itz Kohn onden in Hongkong Ierland moet raak schieten Spartak-Haarlem via satelliet~tv in stadion Wereldkampioen Ideal du Gazeau geklopt in Prijs der Giganten LHDSE COURANT WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 PAGINA 13 EN 'illan heeft tijd Tijdens gesprekken tussen roordigers van de KNLTB en lillan (38) is gebleken dat de tner van Betty Stöve dit jaar in de gelegenheid is werk- Itn in Nederland te verrichten, kend zou de Zuidafrikaanse 'gedurende een aantal weken landse top begeleiden. „Hij nomenteel in de Verenigde dus bondsdirecteur Buruma, in programma voor 1982 is t 7-npte meer. Voorop zal staan of tng zinvol kan zijn. Zo niet, 627 de hele zaak niet door". HAARLEM Hetzelfde bedrijf dat trainer Hans van Doorneveld van Haar lem in staat stelt via de sa telliet beelden te bekijken van Spartak Moskou, de te genstander van Haarlem in de tweede ronde van het UEFA-bekertoernooi. is van plan de wedstrijd via de satelliet en een groot scherm live te vertonen. Het grote scherm, mis schien zelfs twee, zal even tueel opgesteld worden in het stadion van Haarlem. Het plan is om het duel dan later op de avond de wedstrijd begint om 17.00 uur nog eens te herha len. Het zou de eerste keer zijn, dat een sportwedstrijd in Europa op deze manier, waarbij wel auteursrecht aan de Buma-Stemra moet worden betaald, wordt uit gezonden. Andersson naast Timman TILBURG De Zweed Ulf An dersson heeft zich gisteren naast Jan Timman genesteld op de twee de plaats in het internationale schaaktoernooi in Tilburg. Anders son versloeg in een afgebroken partij uit de achtste ronde de Ame rikaan Walter Browne. Wassili Smislov won zijn afgebroken partij uit de achtste ronde tegen de West duitser Robert Hübner. Daardoor bezet hij de vierde plaats met 4,5 punten. Hübner kwam eerder op de dag tot remise tegen de Hongaar Portisch in een afgebroken duel uit de zevende ronde. Onderscheiding Tourrenners DEN HAAG Joop Zoetemelk, Hen- nie Kuiper, Johan van der Velde en Pe ter Winnen krijgen de gouden medaille van sport van Frankrijk uitgereikt vanwege hun prestaties in de Ronde van Frankrijk 1982. Het is de eerste keer, dat Nederlandse wielrenners deze onderscheiding ontvangen. De uitrei king heeft plaats op de Franse ambas sade te Den Haag, vermoedelijk op 28 oktober. Ook de demissionaire minis ter-president de heer Dries van Agt, be kend wielerliefhebber, wordt uitgeno digd de uitreiking bij te wonen. digd >NG Wanneer n zijn nu nog als vedoelde opmer- ER^itvoer zou bren- de Nederlandse arkt binnenkort n rijker onder de avonturen van r etbaltrainer in ikenc g". Want Spitz 'ertefn pagina's vol over zijn nu weken durende in Hongkong, dacht zijn eind wint met het ontslag ugge afgebroken J^jjals oefenmeester voortzetten. Het zoals bekend Volgende week stapt de Lu- x in het vlieg- hem terug naar moet brengen, aan ervaringen iar ook een illu- aardige stuiver 10 september arri- ihn in Hongkong, ^tar moest de club -^ar hij de werkdraad oppakken. Maar M bleek voor hem BjHparadijs op aarde. IHeld met vrachtauto's 53n worden binnenge- h trof vrijwel louter jnde in de Britse pie. Morning Star welijks meer dan organa. De club be ar daarmee was zo alles gezegd. Geld t, niet voor de trai- oor de spelers, niet >nd die een deelne- voor de competitie liet gratis verstrekt. leefde Kohn tus- n vrees, in één van de vele riante kamers van het hotel Meridienne, waar de re kening vanzelfsprekend aar dig opliep. Kohn weigerde, begrijpelijk, in afwachting van zekerheid over zijn positie één stap op het trainingsveld te zetten, en de buitenlandse spelers van de club, onder wie Hugo van Houten, Paul van der Blom, Kees Storm en Ron Goodlass toonden daaraan evenmin be hoefte. Eén wedstrijd speelde Morning Star, met louter Chi nese spelers, en het kreeg bij die gelegenheid een fiks pak voor de broek. Daarna volgde het faillissement. Maar de cha os was daarmee voor Kohn en het genoemde viertal vanzelf sprekend nog niet compleet. Er stonden immers de nodige rekeningen open. Vandaar dat de spelers vorige week uit het luxueuze hotel werden gezet met de mededeling, dat ze hun koffers dienden achter te laten tot de nota's betaald waren. Kohn: „Op een gegeven mo ment had ik al die koffers bij mij in de kamer staan. Gene- raal-directeur Schouten van het hotel was mij terwille door me toe te staan tegen een spe ciaal prijsje nog een weekje in het hotel te blijven. Ik kan na melijk niet eerder naar huis, omdat mijn vrouw hier naar toe gekomen is met een re tourtje, waarop ze pas terug mag vliegen als ze hier mini maal veertien dagen geweest is. Ik had trouwens wel een paar dagen bij Bert Jacobs te recht gekund. Misschien doe ik dat ook nog wel". Jacobs, de voormalige trainer van Willem II, heeft als oefen- meester van Seiko de beschik king over een flat. Maar hij vertoeft niet voor niets bij de rijkste club van Hongkong. Seiko staat ook model voor het ideaalbeeld, dat mensen zich voor de geest halen, wanneer ze over voetbal in de Britse kroonkolonie praten. De nu werkeloze trainer Spitz Kohn kan volgende week pas naar huis. Spitz Kohn is ervan overtuigd dat alles voor hem nog ten goede had kunnen keren, wanneer Morning Star al voor de start van de competitie fail liet zou zijn verklaard. „In de voorbereidingsfase zochten di verse clubs nog een trainer. Ik had meer contacten in Hong kong. Deze week nog hoorde ik dat de club Tsung Wang be langstelling zou hebben. Die hebben een Chinees als trai ner, en links en rechts hoor ik dat ze naar mij geïnformeerd hebben". En hij vervolgt: „Toen ik naar Hongkong ging, dacht ik dat ik alles in de voetballerij wel zo'n beetje had meegemaakt, maar bij die Chinezen kan al les. Vorig seizoen stond er een club onderaan in de competi tie. Die liet voor de laatste wedstrijd prompt zes Engelsen overkomen, om ze vervolgens weer voor bewezen diensten te bedanken. Dat kan hier. Geor ge Best trommelden ze vorige week op voor een wedstrijd van Tschi Bi. Kreeg hij 25.000 gulden voor. Tschi Bi verloor met 5-3 van Bulova. Dergelij ke dingen gebeuren omdat veel mensen die bij de ene club zijn, ook nog wat met een andere vereniging te maken hebben. En bij de bond is het net zo. Een zetel in het bestuur wordt gewoon aan de hoogste bieder verkocht". Spitz Kohn heeft dan ook niet de illusie dat hij op korte ter mijn toch nog geld zal zien. „De man die me naar Hong kong heeft gehaald, heeft ook geen stuiver. En de bond zegt dat ze daar niet verantwoorde lijk voor is. Ach, we hebben overal gelopen. Drie jongens zijn naar de ambassade ge weest, we hebben een meeting bij de bond gehad en we zijn allemaal voor de tv geweest. Journalisten hier schrijven, dat het een schande is voor het voetbal in Hongkong, dat de bond zelfs geen geld geeft voor onze terugreis. Maar het helpt allemaal niets. Uiteindelijk hebben we op iemands advies een advocaat in de arm geno men. De zaak schijnt nu 26 ok tober voor te komen, maar dan ben ik hopelijk weer thuis. Ja, je maakt wat mee hier. Spelers komen als prof, maar als pun tje bij paaltje komt, missen ze hier de papieren. Zeiden ze ook tegen mij: „Meneer Kohn, u staat niet geregistreerd". Terwijl ik nota bene een pas poort van de bond heb. Als je het mij vraagt, verscheuren ze hier alles. Maar ik probeer aan werk te komen, tot aan de an dere kant van de wereld toe, en dan moet ik nog oppassen ook dat ik mijn uitkering niet verspeel". WILLEM PFEIFFER twereld Het Nederland ertal Henk en Elly Rebattu, Tamrhens een zege op hun n Kreijns, Vergoed, in der Brom de hal- ereikt van de Euro van de wereldtitel- DR Akrobat (9), bekendste spring- an Europees kam- Schockemöhle is a een darmoperatie rinaire kliniek in ingeslapen. De Fransman ambiani heeft gis- in de Royal Albert pnden de Europese het licht-welterge- iverd. De Britse ti ler Clinton McKen- i de tweede ronde wegens stoten on- rfel. RLIJN De Belgi- lagse-keizer Patrick n laatste seizoen op rmidabel begonnen jn jonge en nog on- .aliaanse koppelge- zio Bidinost de Zes- n West-Berlijn te ;t Nederlandse kop- Venix werd zeven- uels 'r Het eerste za- van Westerkwar- isteren bezoek van elftal van FC Den thuisploeg hield tot and, maar verloor met 2-0. llemse van FC Den de bal tweemaal tlman Frans Ouds- deponeren. Op het cheen ook Frank it terug van een mi- naar Thailand. Hij i goede partij, noette de zaterdag r Vitesse Delft. De hadden veel inval- wonnen toch met 2- lpuntenmakers wa in der Berg en Bert HILVERSUM Niet de tweevoudig wereldkam pioen Ideal du Gazeau maar de Zweedse topper - Ex Lee won gisteren voor zon zevenduizend toe schouwers op de Hilver- sumse drafbaan de Prijs der Giganten. Het prijzen geld in deze gigantenstrijd was 30.000 gulden minder dan normaal. Begrijpelijk, want iedereen moet inle veren. En in een tijd dat er minder binnenkomt via de totalisatorkassa moest ook de Stichting Neder landse Draf- en Rensport de geldkraan wat dicht draaien. Voor de Fransen en de Zwe den maakte de daling van het prijzengeld in de Prijs der Gi ganten met toch nog het aardi ge' totaal van 120.000 gulden niet eens zoveel uit. Dat komt omdat de frank en de kroon behoorlijk gezakt zijn ten op zichte van de Nederlandse gul den. Dat was dus niet de oor zaak van de slechte opkomst van de internationale dravers in het Hilversumse sportpark. Nee, de komst van de twee voudig wereldkampioen Ideal du Gazeau, die in zijn loop baan meer dan zes miljoen verdiende, hield vele toppers thuis. Uiteindelijk is er maar één eerste prijs van 60.000 gul den en als die op „zeker" naar Ideal du Gazeau gaat. wat moet je dan nog in Hilversum doen?. Het aantal van tien dravers dat met elkaar de strijd wilde aanbinden was te klein om in De succesvolle pikeur D. Wegebrand met de Zweedse „Gigant" Ex Lee. twee series en een finale aan de start te laten komen, zodat de NDR terecht besloot de Gi gantenstrijd voor het eerst in twee heats te laten verlopen. De tien dravers verdienden in hun loopbaan een totaal van ruim tien miljoen gulden. In de dans om de Nederlandse guldens werd de eerste heat gewonnen door de Zweedse achtjarige hengst Ex Lee met op de sulky Dan Wegebrand. Na de start nam deze combina tie de leiding en stond de kop niet meer af en won in de ki- lometertijd van 1.15.8 minuten. De Benjamin van de koers, de Nederlandse vierjarige Udo Quick, was lang tweede maar sprong bij het uitkomen van de laatste bocht weg. Pikeur De Wrede liet toen namelijk door een stuurfoutje een leid sel uit zijn hand vallen. Hij kreeg de hengst echter weer snel in draf en werd in een tijd van 1.16.3 vierde. Een ge weldige prestatie voor deze zoon van Star Performer. Zijn eigen record stond sinds een maand op 1.17.2. Ideal du Ga zeau moest in het tweede gelid achter de startauto vertrek ken, was slecht weg en moest achter Ex Lee en de Franse draver Ianthan genoegen ne men met een derde plaats. De winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen 1982, Ino Ludois, sprong aan de start en werd ingehouden en mocht in de tweede heat niet meer aan de start verschijnen. In de tweede heat ging Ideal du Gazeau als torenhoog favo riet van start. De wereldkam pioen, die vorig jaar de Prijs der Giganten won, zegevierde in een kilometertijd van 1.15.5. Ianthan met Pierre Dalanoe werd tweede voor de winnaar van de eerste heat, Ex Lee. Na optelling van de totaaltijden bleek dat Ex Lee in een tijd van vier minuten en 3,7 secon den de twaalfde editie van de Prijs der Giganten had gewon nen. Ideal du Gazeau werd tweede in 4.04.1 minuten. De zelfde tijd kwam voor Ianthin op de klokken. De overwin ning in de laatste heat bezorg de de wereldkampioen echter het tweede geld. Eugène Lefèvre verliet nogal teleurgesteld met Ideal du Ga zeau de baan. Hij had niet ver wacht met de wereldkampioen onder de dravers tegen een nederlaag aan te lopen. De da gen voor de koers had hij nog getwijfeld om naar Hilversum te komen omdat hij geen hoge pet op had van de heatdrave rijen. ,En bovendien had hij slechte startnummers achter de startauto. Dat het geen snelle draverijen zijn gewor den, konden Ideal du Gazeau en de overige paarden echter niet helpen. In dit soort koer sen moeten de paarden over de mijl als een vuurpijl achter de startauto vertrekken. Die mogelijkheid was er niet. De Voorburgse starter Rees van der Lubbe nam de paarden in een te laag tempo achter de vleugels van de startauto mee. En dan is het echt niet moge lijk om het baanrecord van Hilversum, dat sinds 1977 met 1.13.8 op naam staat van Belli- no II, te doen sneuvelen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Simpele bekerwinst AZC LEIDEN Dankzij een 15-5 overwinning op ZI AN/Vitesse heeft AZC/Microlife zich ge plaatst voor de halve finales van de Nederlandse waterpo- lo-beker. Grootste probleem voor de ploeg van coach Geor ge Geurtsen was het vasthou den van de concentratie. Dat lukte in de tweede spelpe- riode duidelijk niet. Toen kon ZIAN, dat vorige week nog met 14-4 klop kreeg van de Alphenaren, een 6-2 achter stand tot 6-4 verkléinen. In het derde gedeelte stelde AZC orde op zaken. Verdedigend werden er geen fouten ge maakt en Eric Noordergraaf en Remco Pielstroom leverden doeltreffende bijdragen: 9-4. In de laatste periode was de Alphense overmacht nog gro ter, hetgeen duidelijk in de stand tot uitdrukking werd ge bracht: 15-5. Scores AZC: Eric Noordergraaf 5, Ron de Vogel 3, Jan Evert Veer, Ton Buunk 2, Ewout van Winsen, Arco Verboom en Remco Pielstroom 1 Scores Zian: Paul Belt 2, John van den Bosch, Anton Heyden en Wage- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Jong Engeland (onder 21 jaar) juicht om het behaalde Europese voetbalkampioenschap. Het verloor in Bremen met 3-2 van West-Duitsland, maar had het eerste duel met 3-1 gewonnen. DUBLIN Het Ierse voetbalelftal moet van avond in Dublin tegen IJsland met groot verschil winnen om in de race te blijven voor de eerste plaats in groep zeven, die recht geeft op deelneming aan de eindronde om het Europees kampioenschap in 1984. Behalve Ierland en IJsland maken Neder land, Spanje en Malta deel uit van groep zeven. In het eerste optreden verloren de Ieren in Rot terdam met 1-2 van Oran je. De Nederlanders op hun beurt lieten in Reyk javik een punt liggen te gen IJsland: 1-1. Verdediger Chris Hughton blesseerde zich tijdens de trai ning en zal waarschijnlijk worden vervangen door Mick Wals van Everton. De opstel ling van Ierland is: MdDonagh; Moran, Lawrenson, O'Leary, Hughton of Walsh; Whelan, Grealish, Waddock; Brady. Robinson en Stapleton. Engeland Viv Anderson (verdraaide knie) heeft op het laatste mo ment moeten afzien van een plaats in het Engelse voetbal elftal, dat vanavond in het Wembleystadion een vriend schappelijke interlandwed strijd speelt tegen West-Duits land. Butcher, Sansom; Armstrong, Wilkins, Hill; Regis. Mariner, De vonshire. West-Duitsland: Schumacher, Kaltz. Strack, Karl-Heinz Foerster. Bernd Foerster; Dremmler, Briegel. Meier; Klaus Allofs. Milewski (of Matt- haeus), Rummenigge. Jong Engeland heeft gisteren de Europese voetbaltitel vero verd voor landenploegen on der de 21 jaar. De ploeg ver loor in Bremen met 3-2 van de jeugd van West-Duitsland. maar had de eerste wedstrijd met 3-1 gewonnen. De man van de wedstrijd in Bremen, die door slechts 8.000 toeschou wers werd bijgewoond, was de Westduitse A-speler Pierre Littbarski. De spits van FC Köln, voor de gelegenheid naar het jeugdelftal terugge haald. maakte de drie West duitse doelpunten. Voor Enge land scoorden Duxbury (ope ningstreffer) en Goddard. De voorlopige Olympische voetbalselectie heeft gister avond in het stadion Galgen waard de eerste wedstrijd in een nederlagenserie van zes met 3-0 (1-0) verloren van FC Utrecht. Ben Rietveld maakte alle drie doelpunten voor de Utrechters. De 2000 toeschou wers zagen degelijk doch wei nig spectaculair voetbal. Prijsvragen DEN HAAG De prijzen var^ de sportprijsvragen 40 kwamen als volgt terecht: Lotto 40: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: geen winnaar; derde prijs: 71 winnaars, elk f. 8.215,90; vierde prijs 4634 winnaars, elk f. 125,80; vijfde prijs: 83.340 winnaars, elk f. 5,00. Toto 40: eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 44 winnaars, elk f. 1.046,40; der- elk f. 215,20 de prijs: 419 Toto gelijk 1.579,10; tweede prijs: 3 f 263.10; derde prijs: 41 f. 96,20; vierde prijs: elk f 8.90; Cijferspel 40: zes goed: 1 winnaar. 1. 100.000,00; vijf goed: 2 winnaars, elk f. 10.000.00; vier goed: 24 winnaars, elk f. 1 000.00; drie goed. 244 winnaars, elk f. 100.00: twee goed: 2425 winnaars, elk f 10.00 Paardesport Prijs der Giganten Eerste heat: 1. Ex Lee (Zwe/D. We gebrand) 2.01,9 1.15,8; 2. Ianthin (Fra/P. Delanoe); 3. Ideal du Gazeau (Fra/E Lefevre); 4. Udo Quick (Ned/A. de Wrede); 5. Keystone Pa triot (Fin/V. Heiskanen); 6. Greatest Action (Ned/M. Pools); 7. Ossian (Ned/J. Wagenaar); 8. Iris de Gour- nay (Fra/K. Hormann); 9. Rainier Gallant (Ned/H. van Dijk); Nummer 6, Ino Ludois (Fra/M. Bonhomme), uitgeschakeld wegens galopperen. Tweede heat: 1. Idëal du Gazeau 2.01,4 1.15,5; 2. Ianthin; 3. Ex Lee; 4 Keystone Patriot; Greatest Action; 6 Rainier Gallant; 7. Ossian; 8. Udo Quick; Iris de Gournay; Niet gestart, nummer 10 (Ino Ludois). Totaaluitslag: 1. Ex Lee 4.03,7; 2 Ideal du Gazeau 4.04,1; 3. Ianthin 4.04,1; 4 Keystone Patriot 4.05,9; 5. Udo Quick 4.06,3; 6. Greatest Action 4.06,4; 7. Ossian 4.06,9; 8. Rainier Gal lant 4.08,8; 9. Iris de Gournay 4.10,1. Koersen Hilversum EERSTE KOERS, 2000 meter: 1. Ver non Fortuna (J. van Dooyeweerd) 1.24,4; 2. Veralynn Oxford; 3 Volant F. Niet gestart: nummer 10 (Vesuvius M). Toto. winnend f. 2,10 plaats f 1,10 f. 3,00 f. 2,30 koppel f. 30,60 trio f. 435,10. TWEEDE KOERS, 2000 meter: 1. Us Rudi (R. Pools) 1.21,8; 2. Vitenta V; 3 Unanco. Toto: winnend f. 9,20 plaats f. 2,70 f 2,60 f. 3,80 koppel f. 40,00 trio f. 765,90. DERDE KOERS. 2440 meter: 1 Ulonka Bella (R. Slik) 1 23,9; 2 Tur- 3. Ulioth HAnover Niet gestart mer 14 (Us Geo Alve). Toto: winnend f. 4,80 plaats f. 2,10 f. 2,40 f. 1,80 koppel f. 53,80 trio f 487,20. VIERDE KOERS. 1609 meter 1 Utahbon (J. F van Dooyeweerd) 1.19,5; 2. Ursa Major, 3. Pretty Boy Toto: winnend f. 1,80 plaats f 1,10 f 1,50 f. 1,40 koppel f. 3,60 trio f. 53.90 VIJFDE KOERS: 2900 meter: 1 Uferloper B (J van Dooyeweerd 1.23,0; 2. Upsalin Fortuna: 3. Upper Frejo. Niet gestart: nummer 2 (Thun- derbird). Toto: winnend f. 2,50 plaats f. 1,60 f. 6,20 f. 3,20 koppel f. 102,80 f. 1.376,60. ZESDE KOERS. 1609 meter: 1. Ex Lee (D. Wegebrand) 2.01.9 1.15,8; 2. Ianthin; 3. Ideal du Gazeau. Toto winnend f. 8,50 plaats f. 1,10 f. 1,10 f. 1,10 koppel f. «5,20 trio f. 89,20. ZEVENDE KOERS. 2440 meter: 1 Remi Star (J. Wagenaar) 1.21,5; 2. Star Laguna; 3 Serge Buitenzorg Toto. winnend f. 2,30 plaats f. 1,50 f. 2,20 f. 1,80 koppel f. 30,30 trio f 220,00. ACHTSTE KOERS. 1609 meter 1 Ideal du Gazeau "(E. Lefevre) 2.01,4 1.15,5; 2. Ianthin; 3. Ex Lee Niet ge start: nummer 10 (Ino Ludois). Toto: winnend f. 1,30 plaats f. 1,10 f. 1,10 f 1,10 koppel f. 2,00 trio f. 6,40 NEGENDE KOERS. 2000 meter 1 Uranis ter Lune <A de Wrede) 1.19,9, 2. Schiewago; 3. Talon Beroona. Toto winnend f 1,20 plaats f. 1,10 f. 1,40 f. 1,50 koppel f. 18,40 trio t. 74.60. TIENDE KOERS. 1609 meter: 1. Sir van Hanegem (J. Westgeest) 1.19,8; 2. Ubiquiste, 3. Tango Boszorg Toto. winnend f 2,40 plaats f. 1,70 f 1,70 f. 2,20 koppel f 7,50 trio f 60,40. ELFDE KOERS. 2000 meter 1. Uros M (W. Swart) 1.21,8; 2. Utis Oost- wyck; 3. Vannie K. Toto: winnend f. 3,60 plaats f. 1,80 f 2,10 f. 1,40 koppel f f. 13.90 trio f. 78.50 TOT A LISATOROMZET 950.453,--. Schaken Toernooi Tilburg Zevende ronde: Portisch (Hon)-Hüb- ner (Wdl) 1/2-1/2 Achtste ronde Hübner-Smislov (Sov) 0-1, Andersson (Zwe)-Browne (Vst) 1-0. Stand: 1. Karpov 6 punten, 2. An dersson, Timman 5; 4 Smislov 4,5; 5. Browne, Petrosjan. Sosonko 4; 8 Hübner; Nunn, Portisch 3,5; 11. Torre 3; 12. Larsen 2. Voetbal Franse competitie: Lens-Toulouse 3-1; Mulhouse-Laval 2-1; Bordeaux-Lyon 5-1, Basüa-Brest 1-1; Paris SG-Sochaux 1-0; Rouen- -Tours 4-2; St. Etienne-Auxerre 1-0, Monaco-Strasbourg 3-0; Nantes-Metz 2-3; Nancy-Lille 2-2 Stand: 1 Nantes 10-15; 2 Bordeaux 10-15; 3. Lens 10-15.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13