i Marjoleine M.Briër neemt via New - York een aanloop naar haar benarde veste Leiden ^akkerlakkenplaag vuilnisbelt vordt morgen bestreden Biiecgcno m3i rA UWELIJKS TE ETEN, MAAR ZEST AA T AAN HET EGIN VAN EEN NIEUWE ONRUSTBARENDE CARRIERE 7inkelhof tdderdorp bestaat Zwee jaar Scouting Katwijk doet mee met zilveren JOTA VVV-Noordwijk bemiddelt meer bij theaters BURGERLIJKE /STAND Mooi ila Ceïd^Soiwa/nt •GIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 - 22 44 op toestel 10. )aar staat ze nou, in jaar flat in Zuid-West; oor het raam kijkend ichting Voorschoten. Kijkend naar het licht oe", zegt ze zelf. Ik denk naar, dat ze wenkende lerspectieven ziet. Maar e is een banneling en lat zal voorlopig nog wel luren. Marjoleine Marij- ;e Briër. Voordat ze haar chool aan de Leidse )ude Vest kwijtraakte, 'ind juni 1981, heette ze ïog Marjolein. Het was Marjolein voor en Marjo- ein na. Het was Leiden ■n haar school en de rest vas toegift. Ze kon dan- end de zaak maken of jreken. Bij balletuitvoe- ingen in de schouwburg ling men zowel aan haar ippen (want verbaal ;omt ze ook behoorlijk lit de voeten) als aan ïaar lijf en leden. Gebio- ogeerd publiek, dat door ja Briër bespeeld werd, in haar danseressen en ien koppeltje dansers varen de goed geoliede nstrumenten. Toen cwam er opeens nou, ipeens een kwade ka- >outerman die ging joochelen en Briër haar chool afnam. Kon Mar- olein het helpen, dat ze lacht dat geld er alleen naar was om het uit te ;even! Er valt nu weinig neer uit te geven; zelfs •en nieuwe v-snaar voor le bejaarde auto kan er ïauwelijks af. Het zijn inmiddels oude ge luiden geworden. Briër heeft ïog een vaste kern van Tienden en vriendinnen die ïaar dansen hoog hebben zit- en. Maar de choreografe, de logepriesteres van het Leid- je ballet kan in deze stad ;een artistieke poot meer rerzetten. Ze kan niet meer lan de bak komen binnen ien gebied met een straal ran 25 kilometer. Dat is een ippervlakte van 1962,50 vier kante kilometer, als je met Pi r-kwadraat gaat werken. In tussen is ze Marjoleine ge worden. En Marjoleine heeft veine: de levenslust is op haar facie teruggekeerd. Als ze naar de keuken gaat om hardgekookte eieren te ha len, herken je haar meteen weer van achteren; dat be weegt allemaal weer kittig op z'n Briers. Het oude ritme, haar eigen tempo, zit er op nieuw in. Morgen vliegt ze naar New York-New York. Een maand lang gaat ze daar napluizen wat het hoogst be reikbare op ballet is. Op kos ten van de staat. CRM subsi dieerde haar studiereis met een beurs van 5500 gulden. Logeren in een YMCA-hotel. Dat is weliswaar beter dan een logement van het Leger des Heils, maar ze zal er op haar tellen moeten letten. Amerika is duurder dan de dollar die daar op een gulden lijkt. Omhoog Is Maijoleine, alias Marjolein, weer geheel de oude? Ze kijkt naar het licht. Voelt zich happy in d'r slobberige sweater en zwarte huisbroek van glimmend satijn. I-Iet koppie krult lekker en ze zet zich in postuur: ,,'t Gaat om hoog met me. Hoewel ik nog nauwelijks kan eten. Maar ik ben een andere richting in mijn carrière ingeslagen. Ben opnieuw begonnen, maar ik heb tijd nodig. Mijn school is m'n school niet meer. Dat doet nog wel wat pijn. Ik zou fantaseren als ik zei, dat het me niets meer deed. Ik zie soms flitsen, en dan voel ik 't hè". La Brier manifesteert zich nu buiten de besmet verklaarde Leidse agglomeratie. Ze geeft losse lessen, als invallend do cent.' Marjoleine formuleert op een manier die wat on wennig lijkt. Ze formuleert met enige zorg voor de con sequenties. „Je moet uitkij ken met wat je zegt; Inval lend docent dus. Anders is er geen brood op de plank. In Amsterdam geef ik les op de Marjoleine Briër heeft aandacht voor perspectieven. Vladimir-studio's. Daar zijn ook Leidse leerlingen van me. Dat respecteer ik mate loos. Ze komen die afstand, uit Leiden. Het is drie uur harde training, om op ver schillende niveaus tot één lijn te kunnen komen. Ik ben ook free lance-docent in een andere studio, van een goeie collega van me. Deze maand ben ik ook les gaan geven op de Nel Roos-academie in Amsterdam, afdeling musical en show. Ik geef daar een voor-opleiding. Zoeken joh, dat blijft het". Marjoleine zou Marjolein niet wezen, als ze oorzaak en ge volg niet met elkaar in ver band trachtte te brengen. „Ik heb nooit zo ervaren als ik nu doe, dat je artistieke weg bijna onbegaanbaar is als je je vak beheerst en niet met je ellebogen werkt, als je niet naar beneden trapt en naar boven slijmt, als je niet via het bed hindernissen weg neemt. Ik voel me nog steeds een van God begenadigde mens en rijk van binnen. Gek hè? Maar het is zo". New York Deze week gaat een wens in vervulling die Briër al min stens 15 jaar gekoesterd heeft: naar Amerika. Stude rend dansen in New York; dansend studeren. Lessen ne men bij de top. Studie jazz, moderne dans; ook klassieke lessen zijn onontbeerlijk. „Ik ga veel theater, veel musicals zien. Op 11 november kom ik terug. Het wordt een opont houd buiten bezwaar van de Nel Roos-academie, en daar ben ik dankbaar voor. Ik zal in elk geval rijker terugko men; alles zal ik moeten zien te verwerken in mijn eigen dansfilosofie. Ik zal geen les sen gaan kopiëren als ik weer thuis ben. Ik houd m'n eigen adem-impulsen, waarin ik die maand kan verwer ken". Marjoleine M.Briër heeft in haar afgelopen rampjaar niet stilgezeten. In juli zat ze in de zon en in Rovinj, een kunst zinnig onderonsje in Joego slavië: „een erg fijne tijd met lesgeven op een balletfesti val. Erg succesvol ook. Heb er goede connecties aan over gehouden. Rond Pasen '83 ga ik gastlessen geven in Vicen- za, bij Venetië. Ook de Dance School in Stuttgart heeft me uitgenodigd. Dan verwacht ik nog contacten voor Noor wegen en Zwitserland". Nog meer gastlessen staan op sta pel, zoals een blokcursus aan het Haags Conservatorium, voor een groep muziekstu denten. Maar New York wordt voor haar een dorado, een stad als een gouden man. Studio's af lopen en handtekeningen verzamelen (presentielijsten tekenen), „want ik moet la ten zien waar ik allemaal ge weest ben, ter verantwoor ding van mijn beurs". Ontwerpen „Lichamelijk gaat het me niet naar den vleze, maar geestelijk rooi ik 't wel. Wat maakt het uit? Ik begin net. Mijn hoogtepunt heb ik nog lang niet gehad". Midden in het hap-snapgesprek loopt ze over de hoogpolige vloerbe dekking en pakt een schaar en een grote lap. Die lap legt ze op de grond en spreidt er een „patroon" over uit. La Briër ligt op d'r knieën. Bol lend schouwspel. Knip knip gaat de schaar, en er is weer een wijdzittende dansbloes in pastelkleur gesneden. Op de machine wordt met hechte steken een en ander aaneen genaaid. „Ik ontwerp en maak nog steeds mijn eigen kleding, net zoals vroeger. Benen breien doe ik ook. Wil je nog een ei? Maar niet met mij erbij". Waarschijnlijk neemt ze op Kennedy Airport een taxi met een onder bescherming van Christoffel staande Griekse chauffeur, en dan gaat de meter tellen en moet ze maar afwachten waar ze, langs tolwegen, terecht komt. Als ze d'r eerste betaalde les maar op tijd haalt, na een ontbijt van geklopte eieren en wat toast met een noten dopje jam of marmelade en een, hopelijk, redelijke kop koffie. Ook daar kan New York-New York groot in zijn, zo 's morgens rond 7 uur, met de Yellow Cabs allang weer op hun wildgang-weg. New York kan geweldig zijn. Na Amerika wil Marjoleine ook weer het palet ter hand nemen. Ze gaat verrassend goed met verf en penseel om, muzenkind als ze is; kijk maar naar de doeken in haar huiselijke vesting op drie hoog. Alles vloeit er naar het bloemrijke toe; van flets tot substantieel. Van olie- tot waterverf. „Ik ga naar een eigen expositie toe werken. Die moet erin zitten. En mijn boekje „Splinters" afmaken; overpeinzingen die mij be roeren. Al ben ik er nog zo beroerd van geworden". Gevangene La Briër, een gefriseerde ge vangene in eigen stad, be reidt als een feministische Napoleon I haar terugkeer voor. De Jeanne d'Arc van het Leidse ballet. De Maagd van de Leidse bewegings kunst. Tenminste, dat heb ik uit haar ventileren begrepen. Amsterdam en bijkomstighe den vormen haar Elba en Or leans, van waaruit zij (via in lichtingen en eigen waarne ming ter Leidse plekke) de balletsituatie als een veldda- me in de gaten houdt. Ze zegt ronduit, opstaand uit haar knippende beslommeringen: „Ik blijf Leiden trouw, ja hoor. Nou en zeker". Al heeft Leiden haar institutioneel la ten vallen. Met een kabouter aan het hoofd van een corps de ballet die links en rechts blijft kijken „en met gokau tomaten de aanloop in de dansschool in stand wil hou den". Ze zou kunnen briesen, als ze het wou. En dat wil ze weleèns. Marjoleine, eens ge woon Marjolein. Maar ik her ken haar weer, de van de tongriem gesnedene. „Ik blijf Leiden trouw. Al zou m'n naam boven Schiphol han gen. Een goed verstaander heeft maar een half woord De IDERDORP Het lejarig bestaan van Inkelcentrum Winkel- al f Leiderdorp is vol- nde aanleiding voor aantal feestelijke acti- eiten. Op donderdag 21 tober is er een extra opavond ingelast met 'ëi wijn- en kaasmarkt, 'erse demonstraties en ibiedingen. Dat alles der muzikale begelei- ïg van van The Sweet ke City Jazzmen. ïjdag 22 oktober zijn alle ideren welkom in Muzen- waar Martin Brozius van- vier uur s'middags zijn pro- mma Ren-je-rot zal presen- en. Kaarten a ƒ2,50 zijn laf 15 oktober verkrijgbaar 't Havannahuis. s'Avonds den tijdens de koopavond wederom The Sweet Lake City Jazzmen op in Winkel hof. Het hoogtepunt, van het feest is de Winkelhof Play Back Show die op zaterdag 23 okto ber wordt gehouden. Presenta tor is Henny Huisman. Ieder een kan hier zijn favoriete ar tiest of artieste imiteren, van tevoren opgeven is noodzake lijk. Op zaterdag worden ver der nog een computerspellen- demonstratie in de showroom en een fietscrossdemonstratie nabij het gemeentehuis door het Peugeot-stuntteam gehou den. Als een rode draad door de feestelijke activiteiten loopt het Winkelhof Prijzenfestival. Vanaf heden zijn hiervoor deelnemerskaarten verkrijg-, baar bij de Winkelhof-winke liers. De trekking vindt plaats op 23 oktober tijdens de Play Back Show. Martin Brozius. X)RDWIJKERHOUT De vuilnisbelt aan het eengrachtkanaal wordt orgen behandeld met emicaliën om een eind maken aan de plaag n kakkerlakken, die nd de belt heerst. B en hebben daartoe gister- iddag besloten. Het is nog onzeker hoelang de belt, waarop agrarisch en bouwafval wordt gestort, ge sloten blijft. De Insecten Be strijdingsdienst uit Wagenin- gen zal met het gemeentebe stuur contact blijven houden en een seintje geven, wanneer, er honderd procent zekerheid is dat de bestrijd ingsactie is ge slaagd. In de tussentijd zal het ge meentebestuur bekijken hoe er tegemoet gekomen kan wor den aan de wensen van het Hoogheemraadschap Rijnland met betrekking tot het opper vlaktewater in de omgeving van de belt. Gebleken is dat er vervuild water door de belt de grond in sijpelt en dat zou op den duur tot ernstige vervui ling van de sloten kunnen lei den. Voorlopig worden twee mogelijkheden om dat te voor komen in gedachten gehou den. De eerste bestaat uit het slaan van een damwand rond de belt, waardoor het water niet weg kan vloeien. Een an dere oplossing is het graven van een speciale greppel die het doorsijpelende water moet opvangen. Die greppel zou dan regelmatig met een kolkenzui- ger kunnen worden KATWIJK De 75 jaar oude Scouting katwijk doet ook dit jaar weer mee aan de JOTA (Jamboree On The Air). De JOTA wordt voor de 25ste keer gehouden en heeft tot doel via radio zenders contact te leggen met padvindersgroepen in andere lan den. Het evenement wordt komende vrijdag, zaterdag en zondag gehouden. In het troephuis het „Noorderlicht" aan de Zwarteweg 31 zal een speciaal ingericht zendstation staan. De Katwijkse padvin ders doen al sinds 1973 in samenwerking met zendamateurs, de VERON (Vrije Radio Omroep Nederland) en de VRZA (Vereni ging van Radio- en Zendamateurs). Via het zendstation wordt ook contact onderhouden met de radiocontroledienst van de PTT. Vorige jaren kon contact worden gemaakt met padvinders in Polen, Rusland, Engeland, de Verenigde Staten, Kenya en Ja- Zaterdag is er ook voor de welpen, kabouters en verkenners het een en ander georganiseerd. Om half tien begint voor welpen en kabouters een spel bij het troephuis. De verkenners kunnen vanaf half twee meedoen. Bezoekers van de JOTA kunnen het weekeinde tussen tien uur 's morgens en acht uur 's avonds in het troephuis terecht. NOORDWIJK De Noordwijkse VVV heeft in 1981 weer meer bemid deld bij het bespreken van plaatsen in theaters. Uit het jaarverslag van het toeristenbureau over dat jaar blijkt dat maar ljefst 1436 mensen hun zitplaats via de VVV be spraken. Hiermee is een omzet van ruim 42.000 gulden gemoeid geweest. Overigens heeft de VVV niet te klagen over 1981. Op bijna alle fronten kon meer service worden verleend dan het jaar ervoor. Die hulpverlening slaat vooral op boekingen (Ma- durodam, de Keukenhof, ex cursies, bootvaarten en derge lijke) en de verkoop van VV V-geschenkbonnen en duinkaarten. De bemiddeling bij huur en verhuur van slaap plaatsen liep juist terug. Door mooie dagen in het voor seizoen, een warme augustus maand en de vakantiesprei ding is het seizoen '81 goed ge slaagd wat bezoekers betreft. Toch bleef het aantal toeristen dat bleef overnachten onder dat van 1980. In totaal kwa men 240 mensen minder in Noordwijk slapen. Van de 4184 bezoekers wordt de hoofdmoot gevormd door Duitsers (3245, is 306 minder). Verder kwa men er minder Nederlanders (317 tegen 361), Belgen (23 te gen 40) en Oostenrijkers (8 te gen 16). Uit de overige landen, Frankrijk, Engeland, Verenig de Staten, Canada, Zwitser land, Italië en Skandinavië kwamen juist meer bezoekers. LEIDEN Ondertrouwd: J Lense link en A. H. Sampiemon; T. S. Tio en M. M. F. Soethout; P. H. A. Ro- mijn en C H. M. Bousie, P. C. M. Bol- leboom en J. Peter; R. L. Ouwerkerk en M. G. Guldemond, H A, Jansen en M. H. M. Planken; P. J. Roos en J. van Amsterdam; C. H. Hins en M. A. van der Meij. Geboren: Martina Catharina dv. S. Wijker en T. M. J K. Boere; Inka dv. A. van Duijn en K. U. Becker; Nico Hendrik zv. C. F. Vegt en E. F. Ad miraal. Doron zv. M Eini en J. C. Graven; Maria Johanna dv. J. Jeekel en A J van den Berg; Carianne Ire ne dv. R. J de Brij en P. G T. M. Scholtes, Jan Arie zv. O. Bakkenes en A Spierenburg; Thomas Johann zv. J. H. Ubink en A. M. van der Meel; Maarten zv. H. B. M. Wijfjes en L. A J Philips; Said zv. E. A Hamdi» en K. Hamdi; Erik-Alexander Petrus Leonardus Adrianus zv. L T. P J. van Leeuwen en H. G. C. Straathof; Tarik zv. B. Alt Baha en K. Fahmi; Frederik Adrianus zv F A. de Mooi} en C. Rijsdam; Stefan zv J. G. Scheurwater en E. Prins; Maria Eli sabeth Anna dv. R, V Pennings en J. H H. Smakman; Romany Cornells John zv P Franklin en T P van der Meer; Wilhelmus Leonardus zv. D. H. N. J Zonneveld en J. M E. Bus sing: Viviane Michaela Zephyrina dv. H. M. Klein en C. M. Hooymans; An- nemieke Elizabeth dv. A A. M van Dongen en J L. Boer; Petrus Leo nardus zv A D C G van den Ak ker en H J P de Ridder; Sinta Ca tharina dv. A. A J T Reeuwijk en K. Dharmadhi; Roeland Vincent zv. D J G. van Wielink en M. H. L. van Loenhoud, Adriaan Lipke zv. P. M Kroonenberg en C. E. Smit; Lea dv. C. de Zwart en J A. M. Otten, De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 "karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Naam_ Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar Naam Adres I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5