Woubrugge is woest op Provincie Gymnastiekvereniging Excelsior 25 jaar ONDERNEMINGSRADEN SCHOKBETON TEGEN BEZETTING KAMPEN BELEID TEN AANZIEN OMLEIDINGSWEG HOOGMADE IS BELACHELIJK Tweede lustrum Christelijke MTS Crisis bij Arti woekert voort REGIOUOURlNAALi Gouden huwelijk in Zoeterwoude Raad van State beslist over Alphens bedrijvencentrums» REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 PAGU LEIMUIDEN 2000: Burgemeester bedreigt bewoners Oosterweg LEIMUIDEN Volgens de fractie van Lei- muiden 2000 voelen de bewoners van de Oos terweg zich bedreigd door burgemester Van der Kroft. De partij zegt, dat de burgemeester de bewoners van deze straat heeft bezocht waarbij hij hen onder druk zette om hun uit 1935 date rende huizen te verruilen voor nieuwbouw. Ook heeft hij volgens de partij gezegd, dat elke woning die leeg komt aan de Oosterweg, dicht getimmerd wordt. Burgemeester Van der Kroft heeft met grote verontwaardiging van deze vragen kennis genomen. Vorig jaar augustus begonnen in deze straat de moeilijkheden toen B en W zonder waarschu wing vooraf de Oosterweg nummer 14 dicht lieten timmeren. De bewoners hadden hier veel bezwaren tegen, omdat zij bang zijn dat de rest van de woningen in de buurt gaat verkrotten. Eind vorig jaar besloot de raad een konsulent in te schakelen die gaat bekijken of nummer 14 weer bewoonbaar te maken is en of de rest van de woningen ook nog te behouden is. Burgemeester G.J. van der Kroft heeft enkele dagen geleden een brief naar de bewoners ge stuurd waarin wordt voorgerekend wat de re novatie gaat kosten. Een volledige opknapbeurt komt per huis op 110.000 gulden. Maar om de huur niet al te hoog op te drijven, wil het colle ge volstaan met een renovatie van zestig mille. Hierdoor gaan de huren per maand met 125 gulden omhoog. Ook moet de gemeente nog achterstallig onderhoud aan de woningen ple gen. Dat komt op bijna dertig mille per huis. In tien jaar tijd moet dit door een verhoogde huur van 220 gulden per maand, worden terugbe taald. De bewoners worden uitgenodigt voor een bespreking van het plan op 25 oktober in het raadhuis. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De groeps- ondernemingsraad en de ondernemingsraden van de vestigingen Koudekerk, Zwijndrecht en .de centrale dienst van Schokbeton zijn het niet eens met de bezetting van de vestiging in Kam pen. Ze hebben dit gisteren laten weten aan de industriebonden FNV en CNV, die de bezetting steunen. Daarbij wordt gesteld, dat de actie ern stige schade toebrengt aan het bedrijf en daar mee de overlevingskansen in gevaar brengt. De 170 personeelsleden in Kampen zijn woens dag tot oezetting overgegaan om de onderhan delingen tot verkoop onder druk te zetten. De vestiging in Kampen moet sluiten. Er zijn ech ter mogelijkheden tot verkoop, maar de directie stelt zich, volgens het personeel in Kampen, te stroef op. Het gemeentebestuur van Kampen heeft laten weten, „begrip en sympathie" voor de bezetters op te brengen. De directie zou de bezetting willen beëindigen door een kort ge ding aan te spannen. De ondernemingsraden van de andere vestigin gen vinden de bezetting in strijd met de afspra ken over de reorganisatie van Schokbeton. Verder noemen ze het „een grof onrecht", dat werknemers voor wie een baan bij Schokbeton verzekerd is, zonder medeweten door de bon den dreigen te worden gedupeerd. WOUBRUGGE De li beraal Hans van Woerden stelde gisteravond tijdens de rondvraag van de raadsvergadering het naar zijn zeggen „belachelijke" beleid van de Provincie aan de orde ten aanzien van de omleidingsroute om Hoogmade. Al vijf jaar is Woubruge, al dan niet in overleg met de Provincie, bezig het tracée van de omleidingsroute rond Hoog made vast te stellen. Een moeizaam karwei mede door dat veel agrariërs land voor de aanleg van de weg zullen moe ten afstaan. Op verzoek van de Provincie heeft Woubrugge enige tijd geleden veranderin gen in het plan aangebracht. Uitgerekend tegen de door haarzelf aangegeven verande ringen, maakt de Provincie nu bezwaar, aldus Van Woerden, die deze manoeuvre als „te dol" en „van de gekke" beti telde. Gezien de reacties in de raad, waren de woorden uit het hart gegrepen en wethou der Haasbroek (Gemeentebe langen) onderstreepte de ge voelens van ergernis door zich zonder terughouding bij de kritiek aan te sluiten. Het voorstel van B. en W. om de oude brandweergarage te verhuren aan de Woubrugse Modellenbouwersclub onder vond minder weerstand dan werd verwacht. In de raads commissie financiën wilde de meerderheid er niet van we ten. Intussen bleken de me ningen echter nog al veran derd. Slechts de VVD en Ka rin de Lange (Gemeentebelan gen), die haar eigen wethouder in de kou liet staan, waren er tegen en daarmee zijn de mo dellenbouwers voor driedui zend gulden per jaar voorlopig onder dak. De gen werd door de raad positief beoordeeld. Om de werkgroep onder leiding van initiatiefne mer Nico de Vrij bij het opzet ten van de culturele uitwisse ling van de twee gemeenten wat armslag te geven, werd besloten tot een startsubsidie van duizend gulden. PvdA-raadslid Guus Hendriks vroeg op ludieke wijze aan dacht voor het „kattenpro bleem" in Woubrugge. De naar zijn mening door de ge meenschap sterk gediscrimi neerde kat dit in vergelij king met de hond wordt door het almaar toenemende aantal exemplaren sterk be lemmerd in de bevrediging van elementaire behoeften als woning, voeding e.d. Burge meester Brouwer de Koning zegde toe de Woubruggenaren in een brief te wijzen op deze schrijnende zaak. De Woubrugse raad had zich ook nog uit te spreken over een nieuwe gemeentesecreta ris, aangezien de huidige in maart met pensioen gaat. Met tien stemmen vóór en één stem tegen werd de heer A. A. J. Meester uit Hoogkar- spel benoemd. De raadsleden maakten gebruik van een schorsing van de vergadering om hem met zijn benoeming te feliciteren. ROELOFARENDSVEEN De Gymnastiekvereni ging "Excelsior" is in 1957 opgericht en bestaat dus nu 25 jaar. Dit heuglijke feit laten bestuur en leden bepaald niet ongemerkt voorbij gaan. Er is een feestprogramma opgesteld dat morgenavond om ze ven uur begint met een Eucharistieviering in de kerk van Maria Presenta tie te Roelofarendsveen en dat vervolgd wordt' met allerhande aktivitei- ten tot en met 30 oktober. Zondag is de sporthal van "De Tweesprong" de hele dag voor de jubilerende gymnastiekver eniging gereserveerd. Door ongeveer 140 deelnemers zul len dan vanaf 10.00 uur aller lei soorten vaardigheidsproe- ven worden afgelegd, veelal begeleid door ritmische mu ziek. 's Middags om 13.00 uur volgt een grote knotsoefening door de dames van "Excel sior". Een kwartier later vangt een sprookjesachtige demon- stratieles voor de kleinste kleuters aan, waarna het on derdeel "Eisenkaartenwerk" (gymen voor een diploma) volgt. Om een uur of drie kun nen belangstellenden knappe vloeroefeningen door een viertal zeer lenige "Excelsior"- dames bewonderen. Na een tweede demonstratieles door een andere kleutergroep laten de dames-junioren en de da- meswedstrijdgroep van de Al- kemadese gymnastiekvereni ging een staaltje van hun trampoline-springkunst zien. Om 15.45 uur wordt de feeste lijke dag in de sporthal beslo ten met een aubade door mu ziekvereniging "Liefde voor Harmonie". De festiviteiten worden echter op zaterdag 23 oktober om 14.00 uur voortgezet met een spannende avonturenfilm in Dorpshuis "De Alkeburcht" voor de jeugd van 9 tot en met 15 jaar. De film heet: "Avontu ren met oom Manuelo" en speelt in de oerwouden van Brazilië. Op diezelfde zaterdag geeft "Excelsior" van 15.00 tot 16.30 uur een receptie in Café Heemskerk aan de Langeweg te Roelofarendsveen. Tijdens die receptie wordt officieel af scheid genomen van de heer P. L. van der Linden, die zich vanaf de oprichting ingezet heeft als bezielend leider en trainer van de gymnastiekver eniging. Die dag wordt beslo ten met een grootste feesta vond in Café Heemskerk. Het slot van het feest is een pop penkastvoorstelling voor de kleintjes op 30 oktober in Our Begin Bij de oprichting van gymnas tiekvereniging "Excelsior" werd met 90 leden begonnen; in de loop van datzelfde jaar steeg dit aantal tot ruim 300. Al meteen na de oprichting werd aangevangen met het sa menstellen van keurgroepen op een hoog plan te brengen. In 1962 begonnen enkele groe pen deel te nemen aan wed strijden. Vanaf 1963 werden bondsvaardigheidsproeven af gelegd, waaraan in het eerste jaar al direct 120 leden meede den. In 1969 was het aantal le den al gegroeid tot 600. De gymnastiekvereniging or ganiseert ook sinds 1971 de jaarlijks terugkerende "Bloe- menloop" om de clubkas te versterken. De organisatie voor de sportdag voor de va-, kantiespelen is ook sinds die tijd jn handen van "Excelsior". Door de komst van de sporthal en de oprichting van andere sportverenigingen in Alkema de moest in 1980 voor het eerst een ledenverlies worden geno teerd. De, Christelijke MTS Leiden vierde gisteren haar 10-jarig bestaan. Eigenlijk bestond de school reeds in augustus van dit jaar zo lang, maar het feest werd gisteren pas gehouden. Vandaag zijn de aktlviteiten nog voortgezet met een alternatieve sportdag, waarbij er aan kussenge vechten, parapluhangen, eierenvangen enz. werd ge daan. Het officiële gedeelte van het feest vond gisteren plaats, 's Middags was er een receptie en kon de school bezichtigd worden. In verschillende lokalen wa ren projecten te zien van de eind-examenklassen, zoals de maquete op de foto. Deze eindexamenprojecten be vatten alle vakdicipllnes en behandelen naar de praktijk gerichte onderwerpen, zoals bijvoorbeeld een uitbrei dingsplan van een gemeente. Gisteravond werd er in het schoolgebouw aan het Lammenschanspark een reünie gehouden van oud-leerlingen, oud-leraren en huidig per soneel. OPENING EIGEN ONDERKOMEN UITGESTELD TER AAR Hoewel voorzitter Van Lammeren het tegendeel beweert, heeft het er alle schijn van, dat de bestuurscrisis bij de muziekvereniging Arti et Religioni uit Ter Aar voortwoekert. De ge volgen ervan zouden al merkbaar kunnen zijn op de tiende goederenveiling die morgen wordt gehou den ten behoeve van Arti et Religioni. Vast staat in elk geval dat de opening van het nieuwe eigen on derkomen van de vereni ging, die in het laatste weekeinde van oktober zou plaatsvinden voor on bepaalde tijd is uitgesteld. De bestuurscrisis ontstond een aantal weken geleden naar aanleiding van de vloer van dat nieuwe on derkomen. De secretaris en de penning meester stapten toen op omdat hen een te voortvarend beleid werd verweten. Een gedeelte van het bestuur onder leiding van de voorzitter vond dat de vloer van het nieuwe onder komen provisorisch moest worden opgeknapt, omdat de kosten toch al uit de hand wa ren gelopen. De groep onder leiding van de secretaris wilde liever een volledige opknap beurt met bijkomende kosten omdat dat op den duur toch zou moeten gebeuren. Door middel van een aantal omstre den ledenvergaderingen werd de vooruitstrevende groep aan de kant gezet. Onenigheid Inmiddels is ook het bestuurs lid Hoogervorst opgestapt. Er is wel weer een nieuwe secre taris/penningmeester, name lijk de heer Hoogeveen. Deze zou echter voor veel leden on aanvaardbaar zijn omdat hij geen lid is en een leek op mu ziekgebied. Arti zou door alle moeilijkheden de sympathie van publiek en plaatselijke middenstand hebben ver speeld, hetgeen consequenties zou kunnen hebben voor de goederenveiling. Verschillen de leden overwegen om na de veiling een officiële ledenver gadering bijeen te roepen naar aanleiding van de moeilijkhe den. Inmiddels is ook bekend géworden dat de welzijnsra^d van de gemeente Ter Aar een subsidie-verzoek van Arti heeft afgewezen. Volgens voorzitter Van Lam meren zijn de moeilijkheden bij Arti et Religioni inmiddels uit de wereld. „De vereniging draait nu weer uitstekend. De bestuurscrisis vond een aantal weken geleden plaats en we zijn het alweer bijna vergeten. Ik heb alle vertrouwen in een succesvolle goederenveiling. De opening is uitgesteld we gens tijdgebrek. Vermoedelijk zal de officiële opening nu eind november plaatsvinden", aldus de heer Van Lammeren Burgerlid weigert benoeming in Caspar ALKEMADE Een van de pas benoemde burger-plaats vervangende leden van de al gemene besturen van de Ge meenschappelijke regeling Centraal Antenne Systeem Plassengebied Rijnstreek (=Casper) en van de gemeen schappelijke regeling Signaal- voorziening Plassengebie- d/Rijnstreek heeft zijn benoe ming niet aanvaard. Het is dé heer R. Leyendekker, sinds kort voorzitter van de Partij van de Arbeid in Alkemade. De belangrijkste reden voor zijn weigering is het feit, dat hij het op zijn zachts gezegd totaal oneens is met de wijze waarop Casper in Alkemade de kabeltelevisie wenst te in troduceren. Daarbij spreekt hij in een brief aan het college over „de bedenkelijke rol die de Woningbouwvereniging hierbij gespeeld heeft met be trekking tot de gemeenschap pelijke Antenne Installaties". Begin dit jaar heeft de heer Leyendekker in een aantal in gezonden brieven duidelijk ge maakt, dat hij een fel tegen stander van het beleid van Casper was. Om die reden be vreemdt zijn benoeming tot plaatsvervangend lid hem ten zeerste. Verder vindt hij het een vreemde gang van zaken, dat het Alkemadese college een burgerlid voordraagt zon der voorafgaande sollicitatie procedure en zonder eerst naar de bereidheid van de per soon in kwestie te informeren. Ruilbeurs De Noordwijkse Vereniging van Postzegelverzan laars houdt morgen in het dorpshuis De Kuip aan i Zeestraat een groots opgezette filatelistische ruilbeu Niet alleen talrijke verzamelaars, maar ook han laars zullen daar present zijn. De beurs is geopend v 's morgens tien uur tot 's middags vijf uur. De entry prijs bedraagt één gulden per persoon (kinderen tot jaar één kwartje). Wie meer informatie wil, kan zi wenden tot het secretariaat van de vereniging We ringkade 44 te Noord wijk, telefoon 01719-12175. Speelgoed-actie In het kader van de Speelgoed-actie Lisse zullen er twee kienbijeenkomsten worden gehouden. De eer avond leverde al 2.500 gulden op. Om dat bedrag te lat oplopen begint zaterdag om twee uur een kinder-kienmi dag in 't Poelhuys. Op 29 oktober volgt nog een avond vo de volwassenen in De Voorhof en die begint om acht ui Reünie De nieuwe r.k. Bronckhorstschool aan de gelijknami straat in Noordwijk houdt de hele volgende week e reünie ter gelegenheid van 100 jaar katholiek lager c er derwijs in Noordwijk en de ingebruikname van h jr nieuwe gebouw. Maandag is er tussen twee en vier u «h een reünie voor de 65-jarigen en ouder, dinsdagavoi,ai tussen half acht en half tien voor de 50- tot 65-jarige woensdagavond op dezelfde tijd voor de 40- tot 50-ja J gen, donderdag ook dezelfde tijd voor de 30- tot 40-ja ,a1 gen en vrijdagavond voor de 13- tot 30-jarigen. ZaU le dag en zondag Is er open huls voor iedereen fussfe twee en vier uur. Voorzitter De VVD-afdeling Voorhout heeft deze week een nieu\ l voorzitter gekozen. Dat is met algemene stemmen ing. J. Dirkse geworden. Na de verkiezingen vond hij dat hij fractievoorzitter in de gemeenteraad plaats moest mak e voor een jonger iemand en in zijn plaats werd mr. W. ar Meijer als fractievoorzitter gekozen. De heer Dirkse zal voorzitter toch nog politiek actief blijven. Droogbloemen In de Vitkrant van 6 oktober stond geen goede foto ftie een artikel over de expositie JCeramiek en Droogblc -o men" in Warmond. De droogbloemen op de archieffo lijken in geen enkel opzicht op bet geëxposeerde wer j„ Rob Lucassen maakt keramiek en Theo van der Zal verwerkt droogbloemen. Dat samen gecombineerd beslist de moeite van een bezoekje aan Het Oude Raate huis in de Dorpsstraat 36 waard. 'ug nd )ic g< Het echtpaar Van Dienst-Turk van de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude viert vandaag het gouden huwelijksfeest. Hoewel de juiste dag 13 oktober was, wordt het feest ge vierd op de 75e verjaardag van de bruide gom. Met de acht kinderen en twintig klein kinderen wordt de bruiloft in familiekring gevierd in Pleyn'68. Gisterenmiddag kwam de burgemeester van Zoeterwoude, de heer A. J. M. Houdijk, het echtpaar geluk wen sen. Bruid en bruidegom hebben vrijwel hun ge hele leven in Zoeterwoude gewoond. De bruid, geboren op 30 augustus 1912 in Rijpwetering als Anna Cornelia Maria Turk, verhuisde als baby naar Hazerswoude en als elfjarige naar Zoeterwoude. De bruide gom is geboren in Voorschoten op 15 okto ber 1907 en kwam als achtjarige naar het dorp waar hij nog steeds woont. Hij heeft o.a. als boerenknecht en arbeider bij de touwfabriek zijn brood verdiend. Het langst heeft de heer Van Dienst evenwel zijn krachten gegeven aan de firma Oosthoek: O namelijk 33 jaar. Mevrouw Van Diest, altijiel druk geweest met het gezin, tobt de laatstp tijd met haar gezondheid. Mede daardo kan zij niet meer alle hobby's die zij heé tot volle tevredenheid uitoefenen. Prachtig schilderijen in het knusse woninkje getu' gen evenwel van haar capaciteiten met h< penseel. Zij praat ook vol overgave ov< successen op tentoonstellingen en expos ties. Mevrouw Van Diest („Ik wilde graa"" schooljuffrouw worden maar dat ging ni< door want er moest gewerkt worden e brood op de plank komen") is ook verwoe verzamelaarster van ansichtkaarten, post zegels en sigarenbandjes. De bruidegor gaat, als het even kan, graag een flink stu fietsen en kijkt dan niet op een paar kilo meter. Een sportieve hobby dus. Die sporti viteit heeft het echtpaar ook bij elkaar ge bracht. Tijdens de zeer strenge winter va 1929 kwamen de 'jongelui' elkaar toen te~ gen op het ijs. Die kennismaking resulteert de uiteindelijk in een huwelijk dat inmiddel li.) het vijftigste jaar heeft volgemaakt. .MINISTERIE PROBEERT MET EEN VOORHAMER EEN VLIEG TE SLAAN' ALPHEN AAN DEN RIJN Als directeur M. Sprey van aannemingsbe drijf Variant B.V. in Al phen aan den Rijn drie aparte bedrijfsgebouwtjes voor kleine ondernemin gen neer had willen zet ten, dan had het ministe rie van economische za ken geen bezwaar gehad. Maar hij wilde elf be drijfsruimtes a 400 vier kante meter in één ge bouw, een bedrijfsverza melgebouw, neerzetten op het bedrijventerrein Zuid van Alphen. Met dit pro ject zijn zestig tot tachtig arbeidsplaatsen gemoeid. Omdat hij voor één groot gebouw kiest, komt hij uit boven de aanneemsom van één miljoen gulden. Het ministerie van Econo mische zaken dat een Se lectieve Investerings Re- kenings (SIR)-vergunning af moet geven als de bouwsom boven dat be drag uitkomt, gaf wel een vergunning, maar onder bepaalde voorwaarden. Er mogen alleen bedrijven uit de regio Alphen in de elf kantoren komen. Va riant B.V. ging gisteren tegen deze beperking in beroep bij de Raad van State. „Ik krijg sterk de indruk dat het ministerie met een grote voorhamer een vlieg dood pro beert te slaan", zei de heer Sprey. „Het is toch absurd dat als ik drie aparte gebouwen a acht ton neerzet, dat ik dan geen moeilijkheden krijg? Dat noem ik nou haarkloverij." In '78ontwikkelde Variant B.V het project. Al in '79 wist de heer Sprey een aantal ko pers te interesseren. Ook de gemeente besloot Variant al snel een bouwverguning toe te kennen. Denkende dat het wel goed zou zijn, vroeg Sprey pas in een laat stadium de SIR- vergunning bij het ministerie aan. „Toen begonnen de moei lijkheden. Hoe kunnen ze nou van mij eisen dat alleen bedrij ven uit de regio in het nieuwe gebouw komen? De arbeids markt in Alphen en de regio is ingezakt, dus daar hoef, ik niets van te verwachten". Om de strenge voorwaarden van het ministerie aan te ge ven, gaf Sprey een voorbeeld. „Toen ik een geïnteresseerde koper uit de regio had voor één van de gebouwen, keurde het ministerie de aanvraag niet goed want het bedrijf zat maar voor 3/8 deel in Alphen. De rest van het bedrijf zat in Bodegraven. Moet het onder nemers nou zó moeilijk wor den gemaakt" vroeg Sprey zich af. De aanwezige ambtenaren van het ministerie van economi sche zaken lieten gisteren blij ken de aanvraag van Variant BV bekeken te hebben aan de hand van de SIR-wet. „De mi nister is nog steeds een voor stander van deze wet. Dus zo voeren we hem uit", zei een specialist van het ministerie. Een aantal jaren geleden is de wet aangenomen om te probe ren ondernemers uit de rand stad naar het oosten, noorden of zuiden van ons land te krij gen. In het kort komt het neer op een soort premie voor on- et dernemers die zich buiteneri randstad willen vestigen. na deze wet zijn ondernemers e binnen de randstad verhuizen, sterk gebonden hii regels. Het ministerie, of iet de minister, wijst zelf de r at aan waaruit gegadigde be^en ven mogen komen. Voor riant BV koos het minist|n en later ook de provincie de regio Alphen. „Om de loop in andere regio's Den Haag, Leiden en Gojno] niet te stimuleren", zei ambtenaar van het ministcpie Waarbij duidelijk werd, het voor Alphen zeer moe vel wordt de ruim 30 hectare braakliggende industriegr te verkopen of te verhurei 'ter tar

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4