Restauratie van toren Hervormde kerk in Hazerswoude ligt stil Raadslid Wondergem stapt uit bestuur bouwvereniging Goed Wonen KOSTEN BLIJKEN HOGER, CRM WIL NIET BETALEN Zoeterwoude wil meer fietspaden REGI0U0UR1NAAL Gemeente laat „Oegstgeest" niet in de steek Alkemade blijft met kavels in vrije sector zitten REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 PAGINA Kerkstraat Hoogmade wordt smaller iOOGMADE De gemeente doogmade gaat volgend jaar le Kerkstraat versmallen voor iet verkeer. Dit heeft wethou- ler Haasbroek meegedeeld, iet is nog niet bekend of de naximum snelheid na uitvoe- ing van de versmalling ver- aagd moet worden naar dertig silometer. Over de aanpassing 'an de verkeersgevaarlijke veg wordt al jaren gepraat, deer dan eenvoudige aanpas ingen om de straat wat veili- •er te maken, zijn nooit uitge- 'oerd. Brandje in Chinees restaurant NOORDWIJKER- HOUT In de keuken van het Cinees restau rant Ho Wan aan de Kornoeljelaan in Noordwijkerhout is gis termiddag omstreeks drie uur een brandje uitgebroken. De brand weer heeft het vuur in een kwartier kunnen blussen. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden gezegd. De oor zaak van de brand is vermoedelijk het niet deugdelijk werken van een afzuiginstallatie. Demonstratie Aspasia KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gymnastiekvereniging Aspasia geeft morgen een demonstratie in de grote zaal van De Rid derhof. Deze was eigenlijk ge pland op de vereni gingsdag enige weken geleden. Door ruimte gebrek kon deze de monstratie toen even wel geen doorgang vinden. Aanvang half acht. Oud papier-actie tafel tennissers Zoeterwoude ZOETERWOUDE De leden van tafeltennis vereniging Zoeterwoude trekken er zaterdag vfeer op uit om oud papier in te zamelen. Zoals gebruikelijk verwachten de tafeltennissers weer de medewerking van de bevolking door het papier gebundeld in zakken of dozen op het trottoir te zetten. Voor het opslaan van het papier is een nieuw onderkomen gevonden. Voorheen gebeurde dat bij de heer J. van der Helm. Nu is aan het eind van de Miening een papiercontainer geplaatst. Elke zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur is de con tainer open zodat oud papier ingeleverd kan worden. Voor tussentijdse stortingen is een sleutel beschikbaar. Inlichtingen hierover wor den verstrekt door Jos van Teylingen, telefoon 01715-2892 (na 17.00 uur). Raad Woubrugge kiest nieuwe gemeentesecretaris WOUBRUGGE De gemeenteraad van Woubrugge benoemt morgenavond een nieuwe gemeentesecretaris. In totaal hebben 35 ambtenaren uit het hele land op deze functie gesolliciteerd. B en W van Woubrugge hebben hun voorkeur voor de heer A.A.J. Meester uit het Noordhollandse Hoogkarspel uitgesproken. Met ingang van maart 1983 gaat huidig gemeentesekretaris Hoogen- boom met pensioen. Behalve de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris komt ook de verhoging van de gemeentelijke belastingen met vier procent en het verhuur van de voormalige brandweergarage aan de orde. Volgens het college is het goed mogelijk de oud- garage aan de Modellenbouwersvereniging in Woubrugge te verhuren. De raadscommissie voor financiën was twee weken geleden unaniem tegen dit voorstel. IAZERSWOUDE De estauratie van de toren ran de. Nederlands Her- 'ormde kerk aan de )orpsstraat in Hazerswou- ie-dorp kost geen 300 dui- end gulden, maar waar- chijnlijk een miljoen. Herder door het ministerie -an CRM mondeling toe- ;ezegde steun gaat niet loor. De restauratie is laarom voorlopig stopge- et. Volgens de gemeente- ecretaris J. Verlare is het lerstel van de toren fi- lancieel nauwelijks op te irengen. „De raad zal nu ninimaal 600.000 gulden rgens anders vandaan noeten halen om de kerk e herstellen. Ik zie dat omber in" aldus de ge- neentesecretaris, die neent dat als een noodop- de nu al voor drie ton gerestaureerde toren ook zo kan blijven staan. Pas als de gemeenteraad over de restauratie een uitspraak doet, gaat het project weer verder. „Het ministerie van CRM zeg de enige jaren geleden aan de gemeente mondeling steun toe voor de restauratie van de uit 1646 stammende kerk. Dit hebben we echter nooit op schrift gekregen. De gemeente is wel begonen met de restau ratie van de toren. Daarvoor was drie ton begroot. Toen bleek opeens dat CRM geen geld had voor de hele operatie. Normaal betaalt het ministerie zestig procent van de restaura tiekosten terug. Als klap op de vuurpijl werd opeens bekend dat de totale restauratie in plaats van drie ton, op ruim negen ton uit zou komen" al dus de gemeentesecretaris. Voor de driehonderdduizend gulden is de oorspronkelijke spits afgebroken en is er het een en ander vernieuwd. Le den van de raadscommissie voor openbare werken en mi lieuhygiëne verklaarden vori ge week dat de gemeente nu zelf maar zonder rijkssteun verder moet restaureren. Vol gens hen moeten de dienst ge meentewerken en deskundi gen op het terrein van histori sche gebouwen samen gaan werken aan de verdere restau- Verrot Niet alleen de toren van de kerk verkeert in een slechte staat, ook de kerk zelf is er zeer slecht aan toe. Bij een aantal muren slaat vocht door en het houten dak is op veel plaatsen verrot. De leien op het dak, die vlak na de Twee de Wereldoorlog zijn aange bracht, zitten met ijzeren De toren van de Hervormde kerk. De muren van het kerkgebouw zijn in slechte staat. Op tal van plaatsen zijn grote vochtplekken zichtbaar. haakjes vast. In de loop der tijd zijn deze doorgeroest en la ten de leien los. Elke keer als er storm en regen is, vliegt er een aantal leien naar beneden. Geregeld moeten reparateurs het dak op. Een nieuw dak is dus dringend gewenst. Volgens de heer Holleman van de Hervormde gemeente is de toestand van het gebouw „Om tranen van in de ogen te krij gen". De totale opknapbeurt voor de kerk gaat een miljoen gulden kosten. De kerkeraad heeft voor de restauratie bij CRM subsidie gevraagd. Maar net als bij de toren, is er uit eindelijk geen cent van het rijk gekomen. De ruim zeven honderd leden van de Her vormde gemeente moeten de dus zelf betalen. De heer Holleman vertelt dat er al een aantal inzamelingsac ties ten behoeve van de restau ratie zijn gehouden. „Tot nu toe is er 120.000 gulden bin nen. Alhoewel CRM heeft ge zegd vooralsnog geen geld be schikbaar te hebben, hopen we dat er in de toekomst toch geld loskomt. De staat waarin de kerk nu verkeert, is erbarme lijk". 'OETERWOUDE Als iet aan het gemeentebe- tuur van Zoeterwoude igt, zal bij de wijziging ran het provinciaal fiets- >adenplan het aantal ietspaden op Zoeter- vouds grondgebied dras- isch worden uitgebreid. ien fietspad langs de Nieuwe- veg wordt een hoge prioriteit oegekend. In verband met het luipverkeer komende vanuit le richting Benthuizen. Zoe- ermeer en de Hoge Rijndijk is iet fietsen op de Nieuwe weg liet zonder gevaar. Inmiddels s door de provinciale overheid d een bijdrage voor het fiets- >ad toegezegd. Vanwege het luipverkeer zijn ook het Wed- depad, Broek weg en Gelders- woudseweg bijzonder gevaar lijke wegen voor de fietsers. Een fietspad zal een goede ont sluiting vormen van het open poldergebied. Aan de noorde lijke zijde van de Broekweg zou het fietspad trouwens nog kunnen aansluiten op de in het kader van de Ruilverkave ling Rijnstreek-Zuid aan te leggen landbouwweg. Er be staan ook ideeën om halver wege de Geerpolder een fiets pad te realiseren dat de noord en zuidzijde van die polder met elkaar verbindt. Om een goede routing te be werkstelligen worden voorts de mogelijkheden onderzocht te komen tot een fietspad dat het meest zuidelijke gedeelte van de Zuidbuurtseweg (ter hoogte van de Geerbrug) met de Dr. Kortmannstraat kan verbinden. Het fietspad zou aangelegd kunnen worden, al dus burgemeester en wethou ders, op gronden die in eigen dom toebehoren aan het grondoverslagbedrijf dat nabij de Geerbrug is gevestigd. Op die gronden bevindt zich reeds een weg, die het bedrijf vanaf de Dr. Kortmannstraat ont sluit. Het fietspad zou parallel" aan die weg kunnen worden aangelegd. Een nieuw aan te leggen fiets pad, parallel aan de grens met Leidschendam, zou voorts een verbinding kunnen vormen tussen Dr. Kortmannstraat en Westeindseweg. Gedacht wordt ook aan een fietspad ten zuiden van de spoorlijn Leiden-Alphen. Het Molenpad zou moeten aanslui ten aan dit nieuwe pad. Te vens zal een verbinding moe ten worden gerealiseerd tussen het zogenaamde "Boerenpad" aan de Leidse kant van de rijksweg 11. Voordeel is dat voor de onderdoorgang onder rijksweg 4 gebruik gemaakt kan worden van de reeds be staande tunnel. In het kader van het fietspadenplan ver dient het aanbeveling het pad tussen het buurtschap Zuid- buurt en de Weipoort te ver breden. Overigens ligt het in het voornemen van de ge meente om ook de andere kerkpaden, te weten die tus sen de Weipoortseweg en de Gelderswoudseweg en tussen de Uiterdijk en de Zuidbuurt seweg ten behoeve van het fietsverkeer te verbeteren. VOETBAL vanavond 7 uur ALPHENSE BOYS 1—FEYEN00RD 1 met v. Hanegem - Gulitt - Hiele - Wijnstekers en v. Til. Entree (ook voor leden)...'5.- p.p. Jeugd t/m 14 jaar2.50 p.p. 65-plussers2.50 p.p. Cabaret KPJ De KPJ geeft vrijdagavond een cabaret-uitvoering in Don Bosco in Zoeterwoude. Aanvang half negen. Het thema is de KPJ zelf. Dat was de opdracht die het ca- baretteske trio Wil van Leeuwen. Mar ja Bos en Ro nald de Hoop destijds heeft meegekregen. Op allerlei zaken uit het verleden en heden wordt knap inge speeld. Op geheel eigen wijze nemen de acteurs en ac trices het wel en wee van de KPJ onder de loep. Het eerdergenoemde trio schreef alle teksten en komt ook vrijdagavond in actie, samen met Diana van Leeuwen, Anneke de Jong en Jannie Bakker, terwijl eilandbe woner Klaas van Rijt de groep muzikaal zal begelei den. Leden van de KPJ hebben, op vertoon van de lid maatschapskaart, gratis toegang. Niet-leden betalen f 2.50. Na afloop kan nog een dansje worden gemaakt op klanken van Studio 17. Ten toonstelling In de oude raadszaal van het Nieuwveense gemeentehuis wordt vanaf zaterdag een tentoonstelling gehouden van oude ansichtkaarten en foto's van de gemeente. De verza meling is van oud-gemeentesecretaris J.J. Roovers. Foto's uit het gemeentearchief vullen de 300 foto's bevattende ex positie aan. Secretarieambtenaar Gert Jan Pieterse laat eveneens zijn schilder- en tekenwerk zien. De tentoonstel ling is zaterdag 16 en 23 oktober van twee tot vier uur 's- middags open. Op werkdagen is de raadszaal 's avonds van zeven tot negen uur open. NKJB De NKJB in Hoogmade organiseert maandag 18 okto ber een jeugdreis naar het Wassenarse recreatiepark Duinrell. Kinderen tot dertien jaar kunnen zich tot en met donderdag opgeven bij José Hoogeveen, telefoon nummer 01712-8381. Leden van de NKJB betalen 11 gulden, niet-leden 17 gulden vijftig. Reünie ..De Witte School", ook wel openbare school Noordwijk. viert vrijdagavond het vijftigjarig jubileum met een grote reünie. Die begint om acht uur. nadat 's middags om vier uur al de nieuwbouw van De Hummelhof wordt geopend. De reünie wordt in de school aan de Van Panhuvsstraat gehouden. In de school is ook een tentoonstelling ingericht met foto's en materiaal uit die vijftig jaar. Solistenfestival De muziekvereniging Sint Matthias organiseert zater dag het jaarlijkse solistenfestival in het Trefpunt aan de Herenweg in Warmond. Meer dan 50 muzikanten en majorettes nemen daaraan deel, overigens niet alleen als solisten maar ook in groepjes. Er zijn optredens van onder meer een koperensemble, een hobo-duo, een minirettengroep en nog veel meer. Alle facetten van de muziekvereniging komen aan bod. Aanvang acht uur, entree gratis. Jazzclub De Jazz Club Noordwijkerhout start zaterdag het seizoen. Op deze eerste avond zal om negen uur de ver maarde Dixie Machine optreden. Dit orkest bestaat uit Bart Dal (trompet, hoorn en zang), Daan Wilthagen (klarinet, sax), Louis Brink (trombone, trompet en zang). Ed Nieu- wenhuijse (tenorbanjo). Cor Kaatsie (bas) en Jeroen Ophoif (drums). Dixie Machine maakte onlangs nog een toernee door onder meer Singapore. Hong Kong. Tokio, Jordanië. Athene en Göteborg. Kaarten kunnen telefonisch worden gereserveerd via nummer 02521-15516. Dixie Machine. OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest zal de gelijknamige voetbalver eniging waarschijnlijk toch niet in de steek laten. De voetbalvereniging Oegstgeest kan wellicht rekenen op de steun van de gemeenteraad bij de fi nanciering van een tekort van een halve ton op de verbetering van de ac commodatie. De commis sie financiën toonde zich gisteravond heel wat mil der over de vergissingen in de kostenraming, dan de commissie openbare werken afgelopen maan- De gemeente moet zich garant stellen voor de 50 mille. Dat is de voorwaarde die de bank heeft gesteld aan de vereni ging om het krediet te' ver strekken. Commissie lid Van Veen (CDA) drukte zijn stand punt uit in voetbaltermen: „Er is geblunderd in de begroting van de voetbalvereniging „Oegstgeest". Maar het is een gerespecteerde vereniging. Der1 vooruitzichten geven geen kele aanleiding om de garantiefr niet te geven". De liberaalf Heilbron liet zich wat zichtiger uit door te stellen,! dat men „geen overdrevenf verwachtingen mag koesterenr omtrent de opbrengst v; bar in de kantine van „Oegst-jopa geest". Men moet voorzichtig) \LKEMADE De gemeente Alkemade zit met een aantal on- 'erkoopbare vrije sector-kavels in de maag, zo blijkt uit een toe- ichting van B en W op de begroting voor 1983. Dit jaar is slechts >egonnen met de bouw van elf vrije sector-woningen, terwijl er ichttien waren gepland. De onverkochte kavels liggen in het >lan „De Gogh Noord I". Vél gebouwd worden 134 huizen in de sector gesubsidieerde wo- ïingbouw, te weten 43 woningwetwoningen voor gezinnen, 14 •én- of tweepersoonshuishoudens en 66 premie koopwoningen n de A-, en B-sector. Die woningen zijn verdeeld over de ver- •chillende dorpskernen. In De Kaag komen er vier, in Oud Ade in Nieuwe Wetering 8, in Roelofarendsveen 14, in Rijpwete- ing 20 en 83 in Oude Wetering. Vlet de bebouwing van het plan „Gogh Noord II" wordt halver- vege de maand november begonnen. Daar komen in totaal 206 •esubsidieerde woningen. Dat plan was alleen financieel haal baar te maken door de woningen dichter op elkaar te bouwen ?n minder openbaar groen aan te leggen. „Gogh Noord II wordt n verschillende fasen bebouwd. Er komen 110 premiekoopwo- lingen in de A- en B-sector, 54 woningwetwoningen voor gezin- ïen en 42 één- of tweepersoonshuurhuizen. Voorlopig kan het Aannemersbedrijf Heembouw slechts beginnen met de bouw /an 34 premiekoopwoningen, omdat het rijk geen geld beschik baar heeft gesteld voor de bouw van woningwetwoningen of log meer premiekoopwoningen in Alkemade. BURGEMEESTER MAG GEEN VOORZITTER ZIJN J. Wondergem. KOUDEKERK AAN DEN RIJN PvdA-raadslid J. Wondergem heeft be dankt voor zijn lidmaat schap van de woning bouwvereniging „Goed Wonen" in Koudekerk. Reden daarvan is de be noeming van burgemees ter G. Swaan tot voorzit ter van deze vereniging tijdens de laatste leden vergadering van 7 okto ber. Wondergem vindt dat het mo reel onjuist en onverenigbaar is, dat de burgemeester van een gemeente tevens deel uit maakt van het bestuur van een woningbouwvereniging of zelfs als voorzitter daarvan op treedt. In een brief aan het be stuur van „Goed Wonen" zegt hij dat. naar zijn mening de verwevenheid met het ge meentebestuur, zeker indien behalve de burgemeester nog een tweede lid van het college van B. en W. (statutair) in het bestuur wordt opgenomen, van dien aard zal zijn, dat hij zich zorgen maakt over het onafhankelijk functioneren van de vereniging. Zeker als daarnaast de administrateur als ambtenaar in dienst van datzelfde gemeentebestuur werkzaam is. Het college van burgemeester en wethouders heeft controlerende taak, zij het ach teraf. Bepaalde handelingen behoeven echter de goedkeu ring van datzelfde college. „Eind 1975", zo gaat Wonder gem in zijn brief verder, „heeft de woningbouwvereni ging haar nieuwe statuten vastgesteld, waarbij een eerste stap werd gezet in de richting van de loskoppeling van „Goed Wonen" en het ge meentebestuur, door de func- automatisch toe te kennen aan de gemeentelijke vertegen woordiger. Bij zijn intrede in onze gemeente heeft de heer Swaan tegenover mij ver klaard dit een goede zaak te vinden. Thans stelt hij deze functie te ambiëren a titre per- sonel. Ik heb daar erg veel moeite mee", aldus Jan Won dergem. die zich ruim acht jaar heeft ingezet om middels „Goed Wonen" mee te werken aan de bevordering en het be houd van de woningbouw in de sociale sector. .„Voor de belangen van de wo ningzoekenden in Koudekerk aan den Rijn zal ik mij op an dere wijze moeten inzetten", zo besluit hij zijn brief aan het bestuur. Dat Wondergem niet de enige is die problemen heeft met een en ander bleek tijdens de raadsvergadering begin deze week. Ook de raadsleden wa ren weinig gelukkig met de benoeming en vonden de ge meentelijke vertegenwoordi-i ging in de woningbouwvereni-^ ging „overdone". Wethouder] M. Tensen stelde, zeker niet| van plan te zijn zitting ii bestuur te nemen. Dat burgemeester en woning-i bouwvereniging het in hetr verleden goed met elkaar kon den vinden zal menig Koude-l kerker zich nog wel herinne-f ren. Beide waren stevige v< standers van het plegen woningbouw aan de KerklaanU en verplaatsing van de sport-j velden. De raad besliste even-f wel anders en koos de Weide-I dreef als toekomstige bouwlo-p katie. G.S. zal hier een dezerlr, dagen een beslissende uit-f spraak over doen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4