IN EN OM DE KAS Tomatenprijs houdt geen stand binnen de perken 9 Spelen met vandaag",debuutroman Hemmo Drexhage directie-secretaresse Assistent bedrijfsleider Uitnodiging Rii VROEGE STOOKTEELTEN NADEREN EINDSTREEP De blaren vallen... m NWB HAVRIJ Technisch Buro Machinefabriek HAVRIJ B.V. SffSKL. Geloof en wetenschap in een onrechtvaardige wereld 0BOUDSTICHTING LAND EN TUINBOUW/ KUNST LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 OKTOBER 1982 PAGlflb Steeds meer strijd rondom bloemeninvoer W.-Duitsland voor mgewij- Nog niet alarmerend of sterk opvallend, den in het vak toch niet zonder verontrusting, is zich steeds meer een strijd aan het ontwikkelen op het terrein van de bloemenhandel en vooral de invoer van bloemen in West- Duitsland. De Nederlandse kwekers zijn op dat terrein wel de meest betrokkenen vanwege het feit dat West-Duitsland al vele jaren bovenaan de lijst staat van onze bloemenafnemers. Dat wil zeggen, meer dan 65% van onze snijbloemen worden door de Westduitse handelaren en dus het publiek van ons afgenomen en dat kan prijsbepalend worden genoemd. Het is bekend dat Israël en Kenia zich ook fel op West-Duitsland richten en de uiterste best wordt gedaan om een groter deel van de bloemenhandel te veroveren. Het harde knokken om het Westduitse afzetgebied vraagt ook van onze bloeme- nexporteurs veel inspanning en de gang van zaken wordt toch wel met enige zorg tegemoet gezien. Vooral de Duitse detailhandel krijgt veel aandacht, want die neemt een belangrijke plaats in. Er zijn dan ook heel wat Ne derlandse „lijnrijders" op die markt en ook zij spannen zich hard in, niet alleen om hun terrein te behouden, maar om die zo mogelijk nog uit te breiden. Maar ook de Westduitse kwe kers roeren zich. Zij ondervinden daarbij aardig steun van de regering middels gereduceerde belastingen, sociale lasten en dergelijke. Onlangs hebben kwekers bij de Europese Commis sie in Brussel daar aandacht voor gevraagd. Er is nu een rapport verschenen van het Instituut für Gorten- bauOkonomie in Hannover, waarin de situatie wordt bespro ken. Onder de Westduitse bloemisten werd daartoe een en quête gehouden en er werd ook gebruik gemaakt van de ge gevens van een konsumentenpanel. Er blijkt onder meer uit, dat de invoer van potplanten in de laatste 5 jaar sterk is ge stegen namelijk met 166% tegen de snijbloemen 38%. Bij snijbloemen bleek de waarde van de binnenlandse pro- duktie bijna onveranderd, namelijk tussen de 520 en 530 mil joen DM te liggen. De invoerwaarde steeg evenwel met 39% en het verbruik met 26%. Bij potplanten ging de binnenlandse produktie met 60% omhoog, de invoer liep op met 165% en het verbruik met 73%. In totaal is het eigen aandeel van de Duit se produktie in de markt duidelijk lager dan tot nu toe is aan genomen. Al is het mogelijk dat dit deels aan niet geheel juis te schattingen te wijten is, de tendens is onmiskenbaar. De konsumenten worden onderverdeeld in privé-huishoudin- gen en andere. De uitgaven voor bloemen worden buiten de huishoudingen in totaal op 870 miljoen DM geschat. Maar deze schatting is op een zeer kleine steekproef gebaseerd. Men gaat er van uit dat het verbruik buiten de huishoudin gen voor snijbloemen op 21% ligt en voor potplanten op 18%. In groothandelsprijzen uitgedrukt is het aantal van de bloe de omzet lager, namelijk 69% tegenover 74% in kleinhandelsprijzï Het grootwinkelb grootwinkelbedrijf heeft zijn aandeel bij de potplanten al tot meer dan 20% opgevoerd. Het is vooral de laatste jaren flink toegenomen. De markt- en straathandel hielden de ont wikkeling niet bij. Ook bij de bloemisten neemt het aandeel van de eigen kwe kerij in de omzet af. Tot het toegenomen aandeel van de markt hebben vooral de vele nieuwe vestigingen van „afhaal- markten" bijgedragen. In de steden, vooral in de buurt van markten, ligt het percentage van deze leverancier boven het gemiddelde, in de meer landelijke gebieden heeft eigen teelt en het „lijnrijden" een groter aandeel. Er wordt wel op gewe zen dat de positie van de markten alleen bij de bloemisten sterk is, dat wil zeggen met een afnemend aandeel in de markt. De groothandel neemt in totaal slechts 8% van de Duitse teelt af. Hij heeft zich hoofdzakelijk op import gericht. De tomatenprijs van de vorige week wist de afgelopen week geen stand te houden. Dit werd vooral veroorzaakt door een toegenomen concurrentie op de Westduitse markt. Deze concurrentie wordt de ko mende weken waarschijnlijk groter. Hierdoor ontstaat er toch weer een groeiende prijs- druk, ondanks het kleiner wordende Hollandse aanbod. Er werd de afgelopen week voor de A-I-export 1.35 per kilo betaald. Voor de komen de week wordt er op gelijke of lagere prijzen gerekend. De vleestomaten zaten wat ster ker in het zadel. Voor de sor tering BBB schommelde de prijs rond de 2.20 per kilo. Voor de vleestomaten moet er eveneens op een grotere prijs- druk gerekend worden. Komkommer Op de komkommermarkt ont wikkelde de situatie zich iets rooskleuriger. De prijzen trokken in de afgelopen week verder aan. Zo varieerde de prijs voor de sortering zich redelijk weten te hand haven. De vfaag naar rettich zwakte af en de prijs daalde naar 47 cent per stuk. Een verdere prijsdaling wordt er niet verwacht, mede door het kleiner wordende aanbod. Courgettes liepen in prijs op naar 1.77 per stuk. Een ge ringe prijsstijging lijkt nog mogelijk door een kleiner aanbod. De aanvoer van snij bonen neemt thans snel af, de prijs liep op naar 4.15 per kilo. In de nog resterende we ken zullen snijbonen tegen hoge prijzen verkocht wor den. Bij de sperziebonen is er een aanmerkelijk verschil in prijs tussen het natuurprodukt en het kasprodukt. Voor sper ziebonen van buiten werd er 1.95sper kilo betaald en voor de kasbonen ƒ5.10. Vollegrondsgroenten Het aanbod van natuursla be gint kleiner te worden en de prijs liep op naar 33 cent per krop. De prijs kan misschien nog wat aantrekken, maar er moet echter rekening gehou den worden met een groeiend aanbod van kassla. Voor de kassla werd er slechts 13 cent per krop betaald. Spinazié liep op naar 65 cent per kilo. De prijs zal de komende week 76 75 cent per stuk. Deze prijzen steken echter ongunstig af bij die van vorig seizoen, want toen varieerde de prijs van 89 tot 1.27 per stuk. Er was toen wel sprake van een ge ringere concurrentie. In de maand oktober verschijnen de Griekse komkommers weer op het toneel. Naar het zich laat aanzien neemt het aan bod van Griekse komkom mers in de komende week :oe. Het is daarom nog de vraag of het kleiner wordende aanbod van Hol landse komkommers in prijs op kan lopen. Waarschijnlijk is er in de eerste helft van de komende week nog wat ruim te voor hogere prijzen. Overige gewassen Bij de groene paprika's werd er gemiddeld 1.40 per kilo betaald. De rode sorteringen liepen in prijs op naar 3.60 per kilo. Van beide sorterin gen wordt er een kleiner aan bod verwacht, waardoor er op hogere prijzen gerekend wordt. Bij de aubergines be gint het aanbod wekelijks kleiner te worden. In de afge lopen week liep de prijs op naar 4.22 per kilo. De prijs zal verder oplopen. De prijs voor radijs sbhoot als een pijl omhoog. Er werd tegen het eind van de week 94 cent per bos betaald. Door het kleiner wordende aanbod zal de prijs De 'zessen' brachten slechts 52 cent per stuk op. Ook voor de komende week wordt er op een ruim aanbod gerekend waardoor de prijsdruk aan houdt. Het aanbod van sprui ten neemt nog steeds toe, de prijs staat als gevolg hiervan onder grote druk. De A-sorte ring daalde nog verder in prijs, er werd 63 cent per kilo betaald.. Voor de grovere B- sortering was er meer vraag, deze bracht 87 cent per kilo op. Veel verandering in gun stige zin wordt er echter niet verwacht. Nieuwe voorzitter De Nationale Coöperatieve Raad voor land- en tuinbouw (NCR) heeft een nieuwe voor zitter. Het is ir. D. Luteijn, die de voorzittershamer kreeg overgedragen door de heer C. G. A. Mertens, die hem twaalf jaar had gehanteerd. In de vergadering waarin dit ge beurde voerde ook de demis- sionare minister van finan ciën, mr. A. P.J.M.M. van der Stee het woord. Het overgrote deel van de vroege stookteelten nadert binnen afzienbare tijd de eindstreep. Voor de herfst- teelten moet er nog op een zestal weken gerekend wor den. Dit alles houdt in dat men voor de keuze komt te staan hoe er voor de aanvang van het nieuwe teeltseizoen ontsmet moet worden. Dit is beslist geen eenvoudige opga ve sinds de beperkende maat regelen die er voor de met hylbromide ingesteld zijn. In een aantal gevallen is het sto men van de grond een goede oplossing, maar dit is lang niet afdoende tegen alle bodem- ziekten. Andere methoden van ontsmetten, die in de praktijk zijn uitgeprobeerd, hebben wel geleerd dat men met de grootste voorzichtig heid te werk moet gaan. Dit om geen schade van de ont smettingsmiddelen op te lo pen. Een kwaal als zwartewortel- rot veroorzaakt in steeds meer gewassen ernstige schade. Zo ziet men dat dit in de papri kateelt ook al tot grote pro blemen kan leiden. Een groei end aantal bedrijven wijkt daarom uit naar de teelt in steenwol. Met dit natuurpro dukt kan men toch wel veel problemen omzeilen. Dit is onder meer gebleken bij de teelt van aubergines. Ook bij de teelt van paprika's is er sprake van een groeiende be langstelling. Het besluit om op steenwol te gaan telen is ook weer niet zo simpel omdat men moet beschikken over uitstekend gietwater. Dit vraagt weer extra voorzienin gen. zoals de aanleg van een regenwaterbassin. Zo'n om schakeling naar steenwol kost toch al gauw een investering die tussen de 10.- en 15.- per m2 ligt. Voor een gemid deld bedrijf van 1 ha groot is het rekensommetje vrij sim pel. Bedragen van 100 tot 150 duizend gulden zijn er gauw mee gemoeid. Maar er is alles aan gelegen om de produktie per m2 niet terug te laten lopen en het aantal risico's zo beperkt mo gelijk te houden. Men bereikt zo ook enige energiebesparing en dat is bij de huidige gas- prijzen mooi meegenomen. De gasprijs blijft natuurlijk ook een actueel probleem. Door de nog steeds stijgende energie prijs is er toch wel een grote kans dat er verschuivingen in het teeltpatroon optreden. Dit houdt weer grote gevaren in, er wordt een stuk vroegheid ingeleverd. De aanvoer van veel gewas sen schuift op naar een latere periode, met het grote gevaar van overproduktie. Daarenbo ven is de kans groot, dat men een stuk buitenlandse markt vroeg in het seizoen kwijt raakt aan de concurrenten. Het zal dan niet meevallen om dit marktaandeel weer te rug te winnen. Bomen, struiken en planten nemen uit de grond water 0| jfd hun wortelstelsel. Het grondwater wordt opgenomen doe ,eea heel fijne wortelhaartjes en dan wordt het door een stelsel rna miljoenen fijne kanaaltjes naar boven getransporteerd, tot ii t\ hoogste blaadje; via de bladeren verdampt dat water weer. \epz Al die levensprocessen zijn echter sterk afhankelijk van de peratuur. In de herfst gaat die temperatuur langzaam zakke oke wat zien we nu gebeuren? De wortelharen kunnen minde rie minder veel water opnemen. Als nu de bladeren van de boo ha de plant rustig zouden doorgaan met verdampen, zou er ei f /r een conflict ontstaan, dat zou eindigen met het afsterven >ma onze plant. Dat weet de natuur echter te voorkomen, wanl j v, zien wij in de herfst gebeuren? Bomen, planten en struiken -eer. pen gaandeweg hun bladeren af en remmen daarmee de -ht damping sterk af. ,_Z1 We kunnen ons afvragen, hoe „weet" een boom, dat het tiji ]0U\ worden is om zijn bladeren af te werpen? Is dat een react! 500 het dalen van de temperatuur? Dat is het niet, tenminste 1 w< alleen. We kunnen dat inzien, als we eens letten op bomen zh vlak bij een straatlantaarn staan. Heel vaak kunnen we zien ntii bij zulke bomen de bladeren in het najaar iets langer groen jet ven, ze „komen een beetje achteraan". Het daglicht, of betei wi zegd: de lengte van de dag blijkt voor de boom dus een r n t spelen. Zo omstreeks deze tijd voltrekt zich dus in onze bomen eeie genaardige verandering. Eigenlijk komt dat hierop neer, 8 zich in de bladstelen een ander laagje weefsel gaat vormen ee als het ware een „breukvlakje" dwars door de bladstengel 1 vormen. Dan komen de najaarsstormen en als die niet kof*" komt het op den duur toch ook zover, dat het blad gewooi breekt en naar de grond dwarrelt. Dat zal dus een beetje vin gaan in een stormachtige herfst en wat langzamer in een rustige herfst, maar het eindresultaat is hetzelfde; de wordt helemaal bladerloos. Intussen hebben we nog een ander typisch herfstverschi kunnen zien: zodra het boven al genoemde scheurlaagje gaat vormen, gaan de bladeren verkleuren. Van geel via b tot dieprood, allerlei, soms bijzonder mooie herfstkleuren s het bos. Niet alleen de bladeren kleuren het bos, daarnaast ii najaar ook de tijd van de kleurige besse. In de tuin gaan de hulstbessen oranje kleuren, uiteindelijk den ze rood. Met kerstmis zullen we misschien niet veel be meer vinden, want spreeuwen en lijsters doen er zich i goed aan. De cotoneaster, de vuurdoorn en de lijsterbes dr het hunne bij tot het kleurenfeest van de herfst, ook zij lol tal van vogels. Bij wat vochtig, zacht weer, gaan al die be soms een beetje gisten, we ruiken dan duidelijk een soort .jeneverlucht' in hun omgeving! En op dat luchtje komen de laatste hommels en wespen af. In de tuin zullen we al die afgevallen bladeren bijeen 1 harken of vegen; droog blad kunnen we gebruiken om v voelige planten een winterdekje te geven. Zo doen ze nog r dienst ook. 31 TEN ONDER INDE GEMEENTEPOLITIEK In de meeste romans die spe len in politieke kringen (daar van verschenen er in de laat ste jaren wat in Nederland), is het bedrijf van regering, parle ment, wat al niet, voorname lijk decor. Hoewel prietpraat, machtsstrijd en de listen en la gen die men voor elkaar legt, uitvoerig aan de orde komen, blijft de inhoud van politieke overtuigingen, programma's en de wens om werkelijk iets te verbeteren of te verande ren, op de achtergrond. De de buutroman van Hemmo Drex hage, „Spelen met vandaag" gaat daar nu juist wel op in, zonder dat het boek het karak ter van een politieke verhan deling krijgt. Een roman, waarin de hoofdpersoon ten onder gaat aan het politieke spel, maar ook aan de ver schillende politieke inzichten in zijn omgeving. Of het ge brek aan inzichten. De centrale figuur van „Spe len met vandaag" is een wet houder van een niet te groot Nederlands stadje, lid van een linkse, socialistische partij, ogenschijnlijk geslaagd in car rière en leven. Richard Lar- don heeft zijn vrienden in de politiek, heeft zijn status en zijn vrouw hem kan dus van alles gebeuren. Drexhage beschrijft het poli tieke spel rond de sanering van een van de stadswijken. Wat dient te gebeuren? Het behouden en vernieuwen van het leuke wijkje? Of platleg gen en kantoren bouwen? Vooruitlopend op de beslissing die de gemeente hierover nog moet nemen, wordt al flink gespeculeerd. Wethouder Lardon gaat er hard tegenaan, vooral als hij het goed kan vinden met het aktiecomité in de wijk, en daarin vooral met een zelf standige, jonge vrouw, met wie dan ook al gauw een relatie ontstaat. Terwijl Lardon in persoonlijk en politiek opzicht een geweldige periode van groei denkt door te maken, breekt hij zijn verworven sta tus geheel af. Zijn schatting over het verloop van de dis cussie in de gemeente en de winst die hij daarin zag, is ge heel verkeerd: hij wordt ge dwongen ontslag te nemen, anders dient zijn eigen fraktie wel een motie van wantrou wen in. Tegelijk loopt zijn hu welijk stuk, niet alleen door de nieuwe relatie (die ook zijn twijfelachtige kanten blijkt te hebben), maar ook doordat duidelijk wordt, dat hij met vrouw en kinderen eigenlijk geen werkelijke band heeft kunnen opbouwen. Lardon blijft uiteindelijk alleen over een man zonder heden en zonder toekomst. Interessant zijn enkele ideeën die in dit verhaal aan de orde tot 1 het laatste hoofdstuk misschien wel al te zwaar op de hand uit gesproken worden. De vraag over de feitelijke inhoud van het begrip socialisme, waar Lardon steeds meer twijfels over heeft: „Socialist-zijn werd steeds meer een niet al te op vallende levensovertuiging met een lekker geurtje van progressiviteit en solidariteit", laat Drexchage zijn hoofdper soon ergens constateren. Vlak na die teleurstellende constate ring, komt Lardon in een be langrijke partijvergadering. Hij probeert dan het falen van de politiek te analyseren en het is duidelijk dat Drexhage hier niet meer de kleine ge meentepolitiek in gedachten heeft als hij Lardon zijn partij genoten laat toespreken met de volgende woorden: „Wat we tot nu toe gedaan hebben, vrienden, is spelen met van daag zonder echt te denken aan morgen. En met morgen bedoel ik over twintig of vijf tig jaar. Met morgen bedoel ik de levensdagen van onze kin deren en kleinkinderen, die niet zullen begrijpen waarom wij het afwegen van wonen, werken en milieu door een paar belangengroepen hebben laten doen". „Spelen met vandaag" is geen belangrijke literaire roman. Het heeft ook geen literaire pretenties. Sympathiek en overtuigend is de zorg van de auteur, zoals hij die uitdraagt in zijn verhaal over die wet houder, over de onmogelijk heid in de politiek de handen vrij te houden, werkelijk idea len te realiseren en niet onder uit te worden gehaald door collega's, vijanden, vrienden, die alleen maar op macht uit zijn. In dat streven is „Spelen met vandaag" een geslaagd de buut. JAN VERSTAPPEN Hemmo Drexhage: „Spelen met vandaag". Uitgave Man- teau, prijs 22,50. Kluwerprijs v<fi Dr V. Stibic Amsterdam - De Kluwerp *"1 voor dit jaar is toegekend dr. V. Stibic. Hij krijgt de |lnl (7.500 gulden) voor zijn I „Personal documentation professionals". Dr. V. St [j Tsjechoslowaak van geboi^r heeft tot aan zijn pensione twee jaar geleden bij Ph gewerkt. ds Het bestuur van de Stichjr Kluwerfonds kiest jaar! p een bepaald terrein uit, wn_ op de te onderscheiden pi ide katie betrekking moet hebl ri Voor 1982 was dat inform ich en documentatie. De peri wordt dr. Stibic op 4 nov Um ber in Amsterdam uitgeri 1 Bij die gelegenheid zal pro t_ J. Verhoeff, hoogleraar intke matica in Rotterdam, t uitspreken. 1 Pu De Nederlandse Waterschapsbank is een instelling, welke zich bezig houdt met de financiering van waterschappen en andere publiekrechtelijke lichamen, overheidsbedrijven, alsmede met het verstrekken van leningen onder garantie van de overheid. Het balanstotaal bedraagt ruim 15 miljard. De bank is gevestigd in het centrum van 's-Gravenhage. De groei van de bank en de daarmee gepaard gaande toename van de werkzaamheden maakt een uitbreiding van het secretariaat noodzakelijk. Zij zoekt dan ook op korte termijn een Zij zal naast de huidige secretaresse alle op het secretariaat voorkomende werkzaamheden geheel zelfstandig moeten kunnen verrichten. Behalve de gangbare werkzaamheden van een directie-secretaresse zoals het notuleren, het voeren van corres pondentie, het bijhouden van archief en administratie en het ontvangen van gasten zal zij schriftelijk en mondeling contacten onderhouden met de relaties. opleiding, bij voorkeur ervaring hebben in een vergelijkbare functie en een goede kennis van de Engelse en Franse taal. De leeftijd zal liggen tussen 21 en 30 jaar. Telefonische inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de heer Mr. A. M. H. Th. Koemans. Sollicitatiebrieven dienen aan de directie te worden gericht. Nederlandse Waterschapsbank N.V. Voor de functie wordt gedacht aan kandidaten die akkuraat en representatief Carnegieplein 5 zijn, een opleiding hebben op middelbaar 2517 KJ 's-GRAVENHAGE niveau aangevuld met een secretaresse- Tel. 070-469537 S/N/N/ Nederlandse Waterschapsbank n.v. gevestigd te Loosduinen Havrij Is een middelgrote machinefabriek met ca. 50 personeelsleden, de fabriek heeft een ei gen plaatwerkerij, draaierij, freserij, lasserij, spuiterij alsmede een montageafdeling. Naast standaardprodukten voor enkele grote handels huizen worden allerlei onderdelen en ook com plete machines gemaakt. De ontwikkeling hiervan, alsmede de uiteinde lijke vormgeving kan op eigen tekenkamer be paald worden. De fabriek bestaat reeds 36 jaar en geniet een uitstekende reputatie. i de bedrijfsleiding wordt Bij gebleken geschiktheid kan t.z.t. gedacht worden aan uitbouw van de functie tot alge meen bedrijfsleider. Gezocht wordt een werktuigbouwkundig HTS-er van ca. 35 jaar met ervaring in de bedrijfsleiding van een moderne machinefabriek met geavan ceerde administratietechnieken, naast een ge degen praktische ervaring zowel in de techniek als in de werkvoorbereiding en bedrijfsadminis tratie zijn goede leidinggevende en contactuele eigenschappen zeer belangrijk. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties, die uiter aard vertrouwelijk zullen worden behandeld, worden gaarne ingewacht door de directie In samenwerking met de Leidse Sludentenekklesia en het Studium Generale van de Rijksuniversiteit Lelden organiseert de Radboudstichting Wetenschappelijk Onderwijsfonds een serie van vier avondcolleges over Donderdagavond 28 oktober 1982Dr. M.J. Faber te 19.45 uur "Kritische vredeseducatie en pastoraal beleid". Donderdagavond 4 november 1982Drs. P. van Dijk te 19.45 uur "Theologische reflecties op geloof, wetenschap en techniek". Donderdagavond 11 november 1982Dr. A.H. van den Heuvel te 19.45 uur "Het programma van de Wereldraad van Kerken over geloof, wetenschap en toekomst". Donderdagavond 18 november 1982Prof. Dr. A.G.M. van Melsen te 19.45 uur "De zin van wetenschap en techniek: mogen we alles onderzoeken?". Alle avonden vinden plaats in zaal elf van het Academiegebouw Rapenburg 73, Leiden. De toegang is gratis: alle belangstellenden zijn welkom WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJSFONDS Branderijstraat 6, 5223 AS 's-Hertogenbosch Tel. 073 - 21 50 22

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8