6 ooral uitkeringstrekkers en ambtenaren leveren in at Voorbereiding plaatsing uisraketten gaat door Ontwerp-akkoord wil reclameuitbuitenland van de kabel weren UW KABINET GAAT MINSTENS 34 MILJARD GULDEN SNOEIEN 90 8 idlefinanciering ;h niet anders -I Staatscommissie euthanasie geïnstalleerd Gezonder leven bespaart miljoenen op gezondheidszorg' „Kleuren" van drinkwater kost geld HüüaSH roBERiÊNLAND" LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 PAGINA 9 va >urs krijgen itieve straf j Een 32-jarige en fige inwoner van Al- de sociale dienst voor Iden hadden opgelicht, »n de Almelose recht- alternatieve straf ge- te moeten 120 uur in Jeeghuis werken. De van justitie had zes celstraf waarvan iden voorwaardelijk rechtbank vonniste lat de twee mannen werken al een flink Ie ten onrechte geno- ingen aan de sociale iben terugbetaald. „Straatgeweld speelt rechts in de kaart" Een bijeenkomst die de Partij van de Arbeid gisteravond in Amsterdam or ganiseerde naar aanleiding van de krakersrellen vorige week, is een half uur onderbroken geweest wegens een bommelding. Terwijl PvdA-voor- man Joop den Uyl vertelde dat het straatgeweld rechts in de kaart speelt, roerden enkele opposanten zich duchtig. Voor- en tegenstanders van uiteenlopende opvattingen pro beerden elkaar te overschreeuwen. Voor het podium een van hen, zich noemende Bibikow, die bij de de ge meenteraadsverkiezingen uitkwam met een eigen lijst. De Tweede Ka mer zal volgende week woensdag debatteren over de krakersrellen vo rige week in Amsterdam. VVDM wil complete sieradenregeling UTRECHT Dat dienstplichtigen voortaan een oorbel mogen dragen tijdens diensttijd, gaat de VVDM niet ver genoeg. De solda- tenvakbond wil dat er een „Raamregeling Sieraden" komt voor alle mogelijke soorten verfraaiende accessoires voor vrouwelijke en mannelijke leden van de krijgsmacht. Armbanden, hals-, enkel- en andere ket tinkjes zijn bij het defensiepersoneel taboe, omdat ze te gevaarlijk zouden zijn bij het dagelijkse werk. De werkelijke reden voor defensie is echter dat ze niet „krijgshaftig" tonen, aldus de VVDM. „Trouwringen zijn dan ook gevaarlijk, maar die staan de meer deren wel toe. In het overleg van de afgelo pen jaren was een algemene regeling toege zegd en daar willen we defensie aan hou den, aldus de vakbond. Spoeddebat eigen bijdrage medicijnen DEN HAAG De Tweede Ka mer gaat minister Gardeniers van volksgezondheid morgen aan de tand voelen over haar voorstel om ziekenfondsverze kerden per 1 januari een eigen bijdrage voor medicijnen te la ten betalen. Ria Beckers (PPR) heeft mede namens Ina Müller-Van Ast (PvdA) hier over een spoeddebat aange vraagd. Beckers voerde hierbij aan dat de Kamer de invoering van een eigen bijdrage al eer der heeft afgewezen. Minister Gardeniers heeft deze maatre gel nu afgekondigd zonder daarover met de Kamer te overleggen. ie parlementaire re- AAG Als de ners in het be- bereid zijn tot ^Vging van hun in- ■■fca^net twee procent zal het nieuwe Q^zijn voorgenomen QVngen „beperken" miljard gulden. SJie loonmatiging Jstand, dan zal er rjjaarlijks nog eens ■d extra moeten bezuinigd en Üm dus tot 1986 voor rd gulden worden Het overgrote deze bezuinigin- MBBnodig worden ge- SUH| de economie op ^^!H(termijn nieuw le- ...y. vie blazen, zal ge- kJ^^oeten worden in. stJ^Qctieve sector. Dat dat op de sociale gen en de salaris- ambtenaren en j jgers de komende t r- are aanslagen zul- J^lden gepleegd. Sa- ■^Tlen zij 70 procent 'le ombuigingen moeten opbrengen. Alleen de mensen die met meer deren van een minimum inkomen moeten leven zullen hierbij worden ont zien. Aldus de kern van het beleid waarover de specialisten van CDA en VVD en de beide fractievoorzitters van deze partijen het eens ziin gewor den in hun regeerakkoord. Als resultaat van dit beleid zullen er in 1986 naar verwachting 785.000 mensen werkloos zijn. Op dit moment zijn er 600.000 werklozen met een verwachte groei tot 700.000 binnen een jaar. Het overheidstekort zal echter met het voorgestane be leid worden teruggebracht tot 7 procent (nu ruim 11) en de rente zal verder dalen tot 6,5 procent. Bij dit alles wordt ge rekend op een fors aantrekken van de investeringen in de be drijven. Het bedrijfsleven kan rekenen op een lastenverlich ting van zes miljard gulden, waardoor met de verwachte grotere rentedaling investerin gen aantrekkelijker worden en op langere termijn de eco nomie zal gaan groeien zodat er meer werkgelegenheid ont staat. Verlaging van de vennoot schapsbelasting, verhoging van de vermogens- en voor- raadaftrek, handhaving van investeringspremies en drasti sche vereenvoudiging van de vergunningen-rompslomp moeten het bedrijfsleven acti veren, naast uiteraard de alge mene inkomensmatiging. Er komt bovendien meer geld be schikbaar om bedrijven tot ex port te bewegen en er wordt meer verband gelegd tussen ontwikkelingshulp en de ont wikkeling van en kansen voor het eigen Nederlandse be drijfsleven. Woningbouw De woningbouw krijgt een ex tra injectie van een miljard gulden, waardoor er jaarlijks inclusief vernieuwbouw 120.000 huizen kunnen worden gebouwd. Op de stadsvernieu wing wordt niet bezuinigd. Ook de bestrijding van de jeugdwerkloosheid krijgt 750 miljoen extra. Jongeren zullen in elk geval bij de overheid wel genoegen moeten nemen met een baan van 32 uur (en een navenant salaris). Een verlaging van het minimum jeugdloon behoort tot de moge lijkheden. Openstaande vaka- tures van 40-urige banen zou den bij de overheid en gesubsi dieerde instellingen naar 36 uur moeten worden terugge bracht en werklozen zullen ge dwongen worden eerder een baan te aanvaarden. Door het ontwerp-regeerak- koord loopt een rode draad van „wieden, bemesten en zaaien". Wieden wat de econo mische ontwikkeling verstikt, bemesten wat kan bijdragen tot economisch herstel en zaai en waar ruimte is voor nieuw beleid dat de welvaart en werkgelegenheid in de verde re toekomst kan vergroten. Tegen deze achtergrond komt het regeerakkoord tot een zeer ingrijpende heroriëntering van de economie. Van de vele mil jarden die zullen moeten wor den bezuinigd zal een vijfde door de rijksbegroting moeten worden opgebracht, ruim een derde door de ambtenaren en trendvolgers, nog eens ruim een derde door de uitkerings trekkers en tien procent door het snoeien in de volksgezond heid (drie miljard). Loonsverlaging Ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers kunnen grote dalingen van hun inko men verwachten. Niet alleen zal de inkomensmatiging in het bedrijfsleven (twee pro cent per jaar) volledig in hun beurs doorwerken, maar daar boven op zullen de ambtena ren tot 1986 nog eens drie mil jard extra gaan inleveren. Worden de lonen in het be drijfsleven niet vrijwillig ge matigd, dan krijgen zij een re kening van 7,5 miljard gulden gepresenteerd. De uitkeringstrekkers moeten bovenop de gewone matiging voor twee miljard gulden ex tra zorgen (wordt 6,5 miljard zonder loonbeperking in het bedrijfsleven). Vooral WAO- ers en mensen in de ziektewet zullen getroffen worden. Bo vendien krijgen de uitkerings trekkers een sociale verzeke- ringskaart met een nummer om het misbruik te bestrijden. Alles bij elkaar zal dat in 1986 tot een besparing van vier mil jard gulden leiden. Bij dit alles sluiten CDA en VVD geen enkele maatregel,' ook geen nominale verlaging van overheidslonen en uitke ringen, uit. Naast het ontzien van de echte minima geldt voor beide partijen als uit gangspunt dat inkomensnivel lering in elk geval tot 60.000 gulden uit den boze is. Tot zo'n inkomen zal dus iedereen even zwaar worden getroffen. De mogelijkheid van een be perkte belastingverlaging die het koopkrachtverlies beperkt, wordt door de fractieleiders van CDA en VVD opengela ten. Meer betalen Niet alleen krijgt elke Neder lander de komende jaren aan zienlijk minder in zijn porte monnee, hij zal ook voor tal van zaken veel meer moeten gaan betalen. Het prijsbeleid zal veel vrijer worden en de profijtgedachte zal meer dan ooit worden toegepast. De noodzaak van vrijwel alle sub- Er zal tien procent per jaar meer voor een tram- en bus kaartje moeten worden wor den betaald en de trein wordt jaarlijks drie procent duurder. De tol op met name grote oeververbindingen wordt ver hoogd. Verder moet meer voor de woning worden betaald. Huiseigenaren krijgen moge lijk te maken met een stijging van het huurwaardeforfait, maar kunnen dan binnenkort de kosten van het grondig op knappen van hun eigen wo ning weer aftrekken. De hu ren zullen de komende jaren ook stijgen en daar zal minder huursubsidie tegenover staan. Uiteindelijk zal Jan Modaal gemiddeld ruim 18 procent van z'n inkomen aan huur moeten gaan uitgeven, aldus het regeerakkoord. II DEFENSIE- INSPANNINGEN TWEE PROCENT PER JAAR Jtomen wordt voor- log opengehouden. parlementaire re- zijn, dat de Defensiebe- dactie) grotingen de komende ja- AAG Nederland ren met gemiddeld 4 pro- rgaan met het tref- cent zouden moeten stij- Jh voorbereidingen gen. Qe plaatsing van Volgens de demissionaire mi- ketten, maar de nister van Defensie, Van Mier- ï>f de raketten er moet »n 1984 begonnen worden met de uitvoering van de noodzakelijke bouwwerken - - voor de plaatsing van de ensiebegroting zal kruisraketten. De fractielei- I het ontwerp-re- ders van CDA en VVD zijn «oord van CDA en het daarmee eens, maar zij ie komende kabi- stellen dat de voorbereidings- iode met slechts 2 maatregelen Pas zullen wor- ioae mei siecnts t den uitgevoerdi nadat het 1 per jaar mogen lement daarvoor goedkeuring ondanks het feit heeft gegeven. NAVO-landen het Als in 1984 begonnen wordt pr over eens met de constructie van de be- IAAG Het is zeer de vraag of de komende iar een nieuw stelsel van studiefinanciering ingevoerd. Het voorstel van de werkgroep van n VVD, die in hun rapport hebben geadviseerd p jaar een wet op de studiefinanciering in te die niet overgenomen in het ontwerp-regeerak- >e fractieleiders van CDA en VVD, Lubbers en hebben in het ontwerp-akkoord de voorwaarde i dat eerst moet worden bekeken hoeveel het )sten, voordat er beslist wordt over het indienen In wet. nodigde bouwwerken, is daad werkelijke plaatsing van de raketten mogelijk in 1986. Het beoogde CDA-VVD kabi net wil nog vóór september 1983 een nota uitbrengen over het totale Defensiebeleid. Die nota zal volgens het ontwerp- regeerakkoord tevens „ijk- punt" zijn voor de beslissing over het al dan niet plaatsen van kruisraketten in Neder land en voor het tijdstip waar op die beslissing wordt geno men. De regering zal in de aangekondigfde defensienota beoordelen of de onderhande lingen in Genève uitzicht bie den op vermindering van Rus sische kernwapens. Het beoogde kabinet wil dat de F-16-vliegtuigen van de luchtmacht de nucleaire taak van de Starfighters (die plaats maken voor de F-16) overne men. Een beslissing over het verschaffen van een nucleaire taak aan de nieuwe Orion-ver- kenningsvliegtuigen van de marine wordt pas genomen als meer duidelijkheid bestaat over de plaatsing van de kruisraketten. Ontwikkelingshulp Het nieuwe kabinet zal de be groting voor ontwikkelingssa menwerking op het huidige niveau handhaven. Dit wil zeggen dat anderhalf procent van het nationaal inkomen aan ontwikkelingssamenwer king zal worden besteed. Ten aanzien van het beleid ten Premier en minister van buitenlandse zaken Van Agt sprak giste ren op het Catshuis met Eugene Rostow, directeur van het Ame rikaanse regeringsbureau voor wapenbeheersing en ontwape ning. In het midden de Amerikaanse ambassadeur in ons land William Dyes. opzichte van Zuid-Afrika stelt het ontwerp-regeerakkoord, dat Nederland in internatio naal verband blijft ijveren voor het opvoeren van de poli tieke en economische druk op Zuid-Afrika. Doel daarvan is het afschaffen van de apart heid en het onafhankelijk worden van Namibië. „Op ei gen verantwoordelijkheid door Nederland te treffen economi sche sancties tegen Zuid-Afri ka mogen niet bij voorbaat worden uitgesloten", aldus Lubbers en Nijpels. iwe stelsel houdt in dat er een basisbeurs voor iedereen •geacht het ouderlijk inkomen, en dat de studenten ■nop renteloze of rentedragende leningen kunnen slui- Ivel afhankelijk van het inkomen zijn. Een wetsvoorstel (A-onderwijsminister Deetman werd te elfder ure door Van der Stee (Financiën) tegengehouden, omdat het poot beslag op de kapitaalmarkt zou gaan leggen. Het dan enige honderden miljoenen gulden aan studenten lenen. Er zijn al lang plannen voor een verandering van iefinancieringsstelsel, maar er komt niets van terecht, minister van financiën steeds bezwaar maakt. Nijpels (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De frac tieleiders van CDA en VVD, Lubbers en Nijpels, zijn in het ontwerp-re geerakkoord overeenge komen dat commerciële programma's uit het bui tenland met speciaal op Nederland gerichte recla me, van de kabel zullen worden geweerd. Dit staat echter haaks op het stand punt van de VVD-fractie, die geen enkele beper king op de toelating van programma's op de kabel wenst. Uit het rapport van de werkgroep van CDA- en VVD-specialisten, bedoeld als bijdrage aan het ont werp-akkoord van infor mateur Scholten, blijkt dat beide partijen op me- diagebied op nog enkele belangrijke punten geen overeenstemming konden bereiken. In het ontwerp-akkoord wordt bijvoorbeeld reclame bij regio nale en lokale omroepen niet uitgesloten, terwijl het CDA zich tegen invoering ervan heeft uitgesproken. Uitbrei ding van de tv-zendtijd kan, aldus het ontwerp-akkoord, in eerste instantie door een gelei delijke uitbreiding van de STER, maar deels ook uit een verhoging van de omroepbij dragen worden betaald. De VVD heeft zich echter tegen verhoging van de omroepbij dragen uitgesproken, omdat men verdere lastenverzwaring voor de burgers wil vermijden. De programma's van de NOS zullen worden beperkt tot een aantal taken: nieuwsvoorzie ning, gebeurtenissen met een nationaal karakter en de taak van „spreekbuis" voor maat schappelijke, culturele en godsdienstige stromingen. NOS-voorzitter Jurgens heeft echter al laten weten, dat dit voorstel „van een te geringe kennis van de omroepsituatie getuigt", zodat hij het niet al te serieus kan nemen Bij de uitbouw van regionale en lokale omroep wordt de pers niet uitgesloten op voor waarde, dat er geen commer ciële invloed op het program mabeleid wordt uitgeoefend. De pluriformiteit bij de regio-' nale en plaatselijke pers dient te worden gewaarborgd. Ook zal worden onderzocht onder welke voorwaarden de pers wordt toegelaten tot Teletekst, aldus het ontwerp-akkoord. De reclamevoorschriften voor de sport zullen worden versoe peld, met name wat betreft de beperkingen voor het uitzen den van sportwedstrijden. De verruiming van de reclame- voorschriften zal uiteindelijk moeten leiden tot afschaffing van de subsidies aan het be taald voetbal LEIDSCHENDAM Hoe we ook mogen denken over euthanasie en hulp bij zelfdoding, het is duidelijk dat allerlei betrokkenen de spanning tussen praktijk en of ficiële mogelijkheden voelen. Minister De Ruiter (justitie) zei dit gistermiddag, toen hij in Leidschendam mede namens de minister van volksgezondheid de Staatscommissie Euthanasie installeerde. De commissie heeft tot taak, advies uit te brengen over het toe komstig overheidsbeleid inzake euthanasie en het verlenen van hulp bij zelfdoding. Het gaat daarbij vooral om de wetgeving en de toepassing van de wet. Minister De Ruiter zei gisteren, dat de publieke opinie over eut hanasie de laatste jaren vrij stabiel is. Ruim de helft van de be volking vindt dat euthanasie mogelijk moet zijn, dertien procent vindt van niet en eenderde stelt zich neutraal op. Onaanvaardbaar Prof.dr.H. Kuitert, hoogleraar ethiek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft gisteren het gebruik van menselijke embry o's voor de levering van organen en weefsels ten behoeve van transplantaties onder alle omstandigheden onaanvaardbaar ge noemd. Hij reageerde hiermee op de Britse onderzoeker dr.R. Edwards, die zich bezighoudt met onderzoek van menselijke embryo's. Ed wards veroorzaakte opschudding door voor te stellen embryo's in laboratoria te kweken en te gebruiken voor „reserve-onder delen". ZWOLLE Er kan in Nederland fors bezuinigd wor den op de gezondheidszorg. Wanneer de 700.000 Neder landers die jaarlijks een beroep doen op alternatieve geneeswijzen, een speciale therapie volgen en gezonder gaan leven, kunnen zij gezamenlijk 1,3 miljard gulden op maatschappelijke kosten besparen. Dit zegt me- disch-socioloog dr. C. Aakster, uit Dwingeloo. Dr. Aakster heeft een onderzoek verricht onder 112 patiënten (63 procent ziekenfonds-verzekerd; tussen de 25 en 65 jaar oud) van artsen die werken met natuurlijke geneesmiddelen. Hij liet de mensen een therapie ondergaan die bestond uit een combina tie van homeopathische en plantaardige voedingsmiddelen, al ternatieve therapievormen en ontspanningsoefeningen. Na zes maanden voelde 64 procent van de patiënten zich duidelijk ge zonder dan aan het begin van de behandeling. Veertig procent van hen was toen minder dan 300 gulden (inclusief reiskosten) kwijt aan de behandeling. Omdat men zich gaandeweg gezonder voelde en beter functioneerde, viel te berekenen dat per patiënt 1936 aan maatschappelijke kosten (werkverzuim bijvoorbeeld) was bezuinigd. Dr. Aakster, voormalig lid van de Commissie Muntendam, die de regering van advies diende over de toekom stige rol van alternatieve geneeswijzen, meent dat de mensen zelf meer verantwoordelijkheid moeten opbrengen voor hun ge zondheid en niet automatisch op de gezondheidszorg moeten re kenen. „Eerst proberen om met natuurlijke middelen de klacht te verhelpen en gezonder leven. Dan kijken of er een huisarts of specialist nodig is". DEN BOSCH De 23-jarige G. Munsters en de 24-jari- ge H. Maas uit Deurne, die vorig jaar het leidingwater in hun gemeente een gifgroene kleur gaven, blijken een dure grap te hebben uitgehaald. De officier van justitie in Den Bosch eiste 2000 gulden boete en de waterleidingmaatschappij en de gemeente gaan proberen de schade in totaal 110.000 gulden, het waterleidingnet raakte onbruikbaar op hen te verhalen. De twee grapjassen kregen ook een maand voorwaardelijk. Na een borrel, aan de vooravond van carnaval, kwamen ze op het idee 9,5 liter (onschadelijke) kleurstof in het leidingnet te doen. Op 13 juni ontstond in Deurne enige consternatie, toen be woners van de nieuwbouwwijk de Koolhof en het kerkdorp Zeilberg groen water uit hun kranen zagen lopen. Het water werd meteen taboe verklaard en er werd een rant soen van twee flessen bronwater per woning ingesteld. De twee hadden niet voorzien dat de grap zoveel paniek zou veroorza ken. Tegen de man die hen de kleurstof leverde werd een boete van 1000 gulden en twee weken voorwaardelijk geëist. Voorzichtig met eten paddestoelen DEN HAAG Het eten van paddestoelen, die in deze tijd van het jaar uit de grond schieten, blijkt een gevaarlijke bezigheid. In het gisteren op deze pagina vermelde onderschrift bij een foto van kinderen rond paddestoelen, stond abusievelijk vermeld dat vliegenzwammen en weide-champignons eetbaar zouden zijn. Dit geldt echter alleen voor de laatsten. Het eten van vliegen zwammen, die tot een giftige familie behoren, is onbetrouwbaar en kan ziekte veroorzaken. Veel bewolking DE BILT De scheidingslijn tussen vochtige lucht boven West-Europa en droge oceaan- lucht bevindt zich boven de Britse Eilanden en de Noord zee. Deze scheidingslijn komt langzaam naderbij, maar zal waarschijnlijk pas vrijdag ons land passeren. Wel is er mor gen al veel bewolking waaruit af en toe wat regen of motre gen kan vallen, vooral in het noordwesten van het land. De minimumtemperatuur wordt vannacht ongeveer 10 graad. De wind draait van zuidwest naar zuid en neemt af tot ma tig. Met de zuidelijke wind kan morgen nog iets zachtere lucht uit Frankrijk tot ons land doordringen. Daarom wordt het in het zuiden, waar mogelijk in de ochtend nog wat zon is, 17 graden. Elders wordt het een of twee graden minder warm WNT Hu I Deo Helder geh.bew. 15 10 0 n 15 120.1 n 14 10 0 n 15 10 0 n 15 11 On Barcelone onbew. Berll|n zw bew. Bordeaux mixt Brussel I bew. Gw»6ve gen bew. K Lagen furt misl Kopenhagen regen motregen 15 130.2 mm «bew 23 19 i Stockholm regen Wenen mist ZOrlch mist Casablanca ween.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9