Ontwerp-regeerakkoord wordt dinsdag verwacht Finale 3<§" Sharon wil einde strijd Druzen en christenen Teinig kans op vereenstemming oeiaal overleg rovincie-ambtenaren aan ook actievoeren r Moralisering in kinderliteratuur £ciclóe 0omcuit Zaterdag 16 oktober 1982,73e jaargang no. 22400 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (|gi Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdiik 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57.35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0.75. Vanavond op Ned. I om 23.35 uur nachtfilm „Feodora" van Billy Wilder. Op Ned. II om 18.57 uur „Ko ning Arthur" in mini-bios. Om 22.40 uur op' Duitsland 1 Roek- palast, na 24.00 uur ook op Hil versum 1. Morgen op Ned. I om 21.40 uur Ilona Visser in de Bijlmerbajes. HET WEER In de ochtend mogelijk nog mistbanken. Toenemende be wolking, gevolgd door regen. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Tot vrij krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toenemende zuidoostenwind. Zon op 07.07, onder 17.43. Schev. hoog water 3.52 en 16.15. Laag water 12.11 en 0.25. am veranderen gaat 250 gulden kosten HAAG Mensen die hun achternaam willen veran- prj ;n moeten daarvoor 250 gulden gaan betalen. Dat heeft ike kab'net °P voorstel van minister De Ruiter (Justitie) be en. Voor 1972 moest er 500 gulden voor een naamsver- ering op tafel komen. In 1972 werd die bepaling inge- ken omdat er maar weinig naamsveranderingen wer- aangevraagd. Maar de laatste jaren neemt de belang ing weer sterk toe. Helemaal gratis wil het kabinet het laten om een al te grote toeloop te voorkomen. 250 gulden dekken de kosten bij lange na niet. Komt er uujeen naamsverandering bijvoorbeeld een advies van de j voor de kinderbescherming aan de orde (dat gebeurt 5 procent van het aantal gevallen) dan bedragen de kos- 1302 gulden. In de andere gevallen kost het het rijk 792 len. Ontploffing Een hevige ontplof fing heeft gisteren grote schade aan gericht in de groot ste Belgische sui kerraffinaderij In Tienen. Ongeveer dertig personen werden gewond, van wie negen ern stig. De oorzaak Is vermoedelijk het in te grote hoeveelheid ontstaan van sui- kerstof, dat licht ontvlambaar is. Rechter wil hond op geblaf betrappen ARNHEM De vice-president van de Arnhemse recht bank mr. E. Wijtema, gaat de komende weken persoon lijk proberen waakhond Wodan van de Arnhemse café houder F. Jansen op onafgebroken geblaf te betrappen. De magistraat gaat onaangekondigd bij de buren van de caféhouder aanbellen om zelf getuige te zijn van de over last die hond, een bouvier, zou veroorzaken. Behalve het geblaf gaat het daarbij ook om uitwerpselen, die Wodan op het dak van de buren zou achterlaten. De hond is de buren van de cafébaas, de 71-jarige me vrouw A. Herzfeld en haar zoon, al lang een doorn in het oog. Zij spanden daarom een kort geding aan tegen de caféhouder om hem er toe te bewegen de hond althans overdag binnen te houden, 's Nachts bewaakt hij het café. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot, dat beoogd pre mier Ruud Lubbers eind volgende week als for mateur de laatste hand kan gaan leggen aan een kabinet van CDA en VVD. In de week daar na zou het nieuwe kabi net dan kunnen aantre den. De fractieleiders van CDA en VVD, Lub bers en Nijpels, hopen begin volgende week definitief overeenstem ming te bereiken over tekst van een ont werp-regeerakkoord, dat ter goedkeuring aan hun fracties kan worden voorgelegd. In politieke kring wordt aangenomen dat het ont- werp-akkoord dinsdag klaar is. De fracties krijgen dan twee dagen de tijd om hun oordeel erover te vellen. Op dit moment zijn Lubbers en Nijpels het nog niet hele maal eens over het sociaal- economische gedeelte van het ontwerp-akkoord. Gis termorgen overlegden zij hierover met informateur Scholten en vanochtend zijn De woordvoerder van de in formateur zei gisteren dat zich geen stagnaties voor doen in de onderhandelin gen over het sociaal-econo misch beleid. Wel bestaat over enkele kleine kwesties nog onenigheid en boven dien kost het enige moeite, het te voeren beleid in voor beide partijen aanvaardbare formuleringen in het ont werp-regeerakkoord vast te leggen. Inmiddels wordt achter de schermen nog steeds druk overleg gevoerd en gespecu leerd over de verdeling van de ministersposten. Het is nu zo goed als zeker dat minis ter van Justitie De Ruiter (CDA) niet op die post terug keert, maar naar Onderwijs en Wetenschappen gaat. De huidige minister van Onder wijs, Deetman, wordt dan fractieleider van het CDA. Verder is bekend geworden dat de VVD'er Henk Ko ning, die kandidaat was voor het ministerschap van Bin nenlandse Zaken, in de VVD-fractie blijft. Hij moet wijken voor ex-fractieleider Koos Rietkerk, die de post op Binnenlandse Zaken gaat bekleden. Rietkerk werd aanvankelijk veelvuldig genoemd als mi nister van volksgezondheid en milieuhygiëne, maar hij heeft zich daar binnen de fractie sterk tegen verzet. Het is trouwens nog steeds niet zeker of het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne^ al dan niet wordt opgeheven en ver deeld over CRM en volks huisvesting en ruimtelijke ordening. De „rechterhand" van pre mier Lubbers wordt vrijwel zeker de VVD'er Gijs van Aardenne, die als vice-pre- mier en minister van finan ciën zal optreden. Sociale Zaken blijft bij de huidige minister Louw de Graaf (CDA). Wie de post van Eco nomische Zaken gaat be mannen is nog onduidelijk. Verkeer en Waterstaat komt zeker in handen van Neelie Smit-Kroes (VVD) maar voor het overige blijft de in vulling van alle andere pos ten met vraagtekens om huld. Wel wordt de VVD'er Van Eekelen steeds vaker genoemd als toekomstig mi nister van Buitenlandse Za ken «n de CDA'er Van den Broek als minister van De fensie. De huidige minister van Landbouw De Koning (CDA) blijft in ieder geval in het kabinet, maar de vraag is op welke post: opnieuw Landbouw of weer Ontwik kelingssamenwerking, de post die hij tijdens het eerste kabinet-Van Agt bezette. )ORDWIJK Werkgevers en werknemers zijn er teren tijdens geheim informeel overleg in Noordwijk voorbereiding op het eigenlijke formele overleg in Stichting van de Arbeid niet in geslaagd tot over stemming te komen over het loonbeleid voor 1983. vakbonden zijn bereid de prijscompensatie te laten lien in ruil voor arbeidstijdverkorting, hetgeen uit- ïdelijk moet leiden tot meer werk. Maar dan moet de .vriezing van de ambtenarensalarissen en de uitke- 'igen die het demissionaire kabinet per 1 januari wil orvoeren van tafel. n,e werkgevers willen alleen op het niveau van ondernemingen bedrijfstakken praten over arbeidstijdverkorting. Volgens moet de automatische prijscompensatie als systeem verdwij- en is inlevering ervan in ruil voor algemene arbeidstijdver- ting onvoldoende om het bedrijfsleven uit de problemen te en. De bevriezing van de ambtenarensalarissen en de uitke- gen is door de werkgeversorganisaties eerder een stap in de ;de richting genoemd. Zij vinden dat de overheid een eigen eid hierin moet volgen. De werkgevers hebben laten door- emeren niets te voelen voor centrale afspraken, informele overleg krijgt volgende week in Noordwijkerhout een vervolg. huidige demissionaire kabinet wil een gesprek met de vak- veging over het in 1983 te voeren sociaal-economisch beleid enigszins mogelijk" aan een volgend kabinet overlaten. >cht dit kabinet echter deze maand nog niet beëdigd wórden, zal het huidige kabinet alsnog met de vakbeweging gaan iten. Igens demissionair vice-premier Terlouw is sociale onrust in land te voorkomen door het instellen van een machtigings- t, waarbij de lonen worden bevroren in navolging van de lo ll voor ambtenaren en uitkeringtrekkers zoals het interim-ka- let in september had voorgesteld. rlouw reageerde daarmee op aangekondigde acties van het lorwegpersoneel, onderwijzers en verpleegkundigen tegen het friezen van hun inkomens. Terlouw zei begrepen te hebben t zij allemaal een gelijke behandeling met andere werknemers en, hetgeen kan gebeuren als iedereen in inkomen matigt, al i niet gedwongen, zo liet Terlouw weten. NNIK De Algemene lid voor Provinciaal Perso- il in Nederland (ABPPN) acties voorbereiden bij ovinciale diensten en bedrij- n als de door de regering •rgenomen bevriezing van ambtenarensalarissen door- \Je leden van de bond hebben :h al uitgesproken voor het •uden van een protestbijeen- >mst en het weigeren van erwerk, en volgens ABPPN- oorzitter mr. H. Knopper r later ook acties bij de itsbedrijven (gas. water en cht) niet uitgesloten. Het ïofdbestuur van de bond seft besloten een werkgroep te stellen die eert /iraaiboek iglP gaat stellen voor verdere acties, zo heeft Knopper giste ren op de algemene vergade ring van zijn bond in Bunnik laten weten. Al eerder hebben onder meer de onderwijzersbond ABOP en de spoorwegbonden gezegd, dat acties niet uitblijven als de plannen van de regering door gaan. Ook de ambtenarenbond van de FNV, de Abva/Kabo, liet gisteren nog eens weten bezig te zijn met „grootscheep se voorbereidingen" voor ac ties. Een woordvoerder van de bond zei dat het de bedoeling is met acties vitale diensten van de overheid te treffen. Ook een staking bij de nutsbe drijven hoort volgens de AbJ va/Kabo tot de mogelijkheden. En ook de PTT en de reini gingsdiensten. Hoge Amerikanen op bezoek bij koningin In het kader van het tweehonderd jaar bestaan van diplo matieke betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten heeft koningin Beatrix gisteren in de Oranjezaal van Huis ten Bosch een aantal vooraanstaande Amerikanen ontvangen. Onder hen bevond zich de voormalige ambas sadeur van de VS bij de Verenigde Naties, William van den Heuvel. Rechts van de koningin staan mevrouw Schlesinger en haar man, Arthur Schlesinger, ooit adviseur van wijlen president Kennedy. Nederlanders bereiken top Mt. Everest niet DEN HAAG De Nederlandse expeditie naar de 8.800 meter hoge top van de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, is mislukt. Dit heeft de Koninklijke Nederlandse Alpinistenvere niging gisteren uit Peking vernomen. De gierende storm en an dere slechte weersomstandigheden maakten voortzetting van de expeditie te gevaarlijk. Het hoogste punt dat door een lid van de Nederlandse expeditie, Bart Vos, bereikt werd, is 7.800 meter. De in augustus begonnen expeditie, die onder leiding stond van prof. dr. Xander Verrijn Stuart, aanvaardt één dezer dagen de terugreis. GRATIS ELKE WOENSDAG DE I V BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Bankrente omlaag AMSTERDAM De hypo theektarieven van een aantal banken zijn gisteren met een half procent verlaagd. Eerder deze week brachten de verze keraars hun tarieven al om laag. De banken die hun tarie ven verlaagden zijn: de ABN, de AMRO-bank, de Rabohypo- theekbank, de Centrumbank en het Hypotheekfonds Noordbrabantse Gemeenten. Kabinet bang om te besluiten DEN HAAG „Het huidige kabinet is zo langzamerhand zeer demissionair geworden. Wij zijn huiverig nog besluiten te nemen". Dit zei vice-pre mier Terlouw na afloop van de ministerraad. Volgens Terlouw had het ka binet vooral gesproken over het doorvoeren van een verso beringsaanslag op de begrotin gen van de ministeries ter grootte van tachtig miljoen gulden en een voorstel tot het opheffen van enkele adviesra den, wat twintig miljoen gul den zou opleveren. De bespreking van die „ge wichtige" zaken had volgens Terlouw een zeer levendige discussie in het kabinet opge leverd, die echter tot niets leidde. Net als bij heel con- troversioneel liggende belang rijke zaken gaat premier Van Agt de komende week een fi naal voorstel doen. Israël dreigde Egypte met militaire actie JERUZALEM Israël heeft deze zomer gedreigd militaire vergeldingsmaatregelen tegen Egypte te nemen als Kairo de diplomatieke betrekkingen met Jeruzalem zou verbreken. Dit heeft oppositieleider Shi mon Peres gisteren verklaard voor de Israëlische radio. Vol gens Peres achtte premier Be gin zich gerechtigd tot derge lijke maatregelen, aangezien verbreking van de diplomatie ke betrekkingen door Egypte zou neerkomen op schending van de Camp David-vredesak- koorden. Egypte heeft naar aanleiding van de Israëlische invasie in Libanon alleen zijn ambassadeur in Jeruzalem voor overleg teruggeroepen. De „praktijk van beïnvloe ding, moralisering en in doctrinatie is door heel de kinderliteratuur aanwijs baar. Rien Haak, expert op het gebied van kinderlitera tuur, volgt op de voorpagina van onze bijlage Finale met lichte gruwel het spoor te rug. „Ik wil de verwijten, die met name aan het adres van de christelijke en katholie ke jeugdboeken zijn gericht, niet tegenspreken. Maar wat zie ik? Degenen, die de verwijten hebben geuit, zijn in precies hetzelfde vaarwa ter terechtgekomen" Tegenover verslaggever Piet Snoeren geeft Rien Haak zijn mening over al lerlei gemoraliseer in kin derboeken. Kinderen heb ben volgens hem nergens moeite mee. In de denkwe reld van het kind is weder zijds respect iets doodge woons. Het zijn juist de ou- VERDER IN FINALE: Opstelwedstrijd slaat aan: duizenden reisfan tasieën van schooljeugd. Daphne en Deborah ma ken het in Las Vegas. deren die de problemen ma ken. Die plegen een aanslag op de natuurlijke onbevan genheid van kinderen, op de innerlijke vrijheid van het kind, op zijn ingescha pen verdraagzaamheid. „rooie tovenaar", wil terug naar Levenslang gevecht tegen alcohol. Cubacrisis leidde bijna tot Derde Wereldoorlog. Landschapsfotograaf Kees Scherer: „Ik'laat bewust alleen de mooie dingen zien". Oorlog in de boomgaard rond een manneneiland. Ingevroren ijskoude verhalen. Wereldkampioene Lucinda Green: „Military is net zo riskant als autorace". Turntrainster Leona Horvath: „Redenen voor mijn vertrek smoesjes". BEIROET De Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, heeft gisteren „onmiddellijke en scher pe" maatregelen bevolen om een eind te maken aan de strijd in Libanon tussen Druzen en christelijke Falan- gisten. Voor de vierde opeenvolgende dag werden gis teren gevechten gemeld tussen Druzen en Falangisten in het Chouf-gebergte oostelijk van Beiroet. Sharon verklaarde dat Israëlische legereenheden naar het ge bied zijn gestuurd om de gezworen vijanden te scheiden. De verf klaring van de Israëlische minister kwam na protesten van Is raëlische Druzen-leiders, die waarschuwden voor een massa moord op Druzen door Falangisten als begaan in de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Chatila. Druzen-soldaten in het Israëlische leger hebben gedreigd hun uniformen uit te doen en de Druzen-dorpelingen in zuid-Libanon te hulp te schieten. Twee Israëlische soldaten zijn gisteren gedood en vijf anderen gewond bij Bhamdun (25 km ten zuidoosten van Beirut) toen een auto met explosieven bij een Israëlische stelling ontplofte. De ontploffing kwam temidden van beschuldigingen uit islami tische hoek dat het Israëlische leger de sectarische gevechten tussen Druzen en falangisten in het Chouf-gebergte aanwakker de om het gebied nog langer bezet te houden. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir heeft in Washington verklaard dat Israël zijn 70.000 man tegen het einde van het jaar wil terugtrekken als de 25.000 Syri'ers en de 10.000 overgebleven Palestijnse guerrilla's eveneens vertrekken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1