Prinses Juliana opent „Swetterhage burenruzie stoppen Afbraak balkonnetje moet Langeraarse Groot feest bij meester Metaal ZORGEN OVER KRAPPE PERSONELE BEZETTING Oprichting Wereldwinkel Hazerswoude REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 PAG1N I Ledenvergadering ruzieënde muziekvereniging HAZERSWOUDE De bestuurscrisis in het tamboer- en trompetterkorps Hazerswoude staat centraal op een vergadering van de leden op woensdag 27 oktober. Grote vraag zal dan zijn of de leden in meerderheid Jan Huschka, die door de andere vijf bestuursleden niet meer als voorzitter wordt beschouwd, in zijn functie van eerste man van TTH zullen blijven be schouwen. Daarnaast gaat de vraag spelen of de i leden de andere vijf bestuursleden op hun zetel willen laten blijven. De vijf bestuursleden be schouwen op het ogenblik de oud-voorzitters Gerard Langeveld als (interim)voorzitter. Huschka ziet zichzelf nog altijd als de voorman van TTH. Woningbouw in Aarlanderveen AARLANDERVEÊN De eerste paal voor tien premie koopwoningen en twee huur woningen wordt morgen ge slagen aan de Dorpsstraat-- /Dokter v.d. Windhof in Aar landerveen. Het complex wordt gebouwd in opdracht van de woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn. De woningen worden in diver se blokjes gebouwd door de aannemer Van Vliet naar een ontwerp van architect Joh. Visser. De bouwtijd bedraagt negen maanden. LEIMUIDEN Leimuiden kan het beste samengaan met Rijnsaterwoude en Woubrug- ge. Dat zeggen B en W van Leimuiden in een voorstel aan de gemeenteraad naar aanlei ding van de door de rijksover heid voorgestane gemeentelij ke hetindeling. Daarbij tekent het college wel aan dat er bij herindeling van de burgers fi nanciële offers moeten worden gevraagd omdat de gemeente lijke inkomsten door de sa menvoeging teruglopen. Uit een rekenvoorbeeld blijkt, dat het om enkele tientjes per jaar Leimuiden koppelen aan Rijnsaterwoude en Woubrugge Een mogelijkheid om samen met Ter Aar te gaan, raadt het college af. Deze gemeente is te slecht be reikbaar per openbaar vervoer. Alkemade komt ook niet in aan merking, want er ligt t lijke barrière door de Ringvaart en de verbinding met de Braas- sem. Over deze waterwegen lig gen niet genoeg bruggen. Ook heeft Alkemade al teveel woon kernen, aldus B en W Samenvoeging met Nieuwveen is ook niet aan te raden omdat er een slechte verbinding met het openbaar vervoer met deze ge meente is. Dat Nieuwveen al ja renlang op verschillende terrei nen bestuurlijk samenwerkt, hoeft volgens het college niet automa tisch tot samenvoeging te leiden. „De burgers onderling merken weinig van deze contacten" Vox Laeta De gemengde zangvereniging Vox Laeta uit Roelofsa- rendsveen verzorgt vrijdagavond in de R.K. kerk te Hoogmade een gevarieerd concert. Op het programma staan werken van Mozart, Bruckner en Fauré. Een on derdeel van het concert vormt het optreden van het pi anoduo Wyneke Jordans/Leo Doeselaar. Verder zijn er solo-optredens van zangeressen en zangers. Rietje Hoogendoorn (sopraan), Corrie Rotteveel (alt), Jan v.d. Meer (tenor) en Wim Hillebrand (bas/bariton) verlenen hun medewerking. Het geheel is georgani seerd door de Kulturele Raad Woubrugge en begint om kwart over acht. Entree f10. Ether Scouting Zoeterwoude organiseert zaterdag de Jamboree On The Air. De gehele dag dus 24 uur lang zal met behulp van radioamateurs radiografisch contact gelegd worden met scoutinggroepen over de gehele wereld, tot in Amerika toe. Jeugdgebouw 't Avontuur, achter het ge meentehuis aan de Noordbuurtseweg, is voor deze ene dag zendstation. Ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. Vanaf één uur in de middag zullen tekenfilms en rolprenten over de scouting worden vertoond. Om 19.00 uur zullen de verkenners en gidsen deelnemen aan een dropping terwij] vanaf circa 29A)0 uur in 't Avontuur" een gezellig samenzijn wordt gehouden. Excelsior De Christelijke Oratoriumvereniging „Excelsior" uit Leiderdorp verleent op zondag 17 oktober om tien uur vokale medewerking aan een plechtige eucharistievie ring in de kerk van de H. Teresia van Avila aan het Westeinde in Den Haag. De viering, waarin Kardinaal Alfrink voorgaat, wordt gehouden ter herdenking van de vierhonderdste sterfdag van de heilige Teresia van Avila. Gezinsdienst De Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem is zondag het decor voor een interkerkelijke ge zinsdienst voor gehandicapten en hun familieleden. De dienst begint om drie uur en voorganger is ds. G. den Hee- ten uit Hoofddorp. Hij zal spreken over het onderwerp „God ziet het hart aan". Muzikale medewerking wordt verleend door de familie De Gier met zang en Dingena Florisson-de Wit op trompet. RTeke Bijlsma bespeelt het orgel. Elastiek De formatie Elastiek opent zondagmiddag het jazzsei- zoen in de „Fransche Brug" in Roelofarendsveen. Het optreden duurt van vijf tot negen uur. Elastiek bestaat uit Jos Custers (zang, piano, synthesizer, orgel, bas, gi taar, accordeon en altsax), Hugo van Vliet (zang, pic- king-gitaar, mondharmonica, wasbord, percussie en te nor-sax) en Robbie Morgen (zang, solo- en akoustisch gitaar en bas). De toegang is gratis. Standloop De atletiekvereniging „Holland" houdt zondag 17 oktober een strandloop op het strand aan de Wassenaarse Slag. De trimloop begint om elf uur. De afstand is naar keuze 2, 4. 8 of 12 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden vijf tig en kinderen tot 15 jaar betalen een gulden minder. Vanaf tien uur kan men zich op het strand aanmelden. Strandloop De atletiekvereniging Holland organiseert zondag een strandloop aan de Wassenaarse Slag. Er wordt om 11.00 uur gestart. Iedereen kan deelnemen aan deze trimloop en kiezen uit de afstanden 2, 4, 8 of 12 kilome ter. Inschrijven kost f3,50 (f2,50 voor de jeugd tot en met 14 jaar) en kan vanaf 10.00 uur. LANGERAAR „Voor de lieve vrede" gaat het aangebouwde balkon achter het huis aan de Van der Hoe venstraat 1 nummer 7 in Langeraar dicht. Dit zijn de familie 1 Rogaar en het gemeente bestuur van Ter Aar overeengekomen. De be- woners krijgen wel een schadevergoeding. Hier mee komt een eind aan I een twee jaar slepende burenruzie, die slechts 1 draaide om een balkon en die uitliep op rechtsza- j ken en slopende telefona- i des tussen gemeentebe stuur en klagende omwo nenden van de Van der Hoevenstraat. Dat ging zover dat klagers weken- lafig de burgemeester *s morgens vroeg uit zijn bed belden. I De moeilijkheden begonnen toen toen B en W van Ter Aar in 1979 een aanvraag voor een bouwvergunning van de heer Rogaar goedkeur den. Op de bouwtekeningen stond eert uitbouw achter de keuken. Bovenop de keuken was een balkon van ongeveer twee bij tweëenhalve meter gepland. Toen de buren van de familie Rogaar ontdekten, dat de ver gunning was verleend, eisten zij meteen van B en W dat de bouwvergunning werd inge trokken. Uiteindelijk besloot i het college dat de bezwaren van omwonenden niet terecht t waren. Als het college dit wel had gedaan, had zij tegenover j de familie Rogaar natuurlijk haar gezicht verloren. Zeuren De buren van Rogaar, de fa milies Dessing en Lonnée, lie ten het er echter niet bij zit- ZOETERWOUDE On getwijfeld zal de vreugde in het Zoeterwoudse „Swetterhage" morgen groot zijn als prinses Juliana om half twaalf de officiële opening verricht van de nieuwe woon- en leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicap ten in de Zwetpolder. Te rechte vreugde want het zestig miljoen kostende „dorp" van de Stichting Gemiva voldoet geheel aan de eisen van deze tijd en mag ook in de wijze waarop het beleid wordt gevoerd en de manier waarop de bewoners van Swetterhage worden op gevangen en begeleid uniek worden genoemd.- Toch zijn er ook zorgen. Zorgen omdat is gekozen voor een opzet met kleine groepen. De financiële, vertaling van die opzet in de vorm van extra perso neel is echter achterwege gebleven. Met, andere woorden: de personele be zetting is niet afgestemd op de gekozen opzet. Toch is drs. G.P.J. Arts, direc teur-psycholoog een tevreden mens. „Wij zijn precies op tijd gekomen met de plannen om een nieuwe woon- en leefge meenschap te realiseren. Wa ren we iets later geweest dan hadden we het, gelet op de economische situatie, wel kun nen vergeten". De weg naar het uiteindelijke resultaat - Swetterhage - is lang en vol obstakels geweest. In 1968 be trok de Stichting Gemiva het voormalige Kruisherenkloos ter aan de Vrouwenweg en toen al werd direkt gesteld, dat het een startpunt zou zijn voor een geheel nieuw com plex. „Gedacht werd aan nieuwbouw nabij huize De Weipoort met een totale capa citeit van 265 bedden maar met het bestemmingsplan van de gemeente Leiden wilde dat niet lukken. Toen is getracht in Moordrecht tot nieuwbouw te komen, maar ook dat liep op niets uit. Toen kwam ons ter ore dat de Angela-stichting uit Nieuwveen plannen had in Zoeterwoude maar op het laat ste moment van dat voorne men afzag. Wij als Gemiva zijn er toen ingesprongen met het gevolg, dat in 1972 de eerste schetsplannen op tafel kwa men. Planologisch vond de provinciale overheid het even wel niet zo'n succes en toen stond de gehele procedure weer geruime tijd op een laag pitje. Het duurde tot 1978 eer er weer schot in de zaak kwam. Het ministerie van Volksgezondheid ging toen ak koord met onze plannen onder de voorwaarde, dat de capaci teit 316 bedden zou worden én dat het grootste gedeelte van de bewoners van Huize Voor geest uit Oegstgeest in Zoeter woude geplaatst zou worden. Daarmede zijn wij akkoord ge gaan en in juni 1979 werd met het bouwrijp maken begonnen terwijl in oktober 1979 de voormalige burgemeester Det- mers de eerste paal kon slaan", zo vertelt direkteur-psycho- loog drs. Arts. Vervolgens ver is men op het dag-aktiviteiten- centrum. Daar wordt onder wijs gegeven aan groepen op het niveau van kleuterschool- eèrste klas lagere school. Zeer intensief worden de mogelijk heden bekeken op welk ni veau de bewoners - de leeftij den variëren van drie tot ne genenzestig jaar - zich het bes te kunnen bewegen. Het pres- tatieve komt pas in een later stadium aan bod. Ook in het centrum ontbreekt evenwel voldoende leiding. Meer dan de helft van het personeel is leerling. Openingsfeest De officiële opening is volledig gericht op de bewoners en het personeel van Swetterhage. Om half elf zal Prinses Juliana bij Swetterhage arriveren. De ontvangst heeft plaats in het restaurant „De Herberg". Na welkomstwoorden van me vrouw mr. M.H.L. Nolet-Con- radi, voorzitter van de Stich ting Gemiva en burgemeester Houdijk zal een dia-serie met toelichting over de nieuwe woon- en leefgemeenschap worden getoond. Vervolgens zal prinses Juliana met het lui den van de voormalige Kruis- heren-kloosterbel de officiële openingshandeling verrichten. Aansluitend wordt een rond gang door Swetterhage ge maakt en volgt een receptie. Zaterdag tussen 14.30 en 16.30 uur is de Zoeterwoudse lagere schooljeugd welkom bij Swet terhage. Het personeel wordt zaterdag getrakteerd op een feestavond. GERARD VAN DER HOE VEN GEMEENTE STELT FAMILIE ROGAAR SCHADELOOS Rechts: Het omstreden balkonnetje op de uitbouw. liep de bouw voorspoedig al werd op het laatste moment de bezuinigingsdrift voelbaar. Geschrapt werden onder an dere de kinderboerderij en het „dorpsplein". Het pleit voor de inzet van Gemiva dat die voorzieningen, dankzij de steun van partikulieren en anonieme schenkers, tóch ge realiseerd zijn. Eigen identiteit Al in maart van dit jaar kwa men de eerste bewoners naar Swetterhage. De heer Hans Bouter, de jeugdige koördina- tor van Swetterhage, heeft al les van zéér nabij meege maakt. „Er is zeer intensief naar de verhuizing toegeleefd. Zo hebben vrijwel alle toe komstige bewoners tijdens de bouw al een kijkje genomen in Swetterhage. Langzamerhand ontstond zo een gewennings proces. Bewoners en ouders zijn nauw betrokken geweest bij de inrichting van de ka mers. Er waren budgetten be schikbaar die naar eigen in zichten besteed konden wor den. Het gevolg is dat er géén standaardmeubilair is aange kocht. Elke woning heeft als het ware een eigen identiteit", aldus Hans Bouter. Momenteel wordt druk gewerkt aan het betrekken van twee zoge naamde socio-woningen, een gezinswoningen in de dorps kern van Zoeterwoude. In to taal zullen in die twee wonin gen twaalf personen worden gehuisvest. Mensen die welis waar verstandelijk gehandi capt zijn maar voor wie het verantwoord is hen - onder toezicht - zelfstandig te laten wonen. De socio-woningen zijn vergelijkbaar met een ge zinsvervangend tehuis. Dag- aktiviteitencentrum Bijzonder trots in Swetterhage Onder: „Zelfs met de uiterste inspanning kan ik nog niet bij de buren naar binnen kijken" zegt de heer Ro gaar uit Langeraar. De leerlingen van de St.Bavoschool in Oud Ade hebben hun „meester" C. Metaal gisteren een groot feest bereid ter gelegenheid van zijn 25-jarig onder- wijsjubileum. De heer Metaal is van die 25 jaar al ruim twintig jaar werk zaam aan deze school. Reden voor de leerlingen om hem groots te ont halen en hem van huis te halen met een zelfgemaakte kar met een stoel erop en een zilver en parasol. De leer lingen van klas 3/4 trokken hem naar het Dorpshuis waar alle leerlingen hem een cadeautje ga ven. Na de plechti ge mis om zeven uur 's avonds zorg den de ouders voor de grootste verras sing: een geheel verzorgde reis voor twee personen naar Parijs. Meneer Metaal vertrek vol gende week met zijn vrouw naar de lichtstad. HAZERSWOUDE KOU - DEKERK a d. RIJN In Koudekerks café „De Hoek" hoopt men woens dag 20 oktober om acht' uur te komen tot de op richting van een Wereld winkel Hazerswoude. Het initiatief hiertoe is geno men door de zogeheten Stuurgroep, een instelling waarbij bijvoorbeeld de, Chili-werkgroep, Mali werkgroep, IKV Hazers woude en Hulp aan Noord-Ierland (HUNI) zijn aangesloten. Door de verkoop van produk- ten uit de Derde Wereld wil men een steentje bijdragen. De produkten zullen aan de man trouw worden gebracht tij dens de weekmarkt die elke donderdagmiddag op de Da Costasingel aan de Hazers- woudse Rijndijk wordt gehou den. Anette Snatersen. Albert Dorrestein en Gerard Goozen menen trouwens, d< bij de inwoners van Hazen woude een bewustwording* proces op gang zal worden ge bracht. Het drietal: „Dat bete kent dat wij steun verlenei aan plaatselijke actiegroepen Men kan lid of donateur war den van de Wereldwinkel Ha zerswoude. De contributie be draagt tien gulden. Bij de je meente Hazerswoude is inmiii dels subsidie voor het komen de jaar aangevraagd. De woon- en leef gemeen schap Swetter hage. State-procedure eigenlijk flauwekul was. Toch hebben ze doorgezet. Er zijn zelfs in de hele buurt handtekeningen tegen mijn balkonnetje opge haald. Zelfs van mensen die helemaal geen last kunnen hebben van mij". Buurvrouw Dessing die op nummer 9 woont zegt, dat zij door de komst van het balkon in haar tuin alle privacy kwijt is. Ook mevrouw Lonneé ver klaarde eerder dat de buren zo in de slaapkamer bij haar konden kijken. ten. Zij streden door tot de Raad van State waar elke burger tegenf een beslissing van een gemeenteraad in be roep kan gaan. De Staatsraad van de Raad van State beslis te halverwege 1980 dat B en W van Ter Aar de bezwaren van de omwonenden niet had mogen verwerpen. In het be stemmingsplan van deze buurt staat, dat er tegen hui zen geen aanbouw boven de drie meter mag worden ge maakt. De nieuwe keuken plus balkon zijn dertig centi meter hoger. Mevrouw Ro gaar. „Formeel gezien kunnen wij.de ballustrade dertig cen timeter omlaag brengen en het balkon openhouden. Maar dan krijg je weer dat de om wonenden gaan zeuren, dat de ballustrade te laag is en daardoor gevaarlijk voor kin deren. De gemeente heeft ons een schadeloosstelling aange boden. Die hebben we geac cepteerd. Smartegeld krijgen we echter niet" zegt mevrouw Rogaar bitter. Daar voegt ze wel aan toe, dat de gemeente het balkon af komt breken. „Zelf steken we geen vinger uit". Kinderachtig De heer Rogaar. die in het da gelijks leven in vierploegen- dienst bij de KLM werkt, is erg kwaad over de bezwaren van de omwonenden. „Zelfs als ik nou helemaal over de rand van het balkon ga han gen; dan kijk ik nog niet bij de buren naar binnen. Trou wens, wat valt daar nou te zien. Ik heb daar toch niks te zoeken? Ik blijf de bezwaren kinderachtig vinden. In plaats dat de buren de hele zaak nou eens uit kwamen praten. Maar dat doen ze niet. Alle ontwikkelingen spelen zich achter mijn rug om. Eén van de bewoners heeft zelf een keer gezegd, dat die Raad van Rogaar zegt in het verleden zich meer dan eens inschikke lijk te hebben getoond als er bezwaren tegen zijn balkon rezen. Zo vonden de omwo nenden dat de familie Rogaar tussen de grote speilen van het hekwerk door in hun tuin kon kijken. „Ik heb toen oranje zeildoek om de hele ballustrade gehangen". Daar voegt hij aan toe, dat hij echt niet hele dagen op het balkon zit. Als je de buren mag gelo ven dan wonen we practisch vierentwintig uur per dag op ons balkon. Ik heb m'n werk op Schiphol en mijn vrouw drijft een kapsalon. Wie kan er nu last van hebben dat wij een paar keer per jaar op ons balkonnetje zitten. Mijn vrouw gebruikt het balkon voornamelijk om haar was op te hangen". ROEL DEN OUTER

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4