jries ziet om met een glimlach 9? CeidocSomcmt aries werd in de politiek geroepen vanaf de tennisbaan Genland Te veel van mijn vitaliteit verbruikt Van Agt en zijn opvolger LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 OKTOBER 1982 PAGINA 11 AAG Hieronder volgt de te tekst van de verklaring, nier Van Agt gistermiddag op conferentie uitsprak: prekingen, onder leiding van mateur Mr. W. Scholten, over lijkheid tot vorming van een steunend op CDA en VVD joede voortgang. De contou- i de coalitie zijn duidelijk r geworden. thans mededelen dat ik zelf toetreden tot het nieuwe ka- iet als minister-president en als minister van of op enig nent. >n daarvan is de volgende, li 1971 ben ik vrijwel zonder onderbreking minister geweest. Meer dan zes jaar minister van Justitie en in aansluiting daarop nu bijna vijf jaar minister-president, sinds mei van dit jaar tevens minister van Buiten landse Zaken. In die lange reeks van jaren heb ik veel van mijn vitaliteit verbruikt. Te veel, ervaar ik, om fris en vief van start te kunnen gaan voor weer een tour de force van in beginsel vier jaar. Terecht heeft een hoofdredacteur van een dagblad de zer dagen gesproken van een lange rit bergop over hindernissen van de eerste categorie. Toen ik enkele maanden geleden ge vraagd werd opnieuw lijstaanvoerder van het CDA te worden, heb ik dat na waarneembare aarzeling gedaan. Ik heb daarbij aanstonds, zoals u weet, een voorbehoud gemaakt: in geval van terugkeer als minister-pre sident zou het mij moeten vrijstaan, om zo nodig, tijdens de loop van de nieuwe kabinetsperiode mijn taak over te dragen aan een ander. Dat voorbehoud heeft veel kritiek ontmoet. Ik vind deze, na zorgvuldi ge heroverweging, goeddeels gerecht vaardigd. In de crisissituatie waarin ons land, tesamen met tal van andere landen in West-Europa en daarbui ten, zich bevindt, moet het ambt van een minister worden verricht door iemand in volle vitaliteit, niet door iemand die bij voorbaat al betwijfelt of hij nog een hele regeerperiode zal kunnen volmaken. De vraag zou kunnen opkomen of ik het nieuwe kabinet dan niet elders zou kunnen dienen, met name op het departement van Buitenlandse Za ken. Het werk daar is, hoewel geen sinecure, niet zo veeleisend als dat van de eerste minister en zeer boei end. Maar het is ook een taak die de bewindsman, meer dan wie ook van zijn collega's, noodzaakt buitenlands bezig te zijn en dat wil ik niet meer van mijn gezin verlangen. Onlangs ben ik gekozen tot lid van de Tweede Kamer en dat wil ik voorshands blijven, niet in de hitte van de eerste linie maar in de luwte. In een vandaag gehouden spoed- bijeenkomst van het dageljks bestuur met het bestuur van de Tweede-Ka merfractie van het CDA is besproken wie de estafette nu zal ovenemen. Daarbij is een eenstemmig beroep ge daan op Drs. Ruud Lubbers. De heer Lubbers zal daarop spoedig bescheid geven. Na al die jaren heb ik reden om veel mensen dankbaar te zijn. Met name wil ik het bestuur en de Kamerfrac ties van mijn partij noemen, de colle ga's in achtereenvolgende kabinetten en de medewerkers van de departe menten waar ik werkzaam ben ge weest. Met u, dames en heren van de pers, heb ik steeds in een merkwaar dige haat-liefde-verhouding geleefd, een clair-obscur dat straks in de her innering zal vervagen als het veel kleurige loofbos onder de melancho lieke nevels van de herfst". AAG Het kwam lijk niet geheel als rrassing. Grote ge- lissen werpen hun vooruit. Zo'n of vijf in dit geval, in juni liet Dries aan het CDA we- hij overwoog de te verlaten. En in kwam er zoveel rk aan te pas om andere gedachten gen, dat met name orzitter Bukman Sam beter in Brug- ad kunnen veran- was Van Agt er dan van te overtuigen dat iteeds de enig mogelij- rekker was voor het :el meer liet hij zich ringen. De partij had mee akkoord te gaan eventueel tussentijds itappen. Binnen het nu te beluisteren dat toen al zo'n beetje ïzelf had besloten dat volgende kabinet niet zitten. „Telkens begon er, dat hij er ontzet- enop zag en dat hij ei- liet meer wilde," ver- intimus, deze ontboezemingen ^■epste geheim werden ■lieven ze voor sommi- elgangers in de Twee- er niet geheel verbor- t was vooral Jan de die daarvoor zorgde, een werkbezoek aan vertelde deze be- n dat hij er ernstig mee hield Van Agt eten" opvolgen. Hij t geruststellend aan e last, die hij ooit van had gehad, voorbij dat de dokters hem laat achtten, zo'n zwa- op zich te nemen, laas voor de minister lbouw en Visserij, te- last met Antilliaanse was er ook nog ene ibbers. In politiek Den Haag is het een publiek ge heim dat de CDA-fractievoor- zitter een zeer ambitieus man is, die het er erg moeilijk mee had dat hij sinds 1977 buiten enig kabinet was gebleven. Toen dit laatste ook gebeurde bij de formatie van het huidige interimkabinet, bracht Lub bers zelf het gerucht in om loop dat hij overwoog de poli tiek te verlaten. Maar nadat Van Agt zijn voorbehoud be kend had gemaakt, hield Lub bers zich plotseling stil. Ken nelijk had de „koene keeper" en „schrandere spits" van de CDA-fractic. zoals Van Agt hem placht te noemen, de overtuiging gekregen dat hij toch nog een goede kans maakte op het hoogste politie ke ambt van dit land. Bovenmeester Daarmee had Van Agt zich in de positie van een ouderwetse, oppermachtige bovenmeester gemanoeuvreerd. Hij was het, die uitmaakte of Jantje dan wel Rudie een voldoende voor „gedrag" zou krijgen. Immers, zonder zo'n aanbeveling zou het voor één van hen vrijwel onmogelijk zijn over te gaan naar de zesde en hoogste klas. Beide „vijfdeklassers" riepen dan ook om het hardst dat een coalitie met de PvdA, die zij vorig jaar nog fel bepleit had den, er nu wel niet meer in zou zitten. Dat bleek het duidelijkst toen Jan Nico Scholten, de befaam de „nummer 58" op de CDA- lijst, in een krahte-interview het loyalistenkopje opstak. Nog diezelfde avond ver scheen Lubbers in het NOS- journaal om JNS met een vlijmscherpe zeis weg te maai en. Daags daarna was het de beurt aan De'Koning, notabe- ne zelf ook ooit een enigszins linksgetinte ARP'er. Ook hij constateerde glashard dat mensen als Scholten ergens anders politiek onderdak dien den te zoeken, indien zij hun voorkeur voor de PvdA niet af wensten te leggen. „Vertrekken is een beetje glimlachen", zei Van Agt gisteravond. Riskant Het tegen elkaar uitspelen van zijn kroonprinsen hield uiter aard risico's in, want Van Agt dwong het CDA daarmee al vóór de verkiezingen in de ar men van de VVD. Hoe riskant dat was, bleek toen op 8 sep tember de stembussen werden geopend. Vele christen-demo craten hadden de indruk ge kregen dat er practisch geen verschil meer was tussen CDA en VVD en hadden dus maar direct op Nijpels gestemd. Maar inmiddels had Van Agt wel de eenheid in het CDA hersteld. Dat was hard nodig ook, nadat de partij bij de ka binetsformatie van vorig jaar bijna verscheurd was door tweedracht. Ook voor de gewone kiezer, die in het Nederlandse sy steem meestal maar moet af wachten wat er met zijn stem gedaan wordt, had de situatie voordelen. Nooit eerder had hij zoveel invloed. Een stem op het CDA was een stem op een kabinet met de VVD, waarmee tevens duidelijk werd aangetoond dat de chris ten-democratische achterban zich voor het overgrote deel rechts van het midden be vindt. Aangezien CDA en VVD samen 81 zetels verover den, is het niet meer dan lo gisch dat zij nu op het punt staan een coalitie aan te gaan. Vergenoegd Dries van Agt stak gisteren niet onder stoelen of banken dat hij gewacht had met op stappen totdat hij daar zeker heid over had. „De contouren van deze coalitie zijn duidelijk zichtbaar geworden. Ik wil u thans mededelen dat ik zelf NIET zal toetreden tot het nieuwe kabinet", aldus Van Agt gistermiddag. Hij keek er zeer vergenoegd bij. „Partir c'est sourire un peu", (vertrek ken is een beetje glimlachen) legde hij 's avonds uit. Met deze woordspeling gaf hij tevens een treffende typering van zichzelf als politicus. Dries van Agt heeft immers vaak moeite gehad een glimlach te onderdrukken, wanneer hij zich bezig zag als leider van een grote partij, als voorzitter van de ministerraad, als ge sprekspartner van de groten der aarde, enz. enz. In die zin bleef hij in tegenstelling tot politieke dieren als Den Uyl en Wiegel altijd een amateur. Naar zijn eigen ge voel „liefhebberde" hij vaak maar wat aan, vooral als het echt moeilijk werd. Dat hij daarmee dan ook nog succes boekte en soms zelfs zijn kabi net redde, zoals in de kwesties van het NAVO-dubbelbesluit (1979) en een olie-embargo te gen Zuid-Afrika (1980), ver mocht hemzelf achteraf het meest te verbazen. Negatief Maar hoewel zijn amateurisme hem in staat stelde alles te re lativeren en hem zodoende be hoedde voor doldraaien, had het ook zijn negatieve kanten. Daardoor kreeg hij vaak pas heel laat in de gaten dat er ge vaar dreigde. Zo kon het ge beuren dat hij tijdens het in middels beruchte Mentendebat volstrekt „hulpeloos" was, toen de PvdA (nota bene zijn eigen coalitiepartner) en de VVD hem alle hoeken van de Tweede Kamer lieten zien. Dat genas hem overigens wel van zijn voorkeur voor de PvdA. Zijn houding tegenover de socialisten veranderde zelfs in afkeer nadat hij de VVD, in de persoon van Hans Wiegel, had leren kennen als een naar zijn mening wel fatsoenlijke partij. Zijn gebrek aan gevoel voor de „echte" politiek bezorgde Van Agt ook binnen zijn eigen CDA menige teleurstelling. De fractieleiders Willem Aantjes en Ruud Lubbers hadden vaak zo hun eigen bedoelingen en lieten hun politiek leider als dat zo uitkwam aardig in zijn hemd staan. Misschien dat Van Agt ook daarop doelde toen hij gisteren meedeelde teveel van zijn vi taliteit verbruikt te hebben om „fris en vief" van start te kun nen gaan voor weer een „tour de force" met een groot aantal hindernissen van „de eerste categorie". Van Agt, die me nigmaal bij Peter Post in de auto heeft gezeten, weet als geen ander dat zulke wedstrij den eigenlijk alleen bedoeld zijn voor professionals. Aan Ruud Lubbers de taak te be wijzen dat hij er wél één is. RIK IN 'T HOUT De kogel is dan toch door de kerk. Na maanden waarin de heer Van Agt voor iedereen duidelijk waarneembaar aarzel de, waarin hij aankondigde zich terug te trekken en waarin zijn partij hem terugriep, heeft de CDA-leider nu een defini tieve beslissing genomen. Op zichzelf is dat goed, want het werd tijd dat er met name voor het CDA duidelijkheid ont stond. Maar van de andere kant: miljoenen kiezers hebben hun stem uitgebracht op de CDA-lijsttrekker en kandidaat- premier. Zij konden verwachten dat Van Agt beschikbaar was voor de komende regeerperiode, en velen zullen zich be kocht voelen. OVERIGENS kan dit Van Agt nauwelijks worden aange wreven, maar veel eerder zijn partij. Van Agt zelf heeft bij voortduring van zijn aarzelingen blijk gegeven, maar werd door z'n partij steeds tegenstribbelend over de streep getrok ken. Van Agt had zich natuurlijk niet, elke keer weer, zo duidelijk tegen zijn zin moeten laten overhalen. Op het mo ment echter dat het CDA aanvaardde dat Van Agt eventueel slechts een gedeeltelijke kabinetsperiode zou aanblijven, ging die partij in de fout. Van Agt sloeg gisteren de spijker op z'n kop: in de huidige, moeilijke, economische omstandigheden is het hoogst onwenselijk dat een premier van start gaat met de bedoeling halverwege uit te stappen. De situatie van nu vergt een premier, die er met volle inzet voor een volle kabi netsperiode tegenaan gaat. Wat de opvolging van Van Agt als premier betreft ont brak het de christen-democraten niet aan mogelijkheden. Be halve Lubbers waren de huidige minister van landbouw. De Koning en de commissaris van de koningin in Limburg, Kre- mers, geschikte kandidaten voor de hoge post. Rekening houdend met de recente politieke ontwikkelingen, de rol van Lubbers in de laatste verkiezingscampagne en het grote aan tal voorkeurstemmen dat op hem is uitgebracht, kan de keu ze niet moeilijk zijn geweest. Binnen het CDA zal zijn kandi datuur op de minste weerstand stuiten, als men eenmaal over het vertrek van Van Agt heen is. KaN Lubbers een goede premier zijn? Als fractievoorzitter gedurende een flink aantal jaren heeft hij er in elk geval blijk van gegeven, op elk beleidsterrein tot in details op de hoogte te zijn van de problematiek. Aan kennis van zaken ontbreekt het Lubbers bepaald niet. Wie Van Agt opvolgt zal nog twee eigenschappen hard nodig hebben: creativiteit en de gave anderen te kunnen inspireren. Ook in dat opzicht zal Lubbers zich wel kunnen waar maken, zij het uiteraard op een geheel andere wijze dan Van Agt. WaT wel een probleem zal kunnen vormen is de veelzijdig heid van Lubbers, gecombineerd met zijn grote persoonlijke inzet en zijn neiging alles snel zelf te regelen. Dat was een euvel, dat ook Den Uyl in zijn tijd als premier sterk had. Die regelde over de hoofden van zijn ministers heen vaak zaken, waar dezen zich later dan maar in hadden te schikken. Op den duur vervreemdde Den Uyl door deze werkwijze z'n coalitiepartners van zich. Indien Lubbers zichzelf in dat op zicht in bedwang weet te houden en zijn coalitiepartners in een nieuw kabinet redelijk aan bod laat komen, dan mag men zijn functioneren als toekomstig premier met vertrou wen tegemoet zien. Tenslotte: ons land in het algemeen en de christen-de mocratie in het bijzonder hebben aan de heer Van Agt veel te danken. Wie dat nog niet wist heeft dat nu Dries van Agt weggaat in alle toonaarden van vriend en vijand kun nen horen. Tijdens het Kamerdebat in crisissfeer over de leverantie van marine schepen aan Taiwan maakte Van Agt kennis met de „luwte" van Van Agt bewees ook bij zijn voorliefde voor het wielrennen over voldoende „zitvlees" te beschikken. De twee politici die een zwaar stempel op de laatste tien jaar hebben gedrukt, Van Agt en Den Uyl, stonden vaak tegenover elkaar, ook als ze samen in de regering zaten. Foto's: MILAN KONVALINKA IAAG „Op de ik minister werd, 'k op de tennisbaan, bij formateur Bies- werd geroepen, as de laatste keer op de tennisbaan de". In die bewoor- heeft de nu 51-ja- Andreas Antoni- ria Van Agt ooit start van zijn poli- avontuur in Den eschetst. Het is uit- jk een langdurige succesvolle carriè- orden. ichtergrond te kunnen van de intrede van ;t in de Nederlandse moeten we terug naar dentenjaren en zelfs - masiumtijd. Dries Van 2 februari 1931 gebo- ïeldrop, fietst elke dag hooi met Rinus Peij- die later als minister enschapsbeleid onder zou „dienen". Op het gymnasium treft hij de latere D'66-minister Hans Gruijters aan als klasgenoot, met wie hij voortdurend strijd levert om de eer van knapste leerling van de klas. In zijn studententijd ontmoet Dries van Agt Fons van der Stee: beiden zijn lid van het Nijmeegs studentencorps en Van der Stee (nu minister van Financiën) bekleedt er de voorzittersfunctie. Tot ontstel tenis van diezelfde Van der Stee speelt Van Agt het klaar dat het studentencorps ook toegankelijk wordt voor vrou welijke studenten. Voor die tijd een uiterst progressief idee. Op de universiteit leert hij ook zijn huidige vrouw Eu genie kennen, met wie hij na een zevenjarige verlovingstijd trouwt. Die eerste kennismaking met Van der Slee zal uiteindelijk de aanleiding vormen tot de start van Van Agt's politieke carrière, maar voordat het zo ver is volgt eerst een andere periode. Na zijn studie, in 1957, waagt Dries de stap naar Den Haag en weet hij als juridisch medewerker een functie op het ministerie van Landbouw en Visserij te bemachtigen. Vijfjaar later verhuist hij naar Justitie en weet zich daar op te werken tot stafmedewerker. Na verloop van tijd keert Dries weer terug naar „zijn" Nijmegen om het hoogleraar schap in het strafrecht op zich te nemen. Het duurt nog tot 1971 voordat Dries van de tennisbaan wordt gehaald, mede dankzij zijn stu dentenvriend Fons van der Stee, die Van Agt in 1969 had betrokken bij de samenstelling van het KVP-programma. Steenkamp was weliswaar de vader van dat rapport, maar de jonge jurist Van Agt had gezorgd voor de goede formu leringen. Met nu ook Steen kamp achter zich, nam zijn po litieke loopbaan in '71 in het kabinet-Biesheuvel een aan vang. In die periode steekt Van Agt zijn vooruitstrevend imago be slist niet onder stoelen of ban ken. Zo laat hij weten te aarze len of hij wel in centrum rechtse kabinet-Biesheuvel thuishoort en ook meldt hij dat hij liever een kabinet met een andere signatuur had gezien. Uiteindelijk is Van Agt vrij gemakkelijk over zijn aarze lingen heen te helpen en daar mee begin een periode van elf jaar onafgebroken minister schap. Van Agt's zesjarige periode als minister van Justitie is in meer dan één opzicht niet be paald de gelukkigste. De 32-ja- rige minister ondervindt na zijn aantreden de nodige kri tiek van verschillende zijden. In die tijd spelen een aantal netelige kwesties, zoals de Drie van Breda, de affaire ropd de abortuskliniek Bloe- menhove en de Menten-affai- re. Zijn beleid in deze zaken wordt hem bepaald niet door iedereen in dank afgenomen. Zijn plan om pornofilms te verbieden in bioscopen met meer dan 49 stoelen doet zelfs een hele rage van grappen hierover ontstaan. Tijdens het kabinet-Den Uyl stuurt Van Agt zijn D'66- staatssecretaris Glastra van Loon naar huis, omdat de laat ste kritiek heeft op Van Agts functioneren als minister. Meerdere malen valt het par lement over hem heen als hij blijkt zijn huiswerk weer eens niet op tijd te hebben gedaan, of nagelaten heeft kennis te nemen van belangrijke stuk ken. Ook op het departement heerst wrevel over de jonge jurist. Meer dan eens moet de man die later zijn grootste po litieke tegenstander zou wor den, Den Uyl, het als premier voor zijn minister van Justitie opnemen. Man van het jaar Van Agt is direct betrokken bij de val van het kabinet-Den Uyl, als de CDA-ministers vanwege de grondpolitiek op stappen. Geheel onverwacht wordt Van Agt (en niet Lub bers) gekozen tot CDA-lijst trekker en eveneens tot veler verrassing wordt Van Agt pre mier van een CDA/VVD-ka- binet, terwijl de socialisten (ondanks een enorme verkie zingswinst) als grootste partij naast het net vissen. Acht jaar na zijn intrede in de Nederlandse politiek wordt Dries van Agt in 1979 (inmid dels premier van het eerste kabinet, dat naar zijn naam is genoemd) aangewezen tot „Man van het Jaar", daarbij koningin Juliana én André van Duin achter zich latend. Van Agt blijft vriend en vij and verbazen door het kabinet van CDA en VVD (dat door vrijwel niemand een erg lang leven was toegedacht) de volle periode van vier jaar in het za del te houden. „We zijn voor de duvel niet bang", is inmid dels een gevleugelde uitdruk king geworden van' de taal kunstenaar Van Agt. Drie kabinetten zijn naar Van Agt genoemd. Het kabinet Van Agt-II (CDA, PvdA en D'66) ging na acht maanden reeds ter ziele en het laatste een interimkabinet van CDA en D'66 neemt nu in demis sionaire status de zaken waar. Onberekenbaar Dries van Agt is vaak een on berekenbaar politicus ge noemd. Hij heeft in de loop der jaren ook nogal wat ver warrende uitspraken gedaan. Zo liet hij al aan het begin van zijn ministersloopbaan weten dat hij snel weer uit de Haagse politiek zou verdwijnen. Meermalen liet Van Agt een belangrijke bespreking schie ten voor het geven van het startschot van een wielerronde ergens in Nederland. Midden in de kabinetsformatie van '81 liet hij de informateurs drie dagen op hem wachten omdat hij een bezoek bracht' aan de Nederlandse ploeg in de Tour de France. Dries van Agt heeft in politiek Den Haag altijd alleen echte voor- en tegenstanders ge kend. Sommigen prezen hem om zijn politiek vernuft, ande ren ontwikkelden een hart grondige antipathie tegen hem. Van Agt bouwde de laat- se jaren ook een faam op als de premier die vanuit het bui tenland zijn stem liet horen over min of meer delicate bin nenlandse kwesties, zoals de kruisraketten of de olieboycot van Zuid-Afrika. Saillant In al die jaren heeft Van Agt een onuitwisbare naam opge bouwd als de man van saillan te uitspraken, bloemrijk taal gebruik en herontdekker van vergeten Nederlandse woor den. Zozeer zelfs dat met ge mak een heel boekje gevuld kon worden met zijn proza. Dat hij het ministersvak zv/aar, vermoeiend en niet al tijd begerenswaardig vond, moge uit de volgende uitspra ken blijken. „Je maakt tropen jaren, dat is zeker in dit vak". „Je doet in dit vak alles wat de dokter verboden heeft. Je slaapt te weinig, eet te onre gelmatig, lijdt aan bewegings armoede, en vertoeft den gan- sen dag in rokerige lokalitei ten. Het is echt te gek, te dol, te dwaas!" FRANS WEERTS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11