WIE SNEUS KRUGT NU 20% MEER BR0SN0TEN VOOR DEZELFDE PRUS. eiden stapt uit recreatieschap I aak te hoge cijfers oor doctoraalscripties VVD wijst lozingsrecht vooralsnog af LJOENENPROJECT BLIJKT ONBETAALBAAR Vier openbare scholen fuseren NDERZOEK WIJST UIT: DEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 PAGINA 3_ jmobiliste jnd EN Een 70- Leidse raakte licht ld toen zij met ito geen voor- erleende aan fachtwagen. reed op de [eilaan richting 'jlllaan. Op lispunt gearri- verleende zij voorrang aan ihtwagen. Het gebeurde Drie Turkse kinderen het land uitgezet LEIDEN Justitie heeft gisteren drie Turkse kinderen op het vliegtuig naar hun vaderland gezet. De kinderen, wiens ouders gescheiden waren, verbleven sedert begin van dit jaar bij hun vader in Leiden. Hun moeder, die het wettelijk gezag over de kinderen zou hebben, woont in Turkije. De vader verblijft al sinds '74 in Leiden. Toen hij begin dit jaar zijn drie kinderen (7, 9 en 12 jaar) over liet komen, vroeg hij voor hen een verblijfsvergunning aan. In augustus van dit jaar beslisttte de staatssecretaris Scheltema van Justitie afwijzend op het verzoek. De vader had niet aan kunnen aantonen, dat hij het wettelijk gezag over de kinderen voerde. De man werd ver zocht de kinderen voor 16 september naar hun vaderland terug te brengen. Een kort geding dat de man tegen de afwijzing aan spande, had geen resultaat. Toen de man zelf geen aktie onder nam zijn kinderen terug te brengen greep justitie in. De kinde ren zijn gisteren onder begeleiding van een ambtenaar van de Marechaussee naar hun moeder teruggebracht. Motorhead De Engelse hardrock groep Motorhead komt dinsdag 19 oktober naar de Leidse Stads gehoorzaal voor een oorverdo vend concert. De groep, die vooral succes heeft in Enge land, maar ook elders in Euro pa steeds meer terrein wint, bestaat sinds 1975 en heeft verschillende L.P.'s uitge bracht, waarvan de L.P. „Overkill" uit 1979 grote be kendheid voor de groep bracht. In het voorprogramma treedt de Rotterdamse hard rock formatie „Highway Chile" op. Het concert begint om half negen, de toegangsprijs be draagt 20 gulden. !XO| iEN De gemeente .-n stapt uit het recre- re^n[hap Noord-Zuidhol- r e' Plassengebied. Het jè van B en W zal horlergelijk voorstel aan Jingbemeenteraad doen. ,ezeJns het college zijn '♦isten, die aan de uit- g van de ambitieuze len van het recreatie zijn verbonden i0 gulden per jaar) ip te brengen. Nadat •der Amsterdam voor hap bedankte, lijkt traal zogenaamde „basis voor de openluchtre- ie" nu geheel in het uwe'te va^en- jaa iekeecreatieschap is opgezet Agt en samen werkingsver- tussen een groot aantal nten in Noord- en Zuid ld. Deze gemeenten heb- aut>n plan gemaakt, waarin ikopi rijtje is gezet op welke 's r en met welke voorzie- de water- en oeverre- in de twee provincies sterk verbeterd kan worden. Het gaat om het gebied ten noorden van Leiden tot aan Amsterdam. In dit basisplan wordt onder meer voorgesteld jachthavens aan te leggen, ge zien het grote tekort aan lig plaatsen. Er zouden meer mo gelijkheden voor rondvaartbo ten moeten komen, de henge laars wordt meer oeverruimte toebedacht en door middel van de aanleg van fietspaden zou den de gebieden rond de plas sen toegankelijker moeten worden. Het Leidse college noemt het plan „op zich aan trekkelijk" voor de Leidse be volking en wijst daarbij met name op het plassengebied rond Warmond. Ophoesten De uitvoering van het plan zou zeker nog tien jaar duren en zou voor 75 procent gefi nancierd worden door het mi nisterie van CRM. De reste rende 25 procent de totale kosten van de aanleg van de voorzieningen bedragen 90 miljoen gulden zouden door de deelnemende gemeenten betaald moeten worden. Het ministerie is echter niet bereid de exploitatie van de voorzie ningen te betalen. Dat zouden de gemeenten gebaseerd op het aantal inwoners moeten doen. Voor Leiden zou dat op acht ton per jaar neerkomen. „En die jaarlijks terugkerende lasten kunnen we in deze be- zuinigingstijd op geen enkele manier ophoesten", legt Jan Duivesteijn van de directie sport en recreatie uit. „Meebe talen aan de aanleg van de voorzieningen zou nog wel gaan, maar daarna houdt alles op". Hij spreekt zijn verbazing uit over het feit, dat het minis terie van CRM wel bereid bleek om voor wat betreft het Noord-Hollandse deel van het plangebied 20 procent van de exploitatiekosten te dekken, maar dat voor Zuid-Holland afwijst. In de onderhandelingen met het ministerie over de finan ciering van het plan is nog een voorstel gedaan om niet het aantal inwoners bepalend te laten zijn voor de lasten die een deelnemende gemeente zou moeten dragen, maar aantal recreanten, dat gebruik maakt van de voorzieningen. Die aantallen zouden met be hulp van enquêtes vastgesteld moeten worden. „Maar daar heeft CRM nooit op gerea geerd", zegt Duivesteijn. Toekomst Het Leidse college volgt met zijn voorstel andere gemeen ten. Het recreatieschap kreeg zijn grootste klap toen de ge meente Amsterdam liet weten geen belangstelling te hebben voor de plannen. Deze ge meente achtte het grootschali ge plan financieel niet haal baar en eiste bovendien dat Den Haag zou meedoen. Met deze eis deed Amsterdam een vergeefse poging de eigen las ten omlaag te brengen. Den Haag heeft zich echter nooit bij het recreatieschap aange sloten. Niet alleen Amsterdam en Leiden hebben voor het re creatieschap bedankt, ook Oegstgeest, Ter Aar en Leider dorp hebben het recreatie schap om financiële redenen vaarwel gezegd. Na het ver trek van Amsterdam was Lei den de grootste gemeente in het schap geworden. Eén van de gemeenten die nog wel in het schap zitting heeft, is Woubrugge. Een woord voerder van de gemeente, er kent, dat met het vertrekt van Leiden het toch al moeilijk haalbare plan van het schap, nu wel zeer verre toekomst is geworden. „Het lijkt inder daad weinig zin te hebben om in de huidige vorm met het re creatieschap door te gaan. Mo gelijk kan op kleinere schaal toch nog van het basisplan ge bruik gemaakt worden. Zo kan ik me voorstellen dat bij voorbeeld onze gemeente de ideeën, die in het plan over ons gebied zijn opgenomen, zelfstandig of in samenwer king met een andere gemeen ten, uitwerkt". Alkemade is een andere gemeente is, die nog in het recreatieschap zit. Ook J. Wagenaar, de burge meester van Alkemade, wijst op de mogelijkheid om het ba sisplan „in stukken te hak ken". „Pas als duidelijk is wat er nog mogelijk is met de plannen van het schap, lijkt het me zinvol om een -besluit te nemen over al dan niet be danken voor het recreatie schap", merkt hij op. LEIDEN De fractie van de VVD wijst het invoe ren van een lozingsrecht (rioolbelasting) vooralsnog af. „We zijn niet overtuigd van de noodzaak om op dit moment een lozings recht in te voeren", zegt fractievoorzitter F. Kuij- ers. De fractie van de VVD distan tieert zich van de opmerkin gen van wethouder P. Borde- wijk van financiën van afgelo pen maandag bij de presentatie van de begroting. In die begro ting wordt door het college van B en W een lozingsrecht voor huiseigenaren aangekon digd van vijftig gulden per jaar. Het voorstel van de colle ge houdt verder in, dat de on roerend góed belasting met hetzelfde bedrag wordt ver laagd als de aanslag van het lozingsrecht. In 1983 zou het voorstel van het college dus budgettair neutraal zijn. De VVD is bang dat zal dit leiden tot voorstellen om na 1983 de onroerend goed belasting weer te verhogen. De wethouder merkte maan dag op, dat de VVD „met moeite" was overtuigd van de noodzaak van de invoering van een lozingsrecht. In het collegeprogramma wordt over nieuwe belastingen opge merkt, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de nood zaak van het invoeren ervan. Dit als compromis na een con flict tussen de PvdA en de VVD over het voorstel van de PvdA om een rioolbelasting in te stellen. De VVD wees een nieuwe belasting aanvankelijk volledig van de hand. Borde- wijk stelde begin deze week, dat het onderzoek was afge rond en dat was gebleken, dat een nieuwe belasting niet te vermijden is. Het lozingsrecht komt voort uit een wettelijke limiet die aan de onroerend goed belas ting wordt gesteld. Volgens de wethouder is het niet toege staan de onroerend goed belas ting verder te verhogen. VVD- fractievoorzitter Kuijers blijkt van mening, dat er onzekerhe den bestaan over het plafond dat de onroerend goed belas ting zou hebben bereikt. „Vol gens onze inschattingen is dat plafond nog niet bereikt. We zijn nog aan het uitzoeken of dat inderdaad klopt", aldus Kuijers. De VVD werkt mo menteel aan alternatieven voor het voorstel van het col lege. „Pas als het echt niet an ders kan, wil ik gaan denken aan een nieuwe belasting. Daar komt bij dat het twee ton zou kosten om dat lozingsrecht te innen". Kuijers zegt dat hij „met grote belangstelling" uit ziet naar het de resultaten van het onderzoek dat door het college is ingesteld. op Schuttersveldweg de asfalteringswerkzaamheden van de Schuttersveldweg wordt vandaag een be- lemaakt. Het kruispunt Valkbrug/Rijnsburgersingel is daarom tijdelijk voor ver afgesloten. Verwacht wordt dat de werkzaamheden zo'n zes weken duren. Eerst It de weghelft langs het kantoorgebouw aangepakt, daarna wordt het gedeelte s het Schuttersveld gedaan. Vanwege het afsluiten van dit kruispunt en de tijdelij- J itrit van de Maredijk, wordt het verkeer omgeleid. De omleidingsroute gaat vanaf 32ingel via de Haarlemmertrekvaart naar de Willem de Zwijgerlaan. De omleiding )t met oranje borden aangegeven. De werkzaamheden aan de Schuttersveldweg noodzakelijk om een goede aansluiting te krijgen op de nieuw aangelegde wegen Molen de Vlak. LEIDEN Vier openbare scholen zijn van plan per 1 au gustus volgend jaar te fuseren. Het gaat om de kleuterscholen „De Zonnehoek" aan de Atjeh- straat en „De Wigwam" aan de Sumatrastraat en om de la gere scholen „Gunning" aan de Driftstraat en de „Karei Doorman" aan de Sumatra straat. Dit maakte onderwijswethou der J. Peters gisteravond be kend tijdens een vergadering van de commissie onderwijs. De onderhandelingen tussen de scholen over de fusieplan nen verlopen goed. De fusie is noodzakelijk gezien een; chro nisch gebrek aan leerlingen. Het is nog niet duidelijk wie het hoofd van de nieuwe basis school wordt. Ook wordt nog gepraat over het gebouw, dat de nieuwe school zou moeten betrekken. De ouders van de leerlingen van de scholen he- ben laten weten dat de onder wijzers een aantal criteria moeten opstellen, die moeten leiden tot een verantwoorde keuze. Wanneer niet tot fusie zou worden besloten, lopen de vier scholen de kans alle vier opgeheven te worden, omdat ze wat het aantal leerlingen betreft niet meer aan de wet telijke normen voldoen. Video-presen ta tie In de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 wordt van maandag tot zaterdag 6 november een video-pre sentatie gehouden. De presentatie heeft als titel „Meer dan steen alleen" en gaat over tien eeuwen geschiede nis van de Leidse Burcht. De video-presentatie is ge maakt door vier studenten van de Reinwardt Acade mie, de hogere beroepsopleiding voor museummede werkers. ,Meer dan steen alleen". Vakantie-activiteiten In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat worden voor de jeugd in de herfstvakantie diverse activiteiten gehou den. Maandagmiddag om twee uur wordt de film Drie no ten voor Assepoester" gedraaid. Dinsdag wordt een bos wandeling gehouden en is er disco. Woensdagochtend wordt om tien uur vertrokken naar Duinrell. Puzzels ma ken is de activiteit waarmee de donderdagochtend wordt gevuld. Op vrijdag wordt om tien uur begonnen met para chutes maken en 's middags (om twee uur) staat een herfst- opdrachtenspel op het programma. Kinderkledingbeurs In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt zater dag een kinderkledingbeurs gehouden. De opbrengst van de beurs komt ten goede aan peuterspeelzaal „Knuffel". Op de beurs wordt winterkleding in de kin dermaten tot en met 188 verkocht. Vrijdagavond kan de kleding tussen zeven en negen uur worden gebracht. Zaterdagochtend tussen tien en elf uur wordt kleding verkocht aan mensen, die spullen hebben ingebracht. Tussen elfen één uur kan iedereen op de beurs terecht. Rijstplanters In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat wordt zondagmiddag de film „Buddha and the rice-plan- ters" vertoond. De film geeft een beeld van het eiland Sri Lanka, dat vroeger Ceylon heette. De vertoning begint om drie uur Things Japanese In de Hofland Galerie aan de Langebrug in Leiden wordt van vrijdag tot en met zondag 7 november de tentoonstelling „Things Japanese"gehouden. In de ga lerie wordt werk van de Japanse kunstenaars Yoriga- mi Munemi en Tomoaki Ajiki getoond. Munemi is ke ramist, Ajiki maakt kunstwerken van bamboe. De ga lerie is van donderdag tot en met zaterdag geopend van elf tot vijf uur en op zondag van één tot vijf uur. Op 31 oktober is er een doorlopende demonstratie van het bewerken van bamboe. Rommelmarkt In het Breehuys aan de Breestraat 19 wordt zaterdag van negen tot vijf uur een grote rommelmarkt gehouden. Ver der draait het rad van avontuur en kan men er broodjes kopen. De opbrengst van de markt komt ten goede aan de Stichting Clubhuizen „De Jeugdhaven Leiden". KWJ De kwj, een beweging van werkende en werkloze jon geren, houdt in het weekeinde van 15, 16 en 17 oktober een bijeenkomst met als thema „Laat de dreiging van ontslag niet je mond snoeren". Inlichtingen bij de KWJ, Koppenhinksteeg 2. Telefoon 121139. ADVERTENTIE )EN Vakgenoten lde sociale wetenschap zijn het er slechts in j ige mate over eens een goede of een te doctoraalscriptie Wanneer doctoraal- ognfies, die aanvankelijk voldoende verwier- opnieuw beoordeeld len door onafhanke- wetensch'appers, rolt }f t een aanmerkelijk la- en een in veel geval- onvoldoende cijfer uit us. Dit is gebleken uit ij onderzoek dat werd Npuden door het Cen- voor Onderzoek van >Ro|tschappelijke Tegen- ingen (COMT) van de rérsiteit Leiden. september '80. In deze twee jaar werden aan de drie stu dierichtingen in het totaal 976 doctoraal-scripties geprodu ceerd. De scripties werden (her)beoordeeld door Neder landse wetenschappers, voor het merendeel werkzaam aan een universiteit. De cijfers die deze wetenschappers voor de scripties gaven, waren aan zienlijk lager dan de cijfers van de docenten die de scrip ties oorspronkelijk beoordeel den. Het gemiddelde van de 60 scripties liep terug van 7,5 naar 5,9. Eén derde van de scripties ging meer dan twee punten achteruit terwijl bijna de helft als onvoldoende werd beoordeeld. Dit gold voor alle onderzochte scripties, ongeacht of ze aanvankelijk als goed of- als minder-goed werden be oordeeld. ju inderzochte scripties, af- Kwaliteit lag. 'Üg van alle opleidingen an llederland in de culturele 7.0 ipologie, politicologie en ^logie, werden geschreven npriodê september '78 - Opvallend bij de herbeoorde ling was het verschil in waar dering door twee beoordelaars var» óór» corintie Van de 40 scripties die door twee mensen werden bekeken, kregen er 22 van de één een voldoende ter wijl de ander een onvoldoende toekende. De onderzoekers stellen daarom voor scripties voortaan door meerdere perso nen te laten beoordelen: de be geleider, een tweede faculteits lid en iemand van een andere universiteit die op hetzelfde vakgebied werkzaam is. „Dat bevordert een betere en eerlij ker vaststelling van de kwali teit, hetgeen ruimschoots op weegt tegen de geringe kos tenstijging die het inzetten van meer dan één persoon met zich meebrengt", aldus de on derzoekers. Gezond verstand De onderzoekers zijn ook inge gaan op de totstandkoming van de scripties. De tijd die ligt tussen begin en voltooiing van de scriptie bleek gemiddeld 11 maanden te bedragen. De tijd die een student daadwerkelijk aan de scriptie besteedt op ba- van 40 uur per week is 7 maanden. Daar de studiegid sen 4 maanden vermelden voor het schrijven van een scriptie, is de tijdsoverschrij ding groot. Slechts een enkele student gaf te kennen door enige vorm van 'scriptieleed' (vastlopen, psychische moeilijkheden, conflicten met de begeleider) getroffen te zijn. „In het licht van alle jammerklachten die over het schrijven van scrip ties de ronde doen, een opzien barende uitkomst", vinden de onderzoekers. Twintig procent van de stu denten vond de begeleiding slecht en 35 procent matig. Ondanks de vele criteria die de studiegidsen vermelden voor de beoordeling van een doctoraalscriptie, gaf 85 pro cent van de docenten te ken nen slechts op basis van erva ring en gezond verstand een oordeel uit te spreken. Slechts, in een klein aantal gevallen was duidelijk wat de motive ring van de docent voor het toekennen van een bepaald (Zolang de voorraad strekt.)

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3