Citroen BX, de ster van Parijs INFO De weelde van wuivend bont INFO/AUTO LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 PAGINA 12 De regenboog in de fototas Naast het „grote" nieuws brengt de vakbeurs voor film, foto grafie en audiovisuele technieken, de Photokina in Keulen, al tijd weer nieuwe hulpmiddelen en accessoires die opvallend genoeg zijn om te vermelden omdat zij bijdragen tot meer foto- of filmplezier. Het fenomeen regenboog komt zelden voor. Nog zeldzamer is de mogelijheid dit natuurverschijnsel te fotograferen. De tech niek staat echter voor niets want in het vervolg kan de regen boog gewoon mee in de fototas en is op elk gewenst moment beschikbaar om een foto-opname te verfraaien. Ook het vast leggen van de sfeer van een zonsondergang op klaarlichte dag levert geen enkel probleem meer op. Bovenstaande „wondertjes" zijn te realiseren door het gebruik van filters die voorkomen in een serie van 25 nieuwe filters van het, door veel fotografen gewaardeerde, systeem van CO- KIN. Het systeem vergt de eenmalige aanschaf van een op het objectief te plaatsen hulpstuk maar biedt dan, door de ruim 100 filters die beschikbaar zijn, oneindig veel mogelijkheden tot creatieve fotografie. De regenboog kan voortaan mee in de fototas. Verwen uw planten Planten houden van mensen, zeker als ze op tijd (niet teveel) water of mest krijgen. Wist u overigens dat planten dol zijn op water waarin eieren zijn gekookt? Het bevat veel mineralen. Datzelfde geldt voor mineraalwater dat te lang heeft gestaan en waaruit het koolzuur is ontsnapt. Niet weggooien dus. Oud water uit het aquarium is eveneens een lekkernij voor planten. Het bevat veel voedingsstoffen. Sta er ook even bij stil dat, .nu de verwarming weer aangaat, planten extra vocht op de blade ren nodig hebben. Waterbakken aan radiatoren of een luchtbe- vochtigingsapparaat doen eveneens wonderen. Goed voor mens, plant, meubel en kleden. Onder water MARINE levert dit produkt voor de meest voorkomende film- en fotocamera's (ook met ruimte voor een flitsap- paraat) en garandeert water dichtheid tot tien meter onder water. De prijs ligt, afhanke lijk van het gewenste model, tussen 110,- en 220,-.. Uittesten van het camerahuis bij aankoop is zeker aan te be velen omdat bediening van de camera met de flexibele bin- nenhandschoen nogal gebrek kig is. Zwemmen met muziek kan nu ook door het nieuwste pro dukt van EWA MARINE, een waterdichte pvc-verpakking' voor de draagbare cassettespe ler, de „walkman". Inlichtingen over bovenstaan de artikelen zijn verkrijgbaar bij: Super Centrum, Willi- brordlaan 17, 5552 HA Val- kenswaard. Tel. 04902/13754. Een foto- of filmcamera ge schikt maken voor gebruik onder de waterspiegel is een kostbare zaak die vele hon derden guldens vraagt voor de aanschaf van een zoge naamd „onderwaterhuis". Een aanmerkelijk goedkoper al ternatief biedt de firma EWA MARINE met zijn flexibel ca merahuis. Het bestaat uit een omhulsel van pvc, aan voór- en achterzijde voorzien van ronde glaasjes die door middel van waterdichte ringen aan de foto- of filmcamera beves tigd worden. Het geheel wordt gesloten door middel van twee roestvrij stalen strips. Voor bediening van di afragma, filmtransport en ontspanknop is bij het came- Het flexibele „camerahuis" voor fotograferen en filmen, be- rahuis een flexibele binnen- stand tegen zeewater en gegarandeerd waterdicht tot 10 meter handschoen aangelast. DEWA onder water De fotocassette die tevens dienst doet als fotolijst. Fotocassete Eindelijk is er een goed alter natief voor de schoenendoos of sigarenkist als bewaar plaats voor losse foto's. Op de Photokina toonde de Zwitserse firma FOTOAS- SETTE een vernuftig foto-op bergsysteem. Het is een uit- schuifbare plastic cassette met aan de voorkant een raampje en een uitklapbaar steuntje aan de achterkant waardoor de cassette tevens dienst doet als fotolijst. De cassette is ge makkelijk stapelbaar, heeft een label voor notities en kan de afdrukken van een volle dige kleinbeeldfilm (36 foto's) bevatten. Ook een enkele foto is door een veersysteem keu rig in te lijsten en in luttele seconden te verwisselen. De cassettes zijn berekend op af drukken van ontwikkelcen trales en leverbaar in zes ma ten met een maximum van 10 bij 15 centimeter. De prijs van de cassette, die volgend jaar in Nederland op de markt komt, zal rond de 4,50,- ko men te liggen. Panters blijven „in Er is één dessin dat door de jaren heen nooit zal verdwij nen: het panter- of tijgerpa troon. Veel vrouwen zijn er gek op en zullen er nooit af stand van doen. Als variant is daarbij gekomen de zebra print voor allerhande kle dingstukken, los te koop of in sets. Er is keus uit rokken, truien, broeken, jasjes, kielen, blouses en beenwarmers, die ieder op zijn of haar eigen manier kan combineren. Voor de „pantervrouwen" ook ei gentijdse sets en enkele stuks, ook in „funfur" voor blou- sons, hemden aparte kragen en broekpakken, die vaak met leer zijn afgebiesd. Alle onderdelen zijn verkrijgbaar bij o.a. Foxy Fashion (broek f 75,-, mini-rokje f 70,-. Topman in de luxe internatio nale wereld van koesterend bont Birgen Christensen uit Kopenhagen kleedt niet al leen koninginnen, prinsessen, steenrijke Saoedische dames, maar vlijt ook mensen als Danny Kay, Elton John en zelfs Joseph Luns zijn creaties om de schouders. Daarnaast levert hij aan couturiers als St. Laurent, Kenzo en Monta na. Zijn bontcreaties zijn nu ook exclusief te koop bij de Bijenkorf, voorlopig bij wijze van. experiment alleen in de hoofdvestiging te Amsterdam. Inkoper Waldo Kick: „Ik heb bontmantels, -shawls en - jacks genomen van f 1.900,- tot f 30.000,-. Hoger ben ik niet gegaan in prijs". Tijdens een oogverblindende show van deze bonttovenaar in zijn schitterend witte sa lons keek het opgetogen puik je van Kopenhagens jet-set naar Christensens „overjassen met haar", zoals hij zijn uit muntende bontmantels noemt. Hij verkoopt alleen onbeschermd bont. Ham vraag: „Hoe zit het met zee hondenbont, dat niet door de Washington Conventie is be schermd?" (maart 1983 komt er een verbod van de EEG op de invoer van seal en zeehon- denbabies-bont (white coat). Christensen: „Ik ben zaken man en ik zou zeehond verko pen als er vraag naar was, maar de mensen willen het niet meer". Zo „zakelijk" echter is de be minnelijke Deen niet of hij laat zijn kunstzinnige schep pingsdrang aan bod komen in de prachtige, ruim gesneden en weelderig bewerkte minks (nerts), zijn blauw- en scha- duwvos jassen, zijn witte, wui vende Tibetlam-capes, die deinen of ze van veren zijn gemaakt. Zo verleidelijk dat zelfs bij de meest verstokte anti-bont ijveraarster een snaar gaat trillen. Bont doet een vrouw iets. Het heeft te maken met zich verstoppen in dierenhuiden, zich verhullen om te onthullen. Het bont van Birgen is hele maal „dier", maar het is het bont der rijken, het bont van koninklijk vertoeven op de hoogste top en van het klim men naar de top. Montana neemt een black dia mond (zwarte nerts), zet ei een diep, leren, conisch toelo pend front in en naait rose le ren strikken op de leren man chetten. De goudachtig beige „Beaverlambs" met ingescho- ren motieven voor St. Lau rent, de leren pompons die Fendi laat bengelen op korte en lange jassen, mengen zich Zilvervos jassen. Apart verkrijgbaar enorme, soepel suède c kanten doeken met staarten gegarneerd. Ook aan de bonthoe-js den hangen staarttrofeeën. Iiedi coi met Christensens Deense col- tisch zijn de zijden regenjas-|e lectie, waarvan een deel ons sen, omkeerbaar te dragen ervjni land nu heeft bereikt: Rever- gevoerd met nerts. Apart ver* a sible Swakara, zilver-rood- blauwvos, wasbeer, soms ge combineerd met ander edel- bont, konijn of hamster, vor stelijk maar betaalbaar. Prak- krijgbaar suède driekanteq^et doeken, soepel als fluweel v waaraan tientallen vos- of |iar nertsstaarten zwiepen. [oe TINY FRANCIS1 )un Op Nieuwe BMW 3-serie De eerste officiële foto van de nieuwe BMW 3-serie. Eind no vember zal deze jongste telg (tweedeursuitvoering) uit Miln- chen worden gepresenteerd en begin 1983 op de markt komen. In september volgend jaar volgt het vierdeursmodel. De nieu we generatie blijft duidelijk het klassieke BMW-gezicht hou den. Het enige dat de fabrikant tot op heden kwijt wil is, dal dankzij economische vier- en zescilindermotoren en nuttige toepassing van elektronica de BMW-modellen 316 tot en mei 323i bij nog hogere rijprestaties belangrijk zuiniger zullen lo pen. Duizend Parisiennes naar Nederland Gebaseerd op de Renault 5 in basisuitvoering heeft Renault een speciale versie gemaakt, Parisienne genaamd, waarvan er slechts vijfduizend worden geproduceerd. Daarvan zijn er dui zend bestemd voor de Nederlandse markt. De Parisienne on derscheidt zich van de basisuitvoering door vele extra's: kunst stof voorbumper met geïntegreerde spoiler, een zonnedak met zonwerend glas, speciale sportvelgen, dakspoiler, achtejruitrij- lampen, tankdop met slot en dakantenne. Het interieur heeft als toevoegingen een radioconsole, moquette vloerbedekking en zandkleurige bekleding in de kleur van het dashboard en de zijpanelen, verstelbare rugleuningen, make-upspiegel en elektrische ruitensproeier. Bovendien is de Parisienne nog te herkennen aan de bordeaux rode kleur met exclusieve striping op de zijkanten. Evenals de 1983-versie van de standaard Re nault 5 heeft ook de Parisienne schijfremmen op de voorwie len. Prijs f 13.995,-. Erg lang zat het nieuws al in de pen: Citroën zou met een nieuwe auto ko men om het rijtje Visa, GSA, CX vol te maken. Waar anders dan in Parijs zou die nieuwe BX-serie haar debuut kunnen ma ken? Ondanks het feit dat „Parijs" dit jaar onge woon bol stond van de noviteiten is de BX toch de ster van de show ge worden en niet geheel ten onrechte. De lange voorbereidingstijd die Ci troën voor dit nieuws nam, blijkt makkelijk te rechtvaardigen door de nieuwe technieken die erin verwerkt zijn. We derom slagen de erven van André Citroën erin iets onconventioneels op de wielen te zetten. Op het eerste gezicht is de BX misschien nog niet zo verbazend. Hij is wat hoeki ger en wellicht wat minder sierlijk dan andere Citroëns, maar vertoont toch wel dui delijk familiegelijkenis. Technisch gezien biedt hij geen directe verrassingen: zoals zijn merkgenoten heeft hij voorwielaandrijving en hydro-pneumatische vering, in een vijfdeurs carrosserie. Die carrosserie heeft met een Cw van 0,34 een goede, maar niet opzienbarende stroomlijn. Zeker niet in vergelijking met de andere Citroëns. Deze keer gooide men het over een andere boeg, want de BX is wel compacter dan de andere modellen en erg licht. In combinatie met nieuwe mo toren uit de gemeenschappe lijke Peugeot-Talbot-Ci- troën-pot zorgt dat toch weer voor een opmerkelijke daling in het verbruik. Het geheim schuilt in de toepas sing van lichte materialen, veel kunststof, en een con structie waarin zo weinig mogelijk losse onderdelen gebruikt zijn. Daardoor is de BX-serie wel ruimer, maar niet zwaarder dan de GSA. Hoogmoderne techniek Door de wat hoekiger vor- h infri W Citroën BX TRS. men, die Citroën destilleer de uit een oorspronkelijk Bertone-ontwerp, heeft de BX een wielbasis van een dikke decimeter meer dan de GSA, terwijl het verschil in buitenafmetingen slechts enkele centimeters bedraagt. Een belangrijke rol daarbij speelt natuurlijk ook dat de BX een dwarsgeplaatste mo tor heeft, in tegenstelling tot de boxermotor voor de voor as van de GSA. Dat is dus de eerste massabesparing: een compactere carrosserie. Daarnaast ging Citroën weer eens op het pionier spad door kunststof niet al leen toe te passen voor bum pers, maar ook voor motor kap, kofferklep en bezine-. tank (om maar de belang rijkste onderdelen te noe men). De kale BX-carrosse- rie is zodoende nog 35 kg. lichter dan die van de GSA. Aërodynamische verfijnin gen vinden we nog in een ingelijmde voor- en achter ruit (dus randloos) en erg strak op elkaar aansluitende carrosseriedelen. Lichter werd ongetwijfeld ook de voorwielophanging, nu de hydro-pneumatische veere- lementen als een soort McPherson-poten zijn toege past. Dat bespaart niet al leen een aantal onderdelen ten opzichte van GSA en CX, maar moet ook zorgen voor een minder zweverig weggedrag. Vijf typen ten: schijfremmen rondom met hydraulische bekrachti ging, onafhankelijk aan langsarmen opgehangen achterwielen en een niet-be- krachtigde tandheugelbestu ring. Door een combinatie van drie motortypen en drie uitrustingsniveaus ontstaan vijf varianten van eenvou dig tot sportief-luxueus. Twee motortypen zijn in principe bekenden: zij me ten 1.360 cm3 en leveren daaruit resp. 45 kW-62 pk en 52 kW-72 pk. Die laatste versie leverde de motoren- fabriek te Douvrin ook aan Peugeot voor de 104. De nieuwe motorenfabriek te Trémery levert een 1.580 cm3 metende krachtbron, goed voor 65 kW-90 pk en constructief sterk lijkend op de 1.360 cm3 motoren. Heel moderne motoren, geheel uit lichtmetaal vervaardigd en voorzien van een boven liggende nokkenas met tandriem-aandrijving, als mede elektronische ontste king. In het type BX is de zwakste motor gecombi neerd met een vierbak, de wat luxere BX 14 E en RE hebben een vijfbak en de wat sterkere motor. De gro tere motor wordt eveneens met een vijfbak gekoppeld in de BX 16 RS en TRS. Op merkelijk is dat al die bak ken verschillende overbren gingen hebben, dus volledig zijn afgestemd op de motor waar ze mee samenwerken. De 14 E en RE hebben dus niet gewoon een vierbak met een aangeplakte vijfde overdrive-versnelling, maar juist een eerder „sportief" gespatieerde transmissie. De sterkere 16 RS en TRS heb ben weer een andere vijf bak, waarin de hoogste ver snelling juist wel een echt overdrive-karakter heeft: Gevolg daarvan is, dat het verbruik van de diverse ty- pen niet erg veel verschilt, hoewel de 16 RS en TRS toch tot bepaald sportieve prestaties in staat zijn (top 176 km/uur). Gemiddeld moeten de BX-en zo rond 1:13 lopen. Interieur: weer uniek Traditiegetrouw heeft deze Citroën weer een niet alle daags interieur. Net als in de GSA en CX wordt de be stuurder weer aangestaard door één of twee „ogen" waarin snelheid en toerental worden aangegeven. Naast het meterpaneel zitten weer alle knoppen gegroepeerd op twee uitsteeksels, die tot vlak bij het stuurwiel ko men. Door de toegepaste rechtlijnige styling oogt dit bekende recept toch weer anders, maar zoals gewoon lijk zullen niet-Citroënrij- ders er aan moeten wennen. De stoelen zijn wat dieper geprofileerd dan we tot nu toe bij dit merk gewend zijn, maar dat is niet de belang rijkste vernieuwing. Zelfs het aanbrengen van de gordelsloten op het stoelfra me was voor Citroën nog niet voldoende modernise ring. Men bedacht namelijk dat het veel praktischer zou' zijn de rugleuning- en hoog teverstelling (TRS) te doen plaatsvinden met draaik- noppen vooraan de stoelzit ting, die dus ook onder het rijden ideaal te bedienen zijn. Uit het hele verhaal zal duidelijk zijn dat de BX, hoewel uniek van opzet, toch naadloos in het gehele Citroën-programma past. De wagen zal in Nederland worden geïntroduceerd tij dens de komende RAI-auto- tentoonstelling (3-13 februa ri 1983), de prijzen zullen niet voor het begin van het nieuwe jaar worden vastge steld. Logischerwijs moeten die tussen de GSA- en CX- prijzen in liggen, dus globaal tussen 19.000,- en f 27.000,-.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12