Voortbestaan Strontrace oopt gevaar DINSDAGMIDDAG OP KEERPUNT IN WARMOND Rozegeur en maneschijn "zijn taboe voor jeiderdorpse ambtenaressen burgelijke stand R I9i •GIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 OKTOBER 1982 PAGINA 5 RMOND De Stron- e, de jaarlijks terugke- de race van de oude schepen tussen Wor- i en Warmond wordt 'ende week mogelijk r het laatst gehouden, e inmiddels traditione- zeilwedstrijd in de istvakantie, die op indag 18 oktober voor tiende keer van start in Workum kampt geldgebrek. Van vo- jaar resteert nog een ort van 15.000 gulden. Workumse architect de grote animator ter het gebeuren heeft grootste moeite gehad de tiende editie van ludieke gebeuren rond crijgen. De kosten stij- elk jaar en Reid, die veel eigen geld in pkt is zelf in een finan- 4l moeilijke situatie te- ntgekomen. Zijn ogen I te slecht geworden I nog te kunnen teke- en hij moet sinds eni- leven van een uit ing. i'i andere teleurstelling is de Commissie Strontrace rpunt Warmond, die onder lezielende leiding staat van leente-ambtenaar H.M. niet is in geslaagd de schepen bij het keer- Warmond te laten over- iten. Een paar jaar geleden dat wel en kon men in rJ rmond uitgebreid kennis- ken met de schippers. Ook keer zullen de schippers eer razendsnel hun ïnest uitladen in de War- ndse gemeentehaven, zich iwelijke de tijd gunnen om hartversterking van de jmissie in ontvangst te ne- n en als een haas weer ver- tken .om een goede klasse- i te krijgen. Daar staat te- a lover dat de schippers die een bepaalde tijd binnenko- n en verder toch kansloos in het klassement pas op |nsdagmorgen zullen kun- l'vertrekken. Hun schepen ■"derhalve* iets langer' in pmond te zien. tie jaar I Strontrace wordt in zeil- hgen beschouwd als de larste zeilrace voor oude Een van de oude vaartuigen op weg naar Warmond. Workum met het idee om al lerlei vormen van zeilvaart met oude zeilschepen te laten herleven. Zo wordt in dezelfde tijd een beurtvaartdienst Wor- kum-Amsterdam vice versa gehouden en wordt er met zei- len-en vissersvaartuigen op het IJsselmeer gevist. Snel Het schip dat de reis Workum- Warmond en terug tn de kortste zeiltijd aflegt, wordt winnaar. Dit houcit in dat de schepen de reis zoveel moge lijk zeilende, voortbomende of jagende (het schip voorttrek- schepen. Het televisieprogram ma Van Gewest tot Gewest heeft vorig jaar uitvoerig aan dacht besteed aan de toen door de storm zeer moeizaam verlo pen race. Nieuw is dat ook de winnaar van de eerste open Friese kampioenschappen Skütsjesilen zal dit jaar deel nemen. Naast skütjes doen er ook tjalken en klippers mee, allemaal traditionele vracht zeilschepen. Zoals bekend is de Strontrace een herleving van het vroegere vervoer van koe mest en trekpaarden van Friesland naar de bollenvel den tussen Haarlem en Leb- den. Negen jaar geleden kwam de eerdergenoemde Reid uit ken vanaf de wal door middel van een lijn naar de mast) af leggen. In bepaalde gebieden, zoals Amsterdam en Haarlem, mag gedurende een vastgestel de korte tijd de motor worden gebruikt. Doet men dit elders, dan wordt deze „motortijd" af getrokken van de totale vaar- tijd. De schepen gaan maan dagmiddag om vier uur van start in Workum. Na de lange tocht over het IJsselmeer volgt de passage in Amsterdam, de Ringvaart om de Haarlemmer meer en gaat het naar War mond. De gehele Ringvaart dient éénmaal gevaren te wor den. Derhalve moet men op de heenreis een andere route ne men dan op de terugweg. Heen via de Kagerplassen, te rug via het Noordzeekanaal en Haarlem of omgekeerd. Op dinsdag 19 oktober wordt aan het eind van de middag het eerste van de 20 schepen in Warmond verwacht. De verschillen zijn dan meestal al erg groot. Daarom zijn de schepen zijn in twee klassen verdeeld: de zware boven de 30 ton en de lichte schepen on der de 30 ton. De snelste sche pen zullen vermoedelijk woensdagmiddag- of avond al weer in Workum zijn. De win naar wacht daar de hoofdprijs, de veelbegeerde zilveren brij- lepel. ÏÏDERDORP In Lei- rdorp kan men op een leer eigentijdse wijze" het huwelijk treden, n belangrijke rol spelen rin de dames mevrouw Nijs-Kiihler, N. Tuij- \-Sjoerdsma en A. lits-Ciggaar. Sinds een r werken zij als ambte- 5r van de burgerlijke nd. Aangetrokken door 1 advertentie in het \atselijke weekblad ngen zij mee naar de o- igevallen plaatsen. Zij moesten het opnemen te gen 19 medekandidaten, waaronder slechts twee mannen. Hoewel positieve discrimina tie" beslist geen uitgangspunt van het gemeentelijke beleid in Leiderdorp is, zowel mannen als vrouwen werden uitgenodigd te solliciteren bleek een subtiel geplaatst fo tootje met een dame in toga een overduidelijke hint in de richting van de mannen te zijn de pen maar te laten rusten Na de proef huwelijken die alle 19 sollicitanten moesten on dergaan, werden de twee moedige" mannen nog eens met de neus op de feiten ge drukt. Het geheim van deze sollicitatieprocedure zal wel nooit aan de openbaarheid worden prijsgegeven, maar èen feit is, dat een mannelijke selectiecommissie, bestaande uit burgemeester Van der Have, hoofdbode Blauw, ge meentesecretaris Willems en het toenmalige hoofd van de afdeling burgerzaken Braat tot de conclusie kwamen, dat het drietal tot de uitverkorenen behoordeMet hun eerder be noemde mannelijke collega A. Bons, het gepensioneerde hoofd van de Koningin Juliana School, nemen zij het overgrote deel van de Leider- dorpse huwelijken voor hun rekening. Geen rozegeur Het schijnt dat de gemeente met het aanstellen van de da mes een goede greep heeft ge daan. Op enthousiaste wijze weten zij over hun taak te ver tellen. Zij willen er alles aan doen de dag van het bruids paar tot een zo gelukkig moge lijke te maken. Centraal in de huwelijksplechtigheid staat de 7 links naar rechts: de dames H. Nijs-Kiihler, N. Tuijten-SJoerdsma, A. Smlts-Clggaar. toespraak. In de voorbereiding daarvan wordt veel tijd gesto ken. Zij moeten niets hebben van clichématige uitdrukkin gen of romantische gemeen plaatsen. Rozegeur en mane schijn is voor hen taboe wan neer zij tegenover het bruids paar staan. Om dat te bereiken wordt vooraf contact opgeno men met het bruidspaar. „Wij hebben de indruk, dat het aan staande bruidspaar dat erg op prijs stelt. Vaak is men verrast door de persoonlijke aanpak. Wij vinden het belangrijk, dat zoveel mogelijk aan de wensen van het paar wordt tegemoet gekomen", zegt mevrouw Tuij- ten, waaraan zij toevoegt, dat het contact met ouders of an dere familieleden bewust wordt vermeden, om te voor komen dat gebeurtenissen voor het voetlicht komen die het bruidspaar niet zo welge vallig zijn „Het is hun dag", stelt zij zon der dralen vast. In hun ijver gaan de dames zelfs zo ver het bruidspaar thuis uit te nodigen om nader kennis te maken. Wij proberen ze zo goed mo gelijk te leren kennen om dit in de toespraak te verwer ken", zegt mevrouw Smits. Mé vrouw Nijs weet zeker, dat deze aanpak door de bruidspa ren op prijs wordt gesteld. „Je kunt iets voor het bruidspaar en de familie betekenen. Het is een motivatie om het zo per fect mogelijk te doen. Je pro beert ze iets mee te geven op deze belangrijke dag in hun le ven", aldus mevrouw Nijs. Kwaliteit Het aantal huwelijken loopt ondanks de inspanningen van de dames terug in Leiderdorp. Werden er in 1980 nog 116 hu welijken gesloten, in 1981 be droeg dit aantal 102. Het ziet er naar uit dat dit jaar de 100 niet wordt gehaald. De dames Nijs. Tuijten en Smits blijken er niet erg wakker van te lig gen. „Het gaat ons niet om de kwantiteit, maar om de kwali teit". zeggen zij eensgezind. Onder redactie van Ton Pieters. Het was zowat alles de Bal kanoorlog wat de klok sloeg in oktober 1912. Tenminste het „Geïllustreerd Zondags blad" kon in die tijd z'n le zers en lezeressen nauwelijks iets anders voorzetten. Johan de Raadselredacteur bond in, en vertelde een halve pagina over Flip, het arme tobbertje wiens vader een dronkaard en z'n moeke ziek en lijdend was. Flip had de hele dag nog niet gegeten, maar op school was een oppassende knaap, Arthur geheten, die geen moeke maar een mama had die een deftige dame was. Via de gebruikelijke religieu ze instelling van de goede Arthur en mama kreeg Flip tot z'n verrassing „de helft van de kleren en de halve spaarpot" van Arthur. De meester wist er meer van en vroeg Flip: „Heel mooi jon gen, maar heeft die goede mevrouw ook niets tegen jou gezegd?" „Jawel meester", en hier bloosde de goede Flip, „als ik goed oppas en u over mijn werk tevreden zijt, dan zou zij zorgen, dat ik mocht leeren om missionaris te wor den!" Een heel andere kwestie was de „verkiezing van het ro- zenmeisje". „In Vinay bij Grenoble ontving dezer da gen mejuffrouw Mallery den „Rosière" prijs. Deze onder scheiding wordt alleen toege kend aan meisjes die getoond hebben een toonbeeld van deugd te zijn; dezen ontvang en dan van den burgemeester of van een of anderen milden gever een bruidschat. Zulk een rozenmeisje is in ieder dorp van Frankrijk te vin den, maar deze Mallery is toch iets bijzonders. Zij is bij na zes voet lang en werkt op het veld met haar oppassende vader, die landbouwer is. Zij kan gemakkelijk gewichten van honderd tot tweehon derd pond oplichten. De fei ten wijzen het uit. Een van haars vaders knech ten droeg eens zakken tarwe naar boven en toen hij er een niet dragen kon, vroeg hij hulp. Het meisje duwde hem op zij en lachte hem uit: ha ha ha, gekke knecht. Zij nam den zak, die over de 220 pond woog, op als was 't een veer tje, legde hem op de schou ders en droeg hem naar bo ven. Zij, mejuffrouw Mallery. is juist voor haar goed gedrag beloond met een bedrag van 2000 francs in goud, als een legaat voor zulke meisjes be stemd door een rijk koopman in de Provence. Ondanks haar deugd en het haar toe gekende geld heeft zij nog geen echtgenoot kunnen vin den; zij wil niet anders hu wen dan met een man, die minstens even sterk is als zij", zo meldt het Geïllus treerd Zondagsblad guitig. Even olijk toont het blad zich met „Een nieuwe stof". „Een scheikundige was in 't gezel schap zijner vrienden aan 't opsnijden over zijn verzame ling, waar geen enkel num mer aan ontbrak. En hij noemde verschillende stoffen op, waaronder een aantal „geesten", zooals geest van salmiak, en dergelijke. „Kom kom", zei een van zijn vrien den, die eens een grap heb ben wou. „Ik wed. dat gij toch „geest van tegenspraak" nog niet hebt, zoo goed voor zien als ge moogt wezen!" „Zoudt ge denken", ant woordde de scheikundige, in 't minst niet van zijn stuk ge bracht. „Ik heb er zelfs een kolossale hoeveelheid van en zal ze u direct laten zien!" En de kamer verlatende, kwam hij eenige ogenblikken later terug met zijn nogal cor pulente vrouw aan den arm". Maar „daar op den Balkan" was het niets dan ellende en kommer. Al heeft de krijg tot nog toe niet zulk een uitbreiding genomen als de pessimisten hebben ver wacht, toch mag aan den an deren kant gezegd worden, dat dank zij den eeuwenou den haat die er heerscht tus- schen Christen en Turk deze krijg een van de vreeselijkste en wreedste dreigt te worden die ooit werden gevoerd. Pardon kent men niet op den Balkan, en het moorden, plunderen en brandstichten om van erger niet te spre ken! is er inheemschi'De belangstelling der geheele wereld gaat natuurlijk in deze dagen naar den Balkan, waar de Montenegrijnen on versaagd en als één man zich hebben geworpen op den erf vijand, waar de Serviërs en Grieken en Bulgaren tot de tanden gewapend den aanval der Turken afwachten... Ho pen wij. dat de vrede be waard blijve in Europa, en de oorlogsbrand zich niet verder uitbreide!" DE EERW.ZUSTER SERAP- HINA, „van de Congregatie der Franciscanessen van Heijthuizen (in de wereld mej. Cornelia de Graat), dochter van een bekende Leidsche katholieke familie, die dezer dagen oudera, broeders, zusters en familie vaarwel zegt om in de Mis sie voor het heil der zielen te gaan arbeiden". TYPEN VAN MONTENEGRIJNEN, „De erfvijanden der Turken, op hun ongenaakbare rotsen; de Montenegrijnen, onverzoen lijke vijanden van den Turk, zijn den Balkanoorlog begonnen, en de andere mogendheden van den Balkan zijn gevolgd. Onze plaat geeft de woeste krijgslieden uit het land der Zwarte Bergen te zien, die ondanks hun gering aantal de Tur ken handen vol werk geven". DE SCHRIJFMACHINE IN DE WOESTIJN, „Een aardig kiekje uit den nog altijd voortdurenden veldtocht der Franschen in Marokko: de commandant Poeymerau, chef van het militair kabi net van generaal Lyautey, den nieuwen gouverneur-generaal van Marokko, dicteert zijn or ders aan een steno-typist op den marsch van generaal Lyautey naar de onlangs door de Franschen bezette stad Mara". EEN STRAAT IN BELGRA DO, „Alle winkels gesloten en de plaveiïng der straat onafgewerkt door de haast waarmee alle man werd op gecommandeerd naar het oorlogsterrein op den Bal ken".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5