Mobiele Eenheid jaagt ernielende fans uiteen ichte toename van erkloosheid in Leidse regio Voor Pietje Precies. la Vergeer (SP) veroordeelt Oxford-reis [ONKEN JONGEREN ZORGEN VOOR VERNIELINGEN IN BINNENSTAD e' £cidóe Qowia/ni Behandeling van Leidse begroting begin t m orgen pac&D LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 OCTOBER 1982 PAGINA 3 vincie start procedure gewestelijk orkest 2N/DEN HAAG De provincie Holland start een AROB-procedu- 1 en het voornemen van de minis- in CRM de subsidiering van het stelijk Orkest met ingang van 1 nber 1983 te stoppen. Volgens de lollandse gedeputeerde voor cultu- ag aken mevrouw I. Günther is het W «akelijk dat Zuid-Holland een or- 'Tieeft, dat zich bezig houdt met itieve taken en koorbegeleiding. buw Günther wil, zodra de huidi- imissionaire minister van CRM "ngen wordt door een volwaardige Éer, met deze nieuwe bewindsman Ifel zitten. LEIDEN De heer C. Vergeer, SP-gemeente- raadslid, heeft het college een brief geschreven waarin hij zich afvraagt of het maken van een studiereis naar Oxford wel zin heeft. „De ge meenteraadsleden kunnen zich beter bezighou den met de verbetering van de leef-, woon- en werkomstandigheden van de Leidse bevol king", schrijft de heer Vergeer. Het betreft hier een reis in het kader van de internationale uitwisseling met Oxford. Leden van de Leidse gemeenteraad ontvingen een uit nodiging voor een studiereis die ten doel heeft Environmental Health (activiteiten die het een gezond leef-, woon- en werklifnaat moeten be vorderen) te bestuderen. Het programma bevat onder meer een bezoek aan de Britisch Leyland fabrieken en het bij wonen van de plechtigheden rond 'Remembe- rance Day'. In de uitnodiging staat over de plechtigheden vermeld: „Dit jaar bijzonder ac tueel gezien het Falkland-conflict. De heer Vergeer zet vraagtekens bij die twee programma-onderdelen. Hij is van mening, dat een bezoek aan Britisch Leyland, naar zijn me ning een bedrijf dat zijn arbeiders slecht behan delt, geen verband houdt met het bevorderen van een gezond leef-, woon- en werkklimaat. Verder zegt de heer Vergeer het weerzinwek kend te vinden, dat de Falkland-oorlog in ver band wordt gebracht met een studiereis over preventieve gezondheidszorg. „Leidse gemeen teraadsleden hebben niets te zoeken bij een lunch van Britisch Leyland en bij de plechtig heden rond de herdenking van de Falkland- oorlog", aldus de heer Vergeer. Sigaretten- diefstal LEIDEN Uit de „Korti- markt" in win kelcentrum de Kópermolen is in de nacht van maandag op dinsdag voor achtduizend gulden aan si garetten gesto len. De dieven kwamen de winkel binnen na het forceren van een ruit. Tevens namen zij een reken machine mee. Bouwvakker overlijdt na val van balkon LEIDEN De 43-jarige Johan Dero- gee is gistermiddag bij een bedrijfson geval om het leven gekomen. De Lei- denaar maakte op het bouwterrein Langegracht/Pelikaanstraat een van negen meter. De man, vloerenlegger van beroep, was op de derde verdieping van het in aan bouw zijnde woningencomplex aan het werk op een balkon. Hij wilde over stappen naar een aangrenzend balkon en gebruikte een pas gemetseld muurtje als steun. Het muurtje begaf het en de man viel. Hij werd naar het Diacones- senhuis gebracht maar bleek bij aan komst aan hoofdletsel te zijn overleden. i bij d xlenjEN Angstverwek- ies aje tonelen speelden req gisteren af in de ap 50te binnenstad. Groe- van tientallen be- "verken jeugdigen et dePen het centrum on- g. Zij waren gehuld in eorecferkleding en lederen gestel overdadig voorzien nv*n j blinkende spijkers. n e riemen, polsbanden land handschoenen waren oornfaaid met spijkerkop- t van terwijl in veel geval- famklimmende kettingen 11 Joe|aggressieve karakter jrstreepten. De tien- vaak zeer jonge van de popgroep Mo- fil fead maakten de bin- jeob ted onveilig. De n vidlk was velen te mach- ntal Enkelen moesten per 1 ool^lance worden afge- ;bbetd. Her' en der lagen lega'enc*e j°n6eren *n de tljd;en. Voor vele duizen- in pi guldens schade werd /erhcericht. Ruiten wer- 'n ej ingegooid, het ver ged rj wercj met bierflessen ■■tfgeld en voorbijgan- qq i werden lastig geval- y De Mobiele Eenheid 18jl ingezet om de rust •daadle stad te handhaven. r 2k0'n(Jukte slechts matig en et hefges waren soms nood- ilijk. Met behulp van ient pen haalde de politie avond een groep jon- uit het gebouw van imer van Koophan- m de Breestraat. Pas middernacht werd eer rustig in de stad. 30 È'jans van Motörhead ston- istermiddag al om twaalf oor de Stadsgehoorzaal. B9rwikrur eei"der trad de politie 1 de eerste maal op tegen veertig in Motörhead-kle- boxracht gestoken jongeren. 19 °foep probeerde bij een su- 0mo Lrkt op het Stationsplein irtie bier in te slaan. De Nedjvielen voorbijgangers las- bevuilden de etalagerui- »e groep lastige bezoekers Ide zich snel uit evenals ijtpartijen met bierfles dat honderden fans vele uren te vroeg in Leiden waren ge arriveerd. Om de tijd te doden trokken ze in grote groepen door de binnenstad, een spoor van vernielingen, kapotge- gooide bierflesjes en platge trapte blikjes achterlatend. Nauwelijks vijftien jaar, tor sten ze grote kratten bier met zich mee. Voorbijgangers wer den lastig gevallen en winkel ruiten werden vernield, ter wijl de kreet „Motörhead...Mo törhead..." werd gescandeerd. Naarmate de dag vorderde, be gon de alcohol te werken en gingen de fans zich uitbundi ger gedragen. Wapenstok In de loop van de middag be sloot de politie met het ergste rekening te houden. Op strate gische plaatsen in de binnen stad postte de Mobiele Eenheid en in het statige kantoor van het Hoogheemraadschap te genover de Stadsgehoorzaal, werd een commandopost inge richt. Vanuit deze post werd het optreden van de politie ge leid. Enkele malen moest worden ingegrepen, waarbij de politie van de wapenstok gebruik maakte. «.Veelal sloegen de jeugdige vandalen al op de vlucht, wanneer een agent de eerste voet buiten de deur van het politiebusje zette. Inciden ten deden zich voor op de hoek Haarlemmerstraat/Hooi gracht, op het Kort Rapen burg, Vrouwesteeg en op de Beestenmarkt, 's Middags wer den zeven jongeren aangehou den. Een van hen kreeg een proces verbaal wegens moles- De Breestraat bood ter hoogte van de Stadsgehoorzaal een smerige aanblik met tientallen aggressieve jongeren temidden van grote hoeveelheden gebroken bierflessen. tatie. De anderen werden na overleg met de ouders naar huis gestuurd. De politie trad in alle gevallen zeer terughou dend op om te vermijden dat Kritiek de vlam in de pan zou slaan. enkele malen joeg de politie de jongeren uiteen. Groepjes hard-rock fans wer den op hun tocht door de stad in de gaten gehouden, slechts froeg in de middag bleek De hard-rock formatie Motörhead. Tegen zes uur werd het rusti ger in de stad, maar dat bleek de stilte voor de storm te zijn. Voordat het concert begon, verzamelden de Motörhead- fans zich in de Breestraat voor de Stadsgehoorzaal. Het asfalt van de Breestraat was al spoe dig bezaaid met glas en ook hier werden voorbijgangers en passerende auto's lastig geval len en met bierflessen beko geld. Even dreigde de situatie kritiek te worden toen een NZH-bus. in de problemen kwam, doordat de weg ver sperd werd. Op dat moment vielen de verbindingen tussen de wagens van de politie en de commandopost uit, waarna de bevelvoerders in de politiebus- jes besloten zelf op te treden. Dit tot grote verrassing van de mensen in de commandopost. Voordat de ME werkelijk in actie behoefde te komen, wer den de deuren van de Stadsge hoorzaal geopend en trokken de fans de zaal in. In De Stads gehoorzaal was het gister avond rustig. Dat kwam voor al door adequaat optreden van Rond elf uur werd besloot de politie posten weer in te ne men. De cafées in de binnen stad sloten uit voorzorg om elf uur hun deuren. De ongeveer duizend bezoekers van het de ordedienst van de popgroep concert hadden na afloop hun zelf. Alle bezoekers werden bij bierflesjes ditmaal in de Stads- het binnengaan gefouilleerd. Een aanzienlijke hoeveelheid messen werd daarbij aange troffen. Ordelijk De Breestraat was voor aan vang van het concert al.voor al het doorgaand verkeer afge sloten. Het verkeer werd om geleid via het Noordeinde, de Hooigracht en de Marktenrou- te. Het busverkeer werd onder politiebegeleiding door de Breestraat geloodsd. Toen het concert eenmaal begonnen was, keerde de rust >Veer in de Breestraat. Nog voor negenen besloot de politie alle wegom- leidingen op te heffen en terug te keren naar het hoofdbu reau. gehoorzaal achtergelaten. Zij trokken met posters gewapend en zichtbaar verzadigd redelijk ordelijk naar het station. De politie, die de gehele route controleerde, behoefde slechts enkele malen op te treden. Ook de uitocht ging echter ge paard met het sneuvelen van winkelruiten. Twee jongeren uit Zeeland klommen op de steigers bij het gebouw van de Kamer van Koophandel en werden aangehouden. Ook op het station zelf ging het rusti ger dan verwacht. Precies om middernacht trok de politie alle eenheden uit de stad terug en daalde de rust over Leiden Een woordvoerder van de NZH meldde gisteravond dat de schade aan de bussen ge ring was. DEN De toename 1 het aantal werkzoe- |den in Leiden en om- ng was in september ngrijk minder dan in Vgaande maanden. De jjtngrijkste oorzaak .van is, dat de stroom olverlaters minder is Jorden. Bij het Gewes- 'ke Arbeidsbureau Lei- j| staan nu 5548 mannen irj 2349 vrouwen als :zoekende ingeschre- In augustus waren 5429 mannen en 2287 pwen. jaar september steeg Werkloosheid in de Leidse met 6 procent. Ditmaal I de toename bij mannen fr gering, terwijl de werk meid bij vrouwen met 3 «ent steeg. Bij de jeugd i de werkloosheid in sep- 1981 met 9 procent nu is er sprake van een Ite afname. Het totaal aantal schoolverla ters is met 30 gedaald. De werkloosheid bij mannen nam met 19 toe en het aantal werkzoekende vrouwen steeg met 62. Het aantal werkzoekende jeugdigen tot en met 18 jaar vertoonde een belangrijke daling (jonge mannen -75 en meisjes -42). De jongens vonden vooral werk in de burger- en utili teitsbouw en in de metaalsec tor. De meisjes kwamen in de sectoren handel en kan toor terecht. De daling bij het aantal inge schreven bouwvakkers zette ook in september door. Daar staat bij de mannen een stij ging van werkloos kantoor-, handels-, verkeers-, en hore- capersoneel tegenover. Bij de vrouwen nam de werkloos heid in alle beroepsgroepen toe. In de gemeenten die bij het GAB Leiden zijn aangeslo ten, ontwikkelde de werk loosheid zich als volgt: plaats mannen vrouwen Alkemade 176 87 Katwijk 509 182 Leiden 3667 1513 Leiderdorp 348 165 Oegstgeest 181 117 Rijnsburg 108 49 Valkenburg 34 12 Voorschoten 268 135 Warmond 57 32 Zoeterwoude 90 52 Overige 10 5 Alphen In tegenstelling tot de matige groei van de werkloosheid in het Leidse gebied, is het aan tal werklozen in de regio Al phen in de afgelopen maand sterk toegenomen. In totaal stonden eind september 1687 mannen en 789 vrouwen als werkzoekenden geregis treerd. Voor de mannen is dat een stijging van vijf pro cent, voor de vrouwen gaat het werkloosheidspercentage met dertien omhoog. Alleen in de bouw was een lichte stijging van de werkgelegen heid te zien en ook voor de metaalbewerkers kwam een zeer klein aantal banen (3) beschikbaar. De grootste klappen vielen bij het kantoor- en onderwij zend personeel, waar 58 mannen en vrouwen werk loos raakten eh 55 perso neelsleden in overige bran ches. Ook het leger werkloos horeca- en het transportper- soneel kreeg er 39 mensen zonder baan bij. Het aantal werkloze jongeren onder de negentien jaar is bij de man nen met zeven afgenomen tot 180 en bij de vrouwen met 26 toegenomen tot 215. Alphen aan den Rijn heeft nu 1469 werklozen, Ter Aar 179, Koudekerk aan den Rijn 73, Nieuwkoop 257, Rijnsa- terwoude 21, Zevenhoven 32, Hazerswoude 228, Leimuiden 64, Nieuwveen 32, Woubrug- ge 88 en Benthuizen 29. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Adres_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, I 2300 VB Leiden. De Apollostraat „De Apollostraat" is de titel van het stuk dat Klef, een theatergroep die toneel voor kinderen op de planken zet, zondag 24 oktober in het LAK-theater aan het Le vendaal speelt Het verhaal beschrijft hoe Leon tien en Toon zich proberen te vermaken in een straat die vol staat met geparkeerde auto's. Wanneer de gemeente op het pleintje, waar het tweetal van gebruik maakt bloembakken zet is de maat vol. De voorstelling is be doeld voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Residen tie-orkest Het Residentie-orkest geeft maandag 25 oktober haar eers te uitvoering in een serie kamermuziek, waarbij vooral on bekende composities van grote componisten ten gehore zullen worden gebracht. Dit eerste concert bevat werken van Foerster, Brahms, Szymanowski en Jongen. Inlichtin gen en toegangskaarten op het K&O bureau aan de Oude Vest 45, tel. 141141 en 141200. Het concert begint om 21.15 uur. Anti Bont Comité De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren, afdeling Leiden, houdt zaterdag 23 oktober een anti bont campagne. Zij zal dit vanuit een informatie stand op de hoek Lange Mare/Haarlemmerstraat in Leiden doen. Zij vinden dat er een einde meot komen aan het nodeloos kwellen van dieren, als de mode zo veel mooie, warme en vriendelijker alternatieven te bieden heeft. Koffieconcert Het Saxofoon Trio geeft zondagmorgen in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg een koffieconcert. De toegang tot het optreden, dat om half twaalf begint, kost vijf gulden. Het trio zal, behalve eigen composities, werken van Mo zart, Beethoven en Hoechlin ten gehore brengen. Amnesty De Leidse werkgroep Amnesty International houdt morgenavond een schrijfavond op het Rapenburg 100. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Ski Vereniging De Nederlandse Ski Vereniging, Kring Leiden, houdt van avond een informatieve bijeenkomst over skiën. Er wordt het één en ander vertelt over ski-materialen, ski-gebieden en over een reis naar Anna Purna. De bekende Oostenrijk se Glüwein wordt geschonken. Op 25 oktober is er een in formatie-avond over langlaufen en rolskiën. Beide avon den worden in het Witte Huis. Wilhelminapark 33 in Oegstgeest gehouden. Aanvang 20.00 uur. Niet-leden moe ten voor de eerste informatie-avond 3 gulden entree beta len. Inlichtingen 071-215804. Promotie De heer H.F.L. Guiot, verbonden aan het J.A. Cohen Instituut, Interuniversitair Instituut voor Radiopatho- logie en Stralen bescherming, is vandaag gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Promotor was de heer prof. dr. R. van Furth, hoogleraar in de inwendige ge neeskunde met byzondere opdracht voor de infectie ziekten. Het proefschrift van de heer Guiot handelt over partiële antibiotische decontaminatie om infec ties te voorkomen bij patiënten met een ernstig ver minderde gastheerweerstand. Voor het onderzoek werd subsidie toegekend door het Congres en Cursus Fonds, Interne Geneeskunde van het Academische Ziekenhuis in Leiden. Natuurwandeling Het Instituut voor natuurbeschermingseducatie, afdeling Leiden houdt zaterdag 23 oktober een natuurwandeling door de duinen van Katwijk. De wandeling, onder leiding van natuurgidsen, zal ongeveer ander half tot twee uur du ren. Het startpunt is bij de noordkant van de uitwaterings sluizen in Katwijk. De wandeling begint om 13.00 uur. LEIDEN De Leidse gemeenteraad begint mor gen met de behandeling van de gemeentebegro ting voor het volgend jaar. In zeven zittingen zul len de raadsadviescommissies zich over de plan nen voor 1983 uitspreken. Half november buigt de gemeenteraad zich erover. De procedure van de behandeling van de begroting is in vergelijking met voorgaande jaren belangrijk gewijzigd. Tot op heden was het de gewoonte, dat de commissies zich slechts in bescheiden mate over de begroting uitspraken, in een 'vijf dagen durende gemeenteraadsvergadering' kwa men de echte zaken aan de orde. Dit jaar zullen de advies commissies de begroting uitgebreid „voorkauwen", waarna de raad op een drie avonden durende vergadering een de finitief oordeel over de voorstellen van B en W zal vellen. In de raad zullen zodoende alleen de echt belangrijke za ken uit de begroting besproken worden. De commissies vergaderen 's middags van twee uur tot half zes en vap 's avonds half acht tot half elf. De agenda voor de komende negen dagen ziet er als volgt uit: 21 oktober financiën. 22 oktober: algemene bestuurlijke- en politionele aangele genheden. 25 oktober: economische aangelegenheden. 26 oktober: ruimtelijke ordening. 27 oktober: Volkshuisvesting en sport. 28 oktober: maatschappelijke aangelegenheden, volksge zondheid en cultuur. 29 oktober: onderwijs en samenlevingsopbouw. De politieke partijen zullen in de commissie vergaderingen aankondigen welke moties zij zullen indienen. Deze moties komen aan de orde in de gemeenteraadsvergadering die ge houden wordt op 15, 16 en 17 november.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3