Wij krijgen vooral klachten optreden politie" over r>r> Personeel LWS zoekt steun bij minister SIEBEL VIERT FEEST MET SCHITTERENDE PRIJZEN. „Pandora" uit de ether LEIDS KLACHTENBUREAU: Eerste plaat van Mioritza op erdienstelijk niveau TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 PAGINA 3 iroen sneuvelen politiebureau Voorschoten ORSCHOTEN Onbe- hebben vannacht I drie uur ramen inge- Ijd van het politiebureau J van de Rabobank in Irschoten. Een poging Jen in te gooien bij de Irobank werd nog net ■rkomen. Een jongeman J-d gezien door voorbij- Jgers en sloeg op de fcht. Zowel bij politiebu- ju als Rabobank sneuvel- I slechts een raam. De as vanmorgen nog k bekend. „Zwarte Piet' eerder actief LEIDEN De 15-jarige jon gen, die afgelopen weekeinde uit de schoorsteen van de C&A vestiging is gered, blijkt nog een dielstal op zijn geweten te hebben. De jongen, sinds kort beter be kend als „Zwarte Piet", liet zich op 5 oktober in het pand van Vroom en Dreesman ins luiten. Op 6 oktober verliet hij de winkel en nam een zwarte broek en blouse mee. De jon gen werd in het afgelopen weekeinde tot drie keer toe betrapt op diefstallen. LEIDEN De illegale radiozender „Pandora" is gisterochtend uit de lucht gehaald. De politie verwijderde de zendapparatuur uit een woning aan de Liever de Keijserstraat. Een 27-jarige Leidenaar verzorgde op de FM-band een muziekprogramma. De zender zorgde voor veel storing op radio's van bewoners in de buurt. Naar aanleiding van klachten van omwo nenden is de politie opgetreden. De lur is in beslag genomen. „Leienaartjes'' eisen vierde slachtoffer LEIDEN De paaltjes aan het Rapenburg, die sinds vier weken tegenover het Acade miegebouw staan, hebben hun vierde slachtoffer geëist. Gis teren reed een 22-jarige Leide naar met zijn auto frontaal op de paaltjes. De paaltjes staan aan weers kanten van de weg en laten slechts een nauwe doorgang voor het verkeer vrij. Gisteren reed een auto drie paaltjes uit de grond. Plavuizendief op heterdaad betrapt LEIDEN Een 25-jarige Lei denaar is gisteravond op he terdaad betrapt bij de diefstal van een veertigtal antieke, Hollandse plavuizen uit een pand aan de Nieuwe Mare. Een vrouw zag de man de pla vuizen uit de woning naar zijn auto sjouwen. Zij noteerde het kenteken van de wagen en waarschuwde de politie. Even later kon de man in de kraag worden gevat. Kraak panden ontruimd LEIDEN De politie heeft giste ren twee kraak panden aan de Koningstraat en de Haverstraat ontruimd. Het huis aan de Koningstraat 54 was leeg, uit het pand aan de Ha verstraat 72 is het huisraad meegeno men en opgesla gen in het politie bureau. J o( !IDEN Het klachten- reau, dat een onderdeel van de Leidse Rechts- 'nkel, heeft vooral te jiken met klachten over optreden van de poli- Vorig jaar behandelde on|t toen nieuwe bureau 31 de procedure wordt verbeterd. Klachten over politiegeweld zijn moeilijker te behandelen. „Het is het woord van de poli tie tegen dat van de klager" zeggen leden van het bureau. „Wanneer de politie zegt dat de verdachte zich verzette te gen arrestatie, dan is daarmee ildingen, dertig daarvan vaak ,d.e k°f a£- Ontoelaatbaar ran HonKion Airop ria gewe»d ,s dan moeilijk aan te 'on m'°r tonen. Wij proberen in dit soort zaken te bemiddelen". Het bureau zoekt eerst contact met de betrokken agent. Lukt dat niet dan wordt een brief aan de commissaris geschre ven en als ook dat geen bevre digende oplossing geeft, dan wordt de klacht doorgegeven aan de rijksrecherche. ren klachten over de itie. Dit jaar kreeg het acht rechtenstuden- bemande bureau 59 ichten binnen, 44 daar- betreffen het optre- van de politie. Het eau zegt voor ongeveer helft van de ingedien- klachten eeh bevredi- ide oplossing te vinden. klachtenbureau werd in Itember 1981 een zelfstandi- J afdeling van de Leidse [chtswinkel. Voorheen wer- klachten behandeld door Rechtswinkel. Omdat men mening was, dat aan Rchten niet voldoende aan- Iht kon worden besteed, Brd het klachtenbureau in |t leven geroepen. Bij het bu- kan men met klachten politie-optreden, advoca- hklachten en klachten over prwaarders en notarissen te- iht. Het bureau is niet alleen [stemd voor de Leidse bevol- Jig. Ook bewoners van de re- ï-gemeenten kunnen er te- cht. :t bureau houdt zich hoofd- ;elijk bezig met klachten •r de politie in Leiden en igeving. Door leden van het jc',i reau worden voorbeelden IC noemd. Wanneer in beslag lomen auto's verbeurd wor- verklaard, dan heeft de [enaar van de wagen recht de goederen, die in het H^ertuig liggen. Het bureau ©h eft verschillende meldingen ere kregen, dat de spullen kapot verdwenen zijn. ilgens het bureau heeft de l'en Htie de plicht om in beslag 2 nomen goederen goed te be- iren. Door de politie van ze klachten op de hoogte te fjengen, hoopt het bureau dat Misverstanden Aan de helft van de klachten kan wat worden gedaan, meldt het bureau. „Vaak gaat het om misverstanden. Mensen heb ben door de behandeling van de politie een gevoel van on behagen gekregen. Een ge sprek tussen de politie en de betrokkene kan dat misver stand, het gevoel van onbeha gen vaak wegnemen." Het bu reau is er niet op uit om „agentjes te pesten" „Wij pro beren een bemiddelende rol te spelen." Over de Leidse politie zegt het bureau: „Er zitten pri ma agenten bij, maar er zit ze ker ook een aantal rotte appels in de mand." Toch is de ver standhouding met de politie redelijk. De relatie met de po litie moet trouwens goed zijn om nuttig werk te kunnen doen, zeggen de leden van het bureau. Ook komen er bij het bureau klachten binnen over advoca ten. Dit jaar behandelde men tot nu toe tien klachten over advocaten. „Het gaat dan vaak om advocaten die de mensen gratis zijn toegewezen. Soms is er dan sprake van een lakse behandeling, waardoor bij voorbeeld beroepstermijnen zijn verlopen." Ook werd er een klacht ingediend tegen een advocaat, die nog niet veel Zeven van de acht leden van het klachtenbureau: Marion, Marco, Maarten, Jacco, Dorien, Luc en Flip. voor een cliënt had gedaan, maar hem wel een rekening van drieduizend gulden had gestuurd. Na enig onderzoek kwam het klachtenbureau tot de conclusie, dat de cliënt 'maar' vijfhonderd gulden had moeten betalen. Het bureau onderscheidt de werkzaamheden in individue le spreekuren en structureel werk. Op het spreekuur wor den klachten behandeld. Structureel werk houdt in, dat er wordt gewerkt aan veel voorkomende klachten om zo te proberen het probleem uit de wereld te helpen. Als voor beelden noemt het bureau de in beslag genomen goederen en de vele klachten over één advocaat. Met andere klach tenbureaus in den lande wordt maandelijks overleg gevoerd. Dit onder het motto „Van el kaar kun je nog wat opste ken". Een andere activiteit is het geven van voorlichting. Op scholen en in buurthuizen wordt dan onder meer verteld wat de politie nu wel en niet mag. Het bureau telt uit acht rech tenstudenten, die hun mede werking vrijwillig verlenen. Zij worden bijgestaan door ad viseurs. Men kan terecht bij leden van het Advocatencol- lectief en wetenschappelijk medewerkers van de Univer siteit. Dit om een goede kwali teit van het werk te handha ven. Het bureau houdt elke dinsdag- en donderdagavond van half zeven tot half negen spreekuur. Iedereen die denkt een klacht te hebben, kan daar dan terecht. Over een paar weken verhuist de Leidse Rechtswinkel en dus ook het klachtenbureau. De behuizing in het oude marine complex aan het Noordeinde wordt verlaten en per 1 no vember wordt de oude brand weerkazerne aan de Ketelboe- tersteeg betrokken. Het bu reau bevindt zich dan vlak bij het onderkomen van de Leid se politie. Dat is geen handicap melden de leden v£ui het klachtenbureau: „De politie kan best een leuke buurman Zljn' KEES VAN HERPEN EIDEN Aan een oude oemeense volksballade erd de naam ontleend th<j in de groep Leidse muzi- anten, die zich toelegt op iar et uitvoeren van Roe- qiI eense volksmuziek, uri flioritza' werd in 1978 op- richt en kwam voort uit eveneens Leidse zi- unerorkest Csardas, dat iiiziek uit verschillende ^lkanlanden uitvoert. zes leden van Mioritza wil- ;n zich echter specialiseren, lateriaal voor haar repertoire erd behalve in contacten met yj oemeense musici, verkregen j in in Roemenië gekochte ind- en plaatopnamen. Mio- iza selecteerde daaruit de elodieën, die bruikbaar wa- t tn eigen arrangemen- jot n te verwerken en bouwde idoende een uitgebreid reper- 'Q^ire op. Een selectie hieruit structuurelementen zijn, vast gelegd. Anders is de doina, waarin een soloinstrument ru bato, in een vrije maatsoort, varieërt op een melodie. De begeleiding volgt haar in lang zaam gestreken accoorden, die slechts de toonsoort ondersteu- horen op haar eerste gram- De verschillende kenmerken lofoonplaat, waarmee Miorit- shi i zich onlangs heeft gepre- 3 inteerd. id l.t ig eerste kant bevat muziek ot(it Oost- en de tweede uit oord-Roemenië met het doel 00|en zekere variëteit in het inbod te scheppen. Daarnaast ordt om beurten aan één van instrumenten (viool, klari- et, cymbaal en panfluit) een hi olistische rol gegeven, et repertoire bestaat uit lie- eren in instrumentale bezet ting, melodieën en dansen met 3 iteenlopend karakter, tempo n ritme. Het gaat hierbij om aak iikto van de nummers worden de achterkant van de hoes be knopt, informatief en verhel derend toegelicht. Daarnaast worden enkele feiten over de geschiedenis, de wijze van uit voeren en de instrumenten ge geven. Temperament Het uitvoeren van Roemeense volksmuziek door Nederlan ders lijkt in eerste instantie door het verschil in tempera ment een wat geforceerde zaak. Mioritza weet de aan dacht echter te boeien. Haar technisch peil is doorgaans vrij hoog en aan de voor ons ge voel extreme expressieve ei sen, die de muziek stelt, wordt ruimschoots en op natuurlijke manier tegemoet gekomen. Dit geldt in het bijzonder voor het spel van de panfluitist en de cymbalist, waarin een aanste kelijke muzikaliteit door klinkt, gecombineerd met een prima techniek. De violiste toont, eveneens een overtui gende muzikale visie, maar mist de daarbij passende volle en warme toon. Het wat rom melige samenspel in nummer A5 is en ander zwak element. Het pleit voor de helderheid van de opname door de pla tenmaatschappij PAN dat de voor en tegens van Mioritza's spel zo duidelijk overkomen. De verdiensten overheersen echter, waardoor de plaat, die in de Leidse platenzaken te koop is, zeker bij de kenner is aan te bevelen. DTRK VOORFN BUURTHUIS MIERENEST: Opvangcentrum ex-verslaafden mag geen overlast geven LEIDEN Buurthuis het Mierenest heeft zich bij de gemeente beklaagd over de wijze waarop het op vangcentrum voor ex-ver slaafden (aan de Morsweg) ,,in de buurt is gedropt". Het Mierenest betreurt het dat over de oprichting van het centrum geen overleg is ge voerd. Op zich heeft het buurthuis geen bezwaar tegen de aanwezigheid van het cen trum, mits er aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Het Mierenest stelt dat het centrum „geen overlast voor de omwonenden met zich mee moet brengen. Dat er een dui delijke controle moet zijn dat alleen ex- en afkickende ge bruikers van het centrum ge bruik maken en dat er vanuit de sociaal- en geneeskundige diensten een goede begeleiding plaats heeft". Het buurthuis heeft de gemeente van haar eisen op de hoogte gesteld. Promotie De heer G.W.A.M. Padberg is vanmiddag gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse uni versiteit op een proefschrift getitild „Faciocsapulohu- meral disease". Promotors waren prof. dr. G. W. Bruyn en dr. G.K. van Wijngaarden. In het proefschrift be schrijft Padberg de vrij zeldzame spierziekte, die van ouder op kind overerft en verlamming van de aange zichtsspieren en van de spieren rond de schouder tot gevolg heeft. In een later stadium kunnen ook andere spieren verlamd raken. Ongeveer eenderde van de pa tiënten, die de ziekte heeft, blijkt geen klachten te heb ben. Slechts een klein percentage van de patiënten raakt ernstig invalide. 1 op de 20.000 Nederlanders heeft de ziekte. Decent People De Leidse band Decent People" treedt vanavond op in het café The Jam aan de Tweede Binnenvestgracht. De cent People is ander half jaar geleden opgericht. De groep speelt eigen composities, die het best te omschrijven zijn als melodieus, swingend, vrij stevig en simpel van opzet. De cent people bestaat uit Yves Klompenhouwer, Steef Peters, Frits Humme, Lex de Boer en Pierre Emanuel. Aanvang 22.30 uur. Occasionshow De garagebedrijven Kamsteeg en Het Motorhuis houden donderdag 14, vrijdag 15 en zaterdag 16 oktober een occa sionshow in de Groenoordhallen aan de Willem de Zwij gerlaan. Op de auto's wordt garantie gegeven tot 2 april 1983. In één van de hallen staan auto's, die al wat ouder zijn en waar geen garantie op wordt gegeven. De show is donderdag- en vrijdagavond geopend van zeven tot tien uur en zaterdag van elf tot vijf uur. Opening Manifest De „linkse" boekhandel Manifest wordt zaterdag 16 oktober officieel geopend. De boekhandel is gevestigd aan de Hooglandsekerkgracht 4 en is opgezet na het verdwijnen van het Leidse filiaal van boekhandel Ru- ward. De boekhandel wordt beheerd door vrijwilligers. Te koop zijn boeken die het in gewone boekhandels niet doen. Ook materiaal van aktiegroepen en van kleine linkse uitgevers ligt op de planken van de win kel. De opening wordt muzikaal omlijst door Het Straatorkest en door Paella. The Lord Folks De jongerengroep The Lord Folks" verzorgt zaterdag 16 oktober de eucharistieviering in de Herensingelkerk. Het thema van deze viering luidt „Komt Allen". Aanvang 19.00 uur. Voorganger is pastor De Ridder. LEIDEN Het personeel van de Leidse Woning stichting (LWS) heeft de minister van volkshuis vesting gevraagd ervoor te zorgen, dat de LWS ook in de toekomst haar taak kan blijven uitvoeren. De personeelsleden zien bij een eventuele omvorming het liefste, dat de stichting een gemeentelijke dienst wordt omdat men dan de ambtenarenstatus kan handhaven. De LWS probeert met name bevolkingsgroepen die elders moeilijk gehuisvest kunnen worden aan onderdak te hel pen. Consequentie van die doelstelling is „dat de LWS in de loop der jaren de opvang is geworden voor „probleemge vallen". Een kwart van de et nische minderheden woont in Siebel jubileert na 70 prachtige jaren. En na tuurlijk doen wij dat in stijl. Daarom heeft de juwelier van 's lands rijkste collectie briljant, goud, zilver en horloges een aantal mooie aanbiedingen voor u. Niet alleen nu, maar het hele jaar door. Wat de hoogtepunten deze maand zijn, kunt u hiernaast al zien. Of in werkelijkheid, in onze etalages. In alle bescheidenheid, waar anders dan bij Siebel kunt u zoveel fraais verwachten? SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. Zilveren Quartz dameshorloge met zilveren band van 265.- voor 198.- Bovendien: van elk Quartz-horloge bij Siebel gekocht verwisselen wij, op vertoon van garantiebewijs, uw leven lang gratis de batterij. Geel- of wit gouden ring in de vorm van een blad met 5 briljanten (0.16 kar.) 925.- Bijpassende oorknoppen en choker-collier resp. 1450.- en 1895.- Rood-wit-geel gouden ring. Drie kleuren inéén. Jubileumaanbieding van 130.- voor 99.- In zilver 18.- Bijpassende gouden oor knoppen, hanger en armband resp. 75.-, 79.- en 595.- In zilver 12.-, 6.- en 59.- Wit- of geel gouden rivière- oorknoppen met 6 of 8 briljanten (0.19 kar.) 760.-, (0.29 kar.) 990.- r 198.- Cultivé parels. Deze 3 paar gouden oorknoppen van 325.- v en 3 paar in zilver van 95.- voor 59.- Hebt u nog geen gaatjes in de oren? Bij Siebel gaat dit pijnloos en steriel. Inclusief de bolletjes voor 17,50! Den Haag. Lange Poten 9-11. Rotterdam, Stadhuisplein 24-28. ütrecht. Bakkerstraat 27-29. Haarlem, Grote Houtstraat 63-65. Amsterdam. Kalverstraat 121-123. Lid van de Beurs voorden Diamanthandel. complexen van de LWS", schrijft het personeel. In een flat aan de Ravenhorst zou dat percentage 83 procent zijn. Het personeel voelt zich be dreigd door de noodzakelijke omvorming van de LWS. De LWS beschikt niet meer over een wettelijke basis het is geen woningbouwvereniging maar ook geen gemeentelijke dienst en de minister heeft als eis gesteld, dat vóór 1 janu ari een oplossing voor de pro blemen is gevonden. De minis ter heeft voorgesteld om de woningen van de LWS over de in Leiden bestaande wo ningbouwverenigingen te ver delen. De minister is van me ning, dat het omvormen van de LWS tot een woningbouw vereniging niet acceptabel is, omdat er in Leiden al genoeg woningbouwverenigingen zou den zijn. Het college van B en W vindt, dat de huidige wo ningbouwverenigingen en de LWS moeten fuseren in één grote nieuwe bouwvereniging. In het collegeprogramma voor de periode '82-'86 staat ver meld, dat de fusie van de wo ningbouwverenigingen, waar onder de LWS, krachtig zal worden bevorderd. Wethouder Tesselaar heeft daarbij laten weten een politieke meerder heid voor deze fusie te zien. VVD en PvdA zouden voor stander zijn, terwijl de grootste oppositiepartij, het CDA, zich eveneens voor de fusie heeft uitgesproken. In een brief aan het college van B en W heeft het CDA daar wat kantteke ningen bij gemaakt. Men is weliswaar voorstander van een dergelijke fusie, maar wenst ruimte te laten voor in spraak. Het CDA vraagt het college meer duidelijkheid te geven over de inspraakmarges ten aanzien van de besluitvor ming. Het bestuur van de LWS heeft inmiddels laten weten, dat zij van mening is, dat de LWS een zelfstandige woningbouw vereniging moet worden. Het argument van het ministerie, dat er in Leiden al genoeg wo ningbouwverenigingen zouden zijn, wordt afgewezen. De LWS beheert het grootste aan tal woningen in Leiden en heeft een goed functionerend beheersapparaat, merkt het bestuur in het blad van de LWS op.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3