Nieuwe bejaardenhuizen n Leiden en Katwijk ,AK schrapt kindervoorstellingen Nieuw tijdperk Swetterhage ingeluid door prinses Juliana Onroerendgoed- belasting Lisse 5 omhoog gü-IDEN/ REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 OKTOBER 1982 PAGINA 3 :rslaafden pleegden iks inbraken 16 SSENAAR Met de aanhouding van tien onen heeft de politie van Wassenaar een »t aantal inbraken en diefstallen, gepleegd Mei e afgelopen maanden weten op te lossen. leken is dat het gaat om drugsverslaafden, leeftijd variërend van 21 tot 35 jaar, die geld ig hadden voor hun verslaving. Vier van zijn de afgelopen week voorgeleid aan de ier van justitie in Den Haag. Een aantal zit ingesloten op het Wassenaarse politiebu- De misdrijven werden voornamelijk in senaar gepleegd. Het gaat om inbraken in ingen, diefstallen uit auto's en heling, in al ruim 50 zaken. De daarbij veroorzaakte Ie en de waarde van de ontvreemde goe- beloopt bij elkaar een bedrag van onge- 200.000 gulden. Er zijn overigens nog r aanhoudingen te verwachten. Wethouder opent r.k. school Zevenhoven ZEVENHOVEN Door het hijsen van de nieuwe school- vlag heeft wethouder P. de Boer gistermiddag de r.k. basis school Johannes de Doper aan het Noordeinde 45 officieel geopend. De vlag is ontworpen door Jorien Koeleman, leerlingen van de zesde klas. Na het hijsen van de school- vlag werd het schoollied gezongen. Bij de feestelijke opening van het nieuwe gebouw waren vele schoolkinderen, vertegenwoordigers van de ouderver eniging, het schoolbestuur en een groot aantal ouders en andere belangstellenden aanwezig, 's Morgens was er in de school een eucharistieviering. Voor de kinderen werd de musical „Hoera hier is de feestklok" opgevoerd. Gister avond kregen de ouders de gelegenheid de musical te zien. Na afloop konden zij de nieuwe school bezichtigen. Vanmiddag kunnen belangstellenden de school van een tot vier uur bezichtigen. De musical is vanavond nogmaals te zien. Zondagmiddag is er van twee tot vier uur de gelegen heid het nieuwe gebouw te bezichtigen. In het gebouw is ook een expositie van foto's van de bouw en van de eind september gehouden reünie. „De Witte School" geopend Burgemeester mr. J.M. Bonnike heeft gistermiddag officieel de nieuwe naam voor de openbare lagere school en de kleuterschool De Hummelhof in Noord- wijk geopenbaard. Op zijn teken draaide een aantal leerlingen zich met de rug naar het publiek en op die ruggen stond het duidelijk: De Witte School (zie foto). Die nieuwe naamgeving is het gevolg van het samengaan van beide scholen door renovatie van de lagere en nieuwbouw van de kleuterschool tegen het witte gebouw aan. Overigens plaatste architect Hans van Egmond de school en het gemeentebestuur nog voor een verrassing. In het Guinness Book of Re cords staat de Noordwijkse openbare lagere school vermeld als „de witste school van heel Nederland. Vele cadeaus waren er uiteraard ook voor de „nieu we" school, waaronder een kunstwerk van de Noordwijker Ab Steenvoorde namens het gemeente bestuur, een bronzen beeld van spelende kinderen namens de bouwcommissie. Leids zaalvoetbalteam oefent tegen De Engel LEIDEN Het Leids zaalvoetbalteam speeft woensdag 20 oktober in de sporthal van FC Lissë een oefenwedstrijd tegen het interregionale team van De Engel. De partij begint om 20.00 uur en is bedoeld als voorbereiding op op de afdelingswed strijden die op 10 en 24 november zullen worden afgewerkt. De Leidse selectie is als volgt samengesteld: Frans Bahlmann en Frank Bakker (Bahlmann), Mario Faber (UVS), Peter Gijsman (Interju), Wim van Harskamp (THB-Boys), René Hensbergen (Noord- wijk), Rob de Roo (Interju) en Peter Schalks (De Engel). De oorspronkelijk ook voor woensdag ge- programnmeerde wedstrijd tussen Bahlmann en Interju zal geen doorgang vinden in verband met het feit dat spelers van beide ploegen voor het Leidse team zijn uitgenodigd. SoijN HAAG/REGIO kans dat er in Leiden .'Katwijk nieuwe bejaar- iö ïoorden zullen verrij- is na gisteren erg iot geworden. De pro- li ciale adviescommissie ir bejaardenzaken be- 1e,tot namelijk unaniem l,nn college van Gedepu- (rde Staten te adviseren .bouw van bejaardente- Jzen in Leiden en Kat- jk, elk met 60 plaatsen, prgang te laten vinden, provincie heeft in to- 200 bejaardenbedden erdelen. De resterende plaatsen komen ten osj^de aan de bouw van nieuw verzorgingste- is in Hellevoetsluis. ten deputeerde voor bejaarden zaken drs. J. Boone stelde gis teren, dat het college van GS nu snel een beslissing zal ne men. Een beslissing die, naar wordt verwacht, overeen zal stemmen met het advies van de commissie. Bij de besluit vorming van de commissie heeft behalve de urgentie het feit dat in Leiden en Katwijk grond beschikbaar is en dat men gelijk kan beginnen met bouwen een belangrijke rol "gespeeld. Bij een aantal andere locaties in Zuid-Holland was de noodzaak van een nieuw verzorgingstehuis wel aange toond, maar was er nog geen zekerheid over bijvoorbeeld de plaats of de signatuur. Leiden Wethouder P.H. Schoute en de Leidse Stichting Zijloever be pleitten gisteren nog maar eens de noodzaak van de bouw van een bejaardenoord in Lei-' den Noord. „Het aantal 80-jari- gen zal in Leiden de komende tijd met 4 procent stijgen, dat hebben voorspellingen uitge wezen. Een uitzonderlijke ten dens, omdat elders meestal sprake is van een daling. Een ander argument is dat er wei nig algemene bejaardentehui zen in Leiden zijn. Driekwart is op confessionele grondslag. Sinds vier jaar houden wij een stuk grond vrij aan de oever van de Zijl voor de bouw van een bejaardentehuis. Daar kunnen we ook niet eeuwig mee doorgaan", aldus Schoute. „Het is bijna een doodsteek voor de oudere inwoners van Leiden Noord en De Kooi als ze hun wijk moeten verlaten omdat het verzorgingstehuis elders staat. Ze willen hun oude dag temidden van de fa milie slijten", aldus een woordvoerder van de Stich ting Zijloever, speciaal opge richt ten behoeve van de komst van het nieuwe Leidse bejaardenhuis. Ook de woordvoerster van Katwijk wees op de behoefte aan een bejaardentehuis van algemene signatuur in het ver zorgingsgebied van Katwijk, dat ook Valkenburg en Rijns- burg omvat. De gemeente Kat wijk heeft reeds hiervoor 'een bouwlocatie aangekocht en bouwrijp gemaakt in de nabij heid van verpleeghuis De Wil- bert. Ook daar is het wachten alleen op een verklaring van geen bezwaar van de provin cie. De commissie bejaardenzaken zal het college van GS advise ren de ingediende verzoeken ten aanzien van renovaties en uitbreiding van capaciteit van bejaardenoorden nog eens na der te bezien en in nader over leg te treden met de betrokke nen. Veel vertegenwoordigers van Zuidhollandse verzor gingstehuizen. die gisteren uit gebreid gebruik maakten van het spreekrecht waren bijzon der vergramd over het feit dat renovatie vaak ook een aan zienlijk verlies van het aantal plaatsen voor bejaarden bete kent. De woordvoerder van Huize Emmaus in Zoeterwou- de sprak van woede, teleur stelling en machteloosheid ten aanzien van de provinciale plannen die het verlies van 29 plaatsen betekenen. „Met ver bijstering hebben we kennis genomen van deze plannen. Aan renovatie hebben we ei genlijk helemaal niet zo'n be hoefte en zeker niet als we zo veel moeten inleveren. Huize Emmaus bestrijkt behalve ADVIES PROVINCIALE COMMISSIE Zoeterwoude ook Stompwijk en kan een streekvoorziening genoemd worden", aldus de woordvoerder die het voorlo pig plan „onzalig" noemde. Ook de vertegenwoordiger van Adegeest in Voorschoten toonde zich ontevreden, of schoon de renovatie alhier in houdt, dat het aantal plaatsen gelijk blijft. „De provincie moet zijn prognoses maar eens gaan bijstellen. Wij verwach ten aanzienlijk meer bejaarden in de komende tijd dan uit deze voorspellingen blijkt", al dus de Voorschotense zegs man. Overigens heeft Huize Sint Ja cobus uit Roelofarendsveen verzocht om een uitbreiding van de capaciteit met onge veer 16 plaatsen. De provincie lijkt in principe niet verder te willen gaan dan een uitbrei ding met 5 plaatsen. iculteitsraad skoord iet ►ierstoel oefdierzaken chie [DEN De faculteitsraad het Academisch Zieken- heeft zich akkoord ver- k viard met de instelling van leerstoel dierproefvraag- cken. Of de leerstoel er nt, hangt af van het overleg ien de faculteitsraad en de •hting Vrienden van de ^ter Pijl Stichting. ltze stichting draagt zorg N ir de gedeeltelijke financie- learig van de leerstoel. In het 0 Mbrleg met de faculteitsraad et nog overeenstemming Jrden bereikt over een goed lement. De Pieter Pijl :hting is een instantie, die i verzet tegen dierproeven visectie). Door zelf mee te rken aan de installatie van leerstoel dierproefzaken, opt men, dat er in de toe- 70toist meer bewust gebruik deirc^ gemaakt van dierproe- 1 en dat zo het aantal expe >gu ïenten met dieren wordt fminderd. Een andere vere- ing, de Stichting Vrienden i de Pieter Pijl Stichting, ift steun door de leerstpel iuzi de te financieren. hoogleraar, die deze leer- el bezet, moet zich gaan be- houden met een breed scala i activiteiten. Hij moet on- 3 Dffzoek doen naar de oorzaak Bo n toename van dierproeven. lorts moethij zoeken naar methoden van onder zodat dieren kunnen ;e irden gespaard en zal hij de latschappelijke rechtvaardi- ig van vivisectie moeten on rzoeken. t is overigens niet de bedoe- e' ig, dat de hoogleraar een "^rt controleur binnen de me- iche faculteit wordt. Er zal •rden gezocht naar iemand, beschikt over kennis en "ui fst ook praktijkervaring eft op het gebied van bio- emisch onderzoek. Tevens •e Pet de nieuwe hoogleraar op 5 hoogte zijn van de actuele 9.°itwikkelingen in de weten 3t^ lapsfilosofie en de ethiek. Iie(fci 00 it ZOETERWOUDE Met het luiden van een bel op het dorpsplein opende gisterochtend prinses Juliana de splinternieu we woon- en leefge meenschap voor verstan delijk gehandicapten „Swetterhage" Zoeter woude. Het was het hoogtepunt van een fees telijke bijeenkomst, die werd bijgewoond door de Commissaris van de Ko ningin M. Vrolijk en tientallen andere geno digden waaronder het gemeentebestuur van Zoeterwoude, zusterin stellingen en andere in stanties die zich met de opvang en verzorging van de verstandelijk-ge handicapte mens bezig houden. Een belangrijke rol was weggelegd voor de drumband VIOS, die ondanks de stromende regen met miniretten, majoretten en muzikan ten op hun post bleven, zorgden voor een opmer kelijke show, waarbij de nationale driekleur een hoofdrol vertolkte. Prinses Juliana toonde zich zeer geïnteresseerd in de gang van zaken in Swetter hage. Na de officiële hande ling werd zij rondgeleid door direkteur-psycholoog drs. G. P. J. Arts. De koninklijke gast nam alle tijd bij het be zichtigen van de gebouwen en onderhield zich op onge dwongen wijze met diverse bewoners. Als dank voor haar komst mocht prinses Juliana een door bewoners van Swetterhage ontworpen wandkleed en geborduurd schilderij in ontvangst ne- De openingsceremonie begon in restaurant „De Herberg" waar mevrouw mr. M. H. L. Nolet-Conradi, voorzitter van de Stichting Gemita, het woord voerde. Zij toonde zich zeer tevreden over de snelle bouw toen alle goedkeurin gen na vele jaren van voorbereiding in orde wa ren. „In de nabije toekomst", aldus mevrouw Nolet, „stre ven wij ernaar, dat de bewo ners van Swetterhage en de bevolking van Zoeterwoude met elkaar in kontakt ko men". Daarmee doelde zij op de integratie waar men bij zonder veel waarde aan Een tevreden mens was ook de burgemeester van Zoeter woude A. J. M. Houdijk. „Het jaar 1982 is voor ons dorp een zeer bijzonder jaar. Behalve alle voorzieningen die reeds zijn gerealiseerd is de ope ning van Swetterhage een zeer belangrijk moment. Met veel energie en een enorm doorzettingsvermogen is aan de totstandkoming van deze woon- en leefgemeenschap gewerkt. Het is een waarde volle voorziening met ko ninklijke glans", aldus burge meester Houdijk die voorts nog wees op de veelbeloven de kontakten die Swetterha ge heeft met verenigingen en instellingen in Zoeterwoude. In dat kader is het ook van belang, dat door de bebou- Prinses Juliana luidt het nieuwe tijdperk in van de woon- en leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten Swetterhage. wing van het Blankaartpark Swetterhage en de dorpskern één geheel gaan vormen. Uiteraard is het voor de be woners en personeel van Swetterhage groot feest. Vanmiddag van 14.30 tot 16.30 uur is daarbij ook de Zoeterwoudse lagere school jeugd welkom om te genieten van de mini-kermis. Van avond is „De Herberg" het domein voor het personeel om met een hapje, drankje en een dansje het nieuwe tijd perk van Swetterhage in te luiden. REIDEN Het LAK- o, eater heeft zich bij de n imeente beklaagd over a* ft schrappen van de sub die in het kader van de ïzuinigingen. Als gevolg m die bezuinigingen zal et aantal voorstellingen oeten verminderen. Nu is zeker, dat de weke- jkse kindervoorstelling n het niet universitaire .jmateurtoneel geschrapt moeten worden. Het LAK heeft inmiddels steun ge kregen van de Culturele Raad van Zuid Holland. Het LAK-theater ontvangt jaarlijks 47,500 gulden van de gemeente Leiden. Het budget dat het LAK aan voorstellin gen besteed bedraagt 110.000 gulden. Hiervan worden jaar lijks 110 voorstellingen, waar onder 30 kindervoorstellingen, gepresenteerd. De gemeente is van plan haar subsidie in het geheel in te trekken. De bezuinigingen hebben voor het seizoen 82-83 nog geen ge volgen. De echte klap ver wacht het LAK in het daarop volgende seizoen waarin de nieuwe accommodatie in het Witte-Singel Doelencomplex wordt betrokken. „Extra wrang is het dat op het mo ment waarop binnen de Leidse stadsmuren een fantastische theatervoorziening wordt geo pend, de gemeente Leiden er toe overgaat haar bijdragen te schrappen. Bijdragen die bij elkaar opgeteld toch nooit meer waren dan het bekende dubbeltje, waarmee Leiden al tijd op de eerste rang heeft ge zeten", aldus het LAK. Het LAK stelt dat, hoewel ze een universitaire voorziening is, ook veel niet-studerende Leidenaren van het theater profiteren. Het LAK noemt het een fictie om te verwach ten, dat de universiteit de sub sidie van de gemeente over zou kunnen nemen. Door het samenwerkingsverband tussen LAK en Schouwburg zal zo wel het traditionele als het ex perimentele/geëngageerde theateraanbod in Leiden ver minderen. Bovendien zullen de mogelijkheden om plaatse lijke initiatieven vanuit het LAK te steunen aanzienlijk afnemen, zo wordt verwacht. Ook de culturele raad van Zuid Holland heeft zich bij de gemeente beklaagd over het schrappen van de subsidiebij- drage aan het LAK. De raad is bang, dat niet alleen Leiden maar ook de regio ernstig on der de teruggang in het pro grammaaanbod zal leiden. „Terwijl het cultureel aanbod in Leiden al tamelijk beschei den is të noemen", aldus de raad. Met name het verdwij nen van de kindervoorstellin gen (wekelijks bezocht door zo'n 200 kinderen) acht de raad zeer ernstige daar „het aanbod voor deze groep nu al duidelijk onvoldoende is". LISSE De onroerendgoed-belasting gaat in Lisse volgens jaar met vijf procent omhoog. Met vijf stem men tegen en elf voor aanvaardde de gemeenteraad gisteravond bij de besluitvorming over de begroting voor 1983 die belastingverhoging. Een motie van de VVD, om de verhoging achterwege te laten, werd al leen gesteund door de fractie van SGP/GPV/RPF. De raad aanvaarde tenslotte de begroting. De VVD diende daarnaast nog twee moties in, die beide werden verworpen. De eerste betrof de in de begroting voorziene uit breiding van het gemeentelijk personeel met vier mensen. De VVD wilde aanvankelijk deze uitbreiding laten vervallen en de reserves gebruiken om onvoorziene uitgaven financieel op te vangen. Na veel discussie werd de vermindering teruggebracht tot twee krachten, maar desondanks wilden de PPP, het CDA en D'66 hierin niet meegaan. „Wij staan kritisch tegenover diè uitbreiding, maar er wordt pas definitief beslist over die uitbrei ding na een raadsvergadering op basis van een concreet college voorstel", zo was de tendens van de tegenstemmers. CDA-frac- tievoorzitter Smith stelde daarover: „Het niet realiseren van die personeelsuitbreiding betekent financiële krapte afwentelen op het ambtelijke apparaat dat nu al (te) zwaar belast is. Daar wer ken wij niet aan mee". Het derde punt van de VVD, een extra bezuiniging nu al vinden van 100.000 gulden in verband met de te verwachten extra be zuinigingen van het rijk, haalde slechts vier voorstemmers. De meeste raadsleden wilden niet zo snel na de bezuinigingsopera tie nog meer pogingen doen. Pas in de loop van het jaar wil men zich buigen over de vraag of er nog meer bezuinigd kan worden. De onroerendgoed-belasting hield de raad bijna de hele avond bezig. Zoals bekend is het argument van B en W om deze met vijf procent te verhogen dat de gemeente zichzelf anders in 1984 tegen komt. „Ook al zouden we erin slagen volgend jaar rond te komen zonder verhoging van die belasting, door bijvoorbeeld geen personeelsuitbreiding te realiseren, dan nog blijven andere investeringen, zoals de aanleg van de wielerbaan, gewoon door gaan. Als u nu die belasting niet verhoogd, komen we in 1984 met een nog groter begrotingstekort en zal de onroerend-goed- belasting schoksgewijs veel sneller moeten worden verhoogd. Daar zijn de toch al zwaar belastte burgers helemaal niet bij ge baat", waarschuwde burgemeester mr. R.W.M. Gerrits de raad. Hij werd daarin gesteund door het CDA. De progressieve fractie PPP stemde „noodgedwongen" in met de verhoging, omdat men vreest dat niet verhogen er op neer zal komen dat er nog meet bezuinigd moet worden op posten als onderwijs en maatschappe lijke dienstverlening. Vakantie in de „Eendenkooi' ZOETERWOUDE De Akti- viteitencommissie van de Zoe terwoudse Eendenkooi heeft met diverse verenigingen een vakantieprogramma voor de jeugd van de Hoge Rijndijk en qmgeving opgesteld. Alle eve nementen hebben plaats in „De Eendenkooi". Maandag begint dat met de op voering van het kindertoneel- stuk „Tyl Uilenspiegel" door de groep Toneelschuur. De voorstelling begint om 14.30. De volleybalvereniging Meer burg verzorgt dinsdag een vol leybal-instuif (voor 8-12 jaar van 9 tot 10.30 uur en voor 12- 16 jaar 10.30 tot 12 uur). Voor de middag meldt het program ma om 13.45 een puzzeltrim- tocht mits het weer het toelaat. Vanaf 20.00 uur is er een snel- schaaktoernooi met de Zoeter woudse Schaakclub. De woensdag staat ook bol van de activiteiten met een filmmid dag van 13 tot 15 uur, een bas ketbal-instuif bij Luba voor de 8- tot 12-jarigen van 15 uur tot 16.30, voor de ouderen van 16.30 tot 18 uur. Om 20.00 is er een filmvoorstelling. Donderdag is er een sportin- stuif van gymnastiekvereni ging Meerburg, van 15 tot 16 uur voor 8- tot 11-jarigen en van 16.15 tot 17.15 voor 12 tot 14 jaar. Als de puzzeltrimtocht dinsdag niet doorgaat voorziet het programma voor vrijdag een spelmiddag met sjoelen en darts van 14 tot 16 uur. 's A- vonds treedt de toneelvereni ging Anabasis om 20.00 uur op met het stuk „De complimen ten van de sjeik". Tot slot is er zaterdag de „Eendenloop" om 15 uur. Dit is een trimtocht voor iedereen, deelname kost twee gulden, 's Avonds treedt Anabis weer op. Ouder worden in Nederland, 99 LEIDEN Ouder worden in Nederland, is de naam van een tentoonstelling voor jong en oud, die van maandag tot 28 oktober in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden wordt gehouden. De tentoon stelling is door het ministerie van CRM opgezet en naar Lei den gehaald door de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen en de Leidse Vrou wenraad. De exposititie heeft vooral een voorlichtend karakter. Behal ve foto's over de vele aspecten van het ouder worden, zijn er verschillende stands met fol ders over onder andere ge zondheid, veiligheid, voeding, verkeer, vrijetijds bestedingen enz. Verder worden er zes the mabijeenkomsten gehouden gedurende de tentoonstelling. De eerste lezing heet „Medicij nen een bittere pil?" gehouden door een apotheker, de tweede „Eenzaamheid, wat doe je er mee" door dr. P. Palmer, de derde „De gang naar de nota ris" door mevrouw mr. D. Karstens, de vierde „Voeding als we ouder worden", door het Voorlichtingsbureau van de voeding, het vijfde „Ouder worden is geen ziekte, maar een natuurlijk proces", door een huisarts en de zesde lezing gaat over „Als het werk op houdt", door mr. A.C. Krij- kamp. Op bepaalde ochtenden, als de belangstelling voldoen de is, zullen er films over de onderwerpen worden ge draaid. De openingstijden van de ten toonstelling zijn op werkdagen van 09.30 tot 12.15 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Zaterdag kan men de tentoonsteling be zichtigen van 09.30 tot 12.15 uur. De toegang is gratis. ADVERTENTIE WERELD MISSIEMAAND 1982 Op weg naar groter zelfstandigheid proberen de kerken in de Derde Wereld hun maatschappelijk en pastoraal werk zelf te financieren. Dat lukt nog niet Willen zij in 1983 scholen, klinieken en parochiecentra aan het werk houden dan is de hulp van u en ons nog dringend nodig. GIRO 1566 WERELD MISSIEMAAND DEN HAAG

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3