Veelheid van polissen een ondoorzichtig woud aterstof als brandstof og verre toekomstmuziek ieuwe 7 Beurs van Amsterdam Git XDNOMIE LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 OKTOBER 1982 PAGINA 15 Vrferkti jd— ",ï;>rkorting hoogovens )nd« rca ^jiDEN Hoogovens heeft hale ingang van 24 oktober verlen- oide! van de werktijdverkorting evraagd. anvraag is opnieuw voor zes m en betreft 10.800 van de 0 personeelsleden met een ge lid percentage van 25, aldus jvens. De huidige periode voor 9600 werknemers voor ins gemiddeld 25 pet. Duitsland verwacht volgend jaar geen groei BONN De Westduitse economie kan volgend jaar groeien met één procent; het is evenwel niet uitge sloten dat er sprake zal zijn van een achteruitgang met één procent. Gegevens om het percentage exact vast te stellen zijn er niet en daarom houdt de rege ring in Bonn het op een stagnatie in de groei. De begroting van volgend jaar wordt daaraan aange past, zo heeft staatssecretaris Schlecht (economische zaken) gisteren verklaard. De regering-Kohl ver wacht dat het aantal werklozen volgend jaar gemid deld 2,3 a 2,4 miljoen zal zijn tegen 1,9 miljoen dit jaar. Staatssecretaris Schlecht is optimistisch wat be treft het einde van volgend jaar. Hij verwacht dat de economische bedrijvigheid dan zal toenemen en dat het aantal werklozen kleiner wordt. De daling van de rente is de oorzaak van de verbetering, aldus Schlecht. Veel olie en gas in bodem Antarctica SANTIAGO Het Zuidpoolge bied bevat naar schatting 45 miljard vaten (van 159 liter) olie en 115 miljard kubieke meter gas, zo blijkt uit een onderzoek dat Amerikaanse geologen heb ben verricht in de Ross Zee, in het Australmische deel van de Zuidpool. Gezien de huidige stand van de techniek kunnen deze bodemschatten op zijn vroegst pas over dertig jaar worden ontgonnen, zo menen Chileense deskundigen die heb ben deelgenomen aan een stu diebijeenkomst in Antarctica, die werd gehouden op een Chi leense luchtmachtbasis. Inflatie Engeland geringste in tien jaar LONDEN In Groot-Brittannië heeft de geldontwaarding in sep tember vergeleken met die in dezelfde maand van vorig jaar 7,3 pro cent bedragen, de laagste stand in tien jaar. De inflatie, op basis van het indexcijfer voor de detailhandelsprijzen, bedroeg in augustus nog 8,0 procent. De index daalde van augustus op september 0,1 procent en dat bete kende de eerste daling van de ene maand op de andere in twaalf jaar. De conservatieve regering-Thatcher heeft in maart laten weten te streven naar terugdringing van de inflatie tot 7,5 procent aan het eind van het jaar. Dat doel is dus al bereikt en de regering denkt nu dat het geld aan het eind van het jaar 6,5 procent minder waard zal zijn dan eind 1981. Sir Geoffrey Howe, de minister van financien, stelt er een eer in zelfs nog onder de percentages van landen als West-Duitsland (4,9 procent) en Japan (3,3 procent) te komen. Be strijding van de geldontwaarding door middel van strenge beheer sing van de geldomloop is het hoofddoel dat de regering zich heeft gesteld. In mei 1980, een jaar na haar aantreden, kwam het cijfer op het hoogtepunt van 22 procent. Vervolgens daalde het en kwam het aan het begin van dit jaar óp twaalf procent. lekeringsmaatschappijen gooien je dood met reclame ir levensverzekeringen. Het aantal mogelijkheden kent in grenzen. Bij de zich almaar doorzettende maatschap- ijke veranderingen, zoals het groeiend aantal mensen samenwoont en niet trouwt, heeft de maatschappij „een in de markt" ontdekt. De samenlevingspolis is in op- irs. De hoogte van de te betalen premie bepaalt het al i niet slagen van een reclamestunt. Daarom hebben de atschappijen ook kortingen uitgevonden; korting voor luwen, voor niet-rokers en voor mensen die geen alco- drinken. Een leek ziet door de bomen het bos niet ter. „Het gaat om de risicoverzekering. Er is niets veran- ■d. De polis wordt wat opgepoetst en met elan op de irkt gegooid, maar die verzekeringen waren er altijd al", igen de adviseurs. Een reportage over de wirwar van le- ïsverzekeringen. Verzekeringsmaatschappijen zien gat in de markt fyi HAAG Verzeke- |;%maatschappijen voe- een ware concurren- ig voor de verkoop levensverzekeringen. I polis voor samenwo nen, een enkele jaren den ontdekt „gat in Inarkt" en nu ook de ensverzekering voor zijn de inzet van de De maatschappijen jen hun eigen boter- fjes ontworpen en er namen voor bedacht, duizelt je voor de bij het aanschouwen de stapels folders: ik- de man-vrouw-polis, [arten-2-polis, samen- igspolis, de Eva-polis, iJe polis voor niet ro- Het zijn allemaal op gesneden verzeke- en, die het risico bij lijden van een van de iers materieel dekt. lezen van al die folders geen andere conclusie ;indken, dan dat een risicover- n e%ing voor je leven onmis- ós i is. De gevolgen zijn te lat geworden, wanneer er ïodihypotheek is, wanneer de biet zonder het inkomen kde ander kan leven of r de ene partner af- jlijk is van de hulp van ider. Je kunt het risico ieer nemen... lijkt ook wel, want vorig 1; Bdjzijn er in ons land voor 2 miljoen gulden levens- ïkeringen afgesloten. In was in dat jaar volgens van de Verzeke- "jkamer in Apeldoorn voor J63 miljoen gulden via le- gedekt, •"tekent dat op het hoofd '■"m Wi jlan n. it :elllfje van iedere Nederlander een levensverzekering zou staan van 26.516 gulden. De levens verzekeringsmaatschappijen ontvangen daarvoor jaarlijks een premie van 7286 miljoen gulden. Ondoorzichtig ,,De maatschappijen maken de hele materie door de vele na men voor de polissen zelf zo ondoorzichtig. Het gaat maar om één risicoverzekering, die of alleen uitkeert bij overlij den van de partner om een be paalde tijd te kunnen doorko men of die uitkeert op een be paalde leeftijd om verzekerd te kunnen zijn van een mate rieel rustige oude dag", zegt verzekeringsexpert E. van En- gen. „Het is levensgevaarlijk zomaar even een levensverze kering af te sluiten. De zaken zijn zo ingewikkeld gemaakt en liggen voor iedereen zo an ders, dat er zo langzamerhand een hele studie voor nodig is om de juiste verzekering te vinden. De samenlevingspolis is zo'n voorbeeld. Als mensen bijvoorbeeld niet weten, dat bij overlijden de overgebleven partner successierechten over die uitkering van de levens verzekering moet betalen, dan zitten ze in de moeilijkheden. Dat heeft met ons erfrecht te maken. De samenwonenden moeten daarvoor eerst een ri sicoverzekering afsluiten". Uitzonderingen De reclame-campagne gaat het meestal niet zo zeer om de soort levensverzekering want voor alle situaties, voor alle wensen zijn wel clausules in de polis op te nemen maar meer om de te betalen jaarlijkse premie. De uitzonde ringen die maatschappijen bie den voor allerlei groepen ma ken de zaken ondoorzichtig voor een leek en gebieden voorzichtigheid. Zo zijn er bij voorbeeld maatschappijen die de verzekerden laten deelne men in hun winst, andere ge ven korting wanneer de verze kerde bijvoorbeeld niet-roker Met zo'n reclamestunt kwam een grote maatschappij dit jaar: onder het motto: betere levenskansen, niet-rokers nu beloond. Een 35-jarige man bijvoorbeeld leeft volgens deze maatschappij zes jaar langer dan zijn rokende leeftijdge noot. Daarom is het terecht dat niet-rokers een lagere premie betalen voor risicoverzekerin gen. Een voorbeeld: man van 40 jaar sluit voor tien jaar een risicoverzekering met een dekking van 100.000 gulden af. Deze man betaalt 430 gulden per jaar premie als hij niet rookt en 540 gulden premie als hij wel rookt. Deze maatschap pij gaat uit van de eerlijkheid van de verzekerden. „Wij kunnen natuurlijk niet contro leren of iemand die zich hier als niet-roker heeft opgegeven ook werkelijk niet rookt. Je moet er van uitgaan dat dit soort formulieren naar eerlijk heid wordt ingevuld", aldus een woordvoerder van deze maatschappij. Zijn concurrenten vinden deze campagne niet zo gelukkig ge kozen. „Wie controleert dat dan wel", roepen ze allemaal in kritiek op de niet-rokers- campagne. „Dat is geen leuke manier om in de markt te ko men", zegt ook Van Engen. „Ik ben dertien jaar geleden gestopt met roken, maar an derhalf jaar geleden ben ik weer voor een paar maanden gaan roken als een keter. Nu ben ik er weer af. Hoe moet dat dan met die verzekering. Het is alleen maar een recla mestunt, oneerlijke concurren tie, want hoe moet het als een niet-roker toch aan longkan ker sterft. Bovendien het is helemaal niet zeker dat alleen roken longkanker veroor zaakt. Je kunt van roken ook hart- en vaatziekten krijgen. Er is geen enkele controle mo gelijk". Alcoholvrij Zo is er ook een Amsterdamse verzekeringsmaatschappij, die uitsluitend mensen helpt, die Voor haar gebruik maken van het Rijks- premiespaarplan, waarbij een groot deel van de premie jaar lijks wordt teruggestort op hun salarisrekening. Vrouwen vormen ook éen uit zondering, omdat hun leeftijd bij het sluiten van een levens verzekering met drie iaar wordt verlaagd. Zij leven lan ger, betalen dus langer premie, hebben zodoende recht op een korting, zo redeneren de maat schappijen. „Als hier een vrouw van achttien jaar komt, is ze voor de levensverzeke ring vijftien. Ze valt in de kin dertarieven". oruiken. „Mensen met een al coholvrije levensstijl lopen minder riciso's. Waarom zou een niet-drinker meebetalen aan schade veroorzaakt door hen die wel drinken". Bij deze maatschappij dus lagere pre mies voor mensen van de blauwe knoop. Controle? De maatschappij kent haar verze kerden, ze komen over het al gemeen uit geheelonthouders- kringen of uit christelijke mi lieus, waar gebruik van alco hol wordt afgewezen. De tus senpersonen en inspecteurs van deze maatschappij komen zelf uit die kringen. Tot nu toe gaat het vooral om auto-scha deverzekeringen, maar hét is de bedoeling dat deze maat schappij ook op het gebied van levensverzekeringen een rol gaat spelen met de lage premie voor geheelonthouders. Voor ambtenaren geldt ook nog een uitzonderingsregeling wanneer ze een levensverze kering afsluiten, waarin naast het risico van overlijden ook een zeker spaarelement (ge mengde verzekering) is opge nomen. Ambtenaren kunnen En dan is er nu ook „de le vensverzekering voor haar". Zo kondigen de maatschappij en een nieuw gat aan op de markt: de gehuwde werkende vrouw of de huisvrouw met jonge kinderen. „De gehuwde vrouw loopt hetzelfde risico als haar man. Als zij overlijdt staat de man voor grote pro blemen. Wie moet de kinderen opvangen. Er moet een hulp in de huishouding komen. Dat kost geld. Om dat risico te dekken adviseren de maat schappijen een risicoverzeke ring. Nóg een reden voor zo'n verzekering: een vrouw helpt mee in het bedrijf van haar man. Ze krijgt geen salaris, voor haar medewerking is ook geen enkele andere regeling via belastingteruggave. Als zij overlijdt, moet de man én een hulp in huis én een assistent(e) in de zaak aanstellen. Zo'n verzekering was niet nodig als de vrouw voor haar werk wel betaald was geweest. De maat schappijen geven het ant woord, dat een leemte in de wetgeving opvult. Wie niet trouwt en wel samen woont, moet toch een soort bo terbriefje hebben, tenminste wanneer de partijen afhanke lijk zijn van eikaars inkomen. Het aanbod van de maatschap pijen stijgt met het percentage samenwonenden. De meest vooruitstrevende maatschap pijen voegen er in hun folders handig aan toe dat het niet al leen gaat om samenwonenden van beiderlei kunnen, maar ook om andere tweepersoons relatievormen. „Het groeiend marktsegment met een groei ende belangstelling voor de ei gen verzekeringsproblema- tiek", wordt dat „gat in de markt" genoemd. De nieuwste polis: de Voort wee polis. De aanleiding voor het aanbod van die polis zijn opnieuw leemten in de wetgeving: er bestaan voor ongehuwde part ners geen wettelijke voorzie ningen, noch voor de man, noch voor de vrouw. Ook pen sioenregelingen blijven in ge breke als het om ongehuwden gaat en zeker als het om part ners van hetzelfde geslacht gaat. En dan volgt het ver kooppraatje waarom nu juist die polis voordeliger is: goed koper dan twee afzonderlijke verzekeringen. Bij hogere be dragen wordt een extra kor ting op de premie verleend en soms ook een winstuitkering. „Er is eigenlijk helemaal niets veranderd. Al die verzekerin gen waarmee de maatschappij en nu reclame maken, beston den al lang. Ze pakken een po lis uit de kast, poetsen er wat aan, geven er een naam aan en zo zijn de Eva-, ik- en de sa menlevingspolis op de markt gekomen", zegt G. Kuik van het gelijknamig assurantiekan toor in Emmen. „Vroeger had den de mensen gewoon het geld niet voor al die verzeke ringen". MARSCHA VAN NOESEL HagerECHT Wordt wa- de nieuwe brand de voor toekomst? 49^' l argumenten pleiten eimi een toepassing daar- st °P grote schaal. Wa- jsser tof kan gewonnen lk||:k den uit water en is van mee een welhaast on- uttelijke brandstof. eSr. is zeer brandbaar en chemisch verbran- (sproces ontstaat door ie: Diirekking van zuurstof n*anN de lucht opnieuw wa- Waterstof is een L :htige en milieuvrien- van jke brandstof en op 1^is eerste gezicht lijkt D?e s het gebruik ervan in Lisstveg te staan. Er is ech- één groot probleem, de -eidining van dit meestal *5 jas voorkomende che- ;t. ch element is veel te tatioi k* Kj i eind vorige week de Noo ïrikaanse geleerde 9-13. John Bockris bekend 2-13 kte dat hij een manier had inden om waterstof op een abele wijze uit water te iNST ien, was dat opzienbarend gj'JjWs in de wereld van de -Voc 'nschap. Er zijn echter we- 23-5 chapsmensen die waar- antv» wen tegen het te luid jui- 7i om deze vondst. Een van ,se is dr. A. Mackor, mede- ker van de organisatie iden: Toegepast Natuurweten- >r- vajppelijk Onderzoek (TNO) orscl trecbt- Dr. Mackor is lei- el, o Van een werkgroep fysi- chemie van het Instituut UWE Toegepaste Chemie van' wen Samen met professor I. Hui se en dr. Schoonhoven van 1. L universiteit van Utrecht :ht hij sinds 1979 onderzoek IDER ^et water afsplitsen en, /(waterstof met behulp van tel icht of licht met vergelijk- -151 fysische eigenschappen (-elektrochemie^. 5 nneer ik dit soort berich- Wie spreekt over water stot bedoelt eigenlijk het scheikundige element met de Latijnse naam hydro genium. Een hydrogeni- um-atoom is meestal opge bouwd uit 1 proton in de kern en 1 electron. Er zijn ook varianten, isotopen, waar zich in de kern naast 1 proton ook één of soms wel drie neutronen bevinden. Door dit mini mum van een proton is waterstof het lichtste ele ment dat er bestaat en te gelijk ook het meest voor komende in het heelal. Een andere eigenschap van waterstof is dat het zeer brandbaar is. De ons meest bekende vorm waarin waterstof op aar de wordt gevonden is wa ter. Hydrogenium, de La tijnse naam, betekent ei genlijk watervormend. Bij de verbranding van waterstof verbindt dit gas zich met zuurstof en wa terstof met zuurstof ken nen we allemaal onder de naam water (H20). ten hoor ben ik toch wat scep tisch. Ik zet vraagtekens bij een nieuw verhaal als dat van dr. Bockris. Af en toe komt er iemand die denkt het echt ge vonden te hebben, maar vaak blijkt dat overschat. Vaak is er ook behoefte zich op de voor grond te plaatsen, dat is meer gebeurd", aldus een kritische Mackor. Elektrolyse Wat precies heeft de Ameri kaanse geleerde Bockris nu ontdekt? Er zijn verschillende manieren om waterstof uit wa ter te winnen. Bij de zogehe ten elektrolyse worden twee metalen plaatjes (elektroden) in het water geplaatst en on der stroom gezet. Bij de me thode waar dr. Bockris en ook dr. Mackor bij TNO mee wer ken, wordt de spanning voor de elektrolyse opgewekt door licht, vergelijkbaar met zon licht, dat op de elektroden valt. Er komt dus geen elektri sche, stroom aan te pas. Het materiaal voor deze elektro den bestaat uit halfgeleiders, stoffen die elektrische span ning minder goed geleiden dan rasechte geleiders als ko per. Om het nog ingewikkelder te maken zijn de halfgeleiders ook onder te verdelen in twee groepen. In het ene geval be staan de elektroden uit verbin dingen van titanium en zuur stof (titanium-dioxyde) of strontium en titanium (stronti- um-titanaat). Elektroden die zijn vervaardigd van deze ma terialen zijn niet zo efficiënt bij de winning van waterstof. Een andere methode is om de elektroden te maken op basis van silicium of katmiumsulfi- de. Het rendement is bij het gebruik van deze materialen groter, maar de elektroden worden dan bij de elektrolyse wel aangetast. „Het is mogelijk", meent Mac kor, „dat Bockris de elektro den heeft uitgerust met een katalysator. Dit is een stof die het splitsingsproces bevordert zonder er zelf aan deel te ne men en die er bovendien voor zorgt dat de elektroden niet worden aangetast. Tot dusver was het een probleem om een rendement te halen waarbij tien procent van het water zich afsplitst. Bockris zegt nu dertien procent te hebben ge haald. Dat is erg hoog, want pis we boven de tien procent komen, wordt het rendement pas de moeite waard. We moe ten afwachten of Bockris het allemaal waar kan maken. De corrosie, de aantasting van de elektroden, moet helemaal weg zijn. Als je dan de dertien procent haalt, is er inderdaad sprake van een doorbraak". Silicium De Amerikaanse uitvinder van de nog geheime methode, waarbij het rendement boven de tien procent zou liggen, heeft op de door hem toege paste elektrode patent aange vraagd. Er is slechts bekend dat één van de hier gebruikte materialen silicium is. Koolstof De brandstoffen die we van daag de dag gebruiken, benzi ne, aardolie en aardgas, zijn alle op basis van koolstof. „Waterstof is de enige manier om hiervan af te komen", meent Mackor. „Aangezien waterstof een gasvormige brandstof is, zou je voor toe passing op grote schaal bij voorbeeld kunnen denken aan gebruik van het bestaande gas- leidingnet". Waterstof is licht ontplofbaar. Mackor: „Er zul len bij huishoudelijk gebruik dus veiligheidsmaatregelen ge nomen moeten worden. Daar bij komt, dat tal van mensen nog kampen met wat wel het Hindenburg-syndroom wordt genoemd. Dat is de angst die boven komt bij de gedachte aan de zeppelin Hindenburg die in 1937 boven het Ameri kaanse Lakehurst in brand vloog, wat tot één der grootste luchtvaartrampen uit de histo rie leidde. Maar waterstof is niet bijzonder gevaarlijk als je het op de juiste wijze han teert". Voordat op dit gebied veel meer gebeurt dan nu het geval is, zal nog heel wat werk moe ten worden gedaan. De Utrechtse TNO-medewerker schat dat er nog zeker tien ja ren van onderzoek zullen vol gen. „Voor het jaar 2000 com plete installaties die waterstof via zonneënergie produceren? Dr. A. Mackor: sóeptsich over nieuwe vinding. Ik zet daar een vraagteken bij. Pas op de lange duur kan wa terstof verhoudingsgewijs goedkoper worden als de an dere brandstoffen duurder worden". Schoon Eén van de aantrekkelijke kanten van waterstof is, dat het een zeer schone brandstof is. Mede daarom is ook TNO actief in het onderzoek op dit gebied. Dr. Mackor en zijn medewerkers houden zich daarbij niet alleen bezig met de winning van waterstof uit water, maar ook uit zwavelwa terstof (H2S). Zwavelwaterstof is vooral bekend door de stank als van rotte eieren, die het verspreidt. Wie wel eens de inhoud van stinkbommetjes uit een fop- en feestwinkel heeft geroken weet precies om wel ke geur het gaat. Veel mensen weten niet dat het gas zich uit stekend leent voor het afsplit sen van waterstof. „Bij de ver werking van grondstoffen als kolen, aardolie en aardgas komt veel zwavelwaterstof vrij. Voeg je er zwaveldioxyde bij, dan stijgt bij de elektrolyse de waterstof op en de zwavel blijft verbonden met zuurstof in de vloeistof achter. Er zijn aardgasbronnen die voor zestig procent uit zwavelwaterstof bestaan", waarmee Mackor de mogelijkheden van deze me thode onderstreept. „Voorlo pig", zegt hij, „is waterstof ei genlijk nog veel te duur om te verbranden. Het wordt vooral gebruikt om margarine te har den. De industrie houdt zich nog weinig bezig met het on derzoek naar deze vorm van brandstofwinning. Alleen de frote industrieën hebben de aciliteiten ervoor en doen on derzoek in het kader van een groter programma, waar ze toch al aan werken. Ze doen het erbij. Daarom ook zou het heel prettig zijn als dr. Bockris met zijn vinding een door braak heeft bereikt. Dat zou alle redenen geven om door te gaan op dit gebied, maar ik blijf kritisch en sceptisch". hoofdfondsen beurs 14-10 beurs 15-10 94,60 26.90 261,00 Boskalis Westm Gist Brocades Hei nek en Helneken Hold. Holl.Beton.Gr. Hoogovens 168.50 125.50 33.00 87.20 85.80 166.00 126.00 35,00 90.00 70.40 65,10 Pakhoed Holding Pakh. Hold, cert Philips Rodamco Roilnco Rorento Ver.Bea.VNU Volker Stevln WUH 27,40 235.80 233.50 121.10 121.40 227,20 226.50 174,20 173,50 189,50 184.00 45,80 45.20 24,70 24,70 74,00 75,50 overige aandelen Ant. Verf Ass St. R'dan Beek. van Begemann CaJand Hold Calvè O eert ld 6 pet cerl 82.50b 84.70 0 137.00 00b 150,00b 00b 180.00b 56.80 63.50e 0e 27.00 375,00b Naar den Naefl Nagron CSM CSM cd 740,00 75.00 61.00 90.00e 91,00e 54.80 100.00 100.00 100,00 102.00 108.50 113.00 107.00 109,00 257.00e 250.00 1460,00b 1460,00 80.00 81.50 80.50 81.50 155.00 1 54.00 154,00 154.00 12.10 11,00 9,30 9,30 348,00 346.50 57,50 42.90 '4.00e Orenstein 56.20 42,50 53,50 42.50 82.00 59,00 59.10 27.30 32.80 Goud emit Grasso Hagemeljer Hoek's Mach Hotdoh Holec iHALL Trust. Holl. Kloos Holl. Sea Search HVA-Myen cerl 15,40 196.00 43.10 85.00 50.00 57,50 200.50 190.00 111,00 112.00 3,20e 3.20e 7.80 7,80 69.50 70.00 70,50 67,80 70.00 72.00 126.00 123.50 - 16.20 16,10 60,00 60,00 215,00 216,00 52.00 50,50 97,00 97,00 95,60 95,20 86,20 85,60 231,00 228.00 54,50 55,00 14,00b 14.00b Por cel. Fles Rademakers RH/A"* ld cerl Rohte Jlsk Rom mention. Rijn-Schelde Textiel Tv». Tilb. Hyp.bk Tv*. Kab.H. Ver. Glasf. Vmf-Stork Verio cerl. Westhaven Asd. Woliers Sam som Wyers Wijk en Her B.O.G. Goldmines Tokyo PH(S) Viking"*8' Weretdhav. Unitonds Chemical F 1060,00 1020,00 530.00 530,00 300.00 290,00 23.10 23.30 18,30 18.10 2.80 2.70 108,00 110,00e 25.20 24.90 190.80 191.00 3250,00b 3300,00b 680,00 680,00 62.20 63.50 56,10e 55.50 14580e 140.00e 130.50e 133.00 48.00 47.70 50.00 51,00 23.00 56,50 72,50 62,00 6( 113,10 11; 17,00 2( 62,20 142.00 51,00 30,00 28.10 19,80 84,30 50,50 29,90 28.20 21,50 84.00 4.00e 164.00e 60,80 63,00 24.50 23,20 63.50 60,00 113.00 111.00 120.90 121.30 104,00 103,00e 181,00d 178.00 149.90 148.50 1155.00 1155,00 114,50 113,50 572.00 572,00 322.00 315,00 87,00 86,70 43,00 43.00 140,00 137.00 196.00 191,50 95.00 95,50 117,00 15,00 114,80 obligaties Stot- Slot- b£jn 12.75 Ned. 81-91 08-10 116.00 15-10 117.40 7.50 kJ 78-88-2 15-10 0 94.70 12.25 ld 81-88 12.00 kJ 81-91 107,40 108.00 10870 109.40 7)00 Id 661-91 7.00 Id 6611 9280 92.50 12.00 ld 81-88 11.75 ld 81-91 106.00 105.30 106,'50 7 00 Id 69-94 6.75 Id 78-98 90,90 86.90 1180 ld 61-91 10680 10780 6.50 Id 681-93 6.50 Id 6811 90,00 11.50 ld 82-92 106)30 10780 685 Id 66-91 S:« 1185 id 81-96 108)10 10980 6.00 Id 67-92 1180 ld 82 104)40 105,80 575 Id 65II 9280 1085 ld 81 102.80 10470 ill"""9 10.50 ld 80 104Ï80 105,20 5.00 Id 64-94 4.50 Id 58-83 9880 10^50 ld 82-92 10280 10370 4'SO Id 601-85 9780 1085 ld 80-87 102 JO 10280 4^50 Id 63-93 89',40 1080 ld 80 10070 10170 4.25 Id 59-84 4.25 Id 60-90 9180 1080 ld 82 ioo)eo 10180 4.25 Id 61-91 4.25 Id 63I 8880 9^50 id 76-1 101^40 10080 4 00 Id 61-86 9480 9^50 id 80-95 9870 10070 4.00 Id 62-92 3.75 Id 53-93 8780 980 Id 75 9.00 id 79-94 96'. 10 96,40 9970 97.70 3*50 Id 5883 3.50 Id 56-86 95,'OO 8.75 Id 75 8.75 Id 75-2 8.75 Id 76-96 97.30 97.20 95.70 97,80 98,30 98,30 3.25 Id 48-98 3.25 Id 50-90 3.25 id 54-94 86.80 8.75 Id 79-94 8.75 id 79-89 8.50 Id 75 96.20 96,10 97,20 97,00 97.00 98.00 3.25 Id 55-95 3.25 id 55-85 3.00 Id Grb 46 85.20 95.00 99,90 8.50 Id 75-2 8.50 Id 78-93 8.50 Id 78-89 97,10 94,40 97,60 97,70 95,80 97,90 12.00 BNG 81-06 11.00 Id 74-84 11.00 kJ 81-06 10680 8.50 Id 79-89 8.25 Id 76-96 8.25 Id 77-92 8.25 Id 77-93 97.30 93.70 95.50 95.00 97,80 94.50 96.40 95,80 9.50 Id 74-99 9.50 Id 75-85 9.50 id 76-01 9.00 Id 75-00 100,00 101.00 99.40 97.00 8.25 Id 79-89 8.00 Id 69 8.00 Id 70-95 8.00 Id 71-96 8.00 Id 70I 8.00 Id 70II 96.30 93.00 93.00 91.80 100.00 100,20 96,70 94.40 94,20 93.50 100.60 100.70 8.75 id 70-90 8.75 id 70-95 8.75 Id 75-00 8.75 Id 77-02 8.50 Id 7085 8.50 id 70-95 98,40 9580 99,80 95,00 8.00 Id 76-91 8.00 id 77-97 8.00 Id 77-87 8.00 id 78-88 7.75 Id 71-96 9480 91.60 97.70 95.40 92,20 9570 93.30 97.80 96.20 93.10 8.25 Id 7085 8.25 id 70-96 8.25 id 76-01 8.00 Id 69-94 8.00 Id 71-96 9980 93.80 93.70 93.30 92,60 7.75 Id 73-98 7.75 Id 77-97 7.75 Id 77-92 90,00 92.90 91.10 91.70 94,00 8.00 Id 72-97 8.00 Id 7879 8.00 Id 75-00 93.00 9l)90 7.50 Id 69-94 7.50 Id 71-96 7,50 Id 72-97 91.30 90.70 89.90 92,20 91.50 90.70 7.60 Id 73-98 7.50 id 72-97 7.25 Id 7898 89.80 89,40 88.00 7.50 Id 78-93 7.50 Id 78-88 91,70 94.50 9280 95,50 7.00 Id 661-91 7.00 id 66-II 91,70 91.70 beurs van New York 33 1/4 33 3/4 33 7/8 33 7/8 48 7/8 48 7/8 31 7/8 32 1/8 4 7/8 BeUi Steel Cons. EdJson IC. Indus Inco Ltd. IBM Corp 59 1 27 5/8 27 1, 18 1/8 17 7/8 23 7/8 23 5/8 27 3/4 27 9 3/4 9 5/8 33 5/8 32 1/2 19 7/8 19 7/8 37 5/8 39 3/4 89 90 1/8 31 3/8 30 3/4 28 3/8 28 7/8 81 1/8 79 3/4 62 1/8 50 1/2 Mac Don Douglas Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil So. Pacific St Oil Ohio US Steel United Tochnolog Woolworth 4 3 3/4 29 1/2 29 1/8 33 1/2 34 3/4 40 3/8 39 3/4 83 7/8 84 1/4 27 1/2 26 3/8 40 3/8 39 7/8 17 1/8 16 7/8 35 3/4 34 1/2 23 22 7 25 3/8 25 5/8 44 44 5/8 37 1/2 37 5/8 40 1/8 38 3/4 33 7/8 33 67 5/8 - 8 5/8 9 5/8 8 1/8 8 3/8 20 7/8 20 1/4 52 1/2 52 33 1/2 35 3/8 24 3/4 25 1/4 buitenlands geld (Prijs In guldens) I Amerikaanse dollar 2.70 2.80 Engelse pond 4.54 4,84 Belgische »r. (100) 5,24 5,54 Duitse mark (100)107.50 110,50 Hal. lire (10.000) 17,75 20.75 Port, escudo (100) 2,70 3,40 Canadese dollar 2,17 2,27 Franse frank (100) 37.25 40,25 Zwits. frank (100) 126,25 129,25 Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) (100) (100) 38.75 39.25 32.00 Spaanse peseta (100) Gr. drachme (100) 3,60 4,40 Finse mark (100) 48.75 51.75 J -Slav. Dinar (1P0) 3,45 4,85 Ierse pond 3,57 3.87

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15