t- uit VN met vertrek dreigt Washington ZUURKOOLEN RUNDERTARTAAR Tweetal steelt voor bijna twee miljoen aan kerk-antiek 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 18 oktober 1982, 73e jaargang no. 22401 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,3S; jaar/217,90; Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Het» gat dat van Agt door zijn vertrek sloeg vanavond in „Brandpunt" op Ned. II om 21.25 uur. Jan Wolkers en zijn geweigerde prijs in de „Alles is Anders-show" om 22.10 uur. Op Ned. I om 19.00 orgaan- transplantatie in medische ru briek en om 21.55 uur „Wie van de drie?" Af en toe zon en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 6 graden, middag- temperatuur 14 graden. Matige zuidwestelijke wind. Zon op 07.10, onder 19.39. Schev. hoog water 5.06 en 17.29. Laag wa ter 1.03 en 13.15. HAAG Vanmorgen zijn twee rachtwagens uit Zoetermeer naar vertrokken met medicamenten >rbandmiddelen voor Poolse zie- lizen in het noorden van het land. lederen zijn voor een belangrijk jefinancierd uit de opbrengst van izzelactie voor Polen, die in het dit jaar door onze krant is rd en .waaraan vele duizenden le- ebben deelgenomen, ran de opbrengst van een televi- in Zoetermeer, van enkele elijke commités in Zuid-Holland n bijdrage van het Nederlandse Kruis zijn medicamenten ge- iULTAAT PUZZELACTIE edicamenten op weg naar Polen kocht, die met dezelfde vrachtwagens worden verzonden. Het „Coördinatie Comité Zuid-Holland helpt Polen" heeft bij de aankoop van de medica menten extra lage prijzen bedongen en kortingen gekregen, waardoor onge veer het viervoudige is verkregen van wat normaal zou zijn verstrekt. Zaterdag gaan weer twee vrachtwagens naar Polen, ditmaal naar ziekenhuizen in het zuiden van het land. Een Haagse arts, de psychotherapeut J.H. Spran- gers, die de ziekenhuizen drie maanden geleden heeft bezocht om de behoefte •aan medicijnen te peilen, is vanmorgen met het eerste transport meegereisd. Chinese Mig is Taiwan ruim vijf miljoen in goud waard SEOEL Taiwan heeft de Chinese piloot die zaterdag met een Mig-19 van de Chine se luchtmacht naar Zuid-Korea vluchtte ruim vijf miljoen gulden in goud aangebo den, als hij met het vliegtuig naar het Na- tionalistisch-Chinese eiland komt. Zuid-Ko- rea is het enige land in Azië dat de regering van Taiwan erkent als de wettige vertegen woordigster van heel China. Daarom re kent Taiwan er op dat Zuid-Korea de uitge weken Chinese piloot en zijn toestel door zal sturen. De regering in Taipeh heeft al geruime tijd geleden een vorstelijke belo ning in het vooruitzicht gesteld aan elke Chinese piloot, die met zijn vliegtuig naar Taiwan vlucht. Geen hulp meer van ambassades zonder betaling (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het buitenland gestrande Nederlanders kunnen pas voor hulp van de Nederlandse ambassade ter plaatse in aan merking komen als de kosten daarvan volledig door henzelf of via verwanten of vrienden in Nederland zijn vergoed. Het ministerie van Buitenlandse Zaken houdt sinds enige tijd strikt de hand aan deze regel. Slechts in het uiterste geval kan een beroep worden gedaan op de Nederlandse ambassade ter plaatse. Door rigide toe passing van deze regel is het aantal rijksvoorschotten in twee jaar al gedaald van 157 tot 47. De regel geldt niet alleen voor onfor tuinlijke vakantiegangers. Ook Nederlanders, die in het buiten land met de Justitie in aanraking gekomen zijn kunnen pas op medewerking van de Nederlandse ambassade rekenen, als daar voor wordt betaald. Op 5 oktober van dit jaar bevonden zich 422 landgenoten in buitenlandse gevangenschap. ïÊrudelde Pakistaanse vliegtuigen opscrapHOL houden extra bewaking De afzetting werd gistermiddag om twee uur van kracht in ver band met „duidelijke aanwijzin gen" dat op korte termijn een ka ping van een Pakistaans vliegtuig zou worden uitgevoerd. De afzet ting en de hiermee gepaard gaande controle van alle bezoekers van Schiphol leidde op de rijksweg Den Haag-Amsterdam tot files. Of er inderdaad een kaping op stapel stond, is tot nu toe echter niet voor honderd procent komen vast te staan. Verschillende bronnen mel den dat het bericht van de ka pingsplannen door het Pakistaanse dictatoriale regime onder leiding van generaal Zia-ul-Haq is verzon nen om de tegenstanders van dit bewind in discrediet te brengen. Gistermorgen gaf de Amsterdamse officier van justitie mr. R. J. Man schot opdracht tot de arrestatie van een aantal in Nederland ver blijvende Pakistani die iets met de kapingsplannen te maken zouden hebben. Hierbij zou het om aan hangers gaan van de oppositie-be weging Pakistan People's Party. Deze beweging wordt geleid door een zoon van de door de huidige machthebbers om het/ leven ge brachte premier Bhoetto. Doel van hun actie zou zijn om geestver wanten die in Pakistan gevangen worden gehouden, vrij te krijgen. In totaal werden 17 mannen en één vrouw aangehouden. En wel op verdenking van overtreding van de vuurwapenwet. Een voor bereiding van een kaping is op zichzelf genomen in Nederland namelijk niet strafbaar. Bij geen van de dertien huiszoekingen die werden uitgevoerd, trof men ech ter een vuurwapen aan. Op twee Pakistani na die illegaal in ons land bleken te verblijven, zijn daarom alle aangehoudenen later op de dag weer vrijgelaten. De ar restaties zijn verricnt in Den Haag, Zoetermeer, Amsterdam en Am stelveen. Uit hef verhoor van een aantal van hen is volgens de poli tie wel degelijk gebleken dat zij in derdaad een kaping in de zin had den. Farook Tariq, een van de aangehoudenen, die overigens al len zouden behoren tot de redactie van een in Amsterdam vervaar digd oppositieblad, zegt echter: „Wij zijn geen terroristen. We zijn weliswaar actief in de politiek, maar hebben met een mogelijke kaping niets te maken". ro RIJDT iEN BOOM: )de en ie zwaar wonden in De Amerikaanse waarschu wing kwam het afgelopen weekeinde uit de mond van minister van buitenlandse za ken, George Schultz. Hij maakte bekend dat de VS alle nog resterende betalingen (8,5 miljoen dollar) aan het VN-bu- reau voor kernenergie (IAEA) hebben stopgezet. Drie weken geleden weigerde de vergade ring van de IAEA de geloofs brieven van de Israëlische af vaardiging. Daarna trokken de VS zich van de conferentie te rug. Volgens minister Schultz zul len de VS dit beleid in alle voorkomende gevallen volgen. In eerste instantie gaat het daarbij om de VN-conferentie over telecommunicatie, die momenteel in Nairobi wordt gehouden. Als een Algerijnse motie om Israël uit te sluiten daar wordt aangenomen, zal Washington de betrokken VN- dochter verlaten. Minister Schultz liet er geen twijfel over bestaan dat zijn regering bereid is uit de VN te stappen en de betalingen op te schorten, zolang „Israël on recht wordt aangedaan". Het uitsluiten van Israël is volgen hem in strijd met het Hand vest van de Verenigde Naties. De Sovjet-Unie heeft de hou ding van de VS als „grove chantage" veroordeeld. In Is raël is blij op het Amerikaanse standpunt gereageerd. Maar kranten in Israël hebben de regering gewaarschuwd uit de woorden van minister Schultz niet op te maken, dat zij onder alle omstandigheden kan reke nen op de steun van de VS. Arrestaties na succesvolle dubbel in de Kuip DEN HAAG De Rotter- damse politie heeft gisteren tijdens en na het duel Feye- noord-FC Utrecht 39 arres taties wegens openbaar ge weld en verboden wapenbe zit verricht. Ten hoogste ne gen arrestanten moeten lan ger dan een nacht in het Huis van Bewaring aan de Noordsingel blijven en zul len deze week worden be recht. De overigen krijgen een proces-verbaal. Een po litiewoordvoerder noemde het aantal van 39 betrekke lijk laag. Uit vrees voor meer moeilijkheden had men driemaal zo veel politie ingeschakeld als normaal. Op het station van Utrecht hield de politie gisteren een supporter aan, die met drie eigengemaakte bommetjes .op weg was naar de Kuip. In de van slingertouwen voor ziene projectielen zaten scherpe stukjes metaal ver werkt. Op de tiende speeldag van het betaalde voetbal keerde de spanning terug in de ere divisie. De meeste belang stelling ging gisteren uit naar de Rotterdamse Kuip. Er kwamen 30.000 mensen af op twee wedstrijden ge speeld met de nummers een en twee van de ranglijst. Aan het einde van de lange middag stonden Feyenoord en PSV naast elkaar op de eerste plaats. Eerst verloor een hoogmoe dig PSV van Excelsior met 1 -0, vervolgens versloeg Feyenoord FC Utrecht met 4-1. Ajax, dat met 3-0 van PEC Zwolle won, en Roda JC, dat de uitwedstrijd tegen Go Ahead Eagles in winst omzette, nestelden zich ook in de kopgroep. Beide ploe gen hebben één punt achter stand op PSV en Feyenoord. De belangstelling voor het voetbal in de eredivisie heeft zich gestabiliseerd. Voor de eerste tien wedstrijden van de competitie 1982/83 waren 841.568 belangstellenden. Dat is een kleine 3000 toe schouwers meer dan in de competitie 1981/82 op tien speeldagen: 838.610. In de eerste divisie liep de belang stelling aanzienlijk terug. Dit jaar kwamen er op tien speeldagen 240.600 kijkers. De vorige competitie waren dat er 314.900. Tijdens de eerste tien week einden van de lopende com petitie werd er sportiever gevoetbald. Het aantal gele en rode kaarten was aan zienlijk minder: 77 tegen 89 keer geel in de eredivisie, 74 tegen 104 keer in de eerste divisie; twee tegen drie rode kaarten in de hoogste klasse, twee tegen vier in de laagste klasse van het betaalde voet bal. Verder onder meer in Sporttribune Ajax blijft zoeken FC Den Haag te veel respect voor MVV Mollema snel met auto en paard Roodenburg breekt ongeslagen record van Spartaan '20 DOSR krijgt SJZ opnieuw niet klein Winstpunt voor RCL in derby tegen Rijnsburgse Boys Ontwikkeling jeugd staat centraal bij Avanti Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. AH Zuurkool, 49 naturel, 500 gram Rundertartaar, C QQ 500 g &25U.30 SCHIPHOL Zowel in Lon den als op Schiphol blijven voorlopig verscherpte veilig heidsmaatregelen van kracht voor vliegtuigen van de Pa kistan International Airways. Daarbij gaat het vooral om aanvallen van buitenaf ziet een extra controle van de de rijkspolitie op Schiphol passagiers op wapenbezit, geen reden. De afzetting van het vliegveld is dan ook afge- Voor bescherming van de Pa- lopen nacht om twaalf uur kistaanse toestellen tegen opgeheven. kemade EMADE De 18-jarige que van der Klink uit ifarendsveen is zondag en om het leven geko- bij een verkeersongeval e Ripseweg. Drie andere wen, 19, 19 en 23 jaar oud, eens afkomstig uit Roelof - dsveen werden, werden r gewond naar het Aca- isch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Ie Ripselaan tussen Nieu- Vetering en Rijpwetering te de auto waar de vier wen in zaten om kwart acht door nog onbekende aak van de weg en kwam i een boom tot stilstand, viertal maakte deel uit het vierde handbalteam OASE en was op weg naar wedstrijd. Alle wedstrij- van OASE werden na het ind worden van het onge- afgelast. Getuigen van het ival worden verzocht zich lelden bij de politie van imade, telefoonnummer 3-4400. WASHINGTON De Verenigde Staten dreigen zich uit de Verenigde Na ties terug te trekken, als de algemene vergadering binnenkort besluit Israël uit de organisatie te sto ten. Pogingen daartoe zul len naar verwachting worden ondernomen door een groep Arabische lan den onder aanvoering van Iran en Libië. Het vertrek van de Verenigde Staten zouden de Verenigde Na ties voor zeer grote pro blemen stellen; Washing ton betaalt een groot deel (ruim 170 miljoen gulden) van de totale VN-begro- ting^ onbekende oorzaak raakte de auto met de vier vrouwen van de weg en kwam tegen een tot stilstand. ROSMALEN De politie van Rosmalen heeft afgelopen week einde op een zolder in Rosmalen een grote partij gestolen kerk- antiek achterhaald ter waarde van bijna twee miljoen gulden. Het gaat om ruim vijftig antieke kerkbeelden, kandelaars en do cumentatiemateriaal over antieke beelden, die in de afgelopen twee jaar op geraffineerde wijze uit kerken in voornamelijk Bel gië zijn geroofd. In verband met deze antiekdiefstal zijn twee mannen aangehou den, een 21-jarige inwoner van Rosmalen en 21-jarige man uit Den Bosch. Het onderzoek kwam vrijdag op gang toen in de auto van de man uit Rosmalen bij een verkeerscontrole twee an tieke beelden werden gevonden. De controle van de bezoekers van Schiphol leidde tot lange files. Uit het onderzoek is gebleken, dat de twee verdachten een ver- zamelmanie hadden. Ze hebben geen enkel beeld verkocht en een van de mannen, een student kunstgeschiedenis, was zelfs zover gedaan dat hij de beelden die in slechte staat verkeerden, zo goed mogelijk restaureerde. De meeste beelden kregen een anti-houtwormbehandeling. De mannen gebruikten telkens een invalidewagen, waarachter een grote zak was gebonden. Wanneer er geen pottekijkers wa ren, werd met behulp van twee uitschuifbare hengsels een beeld van de sokkel gehaald en in de zak gestopt. Bij een diefstal uit de Sint Jan in Den Bosch in '81, hadden de twee zich zelfs laten insluiten om in de nacht via een zijdeur met antiek te verdwij nen. De politie vond de ruim vijftig gestolen antieke beelden op de zolder van een woning in Rosmalen. Als Israël wordt uitgesloten Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1