I Snelheidsrecord gebroken in unieke Strontrace Ulegroting Sassenheim —rond na bezuiniging en rioolrecht Ondanks bezuinigingen positief resultaat 1981 Hardrijders bekeurd Sassenheim wil nog dit jaar in Postwi jk bouwen Bezwaren woningen Vlietwei verworpen Knooppaal of paalknoop Woonwagenkampje aan Kastanjelaan TOBE -GIQ LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 PAGINA 7 Voorschoten ten en thans" iORSCHOTEN Wethouder J. van Leeuwen |mt zaterdagmiddag in boekhandel Moesker i de Voorstraat het eerste exemplaar in ont- jgst van het boekje „Voorschoten, toen en |ns". Het boekje is geschreven door Joop Pee- fc en de foto's zijn van Laura Kloet. Het door jgeverij Sigma te Den Haag vervaardigde werk- elt 80 pagina's en ruim 70 foto's. Op elke bladzij »en foto van oud-Voorschoten en een foto van huidige Voorschoten geplaatst, waardoor de anderingen van het dorp in deze eeuw duide- I zichtbaar zijn. Het boekje is behalve een histo- •he vastlegging tevens een bewijs dat niet altijd in zorgvuldig is omgesprongen met het oude [p. Het boekje is vanaf zaterdag in de boekhan- verkrijgbaar en kost 18,50. De officiële uit- Icing aan de wethouder van openbare werken is twee uur. Saxofoon Kwartet in Leidschendam LEIDSCHENDAM In de serie „Concerten op de Zondagavond" van de Stichting Cultureel Contact Prinsenhof geeft het Nederlands Saxofoon Kwartet op 24 oktober een concert in het Paus Johannes Centrum in Prinsenhof. Het kwar tet, bestaande uit Leo van Oostrom, Ed Boogaard, Adri van Velsen en Alex de Leeuw, speelt onder meer werken van Tristan Keuris, Wim Petersma en Diderik Wagenaar. Kaarten voor het concert dat om kwart over acht begint, kosten 9.75, voor houders van CJP en Pas 65 7.50. De kaarten zijn 's a- vonds vanaf half acht aan de zaal verkrijgbaar. Denksportcentrum of artotheek in bibliotheek LEIDSCHENDAM In de centrale bliotheek aan het Fluitpolderplein wordt mogelijk een ar totheek of een denksportcentrum gevestigd. Het college van B en W vah Leidschendam zal op korte termijn een voorstel doen over het ge bruik van de nieuwe centrale bibliotheek. De bibliotheek wordt omvangrijker dan momen teel noodzakelijk is. Dit in afwachting van de bouw van circa achtduizend woningen in de bouwlokatie Leidschendam-Nootdorp. Bij de bouw van de bibliotheek, die al enkele maan den aan de gang is, wordt rekening worden ge houden met de eventuele gebruiker, die naar verwachting tien jaar over de 350 vierkante meter mag beschikken. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gistermiddag op het nieuwe deel van de Eisenhouwerlaan, tussen Concertweg en Herenweg een snelheidscontrole gehouden. Veel automobilisten wisten waarschijnlijk niet dat ook dit nieuwe deel weg nog tot de bebouwde kom behoort, want er waren erg veel snelheidso vertreders. Er werden 30 bekeuringen uitgedeeld. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 108 kilometer per uur. j\RMOND Bijzonder éde weeromstandighe- n hebben gisteren mee werkt aan de snelste rontrace ooit gevaren, j eerste van de 23 deel- piende oude zeilsche- (i werd pas tegen het ld van de middag aan Gemeentehaven in jrmond verwacht, maar al om kwart over negen gistermorgen kon de mest uit „De hoop op welvaart" van Age Bantstra worden gelost. De Strontrace is een jaarlijks evenement voor oude zeilsche pen, waarvoor een tiental ja ren geleden het idee werd ge boren bij de Friese architect Reid. Hij wilde met enkele zeilwedstrijden voor oude vrachtschepen bewijzen, dat vervoer per zeilschip nog steeds kan. Deze week starten dan ook een aantal wedstrij den in Workum, zoals een vrachtvaart van Workum naar Amsterdam en terug, vissen met zeilschepen op het IJssel- meer en de Strontrace van Workum naar Warmond en terug. De Strontrace herinnert aan het vroegere vervoer van ne. mest vanuit Friesland naar de Bollenstreek. De Strontrace wordt in zeilerskringen een van de zwaarste wedstrijden genoemd. De meeste deelne mende schepen hebben wel een motor aan boord, maar die mag slechts heel weinig ge bruikt worden. Op enkele plaatsen zoals in Amsterdam en Haarlem is het toegestaan, maar de rest van het traject wordt het gebruik van de mo tor verrekend met de zeiltijd. Kruisen Age Banstra meerde aan de Gemeentehaven af ruim ne gentien uur na de start in Workum. Hij voer De Leede op met behulp van de motor, omdat kruisen in het vrij smalle Warmondse water vrij wel onmogelijk is met een groot zeilschip. Na het over handigen van een fles geest rijk vocht door loco-burge meester Van Schagen werd di- rekt de steven gewend om voor de wind de Leede uit te zeilen. De wedstrijd is pas be slist na aankomst in Workum en pas dan kan berekend wor den, wie recht heeft op de zil veren Brijlepel. De opvaren den van de Lutgerdina Smel- tekop die als tweede de Ge meentehaven aandeed, gunden zich zelfs geen tijd voor koffie. Zij kwamen jagend tegen wind De Leede op en zeilden snel voor de wind onmiddellijk te rug. Vorig jaar won de Lutger dina Smeltekop de Strontrace onder barre weersomstandig heden. uur ico-burgemeester Van Schagen overhandigt de koploper in de Strontrace een fles :l.OÓ|estrijk vocht. Age Bantstra, met „De hoop op welvaart" lost de mest in Warmond. Joppe boven De Leede. Op 't bekend zijn op de Kagerplas- Joppe behoefde men niet te ja- sen verkozen deze route boven gen, maar konden de schepen de direkte vaarweg via De gemakkelijk overstag en bo- Leede. Veel inwoners van vendien behoefde men niet te Warmond wandelden herhaal- keren bij de Gemeentehaven, delijk naar de haven, wanneer hetgeen enige tijdwinst ople- er een zeilschip in het zicht verde. Vooral de schippers die was. SASSENHEIM De gemeente wil proberen nog dit jaar te starten met de bouw van veertig premie-B- koopwoningen in het bestemmingsplan Postwijk. In ja nuari of februari van 1983 hoopt men dan de rijksgoed keuring voor de bouw van de resterende honderd wo ningen in de eerste fase van deelplan I te krijgen. Bin nen vijf jaar hoopt men zelfs de helft van het deelplan I gerealiseerd te kunnen hebben. De commissie ruimtelijke ordening toonde zich gisteravond zeer tevreden over het tempo van wethouder E. Keijzer. In het totale plan Postwijk, tussen de Hoofdstraat en de Zandslootkade, zou den ongeveer 900 woningen moeten komen, die via twee wegen ontsloten worden naar de Hoofdstraat. Over het ontwerp-be- stemmingsplan wordt 28 oktober een hoorzitting gehouden en 9 november wordt het behandeld in de gemeenteraad. De reden voor de haast met het plan is, dat de gemeente wil proberen uit het overschot van dit jaar nog rijkssubsidie voor de bouw van vijftig premie-B-woningen, die in de prijs van premie- A-woningen (130.00 to 140.000 gulden) komen te liggen, te krij gen. Daardoor zou het totale plan sneller gerealiseerd kunnen worden. Dat is van belang gezien het feit, dat de overheid klei nere gemeenten een steeds kleiner contingent (subsidie voor wo ningwet- en premiewoningen) toewijst. In de eerste fase van deelplan I zijn 40 premie-B-koopwoningen, 49 premie-huurwo ningen en 48 woningwetwoningen gepland. WARMOND Het pro vinciaal bestuur heeft de bezwaren tegen de bouw van een flat voor kleine huishoudens aan de Vliet wei in Warmond verwor pen. De bezwaren waren ingebracht door omwo nenden. De wooneenhe den worden gebouwd in opdracht van de woning stichting Warmunda. De provincie heeft een aantal alternatieven onderzocht, die door de indieners van de be zwaren waren aangedragen. Een verkleining van het bouwplan met een derde deel bleek onaanvaardbaar, omdat dat het verlies van vijf wonin gen zou betekenen. Ook het draaien van het bouwvlak be schouwt de provincie niet als een goede oplossing, het is pla nologisch ongewenst en zou de situatie voor de omwonenden niet verbeteren. De suggestie om de flat in de nieuwbouw wijk Lommerlust neer te zet ten wordt eveneens van de hand gewezen. Er is daar geen geschikte locatie voorhanden en bovendien zijn in deze wijk al woningen voor de kleine huishoudens gebouwd en is er nog een ander bouwplan voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens in voorbe reiding. „Afgezien daarvan telt Warmond een dusdanig aantal woningzoekenden, dat ook buiten Lommerlust bouw mogelijkheden moeten worden geschapen voor kleinere wooneenheden in de sociale woningbouwsfeer", aldus het college van Gedeputeerde Sta ten. Over het verwachte tekort aan parkeerplaatsen als gevolg van de komst van de woonflat, wordt opgemerkt dat een groenstrook langs De Weiden eventueel kan worden veran derd in parkeerruimte. Overi gens is bij het bejaardenhuis aan De Weiden al parkeer ruimte aanwezig. Het bouw plan wordt als zeer urgent be schouwd, omdat het verpleeg tehuis Mariënhaven meer per soneel krijgt. Behalve de vraag van de doorsnee Warmondse woningzoekenden is daardoor een extra vraag naar kleine, goedkope huurwoningen ont staan. ^INDANKS EXTRA TEGENVALLERS: 6890. ^^SSEN VOO dat ISENHEIM De begro- val men ineens echt met on- voor 1983 is sluitend, zij voorziene zaken wordt gecon- dat het gemeentebestuur fronteerd. Overigens rekent in eeids de onlangs aangekondig- het gemeentebestuur wel al op bezuinigingsmaatregelen een verminderde uitkering uit i 40/ït twee forse tegenvallers het gemeentefonds, omdat het cird geconfronteerd. In de de bedoeling is dat niét zozeer rste plaats was dat de tegen- meer uitgekeerd wordt op ba- volgdlende uitkering uit het ge- sis van het aantal inwoners, u ni^ente^on<^s voor bet onder- maar het accent meer wordt üs en daarnaast bleek dat de gelegd op het oppervlak van icnt^kering van het electrici- de gemeente en de bebouwing ilechltsbedrijf HLS sterk tegen-, ervan. Op die wijze ziet het er- ebraf'- Gerekend werd op eea naar uit dat de gemeente in instuitkering van 375.000 tien jaar tijd 300.000 gulden llden, maar het wordt slechts minder krijgt. 0.000 gulden. •fdpunten voor het sluitend jjgen van het gemeentelijk Plannen 'ïhoudboekje zijn geweest invoering van het riool- it en het sterker verhogen gemeentelijke belastin- het treffen van bezui- [ingsmaatregelen. Met de iinigingen is bereikt dat de ïeentelijke uitgaven onge- "50.000 gulden lager uit- dan eerst was geraamd, invoering van het riool tot, waarmee de raad ioorvoetend akkoord is ge in in afwachting van deze jroting, levert de gemeente 1983 een bedrag van 598.125 Iden op. gemeente Sassenheim kan !t het verwijt worden ge takt dat ze de begroting slui- id heeft gemaakt door pro- imen vooruit te schuiven. Ze |eft daarentegen de moed ge- }d om inpopulaire maatrege ls te nemen", aldus B en W de aanbiedingsbrief bij het trkstuk. Het huishoudboekje 'at zelfs nog een post voor (voorziene uitgaven, die .516 gulden bevat. Een >t deel van dit geld is ech- bestemd voor investerin- 9 in, die in 1983 zullen worden Slechts 135.461 gulden In de begroting voor 1983 is er van uitgegaan dat alle geplan de investeringen ook werke lijk worden uitgevoerd. Ver der zal het aantal personeelsle den niet worden uitgebreid. Wel wordt onderzocht of vol gend jaar nog een jongere via de Werkverruimende Maatre gelen voor een jaar aan werk bij de gemeente kan worden geholpen. Drie langdurig^ werkloze jongeren zijn al in' dienst bij de afdelingen finan ciën, sociale en algemene za ken om arbeidservaring op te doen. Er is een aanvraag inge diend om nog een jongere bij de afdeling gemeentewerken en -bedrijven in te schakelen, maar het ministerie van socia le zaken heeft hierop nog niet geantwoord. Op het gebied van de ruimte lijke ordening liggen ook nog wat plannen op uitvoering te wachten. Dat geldt onder meer voor het strookje grond in Wasbeek langs de Wasbeeker- laan, dat klaar ligt voor de bouw van 28 kleine wooneen heden in de premie-huursfeer. ia een hoorzitting gehouden over het ontwerp-bestemmingsplan Postwijk en is de gemeente be zig met het maken van een plan vpor vijf woonwagen standplaatsen in het bestem mingsplan „Centrum" aan het eind van de Kastanjelaan bij het water. Ook hierover zal binnenkort een hoorzitting worden gehouden. Verder zal in de loop van 1983 worden gewerkt aan de reconstructie van verschillende straten zoals het eerste gedeelte van de Parklaan, de verlengde Wil- helminastraat/Westerstraat, eerste fase Hoofdstraat (win- kelerf), Zandslootkadebuurt en de J.P Gouverneurlaan en zal de Warmonderweg worden verbeterd. Huisvesting Op het gebied van volkshuis vesting schetst het gemeente bestuur een somber beeld. Ge bleken is dat de inwoners steeds minder neiging verto nen door te stromen naar duurdere woningen. Daardoor komen voor de minder draag- krachtigen steeds minder hui zen beschikbaar en worden nieuwbouwwoningen steeds meer bestemd voor ingeschre ven woningzoekenden. Mede door deze ontwikkeling zal in' het plan Postwijk een groter accent moeten worden gelegd op de realisering van kleinere, goedkopere huurwoningen. Verder leidt het uitblijven van de toewijzing van woningcon tingenten ertoe, dat de ge meente minder kan bouwen en de woningzoekenden steeds langer moeten wachten. Nu is die tijd al tweeëneenhalfjaar. Per 1 september 1982 telde Sassenheim 449 ingeschreven „Ben ik dronken of is het echt Dat is de eerste reactie als ie zwervend door Noordwijk dit beeld op het netvlies van je oog krijgt. Een lantaarnpaal met een knoop erin. Niet iedereen zal de paal kennen, want hij staat in wijk waar niet iedereen elke dag komt: Duinpark en wel precies in de Pieter Bedijnstraat. Het blijkt een grapje te zijn van de gemeente. Een poging om in het dorp niet alles strak en eentonig te houden. MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING BOLLENSTREEK SASSENHEIM De Stichting Maatschappelij ke Dienstverlening Bol lenstreek is er, ondanks de bezuinigingen door de rijksoverheid, in geslaagd het jaar 1981 financieel positief af te sluiten. Zo wel voor de gezinsverzor ging als voor het maat schappelijk werk geeft het jaarverslag van de stich ting een positief saldo-te zien: respectievelijk 112.486 gulden en 9.171 gulden. „Onze sprongen in het duister, noodzake lijk door de late bericht geving van het ministerie van CRM, blijken geluk kig juist te zijn geweest en de door het rijk opgelegde bezuinigingen zijn zonder al te veel problemen gere aliseerd", aldus voorzitter Th.M. van Ruiten van de stichting. Toch ziet het bestuur de toe komst niet optimistisch tege moet. Gevreesd wordt, dat door nog meer bezuinigingen van het ministerie de dienst in de problemen zal komen. Het in 1981 uitgevaardigde bezui- njgingsbesluit van het ministe rie kwam voor de stichting neer op het bezuinigen van 580.000 gulden voor de periode van 1981 tot en met 1983. Bo vendien moet in 1984 250.000 gulden minder worden uitge geven dan in 1980. Het een en ander mag niet ten koste gaan van de hulpverlening, wat be tekent dat het geld niet gevon den mag worden door vacatu res niet op te vullen of mede werkers te ontslaan. Het bestuur van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Bollenstreek heeft na maandenlange besprekingen gekozen voor het omzetten van traditionele hulp in alpha- hulp, die door de cliënten zelf betaald moet worden omdat die hulpen niet in vaste dienst zijn. Verder is de leiding van de traditionele hulp ingekrom pen door vacatures niet te ver vullen en worden stafvacatu res slechts voor tachtig procent vervuld. Deze procedure had veel voeten in de aarde en daarom wordt met angst en beven een nieuwe bezuini gingsronde van de minister af gewacht. Door een dergelijke maatregel zou het moeizaam op gang gezette driejarenpro- gramma worden doorkruist en het hulpverleningsniveau •sterk worden aangetast, stelt het bestuur. De stichting heeft in 1981 met 887 cliënten contact gehad. Daarnaast waren er 611 korte contacten, dat wil zeggen een malige gesprekken om infor matie en advies. Gemiddeld heeft één op de 48 inwoners in 1981 minstens één maal con tact gehad met het maatschap pelijk werk. In de gezinsver zorging werd het record aantal van 300.000 uren hulp ver leend. De stichting had per 31 december 1981 40 full-timers en 360 part-timers in vaste dienst. De alpha-helpsters zijn daarbij buiten beschouwing gelaten, omdat de dienst voor deze vorm van hulp slechts bemiddeld. SASSENHEIM De gemeen te gaat de procedure starten om aan de Kastanjelaan/Con- cordiastraat een centrum met vijf woonwagenstandplaatsen te realiseren. De commissie ruimtelijke ordening heeft hiervoor gisteravond het groe ne licht gegeven. Van de zijde van de omwonenden zijn al bezwaarschriften tegen het plan aangekondigd. Met de aanwijzing van de plaats voor het woonwagen- centrum komt de gemeente te gemoet aan de eis van het pro vinciaal bestuur dat voor 1985 in Sassenheim een woonwa gencentrum moet zijn aange legd. De gemeente is wettelijk verplicht een dergelijk een-, trum voor met vijf standplaat-' sen in te richten. In maart nog andere Zuid-Hollandse ge meenten, een brief met de op dracht een plaats voor het cen trum aan te wijzen. Doet de gemeente dat niet, dan zal de provincie een plaats aanwij zen. Wethouder E. Keijzer daarover: „Als de provincie een plaats aanwijst, moet je maar afwachten wat daar gaat gebeuren. Ik hou niet van het voeren van een dergelijke po litiek om dan de provincie de schuld te kunnen geven. Laten wij zelf de verantwoordelijk heid nemen en met iedereen om de tafel gaan zitten om tot een goede inrichting van het plan te komen met paranties dat het bijvoorbeeld geen op slagplaats wordt". Het centrum, op het stukje grond langs het water aan de kop van de Kastanjestraat en de Concordiastraat, wordt he lemaal op kosten van het rijk aangelegd. De gemeente zou alleen eventuele voorzienin gen moeten betalen, waar om wonenden om vragen. Die om wonenden hebben nu al laten weten, dat de gemeente op veel bezwaarschriften tegen het plan kan rekenen. Deson danks zullen enkelen van hen meewerken in een werkgroep, die het plan gaat maken. De anderhalf jaar geleden al eens genoemd, hoewel de raadsle den toen verwachtten dat het met het spreidingsbeleid voor woonwagens van de provincie niet zo'n vaart zou lopen. Als eerste lokatie werd gedacht aan de Saturnusstraat, maar die plaats was voor de provin cie onaanvaardbaar, omdat daar weinig kans op intergra tie met de dorpsbewoners zou zijn en dat is een vereiste. Het is overigens nog maar de vraag of bewoners van het re gionale woonwagencentrum in Leiden, dat ingekrompen moet worden, bereid zijn naar een k1#>in in S.»*cpnh*im if verhuizen. Zij hebben al eer der gesteld niet naar centra met minder dan vijftien stand plaatsen te willen gaan. Vol gens wethouder Keijzer is ook al haast geboden, omdat er nu nog een kans is dat woonwa genbewoners zich in Sassen heim willen vestigen. Mensen, die een plaats krijgen aange wezen, zullen misschien moei lijker in de buurt aarden. Ook voor omwonenden met bezwa ren heeft hij een ideetje. „Het is misschien zinnig met hen in een bus woonwagencentra in de omgeving waar het alle maal positief gaat, te bezoe ken"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7