paanse >cialisten illen groots pgezette ervormingen Verlies Griekse socialisten aan linksen rechts Glemp spreekt Polen moed in Gemauel overlegt met Reagan over wederopbouw van Libanon Reagan wil akkoord in oorlog met West-Europa Nederlands meisje door Italiaanse minnaar gedood fITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 18 OKTOBER 1982 PAGINA 9 dselhulp 696 miljoen lar HNGTON De jgde Staten hebben oorlopig programma voedselhulp opge- Daarin is 696 miljoen uitgetrokken voor •ering van ongeveer ljoen ton voedsel aan nden, zo heeft het ikaanse ministerie andbouw bekendge- De toewijzing van lp vindt plaats in het van het "voedsel- vrede-programma" geregeld bij wet. China lanceert raket vanuit onderzeeër PEKING China heeft on langs met succes een ballisti sche raket vanuit een onder zeeër gelanceerd, zo heeft het persbureau Nieuw-China za terdag bekendgemaakt. De proef werd uitgevoerd tussen 7 en 16 oktober in de Oostchi- nese Zee. Uit de eerste officië le berichten, blijkt dal er slechts één raket is afgevuurd. De -geslaagde proef maakt China tot het vijfde land dat raketten vanaf onderzeeboten kan lanceren. De andere lan den zijn de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie. Groot-Brittan- nië en Frankrijk. Deens parlement akkoord met forse bezuinigingen KOPENHAGEN De Folketing, het Deense parlement, is zaterdag met een krappe meerder heid (90 stemmen voor en 85 tegen) akkoord ge gaan met het bezuinigingsplan van de minder heidsregering van de conservatieve premier Poul Schlueter. Schlueter had met vervroegde verkiezingen gedreigd, als zijn plannen niet door het parlement zouden worden gesteund. De bezuinigingen houden onder meer in dat de automatische prijscompensatie tot 1985 wordt ingetrokken en dat de loonstijgingen in 1983 en 1984 zullen worden beperkt tot jaarlijks procent. In de afgelopen dagen zijn grote monstraties tegen de crisismaatregelen gehou den die tienduizenden mensen aantrokken. Vol gens waarnemers zullen de protesten na de aan vaarding van het gewijzigde plan alleen maa luider worden en zijn stakingen bij vooral over heidsdiensten te verwachten. Peking en Moskou gaan weer praten PEKING China en de Sovjet- -Unie gaan weer officiële bespre kingen voeren om tot een verbete ring van de sedert twintig jaar stroeve betrekkingen te komen, zo heeft de Chinese partijleider Hu Yaobang gisteren bekendgemaakt. De besprekingen waren in 1979 door China opgeschort uit protest tegen de Sovjet-inval in Afghanis tan. Alleen al de bekendmaking door Hu wijst er volgens waarne mers op dat er verbetering zit in de betrekkingen tussen beide grootste landen van de communis tische wereld, na twee weken van geheim, voorbereidend overleg in Peking. Gevluchte Iraanse piloot voorspelt val Khomeiny WENEN Een piloot van Iran Air, die zaterdag na aankomst in Oostenrijk poli tiek asiel heeft gevraagd, heeft voor speld dat het regime van ayatollah Kho meiny binnen twee jaar zal zijn geval len. De piloot heeft zich inmiddels aan gemeld bij de in Parijs verblijvende Iraanse verzetsbeweging Moedjahedien- Khalq. In een telefoongesprek beschul digde de piloot het bewind in Teheran ervan duizenden mensen te hebben ge ëxecuteerd. Volgens hem wordt de kloof tussen machthebbers en volk met de dag groter. „Het volk sluit zich steeds meer aan bij het verzet", aldus de piloot, die zijn vrouw en twee kinderen in Iran heeft achtergelaten. 3RID -Het programma van de PSOE, de inse socialistische Partij, is het „program van de verandering", zoals dat ook in ïkrijk het geval was. Naar het zich laat ;ien zullen de socialisten de winnaars van tomende parlementsverkiezingen worden let loont daarom de moeite hun program wat nader te bekijken. om het terrorisme aan te pakken. Er worden verder maatregelen voorgesteld die in het Baskenland de terro risten moeten isoleren. De hebben zij nauwgezet Baskische regering moet de jeslagen hoe het Franse beschikking krijgen over die eke medestanders ver- middelen en instrumenten de toepassing van die haar in staat stellen haar programma en uit de bevoegdheden inzake bestrij- ikkingen en tegenslagen ding van het terrorisme uit te breiden. Verder beloven de socialis ten de enorme Spaanse bu reaucratie aan te pakken. De procedures zullen aanmerke lijk vereenvoudigd worden. Wat de buitenlandse politiek betreft wordt er naar ge streefd het Spaanse grondge bied vrij te houden van kernwapens. Inzake de NAVO zal er een referen dum worden gehouden of het lidmaatschap gehand haafd moet worden. In ieder geval willen de socialisten, wanneer ze aan de macht ko men zich meteen al terug trekken uit de militaire orga nisatie van de NAVO. paanse socialisten heb- ran het geenszins altijd kige Franse program- an de verandering ge leerd: anderhalf jaar en zij geprobeerd hun trekken. Toch is hun amma daarom niet Ier radicaal ten opzichte Ie huidige regering. iveer de helft van het imma van de PSOE betrekking op econo- problemen. De werk- enheid is het voor- iste punt van het hele De socialisten willen in een kleine miljoen arbeidsplaatsen uit nd stampen. Om dat te moeten in de eerste de investeringen in de bare sector worden ge lieerd. Parallel daarmee Spaanse regering wil Tejero niet in parlement MADRID Luite nant-kolonel Antonio Tejero Molina, die een gevangenisstraf van 30 jaar uitzit wegens po ging tot staatsgreep in Madrid op 23 februari vorig jaar, zal, indien hij bij de parlements verkiezingen van 28 oktober gekozen wordt, niet zijn zetel kunnen innemen. Premier Leopoldo Calvo Sotelo en minister van binnenlandse zaken Juan Jose Roson hebben gezegd dat zij alle juridische mid delen bestuderen teneinde Tejero, die zich kandidaat gesteld heeft, te beletten deel uit te maken van de volksvertegenwoordiging. Een reactie van rechts vrezend, weigerden zij echter te zeggen welke specifieke actie zou moge lijk zouden ondernemen. De kiesraad had aanvan kelijk Tejero,s verzoek verworpen, maar een ge rechtshof verwierp dat be sluit omdat hij ontslag uit de strijdkrachten had ge vraagd. Tejero staat aan het hoofd van de partij „Spaanse solidariteit". Hij zou ca 100.000 stemmen nodig hebben om als afge vaardigde van Madrid te worden gekozen. In zeven Spaanse steden zijn gisteren bomaanslagen gepleegd. Een persoon werd licht gewond en er is aanzienlijke materiele schade aangericht, onder meer aan een kantoor van de socialistische partij (PSOE). Dit is door de po litie bekendgemaakt. Er heeft zich nog niemand verantwoordelijk gesteld voor de bomaanslagen. r de particuliere inves- ;n worden vergroot nde de werkloosheid te ijden, maar deze komen ïlijk op het tweede plan. pensioenleeftijd wordt ns het socialistische amma tot 64 jaar terug- icht, de werkweek be lt 40 uren, er moeten 30 n vakantie toegekend Geleidelijk aan men tot 35 arbeidsuren eek en 5 vakantiewe- x jaar komen. De leer- t wordt tot 16 jaar uitge- I. De arbeiders zullen in- ik krijgen in het beleid Ie verdeling van de pro- lie-opbrengst. mergiegebied zal een be- beleid tot besparingen en leiden, steenkool en tullen de voorkeur krij- boven de kernenergie, paanse socialisten willen ^er uitbreiding tot alle rs van de dekking van iale verzekering. Wat inderwiis betreft zal het id van de leerlingen aan seleid van de onderwijs- ra aangemoedigd wor- terwijl fundamentele nieteringen en hervormin- in het onderwijssysteem r[ebracht moeten worden, hoe die er precies uit en te zien, is de socialis- nog niet duidelijk Ze okVen verder dat de vrij- van meningsuiting zal den verruimd en beter hermd zal worden, sdienstvrijheid zal voor reen zijn. De bevoor- ite positie van de katho- kerk zal dan ook in de :tijk worden beperkt. het terrorisme betreft en de socialisten een lal nieuwe wetten voor Op de plaats waar vorige week in Nowa Huta een jongen werd doodgeschoten door de op roerpolitie hebben in het weekeinde de Polen duizenden bloemen in de vorm van een kruis neergelegd. Later in het weekeinde liet de politie de bloemen opruimen. WARSCHAU De Poolse primaat, aartsbisschop Glemp. heeft zaterdag in een preek in Warschau ronduit stelling te gen het verbod van Solidari teit. Het besluit het vakver bond te ontbinden is genomen zonder de arbeidersklasse te raadplegen, zo zei hij. Aartsbisschop Glemp riep zijn gelovigen op de hoop niet te verliezen. De preek, ter gele genheid van de vierde verjaar dag van de verkiezing van paus Johannes Paulus de tweede, was een van de som berste %n emotioneelste sinds de afkondiging van de staat van beleg in Polen. Glemp die eerst de rol van kerk zag als die van bemiddelaar heeft de afgelopen tijd een harder standpunt ingenomen jegens de autoriteiten. Volgens zegs lieden binnen de kerk heeft Glemp tot twee maal toe ge; weigerd de Poolse leider gene raal Jaruzelski te ontmoeten om de situatie die is ontstaan na het verbod van Soldariteit, te bespreken. In de voorstad Nowa Huta van de Poolse stad Krakau hebben zich de afgelopen 24 uur voor het eerst geen ongeregeldhe den voorgedaan sinds het ge welddadige treffen tussen de politie en demonstranten woensdag. Volgens inwoners van de staalstad was de situa tie zondag weliswaar rustig maar gespannen. Vlugschrif ten deden er de ronde met de mededeling dat de begrafenis van de jonge elektricien, de 20-jarige Bogdan Wlosik, die vorige woensdag dodelijk werd getroffen door een poli tiekogel, aanstaande woensdag zal plaatsvinden. Eenheden van de Zomo-oproerpolitie pa trouilleerden in groten getale door de straten. Zondagmiddag kwamen opnieuw versterkin gen van de Zomo's in Nowa Huta aan, die een oorlogssfeer oproepen in de stad. NEW YORK, BEIROET Voor de wederopbouw van Libanon zijn na de verwoestingen als gevolg van acht jaar burgeroorlog en buitenlandse bezetting vele mil jarden dollars nodig. Zijn nieuwe president Amin Ge- mayel praat hierover morgen met president Reagan in Washington. Beiroet verwacht van hem een hulpprogramma van tien miljard dollar, die het zelf nodig schat voor de wederopbouw. Men ver trouwt erop, dat dit bedrag er zal kunnen komen, daar het land. eens het .Zwitserland van het Midden-Oosten', een goed risico voor krediet blijft. Essentiële voorwaarden voor grote wederop bouw zijn evenwel politieke stabiliteit en herstel van het gezag van de centrale regering en van de interne veiligheid en die aan de grenzen. Gemayel, die vandaag de Algemene Vergadering van de VN heeft toegesproken, werd gisteren bij zijn aankomst in New York, geestdriftig ontvangen door Libanese Amerikanen. Ge mayel zei dat hij Reagan hoopt duidelijk te kunnen maken, dat er een „omvattend programma voor wederopbouw nodig is. zo dat mijn land zijn soevereiniteit kan herwinnen en zijn rol kan spelen in het vredesproces". Voor zijn vertrek uit Libanon heeft Amin Gemayel zijn leger gelast wet en orde in Oost-Beiroet te herstellen en de christelijke falangisten, Gemayels eigen machtsbasis, te ontwapenen. Vier Islamitische vluchtelingen zijn in het weekeinde gedood en vijf tien anderen zijn gewond geraakt toen het geregelde Libbanese leger het vuur opende op een menigte die demonstreerde tegen het neerhalen van woningen bij het vliegveld van beiroet. Het Libanese leger heeft honderden optrekjes bij het vliegveld met bulldozers neergehaald omdat ze illegaal gebouwd waren. Gemayel gelooft dat de pacificatie van Zuid-Libanon het teerst zal zijn omdat Israël het niet gemakkelijk zal opgeven. De on derhandelingen over evacuatie van Israels troepen zullen lang durig en moeilijk worden. Gemayel beschuldigde Israel er overi gens van de recente gevechten tussen christelijke milities en Druzen in het Chouf-gebergte ten zuiden van Beiroet te heT>ben opgestookt. De Israëliërs hebben dit weekeinde het centrale Li banese bergland ontruimd. WASHINGTON De Ameri kaanse president Ronald Reagan heeft zijn vier voor naamste Westeuropese bond genoten een ontwerp-akkoord voorgesteld om de zich nu al maanden voortslepende ruzie over de gaspijpleiding ten be hoeve van de Sovjet-Unie te beëindigen. Reagan stelt, zo onthult de New York Times in een artikel, aan Engeland. Frankrijk. West-Duitsland en Italië voor samen te komen tot een strategie waarin wordt vastgelegd wanneer wel en wanneer niet tot levering van materiaal aan de Sovjet-Unie mag worden overgegaan. In ieder geval dient hoogwaar dige technologie daarvan te worden uitgesloten. Gewone handel dient onbelemmerd doorgang te vinden. De Ame rikanen hebben dan ook in het afgelopen weekeinde het graanembargo tegen de Sovjet- Unie opgegeven, nadat de Rus sen er eerder toe waren over gegaan graan in Argentinië en Canada te kopen. In Washington blijft men er overigens van uitgaan dat ook de westerse landen belang hebben bij bepaalde sche sancties. In wezen komt de houding van Washington neer op een grote concessie aan de Westeu ropeanen en in de Amerikaan se hoofdstad zou men zich nu alleen nog het hoofd breken over wat het westen daar te genover zou moeten stellen. Viegtuigen in problemen Bij een drietal vliegtuigongelukken zijn de voorbije dagen negentien mensen om het leven gekomen en dertien mensen gewond. Op het vliegveld van Genève maakte een Boeing-707 van de Egyptische luchtvaartmaatschap pij gisteren een mislukte landing. Bij slecht weer kwam het toestel naast in plaats van op de baan terecht. Een vleugel vloog in brand, maar kon snel worden geblust. In middels hadden de 174 inzittenden het toestel veilig ver laten. Vijf mensen liepen lichte verwondingen op (foto linksboven). Veertien doden vielen te betreuren na een ongeluk met een vliegtuig dat parachutisten de lucht in bracht boven de Amerikaanse staat Californië. Toen de groep zich klaarmaakte voor de sprong stortte het vlieg tuig naar beneden. De twaalf parachutisten, de instruc teur en de piloot kwamen om het leven (foto rechtsbo ven). In de Atlantische Oceaan ten oosten van New Foundland dreef gisteren het wrak van een C-130 van de Colombiaanse luchtmacht. Het toestel was in een storm in moeilijkheden geraakt. Acht inzittenden werden gered, de overigen zijn als vermist opgegeven. Waarom het toe stel helemaal bij de Amerikaanse oostkust vloog, is niet bekend (foto rechts). ÏENE De Griekse socialisten hebben gisteren, bij de minder doen. De winst ging naar de conservatieve Nieuwe tiezingen van burgemeesters en gemeenteraden in ruim 1 steden, plaatsen en dorpen, stemmen verloren aan zo- links als rechts. De regerende Panhelleense Soeialisti- Beweging (PASOK) van premier Andreas Papandreou, vorig jaar bij de algemene verkiezingen 48,6 procent van temmen kreeg, moest het gisteren met bijna tien procent Democratische Partij en de communisten (KKE). Deson danks bezet de PASOK de meeste posten, die gisteren in het geding waren. Waar geen kandidaat de absolute meerderheid behaalde zal komende zondag een tweede ronde volgen tus sen de twee lijsten die in de eerste de meeste stemmen be haalden. Volgens de socialisten betekent de overwinning in de provin cies dat het decentraliseringsbeleid kan worden voortgezet. Aan de gemeenteraadsverkiezingen voor 276 steden en 5700 dorpen hebben gisteren ruim 7,3 miljoen stemgerechtigden deelgenomen. De definitieve uitslagen worden in de loop van vandaag ver wacht. CRIME PASSIONNEL IN ROME (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Een Nederlands meisje vermoord door haar Italiaanse minnaar, die Vervolgens de hand aan zichzelf slaat. Dit is in een notedop het relaas van een liefdesdrama, dat zich met Italiaanse he vigheid zaterdagavond 30 kilometer ten noorden van Rome heeft voltrokken.. De Romeinse politie laat er weinig over los. In die mate zelfs, dat ook de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diging in de Italiaanse hoofdstad op de zondagskranten moest vertrouwen om iets meer te weten te komen over wat er precies gebeurd is. Aangenomen wordt dat Jaqueline Edelbosch (geboren 1962 te Enkhuizen), wilde breken met haar negentien jaar oude re Italiaanse vriend, met wie ze overigens al bijna twee jaar samenwoonde. Zaterdagavond heeft ze dit voornemen aan haar vriend onthuld, en deze heeft daarop de controle over zijn zinnen volledig verloren. Tijdens een fikse ruzie, waarbij heel wat huisraad is gesneuveld, pakte de vriend een pistool en schoot haar door het hoofd. Na enige brie ven geschreven te hebben aan vrienden en familie pleegde hij op zijn beurt zelfmoord. Een vriend, die voor de maal tijd was uitgenodigd, deed tegen achten de bloedige ont dekking. Volgens Italiaanse kranten, die gespecialiseerd zijn in deze crimes passionnels, had Jaqueline onlangs op een feestje een andere „blonde jongen" ontmoet, met wie ze een duur zame relatie wilde beginnen. Haar Italiaanse vriend van twee jaren had dan ook afgedaan Op de ambassade van het koninkrijk had Jaqueline zich normaal laten registreren. Ze bleek een aangenomen kind van een Nederlander, die werkt op de administratie van de Nederlandse ambassade in Djakarta. Daar had zij twee jaar geleden volgens de Italiaanse kranten ook haar Ita liaanse vriend ontmoet. De Italiaan in kwestie, Paolo Izzo. was handelaar in Oosterse produkten en bezocht als zoda nig geregeld de Oost. Jaqueline was hem na een van zijn reizen tot in Rome gevolgd. Wat er met het stoffelijk over schot gaat gebeuren, staat nog niet vast. De Romeinse poli tie kan hierover slechts met de ambassade contact opne men via het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken, en dit werkte het afgelopen weekeinde niet.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9