yardeniers moet eddenreductie verlaten aan e provincies Qeidó&Qowuvnt 'weede Kamer tkoord met oodtoestand msterdam CDA en VVD nagenoeg eens over omroep en invoering middenschool „VS niet tegen Van der Stoel op hoge VN-post" ^isvoer slecht or waterleven' Schokbeton Kampen bezet DE MUZIEK ZWEEG NIET... ZWIJGT NU DE OVERHEID? ATW MCBTORXBtau: BAMA2TZN DALLAS-SLStTTTTZN MSTuwsaurNAut 'V ^INENLAND" LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 OCTOBER 1982 PAGINA 9 VEGEIN De hoge concentraties visvoer die hengelaars aas gebruiken bedreigen het plantaardig en dierlijk leven 1 water. Dat schrijft de organisatie ter verbetering van de ivisserij (OVB). Volgens de OVB is aangetoond dat het ofgehalte daalt op plaatsen waar viswedstrijden worden ien. „En dat komt door het overmatig gebruik van aas. sloper dat de vissen links laten liggen onttrekt zuurstof aan Iter, waardoor planten en vissoorten (vooral snoek) op den it kunnen sterven". De organisatie wijst erop dat het troe- roen van vijvers, beken en rivieren wordt veroorzaakt ;n sterke ontwikkeling van algen, die kunnen tieren dank osfaten en nitraten in het water. „En die stoffen ontstaan isvoer dat op de bodem ligt en door schimmels en bacte- ordt „bewerkt". Prins Bernhard naar Afrika DEN HAAG Prins Bernhard is gisteren vertrokken voor een drie weken durende reis naar de Soedan, Kenya, Tanzania en Ivoorkust. Hij maakt de Afrikaanse reis voor het Wereld Natuur Fonds. De prins brengt ook een bezoek aan de Seychellen, waar hij president René gaat onderscheiden. Die heeft veel gedaan voor het tegengaan van (te veel) walvisvangst. Nederland schenkt 75 miljoen aan drie ontwikkelingslanden DEN HAAG De Nederlandse regering heeft voor 1982 aan drie ontwikkelings landen extra financiële steun aangeboden. Van deze drie landen, die alle in een zeer slechte financiële positie verkeren, krijgt Bangla-Desh 45 miljoen; Sri Lanka en Zambia krijgen ieder 15 miljoen gulden. Dit heeft de Voorlichtingsdienst Ontwik kelingssamenwerking gisteren bekendge maakt. De hulp wordt gegeven in de vorm van een schenking en is bedoeld om te voorkomen dat door de slechte situatie van de betalingsbalans de inspanningen op het terrein van de economische ont wikkeling in die landen in de knel ko men. Over de besteding van het geld zal nog nader overleg worden gevoerd. Circus Bassie Adriaan stopt voortijdig NIJMEGEN Het Circus Bassie Adriaan geeft geheel onverwacht, vrijdag de laatste voorstelling in Nijmegen. Daarna zal de kostbare tent, die in maart 1982 op het Haagse Malieveld in gebruik werd geno men, nog een keer worden opgebouwd in Utrecht en daar samen met het wagenpark en de volledige in ventaris bij opbod worden verkocht. Gedurende drie kijkdagen verwacht de hevig gedesillusioneerde pro ducent Joop van den Ende liefhebbers en circusdi- rekteuren uit binnen- en buitenland. De geplande tournee van zijn circus, die voor hem dit jaar een grote verliespost is geweest, zou aanvankelijk duren tot 20 november en in Amsterdam met een gala-voor stelling worden besloten. Maar na hooglopende ru zies njet de clowns Bassie en Adriaan, die reeds eer der uit de directie stapten en aankondigden, dat zij het circus zouden verlaten, hebben Van den Ende doen besluiten om voortijdig een punt te zetten ach ter zijn mislukte circusavontuur. Kamervoorzitter Dolman overlegde gisteren met minister Gardeniers of zij de Ka mer direct zou antwoorden, omdat er plotseling tijd over was. Mevrouw Garde niers wilde pas vandaag de Kamer van repliek dienen. t onze parlementaire redactie) HAAG Minister eniers van Volksge- heid moet iedere pro- de gelegenheid ge- zelf met een plan ter rking van het aantal inhuisbedden. Het enreductieplan van eniers moet dan ook tafel, zo vindt een grote meerderheid van de Tweede Kamer. PvdA, VVD en D'66 zijn erop te gen dat de bewindsvrouw vanuit Den Haag een lijs tje met te sluiten zieken huizen en afdelingen pre senteert. Zoiets moet per provincie worden beke ken, aldus de drie fracties. PvdA-woordvoerster Inh Mul ler onderstreepte haar kritiek op de plannen van de minister door een motie in te dienen, waarin wordt gesteld dat iede re provincie de tijd dient te krijgen om op basis van de ad viezen uit de eigen regio's zelf een plan tot beperking van het aantal ziekenhuisbedden in te dienen. De provincies zouden daar 6 tot 8 maanden de tijd voor moeten krijgen, aldus de motie die ook door D'66 werd gesteund. Indien een provincie nog niet over adviezen uit de verschillende gezondheidsre gio's beschikt, dan willen PvdA en D'66 haar tot uiter lijk 1 januari '84 de tijd gun nen. Alleen als een provincie zelf geen plan kan of wil in dienen, is het initiatief aan mi nister. Verder wil de PvdA meer dui delijkheid over de vraag óf de sluiting van ziekenhuizen wel zoveel besparing oplevert. Van verschillende zijden is daar over twijfel geuit. Ook is in het verleden gebleken dat sluiting van ziekenhuizen door kapitaalverlies juist extra geld kan kosten. VVD-woordvoerder Dick Dees maakte duidelijk dat zijn frac tie in grote lijnen de bezwaren van PvdA en D'66 deelt. „Wij vinden dat de provincies het voortouw gegeven moet wor den. Zij zijn beter in staat re kening te houden met de spe cifieke behoeften in de ver schillende regio's". CDA'er Wolters drukte zich aanmer kelijk milder uit over het be leid van de minister en be perkte zich tot het vragen van meer opheldering over de ge volgen van Gardeniers' plan nen. Overigens zijn alle frac ties wel overtuigd van de noodzaak om het aantal zie kenhuisbedden te beperken, zodat overal wordt voldaan aan de 3,7-promille norm (3,7 bed per duizend inwoners). (Van onze parlementaire redactie) HAAG Een overgrote meerderheid in de Kamer heeft gisteren vooralsnog (stilzwijgend) :emd met het afkondigen van de „noodtoestand" idag in Amsterdam. Dat bleek tijdens een ordede- waarin CPN-fractievoorzitter Ina Brouwer ver- de regering nog diezelfde dag te mogen interpel- over de gebeurtenissen in de hoofdstad. VVD, D'66 en PPR wezen dit verzoek af; zij menen dat de interaad van Amsterdam eerst zelf over de zaak moet heb- debatteerd, voordat parlement en regering eraan te pas De raad houdt dit debat volgende week woensdag, zodat ner zich waarschijnlijk daags daarna met het een en an- bezighouden. Minister Rood (Binnenlandse Zaken) is ge- een rapport toe te sturen over de toedracht van de diver- urtenissen. 'oelens van de kamermeerderheid over de manier, waar- rellen waren bestreden, werden het duidelijkst vertolkt DA-woord voerder G. van Dam: „Wij voelen er niets voor msterdams gemeentebestuur nu in het beklaagdenbankje ttenAlle grote fracties toonden zich verontrust over-de Iddadigheden rond de ontruiming van de „Lucky Luyk", ïame het stichten van branden. Er ontstond dan ook enige tie over de hardnekkigheid, waarmee mevrouw Brouwer opnieuw probeerde de zaak aan de orde te krijgen. Zo igde zij op een zeker moment een debat over de verhou- issen de artikelen van de gemeentewet, op grond waarvan rgemeester de noodverordening kan uitvaardigen, en de Iwet. de CPN-fractie zijn die artikelen in strijd met de jdwet, omdat zij een beperking inhouden „van essentiële ■rechten en van de bevoegdheden van gekozen organen", ouw Brouwer doelde erop dat burgemeester Polak op zijn besloten had de politie het recht te geven een ieder te Iteren, van wie zij vermoedde dat hij of zij uit was op het toren van de openbare orde. afgelopen tijd was het al twee keer eerder gebeurd, dat een burger zo'n maatregel nam. De waarnemend burgemees- ian Dodewaard deed dit in september 1981, toen er een blok- dreigde van de kerncentrale in de gemeente. Burgemeester Van Utrecht ging er kortgeleden toe over, bij de ontruiming [het stuk bos van het landgoed Amelisweerd, dat omgehakt t worden ten behoeve van de wegenbouw. iW.G. Verkruisen, hoogleraar staats- en bestuursrecht in tordam, meent dat de noodverordening, die afgekondigd kan ■en op grond van de artikelen 219 en 220 van de gemeente- jeen instrument is, waarmee „verschrikkelijk zuinig" moet lien omgesprongen. Hij wijst erop dat een burgemeester zich Jen „grensgebied" begeeft. Als hij de noodverordening uit- Idigt, kan hij het verwijt krijgen te zeer in de gang van za- jin te grijpen; doet hij het niet, dan kan hem verweten wor- lde zaak uit de hand te hebben laten lopen". I Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten |M) is van mening dat de noodverordening in strijd is met 1 het Europees Verdrag ter bescherming van de mensen en, als met de beginselen van het Nederlands strafproces- De verordening is in strijd met de waarborg dat een ieder J onschuldig wordt gehouden totdat zijn schuld volgens de -is bewezen. Door het verdacht zijn op zichzelf reeds straf- te stellen wordt de bewijslast geheel omgedraaid. Van Aardenne. (Vervolg van de voorpagina) De voorstellen van de werkgroep-Van Aardenne zijn „doorgerekend" door het ministerie van Finan ciën. Hieruit is af te lei den dat er varianten zijn aangedragen voor de ma nier, waarop de voorgeno men bezuinigingen van 25 a 30 miljard gulden in de komende vier jaar moeten worden gerealiseerd. Men verwacht niet dat Schol ten zijn totale stuk eerst nog zal laten „doorreke nen" door het Centraal Planbureau. Scholtens voorganger, Van Kemena- de, deed dat wel omdat hij de effecten, bijvoorbeeld op de werkloosheid en de inkomens van de diverse groepen, wilde kunnen to nen. Nadat zij daarover twee dagen hadden getwist, zijn Lubbers en Nijpels het „nagenoeg eens" geworden over de nog reste rende knelpunten uit het rap port van de werkgroep-Deet- man: de middenschool en het omroepbeleid. Naar verwach ting zullen vandaag ook hier de puntjes op de „i" worden gezet. Wat de middenschool betreft schijnt de VVD ermee te hebben ingestemd dat de experimenten worden voort gezet. Volgens deskundigen zou het, vooral door gebrek aan geld, toch nog vele jaren duren voordat dit nieuwe schooltype algemeen zou kun nen worden ingevoerd. Het is nog niet bekend hoe de controverse over de toegang van de commercie tot de „ka bel" geregeld wordt. Wel is het volgens vele juristen zo dat het bij de huidige wetgeving niet verboden is in het buitenland gemaakte commerciële pro gramma's in de kabel te „stop pen". Er zou nu de afspraak gemaakt kunnen worden dat de VVD niet mee behoeft te werken aan een eventueel be nodigde wetswijziging. Som migen menen dat het ook in dit geval nog jaren het zou niet zo vlot gaan met de satel liettelevisie eer de zaak be langrijk wordt. Ook over Verkeer en Water staat moet nog een akkoord bereikt worden. Het betreft hier één van de zogeheten in vesteringsdepartementen. Van de VVD is bekend dat zij en kele honderden miljoenen op eist om knelpunten in het we gennet op te heffen en zwakke plekken in de dijken te ver sterken. Het geld zou gevon den kunnen worden, menen de liberalen, door de tarieven van het openbaar vervoer ex tra te verhogen. Het CDA ver zet zich tegen dit laatste. Wat de departementale herin deling betreft ziet het er niet naar uit dat er veel schok kends zal gebeuren. Er woe den zeer waarschijnlijk geen departementen opgeheven. Wel zou de kans groot zijn dat Milieu overgaat van Volksge zondheid naar Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. Ook wordt het nog mogelijk geacht dat er een (onder-)mi- nister komt van Buitenlandse Handel, waarmee een wens van de VVD gehonoreerd zot worden. KAMPEN Personeel van Schokbeton Kampen heeft vanmorgen het bedrijf bezet. „Wij zijn het zat, de spaning en onzekerheid over het voortbestaan van de onderne ming wordt zop langzamer hand te groot. We willen nu eindelijk duidelijkheid", aldus G.H. Gerritsen, voorzitter van de ondernemingsraad. Schokbeton heeft vestigingen in Koudekerk aan den Rijn, Kampen en Zwijndrecht. De vestiging in Kampen zou ge sloten worden. Ónderhande lingen worden geviered met kandidaat-kopers. De perso neelsleden menen dat de di rectie van Schokbeton zich niet plooibaar genoeg opstelt. Duizenden mensen kwamen afgelopen zaterdag naar de Bloemenveiling in Bleiswijk. Om te protesteren tegen de mogelijke opheffing van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Een uniek orkest. Verzorgt tientallen koorbegeleidingen, doet schoolprojecten, maakt educatieve programma's, leidt dirigenten op en geeft overal concerten voor mensen die van muziek houden. Zaterdag protes teerden al die duizenden op de enig juiste manier: muzikaal en vormden daar het „grootste koor ter wereld". Ook uw stem telt mee om de minister tot andere gedachten te brengen. Vul nevenstaande bon in en stuur 'm portvrij, in een open enveloppe aan: Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, Antwoordnummer 365,2611NJ Delft Aan de Minister van CRM Juist nu mag en kan de muziek van het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland niet zwijgen. Deze muziek voor allen, en veelal ook door velen, mag niet verdwijnen. I Het is uw verantwoordelijkheid. E j NaamJ I AdresI I I Woonplaatsj I Handtekeningj L1 Amsterdam achteraf In de Amsterdamse gemeenteraad en in de Tweede Kamer zullen, bij de debatten over de ongeregeldheden in Amster dam, ongetwijfeld stemmen opgaan tegen de wijze waarop en de mate waarin de overheid is opgetreden. Er zal vrijwel ze ker worden betoogd dat het gaat om een sociaal probleem, de woningnood. En burgemeester Polak zal worden verweten dat hij de noodverordening heeft toegepast, die tot een groot aantal preventieve arrestaties heeft geleid. Niet de relschop pers zijn verantwoordelijk voor de beschamende gebeurtenis sen in de hoofdstad, zo hoort men nu reeds redeneren, maar de politie. In Amsterdam was echter geen enkel sociaal-probleem aan de orde, althans niet van de krakers. Het ging om de uitvoe ring van rechtsbesluiten, het verwijderen van lieden die on rechtmatig panden bezet hielden, teneinde die woonruimte beschikbaar te kunnen stellen aan wie daar met recht aan spraak op kan maken. De ontruiming was volkomen wettig en tegen het besluit de noodverordening toe te passen valt, althans juridisch, niets in te brengen. MEN kan zich afvragen of het besluit op te treden, zoals is gebeurd, verstandig is geweest. Zelfs achteraf, wanneer men zoals bekend makkelijk praten heeft, kan alleen maar wor den geconstateerd dat burgemeester Polak geen andere keu ze had. Het had geen enkele zin het overleg met de krakers, dat al zo lang heeft geduurd, eindeloos voort te zetten. En wie de krakers en hun sympathisanten aan het werk heeft gezien, wie zich rekenschap geeft van de schandelijke ver nielingen en de zinloze verspilling van gemeenschapsgeld, kan alleen maar toejuichen dat door uitvaardiging van de noodverordening maatregelen genomen konden worden, waardoor erger werd voorkomen. Het ziet er overigens naar uit dat de maatregelen succes hebben: de rellen van gisteren waren minder massaal dan maandag. Wie onder deze om standigheden ook maar de indruk wekt begrip op te brengen voor het misdadig optreden van de relschopppers laadt daar mee een grote verantwoordelijkheid op zich. Tekenaar Effel overleden parijs - De we- reldbekende franse tekenaar en carica turist/cartoonist Jean Effel over leed dezer dagen in Parijs. Hij werd 76 jaar. In een loop baan van bijna 50 jaar maakte hij meer dan 17.000 te keningen en 180 boeken. Van een van zijn bekendste uitgaven, ,La créa- tion du monde'. werden in Europa twee miljoen exemplaren ver kocht. Er werd ook een film naar ge maakt onder de ti tel ,En six jours et un dimanche'. Hij schiep „Marianne" als symbool voor Frankrijk ensig neerde zijn werk met een rriadeliefje. Hij stond verder bekend als een mi litante communist. WASHINGTON De Verenigde Staten zijn be slist niet tegen de Neder landse ex-minister van buitenlandse zaken mr. Max van der Stoel als hoge commissaris voor vluchtelingen. Dat zeggen Amerikaanse functionaris- Zij hebben gisteren ontkend dat de VS-regering dreigt de betalingen aan het hoge com missariaat voor vluchtelingen in te trekken als Van der Stoel de leiding over dat commissa riaat op zich zou kunnen ne men. Volgens een VS-functio- naris is Van der Stoel „een prima man". De Amerikanen steunen ech ter wel de kandidatuur van vroegere Deense premier Poul Hartling (68). De functionaris voerde aan dat het commissa riaat voor vluchtelingen onder leiding van Hartling de Nobel prijs voor de vrede ontvangen heeft. Volgens de Verenigde Staten staat er „teveel op het spel" om de leiding van het commis sariaat in andere handen te geven. „De processen die door de hoge commissaris in gang zijn gezet mogen niet worden onderbroken". Het commissariaat is verant woordelijk voor 10 miljoen vluchtelingen over de hele wereld. De hoge commissaris wordt in december door de al gemene vergadering van de Verenigde Naties gekozen. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9