Politie vecht met betogers in Nowa Huta Kohl belooft verkiezingen in maart B ël Reagans geloofwaardigheid staat op het spel Italiaanse politie zoekt terrorist Aboe Nidal TENLAND PAG lijd tussen cn«i« itse- istenen jruzen door indigd •Swift linlut py Het Israëlische >eeft gisteravond een p, 0 emaakt aan de gevech- sen rechtse-christenen in het centrale geberg- Libanon. Twee dagen- ad Mo'dd6" beide partijen he- Swift, trijd geleverd, waarbij t/Heii* werd gemaakt van wapens. hanese leger zal van n o-F 'e dorpen binnengaan tersjx e gevechten plaatsvon- o-DE de orde herstellen, al- ngSiIsraëlische minister van' es' hting. Het is niet be- »f het Israëlische leger interventie slaags is ge- net de strijdende partij- JC 6ehied waar de ge- i plaatsvonden wordt ^^jsraëlische troepen ge- eerd én de afgelopen en is het al herhaalde- botsingen gekomen tus-i "li chtse-christen en dru-l !A-2 rolgens informatie van met ise functionarissen zijn r, ia 1.900 slachtoffers ge- van de massamoord, half september in Palestijnse kampen in voltrok. Bergingsploe- IO1 bben 672 doden in mas- en geborgen en onge- .200 anderen zijn door vende familieleden be- i, aldus de functionaris- is tienmaal zo voorzich- s voorheen bij het be nen van duizenden Pa té vluchtelingen in Libanon. Het zal on- bezwaren van Libanon in dat zij daar hun hui- eer opbouwen. Dit heeft raëlische minister van nische zaken. Meridor, in verklaard. Hij zei dat zijn beleid ten aanzien vluchtelingen heeft ge- i en dat Palestijnen in deelte van Libanon mo- tonen. Volgens hem zul- 10.000 tenten in de getroffen Palestijnse telingenkampen worden itst. derboekenweek pend ochecl lESt WASHINGTON In het radiopraatje dat president Reagan gisteravond hield voor het Amerikaanse volk, stelde hij met klem dat de Amerikanen veel beter af zijn dan ze zelf denken. Eventuele klachten, zei Reagan, moesten worden gericht aan het adres van zijn politieke tegenstanders die in de eerste plaats voor de economische malaise verantwoordelijk zijn. Met nog maar enkele weken te gaan tot de Congresverkiezingen in november lijkt dit het thema te worden waarmee Reagan de Republikeinen aan een overwinning hoopt te helpen. Maar nie mand lijkt er veel vertrouwen in te hebben. Niet alleen veel kiezers halen schamper hun schouders op als ze Reagan het ver trouwde deuntje horen afdraaien, ook de Republikeinse kandi daten die de president geacht wordt te steunen, hebben zo hun twijfels, hoewel ze die natuurlijk niet openlijk kunnen ventile- In de afgelopen weken is Reagans persoonlijke populariteit sterk gedaald, maar de achting voor zijn persoon is nog steeds een stuk groter dan de achting voor zijn beleid. Voor de Republi keinse kandidaten die hopen in november een Congreszetel in de wacht te slepen, betekent dit dat de president veel meer speelruimte heeft dan zij, met name als moet worden uitgelegd hoe het komt dat de werkloosheid is gestegen tot een hoogte die sinds de depressie van de jaren dertig niet meer is bereikt. Zoals gebruikelijk in de politiek hebben de kiezers, nu het ant woord op de inflatie gevonden lijkt, hun vragen veranderd. Met een reëel werkloosheidspercentage van ongeveer veertien pro cent lijkt het werkgelegenheidsbeleid nationale obsessie num mer één te worden. En Reagan heeft de Republikeinse zaak niet bepaald geholpen door een oude gewoonte op te pakken en net als vroeger gewoon een schot voor de boeg te lossen als hij in het nauw wordt gedreven en geen uitweg meer ziet. Tijdens zijn laatste persconferentie sloeg hij zoveel blunders ten aanzien van de economie dat de pers en de Democraten er na twee weken nog steeds niet over zijn uitgepraat. Maar, zoals een commentator opmerkte, de gemiddelde televisiekijker zit niet met de regeringsstatistieken op schoot naar de televisie te kij ken, dus de meeste onzin die Reagan te berde bracht zal wel gewoon in de nationale schatkist van schijnwaarheden verdwij nen om daar nooit meer uit te komen. Maar op den lange duur versterken dit soort blunders toch het image van de president als een man die zijn informatie op de achterkant van een sigarettendoosje krabbelt en nooit moeite doet zich ergens in te verdiepen. Uiteraard is dit niet bepaald de beste manier om stemmen te winnen en menig Republikeins verkiezingskandidaat heeft dan ook bedankt voor de eer Reagan als gastspreker in zijn district te laten optreden. In zijn campagne leunt het Witte Huis sterk op de opleving op de effectenbeurzen die het een bewijs noemt van de optimisti sche boodschap dat de economie weer aantrekt. Het Witte Huis benadrukt dat investeerders geen geld in de Amerikaanse eco nomie zouden steken als ze niet het volste vertrouwen in de toe komst zouden hebben. Het is een opvatting waarover te twisten valt. Vele waarnemers trekken heel andere conclusies uit de stijgende Dow Jones index. De plotselinge opleving in het aankopen van aandelen, zo me nen zij, toont alleen maar aan dat de mensen die geld over heb ben. denken hun kapitaaltje sneller te kunnen vergroten door te speculeren op de effectenbeurs dan door te blijven meespelen op de lucratieve geldmarkt. De opleving op de effectenmarkt kan volgens hen daarom niet als bewijs dienen van een hersteld ver trouwen op lange termijn. Verder merken ze op dat het aan- en verkopen op Wall Street vooral door de grotere instellingen wordt gedaan. Een stijging van eenachtste punt zal niet veel uit maken voor een klein oud dametje in Dubuque, maar het kan wel grote ondernemingen overhalen van taktiek te veranderen. De voorzichtige kiezer zal zich bij het maken van een keus in november vooral laten leiden door de algemene staat waarin de economie zich bevindt. En niets wijst erop dat daarin op de lan ge termijn een echte verbetering in zit. HAROLD JACKSON Copyright The Guardian LEIDSE COURANT PAPANDREOU: „VS-bases uit Griekenland" KOEWEIT De Griekse premier Papandreou heeft gisteren ver klaard, dat zijn regering met de VS in overleg zijn getreden dat er toe moet leiden dat alle Ameri kaanse militaire bases in grieken- land worden opgeheven. Papan dreou zei dit ter beëindiging van zijn driedaags bezoek aan enkele olielanden aan de Perzische Golf. Protest tegen veiling van nazi-souvenirs NEURENBERG De sociaal-demo craten in de gemeenteraad van Neu renberg in Beieren hebben protest aan getekend tegen de voorgenomen vei ling van souvenirs uit de nazitijd. Op een veiling, die 30 oktober zal plaats vinden, zouden een schilderij en ge schriften worden verkocht uit het bezit van SS-Obergruppenfüher Reinhard Heydrich, de vermoorde waarnemende rijksprotector van Bohemen en Mora- vië. Ook zou een foto van Hiutler op de veiling worden aangeboden. De sociaal democratische fractie vindt dit een „provocatie". Proces- Rambocus uitgesteld PARAMARIBO Een verde re behandeling van de gisteren voor de krijgsraad in Parama ribo begonnen zaak inzake de mislukte couppoging van maart, onder leiding van de organiserende luitenant F. Rambocus, is nog dezelfde dag voor onbepaalde tijd uitge steld. De president, mr. A. Smit, besloot hiertoe nadat de verdediger van de verdachten, mr E. Hoost, bezwaar had ge maakt tegen het feit dat mr Smit en sjeik Kariem deel van de krijgsraad uitmaakten. Salvadoraans verzet start krachtig offensief SAN SALVADOR De bevrijdingsbewe ging van El Salvador (FLN) heeft haar groot ste offensief sinds maanden ingezet. Terwijl guerrillastrijders gisteren bezig waren met de verovering van vier steden, liet de leiding van het linkse verzet weten dat de sabotage- campagne om alle militair en burgerlijk ver keer onmogelijk zal worden opgevoerd. Zo wel de guerrilla-leiding als de Salvadoraanse regering spreken elkaar tegen over het aantal verliezen. Maar gedurende de afgelopen da gen zijn aan regeringszijde zeker 43 militai ren omgekomen, terwijl minstens 32 opstan delingen het leven hebben verloren. Gisteren werd door de guerrilastrijders een Huey-heli- kopter neergehaald. De helikopter behoorde tot een groep van twintig, die door de VS aan aan het regeringsleger is geleverd. DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 PAGINA 13 ïeelgroepen protesteren :n opheffing 'ERDAM Als de plannen van minis- )e Boer van CRM doorgaan zullen de tergezelschappen Proloog uit Eindhoven Ie Nieuwe Komedie uit Den Haag bin- iort ophouden te bestaan. Per 1 septem- 1983 wordt in dat geval de subsidiekraan tgedraaid. Beide gezelschappen zullen niet zonder slag of stoot ten grave laten ftn. Onder het motto „Proloog nooit P is er een uitgebreid actieprogramma op gezet. In elf steden biedt Proloog een demonstratieve voorstellingen van „De it van Pierlala", „Het Spookt" en eltijd". Plaatselijke en regionale groepen fnen hun medewerking aan deze activi- n. In Den Haag worden die voorstellin- op 26, 27 en 28 november gegeven in iter Aan de Haven in samenwerking de Nieuwe Komedie. Spaanse kunstenaar Renau overleden OOST-BERLIJN De vooral door artistieke aan plakbiljetten en fotomontages bekende Spaanse schil der Joseph Renau is op 75-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Oost-Berlijn aan een hartaanval overle den. Renau had juist het plan na veertig jaar balling schap naar zijn geboortestad Valencia terug te keren.. Na de burgeroorlog uitgeweken naar Mexico, had Re nau zich in 1958 gevestigd in de DDR. In 1978 was Renau in het nieuwe Spanje geëerd met een tentoon stelling in Madrid. In 1936 was Renau, bij het uitbre ken van de Spaanse Burgeroorlog, verantwoordelijk voor het opbergen van waardevolle kunstwerken. Als zodanig gaf hij in 1937 aan Pablo Picasso de opdracht een schilderij te maken voor het Spaanse paviljoen op de Wereldtentoonstelling van Parijs. Als thema koos Picasso de verwoesting van het Baskische stadje Guernica door Stuka's van de Duitse luchtmacht die de Spaanse Nationalisten hielp. Nederlandse première herontdekt concert van Mendelssohn RIJSWIJK Ter opening van het nieuwe concertsei zoen zal het Tollens Ensemble onder leiding van Coen van der Heide de eerste uitvoering in Nederland ten ge hore brengen van een tot voor kort nog onbekend con cert voor piano en strijkers van Felix Mendelssohn-Bar- tholdy. Het werd door Mendelssohn op 13-jarige leeftijd in 1822 gecomponeerd. Soliste is de pianiste Suus van Pe- tegem. Zij studeerde aan het Utrechts conservatorium en aan het Mozarteum te Salzburg. Zij noemt het werk, dat sterk door Beethoven geïnspireerd lijkt, een verfrissende muzikale ervaring en een bruikbare aanvulling op het standaardrepertoire. De primeur werd mogelijk gemaakt door een stukje muzikaal speurwerk door de soliste en leden van het Tollens Ensemble. Uit een in Leipzig be waarde handgeschreven orkestpartituur werden de af zonderlijke instrumentenpartijen overgenomen. Het werk wordt uitgevoerd tijdens het koffieconcert van zondagmorgen 31 oktober. Op het programma staan ver der werken van Boyce, Purcell en Holst. WARSCHAU Na de stakingen en rellen in Gdansk is het gisteren tot ernstige ongeregeldheden gekomen in de staalstad Nowa Huta bij Krakow. Tot laat in de avond voch ten betogers tegen de op heffing van het vakver bond Solidariteit met de Poolse oproerpolitie (ZOMO). Ook in andere steden werd betoogd te gen de opheffing van Soli dariteit, maar op de Le- ninwerf in Gdansk bleeft het gisteren rustig. De ongeregeldheden in Nowa Huta begonnen toen de och tendploeg na afloop van het werk een grote demonstratie hield. De politie probeerde de ruim 4.000 betogers te ver spreiden, maar toen ontston den ware veldslagen die tot laat in de avond voortduur den. Betogers wierpen barrica den op en gooiden benzine bommen, stenen, glas en stalen kogels naar de politie. Deze gebruikte traangas en water kannonen. Een aangekondigde staking op de Leninwerf in Gdansk ging niet door wegens de enorme druk die werd uitgeoefend om aan het werk te gaan. Staken de arbeiders waren zware straffen in het vooruitzicht ge steld. De Londense Times be richtte vanmorgen dat 500 ar beiders waren ontslagen om dat ze hadden gestaakt. Arbei ders van de ochtendploeg zei dat de directeur zelf rond ging om iedereen tot werken te be wegen. Een arbeider verklaar de dat er geen eenheid was en dat het aan leiding ontbrak. Een ander zei: „Wat kun je doen met een geweer tegen je hoofd?". Veel arbeiders toon den zich verbitterd over het Arbeiders in Nowa Huta nemen het op tegen de oproer politie. uitblijven van sympathiesta kingen elders in het land. De ondergrondse leiding van Soli dariteit in de regio Warschau riep niettemin gisteren op tot stakingen. In Mazowsze, het gebied rond de hoofdstad, zou den vanaf vandaag sympa thiestakingen moeten worden gehouden op dezelfde manier als in Gdansk. Het nationale coördinatiecomité van de ver boden vakbond wil een lande lijk staking van vier uur orga niseren op 10 november. In veel fabrieken werd gezegd dat men de krachten wilde sparen tot deze dag. In War schau concludeert men dat de ondergrondse leiding diep ver deeld is over de aanpak tegen de autoriteiten. Het wordt on verstandig geacht het moei zaam opgebouwde geheime netwerk van stakingscomite's' in de fabrieken bloot te stellen aan acties van de overheid. De staking van 10 november zou ook georganiseerd moeten worden op een manier die ont dekking van de werkelijke lei ders voorkomt. De achterban lijkt echter radicaler dan de leiders. De laatsten zouden zijn verrast door de stakingen in Gdansk begin deze week. 1CHT Mevrouw drs. M. Vos-Gortel, burge er van Utrecht, heeft gis- Idag in het Utrechtse kcentrum het officiële ;in gegeven voor de 28ste >rboekenweek. Zij deed or de prijzen uit te rei- in de bekroonde kinder- De gouden griffel, de cse onderscheiding van j lectieve Propaganda van lederlandse Boek, ging chrijfster Nannie Kuiper haar boek „De eend op t". Illustrator Joost Roe- kreeg de gouden griffel het illustreren van het hem zelf geschreven „Voor en achter". Bij de aars van de zilveren grif- ehoorden ook enkele bui- idse schrijvers, onder wie Amerikaanse schrijver I Dahl, die de onderschei- kreeg voor zijn boek „De ris". Hij nam de prijs uit handen van r Vos in ont- Bieruma Oosting (84) van haar werken rt Gemeentelijk Museum aassluis geschonken. De tie bestaat uit olieverf- lerijen, aquarellen, gra- tekeningen. Een keuze geschonken werken is met 31 oktober in het urn te zien. John Constable, de En- landschapsschilder (1776- zijn vijf tot dusver onbe- e werken in een particu- verzameling gevonden, van de werken zullen op avember worden geveild. Tate Gallery in Londen rhandelt over aankoop iet vijfde schilderij. Nay-i De vier te veilen wer- zijn olieschetsen. Hun, de wordt op 150.000 pond iveer 700.000) per stuk 1 lat. De geschiedenis herhaalt zich PARIJS De geschiedenis herhaalt zich, ook in de mode, moet het Franse publiek heb ben gedacht toen het drie mannequins in matrozenpakjes aan zijn oog voorbij zag trek ken (foto links). De in wit en zwart uitgevoerde combinaties met zwierige rokjes en aparte mouwlijn maakten deel uit van de collectie van de Japanse mode-ontwerper Hiroko Koshi- no. Matrozenpetjes en lage schoentjes met gekartelde rand in contrasterende kleuren maakten de creaties tot een charmant geheel. Schitterend qua materiaal, maar wat krijgshaftiger om te zien dan de afkledende matro zenpakjes waren de combina ties van Koshino bestaande uit tuniek en broek (foto rechts). Koshino lijkt zich bij het ont werpen hiervan te hebben la ten inspireren door de judos- port die in Japan in hoog aan zien staat. Minstens even be langrijk als de creatie zelf was in dit geval echter het onwerp van de stof waarop typische Japanse ontwerpen werden af gewisseld door meetkundige patronen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Aanslagen op syna gogen en andere joodse plaat sen in Parijs, Wenen en afge lopen weekend in Rome, zijn alle het werk geweest van een en dezelfde internationale or ganisatie. Dit heeft de Ro meinse politie geconcludeerd na de gegevens over de aan slag op de synagoge te hebben vergeleken met die welke de politie van andere Europese steden inmiddels heeft verza meld. Bestudeerd worden nog de ge gevens over de recente terro ristische aanslagen op joodse doelen in Engeland en België, maar de politie houdt er nu al rekening mee dat alle aansla gen zijn opgezet en uitgevoerd door de internationale terreur organisatie Al Assifa, die on der leiding staat van Aboe Ni dal. Gebleken is namelijk dat de wapens die de terroristen ge bruiken dezelfde zijn: Van Russische en Poolse makelij. En ook de methoden die bij de aanslagen worden gevolgd, vertonen veel gelijkenis: Hit and run-akties, die niet wer den uitgevoerd door reizende moordenaars, maar door leden van benden die al enige tijd ter plekke wonen en zich na de daad gemakkelijk in hun vertrouwde omgeving kunnen terugtrekken. De daders hoe ven dus niet te reizen en gren zen te overschrijden met wa pens en valse papieren, het geen de opsporing bemoeilijkt. Dit zou ook verklaren waarom er al van alle anti-joodse aan slagen de laatste tijd slechts één dader gepakt is: een van de personen die de aanslag op de Weense synagoge heeft uit gevoerd. Van deze man is de politie niet veel wijzer gewor den dan dat hij een Syriër is met Egyptisch paspoort en be hoort tot de organisatie Al As sifa. Van Aboe Nidal is bekend dat hij tien jaar geleden wegliep uit de PLO, en het sindsdien niet alleen op joodse doelen lijkt te hebben voorzien, maar ook op Palestijnse leiders. Hij .woonde in Bagdad, maar de laatste tijd is hij spoorloos. De Italiaanse geheime dienst en politie werken nu nauw sa men met collega's in die ande re Europese landen waar Al Assifa zich de laatste tijd heeft gemanifesteerd. Door uitwisse ling van kennis en ervaring wordt getracht een lijn te ont dekken in de toekomstplannen van Aboe Nidal. In Rome is dinsdag het enige slachtoffer van de aanslag op de synagoge, een twee-jarige kleuter, begraven. Aan de rand van het graf heeft presi dent Pertini de opper-rabbijn van de Italiaanse joden om helsd en vervolgens is alle joodse verdriet en woede over Pertini's zeer recente omar ming van PLO-leider Arafat vergeven en vergeten. Perti ni's tranen hebben de joden van Rome ervan overtuigd dat in elk geval deze politicus het land niet aan Arafat heeft ver kocht, zoals ze zaterdag kort na de aanslag nog schreeuw den. BONN De nieuwe Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl heeft gisteren aangekondigd dat de partijen in zijn regeringscoalitie, de CDU/CSU en de FDP, 6 maart 1983 vervroegde verkiezingen willen houden. Nog dit jaar verkiezingen houden, zoals de SPD eist, is volgens de kanselier niet gewenst. De maatregelen de dringend nodig zijn om het land uit het slop te halen, dulden geen verder uitstel, zo zei hij. Kohl heeft beloofd een middenkoers aan te houden. Hij zei ver der dat zijn christen-democratisch-liberale coalitie de Bondsre publiek uit de ergste economische crisis in haar 33-jarige ge schiedenis zal halen. Kohl stelde de sociaal-democratische SPD van Helmut Schmidt niet alleen verantwoordelijk voor die cri sis, maar ook voor de diepe onzekerheid, angst en radeloosheid die in de Bondsrepubliek om zich heen hebben gegrepen. Over de economie zei Kohl dat de nieuwe regering moet voorkomen dat de „snelle neergang leidt tot een ineenstorting". Er zijn vele tekenen die erop wijzen dat het ergste nog moet komen, aldus de kanselier. Hij beloofde dat de nieuwe coalitie de crisis zal over winnen, maar haar economische programma zal niet voor de tweede helft van volgend jaar vruchten afwerpen. Kohl zei over het buitenlandse beleid dat het de opgave van deze tijd is de vre de te bewaren met minder wapens. Kohl staat evenwel volledig achter het besluit van de NAVO om per 1983 572 nieuwe raket ten in West-Europa te plaatsen. Die zijn nodig om de Russen te bewegen tot een beperking van hun SS-20 raketten. Stemt Mos kou in met zo'n beperking dan zou de plaatsing van de nieuwe NAVO-raketten overbodig kunnen worden, zo meent Kohl. Minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher en bondskanselier Kohl tijdens het eerste debat over de nieuwe coalitie in de Bondsdag.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13