dan zal ook Oranje de Zuideuro peanen op het Italiaanse eiland ontmoe ten. dc ft-|U 'T rub ■IAAR Genegen bij zijn supporters AZ'67 met het optre- ederla|tegen Inter Milan wel i apaijijjk gekweekt, maar °mst|p concluderen dat de bevochten zege van orwai'oldoende is om met hart naar het conhese Guiseppe Meaz- febfedion (vroeger San èl-conl a* te reizen voert te ej Alkmaarse aan- worj, in eigen huis niet zo rend met internatio- tegénstander van p allure, maakte er na lp een wat carnava- gebeuren van en de 1 zelf wilden dat niet bederven en Iden zich ietwat ge ëerd maar door trai- Hans Eykenbroek ge- jeerd na het laatste signaal nog even aan lijlijn voor een huldi- JL jetje. ferlijkheid gebiedt te zeg- dat AZ'67 waardering ;nde voor de wijze, waar- qua naam illustere In- [ilan, met zijn zes interna- tegemoet werd getre- In de wetenschap dat jts een flinke portie hard een grote inzet en het je geluk de Alkmaarders even in de Europese race (unnen houden werd aan karwei begonnen. Een die gaandeweg aantoon- diejat AZ'67 zich met zijn de dlhet merendeel internatio- baseonervaren ploeg, #net als chillhet Amsterdam-toernooi q maanden geleden een zijnjkan uitvechten boven de Keniale competitievorip. Een acht, die echter evenzeer isereees dat het respect voor mere Milan voor een groot »arnt op historische nostalgie sqgebouwd, want de Italia- diekonden én hun reputatie hLn grote hoeveelheid er- nauwelijks vertalen in met jende spelpatronen. Waar- ïederj voor een niet onaanzien- Dejeel overigens werden ge- 2meilicapt door de regenachti- waarvan Eykenbroek later zou jlaren dat die in het voor de fcvan zijn ploeg hadden ge- ïebbft. aar|niet in het nadeel van zijn latie werkte overigens Jsrechter Prokop, de el SMuitser met een grote staat izaaMjenst. Prokop was na af- van het soms bijzonder Roelf Jan Tiktak (rechts) passeert doelman Ivano Bordon van Inter en verschaft AZ'67 met het doelpunt hoop voor de return in Milaan. harde en met vier gele kaarten nog mager bestrafte duel het mikpunt van kritiek van trai ner Rino Marchesi van Inter. „Die man had ons zeker een maal een strafschop moeten geven", klaagde Marchesi, die verder meende dat zijn ploeg het in Milaan nog bijzonder- moeilijk zou krijgen, want „AZ'67 bleek inderdaad de sterke ploeg te zijn, die ik had verwacht". Deze laatste frase kan grotendeels in het kastje beleefdheden worden bijgezet, want AZ'67 kon zich gister avond zo presenteren als het deed door de minder impone rende tegenstand van Inter dan verwacht. De alom bewie rookte Altobelli, nog maker van een doelpunt in de WK-fi- nale tegen West-Duitsland, kwam in het stuk niet voor met uitzondering van het inci dent met Eigenbrod, waarbij de Deen de gele kaart kreeg voor een beweging, die kon worden uitgelegd als slaan. En de andere WK-spelers, Bergo- mi, Oriali en Marini, deden voor Altobelli weinig onder. Slechts voorstopper Collovati functioneerde goed, maar deed dat slechts in verdedigend op zicht. En juist in die linie was AZ '67 nogal gehavend, want Pier Tol begon dan wel aan de wed strijd, maar vlak voor het be gin klaagde hij al over hinder van zijn liesblesure. Bovendien ontviel AZ '67 na een kwartier ook Jonker, die ook nog wel eens voor aanvallende impul sen kan zorgen. Het moest daarom aanvallend bij de Alk maarders vrijwel alleen van. Talan, de vrijbuiter, komen. Maar deze kweet zich dan ook voortreffelijk van zijn taak, hij zaaide in de eerste helft enige keren met goede rushes ver warring in de Milanese verde diging en leverde zelfs in de eerste minuut al een even gave als slecht afgewerkte voorzet af. Kort na dit bijzon der energieke begin van AZ'67, dat Hovenkamp als li bero en Arntz ditmaal als re-, delijk functionerende spelbe paler in de gelederen had, le verde die inzet al vrucht af. Voor het oog van 14.000 toe schouwers, op wie gaandeweg de vonk van het enthousiasme binnen de lijnen oversloeg, ontplooide AZ '67 over rechts via Van der Meer en Reynders een doorbraak. Die kansloos leek toen Reynders een blinde bal in het zestienmetergebied plaatste; de Milanese defensie werkte echter slecht weg en Tiktak kon doeltreffend uitha len. Zo groot als de vreugde bij de Alkmaarders was, zo groot was de ontreddering bij Inter Mi lan. De Italianen beantwoord den het opportinistische spel van de Nederlandse bekerhou der met forse ingrepen, in welke aanpak de Alkmaarders overigens al spoedig op even min kinderachtige wiize volg den. Zo ontstond een keiharde ontmoeting, met snoeiharde slidings en tackles, waarvoor Prokop vooralsnog geen kaar ten voorradig had. Hoe matig de Italiaanse ploeg, die zijn grootste successen boekte in de zestiger jaren en in '64 en '65 de Europa Cup I veroverde, in vorm, is bleek in het verdere verloop van die eerste helft. AZ '67, geïnspireerd door de goede stemming op de volle tribunes en de vroege voor sprong, bleef energiek jagen op meer treffers. Maar die ont stonden niet doordat net die fractie geluk ontbrak. Zoals bij de inzet van Anema (voor langs), een riante schietkans voor Tol en de kopbal van Ta lan op de paal. AZ'67 bleef zodoende op die 1- 0 staan en na de pauze bleek hoe veel krachten en energie de Alkmaarders hadden aan gesproken. Niet alleen was in de tweede helft het verband tussen de linies steeds moeilij ker te leggen, de vermoeid heid vertaalde zich ook in steeds meer botsingen en on gecontroleerde bewegingen. Maar Inter Milan, dat acht jaar geleden nog door FC Amster dam uit het Europese voetbal werd gestoten, kon van die te rugval van zijn opponent wei nig voordeel putten. De Italia nen claimden wel verscheide ne malen, vooral bij buitelin gen van de Braziliaan Juary, een strafschop, maar Prokop was konsekwent en gaf 'm niet. Wel gele kaarten. Die achtereenvolgens werden voorgehouden aan Arntz, Bec- calossi, Eigenbrod en Berga- maschi. De over zijn toeren ge raakte Beccalossi werd vrijwel direct hierna door trainer Marchesi uit het veld gehaald „om te voorkomen dat hij er nog één zou krijgen". De gele prent van zijn vervanger had overigens best een rode kun nen zijn. FRANK WERKMAN AZ "67Inter Milan 1-0(1-0): 5. Tik tak 1-0. Scheidsrechter. Prokop (Odl); toeschouwers: 14.000. Gele kaarten: Arntz en Eigenbrod (beiden AZ '67) en Beccalossi en Bergamaschi (beiden Inter Milan). AZ 157: Treijtel; Reynders. Hoven- kamp. Eigenbrod, Anema; Van der Meer, Arntz, Tiktak, Jonker (Setin- mann); Talan. Tol (Zwart). Inter Milan: Bordon; Bergomi, Mari ni, Collovati, Ferri; Sabato, Oriali, Beccalossi (Bergamaschi), Bagni; Al tobelli, Juary. Seis' IOU Een from- larjloelpunt van Sjvetsjov Dlessuretijd heeft de tlevingskansen van in de tweede van het UEFA- t>toernooi drastisch leind. Door die tref- 4 liep Haarlem gister- H'hd in Moskou een ne- aag van 2-0 op. Tot de le treffer leek Haar- van de eerste wed- tegen Spartak Mos-, jeen regelrecht succes" laken. Met gegroe id voetbal hield het ak vrijwel de gehele strijd onder controle. giehet met 18.000 toeschou- voor minder dan een gevulde Lenin-stadion Irgden de in maillot gesto- het machti- ppartak bij een tempera van min negen graden tijd nog. rodere oortjes, De in de zestiende minuut op gelopen achterstand, Gess de poneerde uit een vrije trap rechtstreeks de bal via de on derkant van de lat en de rug van Metgod in het doel, werd door de Haarlemmers koel-, bloedig opgevangen. Met een beweeglijke middenveld, waarop Kleton en Nijholt uit blonken, zette het de opponent uit de Sovjet-Unie al in een vroeg stadium vast. Opgebrand Spartak maakte tegen Haar lem een opgebrande indruk. Niet verwonderlijk, omdat de loodzware competitie in de Sovjet-Unie naar het einde loopt en de Moskovieten snak ken naar de winterstop. En was er sprake van een kansrij ke situatie voor de thuisclub, dan was Edward Metgod ter plekke om de zaken recht te zetten. Al in de eerste helft bleek Spartak moeite te hebben het spel te dicteren. De ploeg van de voormalige Sovjet- bonds coach Beskov opereert het liefst vanuit de loopgraven. Slechts bij de spaarzame ke ren, dat Haarlem massaal ten aanval trok, was Spartak in de tegenstoot echt gevaarlijk en ontstonden er voor het Haar lemse doel dreigende situaties. Haarlem beperkte de speel ruimte voor Spartak met uit stekend, gegroepeerd voetbal. Verkaik legde international Gavrilov aan banden en Nij holt schakelde de snelle mid denvelder Sjavlo vrijwel volle dig uit. Na de agressieve ope ningsfase van Spartak verleg de Haarlem het spel naar het middenveld. In die fase echter viel de openingstreffer. Een onschuldig ogende aanval van Haar op Gess werd door de Joegoslavische scheidsrechter Sostaric als overtreding beoor deeld. Uit de vrije trap maakte Gess zelf 1-0. Daarna begon Kleton zich Gess van Spartak Moskou maakt een buiklanding op de bevroren grasmat van het Lenlnstadion in een poging om een botsing met de Haarlemse doelman Edward Met god te ontwijken. goed met de aanval te bemoei en. Hij schiep enkele kansjes, maar de Haarlemse aanval straalde dezelfde machteloos heid uit als in de eredivisie al wekenlang het geval is. Op de sneeuwvrij gemaakte, goea be speelbare grasmat drong Spar tak in de tweede helft stevig aan. Pas in de laatste twintig minuten voelde Haarlem wer kelijk de dreiging van een tweede doelpunt. In blessure-' tijd werden de Haarlemse illu sies aanzienlijk verkleind. Na een doelworsteling waaraan een sterk buitenspelluchtje hing, kopte Sjevtsjov uit een hoekschop alsnog raak. Tevreden kou heerste gisteravond na de nederlaag van 2-0 tegen Spar tak geenszins het gevoel dat de Europese campagne was be ëindigd. Haarlem voelt zich halverwege nog geen verliezer en zeker nog geen kansloze. Een tevreden trainer Hans van Doorneveld: „Het resul taat is eigenlijk tot het laatste ogenblik voor ons uitstekend geweest. De hele ploeg heeft goed geconcentreerd en uiterst gedisciplineerd gespeeld. De tweede treffer van Spartak was voor mijn gevoel geen buitenspel, ik had veel meer het idee dat Edward Metgod niet zo best uit de voeten kon, omdat zijn eigen mensen hem in de weg stonden. Maar wij zijn nog niet uitgeschakeld, ik ben ervan overtuigd dat wij over twee weken in Haarlem een volle bak zullen hebben." Aanvoerder Martin Haar, die boven zijn oog wel de snee voelde, die kort na rust was ontstaan in een botsing met Gavrilov, wilde evenmin van uitgeschakeld zijn weten. „Wanneer je het rustig bekijkt, hebben wij het alleen in het eerste kwartier moeilijk ge had. Wij moesten ons er nog op instellen, dat die Russen werkelijk alles door het mid den speelden. Daarna hebben wij feitelijk de wedstrijd ge controleerd". Spartak MoskouHaarlem 2-0 (1-0): 17. Gess 1-0, 90. Sjvetsov 2-0. Scheids rechter: Sostaric (Joegoslavië). Toe schouwers: 18.000. Spartak: Dasajev; Sotsjov, Romants- jov, Tsjerbak, Pozdnjakov; Sjerenkov, Sjavlo. Gess, Tsjvetsjov; Gavrilov, Rodionov. Haarlem: Metgod; Masefield, Haar, DEN HAAG Celtic Glasgow, dat drie weken geleden landskampioen Ajax uitschakelde in het toernooi om de Eu ropa Cup I, zal het over veertien dagen niet gemakkelijk krijgen de laatste acht te bereiken. De Schotten verloren in San Sebastian tegen Real Sociedad met 2-0. Pas in het laat ste kwartier van de door 27.000 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd konden de Basken hun meerderheid tot uitdruk king brengen. Binnen vijf minuten maakten Sastrustegui (74) en Uralde (79) de doelpunten. Simon Tahamata zorgde via een strafschop, dat Standard Luik over veertien dagen toch nog met enige hoop naar Tu rijn kan reizen voor het tweede duel met Juventus. De Ita lianen kregen in de zesde minuut een geweldige ruggesteun door een treffer van Tardelli, die uit een hoekschop van Platini inkopte. Standard heeft daarna storm gelopen op het doel van Dino Zoff, maar het duurde meer dan een uur voordat Tahamata de Italiaanse international van elf meter kon verslaan. Standard miste duidelijk de geschorsten: Ge- rets en Meeuws. Hamburger SV heeft het tegen Olympiakos Piraeus bepaald niet gemakkelijk gehad. Het was in het Volksparkstadion in de Noordduitse havenstad een bikkelhard duel, waarin de Belgische arbiter Schoeters van elke club een speler van het veld stuurde. Het waren de Griek Mitropoulos en de West duitser Hartwig, die beiden al het geel hadden gezien. Ver der kregen nog twee Grieken een gele kaart. Het kostbare doelpunt voor de ploeg van trainer Ernst Happel kwam in de 56 e minuut op naam van invaller Von Heesen. Rapid Wien behaalde een magere overwinning (2-1) op het Poolse Widzew. Sporting Lissabon leverde in Sofia een knappe prestatie door voor 70.000 toeschouwers CSKA op 2-2 te houden. Het Engelse Aston Villa, de houder van de beker, verzekerde zich bij Dinamo Boekarest door een overwin ning met 2-0 vrijwel zeker van een plaats in de kwartfina les. De grote man bij Villa was jeugdintemational Gary Shaw. De jonge Brit trof in de Roemeense hoofdstad twee maal doel. Bij dit duel waren de meeste toeschouwers van de zes wedstrijden van het toernooi van de landskampioenen, die woensdag werden gespeeld: 70.000. De enige club, die reeds zeker is van een plaats bij de laatste acht, is Dynamo Kiev. De ploeg uit de Sovjet-Unie komt in de achtste finales niet in actie, omdat tegenstander Nendori Tirana zich uit het toernooi heeft teruggetrokken. De kam- pioensploeg van Albanië weigert uit te komen tegen een vertegenwoordiger uit de Sovjet-Unie. DEN HAAG AZ'67 be vindt zich in een zowel klein als goed gezelschap. De Ne derlandse bekerhouder was een van de slechts drie thuisclubs, die in de eerste krachtmeting uit de tweede ronde van het toernooi van de Europese bekerwinnaars won. De andere twee zijn Real Madrid, 3-1 tegen Uj- pest Dosza uit Hongarije en Aberdeen, dat met 2-0 van Lech Poznan won. Bekerhouder Barcelona had in Belgrado veel te danken aan Diego Maradona en Bernd Schuster. Zij immers deelden de vier doelpunten, die goed waren voor een overwinning met 4-2 op Rode Ster. Real Madrid oogstte bij de slechts 25.000 toeschouwers in het Berna- beu-stadion voor de ontmoe ting met Ujpest Dosza wei nig bewondering. Ujpest had door Kiss vrijwel per keren de post een antwoord op de openingstreffer van Santilla- na. Dank zij Juanito kon Real toch met een voor sprong gaan rusten. Pas in de laatste minuut zorgde Santillana voor de eindstand van 3-1. Galatasaray gaf in Istanboel een aantrekkelijke voorsprong van 2-0 weg te lgen Austria Wien, dat in het eerste half uur door Seydic twee keer verslagen was. Daarna echter scoorden de Oostenrijkers vier keer. Bayern Mu:nchen leek in de eerste helft aan White Hart Lane onder de voet gelopen te worden. Al in de derde minuut werd de Beiers dui delijk wat hen te wachten stond. Archibald scoorde uit een hoekschop van Villa. De Spurs bepaalden het beeld van de wedstrijd, maar de Jean Marie Pfaff ging steeds beter werk leveren. Nadat Dilrnberger in de tweede helft de paal had geraakt en Rummenigge een goede kans voor Clemence had la ten liggen, maakte Breitner gelijk. Vanaf dat moment was er van wezenlijk krachtsverschil geen sprake meer. Rummenigge liet vijf minuten voor tijd nog een, kns liggen en Pfaff, de beste man van het veld, hield het gelijke spel vast voor Bayern met een schitterende red ding tegenover Crooks. De andere vertegenwoordiger uit de eerste divisie van de Engelse league, Swansea City, bekerhouder van Wa les, deed het nog minder goed. Voor slechts 9500 toe schouwers werd de ploeg op eigen veld met 1-0 verslagen door Paris St. Germain, dat twintig minuten voor tijd door Toko scoorde. Aber deen (Sch), de derde Britse vertegenwoordiger won met 2-0 van Lech Poznan. De Schotten maakten, net als Waterschei bij BK'93 Ko penhagen, hun beide treffers na rust. DEN HAAG De Zwitserse clubs hebben een uitstekend begin gemaakt met de tweede ronde van het voetbaltoernooi om de UEFA Cup. Servette aanvaardde de thuisreis in Wro claw met een zege van 2-0 tegen Slask en FC Zürich hield Ferencvaros in Boedapest op een gelijk spel: 1-1. Bij de rust hadden de Zwitsers de leiding door een treffer van Seiler. AS Saint Etienne kwam op eigen veld tegen Bohemians Praag niet tot scoren (0-0) en de tweede Franse club Giron- dins Bordeaux was na een sterk begin kansloos bij Hajduk Split (1-4). De drie Westduitse vertegenwoordigers zullen vermoedelijk wel een ronde verder komen. De 2-0 van Wer- ,der Bremen tegen IK Brage BorlSnge uit Zweden is een re delijk goed begin. FC Köln hield de schade beperkt bij Glas gow Rangers. De ploeg van trainer Rinus Michels verloor met 2-1. De Zweedse scheidsrechter Eriksson deelde vier gele kaarten uit. aan de Schotten Johnstone en Redford en aan Sljivo en Strack van FC Köln. Pas vijf minuten voor het einde maakte McClelland het winnende doelpunt. FC Kai- serslautern deed het van de Westduitse clubs nog het best door in Napels tegen AC Napoli met 2-1 te winnen. De uit slag was verdiend. Met nog zeventien minuten te spelen viel het eerste doelpunt, uit een kopbal van de Zweed Torbjorn Nilsson. Zes minuten later was het gelijk door de Argentijn Diaz. Miljoenenaankoop Thomas Allofs bezorgde FC Kai- serslautern een minuut voor het einde de zege. FC Porto kreeg bij Anderlecht een afstraffing. De Belgen wonnen met 4-0 na een ruststand van 3-0. Al in de 6e mi nuut gaf Lozano Anderlecht uit een strafschop de leiding. Na een kwartier had Lozano weer succes. Tevergeefs poog den de Portugezen iets aan de achterstand te doen. Juist* toen zij mochten hopen op een treffer maakte Vandenbergh er 3-0 van, tot ongenoegen van de bezoekers, die in buiten spel geloofden. Dat kostte Rodolfo een gele kaart. Tien mi nuten voor het einde bepaalde libero Morten Olsen de uit slag op 4-0. De andere Belgische club in het Uefacuptoer- nooi, Lokeren, staat voor de moeilijke opgave op 3 novem ber de bij Benfica opgelopen achterstand van 2-0 goed te maken. Voor Dundee United, dat PSV in de eerste ronde de voet dwars zette, gloort kwalificatie bij de laatste zestien. Vi king Stavanger bleek op eigen veld een te zwakke opponent (3-1). Bij Cornivul Hunedoara - FK Serajevo konden de on geveer 40.000 toeschouwers genieten van een doelpuntrijk duel (4-4). De wedstrijd Valencia - Banik Ostrava,werd bij de stand 1-0 gestaakt wegens zware regenval. Wim Hofkens tracht namens Anderlecht Romeu van Porto van gevaarstichtende acties af te houden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15