inalë m Daphne AiTi en Deborah maken het Richard Ross, de „rooie tovenaar", wil terug naar ons land „NEDERLANDSE TWEELING STREEFT NAAR PERFECTIE" ZATERDAG 16 OKTOBER 1982" Vorig jaar trad hij in Monte Carlo nog op voor prinses Gracia en prins Rainier van Monaco. Ook de sjah van Perzië en Farah Diba nodigden hem vlak voor hun verbanning nog uit in Tehe ran. Hij vierde triomfen in beroemde theaters als het Londense Paladium en het Parijse Olympia. In Japan, Zuid-Afrika, Ame rika, Brazilië, Argentinië, Miami en Hongkong deed hij mensen versteld staan van zijn vingervlugheid. Over de hele wereld trad hij op in televisieshows. Vorige week was deze tweevoudig voormalig wereldkampioen goochelen Richard Ross weer even in Nederland. Met een voorstelling in Scheveningen en de ver- heugende mededeling dat hij zich binnenkort met zijn Franse vrouw weer in ons land komt vestigen. Verslaggeefster Corry Vis sprak met hem in het huis van zijn broer in Hoorn. HOORN SCHEVENIN GEN „Dus u komt weer eens schrijven over de rooie tovenaar"?, infor meert Richard Ross la chend, als ik na maanden lange vergeefse pogingen eindelijk tegenover hem zit. „Nou je ziet, dat ik in niets lijk op de man met de baard en de hoge hoed, waar het konijn uit komt". Een gladgeschoren, guitig sproetenhoofd en weelde rig rossig haar onderstre pen zijn woorden. Nu we die afspraak dan toch heb ben, wil hij ook de perfecte gastheer zijn. Maar er ko men heel wat goocheltrucs in de keuken en telefoni sche aanwijzingen van zijn broer aan te pas, voor ik van een (overigens zeer ac ceptabele) kop koffie ben voorzien. Richard Ross (36) kwam als vijf maanden oude baby van Polen naar Amster dam. Hij heette toen nog Hendrik Richard Rooze- boom. Op zijn zestiende raakte hij met een vriendje in een goochelwinkel aan de Haarlem merstraat verzeild. Daar kocht hij trad" je op met alle Ria Valkjes°en zijn eerste trucdoos; het startsein Conny Vinkjes, tegenwoordig goo- voor een koorts, die ook nu nog on- chel je weer langs de tafeltjes. Ik verminderd in zijn bloed woedt, vind dat wel leuk, want ik breng Een krantenwijk moest de niet te een visueel nummer waarbij geen stuiten uitbreiding van zijn trucs woord wordt gezegd. Dat komt op bekostigen, maar daarmee stal hij televisie wel eens niet helemaal Richard en Veronique Ross treden zo'n vijf maanden per jaar in Parijs op. Maar Ri chard zou het liefst terug willen naar Neder land. Hij is het wonen in hotels knap moe zïtter. Bovendien heeft het variété te lijden onder de recessie. Vroeger dan ook de show op elk familie feestje. Toen al bleek Richard een Ik heb dat directe contact met de mensen nodig, want alles komt e-terifin^r 'j-r ^art. ,en n^n te mijn show op kijken neer. Je zijn. Na zijn diensttijd werd hij de monstrates in diezelfde goochel winkel. „Voor mij was het een snoeptent", geeft hij volmondig toe. In alle bravoure plukte hij voor be zoekers talloze sigaretten uit de lucht. Hij raakte bezeten van het manipuleren en legde zich daar he lemaal op toe. In 1965 deed hij mee aan het Nationaal Goochelcongres in Haarlem en hij won meteen een prijs. Zijn trucs bleken ook voor andere goochelaars interessant. Als artiestennaam koos hij Richard Ross. In 1970 deed hij weer mee, ditmaal aan het wereldcongres in de hoofdstad. „En warempel", ver baast hij zich nog steeds, „Amster damse Henkie werd wereldkam pioen. Ik dacht, dan maak ik er ook maar gelijk mijn beroep van". Roodgloeiend Dat kwam goed uit, want ineens viel deze magische manipulator midden in de publiciteit en de tele foon stond roodgloeiend. Jarenlang reisde hij van de ene uithoek van ons land naar de andere om het Nederlandse amusementsbedrijf in vervoering te brengen met zijn wa tervlug vingerwerk. Zijn speciali teit was (en is) het goochelen met grote voorwerpen, die onmogelijk in mouwen of revers kunnen ver dwijnen. Buitenmodel speelkaar ten, grote ronde muntstukken, klokken en kolossale ringen die aan circuswerk doen denken; Ri chard laat ze spoorloos verdwijnen en elders weer opduiken. Drie jaar later stonden 125 goochelaars uit 33 landen er weer versteld van en werd hij voor de tweede maal we reldkampioen. Het buitenland be gon aan hem te trekken en daarom heeft hij daarna niet meer meege daan. De laatste Nederlandse we reldkampioen (in 1979) werd Ger Copper, een leerling en vriend van Richard Ross. Tijdens een cruise leerde Richard zijn vrouw Veronique kennen. Ook zij voelde zich aangetrokken tot het goochelaarsvak en samen studeer den ze hun huidige act in. Parijs werd hun vaste standplaats, waar ze zo'n vijf maanden per jaar optre den in de Crazy Horse Saloon. Maar Richard wil terug naar Ne derland. „De globetrotter is het wo nen in hotels een beetje moe", lacht hij. „Maar het zal wel moeilijk wor den, want vergeleken bij de Frans man is de Nèderlander een thuis- kunt de sfeer in een theater nog het beste overdragen". Richard Ross diept uit een koffertje wat videobanden op en laat delen van zijn show zien. De Amerikaan se televisiepresentator Peter Gra ves kondigt het Nederlandse mira kel Ross aan: donkerblauw rokkos- tuum en de zwierige rooie haardos wat langer dan nu het geval is. Uit het koffertje, dat volgens de goo chelaar steeds weer te klein blijkt, komen onuitputtelijke hoeveelhe den voorwerpen tevoorschijn. Het publiek is verrukt. Een andere band toont Richard een paar jaar later in Frankfurt: het traditionele rokkostuum, een gekortwiekte haardos en andermaal laaiend en thousiast publiek. Zo gaat dat al ja ren, met maar één uitzondering: „Toen ik in Teheran voor de sjah optrad, stond ik tussen de keizerlij ke familie en het publiek in. Dat was even wennen, want ik stond met mijn rug naar het publiek toe. De mensen klapten als de sjah klapte, maar in feite konden ze na tuurlijk niets van mijn trucs zien". Onuitputtelijk Volgens deze moderne tovenaar wil de mens nog steeds bedrogen worden. „Juist in deze tijd van computers, waarin alles berede neerd en berekend kan worden, vindt het publiek het schitterend als je met de simpelste middelen een reactie van „hoe bestaat het" kunt uitlokken. Maar als je me nou vraagt: hoe doe je dat nou, dan kan ik je daar geen antwoord op geven. Het is moeilijk om goochelen uit te leggen zonder meteen de truc te verraden. Als iedereen de truc doorheeft, is de lol er af. Er is ei genlijk maar een beperkt aantal trucs. Alles is al eens gedaan, maar met fantasie en inventiviteit maak je de mogelijkheden onuitputtelijk. Daarom ben je vaak jaren bezig voor je een truc zo hebt als hij moet zijn". Het vak vergt dan ook in de eerste plaats geduld, oefening en doorzettingsvermogen. Richard: „Het hele geheim is dat de handen sneller gaan dan het oog kan vol gen. Natuurlijk verandert het tem po van je show voortdurend en ook de entourage pas je steeds weer aan, maar goochelen blijkt klas siek". Vol heimwee kan Richard Ross zich nog prachtige tijden herinne ren, toen Fred Kaps zijn legendari sche goocheltrucs ten beste gaf. „Dat was een geweldige goochelaar en toch is hij net als wij allemaal met een gewone goocheldoos be gonnen". Want iedere goochelaar moet het vak op eigen houtje leren. Er is geen school voor deze tak van kunst. Daarom is er nog maar een handjevol goochelaars overgeble ven, van wie Richard er één is. „Het is ook niet gemakkelijk voor de jongere generatie", legt hij be grijpend uit, „want het werkterrein is stukken minder geworden". Daarom heeft deze Nederlandse ex- wereldkampioen zijn in de praktijk verworven kennis willen over brengen aan anderen door middel van een boek. Tijdens het wereld congres in Lausanne werd deze handleiding voor vakmensen in vier talen tegelijk uitgebracht. Het boek vliegt de deur uit, want nog steeds is het goochelen een myste- de mens wil nog steeds bedro- rieus bedrijf, een vak van magiërs, gen worden CORRY VIS een ;it ri llen? Nederlandse tweeling iphne en Deborah irquet, geboren en ge ien in Maastricht, jstriagde twee en een half s r r geleden de sprong ^in Parijs naar het Ame- ;aanse Las werelds kstad mmer i. Sinds- >n hebben geen voet ler op Eu- ;ese bo- gezet. voor- jedig ver- >pt de in- nationale ■rière van zusjes? Verslaggever Cortenraedt reisde ar het dolle amuse- intscentrum midden in t woestijngebied van ivada om de Marquets, >vallig vroegere i ïoolgenoten, op te zoe- n. In een van de ontel- re casino's alleen J ar is de temperatuur or de airconditioning g draaglijk vertel- jn zij over hun beleve- risen tot nu toe en hun ^nnen voor de toe- mst. *s' M Carnaval frequentie wordt wat minder. Men sen, die eerst elke week gingen, houden het nu op een maandelijks bezoek. De echte verslaafden kun nen natuurlijk geen gas terugne men, totdat de financiële onder gang hen daartoe dwingt. Hoewel er nog altijd met vrachten dollars wordt gesmeten in deze dwaze stad (het gokken voor tien of twintig dollar is echt zéér onge woon) betekent de verminderde geldstroom dat de hotel-casino's niet meer zo diep in de buidel tas ten om artiesten te betalen. Alleen de allergrootste zoals MGM, Hilton en Caesars Palace kunnen de „cracks" nog betalen. Handelsmerk Daphne en Deborah lijken er ech ter nog zin in te hebben. De Mar quets zijn voorlopig niet bang dat ze een stap terug zullen moeten doen en bewust van hun kwalitei ten (vooral dansen, maar ook zin gen) werken ze keihard aan nieu we acts. De vraag of hun handels merk van een dansende tweeling over een aantal jaren nog wel bruikbaar is in de amusementswe reld beantwoorden ze zonder schrik: „De Kessler-tweeling (ruim veertig jaar), waar we een tijdlang mee vergeleken werden, maakt nu nog altijd shows. Natuurlijk anders dan vroeger, maar zeker niet slech ter". De Nederlandse meisjes leven al helemaal volgens de Amerikaanse levensstijl. Vooral het feit dat ie dereen in Amerika de ander de vrijheid gunt spreekt de tweeling aan. „Ze zijn hier niet bemoeizuch tig, ze laten je vrij in je doen en la ten. De Amerikaanse denkwereld is echter wel wat conservatiever dan bijvoorbeeld de Franse". Over het algemeen genomen heb ben de dames het dus zeer naar hun zin in de snikhete woestijnstad (45 graden overdag), waar enkel amusement en gokken tot de eerste levensbehoeften schijnen te beho ren. Alleen over het eten zijn ze niet erg te spreken. Daarom kokén ze vaak zelf, ofschoon sommige in grediënten niet te krijgen zijn. „Witlof en poon, daar verlangen we naar". Vervolgens rollen aller lei lekkernijen over de tafel die de meisjes in Amerika moeten missen: haring, vlaai, saté Opscheppers Erg verbaasd over hun eigen succes zijn de Marquets niet. „Toen we aan het St.-Maartenscollege in Maastricht studeerden en 's avonds op de televisie kwamen, durfden we de volgende ochtend niks te zeggen. We waren bang dat de an dere leerlingen ons opscheppers zouden vinden. Zij zeiden ook niks, misschien uit jaloezie. Een rare sfeer was dat. Een leraar wiskunde zei nog dat we aan zijn lessen meer hadden dan aan het in de lucht gooien van onze benen. Maar wij zijn doelbewust doorgegaan, heb ben een paar jaar les gehad van Marja Vischer en zijn, toen we vijf tien waren, naar Amsterdam ge gaan waar we les kregen bij Benja mins Jazzcenter. Toen waren wè al veel aanbiedingen uit West-Duits- land, maar we hebben die boot be wust een beetje afgehouden omdat we anders niet veel verder zouden zijn gekomen. Tussentijds hebben we nog een beurs van drie maan den gehad bij het danstheater van Harlem in New York". Enthousiast vertellen ze hun le vensverhaal: „Vader heeft ervoor gezorgd dat we in Parijs terecht kwamen bij Alcazar waar we het zeer naar onze zin hebben gehad. Sowieso hebben we wel een be paald verlangen naar Parijs, hoe wel de mensen daar harder zijn, je krijgt er minder gauw contact mee. In Maastricht zouden we niet meer willen wonen. We zijn dat leven te zeer ontwend. Er gebeurt weinig en je valt er gauw buiten als je wat andere ideeën en plannen hebt". hne en Deborah op de beroemde „Strip", de weg met ontelbare hotels ën casino's in Las Vegas. „Met carnaval graag even naar Maastricht Toch proberen Daphne en Deborah de opnamen voor komende televi sieshows in Europa te laten samen vallen met de carnavalsperiode. „Dat feest hebben we al vijf jaar moeten missen. Wie weet kunnen we nu weer eens met een trommel tje door de Maastrichtse straten trekken". JO CORTENRAEDT VEGAS „Eigenlijk was het fijn dat we even konden uit rus- Twee en een half jaar lang tra- we zes avonden per week op, estal twee keer per avond. Nooit den we vakantie, hooguit kon- we er anderhalve dag even ienuit om te winkelen en uit te n in Los Angeles, zo'n uur of zes en. Nu hebben we de korte va- itie, die we onszelf maar gege- hebben', benut om te werken nieuwe ideeën, alhoewel de ning natuurlijk wel elke dag rging". Aan het woord de an ten, zusjes en tweeling, Daphne Deborah Marquet, die na hun j ijse tijd het nu al meer dan twee maken in Las Vegas. g duurde de vakantie van 'J )hne en Deborah inderdaad t. Begin van deze maand begon- 2ji zij alweer aan een acht weken lend optreden in "MGM", een de bekendste en grootste hotel- ino's in Las Vegas. Als dat voor- is komen ze naar Europa voor j 'visieshows in onder meer Ne land en Duitsland, r openhartig en zakelijk doen meisjes hun relaas. Het Lim- gs beheersen ze nog wel, m n 'ermijdelijk schakelen ze af e over op het Engels dat zij eiend spreken zonder daar erg in te hebben. Las Vegas zijn de „Marquet ins", zoals ze daar genoemd ptden, veel gevraagde artiesten', ond aan avond traden ze op in grote hotel-casino's „Sahara" en esert Inn". Dat zij al behoorlijk g geklommen zijn en zelf bepa- vvelk contract zij al dan niet ac- mand die volledig te vertrouwen is en niet op de eerste plaats het geld in eigen zak wil steken, zonder er al té veel voor te hoeven doen. „En zo'n manager is moeilijk te vinden. Daarom hebben we het tot nu toe zelf gedaan. We praten niet alleen over geld, maar ook hoe we de show willen hebben, hoe de chore ografie moet zijn en welke kleren we willen dragen". Geld Hoewel hun gage niet onaardig is iets minder dan Frank Sinatra merken de meisjes schertsend op („The Voice" verdient 100.000 dol lar voor twee optredens op een avond) hebben ze nog diverse schnabbels. Zo maken ze reclame spots voor televisie (onder meer over „lekkere" Wiener schnitzels, hoewel ze toegeven de smaak niet erg te kunnen waarderen) en ver dienen ook nog een aardige cent als fotomodel. Aangezien hun „man nen" (Deborah is verloofd, Daphne getrouwd) ook niet ongefortuneerd schijnen te zijn, hebben de dames wat geld betreft niet te klagen. La chend wordt opgemerkt dat Debo rah toch „maar" een tweedehands autootje heeft gekocht, namelijk een Buick Skylark van Frank Si natra jr., bij wie ze een weekendje op bezoek is geweest in Beverly Hills. Maar zelfs in Las Vegas begint de economische crisis door te dringen. Wekelijks beproeven er weliswaar nog tienduizenden Amerikanen en buitenlanders hun geluk, maar de ceptefen, bewijst de uitlating: „We willen alleen datgene doen waar we zelf helemaal achter staan". Perfectie De meisjes (net 24 geworden) zijn best tevreden met hun „bliksem carrière", maar lopen niet met het hoofd in de wolken. „We hebben hier diverse eigen nummers en tre den vaak op als voorprogramma van grote artiesten, zoals bijvoor beeld Johnny Carson. Toch willen we meer. We mogen best stellen dat we het hier gemaakt hebben, maar we behoren in Las Vegas na tuurlijk nog niet bij de absolute top. We willen steeds beter, we streven naar perfectie", aldus de tweeling. Iemand die deze perfectie volgens hen zeer dicht benadert is hun idool Barbara Streisand. De overstap van Parijs naar Ameri ka is destijds niet zonder wikken en wegen gegaan. Aanvankelijk waren Daphne en Deborah niét van plan om langdurig in Las Ve gas te blijven. „We wilden geen contract van een aantal maanden, want we moesten de vrijheid heb ben terug te kunnen keren naar Parijs als het ons hier niet beviel. Ze zijn toen overal gaan zoeken naar een andere tweeling, die onze show kon vertolken, maar uitein delijk zijn ze weer bij ons terugge komen. Toen werden onze voor waarden geaccepteerd", aldus de nuchtere dames. Tot nu toe regelen de twee hun za ken zelf. Ze zijn wel op zoek naar een manager, maar ze willen ie-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19