Ernstige verkoudheid bedreigt Japanse economie in Parijs overvol „Nederland moreel verplicht Bolivia te helpen" Togelijke federatie Fassen Jordanië en PLO Egypte en Soedan gaan samenwerken JAPANSE PREMIER SUZUKI TREEDT AF: Kamer: man en vrouw voor de wet gelijk DAAGSE S^ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 OKTOBER 1982 PAGINA 11 dej De voorzitter van de Westduitse li- partij FDP, Hans-Dietrich Genscher, ch op het congres van de partij begin iber in West-Berlijn opnieuw kandidaat i. Na de verkiezingsnederlaag van de n Beieren en het beroep van de afde- ■Saden-Württemberg van de FDP van !]ieuwe kandidatuur af te zien, werd in "estduitse hoofdstad vermoed dat Gen- in het belang van de partij-eenheid van rkiezing zou afzien. De kritiek op Gen- fbetreft vooral zijn onelegant gevonden ap van de coalitie met de sociaal-demo naar de christen-democraten van kanselier Helmut Kohl, wiens minister aitenlandse zaken hij is. Hij was dit eer- ider Helmut Schmidt.. 14 nscher wil FDP iven leiden Amerikaanse burgers organiseren zich tegen atoombewapening WASHINGTON In de Verenigde Staten hebben 25 organisaties, van vakbonden tot kerkelijke en etnische groeperingen, met in totaal naar schatting 20 miljoen leden, zich gisteren aaneengesloten in een nieuwe natio nale pressiegroep, 'Beweging tegen atoomoor log". De nieuwe vereniging streeft naar on derhandelingen over een controleerbare be vriezing van het atoomarsenaal. Volgens de organisator van de nieuwe beweging, Terry Herndon, heeft president Reagan „de gevoe lens in Amerika totaal verkeerd beoordeeld en de vele miljoenen beledigd die voor ver mindering van kernwapens zijn, wanneer deze door wederzijdse onderhandelingen tot stand wordt gebracht." Nicaragua wil gevluchte indianen terughalen MANAGUA De Nicaraguaanse regering wil de ongeveer 12.000 Miskito-indianen, die begin dit jaar naar Honduras zijn gevlucht, terughalen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Managua gaf gisteren een verkla ring uit dat de Sandinistische regering de In- teramerikaanse commissie voor de rechten van de mens heeft gevraagd te bemiddelen. De voornamelijk Engelstalige Miskitos zijn naar het buurland gevlucht toen de Sandinis ten met een grootscheeps hervestigingsproject begonnen in het grensgebied. De regering in Managua rechtvaardigde haar optreden met de activiteit van „contrarevolutionairen" vanuit Honduras, die Miskito-dorpen als schuilplaats zouden hebben gebruikt en de inwoners zouden hebben mishandeld. KHARTOEM De presidenten van Egypte en Soedan, Moebarak en Nimeiri, hebben gisteren in Khartoem een „integratiehandvest" ondertekend. Daarin is de wens tot een stapsgewijs samengaan van beide landen op het gebied van de buitenlandse politiek en defensie en het economische en sociale beleid neergelegd. Eerst zal een „hoge commissie voor integratie" on der wisselend voorzitterschap van de staatshoofden worden ingesteld. Daarop volgen de vorming van een Nijl-parlement" met in totaal 60 afgevaardig den uit beide landen en de instelling van een ge meenschappelijk fonds ter financiering van inte gratieprojecten. Deze doelen moeten in de komende tien jaar verwerkelijkt worden. Japanse premier, Suzuki, heeft zich gisteren terugge- cken als voorzitter van de Liberaal-Democratische Par- LDP) en zich tegelijkertijd niet beschikbaar gesteld als ididaat voor die functie. Dit betekent dat Japan een uwe premier krijgt, omdat het de gewoonte is dat de lei van de regeringspartij automatisch premier wordt. Op november aanstaande wordt de nieuwe voorzitter van LDP gekozen. luki maakte zijn besluit tijdens een haastig bijeengeroe- bijeenkomst van het LDP-bestuur bekend. Als reden hij op dat hij de weg wil vrij maken voor een nieuwe •({tijleider, die meer dan hijzelf in staat is „de ernstige in- 1e en externe problemen van de partij op te lossen". HAAG Het vrij Idling aangekondigde „den van de Japanse -president Zenko ki is meer dan een Japanse aangelegen - Het geeft duidelijk 10e de wereldecono- er op dit moment tat: Geteisterd door orse griep. ijl de meeste geïnd ustri- rde landen al tijden te lijden hadden onder eruglopende economie, de regering van het 120 inwoners tellende nog steeds alles onder te hebben. Het gi- 13 iChe afzetgebied voor de ise industrie - het gehe- rre Oosten, de Verenig- <g|aten, Europa en Afrika Men er borg voor dat de nse .industrie op volle Zenko Suzuki toeren kon blijven draaien. De export bleef toenemen, de yen bleef een sterke mun teenheid. Europa en de Verenigde Sta ten poogden met Japan in overleg te komen over han delstarieven en invoer be perkende maatregelen om op die manier de te verwachten schade enigszins gelijkelijk te kunnen verdelen. De rege ring en de het parlement ga ven weliswaar enigszins toe aan de dringende verzoeken van Europa en de Verenigde Staten, maar veel verder dan een minimale beperking van hun auto-uitvoer en toezeg ging van een vereenvoudi ging van invoer van Wester se produkten kwam het niet. En begrijpelijk. Want ook een paar jaar geleden al stond de Japanse economie er minder rooskleurig voor dan algemeen werd aangeno men. Aan de oppervlakte deed een werkloosheidsper centage van slechts iets meer dan twee procent misschien anders vermoeden, maar toen minister-president Zen ko Suzuki twee jaar geleden aan de macht kwam, was een van zijn beloften door een verhoging van de export het miljarden grote staatstekort voor 1984 aanzienlijk te ver minderen, of zelfs te doen opheffen. Die belofte heeft hij niet waar kunnen maken. Van daar ook - na toenemende druk uit het parlement - zijn aftreden. Er trad de laatste jaren een duidelijk stagnatie op in de groei. In plaats van de beloofde toename van 5,2 procent, groeide de uitvoer van de Japanse produkten naar het buitenland het afge lopen jaar met niet meer dan 2,7 procent. Bovendien bleek de Japanse regering zich nog eens bijna 70 miljoen gulden verrekend te hebben wat be treft de belastinginkomsten. De veronderstelling dat mul tinationals als Sony, Akai, Nissan, Mitsubishi en ande ren in staat zouden moeten zijn de klappen op te vangen, zoals in Westerse kringen vaak werd verondersteld, be rust op gebrek aan kennis van de feiten. Familiebedrijfjes De internationaal bekende Japanse bedrijven vormen slechts ongeveer 40 procent van de Japanse produktie- markt. De overige 60 procent zijn vrijwel kleine familiebe drijfjes die, vanwege de mo nopolie-positie van de gigan ten, gedwongen zijn tegen minimum prijzen een bepaal de hoeveelheid onderdelen te leveren. Juist zij vormen de zwakke schakel in het ge heel van de Japanse binnen- en buitenlandse handel. En dat het in Japan al tijden lang niet al te best gaat, be wijzen de resultaten van een dit vooijaar gepubliceerd on derzoek van het ministerie van Gezondheid en Sociale Zaken in Tokio: Ongeveer 40 procent van de Japanners heeft moeite de eindjes aan elkaar te knopen, omdat het gemiddelde gezinsinkomen bij lange na niet gelijke tred heeft gehouden met de infla tie. In 1980 was het gemid deld gezinsinkomen met 4018.000 yen (4.000 gulden) weliswaar 6,5 procent hoger dan in 1979, maar de prijsin dex steeg daarentegen met 8 procent. \N Een woord eer van de PLO-lei- nJasser Arafat heeft Jren gezegd, dat er I grote mogelijkheid" or een federatie tus- JJordanië en de PLO. leeft de Jordaanse ra- igisteren bekend ge- |t, die zondag in de Jor- hoofdstad Amman arri- heeft sindsdien diverse ,'kken gevoerd met ko- Hoessein.Diplomatieke lemers wezen erop dat reidheid van Arafat om .taatkundige verbintenis lordanië te willen aan- gaan een nieuw pragmatisme in de eisen van de PLO-leider weerspiegelen. Een band tus sen Jordanië en de PLO kan een brug slaan naar"de VS en een erkenning door de Ameri kaanse regering van de PLO bespoedigen, aldus de waarne- Israël heeft koning Hoessein in niet mis te verstane be woordingen gisteravond ge waarschuwd, dat het snel zal reageren op enigerlei activiteit van de PLO vanuit Jordanië. De Britse minister van buiten landse zaken, Pym, heeft gis teren aan Israël gevraagd zijn „agressieve houding" tegen over de Arabieren te laten va ren. Pym. die het woord voer de ter afsluiting van een be zoek aan Egypte, zei dat de Is raëlische inval in Libanon rampzalige gevolgen heeft ge had. „De inval gaf blijk van agressitiviteit jegens de Arabi sche landen en ik vind dat dat moet veranderen", aldus Pym. Israëlische vliegvelden en ha vens zijn vanochtend dichtge gaan als gevolg van een 24- uursstaking. De staking is uit geroepen door de vakbonden als blijk van solidariteit met de met ontslag en inkomstenver mindering bedreigde werkne mers bij El Al, de nationale luchtvaartmaatschappij. Ook werknemers van electriciteits- centrales en van het waterlei dingbedrijf nemen deel aan de staking. onze correspondent Jan Drummen) IJS Parijs met zijn stadscentrum met al nauwe straatjes en veelal anarchistisch eer, had vermoedelijk er dan de meeste an- metropolen met ver- sverzadiging te kam- In de loop der jaren situatie er uiteraard beter op geworden, vel sommige maatre- n althans hier en daar e verlichting gebracht >en. neemt niet weg dat on- ts alle weg verbeteringen rijverkeer (althans offi- het grote probleem van 'arijse verkeerspolitie is, vel vaak gezegd is dat >arkeerprobleem in feite ternvraagstuk is. „Als er zoveel geparkeerd zo heet het, „zou er velijks een verkeerspro- n bestaan". Het is zeker helemaal waar, maar het de situatie ongetwijfeld nerkelijk vereenvoudi- yi rt enkele maanden be- '3J men zich er evenwel re- idchap van te geven dat s in zijn beweging door tweede probleem be- wordt: het voetganger- m. Zoals overal zijn Parijs sedert jaren wan- iten aangelegd, waar rijverkeer mag komen, dit heeft niet kunnen n dat een aantal wjj- ken van de Franse hoofdstad dermate aan voetgangers- drukte beginnen te lijden, dat er stemmen opgaan die eisen dat er iets gedaan moet worden. Het probleem is lang niet al gemeen in Parijs en de ver zadigingspunten zijn nog' maar relatief schaars. De meest beruchte punten zijn de omgeving van het station Saint-Lazare, de Place Cli- chy, Pigalle, de buurt van de grote warenhuizen, een deel van de zogenaamde grands boulevards. Montparnasse, Saint-Germain-des-Pres, de boulevard Saint-Michel en enkele andere buurten. Mede als gevolg van het niet in acht nemen van zekere regels (bijvoorbeeld rechts houden), de aanwezigheid van tientallen stalletjes, waar van alles te koop aangeboden wordt, de aanwezigheid van straatmuzikanten, het Veel voorkomende parkeren van auto's op stoepen en - na tuurlijk op de eerste plaats - een enorme concentratie van voetgangers, is het moeilijk om op deze plaatsen op zeke re uren „uit de voeten" te komen. Dit leidt vaak tot he vige geprikkeldheid en agressiviteit, er komen woor denwisselingen en handge meen voor en vanzelfspre kend maken tal van onverla ten van de drukte en de ner vositeit gebruik om zakken te rollen of tassen te stelen. DEN HAAG De Tweede Kamer gaat akkoord met de voor stellen van minister De Ruiter (Justitie) om het burgerlijk wet boek zo te wijzigen dat ongelijkheden tussen man en vrouw ko men te vervallen. De man word het alleenbeslissingsrecht over gezinsvragen ont nomen en de minimum huwbare leeftijd voor meisjes wordt ver hoogd van 16 naar 18 jaar. Voor jongens is het al 18 jaar. Alleen de kleine rechtse partijen (RPF, SGP en GPV) hebben geen behoefte aan het „invoeren van geslachtsloosheid", zoals de GPV'er Schutte het uitdrukte. Leerling (RPF) vindt dat er op een schip (gezin) maar één kapi tein kan zijn. En dat is volgens hem de man. „De gebrokenheid van de samenleving dreigt zich nu in het gezinsleven te wre ken". Het voorstel van de regering betekent bijvoorbeeld dat man en vrouw naar de rechter kunnen stappen als zij niet eens worden over een verhuizing. Nu beslist de qian wat er ijioet gebeuren. Leve de overwinnaars Naar schatting 250.000 Londenaren waren gisteren uitgelopen om de mannen toe te juichen die de Falkland-oorlog tegen Argentinië gewonnen hebben. Langs de route zaten op een ereplaats de oorlogsinvaliden. De parade onder de titel „Groet aan de Task Force" was een onverbloemd feest van zege en nationale trots. „Goed gedaan, jongens", luidde de tekst op een spandoek. „Be dankt", was een tweede en de burgemeester van Londen, Sir Christopher Leaver, zei dat de para de gezien moest worden als een ,Dank U' van de hele natie. De Britse kerken hadden zich van de parade gedistantieerd. Zij hadden in een herdenkingsdienst in St.-Paul's ook aandacht willen be steden aan de verslagen vijand. Pacifisten die een tegendemonstratie wilden organiseren, moesten het afleggen tegen het feestgedruis. Weer Amerikaans ambassadeur in Jakarta WASHINGTON De Ameri- kaanse president Reagan heeft gisteravond de benoeming be kend gemaakt van J. Holdrid- ge tot Amerikaans ambassa deur in Indonesië. Hiermee is een einde gekomen aan een controverse tussen beide lan den, die bijn een jaar heeft ge duurd. Reagan deed de onverwachte aankondiging van de benoe ming aan het diner, dat hij in het Witte Huis aan bood aan president Soeharto, die een of ficieel bezoek aan de VS brengt. De functie van Ameri kaans ambassadeur in Jakarta is bijna een jaar vacant ge weest. Volgens Washington waren de problemen tussen Indonesië en de VS ontstaan nadat Jakarta de benoeming van Abramowitz tot ambassa deur had geweigerd. ADVERTENTIE haai nu snel de feestelijk gestrikte Het mantelpak is terug PARIJS Het mantelpak is terug. Wie daar nog niet van overtuigd was, hoeft slechts éèn enkele blik op de zomercol lectie van Ted Lapidus te werpen. Lapidus bewijst dat man telpakjes echt niet altijd stijf en klassiek hoeven te zijn. Met name het witte katoenen pakje met de vlotte kruissteek op de mouw en in de rok (foto links) lijkt bedoeld voor de mo derne, sportieve vrouw. De gestreepte creatie met de hoog gesloten boord is gemaakt van zuiver zij en juist door die materiaalkeus uitermate geschikt voor een avondje uit. (Van onze speciale verslaggever Jos Timmers) LA PAZ „Nederland heeft steeds aangedrongen op het herstel van de democratie in Bolivia. Nu dat ge beurd is, zijn we moreel verplicht dit land te helpen. Niet alleen met mooie woorden, maar met daadwerke lijke ontwikkelingshulp". Dit zei gisteren dr. S. Theunis, algemeen secretaris van de Nederlandse Ontwikkelingsorganisatie NOVIB kort voor zijn vertrek uit La Paz. In de Boliviaanse hoofdstad heeft hij met de nieuwe burgerregering overleg gepleegd over mogelijkhe den voor Nederlandse hulp. Volgens Theunis heeft de nog zwakke Boliviaanse democra tie dringend behoefte aan buitenlandse steun. Dat is ook de mening van de Nederlandse ambassadeur in Peru. onder wiens werkterrein Bolivia valt. In een telegram aan Den Haag heeft hij gepleit voor snelle hulpverlening aan het arme Andesland. Gedacht wordt daarbij onder meer aan voedselhulp, het ge zamenlijk opzetten van ontwikkelingsprojecten en het sturen van deskundigen. „De opleiding van de mensen hier schiet vaak tekort. Bovendien is de corruptie op de meeste ministe ries nog lang niet uitgeroeid. Mensen met grote kennis van zaken zijn hier zeer gewenst", aldus Teunis. Verder moet Nederland, zo meent hij, onder meer binnen de Europese Gemeenschap aandringen op financiële steun om s lands grote schuldenlast wat te verlichten. Overigens heeft de EG Bolivia inmiddels een lening van 400 miljoen gulden NOVIB-secretaris Teunis rekent er op, dat het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking geld beschikbaar zal stel len voor Bolivia. De voorbije jaren zijn de speciale ontwikke lingsbanden (concentratieland) met Cuba, Jamaica en Peru beëindigd en nu dreigt ook Columbia concentratieland-af te worden. Teunis: „Dat zou ik niet zo erg vinden, als er maar iets voor in de plaats komt, zoals bijvoorbeeld extra steun voor Boli via. Doen we dat niet, dan verliest Nederland belangrijke contacten in Latijns-Amerika. Bovendien, Bolivia is nu de democratische weg ingeslagen. Met een beetje politieke wil. kunnen we dit land er weer bovenop helpen"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11